Haarlemsche Courant Nieuwsblad voor Noord-Holland Hoe men in bevrijd Nederland leeft. Duitsch offensief aan het Westelijk front. Churchill over de Poolsche kwestie. 289e Jaarg., No. 295 Bureaux; Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein tl. IJmuiden, ICennemerlaan 154. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Dinsdag 19 Dee. 1944 Hitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct.» per mnd. 1,15» per kwartaal 3,42, fr. p. post f 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Radio Oranje gaf dezer dagen de volgende be schrijving van den toestand in het door de Geallieerden bezette deel van Nederland. „Om den waren toestand, waarin bevrijd Nederland verkeert, in het juiste perspectief te zien, is het goed op een vliegveld aan te komen. Een vliegend fort, dat sputterend en wiebelend komt dalen met een weggeschoten motor en een gekortwiekten vleugel, herinnert je er dadelijk aan, dat Nederland in de eerste, tweede en derde plaats geallieerd operatie- terrein is en pas in de vierde plaats „ons Ne derland", waar men probeert den boel weer op pooten te zetten. Tijdens mijn kort verblijf had ik gelegenheid te bezoeken Nijmegen, Den Bosch, Vught, Oss, Best, Eindhoven, Maas tricht, Heerlen en de verdere mijnstreek. Nijmegen, stad van ruïnes, zich vastklampend aan zijn Waalbrug, dunne streep tusschen bevrijd gebied en het ondergeloopen Nie mandsland van de Betuwe. Nijmegen, waar het leven gekenmerkt wordt door het huilen van Duitsche granaten Nijmegen, van toeristen stad geworden tot geteisterde bunker in de frontlinie. Nijmegen, waar de bevolking groo- tendeel slaapt in de kelders, maar waar de geest beter is dan in menige andere stad juist omdat de daverende aanwezigheid van het front dwingt tot eenheid van handelen en soberheid van denken en critiseeren. Nijmegen is zwaar verwoest, Den Bosch is flink gehavend. Van Den Bosch naar Eind hoven rijdt men over wegen, waarop de dave rende tank en de snorrende legervrachtauto regel zijn en de burger op zijn fiets met ein deloos opgelapte, of zelfs houten banden, uit zondering is. Langs den weg afgekapte hoo rnen. geraamten van huizen. Hier een dorp intact, daar een half in puin. Langs den weg wachtposten van de binnenlandsche bewa kingstroepen in burger, armbanden om, ge weer op den rug, dat snel in aanslag komt. wanneer iemand door zou rijden zonder zijn papieren te laten controleeren. Dan het slechts matig geteisterde Eind hoven, grauwe, maar niet groezelige fabrieks stad, want bijna geen schoorsteen rookt. Door materiaalgebrek is de werkloosheid nog groot. Op straat drommen kinderen, want de scholen zijn veelal nog door militairen bezet In een arbeiderswijk vraag ik een kleinen jongen, wat hij aan heeft onder zijn kieltje Hij laat met een verlegen lachje zijn bloote huid zien. Zijn kleine zusje van vier jaar loopt naast hem in schoentjes, waar het teen stuk uitgeknipt is om het groeiende voetje door te kunnen laten. Wanneer ik later met de moeder spreek, drukt ze me op het hart toch vooral de hooge Oomes in Londen te laten weten, dat er nog veel meer gebrek is aan onderkleeren en schoeisel, dan aan boven- kleeren. En nu zult u me vragen: Hoe brengt zoo'n huisvrouw den dag door Wanneer ze opstaat kan ze geen kachel aanleggen. Het piezeltje brandstof, dat er is. wordt bewaard voor het middagmaal en voor den avond. Ook gas is er niet. Het wasschen met koud water is gauw gedaan. Wat zeep betreft heeft men de keuze tusschen gele luchtgevulde zeep en grauwe kleizeep in hoeveelheden voor een maand, die er norma ler wijze in een paar dagen doorheen zou gaan. Wanneer je zoo'n huisvrouw een stuk je doodgewone Engelsche zeep aan kunt bie den, dan trekt ze een gezicht, alsof de poor ten van het paradijs voor haar open gaan Na het ontbijt, bestaande uit een paar sneed- jes droog brood met een lik appelmoes er op voor zoover de voorraad strekt, worden de bengels de straat opgestuurd. De huisvrouw gaat vegen, met een weemoedigen blik op den stofzuiger, dien ze door stroomgebrek in de kast moet laten staan. Dan naar den win kei, om dikwijls alleen met aardappelen thuis te komen. Soms is er groente; om het middageten smeuïg te maken, is er een mes punt yet per persoon beschikbaar. Voor het avondeten zijn er dan nog een stuk of vier sneedjes brood over, waarvan het middenge deelte net geel gekleurd kan worden met een vleugje boter. Stroop op een of twee sneed jes is lekkernij. Het onsje vleesch, dat eens in de week verorberd kan worden, smaakt naar veel meer. De naargeestige verlichting 's avonds draagt niet bij tot groote vroolijk- heid. Ziedaar luisteraars, een beeld van materieele moeilijkheden in een deel van bevrijd Neder land. Deze moeilijkheden kunnen slechts worden opgelost, wanneer allereerst het transport weer goed op gang komt. Dan pas kan er sprake zijn van opleving der nijver heid, van opheffing der werkloosheid, waar door tevens het begrijpelijk gekanker van gedwongen leegloopers in betere banen ge leid kan worden. Opwekkend is mijn beeld niet, luisteraar. Dat Is ook mijn bedoeling niet, want het is minder dan ooit tijd om sprookjes te vertellen. Aldus de spreker van Radio Oranje. Van de Atlantische kust. Bij Duinkerken heeft Zondag wederom artilleriebedrijvigheid geheerscht. Stoottroe pen der Geallieerden beschoten vooruitge schoven Duitsche stellingen Nabij St. Nazaire duurde de artillerie actie voort. Ook in de buurt van La Rochelle hadden nieuwe scher mutselingen plaats. De strijd in Hongarije. De gevechten tusschen Donau en Drau zijn in den loop van den Zondag verzwakt. Ten N. van Miskolc konden de communisten kleine penetraties tot stand brengen. Ook tusschen Eger en Matra gebergte hadden opnieuw gevechten plaats. De Duitsch-Hon- gaarsche formaties konden de communisten op eenige kieine penetratieplekken na op de hoofdgevechtslinie ophouden. Sedert den vroegen ochtend van den löden December zijn de Duitsche troepen in den Eifel over een breed front tot den aanvai over gegaan. Tusscnen Trier en Montsjou rukten zij verscheidene kilometers op en hebben ver schillende dorpen in den Westwal heroverd. De strijd nadert de Luxemburg-Belgische grens. De oniusten in Griekenland. Uit Athene wordt vernomen, dat de toe stand daar Zondagavond onveranderd was. In het stadsgebied houden de gevechten aan. Ook in Griekenland is er sinds Zaterdag weinig teekening in den toestand gekomen. Bevestigd wordt, dat de socialistische partij en de vereeniging van volksdemocraten zich los hebben gemaakt van de Earn. De leiders van beide partijen zijn daarom door de Elas gearresteerd. De Engelsche luchtmacht heeft ook Zondag weder op verschillende plaatsen in de ge vechten ingegrepen. Gemeld wordt, dat ver scheiden honderden Bulgaren die gewapend waren, Noord Griekenland zijn binnen gerukt. Radio New York meldt, dat generaal Scobie het aanbod van de Eam tot een wapenstil stand verworpen heeft onder mededeeling, dat de voornaamste voorwaarde, n.l. het neerleggen van de wapens in het aanbod niet tot uiting was gekomen. De gevechten gaan voort. In Londen hebben vele duizenden personen Zondag op diverse plaatsen in de stad be toogd onder het parool: Handen af van Grie kenland! Er werden spandoeken vertoond met opschriften als: Geen Britsche bescher ming van Grieksche fascisten! Onze regee ring spreekt van rebellen, wij noemen deze lieden helden! Een der sprekers verklaarde: Wij zetten met onze interventie in Grieken land de toekomst van een Geallieerde natie op het spel. Een correspondent van Reuter meldt, dat sinds Zaterdagavond de toestand in Athene betrekkelijk rustig is Uit Britsche bron wordt gemeld, dat in de laatste 24 uur aan weers kanten geen operaties van beteekenis zijn ondernomen. Troebelen op Sicilië. Uit Catania op Sicilië wordt bericht, dat aldaar Zondag nieuwe onlusten hebben plaats gehad. In Palermo had te gelijkertijd een betooging van studenten plaats tegen den op roep voor algemeenen dienstplicht. Ook el ders hebben incidenten op Sicilië plaats ge had. De „Tromp" beschadigd. De Nederlandsche flottieljeleider „Tromp", die deel uitmaakte van het Britsch-Indische eskader, dat de aanvallen op Sabang en Pa- dang uitvoerde, is volgens Engelsche berich ten in beschadigden toestand in een Austra lische haven aangekomen. In den loop van één nacht werd de „Tromp" elfmaal getrof fen door granaten van 15 en 20 c.M. De flottieljeleider „Tromp" die 4200 ton meet, werd in 1938 in dienst gesteld. Frankrijk onder De Gauile De gewezen ambassadeur De Brinon heeft verklaard, dat het regime De Gaulle een schrikbewind voor Frankrijk beteekent. Niet alleen worden talrijke verdachten terecht gesteld, maar ook ambtenaren en officieren worden in de gevangenis geworpen, alleen omdat zij Frankrijk hebben willen verdedigen. Dit alles dient gesteld op rekening van het communisme, dat Frankrijk verdeelt. Uit Parijs wordt vernomen, dat onder hen. die door het Hooggerechtshof vervolgd zullen worden, zich o.m. Weygand en Chautemps bevinden. De Brltsch-Amerlkaansehe betrekkingen. Uit Londen wordt bericht, dat de gedrukte stemming in het Lagerhuis eenigszins getem perd is door het bericht uit Washington, dat een conferentie van Roosevelt, Churchill en Stalin aanstaande is. De Daily Mail schrijft, dat verwacht werd, dat de Britsch-AmeTikaansche betrekkingen verbeterd zouden zijn na de presidentsverkie zing. Geconstateerd moet echter worden, dat Chili en Sovjet-Rusland. Nu de regeering van Chili weder betrek kingen met Sovjet Rusland wenscht aan te knoopen heeft de aartsbisschop van Chili in een herderlijk schreven het communisme ver oordeeld en er op gewezen, dat een diepe kloof de'kerk van het communisme gesehei den houdt. De levensmiddelen van België. Naar Reuter meldt, is majoor Nacker, de Belgische minister, die speciaal belast is met de organisatie van den levensmiddeleninvoer naar Londen vertrokken om daar een Bel gische commissie voor den aanvoer in te stellen. Luchtactie boven Zuid-Engeland. Volgens een door Radio Londen verspreid communiqué is tengeyolge van de vijande lijke luchtactie boven Zuid-Engeland weder om schade aangericht, terwijl er slachtoffers zijn gevallen. In ons nummer van gisteren is melding gemaakt van een verklaring, die Churchill verleden week in het Lagerhuis over de Poolsche kwestie heeft afgelegd. Het betrof hier een beschouwing over de door Sovjet- Rusland voorgestelde grensafbakening tus schen Rusland en Polen, waarbij de befaamde Curzon-linie als grensgebied werd aan gegeven. 'Over deze verklaring van Churchill zijn thans nadere bijzonderheden bekend gewor den. De Engelsche premier zeide o.a.: „Ik kan niet aceoord gaan met de meening. dat de voorstellen over de grensafbakening van het nieuwe Polen niet „solide en bevredi gend" zijn geweest. Wanneer de gebieden rondom Lemberg en het in het Zuiden aan grenzende gebied, dat onder den naam Cur- zonlinie bekend is, tot aan de Oekraine zou leiden, dan zou Polen in het Noorden geheel Oost-Pruisen, het gebied ten Westen en Zuiden van de vesting Koningsbergen met inbegrip van de groote haven Dantzig krij gen In plaats van den bedreigden Corridor zou Polen over een streek kunnen beschik ken, die zich langs de Oostzee over een af stand van meer dan 320 kilometer uitstrekt. Ik kan niet aannemen, dat een dergelijke aanbieding door Polen van de hand gewezen wordt. Natuurlijk dient het aanbod vergezeld te gaan van een ontwarring der bevolkings lagen in het Westen en in het Noorden en van een overgang van verscheidene millioenen menschen van het Oosten naar het Westen en naar het Noorden. De Duitschers moeten „geheel uitgestooten" worden. Ik kan niet inzien, waarom in Duitschland geen plaats zou zijn voor de bevolking van Oost-Pruisen, want in dezen oorlog zijn toch „reeds zes of zeven millioen Duitschers gedood." Bekend is, dat men in Amerika deze op lossing van de Poolsche kwestie allesbehalve toejuicht. Churchill vond aanleiding naar aanleiding daarvan op te merken: „Bij het bespreken van deze kwestie ben ik op groote moeilijkheden gestuit, omdat de houding der Ver. Staten niet met dezelfde nauwkeurigheid is vastgesteld als de Brit sche regeering aan den dag heeft gelegd. Ongetwijfeld zullen de Ver. Staten op een zeker oogenblik een verklaring over de ge heele kwestie afleggen. Zij dienen daarbij rekening te houden met de uitwerking, die een mislukken van de samenwerking der drie Geallieerde groote mogendheden zou hebben Ik ben er absoluut van overtuigd, dat het in het belang is van Polen om met de Sovjet- Unie een overeenkomst aan te gaan nog voordat haar legers het voornaamste deel van Polen binnenrukken. Ik stel voor, dat de drie groote mogendheden zoo spoedig moge lijk bijeenkomen voor het voeren van be sprekingen. De plaats van samenkomst dient, indien eenigszins mogelijk, in Engeland te liggen." Verder merkte Churchill nog op, dat En geland zelf aan Polen nooit in het verleden een garantie heeft gegeven voor een of an dere bijzondere grenslijn. „Ik", aldus Chur chill, „ben altijd van meening geweest, dat alle kwesties in zake een territoriale rege ling tot na het einde van den oorlog moeten blijven rusten." Naar aaleiding van deze verklaring had in het Lagerhuis een debat plaats. De Labour- afgevaardigde Philip Price merkte op, dat de Polen het land hunner wenschdroomen moe ten verlaten en dat ze, om de bus niet te missen, moeten trachten het eens te worden met het comité te Loeblin. De liberaal Mander wees er op, dat herstel van de oude Poolsche grens niet aan te bevelen is. Captain Graham (conservatief) verklaarde, dat het zelfmoord- politiek van de Polen zou zijn, de helft van zijn gebied aan Rusland uit te leveren en voor de andere helft met een Sovjetbestuur ge noegen te nemen. Minister Eden, het debat besluitend, ver klaarde dat vertrouwen en vrede in Oost- Europa afhankelijk zijn van een overeen stemming in deze kwestie. Alle hoop op zulk een oplossing heeft hij nog niet opgegeven. Eerlijkheidshalve moest hij zeggen dat de vooruitzichten op het oogenblik tamelijk zwak zijn. Wanneer geen oplossing gevonden kan worden, moet dit vraagstuk wachten tot de vredesconferentie. De rede van Churchill heeft een slechten indruk in Zwitserland gemaakt. Volgens een in St. Gallen verschijnend blad hebben Chur chill en Stalin zaken gedaan. Het feit, dat Polen aan Rusland wordt uitgeleverd, is de oorzaak, dat Rusland thans zwijgt over Grie kenland. Terreur in Frankrijk, Vernomen wordt, dat er thans in Zuid- Frankrijk streken zijn, waar de bevolking het niet meer waagt, naar de kerk te gaan. Vele geestelijken zijn hier terechtgesteld of ont voerd. De voedselvoorslen'ng voor het Westen des lands. Op 1 December is in beginsel besloten tot de oprichting van de Centrale Reederij Voed selvoorziening, die tot doel heeft leiding te geven aan alle voedseltransporten per bin nenschip van Let Noord-Oosten des lands naar het Westen. Deze organisatie wenscht het particulier initiatief zooveel mogelijk te stimuleeren. De directie der Centrale bestaat uit den Direc teur-Generaal van de Voedselvoorziening, de Secretaris-Generaal van Landbouw en Vis- scherij en de Burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam. Het bureau is gevestigd Prins Hendrikkade 159, Amsterdam. Besmettelijke ziekten in Haarlem. Er doen zich weinig' gevallen van typhus voor. In Amsterdam doen zich vele gevallen van typhus voor, doch gelukkig blijkt dat plaatselijk te zijn. In Haarlem zijn wel enkele patiënten geweest, doch verontrustend mag dat niet genoemd worden. Het aantal gevallen van diph- terie blijft echter nog groot en wel gemiddeld vijf en twintig tot dertig per week. Dit getal is minder dan in de afgeloo- pen maanden het geval is ge weest. De autoriteiten hopen echter de ziekte zooveel mo gelijk te kunnen bestrijden en gaan door met inenten van kinderen. Voldoende stof is echter op het oogenblik niet voorradig, om nog meer Haar lemmers te behandelen en dan heeft men met moeilijkheden :e kampen door het gedeeltelijk stop zetten van de lessen op school. Over het algemeen zijn de diphterie-patienten kinde ken, hoewel ook volwassenen jeruimen tijd ziek geweect zijn. AardappeSHon 248 tevoren isilsveren. In de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht zullen voor de week van 24 t.m. 30 Dec. de bonnen 240 van de tweede noodkaart worden aan gewezen voor het koopen van aardappelen. Deze aardappel bonnen moeten, voor zoover niet van de Centrale Keukens gebruik zal worden gemaakt, vóór Donderdag 21 Dec. wor den ingeleverd bij den aard appelhandelaar. Nadat de han delaren hierop zijn bevoorraad zal zonder nadere aankondi ging tot aflevering worden overgegaan, doch uitsluitend in de week van 24 t.m. 30 Dec. Inbrekers la actie. De leden van het dievengilde hebben in het afgeloopen week einde weer een uitgebreide reeks inbraken gepleegd. Na verbreking van een deur kon den er uit de stallen van den heer F. aan de Ravelingsteeg drie geiten en acht konijnen worden ontvreemd. K., wonen de aan de Planetenlaan, deed aangifte van diefstal van twee damesrijwielen uit de schuur achter zijn woning. Een bezoek aan het opslagterrein der firma V. aan den Scheepmakersdiik had tot resultaat, dat de die ven met een aantal buiten- en ainnenbanden, alsmede velgen van auto's verdwenen. Uit een melkzaak aan de Stuyvesant- straat werden 2 groote Goud- Bche kazen, 16 kistjes kaas, 40 /ollemelk-bonnen, 30 taptemelk bonnen, 6 rantsoenen boter en een bedrag van ƒ60,medege nomen. Voorts verschaften on bekenden zich door verwijde- ing van een glasruit toegang tot een pakhuis aan de J. van Walréstraat, waar 4 zakken aardappelen een welkome buit bleken te zijn. Twee konijnen en twee rijwielen, toebehoo- rende aan P., die in een schuur aan de Kamerling Onnesstraat waren geplaatst, verwisselden eveneens van bezitter. Ten na- deele van S. werd uit zijn pak huis aan de Koksteeg een bakfiets met 4 zakken aardap pelen en 21 doozen generator- anthraciet gestolen. In een ga rage aan de Bavostraat werden de wielen en banden van drie auto's afgenomen. Uit perceel Roosveldstraat 3 werd een hoeveelheid timmerhout door inbrekers meegenomen. De bo- terhandelaar B. moest ervaren, dat onbekenden zijn pakhuis aan de Bakenessergracht had den geïnspecteerd. Er worden 30 pakjes roomboter, 50 pakjes margarine en 7 Edammer ka zen vermist. De inbrekers had den tenslotte ook de bakkerij van de gebr. V. d. G. aan de Soendastraat tot hun doelwit gekozen. Zij slaagden er in met de gestolen goederen, waaron der o.a. 8 balen Zeeuwsch tar webloem, 11 balen regeerings- bloem, 1 vat vetvervangings- middeien en 2 balen aardappel meel onopgemerkt te ontko men. Des avonds wordt het lichter. Vrijdag j.l. was het nieuwe maan, zoodat we dezer dagen weer in de avonduren wat licht krijgen. Eerste kwartier is het Vrijdag 22 December; volle maan 29 December en dan kwartier 29 December en dan. wordt het weer donkerder.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1