tm TREKKERS Qeêt. Vuyk's Zuiver JTJWEELENSIERADEN H.\7. Dames, Kruisstr. 19 Mijnengevaar. Stationsweg 237, IJm-Oost. a VOOR VERKOOP VAN NAAR HET LID VAN DE DIAMANTE EURS WA PREDIKBEURTEN ZONDAG 5 NOVEMBER HAARLEM. Ned. Heiv. Kerk. Groote Kerk, Za.eidag 4-4.30. Avondgebed (in de consistorie,. Zondag 9.30. Ds. W. J. van ,Elden. H. Doop. 34: Evangeiisatiediensl Bijz. Kerkewerk. Nieuwe Keik 9.30: Ds. I. P. van der Waal. 3-4:' Dr L. Emmen. Oosterkerk 9.30: Ds. H. E. Beker: Noor derkerk 9- H. M Strating, cand. van Schoren 10.45: Ds. G. J Waardenburg. Zaterdag 4-5: Bid stond in de Gerfkamer. Bakenesserkerk 9.30: Dr. E. Emmen. Kinderkerk. 10.30: Dezelfde, Jeugd dienst. Stads Evangelisatie. 10: J. Kal, Haarlem. 3: J. F. Snöeks. Waalsche Kerk. 10.30: Ds. J. C. van Dijk (uit Bloemendaal). Service en langue holla^daise Ecole du Dimanche le mercredi de 2 h. a 3 h. Evangel. Samenkomsten, Zuiderstr, 9.30- L. J. Pasman, Evang. te Hillegom. 3.30: Jeugdf.a- jnenkomst. L. J. Pasman. Vrije Evangelische Ge meente. 10: Ds. D- J. D. du Fossé. 3.30:H. Avond- maai. 10: Kinderkerk. Evang. Luthersche Ge meente. 10: Ds. W- Spliethoff. Vereen. Doopsgez Gemeente 10.30: Ds. Le^ndertz. H. Doop. Vryz. Hervormden. 10: Ds. A. van Biemen. Vryz. Prot. Jeugdwerk 3.30: Ds. A. v. Biemen. Remonstr. Ge rei. Gemeente. 10: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 9.30: Ds. A. M. Boeyinga. 3: Ds L. Hoorweg. Oude Gracht KorX 9.30: Ds. J. H Telkamp. 3: Ds Js. v. d. Linden Zuid-Oosterkerk 9.30: Ds. Js. v. d Linden. 3: Ds. A M. Boeyinga. Geref. Kerk in H. V. 9.45: Ds. H. M. Bielke. 11: Heerenweg 141 Heemstede: Ds. G. W. van Deth. Chr. Geref. Gem. 9.30: Ds. Henstra, H. Av. 3.45: Dezelfde, Nabetr. Baptisten Gemeente 10 en 3.20: Ds. T. Jansma. H. Av. G. G. Leger des Heils 9.30 en 3.30: Majoor Jouvenaar. Gemeente des Heeren 9.30 en 3.30: Openbare Godsdienst oefening. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen tier Laatste Dagen. 9.30: Godsdienstoefening. Hersteld Apost Zendingsgemeente. 9.30 en 3: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 9.30: Dr. H. van der Doos. Imraa- nuëlkerk 9.30: Dr. M. van der Voet. 3.30: Ds. I. P van der Waal. Dienst voor geëvacueerden. Ned. Pret. Bond 10.30: W. H Schreuder, van Aer- denhout. Noordei kapel, Minahassastraat. 3: J. H. Bossers en P. Rebeke. Chr. Geref. Gemeente 9.30 en 2: Ds. D. Henstra. Geref. Kerk. Noordschoterkerk. 9 en 10.30: 'Os. L. Hoorweg. 3: Ds. J H. Telkamp. em. pred. van Utrecht. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Kerkplein. 10: Ds. C. M. Briët. 4: Ds. G. A. Bar- ger. l£apel Nieuw Vredenhof. 19: Ds. H. Bartlema Ned. Prot. Bond. 10: Ds. A. R. de Jong, Ned. Herv. pred. Haarlem. Verg. van Geloovigen, Hee renweg 141. 9.30 en 3: Samenkomst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 11: L. J. Bloemsma. Hulppred. Relig. Kring. 10.30: Ds. T. Jansma, uit Heemstede. HAARLEMMERMEER. Ned. Herv. Kerk. Hoora dorp. 10: Ds J. C. Salverda, H. Av. 3.30: Dezelfde H. Av. en Dankzegging. Vijfhuizen 10 en 3: A C. Brörens. Dankstond voor het gewas. Oud-Geref. Kark 10 en 3.30: Leesdkenst. Nieuw-Vennep 9.30: I>s. J. C. H. Jörg H. Doop. Herdenking Kerkher vorming. 3: Dezelfde. Abbenes 10: J. D. van aer Meei HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. van Veenen. van Lisse. Bed. H. Doop. 4: Heymans. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 4: Ds. R. E. Sluiter. BENEBROEK. Ned. Herv.Kerk. 10: Ds. J. G. Lek kerk erker H Doop. SPAARNDAM. Oude Kerk. 10: Ds. H. J. Plag- gemars Marnixschool. Dutrystraat. 9.30: Kinder- dienst f ZANDVOORT Ned. Herv. Kerk. 9.30: L. J. Bloemsma hulppred. TJMUÏD EN-OOST Ned. Herv. Kerk, Velserduinweg 10.30: Ds. G. F. Callenbach. H. Doop. Geref. Kerk. Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. C. Van Te.vlingen Oud-Katholieke Kerk (De Goede Herderkerk) Velserduinweg. 8 45- H. Dienst. Chr. Geref. Kerk. Geen opgave. Vergadering van Geloovïge11, Willemsbeekweg 38. 10: Eere-dienst 4 30: Bediening des Woords Ned Lu*h Genootschap. Geen dienst. SANTPOORT Neü. neiv. Kerk en Kapel. In de kerk. 9.30: Ds. L. Lagerwei]. van IJmuiden. In de Imma- ïiuëlkerk te Schoten 3.30: Ds. I. P. van der Waal Van Haarlem Geref. Kerk. Geen opgave. Oud Kath kerk. Geen dienst. BEVERWIJK Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. G. de Roest. H. Doop Zaterdag 3: Bidstond. Oud Kath. Kerk (geb. Vrijz. Herv.), Parklaan. 3: II Dienst. Burgerlijke Stand. HAARLEM 2 November 1944 BEVALLEN: 29 Oct., J. C. de Jong—van Vugt, Z.\ 31 Oct., M. J Plantenga—Sierhuis, z.; P. H. M. SonnemansRqemers. d.; B. S. Klaasen Rijneker. d.; 1 Nov., C. H van RietMathot, z.; M. SilobosMoggré. d.; A K. CuppéKool, z.; L. J. H. van HamHermkens, z.; C. A. van Nis penDonkers, z.; A. D. van Rijnvan Bruggen, z.; 2 Nov., T. B. M. DroogKoops, d.; K. Stap per-?Mikolajczak z. OVERLEDEN: 31 Oct., C. T., 33 d.. d. van F. Hofman, Hazepaterslaan; H. E., 2 m., d. van A. Fran'-ken. Diepenbrockstraat 35; 1 Nov., J. Steen voordon. 76 j.. Kamperlaan; T. van der Wiel. S3 j.. K^kduinstraat. ONDERTROUWD: 1 Nov., J. Schoen en G. Ah F Ferwerda. GEHUWD: 2 Nov., H. F. van Paradijs en J. van den Nieuwenhof; W. Montauban en G. van. Uiter* HAARLEM 3 November 1944. BEVALLEN: 3i Nov., W. Kenter—van den Brink, z.; 1 Nov., S. van EekelenRatajczak, d.; G. W. van der Veenvan Sonsbeek, d.; H. Bo'h Ambagtsheer d.; P. E. A. Boschvan Loeve- zijn. z.; 2 Nov., F. S. Jacobsde Koe, d.; E. A. C. Wijsmanvan Koningsbrugge, d.; G. van *^al Bruyninckx, z.; J. Steenkistde Koningh. d G. C. HoekendijkKoudijs, z.; T. HasertTol, d.; 3 Nov., A. H. van WonderenBaars, d.; P. J. Comajtavan Amerongen, z.; H. E. Groene- yeldvan Vuuren, d.; J. Micade Boer, z. OVERLEDEN: 31 Oct., C. T., 33 d., d. van F. Hofman, Hazepaterslaan; 1 Nov., J. van Brugge —Steen voord en. 76 j., Kamperlaan; T. van der Wiel, 83 j., Kijkduinstraat; W., 13 m., z. van M. B. Duijndam, Javastraat; G. van RijnBoon, 1 j., Zaanenlaan; J. M. Visservan Attekum, 35 j., Wouwermanstraat; J. M. van Bruggen, 18 j., Fabriciusstraat; 2 Nov., H. E., 2 m., d. van A. Francken, Diepenbroekstraat; G. Jöttende Vries, 58 j., Middenweg; R., 3 j.. z. van A. Bel- Jaart, Zuidpolderstraat; H. M. J.» 2 m., d. van H. C. Brouwer, Kamperlaan, i IJMUIDEN Bleekerijen genoten groote bekendheid. Het ontstaan van „Jan Gijzenvaart". De. gemeente1 Velsen is, we hebben het meer dan„eens vastgesteld, rijk aan verschei denheid. Daar is het jonge IJmuiden met zijn geheel eigen visseherijbedrijf, daar zijn groote industrieën, welke hein de en verre bekendheid genie ten, men vindt er 'een dorp, dat de herinnering aan de grijze oudheid levendig houdt, daar ziet men buitenplaatsen en overblijfselen van lustho ven en,... men treft er te vens bijzonderheden aan, die de gedachten doen teruggaan naar de jaren, toen Velsen óók bekend werd om zijn bleeke- rijen. Wanneer we laatstbe doelde facet van de verschei denheid der gemeente onder de loupe nemen, denken we natuurlijk aan Santpoort, met name aan Santpoort-Station waar het vroegere Jan Gijzen vaart alleen reeds door zijn be staan de beteekenis der blee- kerijen aantoonde Het dorpje of de lange buurt Jan GijzenVaart, naar gelang men kwalificeeren. wil, had, als een der oudste gedeelten der gemeente, zijn geboorte aan de aanwezigheid van bleekerijen te danken. Hoe talrijk was het aantal daarvan, hier en langs den geheelen duinkant tot bij Overveen en Heemstede. Dit is te begrijpen, want uit de uit gestrekte, schier ongerepte dui nen kwam helder bleekwater dat bijzonder voor het was- schen van lijnwaden en nieuwe garens kon worden gebruikt Bovendien leenden de duinen en andere hoogten zich goed voor het bleeken en drogen. Men denke niet gering over de roem, die deze streek ge noot! In een waardevol werk, de „Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden wordt zij, om in de termen te blijven, al zeer helder vastge legd: „Ten aanzien van deze streek („de landstreek buiten Haarlem, van de Zandpoort af langs en tusschen de Duinen tot aan de Vogelenzang toe") heeft de ondervinding beves tigd, dat nergens in eenige be kende deelen der wereld, die zuivere witheid aan het garen en linnen kan gegeven wor den, welke de natuur, door arbeid en kunst geholpen, hier aan hetzelve meedeelt; zoodat vreemde landen, en inzonden heid het naburig Engeland met een ongemeene kieschheid op de gaarens en lijnwaaten, alhier gebleekt, gezet zijn". Grooter lof kon niet worden gebracht. De bleekerijen hadden dan ook geen gebrek aan werk zaamheden, te meer daar de weverijen van Haarlem een periode van bloei medemaak- ten. De eerste garenbleekerij- en ontstonden in de tweede helft der zestiende eeuw (om streeks 1577). Zij hadden hun hoogtij tusschen 1660 en 1760. Het belang er van wordt ge- teekend door het feit, dat .in 1742 de helft van de inwoners van Bloemendaal er hun brood verdienden, waarbij moet wor den opgemerkt, dat daarbij in hoofdzaak „seizoenwerkers en -werksters" waren. De garen- bleekerijen hadden gewoonlijk mannelijke, de bleekerijen van linnen en die van kleeren steunden voornamelijk op vrouwelijke arbeidskrachten. Deze kwamen vroeg in het voorjaar uit hun woonplaat sen, vooral uit Noord-Brabant en Overijsel, naar deze streek en vertrokken in den laten herfst weer tot het volgende jaar. De streek, we zeiden het reeds, genoot een groote be kendheid en leek wel een bij zonder voorrecht te hebben. Kwam men op slechts geringen afstand er van, dan bleken de garens en lijnwaarden, men mocht dan al kosten noch moeiten sparen om het anders te doen zijn, minder wit te worden...., en dit „schoon de milde natuur, in het „uiterlijk aanzien, andere plaatsen met elijke omstandigheden van lugt, water en grond schijnt te begunstigen". Interessant beeld! Een interessant beeld hebben de bleekerijen ongetwijfeld ge geven! „Wonderlijk bevallig vertoonen zig deze blee"ken, voornamelijk die der linnen- lakenen, voor het oog der aan- schouwers, wanneer zij de net afgemaaide velden, omringd en doorsneden zien van de hel derste wateringen en slooten, die haaren_ oorsprong hebben uit klaare beeken aan de hoo- ger leggende Duinen, waaruit het water met een zagt ge- Te laat op straat. De politie blijft geregeld toezicht uitoefenen op de na leving van het verbod om zich 's avonds na acht uur in de openlucht op 'te houden. Hier bij worden nogal eens over tredingen geconstateerd. Ook dezer dagen werden eenige personen te laat op straat "aangetroffen en naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost gebracht, waar zij gedurende den daarvoor vastgestelden tijd moesten blijven. Huisraad ontvreemd. Was er de~e week reeds bij le politie melding van plun .Igring uit een leegstaand hui te IJmuiden gemaakt, dezer dagen werd er opnieuw aan gifte van een dergeiijken dief stal gedaan. Een onbekende is er niet voor teruggeschrok '<en zich toegang tot een ont ruimde woning te verschaffer en huisraad mede te nemen Door de politie wordt een zeer .streng onderzoek ingesteld Waterpompen weggenomen. Degenen, die het verschil tusschen mijn en dijn niet wil len erkennen, leggen den laat- sten tijd een opmerkelijke be langstelling voor waterpom pen aan den dag. In het be gin dezer week werd er een te Santpoort weggenomen en dezer dagen werd de politie er van op de hoogte gebracht, dat er te Velsen-Noord twee waterpompen waren ont vreemd.1 Be daders zijn onze- kend, doch het onderzoek naar hen en hun buit duurt nog voort. Intusschen doen de eigenaars van waterpompen er goed aan een oogje in het zeil te houden Inbraak In pakhuis. Dezer dagen hebben onbe voegden zich toegang tot een aan de Kennemerlaan staand pakhuis verschaft. Zooais bleek hadden zij een goede neus, want er bevond zich een hoe veelheid levensmiddelen. S. bracht de politie er van op de hoogte, dat er eenige kazen en ook boter worden vermist. De daders zijn onbekend Door de politie wordt een onder zoek ingesteld^ WEER EEN RIJWIEL VERDWENEN. Opnieuw werd er bij de po litie aangifte van diefstal van een rijwiel gedaan, 1 ditmaal door P., die zijn fiets gedu rende eenigen tijd onbeheerd op het Kennemerplein te Mmuiden had achtergelaten. geduurig uitzijpelt; terwijl het altijd jeugdige gras der velden bedekt legt met de uitgesprei de lijnwaaten, die hier graauw en bruin, elders meer opge helderd, een behoorlijke ver scheidenheid van gezigten op leveren, totdat ze allengs met loog en zeep gezuiverd en van de lugt uitgehaald, de oogen der aanschouweren door een ongemeene witheid doen sche meren. die echter minder ver moeid worden door de ver- poozing in 't beschouwen der Regenboogen. die alom door 't hoozen der lijnwaaten ge vormd worden". In spoelbak ken werden de goederen van de„, karnemelk, waarmede ze witten verstevigd, gezuiverd, evenals van de sterkste loog. De vrouwen namen een aantal stukken op hifh schouders en brachten ze naar de waschka- mer, waar de tobbe gereed stond. Bij het werk werd vroo- lijk gezongen; „hier weergalmt het altoos Va'n Boerendeunen, cüe met zekere houding van Koorzang aan den eenen kant worden opgeheeven en aan den anderen beantwoord". Het lin nen onderging zijn laatste be handeling op den droogberg, een vlak stuk begroeid duin waarheen het met karren weffl gebracht na eerst nog te zijn opgespoeld, door de geblauwde stijfsel te zijn gehaald en door middel van een rad te zijn uit gewrongen. De lijnwaden wer den er uitgespreid en met stokjes vastgemaakt, waarna zon en wind in korten tijd voor droogte zorgden. De goederen werden dan op uitgespreide dekens gevouwen, in kasten verpakt en per wagen naar de koopmanshuizen te Haarlem of op andere wijze naar verder gelegen plaatsen gebracht. Na hun bloeitijd gingen de bleekerijen steeds meer achter uit om ten slotte te verdwijnen. Sinds het begin der negentien de eeuw kwamen boerderijen, bloemkweekerijen en buiten plaatsen de ruimten, die zij in beslag hadden genomen, bezet- Volksonderwijs. Zooals we hebben medege deeld is van gemeentewege na gegaan in hoeverre het onder wijs zou kunnen worden hervat en is het mogelijk gebleken de lessen van de openbare lagere school no. 4 aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden-Oost weer te doen beginnen. We kunnen hieraan toevoegen, dat de plaatselijke afdeeling der vereeniging Volksonderwijs zich reeds op 10 en 18*October met uitvoerige adressen tot het gemeentebestuur had gericht, waarbij de aandacht werd ge vestigd op den toestand van het onderwijs in de gemeente en vooral te IJmuiden-Oost, waar door de laatste evacuatie geen bevolking is afgevloeid en de lessen toch werden stopgezet. Als zeer duidelijk voorbeeld werd de openbare Ulo-school genoemd, waarvan zeker ruim honderd leerlingen in dë naaste omgeving der inrichting wo nen, die nu van alle onderwijs verstoken zijn. Voor leerlin gen zoowel als ouders is het te hopen, dat de scholen spoe dig zullen worden heropend. In het adres is er terecht op gewezen, dat de kinderen nu aan de straat zijn overgeleverd, met de 'funeste gevolgen van dien, ën van het gewone, ge regelde schoolleven vervreem den. De jeugd,- de leerplichtige in de eerste plaats, zoo wordt gezegd, moet zoo weinig mo gelijk het slachtoffer van de omstandigheden worden. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van Vrijdag 27 October tot en met Donderdag 2 November werd bij de politie aangifte van de volgende in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen gedaan: eenige zilverbonnen, een klepper, een wantje, een heerenhandschoen een kinderschoentje, eenige sleutels en een blouse. Aan het hoofdbureau van po litie, Tiberiusplein te IJmui den-Oost, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur inlichtingen te verkrijgen, 's Zaterdags middags uitgezonderd. VELSEN. PAARD VERSUS HAND WAGEN. Op den Wijkerstraat weg te Pelsen-Noord reed een met paard bespannen wagen, wel ke door een inwoner van Be verwijk, v. Z., werd bestuurd. Toen het dier schrok maakte het een zijwaartsche bewe ging, waardoor het in aanra king kwam met een hand wagen, welke door den Haar lemmer C. werd voortbewo gen. De gevolgen waren ge lukkig niet ernstig; er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor en van de hand wagen werd alleen een wiel beschadigd. De vergoeding hiervan werd onderling ge regeld De Heer Mevrouw HUNFELD—MOSTART geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon GUUSJE die bij het H. doopsel de namen Augustinus Constan- tinns Laurentius Josephus Maria ontving. Haarlem, 2 November 1944. Tijdelijk: Antoniusziekenhuis, IJm. O. Weet U het, dat wij alle weken op Dinsdag Veiling houden. ten overst. v. deurw. D. G. v. Wijngaarden. Heeft U meubels, bedden, dekens, vloerkleeden, loopers, kapok matrassen, haarden, kachels, fornuizen, poreelein, aarde werk, Perz. tapijten, gouden en zilveren voorwerpen, laat ons het voor U verkoopen, en gij zult tevreden wezen. Eén briefkaart en Uw goe deren worden door ons ge haald; 3 dagen na de veiling geheele afrekening opbrengst van Uw goederen. Vraagt inlichtingen: Veiling lokaal „Centrum", Ged. Oude Gracht 78, Haarlem. Adverteert in dit blad. Personeel gevraagd Gevr. flinke HULP IN DE HUISH., waar de vrouw ziek is. WICHMANN, Leeuwerik- Taan 34," IJmuiden Oost, NET DAGMEISJE gevr. Servaas, Velserduinweg 205. NET MEISJE gevr. voor kantoorwerk. Kunn. typen. Aanm. van 89 u.: Snellius- straat 39 of van 56 uur: De Genestetlaan no. 2, Drie huis. Van A'ndel. Te koop gevjaagd Te koop gevraagd een KINDERSTOEL. J. Blenk, v. d. Helststraat 11, IJm. O. Diversen te koop Te koop: 2 DAMES-VILT- HOEDEN, als nw, f 15 p. st. v. Pijkeren, Meeuwenlaan no. 42, IJmuiden O. TE KOOP een z. g .a. n. Mandola met foudr., f 50 en 'n als nw D. vilthoed, sport- model, f 18,50. Meyer, Fa zantenlaan 3, IJmuiden Oost. Diversen VERLOREN: br. glacé DJhandschoen, omg. Zeeweg. Tegen bel. terug te bez. bij v. Gelder, Willemsbeekw." 4. WAARSCHUWING Het i&oet een ieder bekend zijn, dat op verschillende terreinen in het kustgebied, die door versperringen zijn omgeven, mijnen liggen. Uit het toenemend aantal ongevallen door landmijnen ontstaan blijkt evenwel, dat men zich nog niet vol doende rekenschap geeft van de groote gevaren, waar aan men zich bij het betreden van deze terreinen bloot stelt. Een ieder wordt er dan ook nog eens met den meesten nadruk (in zijn "eigen belang op gewezen, dat het klim men over versperringen het verlies van leven tot gevolg kan hebben. VELSEN, 30 October 1944 De Burgemeester van Velsen, TJ. v. d. WEIDE ten. Doch hierover een volgen- ruisch van kristalyne straalen de maal. t

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2