BRANDKASTEN KLUISDEUREN WAHMt HAP a W. A. Schoften's BEKENDMAKING QEMEENTE VELSEN - VACANTTEBONNEN VER ZILVER TNG Ongewenscht bezoek aan bakkerijen. Meel en rantsoenbonnen als buit. Onbevoegden hebben twee bakkerijen té IJmuiden-Oost AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM PFN DIE ZIT Winterkost met een pittige saus van Butaroma, of een kruidige jus van Albumona. Voed zaam en smakelijk! Aardappelmeelfabrieken Het extra vleeschrantsoen der konijnenhouders Thans beteekent een maisch konijnenboutje een welkome aanvulling van^het sobere vleeschrant soen. Daar 't aantal konijnenhouders zich nog steeds aanzienlijk uitbreidt, zullen tijdens de komende feestdagen weer-zeer velen van de resultaten van hun liefhebberij kunnen profiteeren. Voor<menige konijnenhouder is het slachten der dieren evenwel een geducht probleem. Bovendien wordt het keuren der dieren veelal nagelaten, hetgeen onaangename gevolgen kan hebben. In 194' werd aan al deze bezwaren tegemoet geko men. want er bestaat sinds geruimen tijd in het slachthuis te Haarlem gelegenheid om de konijnen te laten keuren en vakkundig door het personeel te iatren slachten. Hierdoor wordt het nutteloos martelen der dieren vermeden. Een en ander ge schiedt in overeenstemming met het streven der Vereeniging voor Dierenbescherming. Reeds in de beginperiode hJfcben de konijnen houders bewezen, dat zij de genomen maatrege len wisten te waardeeren. Er werden bijvoorbeeld vóór Kerstmis in twee dagen honderden konijnen ter keuring aangeboden en geslacht. Meer dan eens Icon hierbij een ziekte worden geconstateerd, zoodat dergelijke exemplaren niet voor consump tie konden worden gebezigd. Voor de aanstaande weken verwacht men op nieuw „seizoendrukte". lederen Vrijdagmiddag van twee tot vier kunnen de konijnenhouders met hun dieren terecht. Het conflict in de Geref. kerken. De predikanten ds. A. Kuiper te Holwerd (Fr.) en ds. J. Waagmeester te Murmerwoude (Fr.) zijn geschorst omdat zij zich niet wilden conforrnee- ren aan de beslissingen van de -Generale Synode. De kerkeraad der Geref. kerk van Stadska naal heeft met medewerking met dien van Stads kanaalPekelderweg den heer H. Ploeg als oudei- (nng geschorst omdat hij zich aan de beslissingen der synode niet wenschte te eonformeeren. Direct daarop zijn de bezwaarden overgegaan tot net organiseeren van eigen kerkdiensten die gehou den worden in de v.m. synagoge der Ned. Isr. gemeente. De eerste diensten werden geleid door ds. B. A. Bos van Assen. Te Deventer is een vrijgemaakte Geref. keik. ontstaan met 70 leden. De diensten worden ge leid door predikanten uit Enschedé. Te Voorschoten heeft zich een vrijgemaakte Geref. kerk geïnstitueerd die 60 leden telt. De gemeente houdt haar samenkomsten in een open bare school. Tot hulpprediker werd benoemd cand. J. C. Janse te Breda. De vrijgemaakte Geref. kerk van Groningen is voornemens over te gaan tot het beroepen van een vijfden predikant. De ongedeelde kerk van Groningen telde 9 predikanten. De helft van het zielental heeft zich met 4 predikanten van de synode-besluiten losgemaakt. Van de 5000 leden die de Geref. kerk /an Schiedam telde zijn er met een der predikanten ds. C. Vonk, ongeveer 1000 meegegaan die zich van de besluiten der synode hébben vrijgemaakt. Het gebouw van den Ned. Prot. Bond, waaiin men Zondags diensten houdt, is te kiein. De ker keraad heeft nu aan die van de (synodale) kerk gevraagd omtover een kerkgebouw te mogen be schikken, als dat buiten gebruik is. De kerk^- ra'ad heeft wejgefrend"^ antwoord ge- ge*'* w O LitOEPlNGSWERK HERV. KERK. Benoemd én aangeno men als hulppred. te Maarssen J. Vink. pred te Stad a. 't Haringvliet te Maarsen (Evang.) J. Visée, cand. aldaar. VRIJGEMAAKTE GEREF. KERKEN. Beroe pen te Voorburg .r. P. v. d. Stoel Jr.-te Over- schild. Benoemd tot nuippred. te Voorschoten J. C. Janse, cand/ te Breda. Aangenomen naar Hoogezand-Sappemeer B. Jongeling, cand. te Garijp (Fr.). GIFTEN EN LEGATEN. Prof. dr. K. Schil der te Kampen heeft uit Roodeschool en Uithui- zernieeden drie giften van f 1000 ontvangen ten Date van de opleiding tot den dienst des WoordS in <ie vrijgemaakte Geref. kerken van Nederland IJMUIDEN De ontwikkeling der Papierfabriek. Nog een en ander uit het verleden van Velsen-Noord Een vorige maai hebben we een en ander over het verledenmet een bezoek vereerd. In de van Velsen-Noord, waar men' J_ eens een lustoord met prach tige bosschen efi vruchtbare landouwen vond, verteld. Het was de stichting van de Pa pierfabriek. welke het gedeel te van Velsen tén noorden van het Noordzetekanaal een geheel ander beeld deed aannemen. Het op bescheiden voet begon nen bedrijf leidde de industria lisatie van de-gemeente in en deed Wijkeroog, hoofdzakelijk een woonplaats van arbeiders, ontstaan. We zullen ditmaal de ontwikkeling van de Papierfa briek nagaan. Zooals we reeds hebben vast gesteld werd de fabriek te Vel sen-Noord in 1895 gebouwd. Precies twintig jaar tevoren was de heer P. Smidt van Gel der in de leiding van de reeds bestaande fabrieken opgeno men. Het bedrijf maakte een bloeitijd mede en moest een jaar later worden uitgebreid 1 Maart 1876 werd daarom een acte van vennootschap gepas seerd tusschen de heeren P. Smidt van Gelder Jr. te Wor- merveer, P. Smidt van Gelder te Amsterdam. P. H. van Gel der te Velpt, Joan Gerard Kruimel te Amsterdam en P- van Gelder te Wormerveer. In 1883 trokken de heeren P. Smidt van Gelder Jr. en P. H. van Gelder zich uit de zaken terug en werd een nieuwe ven nootschap tusschen de heeren P. Smidt van Gelder, Joan G. Kruimel en P. Smidt van Gel der, allen te Amsterdam, ge vormd. Intusschen moest (na 1876) bij de papierfabricage steeds meer aan de cellulose worden gedacht. De heer Pieter Smidt van Gelder, wien Velsen- Noord zooveel heeft te danken, kreeg in 1883 geheel de leidjng van de fabriek De Eendracht te Wormer. waar hij de woor den van zijn gelijknamigen voorganger: „een papierfabri kant, die niet timmert, gaat niet vooruit" in toepassing bracht. Vooruitgang was en bleef het devies. Den heer Smidt van Gelder werd in 1895 de geheele leiding der firma opgedragen, en hij toonde man van de toekomst te zijn. De oude grondstof, waarmede langen tijd was gewerkt, moest ruim baan maken voor hout- stof en cellulose. Dat zag hij 'in. Maar bovendien had hij vertrouwen in de opkomst van de krant. Het dagblad ging een groote toekomst tegemoet en eischte voor zijn papier: snelheid, lage prijs en geweldige hoeveelheid. De papierindustrie moest zich aan passen. Er wétd hard gewerkt bij het bedrijf en in 1892 werd het eerste rotatiepapier ver vaardigd, waarmede een mijl paal was hereikt. Want "reeds spoedig moest de fabriek te Wormer een nieuwe machine hebban en noe wat n-aav te vroot MODERNE FABRIEK Toen nam de -heer Smidt van Gelder een energiek besluit. Had het bedrijf te Wormer reeds haar ouden ^bloei her kregen, er moest eerr nieuwe fabriek komen. De directeur woonde toen op het landgoed Beeckesteyn in deze gemeente en hij koos een terrein aap het Noordzeekanaal te Velsen uit. hetwelk hij van het rijk aan kocht. De fabriek werd in 1895 gesticht en een jaar nadat met den bouw was begonnen werd al het eerste krantenpapier gefabriceerd. Het bedriif bleek een succes te zijn en het maken van krantenpapier, hetgeen tot dusver in Wormer geschiedde werd te Velsen geconcentreerd. De firma had een nieuw, bij na geheel braakliggend--terrein betreden, en haar zaken na men steeds grootere vormen aan. Waren daartoe reeds eer der plannen geweest, in 1990 werden de fabrieken vereenigd in de N.V Ver Kon. Panier- fabrieken Van Gelder Zonen waarbij het kapitaal f 2.500.0OO bedroeg, hetwelk later tot f 5.000.000 werd uitgebreid. En steeds weer waren er verande ringen, waren er aanwinsten, zoodat er in Augustus 1934 toen de heer P. Smidt van Gel der overleed, te Velsen 2 cel- lulosefabrieken waren, bene vens een houtstoffabriek; in 1913 waren de hooee pyriet- en sulfaatovens op het terrein verrezen, in welk jaar («p 18 April) bovendien de zetel der N.V. van Velsen naar Amster dam was verplaatst en het kapitaal tot f 10.000 000 was vergroot. Er waren daarbij in- grijpende veranderingen in Koekoekstraat slaagden zij er in om, zonder tg worden op gemerkt, zeven zakken meel mede te nemen. In de Stephen- sonstraat werden rantsoenbon nen ontvreemd; hier bleek, dat de dieven tegenwoordig alles kunnen gebruiken, want bo vendien warden.... een wek ker en een handdoek als buit bescnouwd In beide gevallen zijn de daders onbekend. De politie* tracht hen en het ge- stolene te achterhalen. Aardappelen weggenomen. De groote vraag naar aard appelen heeft er toe geleid, dat onbekenden een hoeveelheid van den landbouwer W. uit den Spaarndammer polder heb ben ontvreemd. Uit een iuil wordt twaalf hl. pootaardappe- len vermist. De politie heeft den diefstal in onderzoek. Dievenprimeur: windmolen ontvreemd Er blijken nog mogelijkheden te zijn, om nu de electrici- teitsvoorziening is gestaakt aan licht te komen, maar het groote bezwaar is, dat al deze mogelijkheden zoo beperkt zijn. Toen dan ook van het nut van windmolens werd gewag ge maakt, trokken deze allerwege de aandacht en menigeen ging met meer of minder goede voorlichting probeeren er zelf een te vervaardigen. Een in de Frans Naerebout- straat te IJmuiden-Dost wo nende garagehouder kon op het bezit van een behoorlijken windmolen bogen, die op het dak van zijn, naast de garage staand, huis ijverig werkte en voldoende licht ^voortbracht. Er is tegenwoordig echter in veie gevallen weinig oog voor het verschil tusschen mijn en dijn. Iemand, die-den molen met af gunst had zien draaien, kon de bekoring niet weerstaan. Hij maakte een aanvalsplan, dat afdoend bleek te zijn. want den volgenden dag was het werk tuig spoorloos verdwenen. Men kan zich afvragen hoe de on eerlijke molenvereerder er in is geslaagd he# apparaat weg te halen. maar in ieder geval heeft het hem. zooal geen geld, dan toch veel moeite gekost, want een klimpartij in het don ker, met het risico te worden betrapt, is niet bepaald een aangename bezigheid. Hoe het zij. de molen is weg en blijft nog steeds weg. De benadeelde, die blijkbaar zeer geduneerd is, heeft zich bij de politie vervoegd en tegelij kertijd medegedeeld. dat hii een beloöning van honderd .gulden over heeft voor den- gene, "die er voor kan zprgen. dat zijn molen terugkomt. Ofvonrfen voorwerpen Bij de politie werd aangifte van de volgende in de ge meente Velsen gevonden voor werpen gedaan: een parapluie, een handwagentje, een kinder want, een damesschoen, een heerenhoed, een paar wanten en een heerenhandschoen. Aan het hoofdbureau van po litie, Tiberiusplein te IJmuiden Oost, zijn op alle werkdagen inlichtingen te verkrijgen, uit gezonderd 's Zaterdagsmiddags. RIJWIEL ONTVREEMD Uit een brandgang naast een perceel aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost werd dezer da gen ten nadeele van H. J. de W een rijwiel Ontvreemd. De dader is onbekend. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Veedieven stonden terecht. Er werden in Beverwijk en omgeving vele veediefstallen gepleegd en algemeen werd dan ook verwacht, dat er ra dicaal zou worden ingegrepen. Dit is gebeurd en daarbij bleek eens te meer, welken omvang het euvel had aangenomen. De Economische Rechter te Haar lem heeft Woensdagmorgen twee dergenen, die zich aan de diefstallen schuldig hebben gemaakt, voor zich zien ver schijnen en hun optreden op duidelijke wijze gelaakt. Het waren C. E. de Wit en C. Goedhart, beiden te Beverwijk welke wegens overtreding van artikel 311 van het W. v. Str. terecht stonden. Over eerst genoemde was een gunstig rapport uitgebracht, maar laatstgenoemde kon daar niet op bogen. Zooals kwam vast te staan hadden zij op verschil lende tijden deel van combina ties uitgemaakt, welke een groote reeks veediefstallen op hun geweten hadden. Dit feit gaf de zaak een ander aspect, dan men aanhankelijk mis schien zou meenen; er .was van ernstige overtredingen sprake. Het thans voor den recht'er gedaagde tweetal werd verwe ten een vaars en een schaap te hebben ontvreemd. De econo mische rechter veroordeelde dén zes-en-twintigjarigen De Wit tot tien maanden met af trek" terwii! den vier-en-der tigjarigen Goedhart een straf van een jaar met aftrek werd opgelegd, nadat er een jaar en zes maanden tegen hem was geëischt. Nachtdienst Roode Kruis. Is er onlangs in het perceel Sparrenstraat 33 te IJmuiden- Oost reeds een meldingspost gevestigd, bovendien heeft het bestuur der afdeeling IJmui- den-Veisen van het Nederland sche Roode Kruis besloten een nachtdienst voor het transport van zieken en gewonden in te stellen. Deze is in hetzelfde gebouw ondergebracht. De nachtdienst begint 's avonds acht uur en eindigt 's morgens zeven uur. Konijnendleven op pad Degenen, die geen onder scheid tusschen mijn en dijn wenschen te maken, leggen den matsten tijd ook weer veel be langstelling voor Kerstboutj.es aan den dag, zoodat het voor de konijnenhouders aanbeve ling verdient geregeld op hun hoede te zijn. Dezer dagen werden te IJmuiden-Oost en Driehuis uit achter woningen staande hokken konijnen ont vreemd. Er is aangifte bij de politie gedaan, die een onder zoek instel— ^chtig kazen verdwenen. De winkelier B. kwam tot de onaangename ontdekking, dat onbevoegden een bezoek aan zijn winkel te IJmuiden-Oost hadden gebracht. Zij. bleken een gÜSfede neus te hebben want zij troffen er niet minder dan tachtig Edammer kazen aan, waarvan zij zich n^ee^ter maakten. Bovendien name- zij een snelweger medp. De win kelier heeft de ploitie van den diefstal op de hoogte gebrach* waarna direct een onderzoek is ingesteld Dp daders ziin on bekend PREDIKBEURTEN BEVERWIJK. Ncd. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. G. de Roest. Ver. Gebouw Populierenlaan. 10 u.: De heer J. Swaak. 3 uur: Ds. M. E Ouwehand. WIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kcrl-, 10 uur: Ds. M. E. Ouwe hand. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Velserduinweg. Geen opgave. Geref. Kerk, Velser duinweg. 9.30 en 3 uur! Ds. E. G, van Teviingen. Chr. Geref. Kerk. Ver. Gebouw,Kalver- rtraat 9.30 er. 3.30 uur: Lees- dienst. Oud-Kath. Kerk. (De Goede Herderkerk) Velserduin weg. Geen opgave. Vergade ring van Geloovigen, Willems- beekweg. 10 uur: Eeredienst. 4.30 u.: Bediening-des woords. Ned. Luthersch Genootschap. Geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv- Kerk Enschedélaan, 9f30 uur Dienst. Geref. Kerk, Enschedélaan. 9.30 uur- Ds. J. Bru=«aard, 3 uur: Ds S. E. Wesbonk. BEVERWIJK. Geref. Kerk. C. H. Moensplein. 9.30 en 3 uur: Ds. M Feitsma Kru:me!d'even actief. De kruimeldieven hebben den laatsten tijd weer van zich doen spreken. Ten nadeele van de firma L. hebben zij uit een perceel aan de Kennemerlaan te IJmuiden een geldkistje en gereedschappen ontvreemd. Uit een schuur aan de Wüste- laan te Santpoort werd ten nadeele van P. D. een paar leeren schoenen gestolen. In beide gevallen stelt de politie een onderzoek in. FUNK MEISJE gevraagd boven 18 jaar, v. d. morgenuren. 110!'IN'SON, Velserduinweg 152, IJm O. GEMEENTE VELSEN. VERLENGING „AUSWEISEN" De BURGEMEESTER van VELSEN brengt ter kennis, van de werkgevers, werk nemers en zelfstandig werk zame personen, wonende buiten het spergebied van de vesting IJmuiden, dat de geldigheidsduur van alle Ausweisen moet worden verlengd. Teneinde deze ver lenging te verkrijgen, dient iedere werkgever voor zich-' zelf en de bij hem in dienst zijnde personen, in te dienen een lijst in duplo (in machi neschrift) inhoudende in al fabetische volgorde; de naam, voornamen, geboorte plaats, jaar en datum, woon plaats, nr. en letter van het persoonsbewijs en nr. van de in het bezit van betrokkene zijnde Ausweis. Denmannen worden aangeduid '':'met de letter (M) en de vrouwen met de letter (V). Elk zelf- stannig werkzaam zijnd per soon dient voor zichzelf een dergelijke lijst op te maken. De lijsten vergezeld vati de „Ausweisen" moeten wor den aangeboden aan het .Ausweisebureau" tegenover het raadthuis te Velsen (op 18, 19, 20 Dec. a.s. telkens des voonm. tusschen 9-10,30 uur. Ausweisen kunnen op den dag van aanbieding des n.m. tusschen 1516 uur weder aan "Het Ausweisebureau in ontvangst worden genomen. Het verstrekken van onjuis- 'e opgaven is strafbaar Velsen, 11 December 1944. De Burgemeester v.n. TJ. v. d. WEIDEN. het bestuur gekomen. De heer P. Smidt van Gelder was als directeur afgetreden en had tot 1932, in welk jaar hij zich geheel uit de zaken had terug getrokken, zitting in den raad van commissarissen genomen. Bij zijn dood voofzag de N.V. met twee groote fabrieken, te Velsen en te Renkum, vrijwel de geheele Nederlandsche dag bladpers van papier. Herinne ren wij tenslotte aan het socia le werk van den pionier. -In 1904 schonk hij het ontspan ningsgebouw Concordia aan zijn personeel en verder wer den een bewaarschool voor kinderen van de werknemers en arbeiderswoningen bouwd. Wegens EVACUATIE verzoeken wij U ALLE klompen zo spoedig mogelijk af te halen. Uiterlijk voor 18 December. - Ook de scheermesjes op de boh en die welke geslepen ziin. moeten gebaald worden. N.V. J. v. d. Kley's Ijzerhandel, Velserduinplein De Burgemeester van Velsen brengt ter. openbare kennis, dat de KERSTVACANTIE der OPENBARE LAGERE SCHOLEN in deze gemeente zal worden ge houden van 15 DECEMBER 1944 tot 15 JANUARI 1945. Velsen. 13 December 1944. De Burgemeester voornoemd, TJ. v. d. WEIDE. VOOR DE A.S. FEESTDAGEN Maandag' 18/12 van 8.30 uur11 uur letter A t.m. G van 1.30 uur4 uur letter H t.m. L Woensdag 20/12 van 8.30. uur11 uur letter M t.m. S van 1.30 uur4 uur letter T t.m. Z in het Patronaatsgebouw Willemsbeekweg IJm.-Oost. Boekjes zijn alleen daar verkrijgbaar. Gelieve wisselgeld mee te brengen. - Voorn losse of verkeerd opgeplakte ge- bonnen wordt 50 pCt. in mindering gebracht.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2