emsche Zeer heftige aanval bij Aken. De nieuwe bonnen Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Verbitterde huizengevechten in Metz. Geen taptemelk voor personen boven 14 jaar. 289e Jaarg. No. 277 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134953. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 24 Nov. 1944 Ui tg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 et., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het weermachtbericht van Donderdag luidt: De druk van den grooten vijandelijken aanval in het gebied van Aken is gisteren na een tijdelijke vermindering opnieuw tot de grootste heftigheid toegenomen. Onze troepen hebben wederom de zwaarste vuur proeven, doorstaan en hun stellingen ge handhaafd. Het garnizoen van Eschweiler, dat de vijand in den loop van de vooraf- Voor de periode van 26 November tot en met 9 December 1944 geven voor de gemeen ten Haarlem (kringnummer 187), Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede, Bennebroek, Haar lemmermeer, Haarlemmerliede, Velsen en Be verwijk elk der volgende bonnen van de noodkaart tweede serie recht op het koopen Van: Brood: 280: 8 rantsoenen; 281: 8 rantsoenen; 215: 4 rantsoenen; 216: 4 rantsoenen; 217: 4 rantsoenen. Brood of bloem: 218: 2 rantsoenen. Vermicelli: 220: 100 gram vermicelli. Jam of stroop, enz.: 221: 250 gram jam of Stroop of 150 gr. hagelslag of 125 gr. suiker. Vleesch of kaas:' 222: 2% rantsoen vleesch of 250 gram kaas. Kaas: 223: 100 gram kaas. Kindermeel, enz.: R 21, R 22 en R 23: 3 rant soenen brood of bloem of 250 gram kinder meel of voedingssuiker. Boter (voor babies): R 24: 250 gram boter (eventueel inleveren). Suiker en versnaperingen: R 25: 250 gram suiker; R 26: 150 gram versnaperingen. Melk (voor babies): E 406 (inlegvel): ÏO1/^ liter melk. Taptemelk: voor kinderen D 406 (inlegvel) tot en met vier jaar: 1000 gram taptemelk- poeder of 10 liter taptemelk; C 406 (inlegvel) tot en met veertien jaar: 200 gram taptemelk- poeder of 2 liter taptemelk. Zeep, enz. Tot en met 23 December zijn gel dig verklaard: 227: één rantsoen eenheidg,- toiletzeep; 226, R 29 en C 402 (inlegvel): 1 rantsoen waschpoeder of zeepvervangende waschmiddelen. De bon voor toiletzeep voor kinderen zal later worden bekend gemaakt. Verlengde bonnen. De geldigheidsduur van de versnapcrings- bon 206 is verlengd tot en met 9 December, evenals de bon 294, uitsluitend voor den aan koop van 125 gram margarine of 100 gram vet; boter mag hierop niet worden afgeleverd. Boterbonnen inleveren. De boterbon voor kinderen, R 35, welke veertien dagen geleden bekend is gemaakt en waarop nog niet werd afgeleverd, dient men uiterlijk Zaterdag 25 November bij den win kelier in te leveren, desverlangd tegen ont vangstbewijs. De winkeliers zuilen" op dezen bon bij voorrang worden bevoorraad', afle vering zal zoo spoedig mogelijk aan het pu bliek geschieden. De bon R 24, welke in deze periode recht geeft op het koopen van 250 gram boter voor kinderen, moet vóór 29 November worden ingeleverd bij den winkelier, desverlangd te gen ontvangstbewijs. Aflevering, voor zoover niet direct mogelijk uit den aanwezigen voor raad bij den winkelier, zal zonder nadere aan kondiging" geschieden, zoodra de winkelier op de ingeleverde bonnen nieuwen voorraad heeft ontvangen. Aardappelbon. Voor' de week van 26 November tot en met 2 December a.s. is op bon 284 twee kg aard appelen beschikbaar gesteld en op bon R 27 één kg. Aflevering mag eerst van Maandag 27 November af plaats vinden. Na-inlevering zoutbonnen Voor de Haarlemmers, die den indertijd voor zout aangewezen bon van de noodkaart le serie, nr. 1-68, 3-68 of 4-68 nog niet bij hun handelaar hebben ingeleverd, bestaat alsnog gelegenheid hierop zout te betrekken. -.Zij «dienen de bonnen daartoe uiterlijk 25 Novem ber „bij een der daarvoor aangewezen firma's in te leveren. Uit voorraad, of te zijner tijd na herbevoorrading, zal op de ingeleverde bonnen twee ons zout worden afgeleverd. Velsen en Beverwijk Bovengenoemde bonnen zijn ook voor de ge meenten Velsen en Beverwijk geldig ver klaard. Op bon 220 kan in plaats van 100 gram vermicelli aldaar ook puddingpoeder worden gekocht. Op bon 221 kan echter geen hagelslag worden betrokken. Bovendien kan men op bon 222 niet, zooals te Haarlem, in plaats van vleesch kaas nemen. Daarentegen kan in Velsen en Beverwijk op bon 292, waar van de geldigheidsduur is verlengd, wel boter worden gekocht. Bovendien is voor Beverwijk en Velsen de geldigheidsduur van bon 205, recht gevend op 250 gram jam of stroop of 125 gram suiker, verlengd. gaande verbitterde gevechten met zware verliezen van drie zijden was genaderd, ont trok zich volgens hevel aan omsingeling en distancieerde zich op een versperringsstel ling ten O. van de sfad. De vijand verloor in de eerste week van den nieuwen afweer- slag bij Aken in totaal 320 tanks en min stens 20.000 man. Ook onze eigen verliezen zijn niet onaanzienlijk doch blijven ver be neden die der Amerikanen. Deelen van het garnizoen van Metz handhaafden zich in verbitterde huizengevechten tegen den vijand, die gisteren tot het centrum der stad kon doordringen. In_ Lotharingen handhaaft de vijand zijn druk in dezelfde aanvalsgebieden. Ten Oos ten van Saarburg kon hij met tankvoorhoe den de grens tusschen Roth en den Elzas overschrijden. Zarbern ging verloren. In de West-Vogezen duren de plaatselijke gevech ten met vijandelijke bataljons, die blijven aanvallen, vooral ten O. van de boven- Meurthe, voort. De citadel van Belfort wist zich tegen alle Geallieerde aanvallen te handhaven. De Ge allieerde strijdkrachten, die in het gebied Mulhausen-Basel zijn afgesneden, worden door onze plaatselijke reserves ^aangevallen. De vijand trachtte gisteren vergeefs onze versperringsgrendels tusschen de Zuidelijke uitloopers van de Vogezen en de Zwitsersche grens te doorstooten om het contact met zijn. .zun cja^. F. groote en veelbetee- ingesloten formaties te herstellen Het gebied van Londen, Antwerpen en Brussel lag gisteren onder Duitsch lange- afstandsbuur van onze nieuwe wapenen. Op hej: oorlogstooneel in midden-Italië be reikte in den sector aan de Adriatische zee de vijandelijke artillerie- en slagvlieger- acties gistere neen in dezen omvang onge kende heftigheid. Gedurende den nacht ging de vijand op nieuw over tot den grooten aanval met het zwaartepunt bij F-orli en aan de kust. Verbitterde gevechten zijn ontbrand vooral in een penetratieplek noordwestelijk .van Forli. garije worden nieuwe nog aan den gang zijnde Van het Donaubruggenhoofd in Zuid-Hón- bolsjewistische aanvallen vermeld, die den vijand terreinwinst opleverden. De tiende slag van den afweerslag in Mid- den-Hongarije bracht opnieuw een volledig afweersucces van onze pantser- en infanterie- formaties, die op doeltreffende wijze door de luchtmacht gesteund werden. Noordwestelijk van Boedapest en in het gebied van Gyoeng Yoes werden krachtige bolsjewistische aan vallen uiteengeslagen, waarbij de formaties van het leger 29 en door slagvliegtuigen en luchtdoelgeschut der luchtmacht 35 tanks werden stuk geschoten. Eigen tegenaanvallen leidden tót stellingverbeteringen en tot ver nietiging van verstrooide vijandelijke strijd krachten'. Het Theiss-bruggenhoofd der bols jewisten ten Noord-Oosten van Tokij werd door een Hongaarsche divisie opgeruimd op een smalle strook langs den oever. Zuidwes telijk van Ungvar mislukten ook gisteren de doorbraakpogingen van verscheidene Sovjet divisies. De luchtmacht opereerde in het Hon gaarsche gebied met goede uitwerking tegen vijandelijke tankvoorhoeden der Sovjets. In Koerland verloren de bolsjewistische aanval len tegen de ongebroken afweerkracht onzer troepen aan hevigheid. Een vooruitspringende bocht in het front werd volgens bevel recht getrokken. De vijand, die deze beweging volg de, werd afgeslagen. Op het Zuidelijk deel van Sworbe handhaafde het garnizoen, gesteund door het vuur onzer strijdkrachten wedêrom zijn stellingen. Bewakingsstrijdkrachten der marine brachten voor de Oostkust van het schiereiland een Sovjet-motor-torpedoboot tot zinken. Anglo-Amerikaansche terrèurbommen wer pers vielen het Zuid-Duitsche gebied aan. In Munchen werd de Frauenkirchen door bom- treffers zwaar getroffen. Andere cultuur-mo numenten werden beschadigd. Door luchtver dedigingsstrijdkrachten werden 19 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 15 vier-motorige neer geschoten. München weer gebombardeerd. Amerikaansche 'bommenwerpers hebben gis terenmiddag woonwijken in verschillende Zuid-Duitsche steden gebombardeerd. Vooral München had te lijden. De bekende Frauen- kirche liep aanzienlijke schade op, evenals het Raadnuis en de Academie voor Weten schappen. Ook in anddre steden werden vrij wel uitsluitend woonwijken getroffen. Sjoebasjitsj bij Stalin. Reuter meldt, dat Stalin gisteren den Zuid- Slavischen minister-president Sjoebasjitsj heeft ontvangen. LUCHTACTIE BOVEN ZUID-ENGELAND. Volgens Reuter was jn de afgeloopen 24 uur de Duitsche luchtactie weer tegen Zuid-Enge- land gericht. Schade en verliezen worden ge meld. AGENDA VOOR HAARLEM. Gem. Concertgebouw, Zondag 26 Nov., 1.15 u., Haarl. Gemengd Koor „Der Fliegende Hollan der"; Dinsdag 28 Nov., Piano-concert George van Renesse, 2 uur; Woensdag 29 Nov., Volks concert H.O.V., 2 uur. Rembrandt-theater: Dansorkest „De Gras schoppers", 1.30 en 3.30 uur. De Leeuwerik, Kruisstraat, Zaterdag en Zon dag 25 en 26 Nov., Alberto Bertini en zijn accordeon-orkest, 1.30 uur. Haarlemsche Kegelbond, Zaterdag en Zondag 25 en 26 November, Dansorkest Cor van Lier, 1.30 uur. i Mussert in Rotterdam en op Zuidhollandsche eilanden. De persdienst van de N.S.B. meldt: Dinsdag woonde Leider een bijeenkomst van burgemeesters in de provincie Zuid- Holland bij. Deze bijeenkomst vond plaats in het stadhuis te Rotterdam en stond onder leiding van burgemeester Müller. Voorts bracht de Leider een bezoek aan de Zuidhollandsche eilanden. Hij sprak met de aldaar aanwezige kringleiders en burge meesters en stelde zich door persoonlijke waarneming op de hoogte van de toestanden op deze eilanden. Gewijzigd inzicht. Er is een tijd geweest, waarin het platweg als ketterij zou hebben geklonken als men een samengaan van de arbeidersvakbonden had bepleit uit overweging, dat zoowel hét algemeen belang als de belangen der arbei ders het best zijn gediend door een organi satie, die het geheel overkoepelt. De arbei dersleiders van vóór 1940 hebben daar nooit van willen weten, hoe duidelijk het overigens voor een, ieder was, daf de nimmer rustende verdeeldheid onder de arbeiders in de eerste plaats nadeel voor hen zelf moest beteekenen. Toen na 1940 de vakcentrales werden op geheven en ondergebracht werden in het Nederlandsph Arbeidsfront was er dan ook geen woord slecht genoeg om het streven van dit lichaam te veroordeelen Het mocht kenende vpordeelen voor den arbeider ver mocht tot stand te brengen, gemelijk er. on willig keerde de Nederlandsche arbeider, van de wijs gebracht door onjuiste voorlich ting zich van de nieuwe gedachte af en leef de naar het scheen in slechts één verlangen' terugkeer naar den ouden tijd van de splijt zwam en de verdeeldheid. Wat zou men dan ook anders verwachten, dan dat in het „bevrijde" gebied van Neder land de oude vakcentrales uit haar asch zou den herrijzen en als van ouds het oude lied van klassenstrijd en eigenbelange zouden aanheffen? Doch zie nu het bericht, dat ge vandaag in dit blad kunt lezen, het bericht uit Eindhoven, dat de leiders dar arbeiders in het Zuiden des lands in waarlijk roerende eendracht besloten hebben tot een fusie van N. V. V., R. K. vakbeweging en Pro'cestantsch Christelijke Hoe nu Is het dan toch waar, wat hier te lande vier jaar lang is betoogd en vier jaar lang werd ontkend, dat de oude ver deeldheid plaats dient te maken voor een heid Is het dan toch waar, dat de weg van het Nederlandsch Arbeids Front de eenige juiste is en dat het ware belang der arbeiders ligt in een allen omvademende gemeenschap, waarbij tevens de tegenstelling tusschen arbeiders en werkgevers werd op geheven Waarbij men er aan denke, dat deze week in Eindhoven zoowel arbeiders als directies zich in hun protest vereenigden in een staking Hier wordt alle commentaar overbodig Als de oude arbeidersleiders zich ooit onmo gelijk hebben gemaakt dan is het wel nu. En dat menig arbeider in het Zuiden en in het overige deel des lands zich de oogen zal uitwrijvenwie zal het betwijfelen DIEFSTALLEN. In de vroege morgenuren van Donderdag heeft de Heemsteedsche politie een drietal personen aangehouden, die in het bezit ble ken te zijn van een hoeveelheid aardappelen, welke in de Haarlemmermeer was ont vreemd. De daders legden een bekentenis af. Voorts werd ingebroken in een pakhuis aan de Celebesstraat, waar kruidenierswaren een welkome buit bleken te zijn. Bij den bakker J., wonende in de Kloosterstraat, maakten de inbrekers zich meester van een baaltje meel en een aantal brooden. De politie stelt een onderzoek in. HOUTKAPPERS GEVERBALISEERD. De politie heeft tegen acht personen pro ces-verbaal opgemaakt, terzake het onbe voegd kappen en wegnemen van hout. Er is reeds herhaaldelijk gewaarschuwd; zoodat de overtreders thans zullen worden gestraft. Zoo wel het hout als het gereedschap werden in beslag genomen. WILD-WEST-HANDELINGEN OM RIJWIELEN. Drie onbekende mannen vervoegden zich Woensdagavond tegen achten aan een woning in het Kleverparkweg, terwijl het hoofd van het gezin afwezig was. Zijn vrouw deed open en deze en haar dienstmeisje werden ge dwongen in een zijkamer plaats te nemen. Onderwijl werden uit de vestibule een hee- ren- en een damesrijwiel gestolen. INBRAAK AAN DE ANNA VAN BURENLAAN. Door verbreking van een glas-in-loodraam heeft men zich toegang verschaft tot een woning van een candidaat-notaris aan de Anna van Burenlaan te Haarlem. Gestolen zij n een radiotoestel en een roodbruine tochtdeken. UIT PAKHUIZEN GESTOLEN. In eenige Haarlemsche pakhuizen is weer ingebroken, waarbij vele goederen gestolen zijn. Een groentenhandelaar, die een pak huis heeft aan de Papentorenvest mist 125 k.g. aardappelen van een wagen. In de Bloemfonteinstraat had een slager enkele pakjes boter, een snelweger en een dames rijwiel, welke verdwenen zijn, en dan zijn uit een pakhuis aan het Klein Heiligland, ten nadeele van een sigarenwinkelier twee zakken, ieder met één mud tarwe en een mud aardappelen gestólen llmuidens oudste drogisterij. Gisteren was het een halve eeuw geleden, dat de eerste drogisterij van IJmuiden werd geopend. Dit feit is het ver melden waard, omdat er aan deze zaak vele herinneringen zijn verbonden, die een ty pisch licht werpen op het „oude" IJmuiden. Het was de heer H. Sant, die op 22 Novem ber 1894 een drogisterij ves tigde in het perceel Willems- pïein 13 en al spoedig een drukken werkkring had. te meer, daar er toen nog geen dokter was. IJmuiden bestond toen juist achttien jaar. Het Willems plein was er nog slechts acht jaar en was nauwelijks be straat. Van dit punt af zag men zoowel in de richting van de sluizen, als in die van de plaats, waar later een kerk (veranderd in den schouw burg Thalia) werd gebouwd, de duinen. Oud-IJmuiden tel de ongeveer vierduizend in woners. Gaat men na, dat de heer Sant 46 jaar lang in zijn dro gisterij is gebleven, dan weet men, dat hij de opkomst van IJmuiden van zeer nabij heeft meegemaakt. Het visscherf- bedrijf zag hij belangrijk groeien, met het gevolg, dat het in zijn zaak een druk ko»- men en gaan van allerlei slag menschen werd; ook vele buitenlanders bezochten hem. Omdat IJmuiden nog geen dokter had werd hij ook dik wijls 's nachts geroepen om hulp te verleenen. Toen de omstandigheden zich wijzigden paste de heer Sant zich aan; zijn bekwaam heid bleek o.m. doordat hij 25 jaar voorzitter van den Al- gemeenen Nederlandschen Drogistenbond, 15 jaar redac teur van het weekblad hier van en 20 jaar examinator in natuur- en scheikunde was. 1 November 1940 ging de heer Sant, die toen 73 jaar was, van een welverdiende rust genieten. Hij droeg zijn drogisterij aan den heer J. v. Leeuwen over en vertrok naar Bussum De rust van zijn levensavond was echter van korten duur, want hij over leed in December 1943. Wegens de evacuatie was de drogis terij intusschen tijdelijk naar den Stationsweg te-IJmuiden- Oost verplaatst. WAARSCHUWING AAN CLANDESTIENE STROOMVERBRUIKERS. De burgemeester van Haar lem heeft er de aandacht op gevestigd, dat sommige ingeze tenen in buurten, waar het electrische kabelnet nog onder stroom staat, op slinksche wijze deze electriciteit weten te be machtigen. Tegen een derge lijke handelwijze moet met klem worden gewaarschuwd. Bedoelde personen handelen in strijd met de gemeentelijke be palingen, welke verbreking van de zegels van den meter en doorlevering van electrischen stroom aan derden verbieden. Bovenal moet er echter reke ning mede worden gehouden, dat een dergelijk misbruik door de hoogere autoriteiten niet wordt geduld, zoodat ook van die zijde een ingrijpen kan worden verwacht. Clandestiene stroomverbruikers stellen zich dus aan ernstige strafmaatre gelen bloot. UITVOERINGEN COK VAN LIER. De aangekondigde uitvoerin gen van het orkest van Cor van Lier zijn tot nader te bepalen dag uitgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband: Buis, Nieuwe Gracht 5A; beursje: De Vries, Bataviastraat 38; Ceintuur: De Nieuwe, "Spaar.schevaartstraat 7; Kettinkje ipet kruisje: Mus ter, Lindenlaan 73, Overveen; portemonnaie: Bur. van Pol., Smedestraat; portemonnaie: H. Bruin, Parklaan 31; regenpijo: Koning, v. Marumstraat 60; ro zenkrans: Bur. van Politie, Smedestraat; stetoscoop: Bur. van Politie, Smedestraat; tasch: Maurits, Gen. Bothastraat 57; wol: De Landmeter, A. v. Bu renlaan 172. Handschoen: Kramer, Riouw- straat 9; lamp: Sehulz, Ael- bertsbergstraat 106; portemon naie: Joosten, le Hoogerwoerd- dwarsstraat 23; rozenkrans: Timmerman, Garenkokerskade 87; tasch: Dames, Begijnhof 30; tasch: Broekman, Fabricius- straat 50.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1