TREKKERS BOE KE LOOSJES CENIRALtN PöT extra v/h gebroeders laan De kerk als wapen depot. een nieuw Laait'sproduct Voor een smakelijk ontbijt of nagerecht.... vraag Uw win kelier Laan's roggeviokken. Te bereiden volgens de vele recepten, die U voor haver mout en gortmout gebruikt N.V. KONINKLIJKE PELLERU „MERCURIUS" Nederlandsche krijgsgevangenen in Japansche kampen. Het informatiebureau van het Nederland sche Roode Kruis, Korte Voorhout no. 14 te 's-Gravenhage, ontving bericht omtrent de volgende krijgsgevangenen in Japansche kam pen: M. M. Dijkman, A F. Ebbekink, P. G. Ebbink, C. W. Ebeling, A. B. Ebeli, C. T. Ebeli, K. F. Ebeli, Maurits Ebeling, Richard Eberhardt, F. F. Eberlein, C. E. Eekhardt. Hendrik, Ecomaverstege, C. L. Edelzeel, Theo- dorus Edinger, Alexander Edwards, Edwin Edwards, F. P. Edwards, Gustaaf Edwards, Izaak Edwards, Edmund Edwards van Muijen, Fraddy Edwards van Muijen, H. E. Edwards van Muijen, James Edwards van Muijen, R A. Edwards van Muijen, T. L. Edwards van Muijen, E. D. Eeckhout, H. C. E. Eeckhout C. A. van Eeckhoven, M. C. J. van Eeden K. L. Eekhof, W. T. Eekhof, E. A Eekhout. Frederik Eekhout, F. D. Eekhout, G. L. C Eekhout, H. F. Eekhout, A. K. J. van Eekhout Rudy van Eekhout, Harry Eenchoten, L. L, van 8er Eerden, Bertram van Eersel, Johan van Eersel, Gerardus Eestermans, Jacobus Eestermans, J. A. Egberts, H. J. Egelman, C G. van Egmond, F. W Ehreke, Willem Ehren cron, Christiaan Ehrentreich, J. H. Eichperger, J. A. H. Eikema, I. F. X. van den Eikhof, F. B. A. Op -t Einde, C. H. Einholz, H. T. Eisinger, John. Eisinger, J. C. Eisinger, P. A Eisingèr, T. H. Eisinger, Tom Eisinger, C. C Ekelen, P. C. van Ekris, Hendrik Eibers, J. L, Eibers, A J. Elbracht, Carel Eldermans, Christiaan van Eldik, W. H. van Eldik, B. W. Elenbaas, Henri Elenbaas, Nico Elenbaas, Arend Elhorst, A. J. Elia, Freddy Elias, H. J. Elias, H. F. Elleeom. Rudi Ellendt, A. A Ellert, C. J. V. Ellert. H. V. Ellert, J. V Ellert, A. A. Elliott, D. J. Elliott, Frederik Elliott, J. H. Elliot, W. A. Elliott, C. G. El- mensdorp, H. A. D. Elmensdorp, J. C. Elmens dorp, Lodewijlc Elmensdorp, C. C. Elmens dorp, C. R.Elmersdorp, W. J. Elsing, August van der Eist, Frederik van der Eist, Oscar van der Eist, I. M. Eman, J. J. Eman,- W. A. Eriiap, P. A. Emanuel, James Emanuels, J. P H Emanuels, E G F P. van Emile, C. A. L Emmalf, J. F Emmah, W. F. Emmel, An- to.. Emmen, Freddy Emmen, V H. Emme rich. J. J. van Emmerick, M. R. van Emme rik. C. F Emondt, Frederik Emor, M. W Eraor, Engel von Ende, Freddy Engel. H. F. Engel, J. G. Engel, Jan van den Engel. Louis Engels, A. A. Engelbert van Qevervoorde W B. Engelbert van Bevervoorde. M. G. En gelbert van Bevervoorde, H. E. Engelfen, W A. Engelen, P. W. van Engelkoek, Eddy En gelman, J. A. Engelman, Willy van Engers. Fernand van den Engh. Maximiliaan Enko- romacoffie, A. A. Enoch, W. H. den Enting, Ferdenand Epke, Frits Erentreich, Barend Erkelens, J. E. Ernst, J. F. Ernst, J. M Ernst, N S. Ernst, F. J. Ernster, J. H. van der Er reien, W. E. van der Errelen, C. C. van Erve, R. J. van Erven, A. K. Erwig, L. G. Erwin, J. A. van Es. Klaas van Es. W A. van Es, L. H. Esch, C. W. van Esch, E. D. Esche. Henri Esche. O. J. A Eschweiler, J M. F. Eskens, A. D. van Essel, C. H. Esserx, J F. Esserx, W. F. H. van der Eenck. A. I. Èijsen ring, D. W. Eijsenring. W. J. Eijsink. Sjoerd Eijsma, W. K. J. Eijsma, A. F. H Eijspaart, H. W. Faatz, J. G. Faatz, O. O. Faatz, K. O A. van Faber, C. H. Faceeschaeffer, L. J. Faesnkloet, E. G. H. Falkenberg, B. A. Fal kenberg. J. E. Falkenberg. M. L. Falkenberg, Carel Faulhaber, Eduard Feaux, E. W le Febre, C. L. Feelders, L. A. E. Feher, Cor nells Fehr. Robbert Rehr, A. F. Felix, F. A. Felix. H. R. Felix, J. F. Felix, Pauel Felix. Rudi Felix, W. A. Felix. J. F. J. Fels, P. J. Feiten, Heinrich Feris, H. J. Ferboom. J. W C. Ferdinandus, O. B. Ferdinandus, Samriel Ferdinandus, V. F Ferdinandus, Frans Fer guson, S. D. Fernandes. A. F. K. Ferns, E J. Ferns. W. F. Ferns, Jacques Feron, F. E G. E. Feron, F. J. Ferouge, G. E. Ferrari, Andries Ferwerda, P. C. Feij, N. M. Feiljaerts, F. H. Feijtjes, E. H. Fieten, K. J. Fieten, W A. Fieten, A. E. Fikenscher, A. E. Fillet, A. J. Fillet. A. F. Fillie, J. R. Fillie, Emile Filon. Freddy Filon, H. E. Filon. H. J. Filon, R A. Filon. V. A. Filon, Alen Finschi, R. F Fin- schi. J W. Fioole, David Fischer, J O. Fischer, Johnny Fischer, H. A. Fisher, Piet Fisher, Theodoor Fisher,--Ben Fisscher. P. G. Fis- scher, R. H. FisSener, Piter Flink. L. J. S. Fyer, J. G. Fijn van Draat. DIEFSTAL VAN GOEDEREN. Uit een schuurtje aan het Stuyvesantplein te Haarlem zijn een dames- en een jongens fiets gestolen en uit een smederij aan de Bakenessergracht een vat, bevattend 97 Kg. carbid en een handwagen. IJMUIDEN Kasteel van Rooswijk verwoest. Herinneringen aan het landgoed en zijn heerenhuis. In de krant van Zaterdag is reeds medegedeeld, dat het be kende oude heerenhuis van Rooswijk te Velsen-Noord in den nacht van 24 op 25 Novem ber door brand is vernield. Te ongeveer half een werd ont dekt, dat er vuur was ontstaan en direct werd getracht de schade zooveel mogelijk te be perken. Het gebrek aan Water leverde echter groote moeilijk heden op. De bedrijfsbrand weer van het Hoogovenbedrijf en de Politiebrandweer van'jaar in ons land geïntrodu ceerd als eerste athletiekwed- Beverwijk kwamen in actie, doch het gelukte niet het pand te redden. De door den brand aangerichte schade is belang rijk, aangezien alleen de mu ren zijn blijven staan. De Vel- ser politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, doch de oorzaak kon niet worden vast gesteld. Het is echter niet on waarschijnlijk, dat er brand is ontstaan, doordat in de omge ving werkzame arbeiders den dag tevoren in het huis vuur hadden gemaakt en dit niet of onvoldoende hebben uitge maakt. Een fraai oud heerenhuis is verdwenen.... Velen, die het kasteel en zijn omgeving ken nen, zullen dit betreuren. Wel zou het pand reeds binnenkort worden afgebroken, maar er kon thans in het geheel niets worden gered, zoodat ook geen tastbare herinnering is geble ven. Bekend is dat het park Rooswijk, eigendom van de ge meente Velsen, nog niet zoo lang geleden een landgoed was. Hoewel de tand des tijds er natuurlijk zijn invloed op had doen gelden, bleef het heeren huis lang goed bewaard. Wanneer we Het Zegepra lend Kennemerland van Mat- thaeus Brouerius van Nidek (1729) raadplegen, dan vinden we Rooswijk reeds tusschen de buitenplaatsen in deze streek vermeld. Bovendien wordt er in genoemd werk van het Noordelijker gelegen Wester- wijk gewag gemaakt. De oude buitens Rooswijk en Wester- wijk zijn in het midden van de negentiende eeuw samenge smolten' en uit dien tijd da teert ook het park in zijn te gen woordigen vorm. Van de eigenaars in de vorige eeuw noemen wij den beleenden heer Del Court van Krimpen, waar over we straks nog een en an der kunnen zeggen. Het was in f&31. dat Rooswijk eigendom van de gemeente Velsen werd. Op Donderdag 13 Augustus 1931 had ten over staan van notaris W. A. Dol leman te IJmuiden in de groote zaal van hotel De Prins te Velsen de veiling van het land goed Rooswijk plaats, gelegen in de gemeenten Velsen en Wijk aan Zee en Duin met een grootte van 58.49.10 ha. De be langstelling was enorm. De verkooping geschiedde eerst bij inzet en gedeeltelijk bij toe slag. Het landgoed met de daarbij behoorende gebouwen was in zestig perceelen ver deeld. De voorloopige verkoo ping had als resultaat, dat o.a. de heer J. J de Klercq te Lei den eigenaar werd van het kas teel m,et schuur, koetshuis en stallen voor 50.000, nadat het op 35.000 was ingezet. De heer G. P Tienhoven te Bloe- mendaal kocht voor 19.000 het bekende weiland voor het kas teel, met een fraaien vijver Het z.g. Beukenrond, een der mooiste gedeelten van het bij het kasteel behoorende bosch, werd voorloopig toegewezen aan den heer P. Bleeker te IJmuiden voor ƒ4900. De heer J Bakkenhoven te Velsen kocht voor 29.900 drie percee len grond, ongeveer 11 ha groot, grenzend aan de gron den van het Hoogovenbedrijf. Dreigde het landgoed dus uiteen te vallen, de gemeente Velsen toonde inzicht voor het belang, verbonden aan het be houd van het oude natuur schoon, te hebben. Dit kwam voor velen nog onverwacht tot uiting bij de definitieve toe slagveiling, welke Donderdag 20 Augustvis 1931 in De Prins olaats had. De toewijzing ge schiedde toen in achttien com binaties. Nadat de eerste zeven •en hiervan tot een totaal-be drag van f 270.808 waren afge- d werd een half uur ge pauzeerd om de belanghebben- en overleg te doen plegen. Onder groote hilariteit werd de afslag met 1 millioen ver'noo- fing ingezet. Hoe lager de af- lager ging, des te grooter werd de spanning, tot plotse ling bij 26.000 „mijn" werd geroepen: het geheele landgoed was voor 296.808 door de ge- neente Velsen gekocht. Talrijke sportliefhebbers in het geheele land kennen Roos wijk door den Mulier-veldloop, die er elk jaar wordt gehou den. Het is interessant om ten slotte ook hiervan nog een en ander te vertellen. De cross country was in 1867 in Enge land in zwang gekomen. In 1878 logeerde de bekende sportpio nier Willem Muiier op Roos wijk, waar hij van den eige naar, den heer Del Court van Krimpen, de noodige belang stelling voor zijn plannen on dervond. Toen de heer Muiier de idee opperde op Rooswijk een cross-country of veldloop te organiseeren, kreeg hij de gewenschte medewerking van den eigenaar. Hierdoor werd de veldloop ih laatstgenoemd strijd van belang in Neder land. De veldloop ging over 2000 meter, waarbij er twintig natuurlijke hindernissen moes ten worden overwonnen; Mu iier werd winnaar. Kort voor den oorlog werd het heerenhuis van Rooswijk door de gemeente Velsen aan het Hoogovenbedrijf verhuurd hetwelk er een kantoor ves tigde. Den laatsten tijd stond het kasteel echter ledig, "zoodat er ook geen inventaris e.d. ver loren is gegaan. Aanhouding wegens plundering. Door de politie werd gecon stateerd, dat een inwoner van Amsterdam. J. S. H., die te IJmuiden werkzaam is, zich al daar aan plundering had schul dig gemaakt. De man werd aangehouden en in het hoofd bureau van politie te IJmui- den-Oost opgesloten. Te laat op straat. Opnieuw werden vier perso nen in strijd met het uitgaans verbod na acht uur 's avonds in de openlucht aangetroffen. Zij werden door de politie aange houden en naar het hoofdbu reau overgebracht, waar zij werden opgesloten. Diefstal. De Velser politie heeft een inwoner van Haarlem, J. S., aangehouden, die zich in de gemeente Velsen aan diefstal had schuldig gemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: J. Zonneveldt, d., Stationsweg 140, IJmuiden. W v. d. Heuvel, z., Duinweg of Duivelslaan 25. Santpoort. C. C. Dekker, z., Meeuwen laan 46, IJmuiden. D. M. Man tel, d., Leeuweriklaan la, IJ muiden. D. J. v. Rijswijk, z., Terrasweg 62. Santpoort. A. J. Webbe, d., Willemsbeekweg 35 IJmuiden Ondertrouwd: W de Jager, Zeeweg $09. IJmuiden en CL El Vooren. Huisstraat 7, Koog a.d. Zaan; toek. adres: IJmui den. Zeeweg». 309. Gehuwd: J. J. Spanjaart M H. C. Witte, Overbildtweg 31. Santpoort Geboren: W. Zwemmer, d., Willebrordstraat ISf IJmuiden. F D. Wismeijer, d.. Zeeweg 137. IJmuiaen W. IJ. de Boer, d., De Ruyterstraat 192, IJ muiden. A. Wigchert, z Hage- tingerweg 40, Santpoort. P. Warmehhoven, d., Platanen- straat 11, IJmuiden. J. Zon neveldt, d., Stationsweg 140 IJmuiden.-W. v. d.'HeuVel. z„ Duinweg of Duivelslaan 25 Santpoort. Overleden: M. J. Duijvels- hoff, 64 j., echtg. v. M. Rem mers, Wijk aan Zeeërweg 65, IJmuiden J. Duller, 46 jaar, echtg. van C. Meijer, Rem- brandtlaan 35, IJmuiden. onbeheerd voor een winkel aan de aZndvoortschelaan stond, door een dief meege nomen. Ned. Roode Kruis. Verklaring van den heer Piek. Een vertegenwoordiger van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den heer Piek naar aanleiding van diens benoe ming tot secr.-géneraal van het Nederl. Roode Kruis. Op zijn vragen deelde de heer Piek het volgende mede: „Ik heb de functie van secr.- generaal van het Nederland sche Roode Kruis aanvaard, ten einde deze uiterst nuttige instelling bij moeilijkheden, die haar bestaan bedreigen, met raad en daad ter zijde te staan. Het Dagelijksch Bestuur en de beide secretarissen hebben vóór mijn aankomst in Den Haag hun functies neergelegd en het bovendien niet noodig geoordeeld voor een behoor lijke overdracht van de loo- pende zaken zorg te dragen. Ik laat de beoordeeling over deze gedragslijn en de daarin tot uitdrukking komende plichtsopvatting, gelet op den ernst der tijden, over aan de Nederlandsche samenleving. De diensten in Den Haag geves tigd en onder het Hoofdbureau ressorteerende, hebben hun verantwoordelijke taak zonder onderbreking voortgezet. Ik wacht de ontwikkeling in de kringen en afdeelingen af en wensch deze niet in het minst te beïnvloeden. Het zal blijken, wie in de organisatie van het Nederlandsche Roode Kruis de lijdende menschheid dient, dan wel zichzelf zoekt of doeleinden nastreeft, die in strijd zijn met het volkenrecht en de Conventie van Genève. Ik beschouw het als mijn plicht doel en streven van het Nederlandsche Roode Kruis, vastgelegd in het Koninklijk Besluit en de statuten, met strikte inachtneming van de in ternationale afspraken, te handhaven en te beveiligen en doe daarbij een beroep op de medewerking van allen, die van goeden wille zijn". GEDWONGEN EEN FIETS AF TE GEVEN. Bij een chauffeur aan de Kweektuinstraat t.e Haarlem werd Vrijdagavond gebeld; drie personen bedreigden den bewoner en dwongen een hêe- renrijwiel af te staan, aan welk bevel voldaan werd. Vier dooden op onbewaakten overweg Op den onbewaakten overweg bij Wirdum, 4 kilometer Zuide lijk van Leeuwarden, is een auto van de ATO, beladen met vrachtgoederen uit Holland, gegrepen door een goederen trein, welke van Sneek naar Leeuwarden reed. De auto werd van achteren geraakt en draaide om zijn as, tengevolge waarvan alle acht inzittenden eruit geslingerd werden» Vier van hen waren op slag dood en wel de 49-jarige koopman P. Bijlsma uit Leeuwarden, de 25-jarige mej. S. van Zijen uit Den Haag, de 31-jarige mej. H. J. Ebeling en de 17-jarige mej. D. Alberts, beiden uit Amster dam. De vier anderen, onder wie de chauffeur, werden ge wond en naar het ziekenhuis te Leeuwarden gebracht. Hun toestand is niet ernstig. Als oorzaak móet worden aange nomen, dat de chauffeur door het slechte uitzicht den trein niet heeft kunnen zien. Arbeider van vracht, auto gevallen. lederen morgen worden Haar- lemsche arbeiders naar elders vervoerd, om werkzaamheden te verrichten. Zij nemen plaats in laadbakken, welke aan auto's bevestigd zijn. Erg ge riefelijk is deze wijze van ver voer niet, vooral niet bij re genachtig en guur weer, als de mannen in de open lucht moe ten staan. Gevaarlijk is het bovendien, als de chauffeur onverwacht moet remmen, zoo als Dinsdagmorgen omstreeks negen uur bleek op den Scho- terweg. Ter hoogte van de Generaal Cronjéstraat remde de chauffeur krachtig, waar door de ongeveer vijf-en-vijftig iarige Haarlem W. de J. over den rand van de laadbak sloeg en op straat viel. De wagen stond reeds bijna stil,' zoodat de man slechts even geraakt werd door een wiel. Zijn toe stand was echter ernstig, daar -'-c-'dige kneuzingen had opgeloopen. Ter plaatse is hij /oorloopig verbonden en daar- p.a naar een ziekenhuis over gebracht. GEBOREN. Zondag 26 November werd geboren JAN ZEEUW zoon van H. ZEEUW en S. ZEEUWOTTE. Tijdelijk adres: Antonius Zlekenlhuis, IJmuiden Oost. MALTHEZER LEEUWTJES! Sneeuwwitte pups. Vakkundig plukken, scheren, wa.ss dh en. Hondenwasschen gaat gewoon door. DOL'S CITY KENNEL Warmoesstraat 2 - Haarlem In het dorp Lemele nabij Ommen had men den laatsten tijd verschillende malen waar genomen, dat wagens van het Nederlandsche Roode Kruis voor de kerk stilhielden en pakken werden afgeladen. De Duitsche controledienst ont dekte later op de zolderver dieping der kerk een Engelsch wapendepot. De geestelijke en de koster zijn wegens mede- plichtigheid^gearresteerd. DIEFSTALLEN TE HEEM STEDE. Bij de politie te Heemstede werd kennis gegeven, dat Za terdag uit een weide achter het Seminarie een schaap is gestolen. Voorts is een rijwiel, dat - Maak den smakelijk Met Butaroma, gele botersaus, of met wat -Albumona-jus, wordt de stamppot glad en nikant. W. A. SCHOLTENs Aardappelmeelfabr. VOOR STEEDS NAAR GROOTE HOUTSTRAAT 10C HAARLEM, TELEFOON 13060 Te koop gevraagd TE KOOP GEVR.: Box met vlonder, of in ruil voor D.soh., m. 37. Koster, Zee weg 339, IJmuiden Oost. Te koop gevr. een POP. Meyer, Piet Heinstraat 40. Te koop gevr.-: HEEREN- FIETS, in g. st. z„ met of zonder banden. Oldshoorn, Trompstraat 59. Diversen te koop Te koop een stel KIN DERMEUBELEN, best. uit tafel en 2 stoelen, f 45, Smakman, Ratelstraat 5. Te koop: HANDWASCH- MACHINE f75, z.g.a.n. Van Leeuwen Remibrandtlaan 77 verseo VERLOREN: zw. blauw lederen Handseh., tuss. 2,45 en 3,45 uur, op Zondag 12 Nov., Rijksstraatweg. Tegen bel. terug Oosterduinweg no. 9, IJm. Oost. Noordlhuis. RUILEN, a. nieuwe klom pen, v. leeft.- 8 jaar, voor l.t. 5 jaar. Oldshoorn, Tromp straat 59. RUILEN: winterjurk, m. 40 voor D.sch., m. 40, pi. h. Van Loon, Ratelstraat 48. RUILEN: blauwe woll. jurk, rok, blouse, l.t. 18 j., v. 12 luiers. Boogaart, H. v. Al- phenlaan 49, Driehuis. RUILEN: 1 pr. H.sch., m. 42 voor D.sdh., m. 39. Liefst platte hak. Te bevr.: J. Schmidt, Ruysdaelstraat 8, IJmuiden Oost. WIE RUILT lage hak- sehoenen, m. 40, voor 42? Van HeijsL Zeeweg no. 110, IJmuiden Oost. Verzekerden van: N V. VERZ. ,MIJ. „ST. PETRUS" N.V. HQLIANDSCH UTR. VERZ. MIJ. N.V. ALGEMEENE VERZ. SOCIëTEIT die geëvacueerd zijn of bij wie om andere redenen geen premiën worden geïncasseerd, worden verzocht zich met opgave van adres, polisnummers enz. te wenden tot een der volgende adressen: M. SCHOONHOVEN, Verspronckweg 111 rood en Schoterboschstraat 31 of tot het HOOFDKANTOOR: MALIEBAAN 50. UTRECHT

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2