Haarlemsche Courant Talrijke aanvallen op bruggenhoofd ten Z.O. van Helmond. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Afweergevechten in Lotharingen duren voort De strijd in het Westen. De toestand in België. Pierlot verdedigt de vofmachtenwet De proteststaking in Eindhoven. 289e Jaarg. No. 276 x x Bureaux. Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln SI. Umuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 23 Nov. 1944 CTitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15» per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het weermaentoericht van Woensdag 22 No vember 1944 luidt:' De bezetting van het bruggenhoofd ten Z.O van Helmond handhaafde zich gisteren tegen talrijke Engelsche aanvallen. De materiaalslag bij Aken is na de zware gevechten der laatste dagen iets in hevigheid afgenomen. Bij Geilenkirchen zijn de aanval lende Amerikaansche bataljons weer d.oor ons afweervuur zoo zwaar getroffen, dat het gros bleef steken. In het gevechtsgebied van Eschweiler liep de vijand vast in verbitterde plaatselijke ge vechten. In totaal kostte hem gisteren de-ver- geefsche poging om door ons front- heen te stooten, volgens de tot dusver beschikbare rapporten, wederom 40 tanks. In Lotharingeii duren de afweergevechten voort. De zwaartepunten liggen in de stad Metz ten O. van het Bischwoud en het gebied ten Oosten van Saarburg. In de Westelijk* .Vogezen beperkte de vijand zich tot enkele plaatselijke aanvallen. In Belfort, waarom sedert gisterenochtend Ihevig wordt gestreden, vernietigde het garni zoen 21 vijandelijke tanks. Krachtige tegen aanvallen van onze mobiele formaties onder braken ten W. van Basel de-achterwaartsche verbindingen van den tot 'den Rijn doorge drongen vijand. In totaal werden in het ge vechtsgebied ten Zuiden van het Rijn-Marne- kanaal tot aan de Zwitsersche grens 51 vij andelijke tanks stukgeschoten. Zwaar Duitsch langeafstandsvuur ligt nog steeds op Antwer pen en sedert kort ook op het gebied van groot-Luik. De beschieting van Londen duurt voort. Aan de Adriatische kust leverde de eerste aanvalsdag het 8e Britsche leger, ondanks zeer sterk gebruik van materialen, groote verlie zen op, doch slechts geringe terreinwinst in den plaatselijk begrensden sector. In het Ita- liaansche-Fransche grensgebied van Kuneo Aken en Metz blijven de zwaarte, punten. Reuter meldt, dat sinds gisterenmrogen het Duitsche luchtwapen boven de fronten in het Westen zeer actief is. Vooral boven het gebied van de Maas werden veel Duitsche vliegtui gen gesignaleerd, in het bijzonder zeer snelle jagers. Aan het geheele Westelijke front wordt nu zwaar gevochten. De Geallieerden hebben een massa menschen en materiaal in den strijd ge worpen. Eiken dag doen de Amerikanen zware aanvallen en kunnen slechts geringe re sultaten behalen. Vanuit het gebied van Alt- kirch zijn Duitsche tegenmaatregelen in Z.W. richting aan den gang. Er zijn belangrijke zwaartepunten, n.l. het gebied van Aken en dat van Metz. Tot een beslissenden slag is !het in Lotharingen niet gekomen. Hetzelfde geldt voor den materiaalslag bij Aken. Tegen de groote hoeveelheden granaten, die de Ame rikanen afvuren, staat de taaie weerstandswil van dé Duitsche troepen. De in den boven- Elzas staande Gaullistische troepen, die groo- tendeels uit Marokaansche formaties bestaan, zijn ongeveer 3 divisies sterk. Bij Belfort wordt verbitterd gevochten. In den strijd ter weerszijden van het Rijn-Marnekanaal en bij de Zwitsersche grens hebben de Amerikanen 10 tot 12 divisies in den strijd geworpen. De Duitschers hebben hier krachtige tegenaan vallen ondernomen en enkele penetratièplek- ken afgegrendeld. Het Interinf meldt onder meer: De druk van het tweede Britsche leger op het Duitsche bruggenhoofd bij Venlo hield aa.n Vooral tusschen Maasbree en Baarloo hielden de gevechten den geheelen dag met sterke tankformaties aan zonder het Duitsche front te kunnen oprollen. De Engelsch-Amerikaansche aanvallen in het gebied van Aken waren aanvankelijk minder dan de voorgaande dagen. Buitengewoon he vig waren de gevechten bij Eschweiler. Tus schen de puinhoopen van Metz duurden de ge vechten in straten en huizen tot den vroegen ochtend voort. In het penetratiegebied bij Saarburg wierpen de Amerikanen versche tankformaties in den strijd en konden zij door dringen tot in de straten van Shalbach, waar een tankvoorhoede evenwel in afweergevech ten werd vernietigd. Een Gealleerde formatie kon doordringen in het Westelijk deel van Bel fort, waarthans hevig wordt gevochten. De herhaalde vijandelijke stormloop op de citadel mislukte. De a.s. conferentie. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt op de persconferen tie verklaard, dat een samenkomst tusschen Cchurchill, Stalin en hem „zoo spoedig mo gelijk zou plaats vinden". Hij gaf toe, dat er verschillende kwesties moesten worden opgelost, maar de geruchten, volgens welke de conferentie zou zijn uitge steld, tot na zijn nieuwe ambtsaanvaarding in Januari, waren yan „uiterst speculatieven aard". werden vijandelijke benden uiteengeslagen Talrijke wapenen werden buitgemaakt. In Zuid-Hongarije mislukten alle pogingen van de bolsjewisten hun bruggenhoofden bij Apatin en Battina uit te breiden. De crisis in België is nog steeds niet over wonnen. Pierlot heeft een storm van critiek van alle linksche partijen te,, doorstaan. In Brussel roepen nog altijd groote groepen de monstranten: „Weg met Pierlot". Het com munistische blad .Drapeau rouge" schrijft „Het vlok verdedigt de democratische vrij heid niet 50 maanden lang, om ze zich daarna door Pierlot of Generaal Overstralen, den adjudant van Koning Leopold, te laten ont nemen. Het liberale blad „Le cité nouvelle' schrijft: „De geheele natie is tegen de regee ring, die geen vertegenwoordiger van de na tionale eenheid is, maar een unie van natio nale oppositie. Naar de zender Brussel meldt, heeft Pierlot gisteren voor de Belgische aKmer de Vol- machtenwet verdedigd. Hij verklaarde, dat de regeering in staat moet worden gesteld de noodzakelijke maatregelen voor den weder opbouw van het land snel te treffen. Pierlot zeide voorts, dat hij het uittreden der com munisten uit de regeering betreurde, doch het is niet mogelijk gelijktijdig aan de regee ring deel te nemen en in de oppositie te zijn. zooals de communisten hebben geprobeerd. 20.000 stakers. Omtrent de proteststaking- in Eindhoven deelde Radio Londen nog mede: - De arbeiders zeiden ronduit, dat ondanks het feit, dat er voedsel uit vroegere -dagen is opgeslagen, zij bij de Geallieerde troepen om voedsel moeten bedelen voor hun gezinnen die honger lijden. Door de demonstratie van Dinsdagmiddag waren 20.000 arbeiders niet aan het werk. In de redevoeringen werd verder gezegd, dat de demonstraite niet was gericht tegen de Geallieerde autoriteiten, maar uit sluitend tegen de Nederlandsche regeering. Nog niet genoeg. President Roosevelt heeft verklaard, dat het gebrek aan en de rantsoeneering van gra naten een hoogen prijs aan menschenlevens op de slagvelden kost. Hij pleitte voor een onafgebroken productie van materiaal als gra naten en schepen, waarvan de Geallieerden nog niet genoeg bezitten. Naar de Washingtonsche correspondent van de Daily Mail meldt, zal Eisenhowers oproep tot het leveren van meer granaten waarschijn lijk tengevolge hebben, dat de productie'van andere goederen opnieuw- moet worden be perkt. De arbeid na den oorlog Naar uit New York wordt gemeld, heeft de voorzitter der American Federation of Labor Green verklaard, dat het thans reeds vast staat, dat men na den oorlog zal terugkeeren tot den 40-uren werkweek om zooveel moge lijk menschen aan het werk te houden. De' arbeiders zullen dan slechts het loon van 40 uren ontvangen. Belgische recruten naar Engeland De minister van Defensie der regeering- Pierlot heeft medegedeeld, dat een Belgische militaire delegatie op het punt staat naar Londen te vertrekken om met het ministerie van Oorlog aldaar een overeenkomst te tref- fen_voor de opleiding van Belgische recruten j Nov., H. G. T. Ruhe en A Niet in verboden tijd op straat Door de Duitsche weermacht is 'geconsta teerd, dat ingezetenen zich niet houden aan 't voorschrift, dat men zich tusschen 20 en 4 uur niet in de open lucht mag ophouden. In strijd daarmede bevindt men zich op straten en wegen of begeeft zich, hetzij te voet, hetzij met een vervoermiddel van de eene plaats naar de andere. Met nadruk dringt de burgemeester er bij de bevolking in haar eigen belang »p aan genoemd voorschrift stipt in acht te nemen. De Duitsche weermacht zal onverbiddelijk op personen, die zich, zonder daartoe ge rechtigd te zijn op de verboden uren in de open lucht bevinden, de voorgeschreven strafmaatregelen toepassen. Vallende sterren. In de avonduren van den herfst kan men vaak het verschijnsel der z.g. vallende ster ren zien. Een oud bijgeloof zegt, dat men bij het waarnemen van vallende sterren een wensch mag doen, die dan in vervulling gaac. Voorwaarde is, dat de wensch niet luid uit gesproken wordt, doch slechts in gedachten geuit. Wat zijn eigenlijk vallende sterren en hoe wordt dit verschijnsel veroorzaakt? In de ruimte om de zon beweegt zich, behalve de planeten en kometen, ook een zeer groot aan tal kleine vaste lichamen, „meteoren" ge naamd. Deze bewegen zich in meerendeels Ianggestrekte, elliptische banen van de meest uiteenloopende afmetingen en met een snel heid van eenige tientallen kilometers per seconde ten opzichte van de zon. In zoo groot aantal zijn de meteoren in de ruimte om de zon aanwezig, dat de aarde bij haar bewe ging om de zon in elk - etmaal meer dan een millioen meteo ren ontmoet. Tengevolge van de groote snelheid, waarmede de meteoren in de aardatmosfeer dringen, worden zij door wrijving met de lucht sterk verhit en „ver dampen" geheel of gedeeltelijk. Gewoónlijk treedt hierbij een lichtverschijnsel op, dat ten hoogste eenigè seconden, meestal slechts een onderdeel van een seconde, duurt. Dit verschijnsel noemt men „vallende sterren' Gedurende den zeer korten duur van het lichtverschijnsel verdampt de meteoor ge woonlijk geheel. De daarbij ontstane gassen blijven even nagloeien. Hierdoor wordt de indruk gewekt, van een min of meer lang? snel verschietende lichtstreep, langs de doo de vallende ster in de atmosfeer gevolgde baan. Slechts een klein aantal vallende ster ren kan op een bepalde plaats opgenomen worden. Kort voor zonsopgang worden meer vallende sterren waargenomen dan in de avonduren. Op het noordelijk halfrond wor den in den herfst meer vallende sterren waargenomen dan in de overige jaargetijden. Behalve de sporadisch waar te nemen val lende sterren, ziet men in sommige nachten in een bepaald gedeelte van den hemel hon derden en soms duizenden vallende sterren binnen enkele uren. Deze sterrenregen schijnt te komen uit een bepaald punt op den he melbol, den radiant van de meteorenzwerm, die dit verschijnsel veroorzaakt S.ommige sterrenregens komen periodiek voor," andere verschijnen onverwachts. Een recent voor beeld van een onverwachte sterrenregen was op 9 October 1933. Burgerlijke Stand HAARLEM 20 November 1944 BEVALLEN: 16 Nov., G. M. LupsVlugt, z.; 17 Nov., E. de RaafFeenstra, d.; A. A. G van Delft—Bruins, d.; 18 Nov.. M. de JongeSchel;, z.; G. van der Tuinvan Os, d.; A. P Harden- berg—van der Voort, z.: J. Wildschut—Broers, z.; 19 Nov., C. T. Alders--Pronk, d.; 20 Nov, W. A. Groskamp—Kensen, d. OVERLEDEN: 16 Nov., N. van BeusekomGlo rie, 85 j.. Kamperlaan; J. van den Nieuwenhof, 73 j., Leidsehestraat; 17 Nov., F. W. Kornelissen —de Jong, 64 j., Atjehstraat; S. Inpijn, 46 j.. Delftstraat; 18 Nov., J. Brakenhoff—Warmerdam, 75 j.. Barteljorisstraat; W. A. Klaren, 87 j.. Tes- lastraat; A. van Keulen—Spits, 83 j., Sehoterweg; 19 Nov., F. J. A. Ross, 84 j., Burgemeester Boreei- straat. in Groot-Brittannië. CONSISTORIE VERWACHT. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat de Paus nog voor Kerstmis een consistorie zal bijeenroepen, waarin de opvolger van den overleden Kardinaal-Staatssecretaris Maglioni zal worden aangewezen. CAILLAUX OVERLEDEN. De Fransche oud-premier Jozef Caillaux. die ook meer dan eens minister van financiën is geweest, is op 81-jarigen leeftijd overleden. LUCHTACTIE BOVEN ENGELAND. Het Britsche Ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat gedurende 24 uur, eindigende te Woensdagochtend, vijandelijke luchtactie tegen Zuid-Engeland was gericht Schade en verliezen werden gemeld. MEISJE NIET IN HAARLEM AANGEKOMEN. De commissaris der recherche van Haar lem verzoekt aanhouding van of bericht over het negentienjarige meisje C. G. Weidema, dat op 20 November Heilo heeft verlaten, om naar Haarlem te gaan, waar zij echter nog niet aangekomen is. BONTMANTEL GESTOLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een bontmantel ten nadeele van een dame, die op bezoek was in de Spagrnberg- straat. HAARLEM 21 November 1944 BEVALLEN: 17 Nov., A. F. Gevers-Deynoot van Beeck Vollenhoven, z.; A. C. van RoonGie- len. z.; 18 Nov., J. W. der Kinderende Haas, d.; A. C. M. Garstensenvan der Moot, d.; A. W van Hovenvan der Hulst, z.;^19 Nov., M. Splinter Roubos, d.; M. van Duffelenvan Melsen, d.; 20 Nov., J. W. Peters—Bruijns, z.; A. H. van Ga len—van Leeuwen, z.; A. Goernaat—kruup. z.; 21 Nov., C. J. VosseSteffens, d. OVERLEDEN: 16 Nov., G. E. van der Weijden 69 j., Jan Steenstraat; 18 Nov., D. F. E. van Die ren, 64 j;. Kamperlaan; C. M., 4 j., d. van A. van den Akker, Vredenrijkstraat; M. M. Verhulst, 33 j., Koninginneweg; 19 Nov., K. J. Fortuin. 71 j. Kruisweg; G. M. M. van Rooijeru 71 j., A. L. Dy- serinckstraat; M. Korthout—Brasser, 61 j., Ged. Oude Gracht; 21 Nov., P. de Werk—Vlot, 45 j., Nic. v. d. Laanstraat. HARLEM 22 November 1944 BEVALLEN: 18 Nov., J. M. van der LoosMaat. d.; 19 Nov.. M. A. F. Wiersde Braijn, d.; 20 Nov., E. J. SchutteropBuné, z.; M. M. J. Sala— Lodewijk, d.; M. J. C. HurkmansLamboo, z.; J. Fagel—Tweehuijsen, z.; M. Visser—Romkes, d.; M. E. B. van Os'Brinkmannd.; 21 Nov., J J. van-Doorn—Schouten, z.; S. Metz—Vellinga," z.; 22 Nov., A. de JongLuiten, d. OVERLEDEN: 20 Nov., E. M. Bouman, 65 1 Koningstraat; 21 Nov., M. van der VeerBoerrig- ter, 62 j., Kamperlaan; A. Keulen, 72 j., Kleiiïe Houtweg; J. C. Knoop, 73 j., Brederodestraat. ONDERTROUWD: 22 Nov., A. J. R. Brussaard en N. Smit; T. H. A. Spapé en P. C. H. Steenken; H. Munk en J. Warmenhoven; D. Kist en H. van Heerden; A. Snel en M. Hoos. GEHUWD: 22 Nov., J. Hofman en P. G. S. Hoo- gerhuis; K. Dekker en D. Feelues; H. H. Koster en A. C. Dieters; C. Warmerdam en J. W. Heijne, J. Kluft en A. E. S. Trago; H. H. Hensen en G. J. T. van Duuren. Distributie-bennen voor de Centrale Keuken. Bij deelneming aan de Cen trale Keuken voor het tijdvak van 27 November tot en met 10 December a.s. moeten de vol gende bonnen van de nood- kaarten 2e serie worden inge leverd: a. bon 220 voor vermicelli; b. bonnen 284-285 of R 27-R '23 voor aardappelen; c. de boven helft van den groentebon voor de 13e periode. Bij den aankoop van kaaien voor voedsel voor mar - patiënten dient te worden In geleverd: a. bon 220 voor vermicelli; b. bonnen 284-285 of R 27-R 23 voor aardappelen; c. 1 rar - soenbon gort of 1 noodra" - soenbon gruttersw.d. 2 nooc- rantsoenbonnen melk; e. de bovenhelft van den groente bon voor de 13e periode. Voor speciale kinderve-aing; dient te worden in gele v ere a. bonnen R 27-R-28 -mor aardappelen; b. twee der b~ - nen R 21, R 22 en R 23 v •- kindermeel; c. bon R 25 v suiker; d. bon E 406 (mie- voor melk; e. de boven van den groentebon voor 13e periode. Op bon J5 406 (inlegvel) i- schikbaar gesteld 101/. melk. Aangezien voor hei trekken van de speciale der voeding slechts 5% - melk aan bonnen behoef- .e worden ingeleverd, zal b" >n verkoop van deze maalt:'4-' kaarten tevens 3 noodrantsoen bonnen melk, zijnde 5%.liter, worden teruggegeven. De bonnen, welke .bij den verkoop van de maaltijden- kaarten moeten worden inge leverd, dienen van te voren van de noodkaarten te zijn ver wijderd. Het is den detailhandel ver boden voor Vrijdag 24 Novem ber a.s. des middags 12 uur, bovengenoemde bonnen van het publiek in ontvangst te nemen. Binnenkort zilverbon van vijf gulden. De Ned. Bank zal binnenkort zilverbons van 5 in het ver keer brengen. De zilverbons van 5 hebben een grootte van ongeveer 12,9 bij 7,3 centimeter. Zij zijn, in groen en bruin, ge drukt op wit papier, waarin een groene vezel is verwerkt. Midden op de voorzijde zijn de woorden „vijf gulden" in lichtgroen op een bruine rozet afgedrukt, ter weerszijden hiervan staat het cijfer 5 ter grootte van 2,5 centimeter in een groenen zeshoek. Boven de waarde-aanduiding zijn de woorden „zilverbon groot" licht uitgespaard in een don kergroenen balk aangebracht. Serieletter en nummer alsmede de datum (16 October 1944) en de onderteekening van den wnd. secr.-gen. van het depar tement van Financiën en den wnd. agent van het departe ment van Financiën zijn in zwart gedrukt. De achterzijde vertoont in het midden den Nederlandschen leeuw in groen en bruin en daaronder in dezelfe kleuren het cijfer 5 in een rozet. De omlijsting wordt gevormd door een 1,2 centimeter breeden rand, waarin de woorden „Neder land" en „wettig betaalmiddel" in lichtgroen zijn afgedrukt. De roo'oyo'wa! te Omtrent den roofoverval, ge pleegd op het agentschap van De Nederlandsche Bank 'e Al melo, wordt nader eemei'4 dat de daders perso--- wa-en in den leeftijd va- "n ;aar. Sommigen had-4* en -oed, anderen een pet c *'-oeg een bruine alpinomuts De waarde van de gestbien bank biljetten, waarvan de nummers bekend zijn. beloopt een be drag van ƒ46 150.000 De k'sten zijn vervoerd op ee.n auto, waarmede ook de daders zijn vertrokken. De directie van De Neder landsche Bank looft een zéér hooge belooning uit voor- het verstrekken van inlichtingen, die er toe leiden, dat de da ders van den overval worden aangehouden en het ontvreem de geld wordt inbeslaggeno- men. Indien slechts gedeelten van het gestolen geld kunnen worden achterhaald, zal deze belooning verhoudingsgewijze worden uitbetaald.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1