Haarlemsche Courant Hevige strijd bij Geilenkirchen en Hürtgen. Nieuwsblad voor Noord'Holland Kennemer Editie Nieuwe terreuraanvalien op West Duitschland. 28"° Ttinrc. No. 285 X x Bureaux, Groote tioutsiraat 93 Postgiro 134968. Bijkantoren: Soendapleln il. IJmuiden-O Rembrandtlaan 5S Verschijnt dagelijks, behaltw op Zon- en Feestdagen. Maandag 4 Dec. 1944 CJitg.. Grai. Bear 13 ven Damiate Haarlem. Abonnementen: pes week 26 ct., per mnd. 1,15 per kwartaal 3,42, fr. p. pos* f 3,73. Losse nummers 6 cent Hoofdredacteur: F. C. Derks K 1291 Het weermachtberieht van Zaterdag luidt als volgt „In het gebied van Aken lagen de brand punten der hevige gevechten wederom ten Noordoosten van Geilenkirchen en in de boschgebieden bij Hürtgen. Onze dappere formaties sloegen met groote verliezen voor den vijand aan dooden en gevangenen het gros der vijandelijke aanvallen af. De vijand is Linnich binnengedrongen. Aan de Lotharingsche grens poogden sterke vijandelijke strijdkrachten ten Noordwesten van de Warndt in de richting van Saarlautern .door te stooten. Ze bleven na geringe aan vankelijke successen voor onze versterkin gen steken. In het gebied van Saar-Union wierpen beproefde pantserformaties den daar opnieuw aanvallenden vijand naar zijn uit gangsstellingen terug. Nieuwe vijandelijke aanvallen in de Eizas kwamen voor onze af grendelingsforten zoowel* aan weerskanten van Ingweiler als tusschen Markich en Rhei- nau tot staan. In zware afweergevechten om Schlettstadt maakten onze troepen talrijke gevangenen. Het garnizoen van Duinkerken sloeg vijan delijke strijdkrachten uiteen, die na krachtige artillerievoorbereiding tijdelijk het Oostelijk voorterrein dervesting waren binnenge drongen. Het storingsvuur van onze lange afstand- wapens op Londen duurt voort. Ook het ge bied van Antwerpen lag nog steeds onder vrij krachtig vuur. In Midden-Italië bereikten onze valscherm jagers aan de Monte Grande ten Westen van Imola in vermetele operaties nieuwe stellin gen. Britsche aanvallen ten Oosten van Faenza mislukten onder ons vuur. Op de Balkan hebben sterke achterhoeden na het afslaan van alle vijandelijke storings pogingen de gebieden ten Noorden van .het meer van Skutari en het da] van de Weste lijke Morawa bereikt. In Zuid-Hongarije dringt de vijand uit het gebied van Fünf- kirchen verder naar het Noord-Westen en Noorden op. In de linie Kaposvarpaks zijn gevechten gaande met de vijandelijke aanvals- toppen. Eigen tegenaanvallen zuiverden nieu we gebieden in het Zuidwestelijke deel van het Matra-gebergte van de bolsjewisten. Ten Noordoosten van Miskoie handhaaft de vijand zijn sterken druk. doch de taaie tegenstand van onze divisie verhinderden hem terrein winst van eenige omvang. In Oost-Slowakije mislukte plaatselijke aanvallen der bolsje wisten. Aan het geheels overige Oostelijke front' kwam het ook gisteren slechts tot onbetee- kenende gevechten. In November heeft de Duitsche luchtmacht in het Oosten 369 Sovjet vliegtuigen neergeschoten. De Anglo-Amerikanen zetten gisteren over dag hun terreuraanvalien op de burgerbevol king aan de Boven-Rijn en in West-Duitsch- land voort. Door het werpen van bommen en beschieting met de boordwapens ontstonden vooral in kleinere plaatsen schlde aan ge bouwen en verliezen van menschenlevens. In de vroege avonduren drongen stoorvlieg- tuigen dieper het Rijksgebied binnen en wier pen hier en daar bommen. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht ver- lo.or in de afgeloopen maand aan het Westelijk front en boven het Rijksgebied 907 vlieg tuigen, waaronder 466 viermotorige bommen werpers. Stellingen der Engelsclieii geïnundeerd. De verbinding Arnhem-Nijmegen onder water. Zuid-Westelijk van Arnhem heeft een spe ciaal Duitsche commando den dijk van den Neder-Rijn vernield fen daardoor de stellin gen der Engelschen over een breede opper vlakte onder water gezet. De weg Arnhem- Nijmegen staat reeds op vier plaatsen blank. Plaatselijke Engelsche troepenconcentraties hebben opnieuw het Duitsche Maasbruggen hoofd Wansum aangevallen zonder de Duit sche hoofdgevechtslinie te bereiken. In het gebied van Aken konden de Amerikanen al leen ten Oosten van Geilenkirchen het Duit sche front enkele kilometers terugdrukken. In Limich duren de zware gevechten voort Zuidelijk van Limich hebben de Duitschers zich langs een smalle sector op den Ooste lijken oever van de Ruhr teruggetrokken. De strijd om Saarlautern verplaatste zich tijde lijk tot in de Westelijke buitenwijken. In den nacht werd de binnengedrongen vijand weer uit de stad geworpeh. Een kleine Amerikaan- sche formatie, die de stad Saar-Union wist binnen te dringen werd teruggedrongen tot den Zuidelijken stadsrand. Confp «utie van drie van de baan Volgens de Dagens Nyheter zal de voor genomen conferentie tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin voor onbepaalden tijd worden uitgesteld, aangezien Stalin opnieuw verklaard heeft, dat hij wegens zijn militaire taak Rusland niet zou kunnen verlaten. Daarentegen zou een spoedige samenkomst van Stettinius, Eden, Molotof en misschien een vertegenwoordig van China verwaciu kunnen worden. i Duitsche duikbooten brachten van een for matie Sovjet-mijnenvegers, in de Finsche Golf een mijnenveger, een b'ewakingsvaar- tuig, een mijnenlegger en een vrij groot trans portschip tot zinken. Twee andere vaartuigen van een vijande lijke beveiligingsformatie kregen torpedo treffers. Munitieschaarschte bij lie Geallieerden. Toeneming verwacht. De Amerikaansche minister van Oorlog, Stimson, heeft verklaard, zoo wordt uit Wash ington gemeld, dat generaal Eisenhower we gens gebrek aan munitie op een beslissend oogenblik zijn algemeen offensief heeft moe ten uitstellen. Verder werd opgemerkt, dat een verdere toeneming der munitieschaarsch te te verwachten is. Volgens Aften Tidningen heeft de Ameri kaansche minister van Oorlog, Stimson, ver klaard, dat de Duitsche tegenstand in het Westen buitengewoon hevig is. Hij sloot zich aan bij den eisch van een versnelde munitie productie. Nieuwe luchtaanvallen op Tokio. Het Keizerlijk Japansehe hoofdkwartier meldt, dat circa 70 Amerikaan^he bommen werpers Zondag het gebied van Tokio en Yokohama hebben aangevallen. Er werden 15 machines neergeschoten. Dë" schade is gering. De Japansehe opmarsch in Yoenan. United Press meldt uit Tsjoenking, dat de Aijjerikaansche ambassadeur de Amerikaan sche onderdanen heeft aangeraden de Noor delijke deelen van de Chineesche provincie Yoenan te verlaten wegens de verhoogde bedreiging van Zuid-Oostelijk China door de Japansehe opmarsch. De troebelen in Griekenland. Retuer3 rpeldt, dat de politie te Athene Zondagochtend het vuur heeft geopend op eertige duizenden aanhangers van de com munistische verzetbeweging, de Ean. Twee auto's vol dooden en gewonden reden weg. Onder de betoogers bevonden zich vele jonge vrouwen en meisjes. De demonstranten wa ren ongewapend. Volgens een mededeeling van de Ean zijn 15 betoogers gedood en 148 gewond. Athene is sedert Zondagochtend zonder electrisehen stroom. De Éan heeft voor morgen een algemeene staking afge kondigd. De Grieksche premier heeft Zondagavond een radiorede tot het volk gehouden, waarin hij de leiders der uiterst linksche zijde ver antwoordelijk stelde voor de verbreking der Nationale eenheid. TSJANG KAI SJEK EN MOSKOU. De Sovjet-Russische pers richt scherpe aan vallen op Tsjang Kai Sjek en schrijft, dat hij niet in staat is gebleken de Nationale eenheid in China te bewerkstelligen. ROEMEENSCHE REGEERING AFGETREDEN Na een kabinetszitting, waarop de binnen- landsche aangelegenheden werden besproken, heeft Sanatescu het ontslag van de regeering van Roemenië bij den koning ingediend. Stroomlevering in Noordholland. Verdere beperking heden ingevoerd. Aan de belanghebbenden, welke in de ge meenten Haarlem en Heemstede nog op het elèctriciteitsnet zijn aangesloten, wordt me degedeeld, dat met ingang van 4 December 1944 de electrische stroom in de geheele pro vincie Noordholland nog slechts een gedeelte van het etmaal zal worden geleverd. In den regel zal de stroom worden ingeschakeld ge durende de uren van 8 tot 12 en van 17 tot 21.30 uur. De stroomleverende bedrijven behouden zich het recht voor, met bepaaldeo verbrui kers de afname van electrisehen stroom oj^ andere uren overeen te komen. Bovendien is een nog verder gaande beperking der aan sluitingen onvermijdelijk, zoodat nog nader aan te wijzen verbruikers binnenkort geheel van het electriciteitsnet zullen worden afge schakeld. Inbrekers in arrest In de afgeloopen dagen is de Haarlemsche recherche met succes opgetreden en is er in geslaagd eenige inbraken op te helderen. Op het bureau van politie zijn dan ook vele arrestanten, opgesloten. Uit een pakhuis van een melkinrichting waren 25 kisten en 375 kg. melkpoeder ge stolen. Het bleek, dat een lid van het per soneel zich aan de diefstal had schuldig ge maakt; hij is aangehouden evenals een koop man, verdacht van heling. Een gedeelte van de melkpoeder is in beslag genomen Tien ton cokes waren uit een pakhuis aan den Zijlweg gestolen. Een vrouw en vijf mannen hadden zich hieraan schuldig ge maakt en zijn in arrest gesteld. Donderdagavond zag iemand eenige personen langs den muur van een koek- fabriek in Haarlem-Noord sluipen. De politie werd gewaarschuwd, die spoedig verscheen. Bij haar komst vluchtten eenige mannen, doch ze slaagde er in één persoon aan te houden. In verband hiermee zijn thans vijf personen op het bureau van politie. Zij had den gepoogd een inbraak te plegen en had den reeds de fabriek en het kantoor door zocht, doch zij werden echter gestoord en konden niets meenemen, zoodat het bij een poging tot diefstal is gebleven. Een. bewoonster uit de Kloosterstraat ver miste een bedrag van 112 en een half kilo gram boter. Het bleek, dat een pensiongast, een negentien-jarige landarbeider, uit Woens- drecht zich over het geld en de boter hau ontfermd. Hij is door de recherche aange houden. Bankroof Almelo opgehelderd. De Duitsche Sicherheitspolizei heeft de bankroof, onlangs te Almelo gepleegd, waar bij meer dan 46 millioen gulden werd ge roofd, opgehelderd. De voornaamste daders, leden van een verzetsgroep, konden gearres teerd worden. Al het geroofde geld kon ach terhaald en aan( de Ned. Bank overgegeven worden. VARKENSDIE VEN GEARRESTEERD Er werden Zaterdagavond opnieuw uit een schuur aan den Cruquiusweg twee varkens gestolen. Ditmaal gelukte het echter de twee daders, den 32-jarigen W. J. en den 26-jarigen H. H. beiden uit Haarlem, op te sporen. Het onderzoek wees uit, dat de dieren ter plaatse waren geslacht. Tijdens een hdiszoeking werd het vleesch in een der woningen van de aan gehoudenen in beslag genomen. Sint Nicolaas. „Als dé kleintjes slapen, komt de goede Sint"Dan rijdt dg goede, brave bisschop op zijn schimmel, dat beste trouwe dier en bromt de oude man goedmoedig in zijn baardHij rijdt en rijdt maar, de hoog bejaarde weldoener, van plaats tot plaats en van straat tot straat en van huis tot huis. En hij tuurt naar de schimmen van al die groote en kleine, potsierlijke en armelijke woningen, waar hij kinderen weet, prachtige en ondeugende jongens, behulpzame en na ijverige meisjes, kinderenkinderen die met moeite naar hun bedje zijn gegaan en opgewonden ietwat hebben gemompeld, omdat de oolijke Klaas Vaak ook ditmaal zoo vroeg kwam en zand strooide in hun oogjes, die zoo graag den Heiligman hadden gezien, terwijl hij bezig was hen met iets of heel veel te bedenken Zij slapen, de kleintjes, droomend van Sin terklaas, den wonderdoener, den milden geverZij droomen van zijn paard en van zijn knecht, waarvoor zij in hun hart een diep respect hebben, omdat hij niet de eerste de beste is, omdat hij de middelen kent en heeft om te straffen. Staf en gard, mijter en roe, marsepein en zoutde kinderen sla pen en beleven en zien zoo veel wat werke lijkheid lijkt en toch onwezenlijk is.... Want weer is Sint-Nicolaas gekomen. En weer klopt het hart van den bisschop opge wonden, omdat hij goed wil doen. Maar het voorhoofd van Sinterklaas is gefronst. Hij heeft zorgen, de goede man. Het gaat niet zo'oals hij het graag wil. Want ook hem zijn talrijke beperkingen opgelegd. En toch wil hij goed doen, wil hij vrijgevig zijn, wil hij de dankbaarheid lezen van kindergezichtjes, wil hij het oude werkelijkheidssprookje doen voortleven, wil hij verrassing brengen, voor al daar waar het leven toch al zoo donker is. Sinterklaas heeft het moeilijk, heeft zor gen in het oorlogsjaar 1944, met zijn lasten, zijn rantsoeneering, zijn, mondjesmaat, zijn angels en voetklemmen. Hij weet het im mers: juist nu hebben de brave en stoute kindertjes hem noodig, juist nu is zijn komst meer dan ooit gewenscht, juist nu is er be hoefte aan het houvast, dat hij biedt, juist nu wil men geloovenin Sinterklaas. 5 December 1944. Weer komt de Bisschop. Zijn stoomboot, gezwoegd door de woelige en gevaarlijke wateren, lag niet diep in zee-. Wind en storm hadden er meer dan ooit vat op. Want de boot was maar poovertjes gevuld. Maar Sint wilde toch komen, wie geeft wat hij heeft is waard, dat hij leeft. En als de grijsaard dan dit jaar weinig brengt, als hij niet aan alle wenschen kan voldoen, als hij moet komen zonder marse pein en fondant en speculaas en misschien zelfs ook zonder taai-taai.dan zullen de kinderen hem toch blij begroeten. Een kinder hand is gauw gevuld. En Pietje, die graag een mooie groote boot had gekregen, zal toch heel blij zijn, als de Sint hem een klein scheepje blijkt te hebben gebracht. En Miesje zal niet treuren- als zij in plaats van een fraaie, groote pop, die „papa" en „mama" kan zeggen, een bescheiden popje blijkt te hebben ontvangen. Want al die kinderen heb ben van vader en nweder gehoord, dat Sint het zoo moeilijk had. En zij zijn al bang ge weest, dat zij zouden worden vergeten. Maar Sint vergeet niemand, ook al moet hij vaak heel, heel weinig geven, al moeten de jongens en meisjes dit jaar met heel wei nig tevreden zijn. Toen de Sint nog Bisschop van Myra was, in de vierde eeuw, lang, lang geleden dus, heeft hij ook minder mooie tij den gehad. En toch is hij gebleven, de wel doener, de wonderdoener. 5 December 1944St. NicolaasTóch zijn de kinderen blij. En ze luisteren naar alles wat vader en moeder vertellen, ze zit ten bij de schoorsteen en zingen oude, goede liedjesze zetten hun schoen klaar, met wat water en misschien wat hooi. En ze zeggen, dat Sint zich voor hen maar geen zorgen moet maken en hij glimlacht ondanks al zijn zorgen en hij beweegt zijn staf be koord heen en weerWant hij weet dat alles goed komt. En alsThet het groote boek laat zien, waarin alles van de kindertjes is aangeteekend, knikt hij goedmoedig en zegt hij, dat het boek maar een beetje achteraf moet worden gehouden. Veel weten is veel vergeven. En als Piet bedenkelijk kijkt, wan neer hij de meegebrachte geschenkjes betast, dan is het de oude man, die zoo wijs is, en zegt, dat het nu nog maar zoo moet en dat het een volgenden keer wel weer eens beter zal zijn Beethovenconcert der H. O. V. Solist: Gerard Hengeveld. De frissche Leonore-ouver- ture, het heroïsche 5de piano concert en de fantastische 5de symphonie vormden het inte ressant programma van hel Beethoven-concert, dat Zon dagnamiddag voor een talrijk publiek gegeven werd. Het is wel zeer opmerkelijk, dat Beethoven, nadat hij voor zijn opera Fidelio reeds drie zwaarwichtige ouvertures ge schreven had (bekend onder den naam van Leonore-ouver- tures) er ten slotte toe over-' ging nog een vierde te schrij ven, die, totaal in contrast met de vorigen, vrij licht van ka rakter is. Hiqrmede maakte hij zich los van de tendens om zijn opera in te leiden met een uit voerig instrumentaal stuk dat de kern van het drama reeds muzikaal weergeeft? Met de Fidelio-ouverture schiep hij slechts een voorspel dat tevens de opgewekte sfeer van het eerste tooneel voorbereidt. Doch al hoort men er de dra matische spanning niet in, die men bij het gegeven allicht zou verwachten, een heerlijk mu ziekstuk is het toch zeker. De zeer goede uitvoering, die Ma- rinus Adam er met ons wak kere orkest van gaf, belichtte volop die waarde van het fijn- geestige stuk. Het klavierconcert in Es gr. t. typeert den fieren, energie ken Beethoven in al zijn kracht en in al de bewustheid van zijn eigenwaarde. Forsch grijpt hij in de materie en machtig schrijdt hij voort op trotsch gerythmeerde motieven, als een held, die zeker is van zijn zege. Maar dan als een ridder lijke held, die ook bogen kan op een diep gemoed. Gerard Hengeveld stond voor een zware taak om onder remmen de omstandigheden dit mees terwerk der klavierliteratuur te vertolken en wij kunnen het hem eigenlijk niet kwalijk ne men, dat hij ditmaal onder de bekende maat van'zijn kunnen bleef. Met dat al had het or kest een moeilijk te begeleiden solist, vooral waar hij de aar digheid uithaalde om maten over te slaan. Met de Vijfde had het or kest het ook niet makkelijk, want tijdens het tweede deel werd het plots zo° donker, dat het een raadsel was hoe de musici, die niet In de nabijheid van de twee carbidlampen za ten, hun partijen konden lezen. Maar het viel alles bij elkaar nog best mee en, de omstan digheden in aanmerking geno men kon men uiteindelijk nog van een geslaagde uitvoering spreken. Alleen het Scherzo zat niet érg stevig in den haak. Doch dat nemen we graag voor lief, overtuigd als wij zijn dat ons orkest momen teel het uiterste doet van wat men er van verlangen kan. Dat wordt dan ook door het puöhek zonder reserve ten zeerste gewaardeerd. ■TOS. DE KLERK. JUBILEUM J. C. KLINKENBERG. Vrijdag herdacht de heer J. C. Klinkenberg, toezichtambte- naar, zijn zilveren ambtsjubi leum. In zijn woning werd hij door den directeur van het postkantoor, den heer J. C. Smid, toegesproken, die den jubilaris schetste als een plichtsgetrouw ambtenaar. De heer G. H. Klunhaar, chef der afdeeling expeditie, prees de goede samenwerking. Daarna sprak de heer J. C. Ophuysen en bood namens het jubileum- 'onds een geschenk onder en veloppe aan Burgerlilke Stgnd. HAARLEM. 2 December. BEVALLEN: 1 Dec., M. C. Duis tervan den Eijkhoff, z.; M. A. L. ten BrinkJansen, z.; L. A. C. Kamervan Turnhout, d.; G. IJ. van der VeenStam. d.; A. E. de RuiterJansen, d.: K H. MeijerWillemse, z.^M v»r» d t Lugtvan Dijk, d.; M. C. H- HendrikseGroot, d.; 2 D""\, F. H. PollackHalleen, z. OVERLEDEN: 30 Nov W o j., d. van G. Bosch, Spaarnhoven- straat; S. B. Becker. 64 j.t Kam perlaan; A. Hoogduin, 61 j., Ro« molenstraat; A. M. D. de Haan- Gen, 69 j.. Zuiderstraat; P. C. 19 d., d. van C. Janmaat, Kanar perlaan; 1 Dec., F. de Graaf—a Zijlstra, 69 j., Meidoornplein.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1