TREKK-ERS BRANDKASTEN KLUISDEUREN nutricia OPENBARE U. L. O. -SCHOOL. Bekendmaking. ^ETaAR blijft, bij alle groote gebeurtenissen in de ■wereld, toch niets belang- rijkers dan nw eigen kleine jongen, - uhen Nutricia nog altijd de bescherming ver schaft van rijke, goede en zuivere voeding. AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM Spijsolie op Bon 295. De secr.-gen. Van het dep. van Landbouw en ^Visseherij deelt mede. dat in de distributie- *kringen '?-Gravenhage (317, 670, 671, 672, 314) Rijswijk (385), Voorburg (409), Wassenaar (414), Delft 303), Gouda (312), Vlaardingen (407), Maassluis (315), Leiden (340), Hillegom (331), Katwijk (333), Noordwijk (364), Oegstgeest (367), Amsterdam (174). Bussum- (181), Hilversum (194), Laren 197), Weesp (209), 's-Gravenland (186), Haarlem (137), Heemstede (190), Zaandam (214) en Wormerveer (213) met ingang van Vrjj- dag 17 November bon 295 van de tweede nood kaart geldig, verklaard is voor het koopen van 450 gram of een hal ven liter spijsolie. Deze,olie lean bij bepaalde daartoe aangewezen winke liers worden betrokken. Desverlangd zullen de distributiediensten een opgave verstrekken van de adressen. Men dient "Voor het afhalen van deze olie goed gereinigde flesschen of ander verpakkingsmateriaal mede te brengen, daar deze in den winkel gevuld zullen worden. De aandacht van het publiek wordt er op geves tigd, dat behalve voor kleine kinderen, vóór het einde van het jaar geen andere bonnen voor boter, margarine, vet of olie kunnen worden aangewezen, zoodat men hiermede met de verdeeling van zijn rantsoen over deze periode tekening dient te houden. Dr. H. Colijn overleden. Naar wij vernemen is onlsftigs dr. H. Colijn aan de gevolgen van een ernstige ziekte overleden. Dr. Colijn werd 22 Juni 1869 te Haarlem mermeer geboren. In 1892 werd hij 2e luite nant der Infanterie bij het Ned. Indische leger Hij nam deel aan de expeditie naar Lombok en .verwierf de Militaire Willems orde 4e klasse Vervolgens was hij bestuurder in Atjeh (eeresabel. Militaire Willemsorde 3e klasse) en adjudant van Van Heutz; verliet in 1909 als maioor den militairen dienst, werd in 1909 lid van de-Tweede Kamer en in 1911 minister van Oorlog en in 1912 tevens minis ter van Marine tot 1913. toen het kabinet Heemskerk aftrad. In Ï914 werd hij directeur der Bataafsche Petroleum Maatschappij en lid van de Eerste Kamer, in 1923 minister van Financiën in 1925 kabinets-formateur en daarna nog vier maal kabinetsformateur (1933. 1935. 1937 en 1939) en minister-president. Tevens was dr Colijn een tijdlang voor zitter der Anti-Revolutionaire partij en hoofd redacteur van De Standaard als opvolger van dr. A. Kuyper. Vaak heeft hij Nederland op internationale conferenties vertegenwoordigd. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: C. P. Boekhoff en E. Bijma, d. J. Donker en G JM Kempe, z. T. P. Vercou teren en A H. Pijpers, z. W M. Breuring en A. W. C. Sikking, z. C. C Groeneweg en N-. Verbrugge, z. W P. J. Veldt en C. E. H. Koonman. z. E van Dalen en A. Geuze, z. M W de Nijs en H. J. Bos, d. C. J. Rooden- burg en W. A. Okkes, z. W. A. Egels en G. Bakker, z. M. J. Weerman en P. Goudriaan, z. H. Haspels en J. M Broclteé, z. Ondertrouwd: G. Quispel en H. E. Kicftnp. Getrouwd: A. Venema en J. Buraa A. Thuis «p G. Broére. H. J. Verkuijl en G. Verhoeff. T. Meinster en A. C. Verzaal. Overleden: Theodora Alida van Lieshout. 68 j., echtg van A. Hulsbosch. Pieternella Schrier, 83 j.. wed van H. J. Clement. Petro- nella dên Brave, 29 j., echtg. van A. Wijtsma. IJMUIDEN Clandestien fruit vervoerd. Bovendien zich aan wederspannigheid schuldig gemaakt. Door de politie werd gecon stateerd, dat een inwoner van Haarlem, P. F. v. B., zich in de gemeente Velsen met het ongeoorloofd vervoeren van fruit ophield. Toen hij op zijn overtreding werd attent ge maakt bleek hij het niet niet de politiemenschen eens te zijn en wegens zijn gebrek aan steekhoudende verontschuldi gingen pleegde hij tenslotte wederspannigheid. Hiermede was de Haarlemmer van kwaad tot erger gekomen, want hij werd medegenomen naar het hoofdbureau van politie te IJmuide'n-Oost, waar boven-, dien bleek, dat hij ge'en per soonsbewijs bij zich had. De man is ^opgesloten Geen kinderen in verlaten woningen. Oplettendheid van de ouders noodzakelijk. Twee veertienjarige jongens uit Beverwijk bevonden zich dezer dagen in Vasen-Noord en begaven zich. zonder zich blijkbaar van het verkeerde van hun handelingen bewust te zijn, in een huis, waarvar de bewoners zijn geëvacueerd Zij troffen er enkele voor werpen zonder waarde aar en namen deze mede. Wan neer dit werd toegelaten zou den er echter zeer onge- wenschte toestanden ontstaar ■n toen de politie van een en ander kennis kreeg onderhiel- zij de jongens dan ook ern stig. Intusschen toont dit voorval opnieuw aan, hoe gewenscht het is, dat de -ouders hun kin ieren goed onder het oog brengen, dat zij zich niet in verlaten woningen mogen be geven. Dergelijke handelingen kunnen, ook voor de ouders tot groote onaangenaamheden leiden. Gevonden voorwerpen In -het tijdvak van Vrijdag 10 tot en met Donderdag 16 November werd bij de politie aangifte van de volgende in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen gedaan: een por- temonnaie met inhoud, een armband, een noodkaart, een armbandhorloge en een porte feuille. Bovendien werd er een konijn aangetroffen, waarvan de eigenaar onbekend is. Aan het hoofdbureau van pölitie, Tiberiusplein te IJ- muiden-Oost, zijn op alle werkdagen van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur inlichtingen te verkrijgen, des Zaterdagmiddags uitgezonderd Diefstallen uit visschers vaartuig. Een inwoner van IJmui- den. die tijdelijk te Bloemen- daal verblijf houdt, .deed de zer dagen een onaangename ontdekking. Hij is in het be zit van een visschersvaartuig, hetwelk dezer dagen aan het Spaarne te Haarlem lag. On bekenden bleken er een on derzoek te hebben ingestfeld om na 'te gaan of er iets van hun gading was. Zij maakten zich meester van tachtig liter gasoiie, een vuurduveltje, een klok en een ledigen melk bus. Er is aangifte bij de Haarlemsche politie gedaan, welke de daders en hun buit tracht te achterhalen. PREDIKBEURTEN ZONDAG 19 NOVEMBER IJMUIDEN-O9ST Ned. Herv. Kerk, Velserduin- weg 10.30: Ds. G. F. Callenbach. Geref. Kerk, Velserduinweg. 9.30 en 3: Ds. E. G. van Tey- lingen. Oud-Kath. Kerk. Geen opgave. Vergadering van Geloovïgen. Willemsbeekweg. 10: Eeredienst 4.30: Bediening des Woords. Geloofsgemeenschap Het Leger des Heils. Geen opgave. Ned. Luth.' Genootschap. Geen dienst. SANAPOORT Ned. Herv. Kerk, Enschedélaan 9.30: Ds. M. van dor Voet (Her denkingsdienst 100-jarig bestaan) Geref. Kerk. Geen opgave. Geref. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Brussaard, van Bloepnendaal.a 3: Ds. Js. v. d. Linden, van Haarl. Oud-Kath. Kerk. Geen opgave BEVERWIJK Ned. Herv. Kerk 9.30: Ds. G de Roest. Dankstond voor het gewas. Zaterdag 3: Bidstond. ■Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. M. Feitsma. Oud-Kath. Kerk. Geen opgave Uit het verleden van 't Npordzeekanaai. Toen Holland-op-zijn- Smalst zou worden doorgegraven. Het schrijven over het Noord zeekanaal is een dankbare be zigheid, omdat men steeds voor oogen houdt welke groote be langen hieraan waren en zijn vastgekoppeld en bovendien, omdat men bij het nagaan der geschiedenis steeds weer moet constateeren, hoe nauw IJmui den, dat er trouwens zijn ont staan aan heeft te danken, er aan is verbonden. Grootsch was de opzet van de werkzaamhe den, die voor het doorgraven van Holland-op-zijn-Smalst noodig waren, maar grootsch was ook het resultaat; ver strekkende gevolgen heeft het besluit, eindelijk radicaal in te grijpen in Amsterdams moei lijkheden door het ontbreken van een goeden vaarweg naar de Noordzee, ongetwijfeld ge had! Reeds langen tijd bestond er behoefte aan eeri dergelijken vaarweg, maar van doorzet tingsvermogen kon niet wor den gesproken. Reeds in 1848 beschreef prof. S. Vissering in De Gids een denkbeeldig uit stapje naar een even denk beeldig IJ-muiden. In hetzelf de jaar verscheen er bij de uit gevers Faddegon en Kloppen burg een interessant boekje over: „De indijking en droog legging van de Zuiderzee en het „IJ", met kanalen vanaf den IJssel en .Arnhem tot de Noordzee". Eerst in 1861 wer den er eahter spijkers met knoppen geslagen. Het was op 19 Maart 1863. dat de „Ka naalmaatschappij", die zich door zijn initiatief tot het door graven van Holland-op-zijn- Smalst zeer verdienstelijk maakte, een prospectus uitgaf, waarin de heeren W. F. Hes- huijsen, W. Josephus Jitta en C. A. E.van den Honert als directeuren werden genoemd. In dezelfde uitgave werden als ingenieurs de heeren John Hawkshaw en J Dirks (wiens gedachtenis door 'n monument óp het Sluiseiland te IJmuiden levendig wordt gehouden) ver meld, terwijl werd medege deeld, dat ingenieur J. W. F. Conrad (men denke aan de Conradstraat te IJmuiden) ad viezen gaf De concessie voor het graven werd bij Koninklijke beschik king no. 82 op 5 December 1861 aan den heer J. G. Jager ver leend en op 24 Januari 1863 (Staatsblad no. 4) bekrachtigd. Het groote werk kon beginnen! Voor een goed begrip is het gewenscht thans eerst een en ander over de,Breesaap te ver tellen. We hebben er reeds eerder over geschreven, doch de toen aangehaalde bijzonder heden betroffen den ouden tijd. De Breesaap. Alvorens met/:de werkzaam heden ten behoeve van het Noordzeekanaal werd begon nen, was De Breesaap een vruchtbare duinpan, welke 815 hectaren groot was, waarvan 20 hectaren onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin was ge legen. Bekend is, dat er op de boerderij 't Hof niet minder dan honderd stuks vee werden gehouden. Haver en velderw- ten groeiden er welig. De dui nen, die ten behoeve van het Noordzeekanaal werden door gegraven, waren voor 1850. eigendom van den heer J. Stuart, die zich inspande voor het toepassen van de nieuwste stelsels van landbouw en land huishoudkunde in de vallei. Hieraan was het te danken, Jat er in 1840 reeds twaalf 'andbouwers waren gevestigd, •vier veestapel uit veertig paar den, tweehonderd runderen en Lriehonderd schapen bestond. Toen de heer Stuart naar Australië vertrok verkocht hij et duin en de landerijen De ireésaao aan de heeren. J. W. Arnold te 'sGravenhage, welke ook eigenaar van de buiten- 'aafs DuinendSal onder Bloe- mendaal was en A. J. Bik (men -iorrke aan de Bik en Arnold- kade te IJmuiden), hetgeen op '1 Januari 1851 geschiedde. Van den heer Arnold weten wij nog, dat hij langen tijd in Ne- derlandsch-Indië was geweest en daar groote rijkdommen had verworven. Zijn besluit de dui nen achter Velsen te koopen had dan ook geldbelegging als doel. Ongetwijfeld had hij niet verkeerd gezien: de gronden van de Breesaap hadden een vochthoudenden bodem en wer den 'dan ook door hun rijkdom aan planten gekenmerkt. We kunnen nog vermelden, dat de heeren Bik en Arnold er in 1867 de boerderijen Weltevreden, groot 20 ha en Middenhoven, groot 35 ha. bij kochten. Toen de Kanaalmaatschappij contact met de eigenaren van De Breesaap zocht ondervond zij daarvan de noodige mede werking. Eerst verkochten deze 35 en 36 ha. grond voor het bergen van zand en dergelijke doeleinden;' later werd er ook voor het aanleggen van het fort grond overgedragen. Ongeveer twee jaar nadat net graafwerk voor het Noojd zeekanaal was begonnen, dus in 1867, brachten de 'heeren Bik en Arnold een groot deel van hun gronden in een maat schappij onder, waarvan zij directeuren werden. De heer A. J. Bik overleed op 1 October 1872. De heer Arnold bleef dus alleen over, doch hij begaf zich gedurende zekeren tijd naar Indië en liét zich hierdoor den heer J. P. Ihgerman vertegen woordigen. Het was in 1E84. dat de heer Arnold overleed en zijn bezittingen aan zijn kinderen naliet. De intusschen in tweeën gesplitste duinbezit ting werd toen eigendom van de familie Paine. StriekerAr nold, J. W. Arnold Jr. en mr. Bik. De heer A. J. E. A. Bik kreeg het beheer over de maat- chappij. De geschiedenis van het Noordzeekanaal zullen we een volgende maal verder behan delen. Prijsopdrijving. Zooals we gisteren hebben medegedeeld is door de politie een inwoner van Haarlem aangehouden, die zich in de Gemeente Velsen aan prijs opdrijving bij het verkoopen van zeep, odeur, e.d. schuldig maakte. Nader werd vastge steld, dat hij zijn parfumerieë- 'an een Haarlemschen winke- Her, P. W., tegen te hooger -»rijs had betrokken. Laatstge noemde werd daarom even- ,0is bekeurd OFFICIEELE MEBEDEELINGEN INLEVERING BONNEN R 1$. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver» heid en Scheepvaart maakt be kend, dat de detaillisten in de Gemeenten 's Gravenhage. Was senaar, Voorburg, Rijswijk, Leidschendam, Amsterdam, Lei den, Oegstgeest, Delft en Haar lem, die de bonn'en R 12 van het publiek ontvangen, deze bonnen bij de distributiediensten dienen in te leveren op Dinsdag 21 No vember a.s., in een veelvoud van 10 rantsoenen. De voor de behandeilng van deze bonnen te volgen gedrags lijn ten aanzien van levering bevoorrading en voorraadver- antwóording, stemt overeen met de verstrekte voorschriften jp de Publicatie over de aanwij zing van de bonnen R 11, in de Provincies Noord-Holland. Zuid- Hölland en Utrecht TOEWIJZINGEN DETAILLISTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visseherij maakt omtrent de nlevering van bonnen door de taillisten bij de distributiediens ten het volgende bekend: Op de bonnen 1-77. 2-77. 3-77 en 4-77 zullen toewijzingen voor suiker worden verstrekt met af- geknipten linkerbovenhoek. Deze toewijzingen geven geen rech4 op het koopen van suiker, doen dienen ter verantwoording zorg -mldig tp worden bewaard. Op de bonnen 1-59 2-59. 3-5° "i 4-59 worden toewijzingen voor jam uitgereikt, ongeacht de omstandigheid- of op de/p bonnen jam, stroop of suiker werd afgeleverd. Deze toewij- ingen geven recht op het koopen van jam of stroop, doch niet var uiker. De detaillisten worden er op. attent gemaakt, dat in het tijd vak van 29 October tot en mei 11 November o.a. bonnen waren aangewezen van 2 en 3 rantsoe nen brood of bloem. 3 rantsoe nen melk en iVi rantsoen vleesch of kaas De afwijkende bonnen moeten op afzonderlijke opplakvellen worden ingeleverd Tezamen met restantbonnen rantsoenbonnen en eventueel aangewezen bonnen van nor.ma- le rantsoen waarde moeten zij een /Veelvoud van 10 rantsoenen vormen (voor brood 680 rant soenen). SLECHTS SPIJSOLIE ALS TELERSPREMIE. In afwijking van vroegere pu blicaties kan worden medege deeld, dat telers van oliehouden de gewassen voortaan als telers premie slechts toewijzingen voor spijsolie zullen ontvangen. Toewijzingen voor margarine en vet zullen voor dit doel door de Distributiediensten niet rtieer worden uitgegeven. Telers, die nog premie-toe wij zingen voor margarine en vet in hun bezit hebben, kunnen deze desgewenscht bij de plaatselijke distributiediensten ruilen voor toewijzingen spijsolie. ZELFVERZORGERS VOOR BOTER. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visseherij maakt bekend, dat met ingang van Zondag 26 No vember a.s. aan .zelfverzorgers voor boter in' de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht geen aankoopvergunnin gen meer zullen worden ver strekt. Van dien datum af kunnen deze personen derhalve de voor boter, margarine, vet of Mie aangegeven bonnen voor 't koo pen van deze artikelen aan wenden. in verband hiermede zullen de distributiediensten bon 295 van de 2e Noodkaart, die reeds in enkele gemeenten voor het koo pen van Spiisolie' is aangewezen, niet van zelfverzorgers in ont vangst nemen. Pe»«anopl NET DIENSTMEISJE ge vraagd (met kost). A. Schuit Zeeweg 372, Driehuis. Te koop gevraaod Te kooo gevr. 1 p. ROL SCHAATSEN, liefst op ko gellagers. Wildefooer, Rem- brandtlaan 55, IJm. Oost. Diversen te kooo ~TE KOOP mooie Haard kachel, waarin alles gestookt kan worden, f 90 en een ijze ren pot met bijbeh. rooster en '-achelpiip f 22. Te bevr. Veldhoven, Leeuweriklaan 50 Diversen RUILEN: Kinderwagen voor D.mantel, m. 42. Zand- stra, Zeeweg 52, i. d. poort. RUILEN: 1. D.söh., 3 kw. hak, m. 38 voor D.sch., m. 38 hooge halt. Adres: Sweers, Ratelsstraat 50. TE KOOP: 1 pr Dames lakm., o. ktfr., m. 40, f7,50; 1 goede Overjas, fl. m., f 60. v. d. Duin, Willemsbeekweg 111, IJmuiden Oost. RUILEN: als nw kinder- seh., m. 21 voor dito m. 22 of 23. P. de Beurs, Velserduin weg 74. IJmuiden Oost. RUILEN: J.jas, 16 j., o. kw., voor j.pak, 16 j. Muntz, Ger. Doustraat 83. WIE RUILT z.g.a.n. lage zw. H.sch., m. 45 voor Werk- sch., m. 46? Van Vuuren, Tromostraat 97. WIE RUILT prima kook kachel v. mod. D.sdh., m. 40? Nanne, Trompstraat 118. Wie heeft pl.m. 2 weken geleden MARJA's grijs ge'br. OLIFANTJE gevonden? Zij woont: Dennenstraat no. 4, IJmiriden Oost. RUILEN: 1 pr H.sch., m. 40, als nw, voor Meisjessdh., m. 38 of 39, pl. hak. J. Snij der, Eikenstr. 19, IJm. Oost. MALTHEZER LEEUWTJES! Sneeuwwitte pups. Vakk. plukken, scheren, wassdhen. - Hondwasschen gaat gewoon door. DOL'S CITY KENNEL Warmoesstraat 2 - Haarlem GEMEENTE VELSEN De Burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis dat het OPENBAAR U. L. O.-ONDERWIJS op Maandag 20 November «rs., des voormiddags 9 uur", wordt hervat in het Schoolgebouw Platanenstraat 50 te IJmuiden. Velsen, 17 November 1944 De Burgemeester van. Velsen, TJ. v. d. WEIDE. GEMEENTE VELSEN De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat is vast gesteld dat een deel der burgerbevolking zich zonder noodzaak tusschen 20 en 4 uur op den openbaren weg ophoudt en te voet of met voertuigen zich van de eene plaats naar de andere begeeft. Nadrukkelijk wordt er nogmaals aan herinnerd, dat het aan een ieder verboden is zich tusschen genoemde uren op straat te bevinden. Overtreders zullen ten strengste worden gestraft. Velsen, 16 November 1944 De Burgemeester voornoemd, TJ. v. d. WEIDE.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2