Nieuwsblad voor Noord-Holland Aardappelboïineu 285 en R 28. Zout op bon 232. Het Ned. Roode Kruis. SS89e .Taarg. No. 388 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134998. Bijkantoren; Soendaplein 21, ÏJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 11 Dec. 1944 CJltg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd f l.is per^kwartaal 3,42. fr. d rs* 3,73. Losse nummer? n c..\t Hoofdredacteur: F. C. Derk K 123* Verliezen der Amerikanen. De plaatsvervangend minister van Oorlog in de Vereenigde Staten, Patterson, heeft de verliezen, die het Amerikaansche leger tot dusver sinds het begin der invasie leed, op ongeveer 475.000 geschat. Bij een beschouwing van dit cijfer dient vastgesteld, dat de verdere opsomming van de aantallen gevallenen, gewonden, vermis ten en krijgsgevangenen er minder toe doet, aangezien het twijfelachtig schijnt, of deze getallen iedere controle kunnen doorstaan, doch dat een feit van grooter beteekenis is, dat Patterson in een vroegere verklaring de Noord-Amerikaansche verliezen gedurende den tijd van 6 Juni tot 31 October op 200.000 becijferde. Tegenover het verlies van 200.000 man gedurende 5 maanden staat dus het ver lies van 275.000 man in drie weken. Uit deze verhouding valt af te leiden, welke buiten gewoon hooge offers de afweerslag in het Westen den Geallieerden oplegt, waar tegen over niet dan een mager resultaat in den vorm van een schamel gewin aan land op Duitschen bodem staat, terwijl voor het overige de offensieven vrijwel vastgeloopen zijn. De waarschuwing van Patterson tegen een voorbarig optimisme is onder deze omstan digheden ongetwijfeld verstandig, want naar een U. S. A. stafofficier verzekert moet iedere voet gronds met bloed betaald worden worden. Hei oordeel van Papandreus. De minister-president van Grieken land, Papandreus, gaf Donderdag voor de pers een uiteenzetting over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Griekenland en zeide, te kunnen bewijzen, dat hier sprake is ge weest van een doelbewusten Bolsjewistischen staatsgreep. De Bolsjewisten, aldus Papandreus, heb ben een onafhankelijk leger in den staat ge vormd en de omwenteling reeds lang voor bereid. Daarvoor werd het aftreden der bols jewistische ministers het signaaL De positie van Amerika. In een artikel dat zeer de aandacht trekt over de Britsch-Amerikaansche tegenstellin gen merkt de Washingtonsche correspondent van de New York Times op, dat de toene mende Engelsch-Amerikaansche geschillen de Sovjet Unie de voornaamste plaats in de groote Alliantie waarborgen. „New Sun" eischt, dat de Amerikaansche regeering niet slechts den Engelschen doch ook den Sovjets haar standpunt duidelijk uit een zal zetten. Amerika, aldus het blad, heeft zijn soldaten niet naar overzee gestuurd op dat zij voor het Britsche empire of voor de triomf van het communisme hun leven zul len geven. Bonomi weer formateur. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Bonomi zich toch met de samenstelling eener nieuwe regeering belast. In het kabinet zullen de Liberalen, de Democraten, de Arbeiderspartij en de com munisten vertegenwoordigd zijn. De socialis ten hebben de uitnoodiging, tot het kabinet toe te treden, van de hand gewezen. Engelands prestaties. In Amerikaansche kringen in Lissabon wordt dezer dagen druk gedebatteerd over bepaalde mededeelingen in het op 28 Novem ber j.l. verschenen Engelsche Witboek, die handelen over Engelands prestaties in dezen oorlog. Als één man betwijfelen de Amerika nen de juistheid der mededeeling, als zoude Engeland alleen 70 pet. van alle tot dusver opgebrachte oorlogsleveranties voor zijn reke ning hebben genomen. Aanhangers van Roo sevelt verklaren woordelijk: Zonder de hulp van Amerika zou Engeland niet alleen den oorlog hebben verloren, doch intusschen ook verhongerd zijn Amerikaansche diplomaten in Portugal gaven te verstaan, dat de opgaven in het Engelsche Witboek een zakelijk onderzoek nauwelijks zouden kunnen verdragen. Nieuwe regeering in Roemenië. Generaal Radulescoe, die een nieuw Roe- meensch kabinet heeft samengesteld, heeft aan de leden van zijn regeering een pro gramma voorgelegd, dat o.a. behelst: Onmid dellijke, totale uitvoering van de wapen stilstandsovereenkomst, herstel van de rust in het land, onmiddellijke ontwapening van de burgerwachten en van de Unie van Pa triotten, Agrarische hervorming en afschaf fing van de rassenwetgeving. i Churchill krijgt vertrouwensvotum. Na afloop van het debat over de Grieksche kwestie heeft Churchill zijn beleid aan de orde gesteld. Bij het stellen van de kwestie van vertrou wen aan het einde der debatten, verkreeg Churchill 279 stemmen, tegen 30. Volgens „Morgentidningen" is dit de tot dusver ern stigste waarschuwing aan Churchill uit dè kringen van de arbeiderspartij. Minstens 100 leden dezer partij onthielden zich van stem men. LOONDERVING KERSTMIS-NIEUWJAAR IN DE BOUWBEDRIJVEN. In verband met de loonderving op de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag bestaat er voor de bouwvakarbeiders gelegenheid twaalf va- cantiebonnen te verzilveren bij de bekende plaatselijke adressen. Losse bonnen worden niet aangenomen. De bonnen moeten opge plakt zijn in het zgn. bonboekje, dat tijdens de zomerinwisseling aan een ieder is uitge reikt. Voor het overige wordt verwezen naar 'e wenken, in dat boekje vermeld. In het verwoeste Venlo. Aan een P. K. berichtgeving in de Deutsche Zeitung ontleenen wij het volgende: In de door menschen verlaten straten van Venlo klinkt hol de stap van de Duitsche wacht, die de tallooze glasscherven tot fijn gruis ver maalt. Voor het kerkportaal ligt in een krans van verkoolde balken de ijzeren spits van den toren der hoofdkerk. De Maasbrug is blijk baar het eigenlijke doel van den Britschen aanval geweest, die zulke verwoestingen in deze nette Nederlandsche stad aanrichtte en honderden bewoners begroef onder de bouw werken van het stadscentrum, dat in zijn pro perheid welhaast een stukje speelgoed uit de speelgoeddoos leek. Dit eerste bombardement is door nieuwe gevolgd en de bevolking, die in het begin slechts overdag de stad verliet is de staag hooger wordende bergen puin ont vlucht en heeft haar toevlucht in naburige dorpen gezocht. Zelfs op grooten afstand bui ten de stad, waar in de richting van de Duit sche grens lange rijen broeikassen staan, zijn de slechtgerichte bommen neergekomen. Door de kale ijzeren karkassen der glazen huizen strijkt de Novemberwind en speelt met het, loof der tomatenplanten, waaraan de vrucht bij centenaars verrot. Dagen lang duurt nu reeds de Britsche aan val tegen het Duitsche Maasbruggenhoofd bij Venlo, welke hindernis de tegens.tander door het aanwenden van een ongekende hoeveel heid materiaal en met een ongetelde massa menschen in weinige dagen meende te kunnen opruimen. Drie Britsche infanteriedivisies, een pant serdivisie en een pantserbrigade begonnen den strijd tegen den door Duitsche valscherm jagers verdedigden zuidelijken vleugel van het bruggehoofd. In hun met water gevulde kuilen, achter inderhaast opgeworpen wallen en in de dekking van het karige naaldhout weerden valschermjagers en grenadieren zich verbeten. Kanalen en slooten dienden hun meermalen als uitgangsstelling bij den op bouw van nieuwe verdedigingslinies, waar tegen het de vijandelijke infanterie slechts onder beschutting van de zwaarste artillerie mogelijk was, op te treden. Zoo verschoot de tegenstander op een kleine terreinstrook in de buurt van de dorpen Helden en Panningen meer dan 25.000 granaten. Achter deze vuur- wals trokken de Britten over een smal kanaal en het gelukte hun, eenige troepen valscherm jagers vrijwel in te sluiten. Doch nauwelijks had de vijand zijn trommelvuur geopend of de Duitsche soldaten hervatten onverdroten weder den strijd, boksten zich dooralle hin dernissen heen en bouwden een nieuwe ver dediging op, die den Britten voor de zooveeN ste maal den weg versperde. Tot diep in den nacht zetten Britten bij kunstlicht hun aanvallen voort. Op eenigén afstand achter de hoofdstrijSlinie hadden zij schijnwerpers aangebracht, die zelfs bij het mistigste weer hun breede lichtbundels langs den hemel lieten spelen en het strijdtooneel met een eigenaardig licht overgooten, waarin de tegenstander zijn nieuwe voorraden voor het front aanvoerde en voorbereidingen trof voor den volgenden dag Is de dag helder, dan probeert de vijand door het inzetten van het luchtwapen den gang der gebeurtenissen te bespoedigen. Al lerlei vliegtuigen zijn onophoudelijk in de lucht, doch worden in het frontgebied door de onvermoeide Flak bijna voortdurend op eer biedige hoogte gehouden. Eerst als bepaalde luchteskaders verschijnen wordt de soldaat opmerkzaam en snel verdwijnt al wat her innert aan het leven der burgerbevolking. De Hollandsche jongens, die zooeven nog op kin derlijke wijze soldaatje speelden en het lied van Heidemarie.zongen of onder de door bom men versplinterde boomen sprokkelhout voor moeder zochten, zijn verdwenen. Mannen en vrouwen drukken zich tegen de muren der huizen en volgen ademloos het optreden van de Flak. Geluk had een Britsche boordschutter, die van een hoogte van drieduizend meter met zijn machine naar beneden kwam en naast zijn volkomen verpletterde kameraden slechst met een beenbreuk zittend in zijn nauw ver blijf gevonden werd. Doch tezelfder tijd stortte een Tiefflieger, die door een onweers bui gedwongen was, te dalen en in het vuur der Flak terecht was gekomen, neer in de stelling der Flaksoldaten, die hem weinig tijd later begraven hebben naast de versplinterde romp van zijn vliegtuig Amerikaansche leening aan Frankrijk. Te Washington vinden onderhandelingen plaats over een crediet van twee milliard dollar aan Frankrijk. Dit crediet zal te ge legener tijd gebruikt worden voor den aan koop van 700 locomotieven en 7500 spoorweg- wagon-3 in de V. S. Laffe moordaanslag. Een dezer dagen omstreeks halfacht meld den zich aan het bureau van politie te Schoonhoven drie personen, die om onderdak vroegen, aangezien zij niet meer voor 8 uur hun woonplaats konden bereiken, zoo meldt de Tel. Toen op dat verzoek de opperwacht meester B. M. Fortuyn de binnendeur opende o mden woordvoerder van het drietal binnen te laten, loste een der anderen een schot, ver moedelijk uit een automatisch machinege weer, dat den politieman in den buik trof. Een agent snelde met het pistool in de vuist toe, waarop de drie onbekenden de vlucht namen. De getroffene kon nog een korte ver klaring omtrent het gebeurde afleggen, voor dat hij op doktersadvies naar een ziekenhuis te Gouda werd overgebracht, waar hij den volgenden morgen aan zijn verwonding is overleden. Het slachtoffer was 57 jaar oud en stond als een trouw en accuraat politieman bekend. Het onderzoek naar de daders heeft nog niet tot eenig resultaat geleid. Het voeren van het Roode Kruis, teeken. Ten einde een waarborg te scheppen, dat het teeken van het Roode Kruis slechts in de daartoe bestemde gevallen wordt gevoerd wordt, aangezien gebleken is, dat het Roode- Kruisteeken bij herhaling door Nederland sche burgers ten onrechte en in strijd met de bepalingen van het Verdrag van Genève van 27 Juli 1929 wordt gevoerd, op grond van de art. 7 en 8 der Verordening nr. 15/1924 betreffende den uitzonderingstoestand, in overeenstemming met de bevoegde instanties van de Duitsche weermacht, het volgende bepaald Artikel 1. 1. Aan burgers, ook artsen, is het voeren van het teeken van het Roode Kruis op een wit veld slechts dan geoorloofd, indien zij., als lid van het Nederlandsche Roode Kruis, in dienst en op last daarvan werkzaam zijn tijdens de uitoefening van hun taak, bedoeld in het verdrag van Genève. Zij mogen hier bij het Roode Kruis-teeken slechts dragen op den voor het Nederlandsche Roode Kruis toegeslanen armband. Bovendien moet de betreffende persoon een legitimatiebewijs van het Nederlandsche Roode Kruis bij zich dra gen, hetwelk het controlestempel draagt van den weermachtsbevelhebber in Nederland en waaruit uitdrukkelijk de bevoegdheid blijkt tot het dragen van dit Roode Kruisteeken. 2. De in het eerste lid genoemde armban den en legitimatiebewijzen worden afgegeven door den secretaris-generaal van het Neder landsche Roode Kruis. Artikel 2. Op motorrijtuigen mag het teeken van het Roode Kruis op een wit veld door burger personen, ook artsön, slechts worden gevoerd, indien 1 Alleen en uitsluitend het Nederlandsche Roode Kruis bevoegd is om over het motor rijtuig te beschikken, en alleen bij gebruik van het motorrijtuig voor een, rit in dienst en op last van het Nederlandsche Roode Kruis, onder geleide van een vertegenwoor diger daarvan, die zich overeenkomstig art. 1 eerste lid, kan legitimeeren. 2. Het motorrijtuig door den weermachts bevelhebber in Nederland is toegelaten voor het gebruik in dienst van het Nederlandsche Roode Kruis en daartoe is voorzien van een bijzondere vergunning. Artikel 3. Aan burgers is, in welken vorm ook, ieder gebruik van het Roode Kruisteeken op een wijze, die niet is toegelaten in de artikelen 1 en 2 van deze beschikking, verboden. Artikel 4. 1. Hij, die in strijd handelt met de bepa lingen van deze beschikking dan wel deze tracht te ontduiken, wordt voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaar dere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met een geldboete van ten hoogste 10.000 dan wel met een dezer straffen. 2. Het nemen van maatregelen op het ge bied van de Sicherheitspoüzei blijft onaan getast. Artikel 5. Deze beschikking treedt in werking op 15 December 1944. Op dat tijdstip treedt de op 10 October 1944 gepubliceerde bekendmaking betreffende het voeren van het Roode Kruis teeken buiten werking. Alle tot op dat tijd stip afgegeven legitimatiebewijzen voor het voeren van het teeken van het Roode Kruis worden dan ongeldig. 's-Gravenhage, 8 December 1944 De algemeen plaatsvervanger van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied WIMMER. De verordening houdende bijzondere bepa lingen inzake het voeren van het Roode Kruisteeken is noodzakelijk gebleken wegens de talrijke misbruiken van het Roode Kruis teeken. Het teeken werd dikwijls gebruikt door personen, die daartoe niet gerechtigd zijn of het werd gebruikt voor doeleinden, waarvoor het niet bestemd was. De door de overeenkomst van Genève van 27 Juli 1929 ter verbetering van het lot van gewonden en zieken van het leger te velde voor het Roode Kruisteeken beoogde bescher ming kan slechts dan in vollen omvang tot haar recht komen, wanneer dit teeken ter bescherming van de in de overeenkomst van Genève beoogde taak en van het daarbij be trokken personeel wordt gebruikt. De over eenkomst van Genève bevat zelfs de uit drukkelijke verplichting er voor te zorgen, dat in oorlogstijd iedere handeling, die in strijd is met de bepalingen van deze over eenkomst wordt gestraft. De overeenkomst van Genève beschermt slechts het uitsluitend voor de berging, het vervoer en de behandeling van gewonden en zieken, alsmede het voor het beheer van sanitaire formaties en instellingen bestemde personeel, hetzij het militair personeel be treft, of personeel van erkende, vrijwillige hulpvereenigingen, dat voor dezelfde hande lingen wordt gebruikt. In de overeenkomst van Genève is hierbij, zooals reeds haar titel zegt, principeel aan gewonden en zieken van het leger, dus der strijdende macht, gedacht. De bescherming van het Roode Kruis moet echter ook worden verleend bij de sanitaire hulpmaatregelen door het bovengenoemde personeel naar aanleiding van luchtaanvallen. Dit personeel der vrijwillige hulpvereenigin gen moet echter, volgens de bepalingen van de Geneefsche overeenkomst een door een militaire autoriteit gestempelden armband dragen en een eveneens door een militaire autoriteit verleend legitimatiebewijs bezitten. De zoo juist afgekondigde beschikking in zake het voeren van het Roode Kruisteeken laat geen twijfel bestaan, dat in de toekomst elk misbruik van het Roode Kruisteeken zeer scherp en eventueel ook als sabotage met de zwaarste straffen, bestraft zal worden. De bonnen 285 en R welk» ïn de provincies Noord-Holland Zuid-Holland en Utrecht ge durende het tijdvak van 3 t.m. 9 December recht geven op het koopen van aardappe len, dient men, voer zoover hierop nog niet is afgeleverd, uiterlijk op Woensdag 3 3 De cember bij zijn leverancier in te leveren. Aflevc"-:nc door handelaren zal zonder rmdere aankondiging zoo spoedig mo gelijk plaats hebben. Voor de bonnen 284 en R 27 ra'., voor zoover hierop nog nie- werd afgeleverd, een afzonderlijke regeling worden getroffen. AARDAPPELBONNEN VOOR WEEK 17—23 DEC. In de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht zullen voor de week van 17 tot en met 23 Decem ber 1944 de bonnen 273 en R17 van de 2de noodkaart worden aangewezen voor het koopen van aardappelen. De per bon beschikbare hoeveelheid zal nader worden bekend gemaakt: Deze aard appelbonnen moeten, voor zoover niet van de centrale keukens gebruik zal worden gemaakt, vóór Donderdag 14 December a.s. worden ingele verd bij den aardappelhande laar. Nadat de handelaren hier op zijn bevoorraad, zal zon der nadere aankondiging tot aflevering worden overgegaan doch uitsluitend in cje week van 17 tot en met 23 December. In de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht met uitzondering van den distributiekring Gorkum, wordt weder een bon voor het koopen van 250 gr. zout aangewezen. Het publiek dient hiertoe de bonnen 232 van de tweede noodkaart vóór Zaterdag 16 December bij den winkelier in te leveren. De aflevering van het zout zal zonder nadere aankondiging plaats vinden zoodra de win keliers op de bonnen 232 zijn bevoorraad. Voor den distri butiekring Haarlem wordt per bon 232 in plaats van 250 gram 300 gram zout beschikbaar ge steld. De heer W. Dyserinck tot voorzitter benoemd. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-ge neraal voor Bestuur en Justi tie heeft op 8 Dec. 1944, als algemeen plaatsvervanger van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, op grond van art. 3 der ver ordening, nr. 108/1940 (vierde verordening betr. bijzondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied), gelet op art. 7, eerste lid der verorde ning nr. 15;1944 betreffende den uitzonderingstoestand, den heer consul-generaal b. d. Willem Dyserinck benoemd tot eersten voorzitter van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. DR. J. W. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. In den leeftijd van 47 jaar is hier ter stede overleden de heer Dr. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel, leeraar in de Ge schiedenis aan het Gymnasium alhier. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. te twee uur op de .Algemeene Begraafplaats aan de Klever- laan. KOFFER OPENGESNEDEN. Als men meent, dat de fiete rustig buiten de deur kan blij ven bij een bezoek, dan moet men toch oppassen, dat er niets gebeurt met koffers, als ze er op bevestigd zijn. Een minder prettige ervaring deed een achttienjarig meisje uit Zwaagdijk op, dat een kwar tiertje in huis was aan de Spaarnbergstraat. Een onbe kende had haar koffer openge sneden en er een schakelarm band van goud en zilver en een zilveren broche uit ge stolen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1