Haarlemsche Courant Strijd om bruggehoofd bij Moerdijk. Nieuwe distributiebonnen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Afweerslag in Lotharingen woedt over 50 K.M. Verdwijnend Walcheren. De strijd aan 2 fronten. Ontwikkelend offensief ten N. van Nancy. Minder brood en taptemelk voor personen boven 4 jaar Versnaperingen voor een ieder beschikbaar gesteld 5289e Jaarg. No. 265 X x Bureaux: Groote Houtstraat 9J Postgiro 134958. Bijl^ntoren: Soendaplein 21. ITmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoh- en Feestdagen. Vrijdag 10 Nov. 1944 üitg.: Graf. Bedrijven Damiate» Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 oent. Hoofdredacteur: F. C. Derks* K 1297 Het Weermachtbericht van Donderdag luidt: Het dappere garnizoen van het bruggenhoofd !bij Moerdijk heeft ook gisteren de voortge zette pogingen der vijandelijke tankformaties om door te stooten en het van de Maas af te snijden verijdeld. Aan het geheele front in Nederland heeft de vijand den geheelen dag sterke formaties slag vliegers in den strijd geworpen. Van de sectoren aan weerszijden van Aken wordt toenemend artillerievuur en levendig afvuren van nevelgranaten gemeld. Evenals den vorigen dag mislukte ook gisteren een aan val op Würselen. buitsche tanks en grenadiers zetten de zuivering in het gebied van Kom merscheid voort. Tegenaanvallen van Ameri- kaansche bataljons werden ondanks krachtigen steun uit de lucht met vele verliezen voor den •tegenstander afgeslagen en daarbij werden talrijke gevangenen binnengebracht. Een aan tal Duitsche soldaten werd uit de gevangen schap bevrijd. De afweerslag aan de grens van Lotharin gen woedt tusschen Pont a Mousson en aan het Rijn-Marnekanaal op een breedte van ruim 50 kilometer. Tegenover den „vastberaden tegenstand onzer stellingtroepen* konden de Amerikaansche divisies slechts in enkele sec toren het Duitsche gevechtsveld binnendrin gen. In andere vooral ten Noord-Oosten van Pont a Mousson werden zij bloedig afgeslagen; ten Westen van, Chateau-Saijns werden de Geallieerde strijdkrachten in tegenaanvallen teruggeworpen. In het gebied van Marsal zijn bijzonder felle gevechten aan den gang. Verdere aanvallen aan den bovenloop van de Meurthe brachten den vijand ook gisteren slechts geringe plaat selijke winsten. Het door V-2 versterkte vuur op Londbn werd voortgezet. In het Oostelijk deel der Etruskische Apen nijnen en in den aansluitenden sector van het Adriatische front zijn de formaties van iïet 8ste Engelsche leger na geweldige vuurvoo»- bereiding tot vrij groote aanvallen overge gaan. In de bergen ten Noorden van Roccas san Casciono liep de vijand vast in het vuur der Duistche steunpunten. Op de vlakte van Forli kon de vijand dóór Ifeachtige concen traties-van zijn strijdkrachten ons front terug dringen -ep den Ronco-sector passeeren. Duit sche troepen sloegen in een tegenaanval het vijandelijke bruggenhoofd-bn'feen. Het uit eenheden van marine en luchtmacht bestaande garnizoen van het eiland Milos in de Egeïsche Zee heeft na dagenlange harde gevechten de met steun van een Britsche viootformatie gelande Anglo-Amerikanen te ruggeworpen en hen weer verdreven. Binnen het bestek der Duitsche bewegingen op den Balkan werd het Stromiszadal ont- Ter inleiding ♦an een artikel, waarin de eenheid eener organische samenleving van in gemeenen nood beproefde volksgenooten in ons land wordt bepleit, schrijft het Alg. Hbld:. Walcheren is niet meer. Engelsche bom men hebben den Westkapelschen zeedijk ver nield, teneinde de Duitsche afsluiting van den toegangsweg tot de Antwerpsche haven in het nauw te brengen. Ruim twintigduizend hectaren uitmuntende cultuurgrond, bewoond door 50.000 menschen, zijn daardoor prijs gegeven a^n de Noordzee en dus aan de woe lende en uitschurende werking van eb en vloed. Dat dit vrufchtbare en historische eiland even groot als de Wieringermeer- polder óóit weer zal kunnen worden bedijkt en herwonnen, is derhalve practisch onmo gelijk. De geschiedenis van het eiland gaat terug tot in de grijze oudheid. Reeds in den tijd der Romeinen was Domburg een zeehaven en zeker is, dat de naam Walachra al in de vierde eeuw voorkwam, doch het eiland strekte zich toen verder Westwaarts uit. Naar mate de Noordzee meer land terugnam, werd in den loop der jaren door bedijkingen in het Oosten en Zuidoosten nieuw land aangemaakt. De oorspronkelijke duinerij is allengs dun ner geworden en op de Westelijke punt van het eiland ten slotte geheel verdwenen. Daar om werd in de 15de eeuw in de streep van Westkappelle een. dijk gelegd, die tegen woordig 3800 M. lang is en ruim vijf meter boven water iutsteekt. Welke uitwerking eb en vloed zullen heb ben op duinen, dijken, landerijen en gebou wen, moge éénigermate duidelijk worden uit het feit, dat het verschil tusschen hoog en laag water ta Westkapelle gemiddeld ?.30 M. bedraagt, te Vlissingen 3.75 M. en te Veere 2.95 M.Deze cijfers geevn dus aan het ver schil tusschen de gemiddelde hoogwaters en laagwaters en wel gedurende een periode van tien jaren. Zij geven dus niet aan bet verschil tusschen hoog- en laagwater per dag, want dit het z.g. verval loopt uiteen naarmate van den maanstand. Bij Vlissingen b.v. bedraagt het grootste verval 4.40 M. en het kleinste 3.00 M. Deze regelmatig in- en uitstroomende wa termassa's schuren en woelen weldra aan alles, wat tezamen Walcheren vormde: zij spoelen de magere duinenrij weg, vormen kreken in het land, klotsen de bebouwingen in elkaar, kortom zij hebben een verwoes tende werking, die bij storm nog tot een veelvoud stijgt. Zoo zal dan dit welvarende eiland, het werk van talooze generaties, lang- taam ten onder gaan. ruimd. In den sector van Papatien aan de Donau hebben, de Bolsjewisten vasten voet kunnen krijgen op den Westelijken'oever. De gevechten zijn nog aan den gang. Bij het bruggehoofd aan de Donau Dunavouldvar, ten Zuid-Oosten van Budapest en ten Noorden van Solnok mislukten aanvallen der Sovjet1 Russische formaties. Duitsch en Hongaarsch luchtdoelgeschut en gevechtsvliegers grepen doeltreffend in de gevechten ten Zuid-Oosten van de Hongaarsche hoofdstad in. Door de ferme tegenaanvallen der Duitsche troepen ten Noorden van den bovenloop van de Theiss werd de tot in het gebied van Mezoekoeves .doorgedrongen vijand opgevangen. Aan het overige front tot de Golf van Riga heerscht slechts garinge gevechtsactiviteit. Vijandelijke terreurvliegers hebben aanval len ondernomen op de woonwijken van Moers, Homburg', Rheine, benevens op plaatsen in midden-Duitschland. Vannacht hebben Brit sche vliegtuigen bommen geworpen op Han nover. Jagers en afweergeschut van het lucht- wapen schoten 18 vijandelijke vliegtuigen neer. Troepen-kommandeur Walter Nowotny, dra ger van de hoogste Duitsche dappersheids- onderscheiding heeft in den luchtstrijd, na zijn tegenstander te hebben neergeschoten, den heldendood gevonden. Met hem verliest het Duitsche luchtwapen een van zijn meest succesvolle jachtvliegers, die in totaal 258 luchtoverwinningen heeft behaald. In het gebied van Aken worden de teeke nen, die er op wijzen, dat de door het eerste Amerikaansche leger in den strijd geworpen vier pantser- en 7 infanteriedivisies spoedig tot het offensief zullen overgaan, steeds dui delijker. Het artillerieduel is 'belangrijk in hevigheid toegenomen, terwijl de activiteit van het Amerikaansche luchtwapen groot is. Het beschieten met nevelgranaten, teneinde hierdoor de Duitsche artilleriewaarnemers te verblinden, heeft zich thans tot andere front- zönes uitgebreid. Het offensief van het derde Amerikaansche leger van generaal Patton tus schen Pont a Mousson en bet Rijn-Marne- kanaal kan als eerste faze van den aangekon- digden massalen aanval worden beschouwd. De hevige gevechten duurden hier tot den twaalfden dag met onverminderde hevigheid voort. Géneraal Patton wierp- hier al zijn ter beschikking staande bommenwerpers en jachtvliegtuigen in den strijd, terwijl ook de artilleriestrijdkrachten versterkt waren. De Duitsche troepen verdedigden zich hardnek kig en sloegen de aanvallen met uitzondering van twee penetraties met een diepte van on geveer drie kilometer diepte bij Nomeny en Chateau-Salins af. Op het slagveld tusschên Donau en Theiss wisselden aanvallen en te genaanvallen elkaar den geheelen dag of zon der dat zich zware gevechten voojdeedn. In den Adriatischen sector zijn hevige gevech ten aan den gang om de stad Forli. Hier ge lukte het de numeriek in de meerderheid zijnde Britsche strijdkrachten om de Via Emilia, de rand der stad te bereiken. In de dalen ten Noorden van de Mpnte Trebbia, die na taaien strijd moest worden opgegeven zijn opdringende Poolsche soldaten vdor de nieuwe hoofdverdedigingsliniè tot staan gebracht. Verstrekken van hout of veenkluiten, Naar wij vernemen, zal dezer dagen begon nen worden met het verstrekken van brand hout of veenkluiten tegen de van overheids wege xastgestelde prijzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de voorraad be perkt is en daarom zal de verstrekking slechts kunnen gesóhieden in hoogst ernstige gevallen. Zij, die van deze verstrekking van hout in aanmerking denken te komen, kun nen een aanvrage daartoe indienen bij den Gem. Dienst» voor Sociale Zaken, Groote Houtstraat 142. Elke aanvrage zal van ger meentë-wege worden gecontroleerd. Het te verstrekken hout kan door 'belanghebbenden niet bij gedeelten 'borden afgehaald. Van verschillende zijden ontvingen we vragen om brandhout beschikbaar te stellen aan kamerbewoners en a£n hen, die op het oogenblik één eenheid ontvangen hebben. Indien bij deze lezers van een ernstig gevalt sprake is, geven we hun in overweging een aanvrage in te dienen. HOOGLAND IN NOOD. Het dorp Hoogland is dezer dagen door een tot dusver onbekend gebleven bende geter roriseerd. Zoo verschenen op 3 November des avonds vier mannen met revolvers in de hand op de boerderij van Ouden, zoogenaamd om een onderzoek in te stellen. Zij stalen een zij spek, boter, sigaren, f 9000, een aantal heerencostuums enz. Het was vermoedelijk .hetzelfde viertal, dat een bezoek bracht aan de woning van den expediteur Kolle te Hoogland. Zij eischten inzage van zijn boeken, doch roofden onder- tusschen f 2000, spek, vleesch, boter, slaolie, badhanddoeken, enz. Zeven a acht mannen dror^en de boerderij van den veehouder Eyden te Hoogland bin nen en wisten f 1500, lappen stof, boter, kou sen enz. buit te maken. Natuurlijk is een gestreng onderzoek gaande. KONIJNEN GESTOLEN. Aangifte is gedaan van diefstal van zes ko nijnen uit een onafgesloten hok, welke-was geplaatst aan den Kinderhuissingel en van zes konijnen uit een achtertuin aan de Prof. .van der Waalsstraat. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 9 November 1944. BEVALLEN: 5 Nov.: J. MorraRoeland, d. 6 Nov.: C. E. van VeenTijms, z.; 8 Nov.: J. M. M. J. WensinckTesch, z.A. S. A. Bruins Tiesselink, z.; F. B. L. JansenSmit. d.; 9 Nov.: L. SwierWelk, d.; M. E. PlantingVan Schoonhoven, d.; A. B lokstraDe Jonge, OVERLEDEN, 5 Nov.: C„ 10 m., d. van N. C. Beekhuijs, Rollandstraat; J. van Haazel Koetsier van der Waerden, 28 j., Berken straat; 6 Nov.: M. A. Mulder, 68 j., Hazepaters- laan; C. M. StolvoortStevens, 40 j., Kam perlaan; 7 Nov.: H. P. Lamers, 90 j., Van Keulenstraat; C. M., 3 j., d. van L. J. Klaver Padangstraat; G. Ott, 73 j., Ripperdapark; 8 Nov.: D. van der Leest. 54 j., Twijnderslaan; J., 1 m., z. Van H. Vissers, Middenweg. ONDERTROUWD, 9 Nov.: H. Becker en J. Nieboer. GEHUWD, 9 Nov.: P. Smit en C. M. Petri. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: U sluit toch de gaskraan af bij bom inslag? en van Elk der volgende bonnen van de noodkaart tweede serie, voorzien van het kringnummer 187 der gemeente Haarlem zijn geldig ver klaard voor de periode van 12 tot en met 25 November 1944. Boter: 294: 125 gram boter of margarine of 100 gr. vet; R 35: 250 gram boter. i Brood: 290, 291: ieder 8 rantsoenen; 200, 201, 202, ieder 4 rantsoenen. Bloem: 203, 2 rantsoenen brood of bloem. Kindermeel: R 31, R 32, R 33: 3 rantsoenen brood of bloem of 250 gram kindermeel of voedingssuiker. Grutterswaren of peulvruchten: 204, 250 gr. grutterswaren of 250 gr. peulvruchten. Jam. stroop of suiker: 205, 250 gr. jam of stroop, of 250 gr. kunsthoning of 150 gr. ha gelslag of 125 gr. suiker.» Versnaperingen: 206, 150 gr. versnaperingen. Vleesch of kaas: 207, 2U, rantsoen vleesch of 250 gr. kaas. Kaas: 208, 100 gr. kaas. Koffiesurrogaat: 209, 250 gr. koffiesurrogaat. Vervangingsmiddelen: 210, één rantsoen vervangingsmiddelen. Suiker voor kinderen: R 36, 250 gr. suiker. Kinderdrankpoeder: R 37, 300 gr. kinder- drankpoeder. Melk en taptemelk: 293, 7/8 liter taptemelk; E 405 (inlegvel) IOV2 liter melk; D 405 (inleg vel) IO54 iiter taptemelk. Verder zijn nog geldig tot en met 25 No vember: 1-37, 2-37, 3-37, 4-37 (noodkaart le serie) 1 rantsoen éénheidstoiletzeep; 1-38, 2-38, 3-38, 4-38 1 rantsoen zeepvervangeride wasch- middelen of waschpoeder; C 403, D 403, E 4.0 Eventueel inleveren bon 204. De bon voor grutterswaren/peulvruchten moet door het publiek (voor zooverre niet wordt deelgenomen aan de maaltijden uit de Centrale Keuken) vóór-15 November a.s. wor den ingeleverd lóij den winkelier, desver- langd togen ontvangstbewijs. Aflevering, voor zoover niet mogelijk uit den aanwezigen voor raad bij den winkelier, zal plaats vinden, zoo-» dra de winkelier op de ingeleverde bonnen nieuwe voorraad heeft ontvangen. Alle bonnen, met uitzondering 6-an die voor grutterswaren/peulvruchten, melk en tapte melk, mogen eerst bij aflevering der goede ren aan den winkelier worden afgegeven. Aardappelbon. Voor de week van 12 tot en met 18 Novem ber is op bon 297 2 kg aardappelen beschik baar gesteld en op bon R 38 1 kg. Aflevering mag eerst van Maandag 13 November a.s. af plaats vinden. Taai-taai op den broodbon. Het publiek kan op de voor het koopen van brood aangewezen bonnen voor zoolang voorradig, ook taai-taai bij den bakker of kruidenier betrekken. Op één rantsoen brood kan men één plak taai-taai van een gewicht van ongeveer 100 gram koopen. Wijziging uren van openstelling Haarlemsche dienst. Van Maandag 13 November a.s. zijn de dis tributiekantoren van de gemeente Haarlem des middags voor het publiek gesloten en uit sluitend geopend van negen uur tot half twee ('s Zaterdags van negen uur tot half twaalf). Bovenstaande lijst is ook voor alle omlig gende gemeenten van kracht. Voor Velsen en Beverwijk geldt zij even eens, doch voor deze gemeenten vervalt de nededeeiing inzake de aardappelen, terwijl (inlegvel) 1 rantsoen zeepvervangende wasch- ildaar geen hagelslag kan worden gekocht, middelen of waschpoeder; E 404 (inlegvel) 1| In den distributie-kring Hillegom is ook be- rantsoen toiletzeep; R 10 (tabak) 45 gr. scheer-schikbaar gesteld 150 gram vermicelli op bon zeep (tot 7 Januari 1945). '1-58, 2-58, 3-58, 4-58 van de eerste serie. De heer 1. H. Bregonje overleden. In den ouderdom van tach tig jaar is te Haarlem over leden de heer J. H. Bregonje, oud-lid van den gemeenteraad die vroeger in verschillende organ! saUes een belangrijke •rol heeft vervuld. De overle dene, die op 1 Augustus 1864 geboren is, trad op 22 April 1895 in dienst bij de firma Enschede en Zonen als zetter en tot 3 Augustus 1929 is hij op de zetterij werkzaam ge weest. Veel deed bij voor de typografen-organisatie dijor zijn lidmaatschap van den Raad van Beroep in verband met de Ongevallenwet en van de Kamer van Arbeid, afd. drukkersbedrijven. Als ver tegenwoordiger van den Vrijz. Democratischen Bonn was de overledene van 1909 tot 1919 lid van den gemeenteraad dan maakte hij deel uit het bestuur der afd. Haarlem van dezen bond. Veel den V"hier mDe^heefl hij 8e'iaan voor de Co°" den heer DenTDeratie De Eendrachr> W!iar- van bij kort na de oDnchting bestuurslid was. Veertig jaar had hij zitting in he: bestuur en vijf jaar geleden trad hij af. Ter gelegenheid daarvan werd ftij benoemd iot eere lid. Ook maakte hij deel uit van het bestuur der Coöpera tieve woningbouwvereeniging „Ons Genoegen'die huizen bouwde aan de Bakkerstraat en Casteleynstraat. Met de:! heer Bregonje is een beminnelijk persoon heen gegaan, die door zijn helder inzicht en kalm optreden veel goeds heeft tut stand gébracht voor anderen. CHR. GEREF. GEMEENTE VAN CENTRUM. Naar wij vernemen heeft ook ds. C. Smits te Dordrecht voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente van Haar lem-Centrum in de vac. van ds. W F. Laman, bedankt. NED. HERV. GEMEENTE. De commissie uit de Noor- derkerk hier ter stede heeft ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan dezer kerk aan de kerkvoogdij der Ned. Hery. gemeente alhier een bedrag van 5000 overhandigd voor gedeeltelijke atlössing der nog op de Noorderkerk rustende schuld. De schuld is thans verminderd tot 20-500. bezoek aan een schuurtje achter een woning aan de Kerklaan. De daders wisten met hun buit, bestaande uit drie konijnen, waaronder twee zilvergrijze rasdieren, te ontkomen APPELEN GESTOLEN VAN EEN GROENTENHANDE- LAAR. _Bij de politie is aangifte ge- dlïan, van diefstal van zeven kisten goudrenetten, ieder be vattend 20 kg. en van één kist appelen, bevattend 25 kg. uit een pakhuis aan den Har- menjansweg. DIEFSTAL TEN NADEELE VAN DE CENTRALE KEUKEN. In een school aan de Zomer- vaart waren opgeslagen voor de Centrale keuken 15 kg. basterd suiker; 35 kg. witte Éuiker; 40 kg. vleesch in bus- en; 90 Edammer kaas en 30 pond roggevlokken. Onbeken den hebben deze goederen ge stolen. EEN DOKTER VERMIST VEEL GELD EN EEN PORTEFEUILLE. Uit een wachtkamer van een dokter is een portefeuille uit een jas gestolen; de inhoud bedroeg 500 aan bankpapier en wat klein geld. DIEFSTALLEN TE HEEMSTEDE. Er werd oij de politie aan gifte gedaan, dat onbekenden uit een put :n een tuin aan den Heerenweg een hoeveel heid aardappelen hadden ge stolen, waarbij tevens ter loops een konijn werd mede genomen. Vei der brachten de leden van het dievengilde een wezig. Deze goederen zijn in- beslag genomen HEEMSTEDENAAR STAL EEN RIJWIEL. Door de ppiitie werd de Heemstedenaar G. T. aange houden, verdacht van diefstal van een rijwiel en een konijn. Het rijwiel kon worden opge spoord, doch van het konijn was nog slechts de huid aan-

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1