Haarlemsche Courant Duitsche troepen aan Noordelijken oever van Holfandsch Diep. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie V1 en V 2 op Antwerpen De strijd aan de fronten. Komend offensief in Lotharingen. 289e Jaarg. No. 266 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 31. EJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 yersohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag' 11 Nov. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct,, per mnd. 1;15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C» Derfes. K 1297 Öet weermachtbericht varf Vrijdag luidt: In wekenlange dappere gevechten in het bruggenhoofd van Breskens en het eiland Walcheren, hebben de Duitsche troepen voor den -vijand de vrije vaart naar Antwerpen versperd. De Duitsche leiding kreeg daar door tijd maatregelen te treffen voor de uit schakeling van de haven. Sedertweken ligt thans het gebied van Antwerpen onder de zware beschieting der Duitsche V. 1 en V. 2. In de stad en in de dok- en haveninstallaties is reeds zware schade ontstaan. In het gebied van Moerdijk werd het gar nizoen van het Duitsche bruggenhoofd naar" den Noordelijken oever van het Hollandsch Diep terugetrokken. Onder den indruk van hun zware verliezen hebben de Amerikanen hun aanvallen ten Zuid-Oosten van Stolberg niet voortgezet De slag aan de grens van Lotharingen is verder in felheid toegenomen. Ten Noord Oosten van.Pont a Mousson werden de aan vallende vijandelijke formaties met uitzon dering van een plaatselijke penetratie afge slagen. Ten Oosten van de stad zijn de Duit sche grenadiers in bijzonder zware afweer- gevechten gewikkeld. Tusschen Delme en Chateau-Salins konden de Amerikanen met gebruikmaking van 200 tanks in een reeks plaatsen binnendringen, doch leden daarbij zware verliezen. Na felle vuurvoorbereiding ging de vijand ook ten Noorden van Mets tot den aanval over en slaagde er in in het ge bied van Diedenhove de Moezel over te ste ken. Grenadiers hebben de tijdelijk ingeslo ten sterkte Königsmachern ontzet, de Ameri kanen gedeeltelijk uit de plaats teruggedreven en bij tegenaanvallen gevangenen gemaakt. De beschieting van Londen door V. 1 en V. 2 wordt voortgezet. De gevechtsbedrijvigheid in Italië is vooral in de kustsector der Adriatische Zee opge leefd. Na uitepst zwaar vijandelijk artillerie vuur is het tot felle straatgevechten in Forli gekomen. Bij Kumanova in Servië, zijn wederom ster ke Bulgaarsche aanvallen mislukt. Duitsche grenadiers- hebben ten Oosten en Noord- Oosten van Mitrowika belangrijke heuvels ingenomen. Ten Zuiden en Zuid-Oosten van Budapest zijn talrijke vijandelijke aanvallen gestrand voor de Duitsche en Hongaarsche stellingen. Duitsche tegenaanvallen hebben ten Zuid- Oosten van Mezoekoévesd de vijandelijke aanvalstoppen teruggeworpen en hen aanzien lijke verliezen toegebracht. Ten Oosten van de stad is de druk van den vijand versterkt. Bolsjewistische bataljons, die trachtten op te dringen aan de Slowaaksche grens bleven in het Duitsche afweer liggen. Nieuwe Sovjet- Russische concentraties werden door doel treffend artillerievuur uiteengeslagen. Aan het overige Oostelijke front verliep de dag bij vooftdurenden regen zonder ge vechten van eenigen omvang. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben hun terreuraanvallen op West-Duitschland en Noord-Westfalen voortgezet. Vooral in Saar- brücken ontstond schade aan gebouwen. Onder zeer moeilijke afweeromstandigheden werden 19 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Ter aanvulling van het weermachtbericht wordt medegedeeld: De op de Egeïsche Zee in den strijd gebrachte formaties der Marine hebben sedert 1941 ondanks voortdurend toe nemende vijandelijke tegenmaatregelen de verdediging ter zee van de sterk geëchelo- neerde Grieksche kust en de ravitailleering van de talrijke wijdvertakte eilanden-steun punten veilig gesteld. Dezelfde eenheden hebben ook de distan- De verkiezingen in Amerika. Reuter meldt, dat volgens de laatste uit New Vork ontvangen berichten de uitslag van de congresverkiezing het volgende resultaat op levert: Democraten 55 en Republikeinen 36 zetels. Het Huls van Afgevaardigden: Demo craten 241 en Republikeinen 185 zetels. De Berlijnsche bladen maken op de voor pagina zónder een uitvoerig commentaar mel ding van de herkiezing van Roosevelt. ^Zij wijzen er op, dat niet kan worden gezegd, dat deze herkiezing van ingrijpende politieke beteekenis' is. De V. B. wijst er op, -dat de hoop der democraten, thans een meerderheid van twee-derde in den Senaat te zullen krij gen, klaarblijkelijk niet in vervulling is ge gaan. Voor Roosevelt zijn thans geteld 24.249.100 stem men, voor Dewey 21,195.300 stemmen. Roosevelt heeft thans in 36 van de 48 staten de meerderheid. De strijd in de Egeïsche Zee. Na veertien dagen strijd is het eiland Milos geheel van vijanden gezuiverd. De Engelsche landingstroepen hebben zich overhaast moe ten terugtrekken. De moord op Lord Moyne. De beide Joodsche moordenaars van Lord Moyne hebben bekend, van de organisatie „Stern" opdracht te hebben gekregen om den minister te vermoorden, omdat hij de verant woordelijke leider was van de Britsche poli tiek in het nabije Oosten. t cieeringsbewegingen uit de Egeïsche Zee ondgnks zeer krachtige vijandelijke aanvallen op zee en uit de lucht beveiligd en in op offerend optreden het terugvoeren van de troepen en het materiaal ten uitvoer gelegd. Na de zware gevechten om de Scheldf1- mond en in het gebied ten Zuiden van de Maas heeft de legergroep van Montgomery van noemenswaardige gevechtsbedrijvigheid afgezien, vooral ook' omdat de sterke bewol king en de ijzige herfststormen het optreden der luchtmacht belemmeren. Ook uit het ge bied van Aken, waar de voorbereiding tot een nieuw groot offensief van het tweede Britsche en het eerste Amerikaansche leger zijn afgesloten, wordt slechts melding ge maakt van sterke artilleriebedrijvigheid. Op de Duitsche vleugel zetten de Amerikanen hun offensief tusschen Pont a Mosson en het Rijn-Marnekanaal op den derden dag voort zonder dat het hen gelukte het eerste aan valsdoel, de omsingeling van het bruggen hoofd, Mets te verweeznlijken. Juist ten Zuiden van het Luxemburgsche gebied slaag den zij er in verscheidene kleine bruggen hoofden over de Moezel" te vormen. Door de actieve verdediging der Duitsche troepen bleven hun evenwel v beslissende successen ontzegd. Het ongewone sterke gebruik van strijdkrachten doet evenwel verwachten, dat zich ook hier groote operaties zullen voordoen. De groote aanval, waartoe het derde Ame rikaansche léger na een trommelvuur van drie uur in de vroege ochtenduren van Woensdag in het gebied ten Zuiden van Metz is over gegaan. mag wel als het begin beschouwd worden van het door de Geallieerden aan gekondigde groote offensief tegen het Rijk. Op den avond van den eersten dag van dezen grooten aanval, welks zwaartepunt aan weerszijden van Pont a Mousson ligt en die ongeveer begrensd wordt door de stad Metz in het Noorden en het Rijn-Marne- Knaal in het Zuiden, kan men constateeren dat de Amerikanen ongetwijfeld niet de dien dag gestelde doelen van zes opgestelde divi sies bereikt hebben. De dag begon met een buitengewoon hevig trommelvuur tusschen des morgens 4 en 7 uur. Toen de Amerikanen, onder het opper bevel van generaal Patton, tot den aanval overgingen, sloeg hun een razend Duitsch afweervuur tegemoet. Sindsdien dreunt en siddert de aarde. Kanonnen van allerlei kali ber spuwen hun granaten uit, Machinegewe ren ratelen, granaatwerpers schieten met doffen knal en daartusschen mengt zich het geraas der pantserkettingen. Onophoudelijk plenst de regen neer, zoodat de Amerikanen het den eersten dag zonder den steun van hun overmachtige luchtmacht moesten doen. Het is niet overdreven, wanneer men voor spelt, dat de Amerikaansche divisies zich op bloedige verliezen moeten voorbereiden, die de in Normandi^ geleden verliezen nog zul len overtreffen. Op het geheele Oostelijke front worden de operaties door den"modder gehinderd; ^elfs op het Hongaarsche oorlogstooneel nam de strijd in hevigheid af. In het bruggenhoofd aan de Theiss bij Tszasge werden 3e Duitsche en Hongaarsche troepen» als gevolg van den vijandelijken druk naar het Noord-Oosten op een gunstigere verdedigingslinie teruggeno men. Aan den grens van Oost-Pruisen heeft de Duitsche artillerie Sovjet-Russische troe penconcentraties uit elkaar geslagen. In Koerland heerschte slechts verkennings activiteit., Arbeidsorganisatie in Hongarije. Szalasi heeft bevel gegeven tot instelling van een groote -nationale arbeidsorganisatie ter behartiging van alle geestelijke en stoffelijke belangen van alle werkende Hongaren. Pétiot gearresteerd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Petiot, die sinds het voorjaar wegens moord op een groot aantal personen werd gezocht, thans te Parijs gearresteerd is. Bij zijn eerste verhoor heeft Pétiot aanvan kelijk als beroep opgegeven kapitein bij de FF1. Later gaf hij pas toe arts te zijn. Na zijn verhoor werd hij overgebracht naar de Santé- gevangenis. Churchill over den strijd. In zijn rede aan het banket van den Lord Mayor van Londen heeft Churchill onder anderen gewezen naar de Britsche operaties aan den mond van de Schelde en in Italië. Hij verklaarde dat de Geallieerde verliezen zwaar zijn. Daar de slag pas in het laatste kwart van den oorlog beslist wordt, moest hij het geheele Britsche volk oproepen voor de eindspurt. Boven Duitschland worden in steeds toene mende mate groote hoeveelheden brand- en explosieve stoffen uitgeworpen. Het Russisch-lraansch conflict. Naar uit Londen wordt bericht zal Engeland geen deel nemen in het conflict, dat in verband met de olieconcessies tusschen Rusland en Iran is uitgebroken. Intusschen wordt medegedeeld, dat het Iraan- sehe kabinet onder premier Saed Ontslag heeft gevraagd. Bommen op Zwitsersch gebied. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben gisterochtend bommen geworpen naar de electrische centrale Van Rheinfelden-Glattfel- den. Naar van bevoegde Zwitsersche zijde wordt medegedeeld zijn ongeveer twintig zware bommen uitgeworpen. De strijd aan de Atlantische kust. Duitsche partouillevaartuigen hebben in de buurt van St. Nazaire steunpunten van de geal lieerden aan de Atlantische kust aangevallen. Dé vrije zee. Uit Lissabon wordt vernomen, dat Britsche ma rinestrijdkrachten een Portugeesch passagiers schip hebben aangehouden en opderzocht, het geen tot ernstige vertraging aanleiding gaf. Zwitsersche Minister afgetreden. Uit Bern wordt gemeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken in Zwitserland is afge treden. Het gezag in Frankrijk. De Gaulle heeft gisteren volgens Londen in de Fransche Consultatieve Vergadering verklaard: Het legale staatsgezag moetop elk gebied her steld worden. Ingrijpende hervormingen zijn noodzakelijk. De vergadering koos vier vice- presidenten, onder meer den communist André Mercier. Ex-koning Zog wil terug. De ex-koning van Albanië heeft vergunning gevraagd om naar zijn land te mogen terugkee rén. Déze is hem nog niet verleend. Naar het schijnt op gronod van onzekerheid over de in stemming van Moskou, DE ROTSCHILD. Het hoogste Fransche Hof van Beroep heeft het besluit van Vichy om Henri de Rotschild van de Fransche nationaliteit vervallen te verkla ren, van nul en geener waarde verklaard. Vliegende bommen. Donderdagavond zijn volgens Reuter weer vliegende bommen boven Zuid-Eng eland ver schenen. In Londen werd alarm gemaakt. Er vielen slachtoffers en er werd schade aange richt. Bisschoppelijk Museum 75 jaar. 17 November is het vijf en zeventig jaar ge leden, dat begonnen werd met het aanleggen van de verzameling van het Bisschoppelijk Museum voor kerkelijke Oudheid, kunst en geschiedenis. Voor dat doel was een gedeélte ingericht in het St. Vincentiusgebouw aan de Zoetestraat, doch later bleek, dat er over meer ruimte beschikt moest worden en daarom werd een huis aan den Kruisweg 65 ingericht. Op 1 Juli 1893 bracht -men de verzameling over naar het tegenwoordige gebouw in de Jansstraat 79, dat in de zestiende eeuw de woning was van de toenmalige bisschoppen. De laatste bisschop vóór de reformatie, God fried van Mierlo, die in dit perceel gewoond heeft, is in 1578 gevlucht. Het is natuurlijk niet geheel zeker, dat Jansstraat 79 de oude woning is van de bisschoppen, doch uit ge gevens is gebleken, dat zij in het zesde huis van de Groote Markt woonden en het mu seum is het zesde perceel. In 1869 is mgr. G. P. Wilmer met het aan leggen van eën verzameling begonnen, nadat hij reeds tevoren belangrijke stukken in zijn bezit trachtte te verkrijgen. Vooral heeft mgr. J. J. Graaf, deken en pastoor te Oude Kerk aan de Amstel zich beijverd voor het Mu seum en heeft meegewerkt, dat belangrijke stukken en voorwerpen voor de kerkelijke oudheid "uit het bisdom bijeenkwamen. Na zijn overlijden in 1931 werd pastoor L. J. Boogmans, destijds het hoofd der parochie in het Amsterdamsche kwartier, conservator en aan hem is het te danken, dat het Museum in 1932 een belangrijke reorganisatie onder ging. Vroeger werd het in stand gehouden door vrijwillige bijdragen, doch de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent be paalde, dat alle parochies in het bisdom Haar lem medewerking moesten verleenen, om de kerkelijke kunst, waarmee bedoeld was de muziek, het archief en het muséum, te bevor deren. Bovendien werd een aanzienlijk bedrag geschonken, waardoor het in 1931 mogelijk was het museum te verbouwen ^fen een ten toonstellingszaal in te richten, welke op 25 Januari 1932 door mgr. Aengenent ingewijd is. Toen pastoor Boogmans op 30 Juli 1934 over leed, had hij veel werk verricht en nieuwe ge gevens voor de geschiedenis van Haarlem en omgeving verzameld. Wegens den oorlogstoestand is het museum reeds eenige jaren gesloten, zoodat er voor het publiek geen gelegenheid is een bezoek te brengen aan een groote verzameling, waar van bezienswaardig is de collectie Nederland- sche schilderijen, aanvangend met meesters uit het begin der 19e eeuw. Uitgebreid zijn de collecties van teekeningen en prenten, o.a. van oude meesters der Hollandsche, Italiaan- sche en Fransche scholen, gravures en etsen. Er zijn werken van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain, Lucas van Leyden, Goltzius en Adr. van Ostade. DE HEER J. L. PIERSON OVERLEDEN. Te Baarn is in den ouderdom van 90 jaar overleden de heer J. L. Pierson, vroeger een vooraanstaande figuur in bankierskringen en stichter van de naar zijn vader genoemde Al- lard Piersonstichting. ZIEKENBONNEN ALLEEN ERNSTIGE ZIEKEN. Ook in Noord-Holland zullen de distributie- dieristen voortaan uitsluitend aan zieken van de z.g. A-groep ziekenrantsoenen uitreiken, zulks in overeenstemming met de door de hoofdinspectie van de Volksgezondheid vasfr- gestelde normen. Henri A. Pielage 50 jaar koordirigent. Niemand zal kunnen ontken nen, dat slechts weinigen het voorrecht genieten om hun gouden jubileum te vieren. Het feit, dat de heer Henri A. Pie lage Woensdag 15 November gedurende een halve eeuw den dirigeerstok hanteert, is dan ook zeer zeker een unicum. Als muziekleeraar en koor dirigent heeft de heer Pielage zich een goeden,naam verwor ven en hij kan terecht met vol doening op de achterliggende periode terugzien. Reeds als 9- jarige knaap bespeelde hij het orgel der R.K. Kerk in de Ja-nsstraat. Hij kreeg muziek- onderricht van wijlen N. H. Andriessen Sr. Er volgden ja ren van studie op het Semena- rie Hageveld te Voorhout, waarna wijlen Philip Loots de opleiding voltooide. Weldra had de heer Pielage de gelegenheid om zijn kunnen als koordirigent te demonstree- ren onder anderen als direc teur van Haarlem's Zanggenot: Na acht maanden bereikte hij met dit koor reeds een fraai succes. Tijdens het groote In ternationale Zangconcours te Luik was de tweede prijs "der derde afdeeling immers een uitstekende prestatie. Dat de heer Pielage zich een stuwen de kracht in de zangwereld toonde, heeft hij duidelijk be wezen bij de oprichting van de koren Caecilia en Onder Ons. Verder stonden eveneens Haar- lem's Gemengd Koor en Proza en Poëzie- onder zijn leiding. Ook met het Mannenkoor Phi lip Loots werd menige uitvoe ring verzorgd. De beteekenis van het gou den jubileum van dezen popu- lairen koordirigent komt eerst recht tot uiting als men be denkt, dat hij .met zijn koren en gezelschappen tijdens con coursen en zangwedstrijden een keurcollectie van ruim 125 prijzen (waarvan 80 pet hooge) behaalde. Zijn verdiensten werden met diverse onderscheidingen be kroond. Zoo werd hij in 1914 benoemd tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau en hem werd het Witte Mobilisatie- kruis uitgereikt als herinne ring aan de talrijke concerten, die gedurende den vorigen wereldoorlog onder zijn leiding door de gemengde dubbel- kwartetten ,,H. P." en „Onder- Ons"' voor de militairen in de forten werden gegeven. De heer Pielage liet uitkomen, dat de koorwerken van Philip Loots, zooals Harpzang, Lente dauw, De Winter, In speculo, Onze Duinen en Jan Gerste koren steeds met een bijzón der genoegen werden gezon gen. De jubilaris heeft een veel zijdige activiteit ontwikkeld. Meer dan een,s trad hij als jurylid op en schreef critieken. Bovendien had de kerkmuziek zijn aandacht. Ruim dertig jaar was hij waarnemend di recteur-orgelist van de Kathe drale St. Bavokerk, waar de uitvoeringen de wijding der diensten verhoogden. De heer Pielage is nog ac tief en zoo wordt er door hem geregeld met -een dameskoor tje gerepeteerd, terwijl ande ren zijn lessen volgen. Hij heeft zijn enthousiasme geens zins verloren en zelfs-de toe komstplannen ontbreken niet. Het werk van den heer Pie lage is voor velen een stimu lans geweest om te zingen: INBREKERS AAN HET WERK TE HEEMSTEDE. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een. schuur, behoorende bij een wo ning aan de Rijnstraat te Heemstede. Acht konijnen wer den ontvreemd. Door verbreking van een slot is men een schuur, staande op een terrein aan de Koediefs- laan, binnengedrongen. De da ders hebben twee geiten mede genomen. BEROEPINGSWERK. Ned; Herv. Kerk. Beroepen te Niekerk-Vlie- dorp H. J. Meijer, cand. en. hulppred. te Amsterdam-O. Bedankt voor Mensingeweer J. L. Springer te Kortezwaag. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Aangenomen naar Bunscho ten-Spakenburg J. Rijneveld te Valkenburg (Z.H.).V

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1