Haarlemsche Courant Voortgezette strijd in de Vogezen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Verzwakte gevechten in Hongarije. De toestand in België. Tanks in de straten van Brussel. Het verzet in Canada. Verzetbeweging breidt uit 289e Jaargf. No. 282 x x Bureaux. Groote Houtstraat 91 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandüaan 5# Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag' 30 Nov. 1944 CJïtg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 28 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het weermachtbericht van Woensdag luidt: In den materiaalslag ten O. van Aken wordt verder verbitterd gestreden om enkele ter reinsectoren en plaatsen in het stroomgebied van de Ruhr en om de Oostelijke uitgangen van het woud van Hirehen. Door succesvolle tegenaanvallen ten N. O. van Sierk aan de Moezel is de laatste dagen de daar opge drongen vijand teruggeworpen en een vrij groot^gebted van stellingen en kazematten gezuiverd. De Amerikanen zetten in Lotharingen op een breed front hun aanvallen ten Oosten van Büsendorff en Bochum voort. Tegen aanvallen brachten hen na geringe penetra ties in ons hoofdgevechtsveld met vrij groote verliezen aan tanks weer tot staan. Een vij andelijke gevechtsgroep werd daarbij afge sneden en gevangen genomen. Na het mislukken., van zijn doorbraak pogingen ten N. van Saarburg heeft de vij and gisteren met vrij sterke strijdkrachten aangevallen ten O. van dg beneden-Vogezen. Hoofdzakelijk in het gebied ten N. van Buchsweiler zijn verbitterde afweergevechten ontbrand. In den Elzas verdedigen onze for maties zich in een ver uitgehaalde front bocht, die uit het gebied ten Z. van Straats burg over den kam 'der Vogezen loopt en dan naar het Oosten ombuigend de Rijnvlakte ten N. van Mülhausen naar het Zuiden afgrendelt. Tegen dit front heeft de vijand gisteren opnieuw vrij sterke aanvallen ondernomen, vooral ten Zuiden van Straatsburg, in het gebied van Bar op de bergpassen en aan de Zuidelijke helling van het Waschenwoud. Hij kon echter niet belangrijk opdringen. Een van onze hier in den strijd gebrachte legerkorpsen heeft gisteren in harde afweer 34 vijandelijke tanks ver nietigd. De gebieden van Luik en Antwerpen wer den ook gisteren door ons lange afstands wapen beschoten. Uit midden Italië en van den Balkan wordt geen belangrijke wijziging in den toestand gemeld. Uit het gebied van Mohack zijn de bols jewisten verder opgedrongen naar het Westen en hebben Fünfkirchen bereikt. Hun aan vallen op ons op de Drau steunend front ten Z. O. daarvan zijn mislukt. Met het ver zwakken van de gevechten in midden-Hon- garije tusschen Budapest en Miskolv is de poging van den tegenstander mislukt om Budapest uit het Z. O. te nemen, en door te stooten naar het West-Hongaarsche West- Slowaaksehe grensgebied. Düitsche troepen hebben tezamen met de verbonden Hongaar- sche strijdkrachten onder het opperbevel van kolonel-generaal Frissner sedert 29 October stand gehouden tegen -de bijna onafgebroken bestorming van 61 divisies en 7 pantser corpsen der bolsjewieken en Roemenen. De verliezen van den vijand aan menschen en materiaal zijn zwaar. 664 Tanks, ru'm 100 kanonnen en ontelbare andere wapens en oorlogstuig werden vernietigd of buitgemaakt. Luchtdoel-artillerie en formaties van de luchtvloot onder leiding van kolonel-generaal Desloch hebben bij deze gevechten 155 tanks vernietigd en 153 vliegtuigen neergeschoten. Bovendien vernielden zij 800 voertuigen, tal rijke locomotieven en spoortreinen. - In het Oost-Slowaaksche en Oost-Pruisische grens gebied benevens in Koerland zijn vrij zwakke vijandelijke aanvallen mislukt. Een Sovjet-Russische formatie slagvliegers die op 27 November de haven van Libau aan viel, verloor door de Duitsche afweer bin- De voorzichtige Churchill. Het „spoedig einde"* wordt verschoven. Churchill heeft tijdens eenverklaring in het Lagerhuis onder meer opgemerkt, dat hij enkele* maanden geleden den dompen heeft moeten zetten op de „voorbarige hoop op een spoedig einde van den oorlog". Ik heb, aldus Churchill, toen gezegd, dat de oorlog tegen Duitschland nog wel eens tot Januari, of Fe bruari zou kunnen duren. Ondanks de hierop gevolgde teleurstelling, heb ik er toen reeds op gewezen, dat het ook zelfs laat in het voorjaar of in het begin van den zomer zou kunnen worden. Indien men thans een ver andering zou moeten aanbrengen, dan zou ik het woord „begin" voor het woord van den „zomer" weglaten. Deze vertraging pro beerde Churchill te verklaren met de slechte weersomstandigheden. Vervolgens sprak Churchill over de operaties in het Westen. Hij zeide, dat alleen bij de gevechten om Antwerpen en in Nederland de Britsche en Canadeesche eenheden 40.000 man hebben verloren. Voorts waarschuwde Churchill er voor ook maar een oogenblik de krachts inspanning van den oorlog te vermindet-en of om zich bezig te houden met toekomst plannen, daar uitsluitend de oorlog de wetten van het Engelsche leven dicteert. Met het oog op den vijandelijken tegenstand moeten Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en de verdere Geallieerden hun uiterste krachten inspannen. LUCHTACTIE BOVEN ZUID-ENGEL AND. Het- Britsehe Ministerie voor Luchtvaart maakt bekend, dat van zonsondergang tot Woensdagochtend. 7 uur Duitsche luchtactivi teit is gericht tegen Zuid-Engeland. Schade en persoonlijke verliezen werden veroorzaakt. nen enkele minuten 12 vliegtuigen en werd gedwongen zijn bommen lukraak uit te wer pen. Voor de Westkust van Noorwegen is een Britsche motortorpedoboot tijdens een aan val op een klein Duitsch convooi tot zinken gebracht. Boven "Duitsch gebied was de vijandelijke luchtactiviteit beperkt tot enkele aanvallen in het gebied dicht bij het front en tot vrij zwakke nachtelijke storingsvluchten. In de vroege ochtenduren van heden hebben de Britten terreuraanvallen gedaan op Essen, Dusseldorf en Neus. Communistische formaties trekken naar de hoofdstad op. Woensdagavond werd gemeld, dat van alle kanten formaties van Belgische communisten in. opmarseh waren naar Brussel. Gewapende troepen geallieerden bewaken de stad en zullen de oprukkende benden ont wapenen. Intusschen houden, in weerwil van het verbod, de betoogingen aan, waarbij kre ten als: „Geef ons brood en steenkool" en Dood aan Pierlot" worden geuit. Gebleken is, dat de verzetbewegingen van de 49.000 wapenen er slechts 27.000 hebben in geleverd, die bovendien gedeeltelijk onbruik baar zijn. Minister Spaak heeft een rede gehouden voor de staker, maar moest deze afbreken door het tumult, dat in de vergadering werd gemaakt.- In de straten in de omgeving van de regeeringgebouwen zijn barricaden opge worpen. De staking in België breidt zich verder uit, zoo meldt Reuter. Bijna alle postambtenaren, telefoonambtenaren en een aantal arbeiders van gieterijen en andere fabrieken zijn in sta king gegaan. Slechts enkele trams rijden nog. In de straten van Brussel patrouilleeren tanks. De leider der verzetbeweging in België schreef in de News Chronicle over de crisis, dat de regeering in een paniekstemming ver keert en niet begrepen schijnt te hebben, dat er een revolutie in België heeft plaats gehad. Het verzet in Canada tegen de gedwongen recruteering neemt hand -over hand toe en de premier Mackenzie King ziet zich bij voort during tegenover een grimmige oppositie ge plaatst. Mackenzie King is voornemens, in het parlement de kwestie van vertrouwen in zijn beleid aan de orde te stellen. In Terracs in Britsch-Columbia zijn onge regeldheden ontstaan onder Fransch-Canadee- sche troepen. Stakende binnenlandsche troe pen beletten een regiment uit Saskatchewan, bestemd voor overzee, te vertrekken. In een der Canadeesche steden heeft de volksmenigte twee Britsche vlaggen verbrand, zonder dat hiertegen maatregelen genomen zijn. Japansche tegenlanding Sterke Japansche eenheden hebben volgens Domei op 26 November een tegenlanding on dernomen achter de vijandelijke stellingen op Morotai. Verbitterde gevechten worden ge leverd. Staking in Amerika. In de streek van Detroit zijn 12600 arbei ders bij vijf ondernemingen in staking ge gaan. De ondernemingen werkten voor de be wapeningsindustrie. Problemen voor Washington. De voorzitter van de Amerikaansche Com missie voor oorlogsarbeidskrachten- heeft ver klaard, dat ongeveer 90.000 arbeiders onver wijld noodig zijn voor fabrieken met de „meest urgente opdrachten voor oorlogsmate riaal". Radio Pitsburg meldt, ./lat in Pensylvanië duizenden tonnen oorlogsmateriaal en levens middelen geblokkeerd liggen op deflations door' gebrek aan arbeidskrachten. In een be langrijke verschepingshaven staan 3500 goede renwagens door dezelfde reden ongebruikt. Fusillade in Belgrado. Tass meldt uit Belgrado, dat het oorlogs gerechtshof aldaar, 105 personen, wien samen werking met de Diutschers verweten was, ter dood heeft veroordeeld. Onder hen be vinden zich drie oud-ministers, een generaal en een dagbladdirecteur. Het vonnis is reeds voltrokken. Sforza retireert. Uit Rome wordt gemeld, dat Graaf Sforza is afgetreden als voorzitter van het Comité der zes Italiaansche Democratische Partijen. Men meent, dat Sforza zich ook zal terug trekken als candidaat voor de post premier, vice-president en minister van Buitenland- sche Zaken, aangezien zijn benoeming Enge land onwelgevallig zou zijn. Dom van Keuien weer beschadigd. v. Bij de jongste terreuraanvallen op Keulen is de Dom wederom getroffen en aanzienlijk beschadigd. Waar het „zwarte goud" in gas werd omgezet. De „Gemeente Lichtfabrieken" een interessant bedrijf. Nu de levering van gas en electra voor- loopig is gestaakt, komen er talrijke nieuwe problemen aan de orde. Meer dan voorheen heeft de uitdrukking: „Ontberen leert waar- deerenbeteekenis gekregen Duizenden gasverbruikers beschikken immers thans over een kookkacheltje met een minimum hoeveelheid brandstoffen, terwijl eveneens zeer velen genoodzaakt zijn van de Centrale keuken gebruik te maken. Tot dusver aan vaardde men vrijwel automatisch .het com fort en daarom zal er onder de huidige om standigheden wellicht interesse voor enkele bijzonderheden over het Gemeentelijk Gas- Bedrijf bestaan. Het besluit tot stichting dezer instelling werd tijdens de raadszitting van 5 December 1900 met een groote meerderheid van stem men genomen. De heer J. Blom Sz.. die door den Raad tot directeur werd benoemd, kreeg weldra de gelegenheid om zijn plannen te verwezenlijken. Voor de „Gemeente Licht fabrieken", welke aanvankelijk de combinatie van een gasfabriek met electrische centrale vormde, had men in den Veerpolder een ter rein met een oppervlakte van 70.000 vierk. meter gereserveerd. De ligging aan de uit monding van het Vuilrak in het Spaarne en bij de spoorbaan was zeer gunstig, zoodat de oppervlakte van het fabrieksterrein in den loop der jaren nog tot 146.485 yierk meter werd uitgebreid. Eerst in 1902 kwam meri met de oprichting der verschillende fabrieks gebouwen gereed, waarna met de gaslevering kon worden begonnen. De jubileum-uitgave van 1928, ter gelegen heid van het vijfde lustrum, bevatte talrijke gegevens over de inrichting en de ontwik keling van het Gemeentelijk Gasbedrijf. Hierin werd onder meer opgemerkt, dat de gasproductie geleidelijk, mede door het ge bruik van moderne installaties, werd opge voerd. In de beginperiode bood het gebouw der koolgasstokerij ruimte voor 16 Coze-ovens, waarvan er 12 reeds in gebruik werden ge nomen. Elke oven met voorgebouwden gene rator was voorzien van 9 hellende retorten, waarvoor 300 Kg. kolen per lading werden gebezigd. De etmaalproductie omvatte 2800 tot -3000 kub. meter koolgas, waarvoor 3 la dingen werden verwerkt Voor de geheele batterij kon worden volstaan met een bedie ning van 5 man per ploeg. Eerst jn 1904 wer den alle 16 Coze-ovens gebruikt. De uitbreiding der horizontale kameroven- batterij werd in 1915 een feit. Dit blok be stond uit vier ovens, die elk met 4 horizon tale kamers waren ingericht. Voor. een etmaal bedroeg de lading kolen 3500 Kg. waarmede de fabriekscapaciteit werd verhoogd tot 15.000 a 16.000 kub. meter koolgas. Het jaar 1920 bracht nieuwe ingrijpende veranderingen. Geheel in overeenstemming met de eischen tot moderniseering van het bedrijf werd een nieuw systeem, de schuine kameroveninstallatie, ingevoerd. Onder de oude bekapping van het stokerijgebouw, werd het groote ovenblok opgericht. De 5 ovens zijn elk verdeeld in 4 hellende kamers, waar van de vulling ongeveer 8 ton kolen bedraagt. Per etmaal kunnen dus totaal ongeveer 160 ton gaskolen worden verwerkt, zoodat de maximale productie 60.000 kub. meter kool gas beloopt. Ook de in 1907 opgerichte cokesgasfabriek had een behoorlijke opbrengst van 25.000 kub. meter per etmaal, terwijl in 1928 de productie nog met 15.000 kub meter gecarbu- reerd eokesgas per etmaal werd uitgebreid. Voor de berging van het af te leveren gas werden reeds in 1902 een tweetal 40 meter hooge gashouders met een inhoud van 15.000 kub. meter in gebruik genomen, terwijl het plan van 1906 om een derde houder inhoud dende 40.000 kub. meter, op te richten, eerst later wer(l verwezenlijkt. Deze reservoirs vormen de uitwendige entourage van de gas fabriek evenals de omvangrijke transport inrichting met haar 120 meter lange transport baan. Het nut van deze installatie komt eerst naar voren als men bedenkt, dat er tot 1928 ongeveer 1.110.000 ton kolen werden ver werkt. Verder mag ook de lengte van het buitennet, dat gedurend een kwam eeuw van 84.908 tot 213.177 meter toenam, niet onver meld blijven. Behalve voor kook- en verwarmingsdoel einden werd het gas "reeds bij de oprichting der fabriek voor de openbare verlichting gebezigd. Het aantal lantaarns, dat in 1903 1593 bedroeg, was in 1928 tot 3849 gestegen Hierbij bleven herhaalde verbeteringen niet achterwege. Het bedrijf, waarvan de heer J. A, A Ochtman sinds Juni 1916 directeur is, heeft in de achterliggende periode ook de gas levering buiten de gemeenfe verzorgd. In 1911 kwam bijvoorbeeld de overeenkomst in zake de gaslevering voor de gemeente Velsen tot stand, terwijl omstreeks 1920 ook de ge meenten Bloemendaal en Zandvoort als af nemers werden ingeschakeld. Op 1 Juli 1925 werd de gaslevering aan Velgen beëindigd, doch dit verlies aan afzetgebied werd gere-^ duceerd, daar in Januari van dat jaar de gemeente Schoten besloot haar fabriek te sluiten. Bovendien voorziet het G. G. B. sinds 1939 in de gaslevering der gemeente Heem stede. Thans nu het „zwarte goud" ontbreekt, is de bedrijvigheid bp de terreinen der Licht fabrieken voor het eerst na een periode van veertig jaren verdwenen. De gaslevering is stopgezet, doch te zijner tijd zal men de witte massale rookkolommen weer over het Spaarne kunnen zien trekken. De huismoeders zullen alsdan hun kookpuzzles spoedig vergeten zijn en met meer waardeering ^an het com fort, dat ook het Gemeentelijk Gas-Bedrijf biedt, kunnen profiteeren. Volks-concert der H.O.V. Solist: Anton Strikkers. klarinet. Ditmaal was de zon van de partij; zij bracht in de zaal een schijn van warmte en verblijd de ons vooral om haar vrien delijk licht. Zoo was haar te genwoordigheid een voor de zen tijd onbetaalbare factor om dit Woensdagnamiddag-concert mede te doen slagen. En dan was er ook de Helios der mu ziek, de immer stralende en innerlijk verwarmende Mozart, vertegenwoordigd met twee van zijn heerlijke geesteskin deren, de Don Juan-ouvertuve en het klarinetconcert in A, om in die sfeer van weldoend licht een weelde van opperste schoonheid te openbaren. Een goede vertolxing ♦an de ouverture bereidde de stem ming, waarin nadien het klare, doorzonde klarinetconcert als een heerlijk lichtfestijn ons kwam bekoren. Anton Strik kers, de solo-klarinettist van ons orkest, vertolkte dit werk uit de laatste levensdagen van den genialen meester, met ge raffineerde technische vaar digheid en bezonken muzikali teit; en het orkest, onder Ma- rinus Adam, deed de rest om de zeldzame schoonheden van het opus naar waarde te be lichten. En evenals bij zooveel andere solo-concerten van Mo zart, bijv. die voor fluit, voor hoorn, voor fagot, om niet eens te spreken van die voor viool en klavier, wekte het verbazing hoe de componist het te be handelen hoofdinstrument, zoo wel naar de technische eischen als naar het karakter, volle dig heeft weten uit te buiten, met een kennis en een handig heid, alsof hij zelf die instru menten als een virtuoos be speelde. Dat was nog eens in strumentale vakkennis! Maar het beteekent ook liefde voor het muzikale handwerk in al zijn. finesses. Het heeft ons op recht verblijd dit verrukkelijke stuk in een zoo gave uitvoe ring weer eens te mogen hoo- ren. En wij willen hopen, dat de heer Strikkers te gelegener tijd nog eens de gelegenheid krijgt met dit meesterwerk voor het publiek te komen. Het Rosamunde-ballet van Schubert klonk in al zijn zoe te bekoorlijkheid en de 8ste Slavische Dans van Dvorak in al zijn ruige karakteristiek. Ten slotte ging met br^vour de Guillaume Teil-ouverture van Rossini, waarin, wegens afwezigheid, uit oorzaak van ziekte, van den heer Eduard Biele, de belangrijke cello-solo partij vervuld werd door den heer Onrie van de Klashorst, die zich keurig en zeer muzi kaal van deze taak kweet. «lies te zanftn een geslaagd concert. JOS. DE KLERK. VRACHTAUTO MET VATEN BOTER GESTOLEN. Een chauffeur was Dinsdag morgen een woning in de Van Marumstraat ingegaan en liet zijn vrachtauto, beladen met tien vaten, ieder bevattende vijftig kilogram boter, onbe heerd. staan. Een of meer on bekenden hebben de auto meegenomen en toen de chauf feur later op den dag zijn wagen op het Klein Heilig land zag staan, waren de va ten met boter verdwenen. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen: Vos, Kruyf Verspronckweg 98. Hoed, Bij voet, Haarlemmerstraat 31, Hillegom. Bonnen, Rijpma, Marnixstraat 54. Kettinkje; Chabo, Zijlweg 66 Portemon- naies: J. Zwart, Djambistraat 7; B. Lucas, N. Kerksplein 28; v. Daalen, Koninginneweg 57; H„ Afman, Frans Halsstraat 14 en v. d. Meulen, Schermerstr. 16 zw. Wanten: Hazenkamp, Parklaan 100 en Bakker Schee- perstraat 9 H. O. V. BEETHOVEN- CONCERT. De HaarlemscHfe Orkest Ver- eeniging zal op Zondagmiddag een Beethoven-concert geven in de Gemeentelijke Concert- zaai te Haarlem. Het orkest staat onder directie van Ma- rinus Adam. De pianist Ge rard Hengeveld zal aan dit concert zijn solistische mede werking verleenen met het Vijfde pianoconcert in Es gr. terts. Verder zullen nog wor den uitgevoerd de Ouverture „Fidelio" en de Vijfde Sym- phonie in c. kl. terts.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1