TREKKERS BERICHT Onze bureaux in IJmuiden zijn verplaatst naar KENNEMERLAAN 154 IJMUIDEN. Beeckensteyn en Waterland. Van fraaie buitengoederen, die bewaard bleven. Hoeveel is er in de gemeeate Velsen gedu rende den loop der jaren verloben gegaan F 1 groot was hier eens het aantal buiten- p fatsen en hoe rijk was hun pracht. Van Sanp^ort tot Beverwijk was het eens zoo, da: omyangrijke en kleinere lustverblijven 6Chier één rij vormden. Daar woonden de Am- sterdamsche en Haarlemsche kooplieden en regenten, die gaarne van de gelegenheid ge bruik maakten om voor de stads- en zaken- drukte naar het schoone Kennemerland te vluchten We hebben reeds meer dan eens over bui tenplaatsen geschreven, marft het onderwerp is niet spoedig uitgeput. Dit blijkt wel wan neer men nagaat hoeveel indrukken een wan deling van Santpoort naar Velsen vroeger op leverde. Het aantal lustverblijven, dat de tijden heeft getrotseerd, is gering, maar ge lukkig kan Velsen er nog op enkele bogen. Het is een verheugend verschijnsel, dat sinds tientallen jaren alles wordt beproefd om het historische hier en elders in het land te be waren, niet alleen van rijks- en gemeente wege. doch ook door bepaalde stichtingen. Wat de gemeente Velsen aangaat kunnen we aan Veiserbeek en Rooswijk herinneren, even als aan hetBurgemeester Rijkenspark, dat eens tot het landgoed Spaarnberg behoorde. Een wandeling van Santpoort naar het dorp Veisen bewijst, dat er méér bewaard is ge bleven. Treffen we niet, de buitenplaats Bee ckensteyn aan, die ook door van Nidek in 1729 in,-zijn fraaie werk Het Zegepralend Ken nemerland werd beschreven? In zijn Geschie denis en Beschrijving van Haarlem (1877) ver telt 'Allan er sleehts weinig van. m^ar hij constateert toch: Het huis heeft een deftig, echt zeventiende eeuwsch voorkomen, en maakt met zijn kleinen koepeltoren (waarin een slaguurwerk) een aangenamen indruk op den wandelaar; dat helder wit tegen dat don ker groen: 't maakt inderdaad een recht be- vallig effect" De schrijver V?)egt er aan toe, dat Heeckensteyn in dien tijd behoorde aan jhr. mr W Boreel van Hogelanden, te 's Gra- venhage. oud-commissaris des Konings in dit gewest en dat het „laatstelijk" door de fami lie Cahen werd bewoond. We kunnen wat dit betreft opmerken, dat de buitenplaats, even als Waterland, sinds lansen fhezit van de familie Boreel is Typisch is, wat Abraham Rademaker in gijn wer^ Hollands Tempe, waarin hij op niet altijd nuchtere wijze beschrijvingen in vers vorm geeft, geestdriftig over Beeckensteyn vertelt: ,.Wat vorstelijk gebouw verschijnt mij voor mijn oogen? Kan 't waarheid Wezen? Neen. 't gezigt heeft mij bedrogen. Dit is geen Herenhui*! maar eenig vorstenhof" Ver der zegt hij nog' „O Sierlijk Bekensteyn. hoe groots, hoe wijt. hoe breed Gaat hier het wandlend oog langs alie kanten weiden! Aan enthousiasme had Rademaker dus geen gebrek Maar ook dr. ir J. T P Bijhouwer constateert in zijn in 1943 verschenen werkje „Nederlandsche tuinen en buitenplaatsen", dat het huis, hoewel 'Set lang onbewoond is geweest, toch een vorstelijk, statig gebouw is, dat duidelijk uit het midden van de zeven tiende eeuw dateert. Interessant is zeker het geen deze deskundige verder over Beecken steyn. dat in sterke mate de sfeer van het Barokpark bewaart, zegt: De aanleg van Bee- kesteyn is duidelijk uit het midden van de zeventiende eeuw. vóór Versailles zijn invloed deed geiden: er is-weinig geofferd aan de kostbare modegrillen, de indeeling is rustig en eenvoudig, van voorname verhoudingen zooals gewoonlijk treffen wij links en rechts van het voorplein, achter de bijgebouwen, de oude moes- en fruittuinen aan. De moestui rechts, aan de noordzijde dus, bevat nog een bezienswaardigheid: een slangenmuur, dat wil zeggen een tuinmuur, die in plattegrond een slangenlijn beschrijft. Over de geheele wereld vinden we zulke slingermuren in de 18e eeuw sche buitens, 't Is niet uitsluitend een grapie. de slangenmuur heeft verschillende groote voordeelen Voor den tuinman bieden de bochten gelegenheid om geheel beschut per ziken. abrikozen.' vijgen en fijne peersoorten te kweeken En voor den architect is de vorm aantrekkelijk, omdat de muur zichzelf steun biedt. Tot zoover deze recente beschrijving. Tenslotte merkt Allan nog op. dat Beecken steyn voorheen een achterleen van het Huis van Heemskerk was.' De Heeren van Beecken steyn voerden het wapen van Heemskerk, namelijk een klimmende leeuw van zilver, met een tong op een veld van azuur, gebro. ken door een balk. Dicht bij Beeckensteyn bevindt zich Wa terland. welk buitengoed zooals we reeds zeiden sinds vele jaren aan de familie Bo reel behoort. Kort voor de tweede helft der negentiende eeuw was het eigendom van Vrouwe Margaretha Johanna Munter, douai rière van jhr. mr. Jacob Boreel van Hooge landen. te 's Gravenhage. Daarna werd het bewoond door jhr mr. W. Boreel van Hooge landen te 's Gravenhage, welken we, als eige naar van Beeckensteyn, reeds eerder hebben genoemd Het heerenhuic van Waterland werd in de achttiende eeuw op last van Dirk Trip, schepen van de stad Amsterdam, gebouwd. Het buitengoed was in den pruikentijd even eens een alleszins lofwaardig bezit, namelijk een „kunstrijke doolhof van menigvuldige groene lanen, van hooge geschoren hagen of opgaande boomen belommerd, omzoomd van graspaden en groene pyramiden, opgepronkt met borstbeelden en konstige vazen, en over onderscheidene water of graskommen de be koorlijkste gezichten naar velerlei en ver scheidene tuinsieradiën van salons, tenten, priëelen, landhuizen en ook vischrijke meer verschaffende". Straatnamen. Hollands belangrijkste deel, Wanneer we over Kennemerlaan en Ken- nemerplein spreken denken we onmiddellijk aan het oude Kennemerland, dat reeds in den graventijd als het belangrijkste deel van Hol land gold en trouwens het oudste gedeelte van het graafschap Holland was Het jg niet eenvoudig ir. eeri kort bestek de geschiedenis na te gaan, maai we kunnen er, om te begin nen. aan herinneren, dat de benaming vroeger Klnheim was (men denfte aan de-gelijknamige voetbalvceeniging te Velsen), als hoedanig het in 862 onder heerschappij van den Ncoi- schen graaf Rorik geraakte. Na hem had Ge- rolf het voor het zeggen en diens afstamme lingen (Dirk I e.v werden graven van Hol land De zelfstandigheid (en het besef daarvan) der K=nremers heeft dikwijls tot ongeregeld heden geleid Toen Kennemerland een afzon derlijk baljuwschap was geworden woopden er in hoofdzaak vrije boeren, die niet be vreesd warer ,n opstand te komen, zooals in 1132 onder de heerschappij van Dirk VI, in 1203 tegenover Ada. toen Willem I door hun steun de macht 'verkreeg en omstreeks 1274, gel lil- tijdig met West-Friesland, als gevolg maarvan Floris V in laatstgenoemd jaar Kens nemeriand eei, keur of landrecht toekende. Het ma- als bekend worden beschouwd, dat de Kt -emers ook tijdens de Hoek^ehe en Ka- beljauwsche twisten van zich hebben doen spreken door te strijden aan de zijde van Ja- coba van Beieren tegen Filips van Bourgon- dië. Door hun toedoen werd Jacoba tijdelijk invloedrijk, doch het lot keerde en de Ken- nemets werden verslagen (in 1427). De boeren werden zwaar gestraft, met alle gevolgen van dien. Van rust was geen sprake meer en ook financieel waren er groote bezwaren, zoodat in 1491 de opstand van het Kaas- en Brood volk begon. Geheel Kennemerland werd er bij betrokken, doch de Kennemers konden het niet bolwerken: de opstand werd onderdrukt, waarbij niet bepaald zachtzinnig werd o'pge- treden. Overigens kunnen we nog de aandacht ves tigen op de ernstige vernielingen, die door de Spanjaarden in de tweede helft der zestiende eeuw tijdens het beleg van de steden Haar ie men Alkmaar en hun omgeving zijn aan gericht. Kennemerland is tot 1795 een bal juwschap. met een eigen rechtspraak, geble ven. Het gemeentebestuur van Veisen heeft de goede gedachte gehad naar Kennemerland de kennemerlaan (op 17 April 1912) en het Ken- nemerplein (op 28 Januari 1919) te IJmuiden te vernoemen, welke een belangrijke plaats zijn gaan innemen door het drukke verkeer en de vestigingen van middenstandswege: in dit verband kunnen we er aan herinneren, dat in 1940 de fraaie winkelgalerij op het Kenne- merplein tot stand is gekomen Een belang rijke verbetering voor het verkeer was het doortrekken van de Kennemerlaan. na het sloopen van een oude boerderij, hetgeen enkele iaren geleden is geschied Konijnenhouders, opgepast! Het zijn eenigszins spannende dagen-, die den konijnenhouders wachten, want weldra hopen zij te kunnen genieten van de goede gaven van hun Kerstbout. Spannende dagen zijn het, omdat zij het hunne weten van de menschen met de lange vingers, die vooral onder de tegenwoor dige omstandigheden heel brutaal en zeef oneer lijk zijn -waardoor er niet genoeg voor hen kan worden gewaarschuwd. Want zij kunnen den bra ven burger, die- al zeer langen tijd alles heeft ge daan om zijn Kerstkonijntjes in göede conditie te verkrijgen en te houden, onaangename oogenblikken bezorgen. Het is ook de laafste weken voorgekomen, dat onbekenden konijnen uit hun hokken haalden en er voor wisten te zorgen, dat vervolgens niemand vat op hen kreeg. Het houden van konijnen is een prettige bezig heid ,4 wanneer men het oog heeft op de stree ling van de maag, die zij, eenmaal panklaar ge maakt. kunnen veroorzaken. Maar er komt toch heel wat voor-kijken om het zoover te brengen, want de dieren zijn allerminst trage etex*s en hec is niet voor iedereen gemakkelijk voldoende voedsel voor hen te bemachtigen. Ook de verdere verzorging stelt de noodige eischen. Degenen, die zich al die moeiten niet willen ge troosten, hebben óók graag 'een Kerstboutje en probeeren er in bepaalde gevallen door diefstal aan te komen. Gelukkig zijn er den laatsten tijd niet zooveel konijnen verdwenen als in vorige jaren het geval is geweest. Dit toont niet aan, dat er minder kapers pp de kust zijn, maar wél; dat de konijnenhouders voorzichtiger zijn gewor den. Het is raadzaam vooral in de komende da- gèn op te passen, wil mijn zijn Kerstbout op eigen tafel zien verschijnen Diefstal uit leegstaande woning. Opnieuw is bij de politie aaggifte van dief stal uit een huis, waarvan deoewoners zijn geëvacueerd, gedaan. ^L. was namelijk tot ae ontdekking gekomen, dat een onbekende zich toegang tot zijn woning aan de Napierstraat te IJmuiden had verschaft en de vloerbedek king had medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. BON 222. Behalve de genoemde bonnen is in de gemeente, Velsen tot en met 23 December nog geldig bon 222, welke zooals men weet recht geeft op het koopen van 2V2 rantsoen vleesch. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. Glas, z., Zinneveltlaan 34, Sant poort: G. N. van der Eem, Verl Wijk a Zeeërweg 20, IJmuiden. Gevonden voorwerpen. ■9 In het tijdvak van Vrijdag 8 tot en met Donderdag 14 December werd bij de politie aangifte van*de volgende in de gemeente Vel sen gevonden voorwerpen gedaan: een jon gensjasje, een puntschoen, twee kindercapes, een portemonnaie met inhoud en een knip portemonnaie met inhoud. Aan het hoofdbureau van politie, Tiberius» plein te IJmuiden-Oost, zijn alle werkdagen van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur inlichtingen te verkrijgen, 's Zaterdagsmid dags uitgezonderd. Goederen uit pakhuis ontvreemd. Dezer dagen werd vastgesteld, dat onbe voegden een bezoek aan een vischpakhuis in de Rijksvischhallen- hadden gebracht. Zij wa ren er in geslaagd zich van een hoeveelheid goederen van verschillenden aard meester te maken. De daders zijn onbekend. De politie heeft den diefstal in onderzoek. SANTPOORT GEREF. KERK. De ftfcvkeraad van de Gereformeerde Kerk van Santpoort heeft besloten de verkiezing van ambtsdragers uit te stellen tot het groot ste aantal leden, dat zich elders heeft moeten vestigen,' is teruggekeerd BEVERWIJK VERKIEZING GEREF. KERK. 9 Door den kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Beverwijk is besloten de verkiezing van ouderlingen en een diaken uit te stellen tot de geëvacueerde leden zullen zijn terugge keerd. Concert der H. O. V. o Solist: Jos. De Clerck,- viool Als Hildebrznd nog eens kon terug komen om, met een beschrijving van een heden- daagsch Haarlemsch concert, een schets aan zijn Camera" Obscura toe te 'voegen, zou deze, als pendant van het „Hoe warm het was en hoe ver", kunnen luiden: „Hoe koud het was en hoe klam!". Maar hij zou niettemin kun nen constateeren, dat de muziekbeoefening in zijn vaderstad- heel wat ernstiger vormen aangenomen heeft dan in zijn studententijd, toen hij in zijn novelle „De Familie Kegge onder den titel „Een Concert" een levendig, ietwat ironisch beeld gaf van een Haarlem sche orkest-uitvoering van die dagen. Want, hoewel We rillerig in een killfe zaal te luiste ren zaten, wij hoorden er toch muziek dië ten volle, veranttvoord was en die ons ten minste geestelijk verwarmen kon. Dat was al direct het geval met, de geestige ouverture van Smetana's Verkochte Bruid, die door Marinus Adam bijzonder pétillant en kundig gedirigeerd werd en door het or kest levendig en met al haar karakteristieke accenten in klank werd gezet. Wij hadden dus vo.or ons een orkest dat op peil was en prachtig ingespeeld, toen de solist Jos De Clerck op het podium ver scheen om het g-moll-concert van Bruch te vertolken Wat deze leverde was meesterlijk vioolspel, imposant door een rustige beheer- sching en boeiend door een nobele muzikali teit, die zich uiterlijk kenmerkte' door een innig bezielde en zuivere toongeving. Zelden zal men de dankbare cantilene van het mid dendeel zoo bezonken, zoo innerlijk door leefd, zoo gebald van echt muzikale spanning te hooren krijgen. En waar men van den solist stuwing verwachten kon, kwam deze ook, en wel met een .drang om alles en allen in zijn vaart mee te slepen. Zoo hoorden wij het befaamde concert van Bruch weer eens op z'n best; en wij willen hierna maar hopen onzen stadgenoot De Clercq eens wat vaker dan tot nog toe op ons podium te zien en te hooren. Kunstenaars van zijn gehalte hebbfen wij heusch niet te veel. De fameuze C-dur Symphome van Schu bert, een van zijn laatste en merkwaardigste composities, besloot het concert. Hoezeer het woord van Schumann „Sie tragt den ewigen Jugendkeim in sich" waarheid bevat, kon den wij andermaal aan de goed verzorgde uitvoering ervaren. Na Beethoven heeft deze symphonie een waardige plaats in de muziek literatuur kunnen innemen, omdat ze het stempel van een persoonlijkheid draagt. Om nog eens terug te keeren op den aan hef van dit artikel, kan ik gelukkig mee- deelen, dat de kwestie der zaalverwarming een "oplossing gevonden heeft. De admini strateur van het orkest deelde aan het pu bliek mede, dat er de volgende week inde zaal een drietal kachels zullen geplaatst zijn (zulks dank de medewerking van O. W.), en op zijn verzoek aan het publiek om bij de plaatsbespreking een blokje brandhout in te leveren, kreeg de heer Luyken een zoodanige instemming, dat we veilig kunnen aannemen dSP ook het brandstoffenprobleem op deze origineele wijze tot een goed resultaat komt. We zitten dus de volgende week in een ver warmde zaal JOS. DE KLERK. UITREIKING VITAMINE-D-TABLETTEN. Hedenmorgen is in de Vleeschhal de uitreiking be gonnen van vitamine-D tablet ten voor kinderen, die geboren zijn in de jaren 1941, 1942, 1943 en 1944. Aan de beurt waren de letters A tot en met D. De verdere regeling is: Dinsdag 19 December voor de letters E, F en G van 9—10.30 uur, H en I van 10.3013 uur; Woensdag 20 Dec. voor de letters J, K en L van 9-10.30 uur, M en N van 10.3013 uur; Donderdag 21 Dec. voor de letters O, P en Q van 910.30 uur, R en S van 10.3013 uur; Vrijdag 22 Dec. voor de letters T, U en V van 3—10.30 uur, W, X, IJ en Z van 1,0.3013 uur. De stamkaarten van de kinderen-medebrengen. Het aanvragen van extra brandstoffen. Van bevoegde zijde verzoekt men ons, het publiek er op te willen wilgen, dat alleen in ge vallen van a.s.j bevalling en ernstige ziekte» (dus alleen in dien de huisarts op het in te leveren attest levensgevaar vermeldt) men zich tot de Brandstoffencommissie, Schouwburgstraat .2, Haarlem, kan wenden ter verkrijging van brandstoffen. Geëvacueerden uit andere plaatsen des lands en zij die op bon 29 BV van de brandstoffenkaart nog niets hebben ontvangen, kunnen zich eveneens tot de Brandstoffen- commissie wenden. In alle andere gevallen is het onnoodig zich bij deze com- rhissie te vervoegen. WEIHNACHTS ORATORIUM Haarlem's Gemengd Koor, Koor, dirigent Jan Booda, zal op 26 December, het „Weih- nachts Oratorium" uitvoeren van Joh. Seb Bach. Solisten zijn: Corry Bijster, (sopraan), Lien Kqyter (alt), Han ie Fèvre (tenor), Laurens Bogtman (bas). Aan de vleugel Emmy van Eden. De V ar'em- sche Orkest Vereeni'glng zal begeleiden. HEEMSTEEDSCHE BOOMKAPPERS ACTIEF. De boomkappers maken in Heemstede nog steeds van de duisternis gebruik om zich op clandestiene wijze hoeveel heid brandhout to^te eigenen. Zoo werden er onder anderen op het Haemstedeplein en aan den Kadijk boomen buitge maakt. Ër zal streng tegen overtreders der bepalingen worden opgetreden. ENGELAND EN AMERIKA. Lord Halifax heeft Donder dag te Washington bekendge maakt, dat de Minister van Staat, Law binnenkort .naai de Vereenigde Staten zal ko men om besprekingen te voe- "en met Stettinius. LORD TEMPLEWOOD GAAT HEEN. Lord Templewood, vroeger Sir Samuel Hoare, zal dezer dagen zijn ontslag indienen als Britscb ambassadeur te Ma drid. JOURNALISTEN AAN DEN FÜIIRER. DEN Het Congres der Unie van Nationale Verbonden van Jour nalisten heeft een telegram gezonden aan den Führer en hierop een antwoordtelegram terugontvangen. Haarlemmermeer GEREFORMEERDE KERK De kerkeraad der Gerefor meerde Kerk van Hoofddorp heeft benoemd tot ouderling de heeren C. G. van Wijk en S. Zijp en tot diaken den heer Joh. van Nelle. De kerkeraad der Gerefor meerde Kerk van Vijfhuizen héfcft benoemd tot ouderling de heeren H. van Hooidonk en Chr. Roodenburg en tot diaken den heer H. M C. Vissers. Te koop gevraagd TE KOOP GEVRAAGD: transportframe of gewoon frame. Fenenga, Oosterduin weg 22, IJmuiden. Diversen te koop TE KOOP zwart uitn. ijzer ledikant met spring- bank, veerenbed en peluw, f200; kl. kookkacheltje f20. Woklke, Groeneweg 65. TE KOOP: haardkachel f 50. Groenendijk, Rijksweg 336, San-tpoort-dorp. TE KOOP mooie blauwe aanhangwagen op veeren •f 150. De Graaf, Elzenstr. 36, IJmuiden O. Te koo.fi SALAMANDER- KACHELTJE, f 30. Adres: Niemeyer, Piet Heinstr. 41. Diversen RUILEN: leeren D.sch., 3/4 hak, m. 38, voor m. 38, hooge hak. Sweers, Ratel- straat 50. GEVONDEN Heerenhoed. 'Tegen ad'vertentiekosten te rug te halen bij Punt, Ratel- straat 41. WIE RUILT 1 p. D.laar zen, m. 37 voor H.werksch., m. 42 of 43? Velserduinweg no. 120, W. v. Zomeren. Haar rerd*(|«t Hel 1 I,ad Aladin verschijnt want Aladin hergeeft Uw haren hun oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis brochure. Overal verkrijgbaar. Prijs f 2.25 per flacon. HÖOFDDÉPÖT ALADIN - HAVENSTRAAT 183 - ROTTERDAM

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2