Haarlemsche Courant Aanval in gebied ten Z.O. van Helmond Nieuwsblad voov Noord-Holland Kennemer Editie Felle gevechten op vrij breed front. 289e Jaar?. No. 270 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134938. Bijkantoren: Soendaplein 21. Umuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 16 Nov. 1944 üitg.: Graf. Bedrijven Damiate» Haarlem. Abonnementen: per week 26 et., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. posi 3,73. Losse nummers 6 cent» Hoofdredacteur: F. C, Derks» K 1297 Het Duitsche weermacht bericht van Woensdag luide: De Engelschen zijn gisteren in het gebied van Z.O. van Heimond overgegaan tot den verwachten aanval. Hun voorbereidingen daartoe waren reeds geruimen tijd door ons waargenomen en beschoten. Op een vrij breed front zijn felle gevechten ontbrand. Ten Z. van Diedenhofen hebben onze .gre nadiers het vijandelijke bruggenhoofd geheel uiteengeslagen en verscheidene honderden gevangenen gemaakt. Bij Gravelotte en ter weerszijden van de Seille zijn zij in felle af- weergevechten gewikkeld. Duitsche tankfor maties hebben in het gebied tusschen de Nied en Mörelungen nieuwe omsingelingspogingen van den vijand verijdeld. 22 Amerikaansche tanks werden vernietigd. Ondanks hardnekkige afweer van onze stel- lingsgroepen is de tegenstander er bij nieu we aanvallen tusschen het Rijn-Marnekanaal en Baccarat er in geslaagd terrein te winnen. Ter weerszijden van den bovenloop van de Doubs heeft de vijand zijn aanvallen ten W. van Mont Beliard hervat. Er kwamen felle stellingsgevechten tot ontwikkeling. Van onze vestingen en steunpunten in het Westen komt verder bericht over artillerie- strijd en bedrijvigheid van stoottroepen. Het stedelijk gebied van Londen en het gebied van Antwerpen hebben opnieuw het doelwit gevormd van versterkt lange-afstandsvuur. In midden Italië hebben onze grenadiers tusschen Modi Cliana en de Romagna ten N.O. van Forli de voortgezette Britsche aan vallen voor nieuwe stellingen afgeslagen. Ondanks slecht weer en groote terrein-s moeilijkheden verloopen onze marschbewe- gingen op den Balkan en in het Finsch-Noor- sche grensgebied volgens de plannen. Onder de bescherming van zware Britsche zeestrijdkrachten heeft de vijand opnieuw getracht te landen op het eiland Milos in de Aegeïsche zee. Het dappere garnizoen sloeg hem weer terug. In het gebied ten O. van Budapest zetten de bolsjewieken op een breed front hun door- braakaanvallen voort met sterke infanterie en pantserstrijdkrachten. Tegenover de in het zwaarste vu^ir volhardende tanks en gre nadiers konden zij geen beslissende terrein winst behalen. Op enkele penetratie plaatsen werd het front door tegenaanvallen vol elan weer gesloten. Bij ophelderend weer hebben Canada en de oorlog. Spoedzitting van het Lagerhuis Naar radio Londen meldt, heeft Mackenzie King,de Canadeesche minister-president, officieel bekend gemaakt, dat het Canadee sche Lagerhuis niet pas in Januari, maar reeds op 22 November zal bijeenkomen. De debatten zullen tot onderwerp hebben de wet op het algemeene kiesrecht. Hieraan wordt toegevoegd, dat er wellicht algemeene ver kiezingen zullen worden uitgeschreven. Hieraan voegt Reuter toe, dat de minister president een wetsontwerp zal indienen over den vrijwilligen militairen dienst of over den dienstplicht in overzeesche landen en inzake de voortzetting van het stelsel van vrijwilli gers, de kwestie in vertrouwen zal stellen. „Tirpitz" buiten gevecht gesteld. Het slagschip „Tirpitz", dat werd gebruikt ter bescherming van de kust van Noordelijk Noorwegen, heeft de laatste twee jaar tal rijke luchtaanvallen van sterke Èngelsche formaties —bommenwerpers afgeslagen en daarbij een zeer groot aantal vliegtuigen neergeschoten. Op 12 November werd de „Tirpitz" op nieuw door Èngelsche vliegtuigen met zeer zware bommen aangevallen. Hierbij werd het slagschip dicht voor de Noorsche kust buiten gevecht gesteld. Een groot deel der beman ning werd gered. Prof. Gerbrandy dankt Eisenhouwer Prof. Gerbrandy heeft een telegram gericht tot generaal" Eisenhouwer, waarin hij hem dankt voor de wijze, waarop hij door den strijd op Walcheren er in geslaagd is, de Geallieerden te verzekeren van de Schelde- monding. AMERIKAANSCHE ZENDER OP EIFFELTOREN. De regeering de Gaulle heeft op grond van de leen- en pachtovereenkomst met de Ver- eenigde Staten den Eiffeltoren voor bepaal den tijd aan de Vereenigde Staten afgestaan voor het inrichten van een radiostation. Het drama in de Mooie Hei. Verdachte van den doodslag in hooger beroep. De huisschilder A. S., verdacht van doodslag, wien ten laste wat gelegd, dat üiij op Tweeden Pinksterdag' een ijegen- qarigen jongen onder water Ihad geihouden, in de Mooie Hel- nabij Spaarndam, waar door deze om het leven is gekomen en idoor de Haarlemsohe Rechtbank was ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes ■maanden met ter beschikking stellen van de regeering, heeft hooger beroep aange- •teekend bij het Amsterdamsdhe Gerechts hof. de bolsjewieken ten Z. van Ungvar talrijke aanvallen met troepen ter sterkte van een regiment uitgevoerd. Zij werden ondanks sterke steun van artillerie en slagvliegers voor onze stellingen uiteengeslagen. Twintig tanks der bolsjewieken werden daarbij ver nietigd. Aan de rest van het Oostfront is het niet tot gevechten van groofëren omvang ge komen. Haydn's Johreszeiten. Jf - Bij de zeer groote verdiensten die Haydn gehad heeft op instrumentaal gebied, vooral wat het strijkkwartet en de symphonie en haar orchestratie betreft, komt ook nog-deze, dat hij de baanbreker geweest is voor het ro mantische oratori«. De beide groote vocale werken van zijn levensavond, Die Schöpfung en Die Jahreszeiten zijn ook de aanleiding geworden voor een groote activiteit op pro faan koorgebied. Haydn- was seeds de 65 gepasseerd, toen hij Die Schöpfung opzette, en hij hep naar de 70 toen hij Die Jahreszeiten voltooide. De ge dachte om dergelijke werken te schrijven was bij hem opgekomen tijdens zijn verblijf in Londen, waar hij kennis maakte met de ora toria van Handel, die door een machtig koor uitgevoerd werden. Maar Handel beteekende voor hem een afgesloten periode; zoowel wat den geest als wat de middelen betreft was deze barokkunst voor hem een overwonnen standpunt. Hij zou het oratorio naar' den smaak van den nieuwen tijd omvormen, met al de verworvenheden van de orchestrale kunst, aan wier ontwikkeling hijzelf zulk een voornaam aandeel had gehad. De krachtige, karakteristieke, en diepe ex pressie, de frissche geest en de origineele vondsten, die Haydn in deze beide werken tot uiting bracht, wekten van eerstaf warme bewondering bij publiek en kritiek. Wat Die Jahreszeiten betreft, moet het Haydn evenwel veel moeite gekosthebben om de compositie tot een goed einde te brengen. Wij kunnen ons dat moeilijk voor stellen, zoo vlot, zoo „aus einem Guss" als ons dit weTk toeschijnt. Toch heeft Haydn zich over die moeilijke geboorte herhaaldelijk uitgesproken; heel duidelijk zelfs tegen den tooneelspeler Ifland, die hem in 1808 bezocht en aan wien hij zeide: Die Jahreszeiten heb ben rtlij heel wat last veroorzaakt; dag aan dag zat ik te tobben over sommige gedeelten, en dan neen gij kunt niet gelooven hoe ik mij daarmee gemarteld heb. Haydn moet hier wellicht gedoeld hebben op de onverkwikkelijke kibbelpartijtjes met Baron van Swieten, die den origineelen Engel schen tekst voor hem in het Duitsch had overgezet, het libretto bovendien naar zijn smaak had gefatsoeneerd en ook meende toe zicht te mogen houden op de wijze waarop de componist het gedicht verklankte. Het begon Haydn te vervelen en te ergeren dat Van Swieten er vooral op speculeerde geestige nabootsingen van dierengeluiden en andere grappige effecten in het werk gerealiseerd te zien. Zoo mopperde de componist tegen een tekstgedeelte dat hem tot het imiteerenvan kikkergekwaak verplichtte; hij ergerde zich aan het onpoëtische van het wijnkoor, aan den lofzang op de vlijt en op nog andere dingen waarvoor hij niet in geestdrift kon ge raken. Maar tenslotte componeerde hij deze gedeelten toch, onder drang van den libret tist. Alleen bij de aria van den boer achter den ploeg weigerde Haydn beslist den zin te doen van Van Swieten. Deze had gewild dat de componist den boer daar een wijsje zou laten fluiten uit een populaire opera, maar Haydn nam daarvoor de melodie uit het An dante van zijn symphonie met den pauken slag. De Baron stond er op dat hij dit zou ver anderen, maar Haydn bleef op zijn stuk staan; ik wijzig niets, zeide hij; mijn Andante is even goed en even bekend als de door u gewensch- te melodie. Waarop Van Swieten hem gepi keerd verliet en hem niet meer bezocht. Eefiige dagen later ging Haydn zijn medewer ker opzoeken en deze liet den componist ge- ruimen tijd antichambreeren. Togn Haydn aanstalten maakte om te vertrekken kwam Van Swieten eindelijk bij hem. U komt net bijtijds, voegde Haydn den Baron toe; het scheelde niet veel of ik was vertrokken, met het vaste voornemeri uw huis nooit meer te betreden. Edoch, van al die verdrietelijkheden bij het scheppen van Die Jahreszeiten ondervonden, is bij de uitvoering van het werk niets te merken. Ernst en humor, religieuse gevoelens en schalksche geestigheden, stemmige natuur beelden en uitgelaten tafereelen zijn in deze vier cantates zoo prachtig met elkaar verwe ven, dat we in de veelheid en verscheidenheid een logisch volgroeide eenheid hooren. Dank rii de-kracht 'van zijn geniaal scheppingsver mogen. Jos. de Klerk GEEN TERPENTEIJN VOOR SCHILDERS. Van 16 November af zullen de distributie diensten tot nader order geen bonnen voor terpentijn ten dienste van schilders meer verstrekken. De Hoofd-inspeclje voor de Lucht bescherming vraagt: U beschouwt toch puinhoopen niet als een kijkspel, want nieuwsgierig, heid naar een anders leed is uit den booze. Niets is voor de inbrekers veilig De Haarlemsche recherche heeft het bij zonder druk, want iederen dag melden zich velen met de mededeeling, dat er in gebroken is. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot een boter- en kaashandel aan de Amsterdamstraat en- hebben 450 kg. kaas gestolen. De voorraad bestond uit smeer kaas 40 plus, schoongemaakte volvette kaas en Goudsche en Edammer kaas 20 plus. Voorts is uit een toonbankla een be drag van f 19,— weggenomen. In Van Dijlk's koekfabr-iek heeft men zich laten insluiten en des" nachts zijn gestolen twaalf balen basterdsuiker, ieder bevat tend 100 kg. Het kantoor is ook doorzocht, doch daar wordt niets vermist. Een huisvrouw van de Papentorenvest vertoeft tijdelijk bij haar moeder in Assen- delft. Sedert haar vertrek op 20 October heeft men één of meer bezoeken aan haar woning gebracht. Gestolen zijn vloerkleed jes, een bedsprei, een manchester costuum, heerenschoenen, hooge bruine damesschoe nen, een penduleklok, twee tinnen sier- vazen, een pluche tafelkleed, lepels, vor ken en tafelmessen. Eer, groentenfrandeiaar vermist uit zijn pakhuis aan de Van Marumstraat zes a zeven H.L. aardappelen. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde heeft men ziclh toegang ver schaft tot de Montessorischool aan de Middeniaan, waar gestolen zijn een -hang klok en een pianokleed. Van D„ die in zijn visscheraboot aan het Spaarne, 80 liter gasolie, een v-uurduveltje, een klok en een ledige melkbus had, kwaim tot de ontdekking, dat tijdens zijn afwezig heid deze goederen gestolen waren. „De Vernummering" van 1875. Wetenswaardigheden over Huisnummers en bijgeloof. Wanneer men te Haarlem den postbode, die tijdens zijn bestelling in enkeletiren honderden gezinnen van post voorziet, gadeslaat, dan wordt men getroffen door de routine waar mede hij zijn taak vervult.. Hoewel de vaak met spanning verbeide cor respondentie thans veelal, vanwege de groote vervoersmoeilijkheden, schaarsch is: de be zorging in de Spaarnestad zelf wordt prompt iutgevoerd. De grondslag voor deze vlotte werkwijze vormt de sorteering der poststuk ken. weike in de achterliggende periode her haaldelijk werd verbeterd. Men mag echter evenmin vergeten, dat de huidige nummering der perceelen tevens van invloed is geweest. Degeen, die een eeuw ge leden zijn bestellingen verrichtte, had immers niet zelden te kampen met adrespuzzles, te meer daar de nummering der huizen destijds wijksgewijs geschiedde. Eerst onder wijlen E. A. -Iordens, burge meester van Haarlem, werd de nummering der huizen afdoende geregeld. Er kwam daar toe in de gemeenteraadszitting van 14 April 1875 -een voorstel van B. en W. aan de orde, waaraan onder meer het volgende kan wor den ontleend: „Gelijk bekend is, wordt de gemeente ver deeld h wijken en buurten. De* nummering nu der huizen'' heeft plaats wijksgewijs. De slooping van perceelen, de aanbouw van nieu we woningen en de uitbreiding der gemeente, vooral aan de zoogenaamde Nieuwstad, heb ben aanleiding gegeven, dat er een verwar- ving in de nummering is ontstaan, die hoe langer hoe meer de administratie belemmert. De bestaande nummering trouwens dagtee- kent van het begin dezer eeuw. Wij hebben daarom besloten, aan U een voorstel te doen tot geheele vernummering der gemeente, en wel op de wijze, zooals zulks onlangs te Am sterdam heeft, plaats gehad. Wij zouden die nummering wenschen bepaald te zien, straat-, mer$ aan de linkerzijde. Het zou ons denk nummers aan de rechter- en de oneven num I loopende in een bepaalde richting, de even- steeg- of laansgewijs, altoos te beginnen mét beeld zijn dit voor de eerste maal te doen geschieden op kosten der' gemeente, en ten einde de administratie gemakkelijk te maken de bestaande nummers niet uit te wisschen maar met een streep verf door te halen. Op deze wijze zal de vernummering spoedig en met geringe kosten kunnen plaats hebben. Tot zoover het voorstel, waarin tevens een nieuwe wiik- en buurtverdeeling werd bepleit. Het besluit volgde op 12 Mei. Verder werd er in de raadsvergadering van 28 Juni 1876 gewe zen op denoodzaak dm de houten naambordjes der straten te laten vervangen door metalen, waartoe besloten werd. Thans nu het zoeken naar adressen belang rijk is vereenvoudigd en vrijwel elke laan of steeg van een diudelijk metalen naambord is voorzien, kunnen we alleen nog slechts des avonds tijdens de Egyptische duisternis we! eens loopen te dwalen en te zoeken. In sommige gemeenten onder anderen te Bloemendaal treft men echter nog bij enkele oude lanen en wegen een merkwaardige num mering aan. Blijkbaar hechtte men in het ver leden hieraan een bijzondere beteekenis. Zoo heeft men de huisnummers, waarin de cijfer1 II en 13 voorkomen op handige wijze ver meden, door de nummers 9. 9a. 9b. 15 toe te passen. Dergelijke gevallen behooren welis waar tot de uitzonderingen, doch zij vormen een overblijfsel uit het tijdperk onzer groot- en overgrootouders, die zich bii de bepaling van hun huisnummer lieten leiden door hun bijgeloof. BRITSCHE AANVAL BIJ MEYEL. Voor de Nederlandsche grens zijn Britsche troepen tot den aanval overgegaan op het Duitsche bruggenhoofd aan de Maas ten Oosten van Meyel, na een krachtige vuur- voorbereiding en met talrijke tanks. Zij wer den terstond door het Duitsche versperrings- vuur gegrepen en nog vóór de hoofdgevechts linie teruggeslagen. Twee rantsoenen op Tabaksbon R 12. i Voor inwoners van Haarlem. Op bon R 12 van de Tabaks- kaart zijn in Haarlem twee rantsoenen tabak, v sigaren of sigaretten beschikbaar gesteld. Voorzoover de winkeliers niet in staat zijn om onmiddellijk uit de aanwezige voorraden af leveren, nertien zij den bon in ontvangst tegen afgifte van. ontvangstbewijzen. Zoodra de winkeliers op basis van de door hen ingenomen bonnen zijn bevoorraad, zal de afle vering hierop zonder nadere aankondiging geschieden vóór of uiterlijk op 2 December. Volksconcert der H. O. V. Solisten; Corry Koppen en Wiep'Zijlstra, piano. Toen Mozart als 23-jarige jongeling van Parijs terug keerde In zijn vaderstad Salz burg en zich daar weer tracht te te acelimatiseeren aan het muziekleven der hofhouding van den vorst-aartsbisschop, schreef hij zijn concert in Es voor twee piano's en orkest, om dit uit te voeren met zijn zuster Marianne en Jiiermee aan zijn stadgeqooten de vor deringen te toonen, die hij tijdens zijn jongste kunstreis verworven had. En deze wa ren niet gering, want dé jonge kunstenaar had niet alleen Parijs, maar ook. Munchen en Mannheim bezocht, en - in al deze centra van muzikaal le ven heel wat opgestoken. Meer nog, hij was gerijpt en voelde zich de Salzburger sfeer tamelijk ontgroeid. Wat uit tar van conflicten weldra blijken zou. Het bewuste concert voor twee vleugels werd dezen Woensdag-namiddag ten ge- hoore gebracht door het pi ano-duo Corry Koppen en Wiep Zijlstra, de eerste vlot en vloeiend en gracieus van toon, de tweede iets krach tiger van aanslag. Dit verschil van karakter, al had het wat minder groot mogen wezen, had eigenlijk dit gunstige re sultaat, dat het diaiogeerende karakter er een onbetwistbaar relief door kreeg. Ik wil van harte hopen dit fraaie concert van het tweetal nog eens te mogen hooren in de beste om standigheden. Dirigent Marinus Adam be zorgde een goede verklanking van Bee'thoven's Egmont- ouverture. Jeux d' Enfants van .Bizet maakte een minder geacheveerden indruk. Maar een effectvol resultaat werd' bereikt met de twee Elegische Melodieën voor strijkorkest van Grieg. Hier kon men zich koesteren aan de warme be zieling die van de compositie en van de executie uitging. Tot slot vergastte het vol ledige orkest het publiek op de Karelia-suite van Sibelius, waardig type van Finsche na tionale muziek, minder span nend dan Finlandia van den zelfden componist, maar even als dit stuk. aantrekkeliik om zijn gezonden volkstoon. Het werd zeer goed ten gehoore gebracht. Jos. de Klerk. JUBILEUM H. J. VOORS. De heer H. J. Voors was Woensdag vijf-en-twintig jaar aan het secrelai;ast van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, waarvan hii algemeen secretaris-pen ningmeester is. verbonden. Aangezien de iuhi'aris we gens de tijdsomstandigheden den dag onopgemerkt voorbij wenschte te laten rasn is van een officinale herdenking af gezien. Desondanks heeft de heer Voors van de ziide van het bloemboüenvak uitingen van sympathie ontvangen. PERSONALIA. Bij beschikking van den se- cret^-is-generaal va# het De- partemenTt'v'an Sociale Zaken is benoemd tot plaatsvervan gend geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, dr. W. B. Smit, directeur van den Gem. Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst te Haarlem.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1