TREKKERS BOEKEN LOOSJE UMUIDEN Diederic van Brederode... De onversaagde ridder uit een van TïoMands edelste geslachten. „Holland1" was de strijdleuze, waaronder Diederic van Bred erode zich inzette als rid der-zonder-vrees en waardige telg van een roemrijk geslacht. Wanneer deze kreet weer klonk behoefde de tegenstander zich niet at te vragen met wien hij in een gevecht werd gewikkeld. Want men kende hem wijd en zijd Diederic van Brederode. den man. die door zijn moed en standvastigheid een ieder res pect afdwong en zich overal waar zijn tegen woordigheid noodzakelijk was, onderscheidde Interessant zijn de bijzonderheden, die over zijn leven hewaard zijn gebleven. Zij geven een duidelijk beeld van dezen onversaagden ridder, die veel heeft ondervonden van het geen het Ipven kan bicden: avontuur, geluk waardeering, verheffing, maar ook ontgooche ling, huiselijke tegenslagen, afgunst, misken ning en zelfs verguizing Dit alles heeft zijn stempel gedrukt op Diederic van Brederode den veelbeiubelden ridder, die zijn leven be sloot met een bedevaart naar Jeruzalem in een Frsnsch klooster zijn laatste rust vond Brederode... De resten van een eens zoo trotsch kasteel herinneren ons te Santpoort aan Holland's edelste geslacht. Er is zoo dik wijls over geschreven en nog steeds weten velen er bitter weinig van. Die steenklompen in Santpoort bieden toch zoo'n dankbare aan leiding om te gaan speuren naar bijzonder heden over het adellijk geslacht Brederode, dat gedurende de Middeleeuwen een vooraan staande plaats innam en waarvan de schiedboeken zooveel handelingen vermelden die getuigen van een levenskracht, welke nu nog een goeden invloed kan uitoefenen. Die deric. graaf Walraven, Gijsbrecht, graaf Jo- han Wolfert, graaf Reinout, Hendrik...., al deze Brederode's zijn vermaard geworden door hun verrichtingen tijdens oorlogen, hun groote verdiensten voor het land of om an dere bijzondere eigenschappen. Laat ons ditmaal een en ander over Diede ric van Brederode vertellen. Hij werd gebo ren uit het tweede huwelijk van den eersten Brederode, die dezen naam bepaaldelijk al geslachtsnaam heeft gevoerd. Willem. Diede ric had zijn eigenschappen niet van een vreem de, want ook zijn vader had zich in den oor log onderscheiden en de West-Friezen had den dan ook een diep ontzag voor hem. Wil lem. Heer van Brederode. droeg de gouden sporen en de ridderslag was hem op den schouder gevallen. Diederic had dus direct de eer van zijn geslacht op te houden en hij toonde al spoedig hiertoe in staat te zijn. Graaf Floris V, die zijn vader als een voor aanstaand man had leeren kennen en waar- deeren. maakte namelijk ook gaarne van Diederic's diensten gebruik. Tijdens zijn tochten tegen de Friezen, het Sticht en Vlaanderen liet Floris V hem als vlootvoogd optreden en Diederic weerde zich, energiek als hij nu eenmaal was. hierbij zoo, dat men tot de overtuiging kwam hem als een der beste en hoogstwaarschijnlijk zelfs als den al lerbeste te kunnen beschouwen. Onvervaard trok de ridder steeds weer ten strijde Zoowel in den Frieschen veldtocht van 1277 als in dien van 1282 weerde hij zich als een leeuw tegen de onversaagde, hardnekkig verdedigende Friezen, die alles in het werk stelden om zich te handhaven Daar was ook het jaar 1287. met zijn onverbiddeüjken stormachtigen winter: Diederic vestigde voor de zooveelste maai aller aandacht op zich door als admiraal de vloot van den Graaf langs de kusten van de Zuiderzee te leiden en het overtroomde land te doen binnenva ren, om vervolgens de overwinning mogelijk te maken. We noemden den strijd tegen het Sticht: de Heer van Brederode dwong ook de Utrechtsche leenmannen zijn meerderheid te erkennen en slaagde er bovendien in den twistzieken Gijsbrecht van Aemstel aan de Vecht gevangen te nemen. De oorlog met de Vlamingen kwam en het was vr^r Diederic d'> geen aarzeling toonde. Geen wonder, dat deze ridder vele lauweren oogstte. Hij was een van de twaalf beroemde ridders en Heeren die door Floris V met de Orde van St. Jacob werden onderscheiden. In 1295 werd hii bij Cadzand aangewezen om den Graaf met de meest vooraanstaande edelen van Holland naar Parijs te vergezellen, waar het Verbond met Frankrijk werd ondertee kend Spoedig zou D'edoric's glorie echter gaan tanen. Floris V werd vermoord en nu beschouwden allen, die Diederic vurig benijdden en al eer der (tevergeefs!) pogingen hadden gedaan om hem in discrediet te brengen, den tijd geko men hem het leven zuur te maken. Het was een geheel andere toestand, waarin Brede rode zich zag geplaatst Van waardeering voor zijn vele werk was geen sprake meer. Al wat hij oogstte was ondank. Bovendien verloor hii in 1807 zijn vrouw. Maria van der Lecke en deze slag trof hem. na alle reeds on dervonden teleurstellingen, zoo. dat hij ge noeg van het zeer wisselvallige wereldsche leven had Aan de behartiging van de lands belangen onttrok hii zich. de zorg voor ziin goederen vertrouwde hij ziin oudsten zoon. Willem, toe. Daarna ondernam hij een bede- vaart naar Jeruzalem Hii zou ziin woonplaats niet meer zien. Tijdens den terugtocht vertoefde hij in Frankriik waar hij (in Rheims) ziek werd. De eens zoo sterke ridder kwam de onge steldheid niet te boven 16 December 1318 stierf hij Zijn stoffelijk overschot werd in een klooster bij Rheims begraven Zoo ein digde het leven van den stoutmoedigen Die deric wiens roem echter niet is gestorven, want het geslacht Brederode droeg nog lane de glorie van dezen ridder, dien zij terecht ais een der voortreffe'iikste en aangenaamste KocaiimiuTlD Straatnamen. Naar buitenplaatsen. Behandelden we de vorige maal de bena ming Kennemerlaan, ditmaal zullen we den naam Meervlietstraat onder de loupe nemen, welken men in Velsen aantreft. De vernoe ming is te danken aan het buitengoed Meer- vliet, een van de fraaie lusthoven waaraan deze streek vroeger zoo rijk was. Het heeren- Een kwart-eeuw Tuberculose, bestrijding. Het jubileum van de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose te Velsen, die 29 November 1919 werd opgericht, geeft reden in gedachten naar den begintijd terug te gaan, aangezien dan duidelijk tot uiting komt, met huis werd in de achttiende eeuw op last van we"^e moeilijkheden de vereeniging heeft - moeten kampen en hoe er steeds blijk van doorzettingsvermogen is gegeven. Door de tijdsomstandigheden is het jubileum weliswaar in allen eenvoud gepasseerd, maar desondanks mag niet worden vergeten hoe veel er tijdens de kwart eeuw tuberculose bestrijding is tot stand gebracht en hoe nood zakelijk het werk altijd is geweest. Het was dr. Heslinga, die het initiatief tot de oprichting van de afdeeling nam. Hij noodigde een aantal inwoners uit tot het bij wonen van een vergadering, waarin een voorloopige commissie werd gevormd, be staande uit de heeren Unger, Schuit, Beers. Baarda en Meijer en de dames Van Konijnen den heer Lucas Trip, burgemeester van de stad Amsterdam, gebouwd. In de tweede helft van de vorige eeuw werd het goed be woond door mevr. de douairière Van Zuylen van Nyevelt-Boreel. Daarvóór (in 1846) heeft de heer Willem Ferdinand Mogge Muilman, uit Amsterdam, er verblijf gehouden. Volgens Allan ontleende Meervliet zijn naam waarschijnlijk aan een vliet of beek. ontstaan in de duinen, die langs het buiten naar Velsen vloeide, ten zuiden van deze plaats met een duiker onder den straatweg door werd geleid en zich in de Oude Vaart ontlastte. Het was op 17 December 1929, dat het ge meentebestuur besloot het gedeelte van den ouden Rijksweg te Velsen te herdoopen Meervlietstraat. Er zijn meer vernoemingen naar buiten plaatsen geschied: we herinneren aan de Wa- tervlietstraat te Velsen-Noord. welke naam 16 October 1923 werd vastgesteld; den Water- iandweg te Velsen (vroeger een gedeelte van den Dood- of Nieuweweg, van den Driehui zerkerkweg af in noordelijke richting), die 2 Tuli 1931 aldus kwam te heeten: de Tolsdui nerlaan (blijkens de leggers der wegen van 1851. 1874 en 1878 bestond ook de benamin Tolsduinerweg, doch deze is vervallen), wel ke ook al op 21 Juli 1931 haar naam verkreeg evenals de Rooswijkerlaan te Velsen (voor heen een gedeelte van den Zeeweg). Verder noemen we de Beekvlietstraat (3 Juli 1934) de Duinvlietstraat (7 Maart 1935) en de Schoonoortstraat te Velsen (28 Juli 1936). Als vanzelfsprekend is deze opsomming nog on volledig. Koe entvreemd en geslacht. Naar vleesch is er momenteel een groote vraag, met het gevolg, dat degenen, die het met de eerlijkheid niet nauw nemen, trachten hiermede een groote buit te verkrijgen Dit ondervond de veehouder R., wonende aan de Toisduinerlaan te Driehuis, welke tot de aangename ontdekking kwam, dat onbekenden een hem toebehoorende koe hadden ont vreemd. Er werd aangifte bij de politie ge daan die direct tot het instellen van een derzoek overging. Zooals bleek was het gestolen dier ter plaatse geslacht Het onder- 7oek wordt voortgezet. ontvreemd. Ook in de gemeente Velsen blijven de rij- wieldieven actief, hetgeen opnieuw duidelijk gebleken. Hoewel de mogelijkheid om in iet bezit van een fiets te komen voor de 'wijntjesjagers belangrijk is verminderd, verden er op één dag twee stalen rossen ont vreemd. namelijk ten nadeele van D.. die zijn rijwiel onbeheerd voor een winkel aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden-Oost had achtergelaten en van mei. H.. die haar fiets voor een perceel aan de Kennemerlaan te ÏJmuiden had neergezet. In beide gevallen de dader onbekend De politie stelt een onderzoek in. Konijjnenhouder mist veertien Kerstbeutjes. Dat de waarschuwing aan konijnenhouders om vooral thans, nu de Kerstdagen zeer na bij zijn, goed op hun dieren te passen geens zins overdreven mag worden genoemd, is dezer dagen overduidelijk tot uiting gekomen. Ten nadeele van H werden van het erf achter diens woning aan den Waterlandweg te Vel sen niet minder dan veertien kor.iinen ont vreemd. De daders zijn onbekend. De politie tracht hen en hun waardevolle buit te achterhalen Groote hoeveelheid levens, middelen weggenomen. Diefstal uit pakhuis te IJmuiden-Oost. Het was aan enkele personen, die het ver- chil tusschen mijn en dijn niet meer willen kennen, blijkbaar ter oore gekomen, dat in het pakhuis van den winkelier H., naast diens zaak in de Cederstraat te IJmuiden-O., een groote hoeveelheid levensmiddelen werd bewaard. Zij besloten een poging te wagen in het bezit hiervan te komen en verschaf ten zich toegang, waarna het hun inderdaad gelukte een waardevolle buit te verwerven Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat er onder meer vele kazen zijn verdwenen. Getracht wordt de onbekende daders en het door hen gestolene op te sporen. Diefstal uit opslagplaats. Dezer dagen hebben onbekenden een be zoek aan de opslagplaats van een inkoop- vereeniging aan de Willebrordstraat gebracht Zij slaagden er in om zonder te worden op gemerkt een hoeveelheid levensmiddelen mede te nemen. Er wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Plundering. Een. inwoner van Haarlem, W. V-S., had zich naar Santpoort begeven en kon aldaar de verleiding niet weerstaan zich zonder toe stemming toegang tot een huis, waarvan de bewoners zijn geëvacueerd. te verschaffen. Hij maakte zich van eenige goederen meester gehad en wilde hiermede huiswaarts keeren, doch werd door de politie aangehouden. De man is in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost opgesloten. De in zijn bezit aangetroffen goederen ziin in beslag geno men. Aanrijding. In de avonduren heeft zich op den Wij- kerstraatweg te Vel.sen-Noord een aanrij ding voorgedaan tusschen een uit de richting van Beverwijk komende auto, bestuurd door H., en een van de pont af naderende trac tor met aanhangwagen, bestuurd door J. W. E. Door de botsing brak de koppeling van 'aatstbedoeld voertuig, met het gevolg, dat de aanhangwagen tegen een boom terecht kwam. Van de arbeiders, die zich hierop be vonden, om van hun werk naar huis te worden gebracht, viel de 39-jarige C. Z. uit Haarlem op den weg, waardoor hij zijn lin kerbovenarm brak en last van inwendige kneuzingen kreeg. Op advies van een genees- burg en Kerbert. Spoedig kon in een bijeen komst tot het kiezen van een bestuur wor den overgegaan, waarbij de heeren Unger. Schuit en Beers respectievelijk tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden be noemd. Zooals bekend is, treedt de heer Unger nog steeds als voorzitter op. Dat er voldoende belangstelling voor het streven was, werd terecht als een verheugend en stimuleerend verschijnsel beschouwd. Er werd in verschillenden vorm steun ontvangen en de gemeente gaf een subsidie van 2500. Verder bracht een bloempjesverkoop een goed bedrag op en kreeg men een vrij be langrijke bijdrage van Rijk en provincie, toen tot het aanstellen van een enquetrice kon worden overgegaan. Waren er dus talrijke blijken van mede leven, er waren ook vele tegenslagen. Het werk van de eerste enquetrice, mej. Veen- stra, leverde niet de verwachte resultaten op en reeds op 1 Januari 1921 moest zij we gens gezondheidsredenen bedanken. Tot 1 Maart van laatstbedoeld jaar namen de zus ters van Het Witte Kruis het werk waar. Toen ging mej. M. Better zich verdienstelijk maken, en weldra bleek haar arbeid vrucht te dragen, doch reeds in October trad in het huwelijk. waardoor zij haar functie neer legde. In haar plaats werd mej. WaOerwinkel benoemd, die bedankte, waarna mej. Voor dewind werd aangesteld: deze nam reeds 15 April 1922 afscheid. In het eerste jaar werden nog andere moei lijkheden dan de reeds genoemde ondervon den De actieve vereeniging had in een ver- Irek van de lakfabriek der firma Korthals aan den Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost een consultatiebureau gevestigd en een con sultatie-geneesheer benoemd, dr. P. W On- nen. Deze verrichtte uitstekend werk, doch moest reeds na enkele maanden zijn arbeid om gezondheidsredenen beëindigen: korten tijd later overleed hij. Maar het bestuur hield dit jaar en de vol gende jaren vol en legde zelfs een groote voortvarendheid aan den dag. Het besloot een lighal in te richten en stelde zich in ver binding met jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. die zich zeer bereidwillig toon de en op Velserduin een terrein beschikbaar stelde In den zomer van 1921 waren daar al tien patiënten opgenomen. We kunnen er bovendien aan herinneren, dat in genoemd jaar tien patiënten naar sanatoria werden ezonden. Het consultatiebureau werd in 1921 door 229 personen bezocht, welke door dr. Anema uit Haarlem werden behandeld. De huisbezoekster legde 1281 bezoeken af. Wa» 1921 betreft tenslotte nog een en ander over het financieele gedeelte: de rekening sloot met een bedrag van 11.125.75, waarbij een batig saldo van 573.24 was. Dit alies toont wel aan met welk een ijver het bestuur en zijn helpenden zich van hun taak kweten! Het Consultatiebureau De ruimte gedoogt niet verder uitvoerig over de werkzaamheden te schrijven. Een uitzondering moeten we echter maken voor het eigen consultatiebureau, een ieder wel bekend, dat een geheel eigen plaats inneemt en van groot belang is gebleken. Het was in 1923. dat het bureau werd geopend, doch voor het zoover was moest er heel wat wor den gepresteerd. Het jaar 1922 werd door een groote actie hiervoor gekenmerkt Aan medewerking was geen gebrek: er werd een bazar gehouden, de Chr. Zangvereeniging ".ooft den Heer gaf met het muziekgezelschap Kunstkring een concert, evenals later het symphonie-orkest Euphonia, er kwamen vele giften en door dit alles kon het bestuur aan het einde van 1922 besluiten op het zooge naamde Hanenland bij het station Velsen een eigen consultatiebureau te doen bouwen. De emeenteraad stond in Februari 1923 onge veer 400 m2 grond in erfpacht af, 6 Februari had de aanbesteding plaats, de laagste in- schrijfster, de firma Servaas en Kipperman te Velseroord (voor f 12.310), begon het werk in Maart naar een ontwerp van den heer Hey- koop. leeraar aan de Ambachtsschool, die hier voor belangeloos had gezorgd. Er was niet voldoende geld en de Rijksverzekeringsbank e Amsterdam was niet tot medewerking be reid. maar het bestuur der vereeniging richt te zich tot den gemeenteraad, die besloot (4 December 1923): le zich garant te stellen voor rente en aflossing, indien het bestuur er in mocht slagen geld te leenen en 2e. zelf een bedrag van f 8500 aan de vereeniging onder hypothecair verband te leenen. Het vereni gingsbestuur leende toen van de Nutsspaar- bank onder hypotheeair verband en onder ga- antie van de gemeente f 8500 tegen een rente an 5U> procent met een verplichte iaarliik- sche aflossing van f 200. De gebruikelijke pro visie werd niet in rekening gebracht en nota ris Boerlage deed de notarieele stukken be- angeloos passeeren. 26 September kon het bureau worden geopend, een gebeurtenis, waarvan de beteekenis weldra heel duidelijk zou blijken. Besmettelijke ziekten in Haarlem. Er doen zich weinig gevallen van typhus voor. In Amsterdam doen zich vele gevallen van typhus voor, doch gelukkig blijkt dat plaatselijk te zijn. In Haarlem zijn wel enkele patiënten geweest, doch verontrustend mag dat niet genoemd worden. Het aantal gevallen van diph- terie blijft echter nog groot en wel gemiddeld vijf en twintig tot dertig per week. Dit getal is minder dan in de afgeloo- pen maanden het geval is ge weest. De autoriteiten hopen echter de ziekte zooveel mo gelijk te kunnen bestrijden en gaan door met inenten van kinderen. Voldoende stof is echter op het oogenblik niet voorradig, om nog meer Haar lemmers te behandelen en dan heeft men met moeilijkheden :e kampen door het gedeeltelijk stop zetten van de lessen op school. Over het algemeen zijn de diphterie-patienten kinde ken, hoewel ook volwassenen jeruimen tijd ziek geweest zijn. RICHTLAMPEN BRANDEN WEER. Na het uitschakelen van het licht branden des avonds op de hoofdwegen ook de z.g. richtlampen niet meer. Ze bleken echter in een groote behoefte te voorzien en daar om is er weer gezorgd, dat de ze iampen branden en de rich ting aangeven van zonsonder gang tot zonsopgang. Des avonds wordt het lichter. Vrijdag j.l. was het nieuwe maan, zoodat we dezer dagen weer in de avonduren wat licht krijgen. Eerste kwartier is het Vrijdag 22 December; volle maan 29 December en dan kwartier 29 December en dan wordt het weer donkerder. Pëtsoneet gevraagd FLINK MEISJE en werk- ster gevraagd, halve dagen. Aanm. 2-5 Kufus, Zeeweg 165 Te koop gevraagd Te koop gevr. in goeden st. zijnde KINDERWAGEN. Vree man, Bakkerij, Koekoekstr. 3. Te koop gevr. goed onderh. KOLENFORNUIS, 1 p. D.- schoenen, pi. h., 39-42. Over- zier, Heidestr. 26, IJmuiden-O. Gevr. 1 pr. SCH. m. 29 of 30 in ruil voor 2 pr. sch. m. 21 en 22 of 2 p. m. 22. Gobel, Duinlustparkweg 59. Santp. St. Te kp. gevr. KERSTGROEP voor een Kerststal. Schaap, Velserd.weg 283 Te koop gevr. KINDERLE DIKANT. Warmerdam, Tuin- derstraat 118. Voor de Kerstdagen te huur of te koop gevr. een AAN- HANGWAGENTJE achter een fiets om een kleuter te ver- oeren. H. Hogetoom, Hard draverslaan 28. Santpoort. """vorsen IN RUIL AANGEB. nieuwe imitatie bontmantel m. 44-46 •oor wollen -damesvest m. 44-46 Dekker. H. v Alphenlaan 27, Driehuis. RUILEN Damesjas voor jongenscape, leeftijd 6 jaar. H. Zwart. Litslaan 9, Santpoort- Station. RUILEN n. hooge br. sch. m. 26 voor m. 27, h. of lage. Veldman, de Ruyterstraafc 36 RUILEN 5 p. meisjesschoen. 35 tot 38 voor 39 en overschoen. 36. Wiggert, Hofdijklaan 16. WIE RUILT 1 z. g. a. n. bin- nenb. m. 28 x 1V2 v- D. of M.- mantel? Overzier, Heidestr. 26 IJmuiden-O. GOED TEHUIS aangeb. voor klein hondje. Bakker, Sparre- straat 5, IJm. O. RUILEN Meisjes w.mantel, 10 j., v. meisjesjurk 12 j. Van Rooijen, P. C. Hooftlaan 41, Driehuis. 1 pr. DAMESSCH. m. 38 ruilen voor jongenssch. of meisjessch. m. 40 of 31. .Zegel, Ger. Doustraat 50. VOOR STEEDS NAAR Amnestie voor 2600 Spanjaarden. I Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansche heer werd de man naar het Roode Kruis regeering 2600 politieke gevangenen deze Ziekenhuis gebracht. I week in vrijheid heeft gesteld. GROOTE HOUTSTRAAT 100 HAARLEM. TELEFOON 13060

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2