Haarlemsche Courant Aanvalsvoorbereidingen in gebied van Venlo en Aken. Een proclamatie van den Führer. Ondanks sneeuw en regen zware strijd bij Metz. Dq Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Vastbesloten tot vo harden 289e Jaarg-. No. 289 x x Bureaux. Gioote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 2L IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noovd-Holland Kennemer Editi» Woensdag 15 Nov. 1044 Jitg.. Graï. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post f 3,73, Lqsse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F C Derks. K 1297 Heb Duitsche weermachtbericht van Dins dag luidt: In het gebied van Venlo en -Aken bestookte onze artillerie de daar voortdurende vijande- lijke aanvalsvoorbereidingen. Talrijke tref fers werden waargenomen in gemotoriseerde colonnes. Pantsergrenadiers zuiverden na zware gevechten het boschterrein ten Zuid- Westen van Hörtgen van den vijand, die daarbij verliezen leed aan dooden en gewon den. Er werd een groot aantal gevangenen gemaakt. De slag aan weerszijden van Metz is gis teren op nieuwe sectoren overgeslagen. De Amerikaansche formaties hebben in het bruggenhoofd ten Noord-Oosten van Diedén- hofen hun aanvallen aanvankelijk niet voort gezet, maar probeerden ten Zuiden van de stad over een breeder front den rivierover gang te forceeren. Hun overzetpogingen wer den op de vleugels uiteengeslagen. Strijd krachten, die in het centrum van den aanval waren overgezet, werden tot vlak aan de Moezel teruggeworpen. Het gros daarvan gaat de vernietiging tegemoet. Ten Zuid- Oosten van Metz duurt de zware strijd bij onfgebroken regen- en sneeuwbuien voort. De poging van vijandelijke regimenten, met geconcentreerde strijdkrachten door ons stellingenfront tusschen het Rijn-Marne- kanaal en Baccarat heen te stooten, strandde op de standvastigheid of de tegenaanvallen van onze volksgrenadiers. Het vuur van onze V 1 en V. 2 lag weer op Londen en het gebied van Antwerpen. In Midden-Italië breidden de zware gevech ten zich uit van den Adriatischen kustsector tot in de bergen van Modigiana. In het vuur van onze steunpunten bleven talrijke Britsche aanvallen steken of werden na geringe pene traties opgevangen. Ten Noorden van Forlia •ion de vijand onder zeer sterke concentratie van vuur en strijdkrachten de stellingen van onze grenadiers iets terugdringen. Bij zware sneeuwbuien wend op den Balkan de stad Kumanova in het kader van onze marschbewegingen ontruimd. In de Herzego- wina zijn vijandelijke aanvallen bij Mostar mislukt. Een nieuwe Sovjet-Russische over- zetpoging over de Donau ten Noorden van den mond van de Drau werd verijdeld. Het bruggenhoofd Dunavouldvar werd na hevige gevechten ontruimd. Ten Oosten van Budapest verijdelden onze troepen in felle gevechten de door den vij and met sterke infanterie- en pantserstrijd krachten beoogde doorbraak. In het verloop van de aan weerskanten van Jaszbereny ont brande tajikgevechten werd de vijand opge vangen en de stad zelf tegen hernieuwde aanvallen in bezit gehouden. Ten Noord-Oosten van Mezoekoevesd sloe gen jagers en bergjagers in verbitterde af weer den Bolsjewistischen stormloop uiteen. Een luitenant 'en vijf manschappen joegen in een vermetelen tegenaanval de in de stad Amoet binnengedrongen Bolsjewieken op de vlucht, en maakten daarbij 2 tanks, 7 kanon nen en 10 machinegeweren buit. Formaties slagvliegtuigen ondersteunden overdag en des nachts in het Hongaarsche gebied de gevechten van het leger en ver spreidden vijandelijke colonnes voor de ra vitailleering. In het gebied van Outs sloegen onze grenadiers verscheidene vrij sferke aan vallen van de Bolsjewieken met succes af. Door een vijandelijken luchtaanval werd in Wang Tsjing Wei overleden. Te Nagoja in Japan is de president van de Chineesche Nationale regeering Wang Tsjing Wei op 62-jarigen leeftijd overleden. De president had zich naar Japan begeven tot het ondergaan van een medische behan deling, die noodig was geworden in verband met een verwonding, dje Wang bij een aan slag in 1935 had opgeloopen. In een officieele verklaring heeft de Japan- sche regeering uitiqg gegeven aan haar deel neming. Tot opvolger van Wang Tsjing Wei is benoemd de president van de Yoean (Wet gevende Vergadering) Tsjang Koeng Po. Churchill eereburger van Parijs. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat Churchill is benoemd tot eereburger van Parijs. Churchill heeft hierbij in het Fransch een toespraak tot de Parijsche bevolking ge richt, waarin hij zeide spoedig te zullen zor gen voor de spoedige bewapening van het te reorganiseeren Fransche leger. BEGRIJPELIJKE VREES. In politieke kringen te Washington maakt men bezwaren tegen het houden van de conferentie RooseveltChurchillStalin in Londen wegens de beschieting met V. I en V. 2. Men acht het nu waarschijnlijk, dat de ontmoeting zal plaats hebben in een stad aan de Middellandsche Zee. DE MOORD OP LORD MOYNE. Naar Radio Londen meldt, heeft de Pales- tijnsche politie in Tel Aviv, Haifa en Jeru zalem twtintig personen gearresteerd, die verdacht worden in verbinding te hebben gestaan met de moordenaars van Lord Moyne. Noordelijk-Noorwegen het slagschip Tirpitz, welks dappere bemanning de laatste maan den talrijke Engelsche luchtaanvallen met goed resultaat had afgeslagen, buiten gevecht gesteld. Een groot deel der bemanning werd gered. De vijandelijke activiteit in de lucht bleef ook gisteren boven de fronten en in het Rijksgebied gering. Het N.S.K.K. en de invasie. BERLIJN, D.N.B. Sinds het begin van den strijd op het Europeesche vasteland heb ben zich naar het D.N.B. verneemt duizenden Nederlanders aangemeld voor de N.S.K.K. On geacht alle moeilijkheden vervulden zij hun verantwoordelijke taak. Zoowel in Frankrijk thans weer in Westelijk Nederland hebben deze Nederlandsche vrijwilligers steeds bij zondere blijken van moed gegeven. Weet U, dat U alleen goedgekeurde zaklantaarns- mag gebruiken om niet het gevaar te loopen van in beslagname of boete? Watersnood in Lyon Verscheidene buitenwijken van de stad Lyon zijn door het stijgende water van de Rhöne overstroomd. Het water heeft ten deele de eerste verdieping der huizen bereikt. De bevolking moest met vaartuigen worden geëvacueerd. NDe aangerichte schade is nogal groot. De volkssturm beëedigd. Honderdduizenden Duitsche mannen, die in den Volkssturm zijn opgenomen, hebben Zon dag in alle Duitsche gouwen den eed op den Führer afgelegd. Te Berlijn heeft Dr. Goeb- bels hierbij een rede gehouden. o BON R 11 TABAK De bonnen R 11 van de tabakskaart, welke reeds voor enkele gemeenten werden aange wezen, geven thans ook in de overige ge meenten van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht recht op het koopen van één rantsoen tabak, sigaren of sigaretten. Deze bonnen zijn geldig tot en met 18 No vember 1944. Ook het publiek in de gemeen ten waar de bon R 11 reeds was aangewezen, wordt, voor zooverre verzuimd werd, deze bonnen in te leveren, in de gelegenheid ge steld, hierop t.m. 18 November 1944 bij hun winkelier tabakswaren te koopen. Voor zooverre de winkeliers niet in staat zijn, uit de aanwezige winkelvoorraad hierop af te leveren, nemen zij de bonnen in ont vangst tegen afgifte van een ontvangstbewijs Zoodra dan de winkelier op basis van de in genomen bonnen is bevoorraad, zal aflevering hierop zonder nadere aankondiging plaats moeten vinden vóór of uiterlijk op 2 Decem ber a.s. De Führer heeft Zondag een proclamatie tot het Duitsche volk uitgevaardigd. In deze proclamatie wordt er allereerst op gewezen, dat deze oproep ter gelegenheid van 9 No vember in verband met de totale oorlogvoe ring enkele dagen verlaat is. Als de kern van den aan Duitschland op gedrongen strijd noemde de Führer: le. Ons eigen doel, n.l. de handhaving van ons volk, de beveiliging van zijn toekomst met alle middelen. 2e. Het doel onzer vijanden: de vernieti ging van ons volk, de uitroeiing en daar mede het einde van zijn bestaan. De Führer vervolgde: Het door de demo cratieën gesteunde Sovjetisme streeft er naar het Duitsche rijk te vernietigen en ons volk uit te roeien. Dat de burgerlijke we reld, die toen onbewust of bewust hand- langersdiensten voor het bolsjewisme in het binnenland verrichtte, in een door God ver oorzaakte blindheid haar eigen ondergang tegemoet ging, veranderde niets aan de fei ten van haar houding. Het besef voor het bolsjewistische gevaar in het binnenland was ook voor het natio- naal-soeialisme reeds bij velen aanwezig Het inzicht in de noodzakelijkheid van de redding van Europa voor het bolsjewistische monster bestaat ook thans bij talrijke bui- tenlandsche staatslieden, parlementsleden, partijpolitici en economen. Tot een practiseh resultaat echter kan dit inzicht pas leiden, als een sterke Europeesche macht er in slaagt, buiten het kader der theoretische verwachtingen den gemeenschappelijken strijd van allen om het bestaan te organisee- ren en met succes te voeren. Hiertoe kan en zal echter alleen het nationaal-socialistische Duitsche rijk in staat zijn. Eeuwenlang moest het oude, Duitsche Rijk zijn strijd tegen Mongolen en later tegen Turken met eigen krachten en enkele bond- genooten voeren, om Europa te bewaren voor een lot, waarvan men zich evenmin een voor stelling had kunnen maken als thans van een werkelijke bolsjewiseering. Als deze worste ling in voorbijgègane eeuwen, gepaard gaan de met vele tegenslagen ons volk de grootste offers heeft opgelegd, heeft het toch ten slotte tot succes geleid, en het ontstaan of be staan, alsmede het gedijen van de Europee sche volkenfamilie eigenlijk pas mogelijk ge maakt. Overigens is het bij historische conflicten niet anders denkbaar, dan dat ten slotte niet in maanden of in jaren, maar na lange tijd ruimten de worstelingen beslist worden. Dat nu de nationaal-socialistische staat deze historische proef zal doorstaan wordt reeds gemotiveerd door de houding, tot dus verre door de beweging aangenomen. Wij zien in dezen geweldigsten volkeren- strijd van alle tijden slechts van ons afvallen •vat klein, laf en daarom ongeschikt tot le- •en is. Dat monarchen met volledige mis kenning van hun eigen positie, die nu nog ?lechts als praehistorisch kan worden be schouwd. den moed verliezen en verraden worden, wordt verklaard door hun eigen geestelijke en moreele tekortkomingen, ver aorzaakt door eeuwenlange inteelt De Führer wijdt hierna enkele woorden aan den bondgenoot Japan en wijst er dan op, dat den laatsten tijd verraad op verraad het Duitsche volk heeft getroffen. Eén ding hebben zij, die het verraad pleegden, overi gens juist ingezien, zoo vervolgt de procla matie: Zoolang ik leef, zal Duitschland niet het lot ondergaan van de door het bolsje wisme overstroomde Europeesche staten. Zoo lang er in mjj nog een ademtocht voorhan den is, zullen mjjn lichaam en mijn geest slechts deze eene gedachte dienen, mijn volk sterk te maken in de afweer en den aanval tegen het doodelijkste gevaar, dat het be dreigt. 'Het nationaal-socialisme, dat zelf eens gren- zenloos bloedig werd vervolgd, heeft tegen over zijn politieken tegenstander na de aan vaarding van de macht niet alleen een waar lijk verzoenende, maar zelfs een grootmoe dige houding aangenomen. Tallooze mannen die mij vóór de maehtsoverneming vervolg den, zijn in dezen staat door mij mei: pen sioen bedacht of zelfs: tot nieuwe en hoogere ambten geroepen. Dezelfde minister van Justitie van een Ier Duitsche landen, in wiens ambtsperiode ik eens tot 13 maanden vestingstraf veroordeeld werd, werd niettemin door mij tot Dupsch Rijksminister van Justitie benoemd. Slechts hij, die den nieuwen staat zelf in Voord en daad den oorlog verklaarde, werd door de zen staat volgens de wetten behandeld lederen Duitscher, in het bijzonder iederen ambtenaar en officier, is het gemakkelijk ge maakt, zijn plicht vervullen zonder in ge wetensconflicten te komen. Wie echter thans een bedreiging tegen de staatsorde vormt of daartoe medewerkt, wordt meedoogenloos en onverbiddelijk vernietigd. De tijd van de compromis- en gereserveer de naturen is voorgoed voorbij. De Rijks- oorlogsvlag is in deze dagen als symbool van de nationaal-socialistische revolutie- en staatsgedachte, de regimentsvlag der Duitsche weermacht geworden. De Duitsche groet is ingevoerd. De volksgrenadiersdivisies zullen met den stroom der Duitsche -jeugd medehelpen de nationaal-socialistische ge- dachtenwereld volkomen te doen zegewieren. Wat mij echter na dien 29sten Juli het diepst heeft bewogen en met de dankbaars*» vreugde heeft vervuld, is het besef, dat leger, marine en luchtmacht, de Waffen-SS kan hier bij voorbaat buiten beschouwing blijven in hun geheel, zonder dat dit helaas mis schien vroeger zoo zeer tct uiting was geko men, den national-socialistischen geest reeds zoo in zich hadden opgenomen, dat er vrij wel niets anders te doen was dan de en- waardigen uit partij, staat en weermacht- te stooten, om een volkomen eenheid der op vattingen en van den wil van partij, vo-lk. staat en weermacht tot stand te prenten. Niettemin zijn de gevolgen van dezen dag bitter geweest. In een oplaaien van verwach tingen hebben onze vijanden al hun kracht verzameld in de meening, dat zij Duitschland nu zonder meer onder den voet konden loo pen. Dat zij daarin niet geslaagd zijn. is te danken aan de dappere houding van weer macht en Waffen-SS, maar voorai ook aan het dappere gedrag van hef DuPsche yader- lana, dat boven eiken lof verheven is. Als ik in dezen tijd tot u, tot het Duitsche volk weinig en zelden spreek, dan is dat al leen, omdat ik work, werk aan de vervulling van de taak, die de tijd mij heelt opgeiegd en die vervuld moet worden cm het lot weer te doen keeren Want tiaar ik door dezen wil bezield word en mijn volk in trouw achter mij zie, twijfel ik er geen oogenblik aan, dat wij den tijd van beproevingen zullen door staan. - - Ik geloof derhalve met onwankelbaar ver trouwen, dat door o tzen arbeid en onze of fers de dag zal komen, waarop onze inspan ning definitief met mcces bekroond zal wor den. Ons doel kan daaibij geen ander ijn dan datgene, waarvoor wij in 1923 nües-en strijden en waarvoor de eerste 16 martelaars van onze beweging zijn gestorven De red ding van ons volk uit nood en gevaar, de be veiliging van het leven onzer kinderen en kindskinderen tot in de verste generaties, In de schaduw van ons volk marcheert het Europa, dat ziet, dat thans niet alleen beslist wordt over het lot van Duitschland, maar over de toekomst van alle volken, die zich tot Europa rekenen en bewust de bolsjewis tische barbaarschheid verafschuwen. Twee rantsoenen op Tabaksbon R 12. Voor inwoners van Haarlem. Op bon R 12 van de Tabaks- kaart zijn in Haarlem twee rantsoenen tabak, sigaren of sigaretten beschikbaar gesteld. Voorzoover de winkeliers niet in staat zijn om onmiddellijk uit de aanwezige voorraden af te leveren, nemen zij den bon in ontvangst tegen afgifte van ontvangstbewijzen. Zoodra de winkeliers op basis van de door hen ingenomen bonnen zijn bevoorraad, zal de afle vering hierop zonder nadere aankondiging geschieden vóór of uiterlijk op 2 December. PERSONALIA. Bij beschikking van den se cretaris-generaal van het De partement van Sociale Zaken is benoemd tot plaatsvervan gend geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, dr. W. B. Smit, directeur van den Gem. Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst te Haarlem. RIJWIELDIEVEN OP HEETER DAAD BETRAPT. De 45-jarige F. J. W en de 19-jarige K. H., beiden te Heem stede, werden op heeterdaad. betrapt bij het stelen van een rijwiel staande bij het Heem- steedsche Sportpark. Bij het onderzoek bleek, dat de aan gehoudenen reeds eerder een dergelijke diefstal hadden ge pleegd. De bondsraad geeft niet thuis. Naar de „Bund" meldt heeft de Bondsraad besloten de pre sident van de ..Partij van den Arbeid", Léon Nicol. die met een delegatié naar Bern wilde gaan om de opheffing van het communistepverbod te bespre ken, niet te ontvangen „Uitvoerig en succes vol." United Press beweert, dat Churchill eerst naar Parijs is vertrokken, nadat hij met de leiders der Belgische en Ne derlandsche regeeringen uitvoe rige en succesvolle besprekin gen had gevoerd. Eden over Parijs. De Britsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis een verkla ring afgelegd van den reis van Churchill en hemzelf naar Pa rijs. Hij zeide onder meer: De toestand te Parijs is buitenge woon moeilijk. Er is volkomen gebrek aan brandstoffen en ook de transportmoeilijkheden vor men een ernstige hinderpaal jn de komende wintermaanden. Te Parijs is de nieuwe situa tie besproken, die is ontstaan door de uitnoodiging aan Frank rijk om als permanent lid in de adviseerende Europeesche commissie zitting te nemen. Zij, die aan de bespreking deelna men achten het resultaat „in hooge mate bevredigend". De kroon van Napoleon Gemeld wordt, dat de kroon van Napoleon, alsmede zijn gouden horloge, welke beide voorwerpen bewaard werden in de nabijheid van de tombe in de Dome des Invalides te Parijs, gestolen zijn. De kroon bezat geen bijzon dere waarde en was destijds door de stad Cherbourg aan Napoleon ten geschenke aan geboden. Het verzet ontwapend. Volgens een verordening van den Belgischen minister van Defensie moeten de mannen der Belgische verzetbeweging voor 19 November aanstaande hun wapens inleveren. De boisiew'seering van aen Balkan. Reuter meldt uit Belgrado, dat de onderhandelingen tus schen Tito en Soebasjitsi zijn afgeloopen en geleid hebben tot een fusie van de regeering Soebasjitsi met het Commu nistische Nationale Comité. Britsche politici naar Sovjet Rusland. Na de conferentie tusschen Stalin, Churchill en Roosevelt zal een Britsche delegatie van vertegenwoordigers van alle partijen uit het parlement naar de Sovjet-Unie vertrek ken en daar eenige weken ver toeven.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1