Haar lemsche Courant Derde slag bij Aken begonnen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Gevechten bij Metz duren voort. Militair bondgenootschap tusschen Engeland en West-Europa. Gespannen toestand in België. Het offensief bij Aken. WAARSCHUWING De strijd bij de Philippijnen. Zware verliezen der Amerikanen. 289e Jaarg. No. 272 x x Bureaux: Groote Houtstraat SJ Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapletn 21. ÏJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 18 Nov. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, ir, p. post 3,73. Losse nummers 8 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Vrij- Het Duitsche weermachtbericht van dag luidt: Van het front van Geilenkirchen tot in het woud van Hörtchen is gisteren na zware bombardement'saanvallen de derde_slag bij Aken begonnen. Gegrepen door het uiterst Sterke afweervuur van al onze wapenen bleef het gros der aanvallende vijandelijke for maties voorhet Duitsche hoofdgevechtsveld liggen. Alleen ten Oosten van Geilenkirchen en bij Stolberg konden de Amerikanen in eenige sectoren de Duitsche stellingen bin nendringen. Zij verloren daarbij op een smal terrein in enkele uren 39 tanks. De slag duurt voort. In het gevechtsgebied van Metz zette de vijand zijn krachtige concentrische aanvallen voort, zonder tot belangrijke successen te komen. Bij Gravelotte werd een vijandelijke groep strijdkrachten ingesloten. Ontlastings- aanvallen werden uiteengeslagen. Door Duitsche in Lotharingen strijdende troepen werden op 14 en 15 November, naar achteraf gemeld wordt; 52 vijandelijke tanks en gepantsenie verkenningswagens stukge schoten. Tusschen Blamont en Raon L' Etape duurt de druk der Amerikaansche regimenten op de Duitsche stellingen voort. De aan den bovenloop van de Doubs opdringende Fran- sche formaties werden in zware gevechten opgevangen. Groot Londen en het gebied van Antwer pen waren wederom het doel van het lange afstandsvuur van de Duitsche V. 1 en V. 2. 'In midden-Italië kwam het na vrij gerui- men tijd weer tot plaatselijke aanvallen aan de Ligurische kust. De bij Galicang aanval lende vijandelijke bateljons werden door bergjagers afgeslagen of in een tegenaanval teruggeworpen. Bij de succesvolle afweer van talrijke aanvallen van het achtste Brit sche leger tusschen Modigliana en de Adria- tische Zee werden gevangenen gemaakt. In Zuid-Hongarije werden herhaalde Sov jet-Russische aanvallen uit een bruggenhoofd aan de Donau bij Batina uiteengeslagen. Het vijandelijke overzetverkeer werd door het Duitsche luchtwapen ernstig gestoord. Ten Oosten van Budapest, ten Zuiden van het Matragebergte en in de vlakte van Mis kolo ontwikkelde de afweerslag zich tot grootere felheid. Duitsche en Hongaarsche formaties zijn in den tegenaanval tegen den in sommige sectoren binnengedrongen vijand. Overigens werden de Bolsjewistische aan vallen in felle gevechten uiteengeslagen. Sterke formaties gevechtstoestellen, slag vliegtuigen en des nachts opereerende slag vliegtuigen ondersteunden de legerformaties en vernietigden vijandelijke ravitailleerings- collonnes, vooral bij Kesckemet. Aan de rest van het Oostelijke front kwam het niet tot gevechten van beteekenis. Anglo-Amerikaansche terreurvliegers heb ben aanvallen ondernomen in het Westen op dicht bij het front liggende plaatsen in het Westelijk gevechtsgebied. Bovendien werden vooral de woonwijken van München en Ins- bruck aangevallen, Vooral in München wer- Nederlanders in een koloniaal leger Opleiding door Engelsche officieren. De News-Chronicle meldt nadere bijzonder heden over besprekingen, die Churchill voor zijn vertrek naar Parijs heeft gevoerd met-,d| leiders der Belgische en Nederlandsche regee ringen. Tusschen Engeland en de West-Euro- peesche Staten zou een hecht militair bondge nootschap gesloten zijn inzake de opstelling van eigen legers onmiddellijk na de «bevrij ding. De opleiding zal door Engelsche officie ren in Engeland ter hand genomen worden. Voor zoover de Belgische respectievelijk Ne- derlandcche onderdanen wegens leeftijd of om andere redenen ongeschikt zijn voor den dienst in de Koloniën zullen zij op het Euro- peesche oorlogstooneel worden opgesteld. Zwitserland in de branding. Het bestuur der Zwitsersche Conservatieve Volkspartij heeft een verklaring gepubliceerd waarin het zich vastberaden keert tegen alle pogingen van buiten af de ontwikkeling der Zwitsersche binnenlandsche politiek direct of indirect te beïnvloeden en met verontwaardi ging protesteert tegen de onwaardige demon straties der Partij van den Arbeid en tegen haar eischen, die neerkomen op een zelfver nedering van Zwitserland tegenover een bui- tenlandsche mogendheid. Nieuw Finsch kabinet. Naar het Zweedsche telegraafagentschap meldt, is Vrijdag een nieuwe Finsche regee ring gevormd. Minister-president is Paasikivi. Minister van Buitenlandsche Zaken Enkell', die deze functie reeds in het vorige kabinet bekleedde. Ook de minister van Binnenland sche Zaken Hallile maakte deel uit van het vorige kabinet, terwijl de minister voor Landsverdediging eveneens zijn ambt behield. Dr. Helo, voorzitter der Vereeniging voor Finsch-Russische toenadering, werd benoemd tot minister van financiën. den waardevolle cultuurmonumenten een prooi der bommen. De bevolking leed ver liezen. Er werden 36 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen door luchtverdedigingsstrijdkrach ten, 5 daarvan door Italiaansche jagers om laag gehaald. Regeering wijkt niet voor de communisten. Naar Radio Londen meldt heeft de Belgi sche regeering gisteren de wet, volgens welke ambtenaren geen lid mogen zijn van de Com munistische Partij, opgeheven. De Belgische communisten hebben Vrijdag een oproep gericht tot de geheele verzetbe- weging om Zondag op straat te demonstree- ren. De toestand kon Vrijdag uiterst gespan nen worden genoemd. Uit betrouwbare bron verneemt men, dat de premier geenszins voornemens is af te treden. De regeering is van meening, dat het op het oogenblik laf zou zijn om toe te geven aan een minderheid, wier inzichten geenszins de gevoelens van het volk in zijn geheel weer geven. In een radiorede heeft Pierlot Donderdag avond gezegd: ,,Ik verklaar, dat de maatrege len betreffende de ^inlevering van wapenen en de opneming van de verzetbeweging in het leger, genomen zijn in volle overeenstemming met het Geallieerd, opperbevel". In een verklaring van den bevelhebber van het Geallieerde legerkorps in België wordt gezegd, dat de Geallieerde troepen de Belgi sche regeering zullen steunen bij de handha ving van de orde en de rust. Zoo noodig zullen energieke maatregelen genomen worden. Het komende weekeinde wordt te Brussel be schouwd als een vuurproef voor de regeering. Het 9e Amierikaansche leger ingezet. Verbitterde strijd bij Metz. Voor het nieuwe Geallieerde grooten offen sief ten Westen van Aken heeft generaal Eisenhower het negende Amerikaansche leger onder bevel van generaal Simson in den strijd geworpen. Alleen het, gebruik van niet minder dan 1600 viermotorige bommenwer pers op een breedte van hoo.gstens 20 kilo meters toont aan, welke rol aan deze aanvals golf is. toebedeeld. De invloed van een geheel frisch leger laat echter tevens de gevolg trekking toe, dt het eerste Amerikaansche leger onder generaal Hodges, dat hier voor heen streed, groote verliezen heeft geleden. Ten Zuiden van Geilenkirchen konden de Geallieerden na zware gevechten in het ge bied van Brummern en Pufferdorf eenige kilometers terrein winnen. Ten Westen van Immendorf werden de Geallieerde voorhoe den door een tegenaanval van een gepant serde Duitsche gevechtsgroep opgevangen. Bij Gerronsweiler werd een vooruitgeschoven Amerikaansche pantsergroep omsingeld en uiteengeslagen. 25 Tanks werden stukgescho ten. Bij Verlautenheide ten Oo^n van Stol berg en ten Zuiden van HörtgeK kwamen de Amerikanen niet verder dan hun uitgangs stellingen. Zij bleven overal in het Duitsche afweervuur steken. De Amerikanen verloren hier 16 tanks. Amerikaansche aanvallen van uit het Noorden tegen het bruggenhoofd van Metz liedden tot enkele geringe plaatselijke penetraties. Ten Zuiden van Metz kwam het tot verbitterde gevechten, die aan weers kanten zware verliezen kostten.^ Onze spoorbruggen. Er komen thans nadere berichten over de wijze, waarop enkele onzer groote spoorbrug gen, die bij Nijmegen en over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, door de Duitsche Weer macht onbruikbaar zijn gemaakt. Het opblazen van de brug bij Nijmegen geschiedde door spe ciaal voor deze operaties opgeleide en Uitge ruste manschappen. De kleeding van deze sol daten is berekend op een zeer langdurig ver- blijt te water, terwijl ook aan de camouflage zorg is besteed. De soldaten, die met het vernietigen van deze brug waren belast, gingen^ 10 km. van de brug te water en moesten dus ein zeer grooten afstand te water afleggen. Zij slaagden hier intusschen in en zagen kans, de springstof lading aan te brengen, ferwijl op de brug vijandelijke bewaking aanwezig was. Nadat zij zich in veiligheid hadden gebracht had de explosie plaats, De marine-correspondent van het Internatio naal Informations-Büro verneemt omtrent het opblazen der spoorbrug bij den Moerdijk, dat ook deze onderneming, die onder zeer moei lijke omstandigheden werd uitgevoerd, het werk is geweest van Duitsche individueele strijders. In booten voeren zes man, onder leiding van den eersten luitenant Prinzhorn, op slechts 180 meter afstands van de vijande lijke stellingen in de ochtendschemering naar de pijlers van de brug, waar zij mijnen aan brachten. De lading springstof was de grootste hoeveelheid, die in dezen oorlog ooit is ge bruikt voor het opblazen van een brug. Een tegenspraak. Het Spaansche persagentschap Efe heeft het „Exchange" bericht, volgens hetwelk de chef der Spaansche divisie zou zijn gearresteerd en de leden dezer divisie in concentratiekam pen zoudën zijn opgesloten, met beslistheid tegengesproken. De Kapitein-corpscommandant van politie te Velsen waarschuwt de bevolking namens den Officier van Justitie te Alkmaar, zich niet meer naar het Noorden der provincie te begeven om aardappelen en andere voe dingsmiddelen te halen. De toegangswegen zijn door politie en C. C. D. afgezet en er wordt strenge controle uitgeoefend. Domei meldt: Bij de reecnte gevechten ten Oosten van de Philippijnen en in de Golf van Leyte hebben de Amerikanen 5 slag schepen, 19 viiegkampschepen, 7 kruisers, 3 torpedojagers, 3 duikbooten en 15 transport schepen verloren. Voorts werd een buiten gewoon groot aantal vijandelijke oorlogs bodems beschadigd. De Amerikaansche vloot heeft hiermede het grootste deel van haar operatiestrijdkrachten verloren. „De Vernummering" van 1875. Wetenswaardigheden over Huisnummers en bijgeloof. Wanneer men te Haarlem, den postbode, die tijdens zijn bestelling in enkele uren honderden gezinnen van post voorziet, gadeslaat, dan wordt men getroffen door de routine waar mede hij zijn taak vervult. Hoewel de vaak met spanning verbeide cor respondentie thans veelal, vanwege de groote vervoersmoeilijkheden, schaarsch is: de be zorging in de Spaarnestad zelf wordt prompt uitgevoerd. De grondslag voor deze vlotte werkwijze vormt de sorteering der poststuk ken, welke in de achterliggende periode her haaldelijk werd verbeterd. Men mag echter evenmin vergeten, dat de huidige nummering der perceelen tevens van invloed is geweest. Degeen, die een eeuw ge leden zijn bestellingen verrichtte, had immers niet zelden te kampen met adrespuzzles, te meer daar de nummering der huizen destijds wijksgewijs geschiedde! Eerst onder wijlen E. As Iordens, burge meester van Haarlem, werd de nummering der huizen afdoende geregeld. Er kwam daar toe in de gemeenteraadszitting van 14 April 1875 een voorstel van B. en W. aan de orde, waaraan onder meer het volgende kan wor den ontleend: .Gelijk bekend-is, wordt de gemdente ver deeld in wijken en buurten. De nummering nu der huizen heeft plaats wijksgewijs. De slooping van perceelen, de aanbouw van nieu we woningen en de uitbreiding der gemeerde, vooral aan de zoogenaamde Nieuwstad. heb ben aanleiding gegeven, dat êt^een verwar ring in de nummering is ontstaan, die hoe langer hoe meer de administratie belemmert. De bestaande nummering trouwens dagtee- kent van het begin dezer eeuw Wij hebben daarom besloten, aan U een voorstei te doen tot geheele vernummering der gemeente, en wel op de wijze, zooals zulks onlangs te Am sterdam heeft plaats gehad. Wij zouden die nummering wenschen bepaald te zien, straat-, steeg- of laansgewijs, altoos te beginnen met I loopende in een bepaalde richting, de even nummers aan de rechter- en de oneven num mers aan de linkerzijde. Het zou ons denk beeld zijn dit voor de eerste maal te doen geschieden op kosten der gemeente, en ten einde de administratie gemakkelijk te maken de bestaande nummers niet uit te wisschen. maar met een streep verf door te halen. Op deze wijze zal de vernummering spoedig en met geringe kosten kunnen plaats hebben. Tot zoover het voorstel, waarin tevens een nieuwe wijk- en buurtverdeeling werd bepleit. Het besluit volgde op 12 Mei. Verder werd er in de raadsvergadering van 28 Jupi 1876 gewe zen op de noodzaak om de houten naambordjes der straten te laten vervangen dobr metalen, waartoe besloten werd. Thans nu het zoeken naar adressen belang rijk is vereenvoudigd en vrijwel elke laan of steeg van een duidelijke metalen naambord is voorzien, kunnen we alleen nog slechts, des avonds tijdens <Je Egyptische duisternis we' eens loopen te dwalen en te zoeken. In sommige gemeenten onder anderen te Bloemendaal'treft men echter nog bij enkele oude lanen en wegen een merkwaardige num mering aan. Blijkbaar hechtte men in het ver- 'eden hieraan een bijzondere beteekenis. Zoo heeft men de huisnummers, waarin de cijfers II en 13 voorkomen op handige wijze ver meden, door de nummers 9, 9a. 9b. 15 toe te passen. Dergelijke gevallen behooren welis waar tot de uitzonderingen, doch zij vormen een overblijfsel uit het tijdperk onzer groot en overgrootouders, die zich bij de bepaling van hun huisnummer lieten leiden door hun bijgeloof. VERDACHT VAN DIEFSTAL VAN 'N AUTO. Dezer dagen is uit een garage aan de Prean- gerstraat te Haarlem een auto gestolen van een brandweerman. Als verdacht van diefstal is de veertig-jarige de W. aangehouden. KLEEDINGSTUKKEN GESTOLEN. Na een inbraak in een woning aan de Hya- cinthenlaan te Haarlem zijn uit een zitslaap- kamer kleedingstukken en kleèdjes gestolen, welke een waarde hebben van 500. Levensmiddelen a,s. en jonge moeders Zooals gemeld is de verstrek king van extra rantsoenen le vensmiddelen aan a.s en jonge moeders beperkt tot een perio de van 16 weken vóór en IS weken na de bevalling, terwijl voorts het rantsoen melk is te ruggebracht van 6 rantsoenen 'per 4 weken tot 4 rantsoenen per 4 weken. Tevens zullen de uitreikingen van de rantsoen kaartjes voortaan parallel loo pen met de distributieperioden. Voor het in ontvangst nemen van rantsoenkaartjes, geldig voor de distributieperiode van 26 November t.m. 23 December a.s. zullen de kantoren Noord, Zuid en Centrum de volgende week zijn. geopend. In verband met de ongeldig verklaring van de rantsoenbon nen melk zullen ditmaal, be halve het rantsoenkaartje óók 5 noodrantsoenbonnen a 13/4 liter worden verstrekt. Jonge moeders, die na de geboorte- reeds 4 JA-kaartjes hebben ontvangen, komen op grond van deze nieuwe regeling der halve niet meer voor verdere toewijzing in aanmerking. Hq{ afhalefa van de rantsoenkaart jes dient zooveel mogelijk door de a.s.- of jonge moeders zelf te geschieden. Indien dit niet mogelijk is, moet een door haar geschreven machtiging worden overlegd. Bij het afhalen moet te allen tijde worden medege nomen: a. Stamkaart en per soonsbewijs moeder, b. Dok tersattest of de destijds door den Distributiedienst afgegeven verklaring, c. Na de geboorte stamkaart baby. UITVOERING COR VAN LIER. Door ziekte konden de uit voeringen van het orkest van Cór van Lier Woensdag en heden geen doorgang vinden. Zondagmiddag zal er echter in hef gebouw van den H. K. B. te Haarlem weer een pro gramma worden verzorgd. JUBILEA BIJ DE FIRMA ENSCHEDé. Op 24 November a.s. hoopt de heer L. H. Wuhl, werkzaam als electricien op de afdeeling Werktuigkundige Dienst van de N.V. Joh. Enschedé en Zo nen Grafische Inrichting den dag te herdenken waarop hij 25 jaar bij bovengenoemde N.V. in dienst is. Mejuffrouw C. P. Barthel hoopt op 25 Nov. a.s. thans werkzaam als onderchef afdeeling Verificatie Bankbiljetten, haar zilveren jubileum te vieren. GEVONDEN VOORWERPEN Bril, Hirs, Kleine Houtweg 30; handschoenen, Kooij, M. v. Heemskerkstr. 3; ketting, Nij- hof, Cra-ijenesterlaan 3; overall. Veldkamp, Rozenhagenstraat 58 portem. m. i., Faas, Kouden- horn 22; schoen, v. d. Spek, In- dischestraat 111; schroeven draaier, v. d. Wal, Buitenrust- laai» 2a; tasch, Bouterse, So- phiastraat 12. ALLE-DAG-KERK HAARLEM Voorloopig alleen Dinsdags middags van 3.30-4 u. in het koor of de consistorie der Gr. Kerk. 21 Nov. a.s. Dr. H. v. d. Loos. Mëdew. ,van mej Lies- beth Siegers (vfool). Van 3-3.38 zangdienst. Toegang vrij. VERSTREKKING VAN INSULINE. De directeur van het Rijks bureau Póor genees- en ver bandmiddelen te Amsterdam maakt bekend, dat aan diabe- tes-patienten met een insuline stamkaart genummerd 8000 en hooger, die van dit Bureau tot nog toe insuline-bonnen heb ben ontvangen, voor de nieuwe periode aanvangende 10 De cember a.s. geen nieuwe bon nen zullen worden toegezonden Tegen overlegging van en een aanteekening op de insu- line-stamkaart kan insuline zonder bon in ontvangst wor den genomen bij apothekers en apotheekhoudende artsen, die hiervan nauwkeurig aanteeke ning zullen houden. Deze rege ling is slechts geldig voor oa- tienten buiten Amsterdam woonachtig. GEEN BONNEN VOOR KAARSEN VOOR STAL- EN VOERTUIG VERLICHTING. Gedurende de 2e periode, loo pende van 1 December 1944 t.m. 31 Januari 1945. zullen, dl&r de distributiediensten geèn bon nen voor kaarsen ten behoeve van stal- en voertuigverlich ting worden verstrekt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1