TREKKERS WICKS namaak, schaadt! Verkoudheids Preparaten ENGELS OF DUITS V» over heel de wereld bekend DUIZEND GRAM BROOD PER WEEK. Regeling voor personen boven 4 jaar gaat reeds Zondag in. In de provincies Noord'-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht wordt het broodrantsoen, met ingang van Zondag 3 December* voor personen van 4 jaar en ouder verminderd van 1400 gram tot 1000 gram per week. Aangezien voor de week van 3 tot en met 9 December reeds 1400 gram is aangewezen derhalve 400 gram meer dan volgens de nieuwe regeling mogelijk is, worden de bon nen, aangewezen voor het tijdvak van 2Gb;<No- vember tot en met 9 December verlengd tot en met 16 December en zal voor de week van 10 tot en met 16 December 600 gram in plaats van 1000 gram worden aangewezen. Men houde hiermede met de verdeeling van het broodrantsoen rekening. Uitvoering Kinderkoor van Jan Booda. Op den kilkouden Decemberdag zoo op eens binnen te vallen "in de zondoorstraalde mu ziekzaal, waar de kinderstemmen de inner lijke warmte brachten, dat kon terecht een fortuin heeten. Wat een geluk, zoo jong te zijn en daarom zoo frisch en zoo natuurlijk zich te kunnen uiten. De driehonderd meisjes en jongens waren saamgevoegd tot een orkestraal apparaat; waarvan Jan Booda de hespeier was. Dit groote instrument deed hij zingen in alle kleuren en toonaarden, hij bracht de schakeeringen, ook waar schijn baar tekst of muziek daaraan niet dadelijk meewerkten, b.v. op sommige plaatsen der cantate van Geertruida van Vladeracken, muziek die zeker met "veel liefde werd ge schreven, maar die toch niet de visie ver ried van een Catherina van Rennes. in wier „Avond Cantate" de droomstemming van den tekst wonderlijk mooi is verklankt. En voor de liederen van Loots (vier Sinterklaas lied jes) had de dirigent ook dadelijk de sfeer, zoodat niet alleen het geestige der behande ling, maar nok de kloeke volwaardigheid dezer muziek volledig tot z'n recht kwamen. Dit alles zou voor een concert- genoeg zijn geweest. Maar de hoofdmaaltijd moest nog komen. Die bestond in Van Anrooy's Can tate „In het Woud", een onvergelijkelijk schoon werk voor kinderkoor. Als een steeds bomende stroom gaan ons de schoonheden dezer geïnspireerde en met groote zaken kennis geschreven muziek voorbij. Totdat opééns een koor ons gevangen houdt, dat een plaats verdient in een groot orkestraal werk Dit koor (wij, de wachters van den nacht) kan slechts worden weergegeven, wanneer de dirigent diep doordrongen is van de groot- sche werking, die bij een volmaakte uitvoe ring niet kan uitblijven. Maar het stelt honger eischen aan de uitvoerenden, en al werkten hierin slechts de grooteren mee. het bl'ift altijd een 'uitvoering met kinderen. De weergave was voortreffelijk. en ook hier mi cht een belangrijk aandeel uitgaan naar de instrumentale verzorging door mej. Emmy van Eden. die bovenal in deze cantate haar zeer te benijden uithoudingsvermogen in dienst stelde van haar visie op Van Anrooy's toonpoëem. Ook de andere deelen, zooals „W'nd en Wolken", of 't koor der kabouters me de zoo bglangriike k'avierpartii maak- tei veel indruk. Te dames Henriette Oosterling (mezzo) en M'ep de Geus (alt) voldeden zeer in deze uitmst vlot van stapel loopende uitvoering. Wi; zeiden het reeds: Booda bespeelt het koor als een orkestraal apparaat. Op weg naar de concertzaal, in den geest bezig met het verwerken zijner intenties, moest hij nog den goeden Sint ontmoeten, die van zijn pro gramma had gehoord en hem nog een stapej do izen met koek onder de armen stapte En toen die blijde gezichten op het podium te zien, het maakte ons na de muziek inner lijk nog warmer. DIEFSTALLEN TE HEEMSTEDE. Onbekenden hebben uit een schuur aan den Cruquiusweg 8 hectoliter aardappelen gesto len. Voorts worden er wederom twee dief stallen van konijnen gemeld. NIEUWE AARDAPPELBON. Voor de periode van 3 tot en met 10 December is aangewezen bon 285 voor het koopen van 2 k.g. aardappelen en bon R. 28 voor het koopen van 1 k.g.. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN Armband, Soelaart, W. v. Crom-melinstraat 22; ceintuur, Tenbrink, Celebesstraat 24; hond, M. Zipp, Raadhuisstraat 5; handschoen, Par doen, Schoterbosehstraat 7; hoedje, Hoppen- brouwer, Riouwstraat 19; handschoen, De Vries, Schouwburgstraat 26; hamer (instru ment), Pichard, Pr. Mauritslaan 23; hand schoen: v. Achst, Jansweg 39 hs; Vester, Gr. Houtstraat 144 o.Visser, Adr. de Jongestr. 15; Alsema, Soerabajastraat 13; inlegvellen: Dam- stra, Lekstraat 22; ketting, W. Vreem, Een hoornstraat 28; laars, Jansen, Junoplantsoen 52; noodkaars, C. Zwerlok, Timorstraat 63; portemonnaie: Koelemeijer, Centaurusstraat 16; Schouten, Wagenweg 65; M. Bol, Fr. Hals straat 22 zw.; rozenkrans: Bur. v. Politie, Smedestraat; Kuck, Reigerstraat 51; sleutels, J. v. Ophem, Hagestraat 21. IJMUIDEN Velsen.Noord's belangwekkend verleden. Hoe de duinbuurt Wijkeroog door de Papierfabriek veranderde Het is thans over het alge meen rustig in Velsen-Noord, dat zijn offer aan de tijdsom standigheden heelt moeten brengen 'en nu de gedachten doet teruggaan naar „vroeger" naar den tijd, toen er maar weinig menschen woonden. De tegenstelling is wel heel groot Eertijds vond men hier een lustoord, een streek met prach tige bosschen en vruchtbare landouwen, een plaats, waar ook rust heerschte, doch de rust van een veelal onaange taste natuur. Nu zijn er wo ningen, heel veel woningen, groote en kleine, oude en mo derne huizenmaar men ziet er geen menschen, want zoo krachtig heeft de oorlog zijn stempel op Velsen-Noord gedrukt, dat de eens zoo druk- bewoonde plaats, waar geen huis meer was te krijgen, ge heel verlaten isRust is er in Velsen-Noord, maar het is geen vredige rust En wie er heeft gewoond en er van is gaan houden, laat zijn gedachten telkens weer gaan naar alles wat hij er heeft meegemaakt. Hij denkt aan de groote veranderingen die zich er in betrekkelijk kor ten tijd hebben voltrokken, in grijpende wijzigingen, die de streek een geheel ander karak ter hebben gegeven. Het was de stichting van de papierfabriek, welke het ge- deelte van Velsen ten noorden van het Noordzeekanaal een ander beeld deed aannemen. Dit op bescheiden voet begon nen bedrijf luidde de industria lisatie van de gemeente in En door het pionierswerk ontstond langzamerhand in de nabijheid van de fabriek een geheel dorp van arbeiderswoningen, dat niet karig was met zijn eischen want het begon zich ook ver der langs de Corverslaan (ge noemd naar Gerrit Corver Amsterdams burgervader, die hier rust zocht en vond!) en den Wijkerstraatweg uit te strekken. De eenmaal begon nen groei zette zich geleidelijk voort. Dit was ntede een ge volg van het aanleggen van de tramlijn van Haarlem naar Alkmaar in 1896, een jaar na de stichting van de papierfa briek. Te Velsen kwamen het directiegebouw en de remise, zoodat er opnieuw huizen wer den verlangd, ditmaal voor het personeel der stoomtram en anderen, die bij het later zoo verfoeide vervoermiddel wa ren betrokken. Er kwam een buurtschap die ten noorden van het kanaal begon en zich tot aan den Scheipaal bij Be verwijk uitstrekte de buurt schap Wijkeroog Vele veranderingen. Hoeveel is Ar veranderd..., men constateert het telkens weer. Het z'oo fraai gelegen buitengoed Meerzicht eens verblijfplaats van notaris W, Boerlage, werd een Roomsch- Katholiek Pensionaat. Andere buizen en villa'tjes werden erbouwd of verdwenen. De •oorheen zoo rustige Corvers- 'aan werd een drukke buurt De voorplaats van het ge doopte lustoord Watervliet werd in vele deelen gesplitst en verd langs den Alkmaarschen straatweg met voor-elck-wat- wils bebouwd. Aan den Ko ningsweg geschiedde hetzelfde De Oude Schulp- of Kruis- beekweg onderling een gelijk lot. Dat was Wijkeroog, waar eenige boeren en tuinders woonden, doch hetwelk overi gens een woonplaats van ar beiders was./sEn deze werkers mochten dan veelal goede en vaste verdiensten hebben, in de Oprechte Haarlemsche Cou rant werd reeds in 1920 gecon stateerd: „Dit neemt niet weg, dat er yelen zijn, die het be treuren, dat deze vroeger zoo schoone natuurstreek, door-de onhandigheid en onverschillig heid der besturen en degenen- die het in hun hand hadden leiding aan de exploitatie te geven, is geworden wat ze nu is en wel inplaats van een lustoord en een plaats van fraaie bosschen en vruchtbare landouwen, een terrein van armoede en voortdurende on tevredenheid, verwikkelingen, woninggebrek enzDeze op vatting moeten we ongetwij feld overdreven noemen, maar de kern is juist. Doch we mogen juist onder de tegenwoordige omstandig heden niet zoo pessimistisch zijn en doen er daarom goed aan qe aandacht te richten op het pionierswerk, dat hier door de stichting van de Pa- Zuinig met water, of afsluiting. Minstens een derde moet worden bezuinigd. Als gevolg van de moeilijke kolenpositie, zoo wordt van de zijde van de Gemeente-Water leiding te Velsen nadrukkelijk medegedeeld, laat het zich aan zien. dat voor het waterleiding bedrijf binnen afzienbaren tijd geen electrische stroom meer kan worden geleverd. De nor male watervoorziening komt hierdoor ernstig ingevaar. Ten einde dil^ zoo lang mogelijk te gen te gaan is het dringend noodzakelijk, dat iedere ver bruiker de uiterste zuinigheid gaat betrachten. Er dient ten minste een derde van de hoe veelhei®, dit thans wordt afge leverd, minder te worden ge brunkt. Dit is te bereikei door voor bet gereedmaken van maaltij den etc. zoo weinig mogelijk water te bezigen én voor spoe len en schrobben uitsluitend reeds gebruikt water, eventu eel pomp- of regenwater, te nemen! Door een geregelde controle zal worden nagegaan of er werkelijk ernstig wordt be zuinigd. Blijkt dit niet het ge val te zijn, dan zal afsluiting het 'gevolg worden. De door deze maatregelen getroffen ge bruiker zal zich dus met pomp- of regenwater moeten behel pen. Uit de mededeeling blijkt overduidelijk ^oe noodzakelijk beperking van het waterge bruik is. Het publiek handelt dan ook in eigen belang, wan neer het de gegeven voor schriften in acht neemt. Het komt aan op ieders medewer king! Twee varkens ontvreemd. Een inwoner van IJmuiden- OoSt, J. A. Z„ deed dezer da gen een minder prettige ont dekking. Uit zijn stal aan den Heerenduinweg te IJmuiden- Oost bleken twee groote biggen te zijn ontvreemd. De daders zijn onbekend. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Inbraak in cantine. De politie werd er van op de hoogte gebracht, dat er in een cantine, staande achter de In- singerschool te IJmuiden. was ingebroken. Als verdacht hier van werden twee inwoners van Amsterdam, T. v. d. P. en W. J. S., die alhier werkzaam waren, aangehouden. Zij zijn in het hoofdbureau van politie tg, IJmuiden-Oost opgesloten. E|£ houtkappers in arrest. In het laatst van de vorige week werd door de politie weer controle op het kappen van hout te Santpoort uitge oefend. Vastgesteld werd, dat elf personen zich hiermede be zighielden, hoewel zij er niet toe bevoegd waren. Allen wer den aangehouden en in het hoofdbureau van politie te IJ muiden-Oost opgesloten. Jongens aangehouden. Zich toegang tot leeg staande huizen verschaft. 'Dezer dagen hebben we er nog eens de aandacht op geves tigd, dat ook de jeugd onaan- genaamdbeden ondervindt, wanneer zij zich toegang tot ontruimde woningen verschaft. In het laatst van de vorige week werddh eenige jongens, die uit huizen van geëvacu- gerden goederen hadden ont vreemd, "door de politie aan gehouden. Dit feit toont op nieuw hoe noodzakelijk het is, dat kinderen van het verkeer de van een dergelijke handel wijze op de hoogte worden ge bracht. GEIT ZONDER EIGENAAR In de gemeente Velsen is een geit zonder toezicht aange troffen, waarvan de eigenaar onbekend is. Aan het hoofdbu reau van politie, Tiberiusplein te IJmuiden-Oost, zijn inlich tingen over het dier te verkrij gen. Diefstallen uit leeg. staande huizen. Opnieuw blijken onbevoeg den een bezoek te hebben ge bracht aan huizen te IJmuiden. waarvan de bewoners reeds vrij langen tijd geleden zijn geëvacueerd. Zij maakten zich van daar achtergelaten goede ren meester. Van eenige geval len van plundering is bij de po litie aangifte gedaan. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. Qevonden voorwerpen In het tijdvak van Vrijdag 24 tot en met Donderdag 30 No vember werd bij de politie aangifte van 'de volgende in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen gedaan: een cein tuur, een handwarmer, een boodsehappentaseh, een-porte- monnaie, een bontwant, een schoen en een „Ausweis". Aan het hoofdbureau van po litie, Tiberiusplein te IJmui den-Oost, zijn op alle werkda gen, 's Zaterdagsmiddags uit gezonderd, inlichtingen te ver krijgen. FIETSWIELEN ONTVREEMD. Dezer dagen werd vastge steld, dat een onbevoegde een bezoek aan een werkplaats in de Prins Hendrikstraat te IJ muiden had gebracht. Er wor den eenige fietswielen ver mist. Er is aangifte bij de poli tie gedaan, welke een onder zoek naar den onbekenden da der .en zijn buit instelt. Onbevoegd hout gekapt. Nog steeds controleert de po litie of er in de gemeente Vel sen door Aibevoegden hout wordt gekapt. Zooals bekend is, had dit euvel korten tijd geleden groote vormen aange nomen. waarvan vele arresta ties het gevolg waren. Nog steeds blijken de bepalingen te worden overtreden, want de. zer -"dagen werden, opnieuw eenige personen wegens het zonder toestemming kappen van hout naar het hoofdbuVeau van politie te IJmuiden-Oost overgebracht en aldaar opge sloten 7out ontvreem^ Er is momenteel een steeds grooter wordende vraag naar zout en daaruit volgt, dat de genen, die het met de eerlijk heid niet nauw nemen, alles in het werk stellen om in het be zit hiervan te komen. Dit bleek dezer dagen te jfjmuiden, waar uit een pakhuis aan de Mid denhavenstraat een hoeveel heid mijnzout werd ontvreemd De daders zijn onbekend. Door •de politie wordt een onder zoek ingesteld. SANTPOORT. Diefstallen uit leeg. staande huizen. Bij de politie is opnieuw aan gifte van diefstallen van goe deren uit eenige leegstaande woningen te Santpoort gedaan. De daders zijn nog onbekend. Er wordt èen streng onderzoek ingesteld. ZONDER TOESTEMMING TE SANTPOORT GEBLEVEN. xDoor de politie werd dezer dagen vastgesteld, dat een in woner van Santpoort, in strijd met het evacuatiebevel, in zijn huis was gebleven, hoewel hij niet in het bezit van een bewijs van voorloopige vrijstelling van den burgemeester van Velsen was. De man werd aan gehouden en in het hoofdbu reau van politie te IJmuiden- Oost opgesloten. GEREEDSCHAP WEGGENOMEN. De politie werd er van op de hoogte gebracht, dat uit een woning te Santpoort een zaag en een bijl waren ontvreemd. Er wordt een onderzoek inge steld. Teraardebestelling P. H. Greiner. Onder vele blijken van deel neming is Vrijdagmiddag op de algemeene begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. H. Greiner, in leven leeraar Nederlaridseh aan de Eerste H.B.S. b. In de aula waren bijeengekomen de heeren dr. S. Elzinga, hoofd inspecteur van het voorberei dend hooger en middelbaar on derwijs in de derde inspectie, M. W. Kruiskamp, als verte genwoordiger van den direc teur der Rijkskweekschool voor onderwijzers(essen) J. Th. Lancee, oud-directeur van deze school, dr. W. van den Berg, directeur van de Eerste H.B.S. b met de leeraren, leerlingen en vele oud-leerlingen én voorts velen, die in den loop der jaren met den heer Grei ner in aanraking zijn geweest. Dr. W. van den Berg. die het gemeentebestuur van Haarlem vertegenwoordigde, was de eenige spreker in de aula en zette uiteen, welk een groot verlies de H.B.S. lijdt door het overlijden van den heer Grei ner. die een schoolmeester in den goeden zin van het woord was. Niet alleen mist de school veel. maar vooral zijn gezin, dat een goed echtgenoot en va der moet afstaan. Hierna speelde het orgel Ase's Tod van Edw. Grieg en hij het grafwaarts dragen van 1e baar het Largo van Handel. Nadat de kist in <Te groeve was neergelaten, dankte de heer R. Greiner, broer van den overledene voor de deelneming. Verloofd: DOLLY VAN DOMMELEN en FRED HEMERIK Santpoort, Burg. Ensöhedé- laan 28. Haarlem: Raani- singel 34. 3 December 1944. Heden overleed, na een langdurige ziekte, onze geliefde Vrouw, Moeder, Groot- en Overgrootmoe der CHRISTINA ROB geboren Leliveld in den leeftijd van bijna 76 jaar. Dat zij ruste in Vrede, is de wensch van haar lief hebbende Man, Kinderen, Klein- en Achterklein kinderen. Uit aller naam: A. Rob IJm. Oost, 26 Nov. 1944 Rembrandtlaan 3. Evacuatie-adres: Hilver sum, Liebergerstraat 72 De teraardebesteU. heeft plaats gehad Donderdag 30 Nov. te 3 uur n..m. op d§ ""oorder Begraafplaats te- Hilversum. Personnel gevraagd Gevraagd eerf HUISNAAI STER, alles kunn. naaien. Van Rijswijk, Hagelingerweg 61. Diversen le koop Te koop een z.g.a.n. VUL KACHEL 90.— C Bakker, Engelmundusweg 118. Te koop IJZEREN GELD KIST 25.—. v Dijk, Tuin derstraat 19, IJm.-Oost. Diversen Een als nieuwe bl. Overall RUILEN voor vloerkleed Spek Engelmundusweg 38, IJm. RUILEN, n kind. sch. m. 25, voor m. 26 of 27. v. d Kuil, Ratelstraat 45, IJm. RUILEN. Pop. strijkplankje en -eetserviesje voor Dames- kleeding. Scheper, P. Vermeu- lenplein 29, IJm. RUILEN. Kamer kook kachel met plaat, voor for nuis, desgew. met bijbetaling. Wokke, Groeneweg 65, IJm. RUILEN. Heerensch. m. 41 voor m. 42. Reinders. Piet Heinstraat 38, IJm WIE WIL RUILEN 1 paar laarzen 4344, voor heeren sch. m. 45. v. Beek, v. Galen straat 8 IJm.-Oost. pierfabriek is verricht- Dan komt direct een naam naar vo ren: P. Smidt van Gelder, wien het bedrijf zooveel heeft te danken. Het was een man met een geweldige energie, een werker van groot formaat, iemand, die er meer dan eens van getuigde een vooruitzien- den blik te hebben. (Wordt vervolgd). I in 8 mud., 2.05 p. m. Opl. Practijkdiploma's ƒ4.50 p. m. Enkel-boekhoudenNed. Taal en Corresp. 1.51 p. m. Middenstandsdiploma, Steno, 2.85 p. m. NED. TALEN INSTITUUT - ROTTERDAM BON Gratis proefles van Naam - No. 40 Adres BOEKHANDEL H. DE VRIES KOOPT BOEKEN OP ELK GEBIED kleine partijen zoowel als geheele bibliotheken Jacobijnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27 a, Haarlem

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2