TREKKERS Canada en de oorlog. Groeiend verzet tegen de recruteeringen. Mackenzie King heeft naar Reuter meldt het Lagerhuis verzocht tegen Dinsdag een geheime zitting têT houden De Canadeesche minister van luchtvaart heeft in een rede verklaard: Hoewel generaal Eisenhower's strategie eischt. dat verliezen binnen vier en twintig uur worden aange zuiverd, eischt noch een overwinning, noch de nationale eer van Canada, dat de Cana deesche troepen ieder uur en iederen dag in den strijd worden geworpen. Gewapende soldaten in de kuststad Prins Gupert in West Canada hebben geprotesteerd tegen de recruteeringen. De soldaten van drie regimenten begonnen een sit-downsta- king. Een protestdemonstratie werd door sol daten, mariniers en burgers snel uiteen geslagen. Uitbreiding der mobilisatie in Hongarije. De Hongaarsche minister van oorlog heeft het algemeene mobilisatiebevel afgekondigd van alle jaargangen tot 1906, voor alle reserve- officieren en onderofficieren tot de lichting 1880 voor het gebied der stad Boedapest en de omgeving. Melkbon E 406 inleveren. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat ter waarborging van een ongestoorde melk- voorziening voor zieken en voor aanstaande en jonge moeders maatregelen getroffen die nen te worden. In verband hiermede dient het publiek in de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht de voor de periode van 26 Nov. tot en met 9 Dec. aangewezen bonnen E 406 van het inlegvel voor gestandaardiseerde melk vóór Donderdag 30 Nov. bij zijn melkhandelaar in te leveren. Op deze bonnen zal per week 5V2 liter worden afgeleverd. De inlevering van nocdrantsoenbonnen voor gestandaardiseerde melk dient aldus te geschieden, dat men per week niet meer bonnen bij zijn melkhande laar inlevert dan overeenkomende met het verbruik van één week. Indien men tengevol ge van een onjuiste inlevering van bonnen aan het einde van deze tweeweeksche periode nog een tegoed bij den meikhandelaar heeft, zal hierop na 9 December niet meer worden afgeleverd. Er is voldoende gestandaardiseer de melk om op de bonnen, overeenkomende met het verbruik van één week. binnen den gestelden termijn te leveren. De melkhandel wordt er met nadruk op gewezen, dat de bonnen van het publiek moe ten worden aangenomen, ook al is de betrok ken persoon tot dusverre geen klant geweest. Leden der Nederlandsche emlgrantenregeering in ons land. Vernomen wordt, dat de leider der Neder landsche emigrantenregeering te Londen, Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, per vliegmachine in het Zuidelijk deel van ons land is aangeko men in gezelschap van eenige leden der emi grantenregeering. De aankomst geschiedde vrijwel onopgemerkt. Prof. Gerbrandy heeft verklaard, dat hij zich op de hoogte zal stellen van diverse aan gelegenheden en zich daarna weer naar Lon den zal begeven, ten einde aan de Britsche regeering verslag uit te brengen. VIER SLACHTOFFERS VAN GAS VERGIFTIGING. Te Laren werden de 34-jarige mevrouw O. M. en twee harer kinderen een meisje van vier en een jongetje van twee jaar levenloos in de woning aangetroffen. Zij waren door gasvergiftiging om het leven gekomen, door dat een gaskraantje tijdens de gaslooze uren niet goed gesloten was. De 50-jarige mevrouw W. te Laren is eveneens door gasvergiftiging om het leven gekomen. NA DEN BRAND „IN DEN BRAND". Eenige dagen geleden was een brandje uit gebroken in een woning aan de Pieter Maris- straat te Haarlem. De buren achtten het noodzakelijk hun kleedingstukken en levens middelen op straat te zetten, om brand- of waterschade te voorkomen. Daarna zijn de goederen naar een pakhuis overgebracht, doch gebleken is, dat eenige voorbijgangers van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om kleedingstukken en levensmiddelen te stelen VIER DOODEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten overweg bij Wirdum, 4 kilometer Zuidelijk van Leeuwarden, is een auto van de A.T.O., beladen met vrachtgoede ren uit Holland, gegrepen door een trein, welke van Sneek naar Leeuwarden reed. De auto werd van achteren geraakt en draaide om zijn as. tengevolge waarvan alle acht in zittenden eruit geslingerd wreden. Vier van hen waren op slag dood en wel de 49-jarige koopman P. Bijlsma uit Leeuwarden, de 25- jarige mej. S. van Zijen uit Den Haag. de 31- jarige mej. H. J. Ebeling en de 17-jarige mej. D. Alberts, beiden uit Amsterdam. De vier an deren, onder wien de chauffeur, werden ge wond cn naar het ziekenhuis te Leeuwarden gebracht. Hun toestand is niet ernstig. Als oorzaak moet worden aangenomen, dat de chauffeur door het slechte uitzicht den trein niet heeft kunnen zien. DIEFSTAL VAN GOEDEREN. Uit een schuurtje aan het Stuyvesantplein te Haarlem zijn een dames- en een jongens fiets gestolen en uit een smederij aan de Bakenessergracht een vat, bevattend 97 Kg. carbid en een handwagen. IJMUIDEN Uit Velsen's interessant verleden. „De schoonste die in ons geheele land is." Het oude dorp Velsen moge dan tegenwoordig minder ge makkelijk te bereiken zijn, on getwijfeld hebben de inwoners der gemeente zich er wel eens opgehoudenEn velen hun ner geraakten even onder den invloed van de „sfeer", die er heerschte en welke het hun duidelijk deed worden, dat het interessant moet zijn zich in de geschiedenis van Velsen te verdiepen. We hebben eerder geschre ven over de vraag vanwaar de naam Velsen komt en er de aandacht op gevestigd, dat er heel lang geleden al ge wag van werd gemaakt. Na te gaan is, dat er in de eer ste helft van de achtste eeuw in pago Kinnehem reeds van Felisen werd gesproken. Ka- rel Martel schonk de kerk al daar met een groot aantal hoeven en landerijen toen aan Willebrord, den Utrecht- schen kerkvoogd, voor de ab dij Epérnach in Luxemburg, die deze had gesticht. Bono- ficius, welke in 755 bij Dok- kum werd vermoord, verbleef hier als opvolger van Wille brord gedurende drie jaren. We kunnen er verder op wij zen, dat er in 1063 en 1064 nog over het bezit der kerk met het klooster werd onderhan deld. In den Giftbrief van Dirk V, welke in 1084 werd verleend, wordt „Velsen" genoemd (men vergelijke Kabinet van Ne derlandsche en Kleefsche Oud heden, deel 1). De Noord hollandsche Arkadia deelt mede, dat Velsen reeds in 1063 en 1083 in kerkelijke ac- ten bekend was. Graaf Dirk en Amont, diens zoon, schon ken voor het jaar 1000 in Velsen gelegen goederen aan het klooster te Egmond. Men vindt in 1124 den naam Gert cas van Velsen en in 1230 den naam Diderik van Velsen. „De Wyk te boven' „Dit heerlyk dorp streeft schier de Wyk te boven, in praalsieraad van vorstelyke hoven. Wat ziel word niet vervrolykt, hoe vermoeit, die zien mag hoe de Karsplantogie bloeit, die hier byna een uur in 't rond geplant is, de schoonste die in ons geheele land is", zoo heet het onder meer in de reeds aangehaalde Noordhollandsche Arkadia Blijkens een geschrift van het klooster te Egmond werd Adelbert van Velsen „op het jaar 1266 door Grave Florens voorzien met de helft van de Kermis Tollen van St. Jan tot Haarlem en daar na Gerard van Velsen, die in het jaar 1296, uit wraak over geleede ongelijk, in overmoed Graaf Florens de Vijfde vermoord de." De Heerlijkheid Velsen was een oud stamgoed van het geslacht der Van Velsens, waarvan zooals we hebben gezien Gericas van Velsen (Gericas de Velsen) het eerst, namelijk in 1124, werd ge noemd. Het lijkt, dat de Hee- ren van Velsen op de waar digheid, erfmaarschalk van Noord-Holland te zijn, konden bogen. Deze waardigheid is dan door een erfdochter van Velsen op het Huis van Naald wijk overgegaan. De Heerlijk heid Velsen kwam toen te vens aan dit huis; blijkens een oorkonde van 29 April 1255 bekrachtigde Floris V name lijk den verkoop van het Am bacht van Velsen, hetwelk door Ango van Naaldwijk aan Willem, Heer van Brederode, was afgestaan. In dien tijd hadden {ie Hee- ren van Brederode op de grenzen van het Ambacht van Velsen een fraai kasteel ge bouwd. Wellicht hebben zij het oude huis te Velsen, dat sindsdien van de heerlijkheid bleef gescheiden, weer ver kocht. Het Ambacht van Vel sen bleef hun. eerst als een recht en daarna als een on- versterfelijk mansleen, voort durend toebehooren. Publieke veiling Tot 1724 bleef de Ban van Velsen, waaronder ook de Santpoort werd gerekend en welke tamelijk uitgebreid was, bij het baljuwschap van Bre derode. Wanneer we er thans Allans werk op naslaan zien wij dat de ban volgens reso luties van de Staten van Hol land en Westfriesland van 9 December 1721, 9 Januari, 9 Juni, 25 en 28 Augustus 1723 te 's-Gravenhage, in de Kaste- lenye van Holland, als een ambachtsheerlijkheid werd ge veild, welke als een onver-1 Diefstallen uit ontruimde huizen. Het ontvreemden van in ge- evacueerde woningen achter gelaten goederer blijkt een euvel te zijn, da: moeilijk is te verhelpen. Ook den laatsten tijd heeft men dikwijls van ge vallen van plundering kunnen vernemen, niet alleen te Sant poort en Velsen-Noord, doch ook te IJmuiden, waar huizen, die reeds vrij langen tijd on bewoond zijn, onder handen werden genomen. De politie oefent geregeld toezicht uit en aarzelt, wanneer er ernstige vermoedens zijn, niet, strenge maatregelen te nemen. Dat is ook in de afge- loopen weken duidelijk geble ken. Een aantal personen, dat zich aan plundering had schul dig gemaakt, werd in arrest gesteld. Ook in de komende maanden zal er geregeld con trole zijn om het weghalen van eigendommen van geëva- cueerden zooveel mogelijk te gen te gaan. Brandbare brillantine. Het verlichtingsvraagstuk heeft reeds velen naar een oplossing doen zoeken, doch over het al gemeen bleek het bijzonder moeilijk te zijn een geschikte regeling te treffen. Dat de vin dingrijkheid groot is, is echter meer dan eens tot uiting geko men. Den laatsten tijd blijkt ook.... brillantine voor ver- lichtingsdoeeinden te worden gebezigd. In enkele winkels in de gemeente Velsen kan men tenminste de mededeeling lezen, dat er goed brandbare brillantine verkrijgbaar is Niet te laat op straat. Het is gewenscht er nog eens de aandacht op te vestigen, dat men onaangenaamheden on dervindt, wanneer men zich in strijd met het uitgaansverbod na acht uur 's avonds in de open lucht ophoudt. Bij over treding van de bepalingen worden strenge maatregelen genomen. HAARLEMMERLIEDE. BURGERLIJKE STAND. Geboren: J. H. MeijerRa maker, z. HeeremansHeere mans, d. KroonBos, d. HeemsbergenVan 't Zelfde, z. Overleden: H. E. Hultzer, oud 7 maanden. sterfelijk leen van de Staten van Holland in leen werd ge houden. Kooper werd de heer Gerrit Corver, destijds sche pen en kolonel, later burge meester van Amsterdam, voor f 25.000. Bij de he»"lijkheid waren begrepen „a.le zoo danige praeminentiën, voor- deelen, rechten en lasten, als op de daarvan uitgegeven lasten vermeld waren. Die voordeelen en rechten beston den in het aanstellen van een schout, secretaris, bode en grafmaker, in de goed- en af keuring van het beroep eens predikants, zoolang de Am bachtsheer in den tijd den Gereformeerden Godsdienst bleef belijden; voorts in de jaarlijksche verkiezing van vijf schepenen, twee kerk meesters, twee armenvoog- den, en twee „mergengeld- gaarders van den Hondsbosch", allen uit daartoe aangeboden dubbeltallen gekozen; verder in de goedkeuring van een enkel aantal welgeboren man nen, en in het verleenen der Commissie voor schoolmeesters en kosters, op aanbeveling van Regeering en Kerkeraad". De jaarlijksche revenuën beston den in de volgende posten: het schoutambt gaf jaarlijks 45, dat van secretaris 40, bode en grafmaker 2, het derde stuk van de Noord duinen bracht 125 en het vijfde stuk bracht 140 op, het zesde en zevende achter de Kruidberg elk 90. terwijl de erlhuren de som van 32 5 3 opbrachten. Overigens behoorden tot de inkomsten de erfpachten en recognitie gelden van twee droogbergen. 13 roeden duin benoorden de Jan Gijzenvaart, een kraftje 'oegemaakt land met moeras, bij het huis te Brederode, IV? morgen Molenduin, de Lange Bilt, bij de Sandpoort gele gen, groot 800 roeden en nog 8 roeden land achter de Sand poort, gelegen bij de hofstede van wijlen den heer Abraham Muissart; daarentegen deed het schoutambt jaarlijks in de Verpanding 15.60 en de vier stukken duin tezamen 128.10. Ook in dit opzicht kan men het Kabinet van Nederlandsche en Kleefsche Oudheden raad plegen. Teraardebestelling H. K. Kerkhoff. Velen waren Maandag op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan bijeengekomen, om de laatste eer te bewijzen aan.et stoffelijk overschot van wijlen den heer H. K. Kerkhoff oud-bureelchef ter griffie van de Haarlemsche rechtbank en een bekende persoonlijkheid in de plaatselijke muziekv^ereld. Onder hen waren jhr. mr. E. - '.inschoten, pre sident, mr. E. J. W. Top, vice- pres., mr. N Reeling Brou wer, rechter, mr. C. van Leeu wen van Duivenbode, griffier en H. W. van Turnhout, bureel chef ter griffie van de Haar lemsche rechtbank. Verder mr. A. J. L. Liesker, griffier van het kantongerecht, eenige ad vocaten en velen, die met den heer Kerkhoff in het Paleis van justitie hebben samenge werkt. De belangstelling uit muziekkringen was groot; we zagen de heeren Marinus Adam Jac. Zwaan, Nico Hoogerwerf en J. C. Kalt. Op de begraaf plaats hadden de leden van de Postfanfare zich opgesteld en liepen in den stoet naar de aula mee. Ook de directeur van het Postkantoor, de heer J. C. Smid behoorde tot de aanwe zigen. Toen de kist in de aula was geplaatst, speelde een kwar tet. bestaande uit vrienden, die veel met den heer Kerkhoff hebben gemusiceerd „Der Tod und das Madchen" van F Schubert. Aan de baar bracht mr. C. van Leeuwen van Duivenbode in herinnering het vele werk, dat de overledene gedurende 51 jaar op de griffie heeft verricht Bij zijn afscheid is de wensch geuit, dat hij nog vele jaren van zijn rust mocht genieten, doch helaas is hij ruim een jaar na zijn pensioneering heengegaan. Namens de ge heele rechtbank nam spr. af scheid en dankte voor hetgeen de heer Kerkhoff heeft gedaan. De heer Schweitser sprak namens de musici woorden van troost tot de nabestaan den, waarna de heer J. H. T. Pfaff als eere-voorzitter van de Postfanfare deed uitkomen, hoe veel de heer Kerkhoff voor het corps gedaan heeft. De heer Jos. de Klerk memo reerde de goede samenwer king en vriendschap gedurende dertig jaar. Vele malen heb ben beiden elkaar geholpen als solist, medewerker in de con certzaal. als jury-lid op con coursen en als collega-recen sent bij de Oprechte Haarlem sche Courant. AI die jaren heeft spr. den heer Kerkhoff leeren kennen als een eerlijk en hartelijk man, bij wien het verleenen van diensten een noodzakelijk iets was. Als waarnemend voorzitter de Postfanfare zeide de •J. van Delden, dat het corps veel in het verscheiden verliest, daar de heer Kerk hoff niet alleen zijn muzikale gave schonk, doch tevens vriendschap. Daarvoor dankte spr. en tevens bracht hij uit naam van alle dilettanten uit Noord-Holland, dank in het bij zonder uit Haarlem voor het geen hij voor allen is ge weest. De heer J. Overbeek, het woord nemend namens het Doopsgezind Zangkoor, schet ste de vele verdiensten van den heer Kerkhoff voor het koor. Hij behoorde tot de mede oprichters en gaf in den loop der jaren zijn steun. In het bij zonder was dit in 1918 na het aftreden van den heer Linde boom als directeur, toen de overledene de leiding overnam Een opleving in het koor volg de en de heer Kerkhoff voerde groote plannen uit. Zoo wer den oratoria uitgevoerd, het geen veel succes opleverde. Met de uitvoering van „Die Jahres- zeiten" zette hij de kroon op zijn werk. Moge het een troost voor de nabestaanden zijn, dat de heer Kerkhoff de sympathie en vriendschap verworven heeft. Het kwartet speelde Prelu dium van J. S. Bach, waarna de baar grafwaarts gedragen werd. De broer van den over ledene dankte voor de blij ken van deelneming. JUBILEUM J. W. VAN DARTELEN. 1 December hoopt de heer J. W. van Dartelen. Onder-Afdee- lingschef bij het Bedrijfsbureau der N.V. Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg-Maatschap pij, zijn zilveren ambtsjubileum te herdenken. De a.s. jubilaris is een geziene figuur in dam- dringen, niet alleen in Haar lem en omgeving door zijn werkzaamheden voor de Haar lemsche Damclub, maar ook in het land door zijn functie van administrateur van het tijd schrift „Het Damspel". ARBEIDER VAN VRACHT AUTO GEVALLEN. Iederen morgen worden Haarlemsche arbeiders naar elders vervoerd, om werk zaamheden te verrichten. Zij nemen plaats in laadbakken, welke aan auto's bevestigd zijn. Erg geriefélijk is deze wijze van vervoer niet, vooral niet bij regenachtig en guur weer, als de mannen in de open lucht moeten staan. Ge vaarlijk is het bovendien, als de chauffeur onverwacht moet remmen, zooals Dinsdagmor gen omstreeks negen uur bleek op den Schoterweg. Ter hoog te van de Generaal Cronjé- straat remde de chauffeur krachtig, waardoor de onge veer vijf-en-twintig jarige Haarlemmer W. de J. over den rand van den laadbak sloeg en op straat viel. De wagen stond reeds bijna stil, zoodat de man slechts even geraakt werd door een wiel. Zijn toe stand was echter ernstig, daar hij inwendige kneuzingen had opgeloopen. Ter plaatse i-s hij voorloopig verbonden en daar na naar een ziekenhuis over gebracht. BENNEBROEK. EEN KWARTEEUW POST-, BODE. II Op 1 December zal de heer vijf-en-twintig jaar onafgebro ken als besteller der P T.T. in de gemeente Bennebroek werkzaam zijn. Niet alleen bij zijn superieuren en collega's is de jubilaris zeer gezien, maar ook bij de inwoner» "an Bennebroek, hetgeen onge twijfeld op 1 December dui delijk tot uiting zal komen. WEGENS ENORME DRUKTE zijn wij genoodzaakt om alle weken op Dinsdag te Veilen, t.o. Deurw. D. G. v. Wijngaarden. Heeft U meubels, haarden, kachels, gas- en kolenforn., textiel- goederen, porselein of aar dewerk, gouden- of zilve ren voorwerpen. Eén brief kaart en Uw goederen worden gehaald. Vraagt inlichtingen Veiling lokaal ,,'T Centrum", Ged. Oude Gracht no. 78, Haarlem. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL Nieuwe Gracht - Haarlem Makel.: P. Hoogeveen Zn. INBOEDEL- EN MEUBILAIR-VEILING DINSDAG 5 DECEMBER waarbij o.m. prima Piano (Lohmann), Electr. Koel kast, Schilderstukken, als mede kleine gedeeltelijke Inboedel wegens sterfgeval. Kijkdag: Maandag 4 Dec. van 103 uur. Personeel aangeboden NET MEISJE b.z.a., 23 j., voor d. en n„ omg. Santp.- Haarlem. Klauwer, Bloe- mend.straatweg 55. NAAISTER kan weer eenig werk aannemen; ook verstelwerk. Sparrestr. 13, IJmuiden Oost. Diversen te koop TE KOOP aangekl. baby pop met ledikantje f35; kin- derstrijkplankje met boutje f3,50; kind.zwabbertje f 1,75 J. Kuiper, Van der Helststr. no. 12, IJmuiden Oost. Te koop; z.g.a.n. JUMPER En VEST f 40. Hogentoorn, Harddraverslaan 28, Santp. TE KOOP: sjoelbak met seh., f25; rood D.hoedje f 10 Anepool, Tuinderstraat 63. TE KOOP: eik. kapstok f 10; 3 konijnenhokken f 3 p. stuk; stelten f 1,50; 2 beste schoppen f 3 p. stuk; z.g.a.n. f ietslamp met dynamo f 15; glazen plafonschaal v. slaap kamer f 3. De Vries, Sparre- straat 39. Diversen RUILEN prima H.oostuum o. kw., m. 46 voor D. fiets. Franken, Kruidfoergerweg 11 RUILEN een meisj. man tel, bl., l.t. 12 j., voor lange broek, l.t. 15 j. en 2 pr. Meis jeskousen voor 1 pr D.kou- sen. J. Beekman, Overbildt- weg no. 18. RUILEN: 1 babypop voor 1 p. i.g.st. zijnde D.sch., m. 38, sportsch., 1 p. D.laarzen, rubber, m. 40, z.g.a.n. voor 1 p., m. 38'/2; 1 P- zw. pumps, m. 39 voor 1 p. D.sch., m. 40. Tuss. 2 en 4 uur. Jongsma, Uitslaan 2, Santpoort.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2