WUY& TREKKERS Eet [tlEUeglK-KniDEMEEL JUWEELENSIERADEN H.W. Dames, Kruisstr. 19 v/h gebroeders laan Hondenvrienden Stationsweg 237, IJm -Oost. VOOR VERKOOP VAN NAAR HET LTD VAN DE DIAMANTBEURS - HAARLEM ilKdsMóediug óp $aSt£ N.V KONINKLIJKE PEllERU „MERCURIU5" De jeugd van de straat. In een brief van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming wordt het ge- wenscht geacht, dat de scholen, die thans nog gesloten zijn, zoo spoedig mogelijk het werk hervatten, teneinde de kinderen van de zoo gevaarlijke straat te houden. Mochten de plaatselijke omstandigheden of het feit. dat de school niet voor onderwijsdoeleinden kan-worden gebezigd zulks verhinderen, dan dringt hij er bij het onderwijzend personeel op aan. dat zij contact met hun leerlingen zoeken en dez% door het opdragen van taken en nuttige bezigheden te helpen Wat de toestand in Haarlem betreft, bren gen we in herinnering, dat de jeugd een paar dagen in de week een uurtje op school komt. De onderwijzer houdt dan een korte bespre king en geeft een taak op Op die wijze hoopt me^e Ar> ,oo**lir>gen xrar» de^straat te houde- VOOKhL^i DOOR VORST IN VERLATEN PERCEELEN. De Directies der Waterleidingbedrijven van Haarlem en Bloemendaal makèn bekend, dat in de wegens evacuatie verlaten woningen thans maatregelen moeten worden genomen tegen het ontstaan van vorstschade door het bevriezen van de waterleiding. Allereerst moet de watermeter tegen be vriezen worden beschermd, want schade, toe gebracht aan den watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van den gebrui ker Is de meter buitenshuis in een meterput geplaatst, dan moet deze worden beschermd door zorgvuldig afdekken of het aanbrengen van een tusschendeksel. Bevindt -zich de^ wa termeter binnenshuis, dan moet een tocht vrije omtimmering of omhulling van isolee- rende materialen worden aangebracht. Voorts moet men de binnenleiding laten leegloopen door alle tapkranen en de leeg loopkranen bij den watermeter open te zet ten. nadat de hoofdkraan zorgvuldig is ge sloten De stortbakken moeten worden door getrokken. Zijn er zakken in de waterleiding aanwezig dan moeten ^ze krachtig worden doorgeblazen Voor inlichtingen of het laten wegnemen van den watermeter dient men zich te richten tot de hieronder vermelde kantoren van de vorengenoemde waterleidingbedrijven. Haarlem. Kampersingel 4_ telefoon 10279 en 11834. Bloemendaal. Donkerelaan 16. telefoon 22275 GOEDEREN GESTOLEN VAN EEN GEëVACUEERDE. Mevrouw L uit Velsen, die tijdelijk elders woont, had haar goederen opgeslagen bij een bewoner aan den Zijlweg te Haarlem Een medebewoner heeft lakens, sloopen. kopjes- doeken, een jongenstrui, flanellen en luiers gestolen en ze verkocht aan een kapper. Na dat de eigenaresse bij de politie aangifte had gedaan van verduistering zijn de mede-bewo ner en de kapper., terzake diefstal en heling in arrest gesteld Burgerlijke Stand. Haarlem. 4 Nov 1944 Bevallen: 3 Nov.: G. E. Schoutenvan Leeuwen, d. M. KammeijerVisser, d A. A. Bmkvan Hesteren, z H. BulderGoris. z. A Verzeilbergvan Seherpenzeel, d. A. F. Rademakervan Belkum, z. J. C. de Boer— Heeremans. z. 4 Nov A. E. Meerveldvan Hesleren. d. R Pieters—Lavoo. d. M. J KoopHonnebier, z. Overleden: 1 Nov. J. Juffermans, 75 jaar. Kamperlaan. 2 Nov.: D M. G., 3 j., d. van F de Ruijte, Hazepaterslaan. A. van den Klooster, 54 j., Gasthuisvest M. Fiege. 72 j., Bakkerstraat. 3 Nov.: G. Krijgsman, 65 j.. Wilgenstraat. J. A. Versaan, 51 j., Judith Leijsterstraat. C. D. M. B. van Moll, 83 j., Stbotersingel. M. C., 37 d., d. van F. Hofman, Hazepaterslaan. IJMUIDEN Rond en op c^en „Duiveishoek". Een vorige maal hebben we een en ander verteld van de bleekerijen, die vroeger onder Velsen werden aangetroffen eiv waaraan Jan Gijzenvaart zijn ontstaan had te danken. Er waren niet alleen garen-, doch ook kleerbleekerijen. Laatstbedoelde stonden echter tijdens den bloei van de eerst genoemde »niet in hoog aan zien en werden dan ook min achtend „voddebleek" ge noemd- Zij dienden vooral voor de Amsterdammers, wier lijnwaden er zoo noodig da gelijks per schip heen werden gebracht. Later trof men nog slechts kieedingwasscherijen aan, waarbij het geblinddoekte paard, dat den stampwasch- molen voortbewoog, door een stoommachine .was vervangen. Zoo'als we zeiden had het dorpje Jan Gijzenvaart zijn ontstaan aan de bleekerijen te danken. Oogstten deze in richtingen veel lof, het dorp kon daar niet op bogen. Inte gendeel, we zeggen niet te veel me{ de opmerking, dat het een beruchte buurt was, waar het aantal herbergen schier ontelbaar was. Heel veel sterke drank werd er ge nuttigd en het gevolg daarvan was, dat er allerminst een ge brek aan vechtpartijen kon worden geconstateerd Vreem delingen voelden er dan ook dikwijls weinig voor Jan Gij zenvaart te bezoeken! Toen de drankwet van«kracht was ge worden ging het allengs beter en tenslotte kon worden ge zegd, dat de plaats zelfs aan trekkingskracht ging uitoefe nen. Waaraan het dorp zijn naam had te danken? Aangenomen wordt, dat de familie Gijsen, Welke er eigenaresse van veel land was. de naamgeefster was. Letten we thans even op de Jan Gijzenvaart. Dit was vroe ger een open vaarwater, dat bij de voormalige bleekerij Bloemendaals Begin aan den grens van de gemeenten, Vel sen en Bloemendaal een aan vang nam. De uit de duinen komende beeken ontlastten zich er van hun water, waar door de vaart een verzamel plaats was, die tot het stich ten van bleekerijen moest lei den. Het begin der vaart werd in 1915 gedempt, omdat het af valwater der wasscherijen een niet bepaald liefelijke geur verspreidde en de vrees be stond, dat de gezondheid der in de nabijheid wonende men- schen -hiervan de gevolgen zou ondervinden. Het was een moeizaam en zeer kostbaar werk. Het is interessant de ver dere ontwikkeling van het latere Santpoort-Station nog even na te gaan. Het was'in 1865. dat er een spoorweg van Haarlem naar Den Helder werd geprojecteerd, waardoor de bos*:hen van de bekende Neethof in tweeën werden ge sneden, doch als voornaam doel werd bereikt, dat de lijn recht op het station Velsen aan liep. De spoorweg werd 1 Mei 1867 geopend, doch het oorspronkelijke plan werd in zooverre gewijzigd, dat de verbinding slechts tot Uitgeest aidde Er kwamen tusschen Santpoort en Velsen twee hal ten, namelijk Kruidbergerweg en Westerveld. Zooals bekend is, bestaat de laatstgenoemde nog, terwijl er nu ook een halte Zeeweg is. „Kruidber gerweg" viel echter op den duur uit. Opmerkelijk is het, dat juist de laatste jaren de wensch naar voren is gekomen aldaar weer een halte te maken, aan gezien de inwoners van-Sant poort Dorp door de tijdsom standigheden genoodzaakt wa ren veelal te voet naar het station te gaan, hetwelk veel tijdsverlies met zich bracht. Er is een actie geweest, waar bij den belanghebbenden werd verzocht hun handteekening te geven voor een verzoekschrift aan de directie der Neder- landsche Spoorwegen. De halte kwam- echter niet tot stand, hetgeen door velen werd be treurd. Het station Santpoort werd gebouwd op de plaats, die vanouds de Duiveishoek werd genoemd. In de directe nabij heid heeft vroeger een tolhuis gestaan. Wanneer men langs den spoorwegovergang gaat, ziet men bij de spoorboomen aan de zijde van de Wüste- laan nog een steenen paal, waarop de Duivel is afge beeld. We kunnen er verder aan herinneren, dat in het begin der negentiende eeuw aan de Houtkappers aangehouden. Geregeld blijft de politie op degenen, die zonder hiertoe gerechtigd te zijn hout kap pen of afrukken, letten. Dezer dagen werden twee inwoners van Haarlem bij een dergelijke overtreding in de gemeente Velsen betrapt. Zij werden aangehouden en gedurende een bepaalden tijd in het hoofd bureau van politic te IJmui- den-Oost opgesloten. ¥an oplichting verdacht Als verdacht van verduiste ring en oplichting is de Haar-, lemmer L. v. d. S. door de Velser politie aangehouden en in arrest gesteld SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente 100 jaar. Zooals we hebben medege deeld zal de Nederlandsche Hervormde gemeente te Sant poort binnenkort het honderd jarig bestaan herdenken. Het ligt in de bedoeling 19 Novem ber ter gelegenheid hiervan een bijzonderen dienst in de kerk te Santpoort te houden Verdacht van diefstal. Te Sftitpoor't werden 9 Sep tember uit een woning huis houdelijke artikelen van uit eenloopenden aard ontvreemd. De politie toonde bij haar on derzoek veel activiteit en 4s er hierdoor in geslaagd drie verdachten, inwoners van Santpoort, aan te houden. Dit zijn v. d. S.. wien men van verduistering verdenkt en v d B. en J. K.. die van diefstal worden verdacht. Zij zijnin het hoofdbureau van politie te r.Tmuiden-Oost opgesloten. Concert der H.O.V. SolisteLida Langer veld, viool; Het publiek blijft de Zondag namiddagconcerten der H.O.V trouw bezoeken. En in een goedgevulde zaal valt de tem peratuur. ook zonder centrale verwarming, best mee. Althans zoolang de vorst uitblijft; want als deze begint te regeeren za! het vooral voor de excertan- ten een hachelijk geval wor den. Met het licht gaat het nu nog net: maar weldra zal met het oog hierop een vervroegde aanvangstijd gebiedende eisch worden Maar hoe dan ook, we hebben weer onze concerten, die ons èn kunstgenot ên ont spanning geven: en alles wijst er op, dat het Haarlemsche pu bliek daarvan zoolang mogelijk zal willen genieten. Een goed verzorgde uitvoe ring van Gluck's ouverture voor de opera Iphigénie en Au- !ide opende dezen Zondag-na middag het concert. Adam hield zich met een strak tem po aan de origineele aandui ding van den componist, waar door menigen dirigent op eigen 'nitiatief nog al eens een niet gewenscbte versnelling in treedt. De nobele muziek van den grooten reformist Gluck miste zijn effect niet. Hierna ging het geestige symphonietje La Reine van Havdn. Dit =tuk dankt zijn naam aan de om standigheid. dat de componist er als langzaam deel een reeks variaties heeft ingelascht op de romance La gentille et jeune Lisette. die een der lievelings liederen van de.Fransche Ko ningin Marie Antoinette was Over.'t geheel werd de sym- ohonie pittig gespeeld, vooral de finale viel gelukkig uit. De romance met de variaties kon m.ï. een tikje rustiger geweest zijnA Mevr. Lida Langerveld kwam als soliste met het derde viool concert van Saint-Saëns, een dankbare opgave iroor wie deze muziek technisch en geestelijk weet te beheerschen en ze vooral met de vereischte char me vermag weer te geven. Adam had met zijn orkest de partituur goed onder handen genomen, zoodat er veel mooie momenten van delicaat samen spel waren. De soliste speelde met veel entrain maar was met haar stemming nog al eens be denkelijk in conflict met het steeds zuiver stemmende en rustig intoneerende orkest. Tot slot dirigeerde Adam Weber's Oberon-ouverture. Dat werd een brillante vertolking van een onverwoestbaar le venskrachtig en fleurig mu ziekstuk. JOS. DE KLERK OFFICIEELE MEDE DEELINGEN', NIEUWE ZOUTPRIJS, ZOUTOPHEFFING. De Voorzitter van het Bedrijf schap voor suiker maakt bekend, dat de prijs voor consumptiezout bij levering aan den consument ten hoogste 0.20 per kg mag be dragen. Bij inlevering aan ande ren dan den consument mag voor alle soorjen keukenzout (in dustrie-, visscherij-, landbouw- en consumptiezout) ten hoogste een prijs worden berekend, gelijk aan den tot dusver geldenden prijs, verhoogd met 2 cent p. kg. Deze prijsverhooging houdt verband met een heffing, welke op de voorraden zout zal worden geheven, ten bedrage van ƒ2.— per 100 kg. Deze heffing .is ver schuldigd over de, hoeveelheden zout, welke de houder van zout voor eigen rekening in eigen be drijf of bij derden voorhanden of in voorraad had op 29 October jl, te 0.00 uur. alsmede over het zout, dat vóór dat tijdstip naar hem is gezonden, doch op dat tijdstip nog niet door hem is ont vangen nadat zij door of van wege het bedrijfschap in reke ning is gebracht. - De bereiders van zout woroen belast met een heffing ter zake van de aflevering van het door hen bereide zout, welke heffing bij aflevering moet woroen vo.- daan. De aflevering van zo ui is sedert 30 October 1944 toegestaan tegen inneming van de daarvoor aangewezen distributiebeschei den. APPELEN- OF PEREN DISTRIBUTIE. Regionale Publicatie van het Plaatselijk Verdeelkantoor v. h. Bedrijfschap v. Groenten en Fruit te Haarlem. Gedistribueerd wordt aan aile inwoners van Haarlem, Heem stede, Hillegom, Bloemendaal, Zandvoort en Santpoort-Station op de ingeleverde bon 11de pe- riodè 250 gram appelen of peren. Iedere Kleinhandelaar is bevoorraad. De prijs voor appe len bedraagt ken hoogste ƒ0.74 per kg. De prijs van peren be draagt ten hooigste 0,67 per kg. Eenige Kennisgeving Wij ontvingen het droeve bericht, dat Zondag 22 October te Renswoude plotseling is overleden onze lieve Vader, Be huwd- en Grootvader IJSBRAND MENS in d. ouderdo-m van ruim 81 jaar. Uit aller naam: A. Mens Haarlem, November 1944 Wouwermanstraat 85 Heden overleed plotse ling, tot onze diepe droef heid, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader JACOBUS /VASTENHOUW in d. ouderdom v. 74 jaar Uit aller naam: K. Vastenho-uwSchol Amsterdam: 5 Nov. 944 Tilanusstraat 52 huis. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 9 Noye-mber a.s. tegen 12 uur, op de Nieuwe Oosterfoegraafpl. (Kruis- laan). Vertrek vanaf het Sterfhuis te 11 uur. Te koop of te -huur gevraagd WOON- EN WINKELHUIS te IJ-muiden (Oud), of omtr. Kennemerlaan. Br. no. 3056. Bericht aan de ware dieren liefhebbers. Wij moeten onze clientèle tot onzen spijt mededeelen, dat wij voor- loopig hun honden even NIET KUNNEN WASSCHEN Wij zijn daartoe besloten na beraad met onzen advisee- renden dierenarts, ,die het onverantwoordelijk vond, nu er geen electriciteit beschik baar is, de dieren in dit sei zoen onvoldoende gedroogd door de buitenlucht terug te sturen. De verdere behan delingen als trimmen, pluk ken, uitdunnen en ontklitten blijven gewoon voortgang vinden. Kynologische Inrichting „DE IJDELTUIT" Gebr. VEENINGA Jacobijnestr. 10-18, Haarlem VRUCHTBOOMEN Het grootste sortiment in de stad. Wie het beter weet mag het zeggen. BEUNDER's Zaadhandel Kleine Houtstr. 41 - Haarlem Denk er aan, het is thans Bloembollenplanttijd. Ieder een is welkom. Geen collecte H.H. Amateurtabakkers Zelf "Geteelde Tabak" kan langs chemischen weg bereid worden tot smake lijke, geurige goed branden de tabak. ledereen kan het zelf doen Preparaat met gebruiks aanwijzing voor het behan delen van 1 K.G. gedroogde tabaksbladeren a f 1,25 Rem bours bij ANTOON SMITS, Generaal de Wetstraat 23, Haarlem-Noord, vertegenw. v. h. Chem. Lab. Cheba, Den Haag. Te koop gevraagd Te koop gevr.: MOTOR zond. banden g. bezw., liefst 2 y2 p.k. Vriend, Zeeweg 311, IJmuiden Oost. Diversen RUILEN: 1 pr. D.sch., m. h. hak, m. 38 en 1 pr D.sch., m. blokbak, m. 37yz voor 1 pr D. sportsch., m. 38 en 1 pr. D. kaplaarzen, m. 38. Minnis, Oosterd-üinweg 26, IJ-muiden Oost. RUIME BELOONING v. terugbez. van ons grijs Poes je, luistert n. d. naam Trixi. Sinds 3/11 vermist, omg. Oosterduinweg. Adres: C. v. d. Thiel, OOsterduinweg 15, IJmuiden Oost. RUILEN, half br. -D.win- terjasje voor Meisjesjasje, v. leeft. 9 j. Wolterman, Vel- serduinweg 000. WEGGELOOPEN ruigh. Foxterrier, luistert n. Seppel. Tegen bel. terug te bezorgen Amendel, Kennemerlaan 116 RUILEN: groot, als nw, 2-pers. laken, o. kw„ voor vuurduveltje of bruikib. for nuisje. Goossen, Rembran-dt- laan no. 35. westzijde van de Jan Gljzen- vaart de buitenplaats Duinlust werd gesticht, toebehoorend aan de familie Enschedé; in 1823 werd de heer J. Christiaan Enschedé, later burgemeester van Velsen, naar wien de Bur gemeester Enschedélaan in het dorp is vernoemd, er geboren. Jammer is het, dat het land goed uiteen is gevallen. De Haarlemsche fabrikant Prévi- naire is eigenaar van een ge deelte geweest, doch heeft ook dit gesplitst verkocht. Vele villa's zijn er bij het station Santpoort gebouwd. Het is niet onaardig te vermel den, welke de eerste waren; Chantilly, Longwood, Oak- wood, The Briars en Buiten zorg.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2