Haarlemsche Courant Strijd in gevechtsgebied ten 0. van Aken duurt voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Gevechten bij Nijmegen en in Z.-0. Nederland. 289e Jaarg. No. 283 x x Bureaux. Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 1 Dec. 1944 (Jitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post f 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het Duitsche Weermachtbericht van Donder dag luidt Bewegingen van Engelsche formaties in het gebied van Nijmegen en voor onze Maasstel lingen in het Zuid-Oosten van Nederland wer den door onze batterijen onder vuur gehouden en herhaaldelijk uiteengeslagen. In het gevechtsgeebied ten Oosten van Aken zetten de Amerikanen hun aanvallen ondanks groote verliezen, hardnekkig voort. Door onze tegenaanvallen ten Westen en Noord-Westen van Jülich verloren zij verscheidene honderden gevangenen. Bij Hürtgen duren de hevige ge vechten om plaatsen en boschterrein voort. In het geheele gevechtsgebied werden door onze afweer de beide laatste dagen 26 vijan delijke tanks vernietigd. In de omgeving van Metz biedt een aantal versterkingen nog steeds dapperen tegenstand. Het derde Amerikaansche leger dringt nog steeds met sterke strijdkrachten op tegen onze stellingen aan de Lotharingsche grens. Aan weerszijden van het woud van Sint Avoid en GEZAG. D. Welk gezag kan in onze dagen een terug gekeerde emigrantenregeering doen gelden Ziehier de vraag, waarop "in Brussel op het oogenblik het antwoord wordt gezocht dooi de uit Londen gerepatrieerde ministers met Pierlot aan het hoofd. Men kent de feiten. In het gevolg van de troepen der geallieerden zijn de in 1940 ge vluchte ministers teruggekomen, ongetwijfeld in de verwachting, dat zij zonder eenige moeite den vier en een half jaar geleden verlaten ar beid weer zouden kunnen opvatten en wel met de volle instemming van het juichende volk. Dat is een misrekening geworden. Niet alleen lijdt het Belgische volk leelijk honger en kou de, waarvoor* het de teruggekeerde regeering aansprakelijk stelt, doch al spoedig bleek dat het communisme, als steeds, in troebel water begon te visschen en iedere tegenstelling, die tusschen volk en regeering aan den dag trad, zoo breed mogelijk uitmat en zich daarbij den steun zocht te verzekeren van de verzetbewe- gingen, die ook in België zooveel moeilijk heden .hebben veroorzaakt. En aangezien Pier lot heel goed wist, dat deze verzetbewegingen ruim voorzien waren van wapens gaf hij bevel, dat deze wapens moesten worden ingeleverd. Gretig hebben de communisten deze kans aangegrepen, om naar aanleiding van dit bevel weer eens ouderwetsch den stokebrand te spelen, zoowel onder het ontevreden, honge rende volk als onder de verzetbewegingen. die er niets voor gevoelden, met een plasdankje naar huis te worden gezonden. Het gevolg heeft bestaan in onlusten en betoogingen, straatgevechten in Brussel en naar luidt van de laatste berichten zijn thans diverse com munistische formaties in opmarsch naar Brus sel. Daar hééft Pierlot de hulp van de troepen der geallieerden ingeroepen die bevel hebben ontvangen, de betoogers tegen te houden en te ontwapenen. Het gezag der teruggekeerde emigranten regeering steunt dus op de' wapens van vreem de troepen. Een bedenkelijk verschijnsel, nog bedenkelijker dan de volmachten, die Pierlot al even onontbeerlijk achtte, hierom vooral bedenkelijk, omdat het de geringe kracht van zijn gezag in het licht stelt. Want die assisten tie van soldaten van overzee kan niet eeuwig duren en zélfs zijn er teekenen, die er op wij zen, dat deze huln maar van korten duur zal :Sjn. Want men vergete niet en vergete nooit ook achter deze woelingen, die de volkskracht moeten ondermijnen; achter dit communistiseh gewroet staat Moskou en de macht van Mos kou reikt nu eenmaal ver in deze dagen en de stem van Moskou heeft nu eenmaal gezag, veel meer dan het woord van weggeloopen en teruggekeerde ministers. En Moskou steunt dus dezen opstand tegen de oude-nieuwe regeering en vindt het heelemaal niet aardig, dat Pierlot den steun van vreemde troepen heeft. Kijk, daar komt de Times reeds met een ar tikel, waarin wordt opgemerkt bij de bespre king van hetgeen in België gebeurt, dat het noodzakelijk is dat dè regeeringen van be paalde landen bedoeld is natuurlijk België een hechten grondslag moeten vinden in de algemeene waardeering van de zijde des volks. Deze breede. hechte grondslag ontbreekt, aldus constateert het Londensche blad, den naar Brussel teruggekeerden emigranten. Daarom moeten de militairen bij de steunverleening aan deze regeeringen zeer voorzichtig en tact vol te werlt gaan, om bepaalde volksbewe gingen niet te smoren of voor het hoofd te te steunen, die bij het volk geen steun vindt. Aldus de „Times". Nog één zulk een artikel en de zwenking is voltooid. Want Moskou is ontevreden over het verloop van zaken in België en zou eerst recht ontevr.eden zijn, als daar in Brussel het communisme tot zwijgen werd gebracht. Dat zal Moskou Londen wel duidelijk hebben gemaakt en daarom waar schuwt het Londensche blad de Britsche sol daten, het in Brussel maar een beetje kalm aan te doen. En als Pierlot niet meer rekenen kan op de gewapende hulp van overzee wat zal er dan overblijven van zijn gezag over een opgezweept volk, dat honger heeft en -oude lijdt? ten Zuiden van Saar-Union mislukten tegen aanvallen van den vijand. In het gebied ten Noorden van Buchsweiler handhaafden onze formaties hun hoofdgevechtsterrein tegen den opdringenden vijand en herwonnen zij door tegenaanvallen enkele plaatsen. Onze in den Elzas strijdende divisies hebben, volgens de thans beschikbare rapporten, eer gisteren in totaal 48 tanks en 9 gepantserde verkenningswagens vernietigd of buitgemaakt. Ais gevolg van deze verliezen heeft de vijand zich gisteren op de bestaande^zwaartepunten beperkt toCplaatselijke aanvalfen. Op de berg hellingen ten Westen van Mühlhousen naderde hij met vrij sterke strijdkrachten onze nieuwe stellingen. Ten Noorden van het kanaal van Huhningen werd de vijand in een aanval uit een bruggenhoofd geworpen en leed hij groote verliezen. Versterkt lange afstandsvuur lag overdag en des nachts op de gebieden van Londen, Ant werpen en Luik. In midden-Italië zuiverden onze troepen twee vrij kleine vijandelijke penetratieplekken aan de Monte Belvédère en ten Zuid-Westen van Vergato en maakten, daarbij gevangenen. Ten Westen van Imola veroverden Duitsche valschermjagers nieuwe heuvelstellingen. Aan de Fransch-Italiaansche grens leed de vijand bij plaatselijke gevechten aan de Monte-Cenis groote verliezen. In de Egeïsche Zee sloeg de bezetting van het eiland Piscopi een nieuwe Britsche lan dingspoging na een korten harden strijd af. Op den Balkan sloegen onze formaties bij Mostar vrij krachtige aanvallen van den tegen, stander af. In het gebied van Cnin in de Dinarische Alpen is de druk van den tegen stander na zijn zware verliezen van de afge- loopen dagen aanmerkelijk verminderd. In Zuid-Hongarije kwamen de sterke Bolsjewis tische aanvalsformaties voor een afweerfront pal ten Westen van Fünfkirchen tot staan. In midden-Hongarije duurde de gevechtspauze voort. In het gebied van Miskolc mislukten ondanks krachtige artillerievoorbereiding een nieuwe doorbraakpoging der Bolsjewisten door het taaie verzet der Duitschers. Ook in het Oost-Slowaaksche grensgebied bleven de aan vallen der Bolsjewisten na geringe plaatselijke terreinwinst steken. Aan het overige Ooste lijke front verliep de dag verder kalm. In de tweede afweerslag in Koerland heb ben de onder'het bevel van Generaal-Oberst Schoelner strijdende formaties van het leger en vrijwilligers der Germaansche SS wederom een volledig afweersucces bevochten. Door hun standvastigheid werd de aanval van 70 Sovjet-Russische infanterie-divisies en talrijke formaties tanks, die van 19 tot 25 November met sterk gebruik van artillerie en slagvlieg tuigen op ons front stormliepen, gebroken. De Bolsjewisten verloren 158 tanks, alsmede 34 vliegtuigen én leden groote verliezen aan men- schen en materiaal. Onder de bescherming van een gesloten wolkendek vielen Amerikaansche en Britsche terreürvliegers West- en Noord-West-Duitsch- land aan. Er ontstond schade vooral in de woonwijken van Hannover, Hamm en Dort mund. Stoorvliegtuigen waren in den afgeloo- pen nacht op Hannover en het Zuidelijk Rijksgebied gericht. De strijd in Elzas Lotharingen. In het gebied van Elzas-Lotharingen heb ben de troepen van het Amerikaansche leger hun stootrichting veranderd -en hun zwaarte punt der gevechten thans verplaatst naar de hoogtestellingen van de Saar bij Merzich. Op den Noordelijken flank van dit penetratiege- bied waren de Duitsche troepen den geheelen dag in zware gevechten gewikkeld. Het ge lukte de Amerikanen in - een verdedigings stelling ten Zuid-Westen van Hagenau bin nen te dringen, doch zij werden in een tegen aanval teruggeworpen. In de Vogezen slaag den de Geallieerden er in tusschen de Odern en Bussangpas een diepe penetratie tot stand te brengen, die tegen den avond door Duit sche tegenaanvallen werd verkleind. Aan het Oostelijk front. Aan het'Oostelijk front is de strijd ten Noor den van den mond van de Drau ?n hevigheid toegenomen en gaat zij het hoogtepunt tege moet. Duitsche en Hongaarsche troepen zijn zware gevechten gewikkeld met de Sovjet Russen, die in totaal 20 infanteriedivisies, 2 gemotoriseerde corpsen en 5 a 6 tankbrigades in den strijd hebbep geworpen, ©ok in het gebied van Mo^jiau duurden de gevechten overdag en des nachts voort. Groote gevech ten spelen zich af aan de Oostelijke grens van Slowakije. De moeilijkheden in Griekenland. De onopgehelderde positie der Grieksche regeering blijkt ook uit de weigering van het Nationale Bevrijdingsfront om een overeen komst inzake demobilisatie van 'het Partisa- nencorps te onderteekenen. Geruchten, dat drie ministers behoorende tot het Nationale Bevrijdingsfront uit zijn getreden, worden door Athene niet bevestigd. De grootste. De voorzitter van de Amerikaansche com missie voor Internationale politiek heeft ver klaard, dat de totale productiepapaciteit der Vereenigde Staten thans bijna de helft be draagt van de geheele wereldproductie. Na het einde van den oorlog zullen de Vereenigde Staten de grootste productiemacht en de-groot ste crediteurennatie ter wereld zijn. Amerikaanse^ slagschip in dëfi grond geboord. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat zes vliegtuigen van het speciale aanvalscorps der Yasoekoeni groep vijandelijke oorlogsschepen en andere vaartuigen in de Baai van Leyte hebben aan gevallen. Een slagschip en drie transport schepen werden in den grond geboord. Een slagschip of kruiser werd zwaar beschadigd. Twee begeleidende jachtvliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Nieuwe Poolsche regeering te Londen. STOCKHOLM, 30 Nov. (D.N.B.) Reuter's diplomatieke correspondent meldt, dat onder leiding van Thomas Arciszewzki een nieuwe Poolsche regeering te Londen is gevormd. De minister van Buitenlandsche Zaken Adam Ternowski en luitenant-generaal Marjam Ku- pil, minister van Landsverdediging, zijn par tijloos. De nationaal democraat Zygmud Be rogowsca is minister van Binnenlandsche Za ken, terwijl de socialist Kwapinski het res sort van den Wederopbouw vertegenwoordigt Prageus behoort tot de socialistische partij. Er zijn nog twee leden der christelijk demo cratische partij in het kabinet opgenomen. De ministeries van Financiën, Sociale Welvaart en Opvoeding blijven nog open voor de Boe renpartij, die tot dusver heeft geweigerd aan de regeering deel te nemen. De luchtaanval op Keulen. Bij den terreuraanval op Keulen van j.l. Maandag zijn, naar het D.N.B. meldt, zieken huizen, een tehuis voor invaliden, openbare gebouwen en cultuurmonumenten getroffen. Ook de Dom van Keulen is, zooals wij reeds meldden, gebombardeerd. Door een; voltreffer werden het hoogaltaar en .de sacristie zwaar beschadigd.Ook de omvang der verwoestingen in den Dom zelf is groot. Aanval op Tokio. Naar het Japansche keizerlijke hoofdkwar tier mededeelt, hebben in den nacht van 29 op 30 November ongeveer twintig Amerikaan sche bommenwerpers, die van de Marianen waren opgestegen, in verscheidene golven luchtaanvallen op de Japansche hodfdstad on dernomen. Alle branden, welke in verschillende wij ken der stad uitbraken, konden in korten tijd gebluscht worden. Installaties, welke voor de oorlogvoering van belang zijn, werden niet getroffen. De verliezen aan meraschenlevens worden uiterst gering genoemd. Van het Italiaansche front Aan het Italiaansche front gelukte het een Amerikaansche formatie tijdelijk tot Bombiana door te dringen. In een tegenaanval werden zij hier weer uit verdreven. Valer! staatssecretaris Amerikaansche journalisten meldden, dat de Pauselijke Nuntius te Parijs Valerio Valeri als mogelijke opvolger wordt beschouwd van Kar dinaal Maglioni als staatssecretaris. BROODSMEERSEL VAN RAAPOLIE. Nu boter niet meer verstrekt wordt, kunnen wij ook goed een broodsmeersel maken van raapolie en bloem. Dit product is zoowel wat de voedingswaarde als ook wat de smeerbaar heid betreft een uitstkend vervangingsmiddel voor boter. Benoodigdheden circa 3 eetlepels olie, 40 gram bloèm (circa 5 eetlepels), 4 dl. water (circa 4 kopjes) en ongeveer 1 theelepel zout. Laat In een braadpaftnetje de olie goed heet worden. Strooi de bloem erin en laat deze onder voortdurend roeren even fruiten. Voeg vervolgens bij kleine scheutjes het vocht toe en roer steeds weer tot het papje goed glad is geworden, waarna opnieuw water wordt toegevoegd. Als alle vocht is toegevoegd nog even laten doorkoken, zout toevoegen en in een botervlootje of kommetje laten afkoelen. De genomen hoeveelheid is berekend voor twee personen voor een periode van vier dagen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Marum (toez.) C. J. K. Baas, te Aduard. Benoemd tot hulppred. t, Amsterdam (wijk 19), O. Ewoldt, cand. aldaar te Rotterdam (wijk 1) P. v. d. Vloed, diaconessenhuis-pred. aldaar. Aangenomen naar Niekërk-Vloodorp H. J. Meijer, cand. en hulppred. te Amsterdam-O. Geref. kerken buiten het kerkverband. Be roepen te Hoogezand-Sappemeer B. Jongeling, cand. en hulppred. te Garijp. Overleden: Ds. J. R. Immink, voorganger afd. Utrecht, Nèd. Protestantenbond; ds. H. Heikoop, predikant te Utrecht der Geref. Ge meente. NED. HERV. GEMEENTE VAN HAARLEM- In de vacature van 34 gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Hervormde G^pieente te Haarlem zijn Dinsdag gekozen of herkozen de heeren D. Andrea, W H. van Arkel, "J. F. Boegborn, J. L. Bouwer, W. Brummelman, mej. H. M. E. Bijkerk, J. Deen, C. van Dul- lemen, J. L. van Dullemen, M. Eeftinck Schattenkerk, H. W. van der Giessen, J. C. W. Groenendaal, L. M Groot, mej. Hart,, mevr. L. A. Hartmann-Cramer, A. van der Hoef, J. Kamp, L. van de Kerk, mej. J. S. J. Klap, A. Kousemaker, H. H Kuhlemeier, P. Leffelaar, P. Ligtenberg, R. G. Oppelaar, mej. A -J. van Paassen,'W. Ree, J. H. Schutte, G. van Vellef, mej. Zr. A. A. G. Voorhoeve, mej. P. G. G. de Vries, mevr. W. Waarden- burg-Lindeyer, mr. A. Wensing, W. J. Wier- sma, D. J. Zuurendonk, Eenige St. Nicolaas. drukte in de winkelstraten. Sint Nicolaasdag 1944 nadert en bij velen komen herinne ringen op en zij denken hoe zij in hun jeugd door de Haarlem sche winkelstraten liepen om een verrassing Ie koopen voor moeder, vader, zusjes en broertjes. Tot tien uur kon men in de winkels terecht en de straten hadden in de larat- ste week vóór den vijfden De cember een gezellig aanzien. Wat brengt Sint Nicolaas de volgende week? Een ieder heeft al voor zich zelf uitgemaakt of hij al of niet een ander zal gedenken. Druk heefthij het in elk geval niet, omdat hij eventueel maar een enkel pak je behoeft te koopen, al zal hem dat ook vqje zorgen bren gen ei: het aantal versjes is tot het minimum beperkt. De ama- teurdichters behoeven zich geen avonden in te spannen, om een rijmpje samen te stel len. Toch hopen we dat de ou ders het kinderfeest bij uit stek niet zullen vergeten en hun meisjes en jongens toch een verrassing zullen aanbie den, al moeten we toegeven, dat de taak dit jaar wel bij zonder zwaar is. Veel is er in den winkel niet te koop en dan komt het nog voor, dat et- enkele winkeliers in speelgoed er toe overgaan een gedeelte van den voorraad, welke in een hoekje van den zolder ver borgen lag en men vroeger rommel noemde, te koop aan bieden en dan nog wel tegen prijzen, welke ruime beurzen wel kunnen betalen, doch niet in overeenstemming zijn met de waarde van het speelgoed. Een verheugend feit is het, dat de Haarlemsche bakkers de taai-taai bewaard hebben voor deze dagen. De belang stelling voor de lekkernij is bijzonder groot en voor de win kels in de stad stonden lange rijen. Moeder heeft er geluk kig een kwartiertje voor over, om zich bij de wachtenden te scharen en er voor te zorgen, dat de jeugd de volgende week toch op de een of andere wijze het Sint Nicolaasfeest in hui- selijken kring viert. Dan heeft de distributie- dienst reeds voor een verras sing gezorgd door een bon aan te wijzen voor versnaperingen. Weliswaar hebben nog talloo- -en de bonnen nog in hun zak, maar mogelijk slagen zij er vóór Dinsdag a.s. nog in, de lekkernij in huis te hebben. Voor het koopen van een verrassing voor de vrouw of verdoofde, voor het aanschaf fen van speelgoed en voor het inslaan van lekkernij in den vorm van taai taai, trekken dus nog talloozen naar de winkels. Er kan dus op bescheiden wijze St. Nicolaasfeest gevierd wor den en dat het geschiedt voor de jeugd, die al zoo veel te kort komt, is een gelukkig verschijnsel. UITVOERING COR v. LIER. Het orkest van Cor van Lier zal Zaterdagmiddag weer een uitvoering geven in het ge bouw van den H.K.B. te Haar lem, tijdens welke verzoek nummers ten gehoore zullen worden gebracht. JUBILEUM C. A. J. MICHé. De heer C. A. J. Miché, wërkzaam op de zetterij van ons blad, had van^ag een 'mijlpaal bereikt. -Het was vijf en twintig jaar geleden, dat hij uit »Den Haag naar Haar lem kwam en typograaf werd bij de Oprechte Haarlemsche Courant. Zooals gebruik, werd de jubilaris gehuldigd, waarbij eenige sprekers de goede ver diensten, de samenwerking en de vriendschap in het licht stelden. Geschenken werden daarbij overhandigd. Tenslotte dankte de heer Miché voor de hem gebrachte hulde. GEVONDEN VOORWERPEN 20; portemonnaie, Jenje, Rijks straatweg 86 K; portemonnaie, Sneboer, Rijksstraatweg 433; portemonnaie. Bureau vgn po litie, Smedestraat; pijp, Neu- man, Stujjvesantstr 104; por temonnaie, Nieman Bankastr. 40; rozenkrans, v d Zande, Bantamstr. 89; taschje, Nieu- wenhuizen, Koningstraat 7; vulpen, Huyboom, Teylerplein 43; wantjes, Wassenaar, Riouw- straat 25; wanten, Weenink, KI. Houtweg 7.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1