Haarlemsche Courant Aanvalsactiviteit bij Aken duurt voort Nieuwsblad voor Noord-Holland Aan N.O.-grens van Lotharingen strijd op breet front De strijd in het Westen. 289e Jaar?. No. 280 Bureaux. Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 21. Umuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 28 Nov. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Daznlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Maan dag luidt als volgt In den slag bij Aken is bij voortduring van de aanvalsactiviteit geen belangrijke wijziging in den toestand ontstaan. De Amerikanen werden uit verscheidene plaatsen geworpen Sterker was de vijandelijke druk in het bosch van Huertgen, om welks Oostelijke uitgangen zich zware gevechten ontwikkelden Met aan zienlijke verliezen aan menschen en tanks kón de vijand slechts enkele vrij kleine stukken bosch veroveren. De garnizoenen van sterke vestingwerken in de omgeving van Metz zetten hun verzet voort. Aan de Noord-Oostelijke grens van Lotharingen ondernam het 3e Amerikaansche leger over een breed front en met vrij sterke strijdkrachten nieuwe aanvallen. Zij liepen in het gebied ten Oosten van Sierck voor onze stellingen vast. Bij Bolchen en ten Westen van St. Avoid kon de vijand geringe vorde ringen maken. Onze troepen vernietigden in deze gevechten 14 tanks. In het gebied van Straatsburg ontstonden geen gevechtshande lingen van belang. Om den Markirch-pas en de bergkam ten Zuid-Oosten van Gerardner wordt hevig gevochten. In den boven-Elzas probeerde de tegen stander opnieuw door_ concentrische aanvallen uit het gebied ten Noord-Oosten van Belfort en ten Zuid-W^ten van Mühlhousen de Bour gondische Poort te openen. Bij Masz-Münster stortten zij aanvankelijk met verliezen ineen. Aan de Zwitsersche grens gelukte het hun met krachtig gebruik van tanks een nieuwe penetratie langs den weg Delle-Bazel te be reiken. Ons lange-afstandsvuur op de gebieden van Londen, Antwerpen en Luik wordt voortgezet In Midden-Italië heeft het afweersucces van onze troepen in het gebied van Faenza het 8e Britsche leger gisteren tot een gevechtspauze gedwongen. Pas in den namiddag ging de vijand aan weerszijden van de stad tot nieuwe aanvallen over, die vruchteloos bleven. Aan den Monte Belvedère ten Zuid-Westen van 'Vergato duren de gevechten voort. Sinds eenigen tijd zijn hevige aanvallen van gemengde vijandelijke formaties gericht op het. spoorwegknooppunt Cnin ten Noord ooster. van Sibsnic. In het gebied ten Westen van Papatin en Batina zijn onze divisies nog steeds in felle afweergevechten gewikkeld met Bolsjewistische strijdkrachten Tusschen Budapest en Tokay is de kracht der Bolsjewistische aanvallen gisteren ver minderd. Bij onderdeelen van aanvallen, die allen uiteengeslagen werden, verloren de Bolsjewisten door de doeltreffende afweer van een onzer legercorpsen 22 tanks. Slag vliegers bestookten des nachts met goed resul taat de vijandelijke ravitailleerjng in het Strijdgebied van Budapest; alsmede troepen concentraties en gereedstaande strijdkrachten bij Moac Een brug over de Donau werd ver nield. In Koerland zette de vijand zijn groote aan vallen als gevolg van de zware verliezen, die hij geleden heeft aan menschen en materiaal gisteren niet voort. Anglo-Amerikaansche terreurbommenwer- pers, die overdag onder krachtige bescher ming van jagers naar Noord-West- èn Midden Duitschland vlogen, wierpen voornamelijk bommen op woonwijken van verschillende steden en op talrijke landelijke gemeenten. Daarbij ontstond bijzonder omvangrijke scha- De druk van het tweede Britsche leger op het Duitsche bruggenhoofd aan de Maas bij Venlo duurde den geheelen dag voort. Onder het in den strijd werpen van tanks en slag vliegers slaagden de Britten er in ten Noor den van Venlo de Maas te bereiken. Het Duitsche bruggenhoofd werd evenwel niet belangrijk vernauwd De voornaamste aan val voerde het tweede Britsche leger echter uit in de aangrenzende sector tusschen de Maas en Geilenkirchen. Hier bereidt het klaarblijkelijk een strijd in Noordelijke rich ting voor met als doel de linkerflank der Duitschers binnen te dringen en daarna op te rukken. Door verkenningen is vast komen te staan, dat de voorbereidingen van gene raal Dempsy thans zoover gevorderd zijn, dat binnenkort een offensief verwacht kan wor den. Dit offensief zal dan tegelijkertijd als, de in het stadsgebied van Hannover, dat den laatsten tijd herhaaldelijk het doel van vijan delijke luchtaanvallen was, alsmede in Ham 88 Vijandelijke vliegtuigen, waaronder 61 vier motorige bommenwerpers werden neerge schoten. Des nachts vielen vijandelijke vlieg tuigen München aan Duikbooten boorden in felle gevechten met het vijandelijk ravitailleeringsverkeer 6 sche pen met een inhoud van 33.500 bruto register- ton, alsmede 3 torpedojagers in den grond. De Poolsche kwestie. Kwaplnski formateur. Na het aftreden van den minister-president der uitgeweken Poolsche regeering te Lon den Micolajczyk, is Kwapinski tot zijn opvol ger aangewezen. Kwapinski is begonnen ihet zijn beraad slagingen voor de vorming van een kabinet. Hij heeft den partijen medegedeeld, dat zijn programma als volgt luidt: 1. Voortzetting der politiek van, Sikorski en van de regeering Mikolajczyk, zooals die in hun officieele verklaringen is vastgelegd 2. Voortzetting van het streven, te geraken tot een accoord met de Sovjet-reegering op de basis van het memorandum der Poolsche regeering aan de Sovjetregeering van 31 Augustus. 3. Volledige samenwerking met de overige Geallieerde naties. 4. Versterking van de Poolsche militaire inspanningen aan alle fronten van den oorlog. Intusschen meldt Exchange Telegraph, dat in Londen een ernstige Poolsche crisis gaan de is. Na de weigering van de Boerenpartij aan de nieuwe regeering deel te nemen, na men thans ook de Christelijke Democraten een aarzelende houding aan. De indruk wordt sterker, dat Kwapinski niet zal slagen in het vormen van een kabinet. Pierlot over den toestand. Uit Brussel wordt gemeld, dat Pierlot voor de radio gesproken heeft over de bloedige incidenten in de Brusselsche straten. Er zijn geen dooden te betreuren; 45 betoogers en 15 politiemannen werden gewond. De politie is niet met schieten begonnen. De Commuunsti- sche Drapeau Rouge heeft een oproep ge plaatst tót de patriotten en arbeiders, krach tig mede te werken het land te bevrijden van een regeering, die België naar afgrond en schande voert. Naar een nieuw kabinet-Bonomi? De leiders van alle Italiaansche partijen hebben aan Bonomi een gemeenschappelijke resolutie overhandigd, waarin hem wordt verzocht weer minister-president te worden Bonomi zou hiermede hebben ingestemd. Tokio gebombardeerd. Domei meldt, dat vijandelijke bommenwer pers boven Tokio en oflTgeving zijn versche nen en brisant- en brandbommen uitwierpen. De bommen veroorzaakten slechts lichte scha de aan niet militaire objecten. Japansche aanval op de Marianen. De Japansche luchtmacht heeft gisternacht verrassende aanvallen gedaan op Amerikaan sche formaties vliegtuigen, gestationneerd Op de Marianen. Het Keizerlijk hoofdkwartier meldt hierover, dat op Saipan een groep groo te bommenwerpers werd waargenomen, waar van eenige in brand geschoten en een tiental zwaar bëschadigd werden. Voorts heeft het Kamicasu-corps aanvallen gedaan op vijan delijke oorlogsschepen in de Golf van Leyte en daar vier vijandelijke vaartuigen in brand geworpen respectievelijk tot zinken gebracht. Cordell Huil afgetreden. Gemeld wordt, dat de minister van Buiten- Leden der Nederlandsche emigrantenregeering in ons land. Vernomen wordt, dat de leider der Neder landsche emigrantenregeering te Londen, Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, per vliegmachine in het Zuidelijk deel van ons land is aangeko men in gezelschap van eenige leden der emi grantenregeering. De aankomst geschiedde vrijwel onopgemerkt. Prof. Gerbrandy heeft verklaard, dat hij zich op de hoogte zal stellen van diverse aan gelegenheden en zich daarna weer naar Lon den zal begeven, ten einde aan de Britsche regeering verslag uit te brengen. Overval In de Westerhoutsiraai. Een geldkistje met 3200 en effecten gestolen. Zaterdagmorgen om halfzes vervoegden zich bij een zeepfabrikant in de Westerhoutstraat te Haarlem vier mannen, die meedeelden een onderzoek te moeten insteljen. Zij sprakeii Duitsch, doch de familie kréég den indruk met Nederlanders te doen te hebben. Na hun „on derzoek" vermisten de bewoners een geldkistje inhoudend een bedrag van ƒ3200 en een groot aantal effecten, ter waarde van ƒ20.000. VIER SLACHTOFFERS VAN GAS VERGIFTIGING. Te Laren werden de 34-jarige mevrouw O. M. en twee harer kinderen een meisje van vier en een jongetje van twee jaar levenloos in de woning aangetroffen. Zij waren dooj gasvergiftiging om het leven gekomen, door dat een gaskraantje tijdens de gaslooze uren niet goed gesloten was. De 50-jarige mevrouw W. te Laren is eveneens door gasvergiftiging om het feven gekomen. NA DEN BRAND „IN DEN BRAND" Eenige dagen geleden was een brandje uit gebroken in een woning aan de Pieter Maris- straat te Haarlem. De buren achtten het noodzakelijk hun kleedingstukken en levens middelen op straat te zetten, om brand- of waterschade te voorkomen. Daarna zijn de goederen naar een pakhuis overgebracht, doch gebleken is, dat eenige voorbijgangers van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt, om kleedingstukken en levensmiddelen te stelen. ARBEIDER VAN VRACHTAUTO GEVALLEN lederen morgen worden Haarlemsche ar beiders naar elders vervoerd, om werkzaam heden te verrichten. Zij nemen plaats in laad bakken, welke aan auto's bevestigd zijn. Erg geriefelijk is deze wijze van vervoer niet, vooral niet bij regenachtig en grfur weer, als de mannen in de open lucht moeten staan. Gevaarlijk is het bovendien, als de chauffeur onverwacht moet remmen, zooals Dinsdag- moi^en omstreeks negen uur bleek op den Schoterweg. Ter hoogte van de Generaal Cron- jéstraat remde de chauffeur krachtig, waar- door'Hb ongeveer vijf-en-vijftig jarige Haar lemmer W. de J. over den rand van den laad bak sloeg en op straat viel. De wagen stond reeds bijna stil, zoodat de man slechts even geraakt werd door een wiel. Zijn toestand was echter ernstig, daar hij inwendige kneuzingen had opgeloopen. Ter plaatse is hij voorloopig verbonden en daarna naar een ziekenhuis overgebracht. VIER DOODEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten overweg bij Wirdum, 4 kilometer Zuidelijk van Leeuwarden, is een auto van de A.T.O., beladen met vrachtgoede ren uit Holland, gegrepen door een trein, welke van Sneek naar Leeuwarden reed. De auto werd van achteren geraakt en draaide om zijn as, tengevolge waarvan alle acht in zittenden eruit geslingerd wreden. Vier van hen waren op slag dood en wel de 49-jarige koopman P. Bijlsma uit Leeuwarden, de 25- jarige mej. S. van Zijen uit Den Haag, de 31- jarige mej. H. J. Ebeling en de 17-jarige mej. D. Alberts, beiden uit Amsterdam. De vier an deren, onder wien de chauffeur, werden ge wond en naar het ziekenhuis te Leeuwarden landsche Zaken der Ver. Staten, Cordell Huil, gracht. Hun to^tand is niet ernstig Als ill icgeiijK-Cl tiju diö t v7" ondersteuning dienen van het bij Aken vech- niek bij Parijs tende negende Amerikaansche leger. Dit' leger heeft zijn aanvallen niet meer met de zelfde kracht kunnen voortzetten en beperkte zich er toe in het gebied ten Noorden van Aken tusschen Geilenkirchen en Jülich slechts plaatselijk aan te vallen. De Amerikanen werden daarbij overal met zware verliezen afgeslagen. Alle aanvalswegen der Amerika nen lagen onder het vuur der nieuwe Duit sche projectielen, die, naar door verkennin gen is komen vast te staan, een vernietigende uitwerking hebben. Sterke Amerikaansche tankstrijdkrachten zijn in Lotharingen verder naar Jiet Saar- gebied doorgedrongen. Ondanks de aanvan kelijke plaatselijke successen konden zij ten slotte worden opgevangen. In het gebied van Straatsburg zetten Amerikaansche eenheden tusschen Rijn en Vogezen haar sterken druk in algemeen Zuidelijke richting voort, waar bij zij terreinwinst boekten. is afgetreden. DE STRIJD IN OOST-AZIë. Reuter meldt, dat de luchtbasis Hanning in het Zuiden van Kwangsi door de veertiende Amerikaansche luchtvloot is ontruimd. WOODHOUSE De in Frankrijk gearresteerde Engelsche schrijver Woodhouse bevindt zich nog steeds onder politietoezicht in een particuliere kli- NIEUWS UIT DE COURANT VAN GISTEREN. In Italië is de regeering Bonomi afge treden, welke op 10 Juni van dit jaar het kabinet-Badoglio had opgevolgd. In 31 groote steden in de Ver. Staten zijn de telefonisten in staking gegaan wegens een loongeschil. De minister-president van de uitgewe ken Poolsche regeering te Londen, Mico lajczyk is afgetreden. De Amerikaansche ambassadeur te Mos kou, Harriman, bevindt zich in Londen, naar verluidt om een samenkomst tusschen Roo sevelt, Churchill en Stalin voor te bereiden. De heer J. Klinkenberg, assistent 1ste klasse bij den postdienst te Haarlem is op 1 December 25 jaar bij P.T.T. werkzaam. oorzaak moet worden aangenomen, dat de chauffeur door het slechte uitzicht den trein niet heeft kunnen zien. DIEFSTAL VAN GOEDEREN. Uit een schuurtje aan het Stuyvesantplein te Haarlem zijn een dames- en een jongens fiets gestolen en uit een smederij aan de Bakenessergracht een vat, bevattend 97 Kg. carbid en een handwagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, West, Rustenburgerlaan 6. Etui, Out- huizen, Lange Margarethastraat 4 rd Schoen, v. Vliet, Meindert Hobbemastraat 28 Kinder mutsje, Bielars, Gen. de la Reystr. 36. Konijn, v. Geldorp, Planetenlaan 128. Portemonnaie. M. Schoen, Eemstraat 29. Eén handwarmer. Warmerdam, Korte Heerenstraat 15 rood Damesbeurs, W. -Bansijn, Pieter Maritzstraat 14rood. Handschoen, S. Koren Atjehstraat 34 Etui, Versteeg, Morinnesteeg 5. Handschoen Bur. van politie, Smedestraat. Handschoen. Kramer, Middenweg 63. Handschoen, Gooi. Archipelstraat 61. Handschoen, Hoogerbert. Am,sterd.vaart 124rd. Honc£ G. v. d. Nieuwen- hof, Ged. Voldersgracht 47 B. Kettinkje, Gem- mekes, Kastanjestraat 3. Medaillon, J. de Kok A. L Dyserinckstraat 116. Portemonnaie, van Kouteren, Weltevredenplein 44 Portemonnaie. Roosenhart, Hagestraat 3. Pakje, Terhorst, Benkoelenstraat 34. Sleutels, van Ingen, Zijl- weg 120. Tasch, Terstal, Pijntorenstraat 8. Wantjes, Betjes, Herculesstraat 22. Zakje, v. Ingen, Zijlweg 120. Teraardebestelling H. K. Kerkhoff. Velen waren Maandag op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan bijeengekomen, om de laatste eer te bewijzen aai et stoffelijk overschot van wijlen den heer H. K. Kerkhoff oud-bureelchef ter griffie van de Haarlemsche rechtbank en een bekende persoonlijkheid in de plaatselijke muziekwereld. Onder hen waren jhr. mr. E. 'ck van Linschoten, pre sident, mr. E. J. W. Top, vice- pres., mr. N Rieeling Brou wer, rechter, mr. C. van Leeu wen van Duivenbode, griffier en H. W. van Turnhout, bureel chef ter griffie van de Haar lemsche rechtbank. Verder mr. A. J. L. Liesker, griffier van het kantongerecht, eenige ad vocaten en velen, die met den heer Kerkhoff in het Paleis van justitie hebben samenge werkt. De belangstelling uit muziekkringen was groot; we zagen de heeren Marinus Adam Jac. Zwaan, Nico Hoogerwerf en J. C. Kalt. Op de begraaf plaats hadden de leden van de Postfanfare zich opgesteld en liepen in den stoet naar de aula mee. Ook de directeur van het Postkantoor, de heer J. C. Smid behoorde tot de aanwe zigen. Toen de kist in de aula was geplaatst, speelde een kwar tet. bestaande uit vrienden, dia veel met den heer Kerkhoff hebben gemusiceerd „Dej Tod und das Madchen" van F. Schubert. Aan de baar bracht mr. C. van Leeuwen van Duivenbode in herinnering het vele werk, dat de overledene gedurende '51 jaar op de griffie heeft verricht Bij zijn afscheid is de wensch geuit, dat hij nog vele jaren van zijn rust mocht genieten, doch helaas is hij ruim een jaar na zijn pensioneering heengegaan. Namens de ge- heele rechtbank nam spr. af scheid en dankte voor hetgeen de heer Kerkhoff hééft gedaan. De heer Schweitser sprak .namens de musici woorden van troost tot de nabestaan den, waarna de heer J. H. T. Pfaff als eere-voorzitter van de Postfanfare deed uitkomen, hoe veel de heer Kerkhoff voor het corps gedaan heeft. De heer Jos. de Klerk memo reerde de goede samenwer king en vriendschap gedurende dertig jaar. Vele malen heb ben beiden elkaar geholpen als solist, medewerker in de con certzaal, als jury-lid op con coursen en als collega-recen sent bij de Oprechte Haarlem sche Courant. Al <die jaren heeft spr. den heer Kerkhoff leeren kennen als een eerlijk en hartelijk man, bij wien het verleenen van diensten een noodzakelijk iets was. Als waarnemend voorzitter van de Postfanfare zeide de heer J. van. Delden, dat het corps veel in het verscheiden verliest, daar de heer Kerk hoff niet alleen zijn muzikale gave schonk, doch tevens vriendschap. Daarvoor dankte spr. en tevens bracht hij uit naam van alle dilettanten uit Noord-Holland, dank in het bij zonder uit^Haarlem voor het geen hij voor allen is ge weest. De heer J. Overbeek, het woord nemend namens het Doopsgezind Zangkoor, schet ste de vele verdiensten van den heer Kerkhoff voor het koor. Hij behoorde tot de mede oprichters en gaf in den loop der jaren zijn steun. In het bij zonder was dit in 1918 na het aftreden van den heer Linde boom als directeur, toen de overledene de leiding overnam. Een opleving in het koor volg de en de heer Kerkhoff voerde groote plannen uit. Zoo wer den oratoria uitgevoerd, het- eeen veel succes opleverde. Met de uitvoering van „Die Jahres- zeiten" zette hij de kroon* op zijn werk. Moge het een troost voor de nabestaanden zijn, dat de heer Kerkhoff de sympathie en vriendschap verworven heeft. Het kwartet speelde Prelu dium van J. S. Bach^jwaarna de baar grafwaarts gedragen werd. De broer van den over ledene dankte voor de blij ken van deelneming. GELDIGHEIDSDUUR AARD APPELBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de aardappelbonnen 298 en R 39, welke de vorige week waren aangewezen voor het koopen van resp. 2 en 1 kg aardappe len is verlengd tot 2 Dec. a.s.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1