Haarlemsche Courant Nieuwe Duitsche vorderingen ie het Westen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Amerüraansche druk bij Aken en aan deSaar geluwd Het Duitsche offensief. De strijd in Griekenland. Positie der Engelsehen benard. S89e Jaarg., No. 297 Bureaux i Groote Houtstraat U Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein Ï1. IJntuiden. Kennemerlaan 134. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en Feestdagen. Donderdag 21 Dec. 194* Üitg.; Graf. Bedrijven Dannate, Haarlem. Abonnementen; peff week 26 ct., per rand. 1,19» per kwartaal 3,42. fr. p. posé 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. DerkSi K 1297 Het Duitsche weermachtsbericht van Woens dag luidt als voigt Aan het geheeie aanvalsfront in het Wes ten hebben onze legers gisteren, uil een diep front te voorschijn gekomen, een groot deel van de achter het front overgebleven steun punten van den vijand opgeruimd en de aan valsspitsen verder vooruitgeschoven. Daarbij ontstonden op vele plaatsen ge vechten met afzonderlijke groepen vijande lijke reserves, die ijlings aangevoerd en on verwijld in den strijd werden geworpen. Volgens de tot dusverre beschikbare gegevens, werden meer dan tienduizend gevangenen gemaakt, tweehonderd tanks vernietigd of buitgemaakt en honderdvierentwintig vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In het gevechtsgebied bij Aken en, aan de Saar is de druk der Amerikanen geluwd. In het gebied van Bietz, ten Noord-Westen van Weissenburg en aan den Westwal zette de vijand zijn aanvallen voort op onze vesting werken, waarbij hij zware verliezen leed. In den Boven-Elzas zijn onze troepen in hevige gevechten gewikkeld. Aan het geheeie front in Elzas-Lotharingen werden drie en vijftig vijandelijke tanks vernietigd. Ter zee hebben strijdkrachten van de Duit sche marine nabij het eiland Walcheren een vijandelijken torpedojager in den grond ge boord. Bonden, Luik en Antwerpen lagen onder het zware vuur van onze langeafstandswapens. In Midden-Italië deden de Britsche troe pen aanvallen ten Noorden van Faenza. Zij konden slechts onbelangrijke penetraties be reiken, welke werden afgegrendeld. In de ochtenduren van Woensdag werden de aan vallen met versch aangevoerde troepen hervat. In Hongarije worden ten Noorden van de Donauknie hevige, maar plaatselijk beperkte gevechten geleverd. Bij Matra en het Buekk gebergte zetten de Bolsjewisten hun aanvallen voort, zonder echter de beoogde doorbraken te bereiken. Bij Sajo en Hernad sloegen onze troepen talrijke vijandelijke aanvallen uiteen, in Zuid- en Oost-Slowakije heeft de aan houdende levendige gevechtsactiviteit geen belangrijke wijzigingen opgeleverd. In de overige deelen van het Oostelijk front duurt de gevechtspauze voort. In 't Westen beperkte de vijandelijke lucht- De groote Duitsche aanvalshandelingen aan het Eifelfront nemen ook verder het ver wachte gunstige verloop, zoo verklaarde gis terenmiddag de militaire woordvoerder der Wilhelmstrasse. Hij wees er op, dat om be grijpelijke redenen van Duitsche zijde tot dusverre nog geen bijzonderheden over het verloop van het Duitsche offensief medege deeld kunnen worden. Toch kan reeds thans worden vastgesteld, dat de gevechten tus- schen het Hohe-Venn en Noord-Luxemburg van Duitsche slag- en gevechtsvliegtuigen belangrijke steun ondervinden. Aan de andere fronten gaan de afweer- en stellingsgevechten voort. In het gebied ten Oosten van Aken vallen de Amerikanen in de streek Geilen- kirchen-Linich, alsmede in den sector ten Westen van Düren en aan het Hürtgener- forst nog steeds aan. Omtrent de gevechten tijdens het Duitsche offensief aan het Westfront wordt gemeld, dat het le Britsche leger onder generaal Horc thans voor de Duitsche pantser- en infanteriedivisies achteruit wijkt, dermate, dat men niet meer kan zeggen, dat het terug geslagen wordt, maar dat het uit elkander wordt gerukt. De Duitsche troepen hebben reeds belangrijke voordeelen behaald. Uit Madrid wordt bericht, dat het Spaan- sche blad Informacionés schrijft, dat het Duitsche offensief in geen enkel opzicht ver geleken kan worden met dat van generaal Ludendorf in den vorigen oorlog. Toen had den de legers van Duitschland gebrek aan alles, onder de burgerbevolking werd honger geleden en het land werd door het commu nisme in den rug aangevallen. Thans is er van honger geen sprake, de geest onder de bevolking is uitnemend en de uitrusting van het leger is prachtig. De Engelsche bladen van Dinsdag houden zich bezig met het verrassende Duitsche of fensief in het Westen. De „Manchester Guar dian" waarschuwt met nadruk voor verkeer de illusies en brengt naar voren, dat het dwaas is, dit offensief als „de laatste wan hopige opflikkering en het zekere voorteeken en de aankondiging van de totale ineenstor ting" te beschouwen. Het blad schrijft in dit verband woordelijk: „Wij moeten geen enkel ander mogelijk motief voor dit offensief over het hoofd zien. Duitschland ziet de Geallieer den door een phase van politieke moeilijk heden marcheeren en het denkt waarschijn lijk. dat het van bijzonder nut kan zijn bij hun problemen nog een militairen tegenslag te voegen." De „Times" verklaart o.a.: „Het plan van de Duitschers kan vergeleken worden met dat, hetwelk zij bij Sedan in 1940 toepasten. De strijdmethode van Von Rundstedt komt den Geallieerden „hoogst ongelegen". De Duitsche opmarsch moet „werkelijk als zeer ernstig" worden beschouwd, schrijft de „Daily Mail". activiteit zich tot aanvallen bij de fronten. Amerikaansche terreurbommenwerpers, ko mende uit het Zuiden, vielen opnieuw enkele gebieden in Opper-Silezië en eenige plaatsen in Zuid-Oost-Duitschland aan. De Britsche strijdkrachten in Athene, die gisteren den Stadionheuvel veroverd hebben hebben zich, naar Reuter meldt, in den af- geloopen nacht weer teruggetrokken, daar de stelling zwaar onder granaatwerpers en machinegeweervuur van het in de nabijheid gelegen kerkhof stond. In het gebied van de haven van Piraeus hebben Indische en Britsche troepen thans het geheeie schier eiland Gallipolis gezuiverd. Vanochtend vroeg heeft zich een colonne Britsche tanks en ge pantserde voertuigen op weg begeven om. het hoofdkwartier der R.A.F. te ontzetten, dat gisteren door meer dan 600 Elas-mannen om singeld was. Uit Athene wordt gemeld, dat het Britsche hoofdkwartier te Athene door de lucht moet worden geravitailleerd. Naar uit Athene wordt gemeld heeft de Elas medegedeeld, dat zij bereid is, de voor waarden van generaal Scobie aan te nemen, wanneer nog eenige politieke kwesties opge lost kunnen worden. De Daily Worker schrijft, dat een, storm van protest tegen de Britsche inmenging in Griekenland is opgegaan en dat dit protest nog dagelijks toeneemt. Voor het parlements gebouw hebben groote betoogingen plaats gehad. Hetzelfde had in de meeste groote steden van Engeland plaats. De regentsehapsraad. Omtrent de kwestie van den regentschaps- raad in Griekenland wordt gemeld, -dat in het kabinet verschillende zienswijzen zich doen gelden. De groeiende onmacht van het kabinet treedt hierbij meer en meer aan den dag. Papandreu heeft verklaard, dat van ver schillende zijden aan den koning voorstellen inzake den Regentschapsraad zullen worden gedaan. Het Britsche parlement en de toestand. Naar Reuter meldt, heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat het niet in zijn voornemen heeft gelegen in het parle ment een verklaring af te leggen over den stand van den fiorlog. Er is echter op het oogenblik „een groote slag aan den gang". In antwoord op een opmerking van een af gevaardigde van de Onafhankelijke partij, Edgar Granville, inzake het nieuwsverbod, verklaarde Churchill, dat deze kwestie tot de bevoegdheid van den oppersten bevelhebber behoort, die natuurlijk gesteund moet wor den. Churchill zeide overigens niet in staat te zijn een verklaring over de toestanden in Griekenland af te leggen. De plaatsvervan gende leider der Labour partij, Greenwood, verlangde een verklaring over het Grieksche vraagstuk. Churchill verklaarde geheel ter beschikking van het Lagerhuis te staan, wan neer dit van meening was, dat een debat de scherpe critiek zou kunnen verzachten. In Londen werd in tegenstelling met het bovenstaande verwacht, dat Woensdag in het Lagerhuis een debat over Griekenland zou worden gehouden, waarbij Churchill in een rede het woord zou voeren. De heer W. van Bilderbeek doodgeschoten. Gemachtigde van den Leider en hoofd der afd. financiën der N.S.B. De gemachtigde van den Leider en leider van de hoofdafaeeling financiën en admini stratie der N.S.B., F. W. van Bilderbeek, is op Donderdag 14 December 1944 te Assen doodgeschoten. De dader heeft zich onmid dellijk hierna vrijwillig gemeld en is in hechtenis genomen. Aardappelbonnen 284 en R 27 inleveren. In de provincies Noord-Holland en Zuid Holland dienen de bonnen 284 en R. 27, welke van 26 November tot en met 2 December 1944 recht gaven op het koopen van aardappelen, voor zoover hierop nog niet is afgeleverd, uiterlijk op Zaterdag 23 December a.s. bij zijn leverancier ingeleverd te worden, desge- wenscht tegen ontvangstbewijs. Aflevering door den handelaar zal zonder nadere aan kondiging zoo spoedig mogelijk plaats heb ben, nadat deze op bovengenoemde bonnen is bevoorraad. Bon 245 voor peulvruchten Inleveren. Op bon 243 van de 2e noodkaart wordt in de distributiekringen Haarlem, Velsen en Be verwijk 250 gram peulvruchten per bon be schikbaar gesteld. Het publiek dient deze bonnen vóór Zon dag 24 December bij den leverancier in te leveren, desverlangd tegen ontvangstbewijs. Zij, die warme maaltijden van de Centrale Keuken betrekken, dienen hun bonnen bij de Centrale Keuken in te leveren. Aflevering door handelaren zal zonder na dere aankondiging geschieden, nadat de de taillisten de peulvruchten hebben ontvangen. Beschouwingen. In de Sunday Times schrijft Walter Lipman: Wij moeten ons niet verbeelden, dat wij op onze lauweren kunnen gaan rusten van Te heran. Daar zijn oorlogsproblemen opgelost. Thans staan wij voor politieke problemen. Polen, het Nabije Oosten en de Middelland- sche Zee vormen nog even zoovele vraag stukken. Dezelfde Amerikaansche publicist schrijft in de New York Herald Tribune, dat de vraag stukken nopens het Middellandsche Zeege bied nog niet zijn opgelost. De moeilijkheden, die Churchill daarbij ondervindt spruiten voort uit den tijd, waarin hij meende, te Lon den deze kwesties te kunnen oplossen. Bulgarije bezet een deel van Griekenland. Vernomen wordt, dat Bulgaarsche troepen in Noord-Griekenland gevallen zijn onder bewering, dat zij opdracht hebben, Macedo nië te bevrijden. In een bericht van United Press wordt ge zegd, dat als zeker kan worden aangenomen, dat Bulgarije zijn voordeel zal doen met de ontwikkeling van zaken in Griekenland en ongetwijfeld een deel van het Grieksche ge bied zal bezetten. Uit Roemenië. Komt er 'n ranïsoenverhooglmg? Van Duitsche zijde wordt er, in verband met de werkzaamheden van de Centrale Reederij Voedselvoorziening, op gewezen dat de voedselvoorziening der groote Ne- derlandsche steden in het Westen van het land in de eerste plaats een transport- vraagstuk is. Er wordt naar gestreefd op deze wijze van Januari af wederom twee tot drie kilogram aardappelen en onge veer 1400 gram brood beschikbaar te stel len en het de laatste weken uitgereikte rantsoen van 125 gram vleesch, alsmede ongeveer honderd gram olie te handhaven, tot de aansluiting aan de nieuwe boter- productie verkregen is. Gevaarlijk zoutsurrogaat. Drie kinderen overleden. In het gezin van K. aan den Soesterweg te Amersfoort was bij het bereiden van den maaltijd een vervangingsmiddel voor zout ge bruikt, dat echter geenszins onschadelijk voor de gezondheid bleek te zijn. Na het eten wer den de negen leden van het gezin ernstig ziek, zoodat zij naar een ziekenhuis moesten wor den overgebracht. Daar zijn drie kinderen overleden. Van een vierde is de toestand le vensgevaarlijk. Men zij voorzichtig met vervangingsmidde len voor zout! De oorlog in Italië. Omtrent den oorlog in Italië wordt ge meld, dat de aanvalsactie van het 8e leger in Italië aanmerkelijk is verflauwd. Bij Faenza wisten de Duitschers vijandelijke aanvallen te weerstaan. Zij schoten negen tanks stuk <ni maakten veie gevangenen. De levensmiddelen in Rusland. De leider van het Amerikaansche comité voor de levering van levensmiddelen aan de Sovjet Unie heeft medegedeeld, dat de le vensmiddelenpositie van Sovjet Rusland nog altijd op ongelooflijke moeilijkheden stuit. Men kan er verzekerd van zijn, dat deze pro blemen nog tenminste drie jaren na den oor- pakjes sigaretten log zullen voortduren. Een bonthandelaar uit de Smedestraat, die Woensdag; Weer drie transportschepen. aan een dame een langharige konijnenbontmantel b#d üte» Japansehe vliegtuigen hebben bij Mindoro 2ien, kwam later tot de ontdek- Inlevering distributie, bonnen bij Centrale Keisken. Bij deelneming aan de maal-* tijden vac de Centrale Keuken voor het tijdvak van 25 Dec. tot en met 31 Dec. 1644 dienen de volgende bonnen van de noodkaarten 2e serie, welke zijn voorzien van hét kring nummer 187, te worden. Ingele verd: a. Bon 240 v-xt: aardap pelen; b. De bovenhelft van da groentebon le periade JS45; c. Bon 241 voor vleesch; d. Bon 243 voor peulvruchten Aange zien de distributiedienst de nieuwe bonnet: beker-i maakte kunnen ook deze week weder om nieuwe deelnemers worden! opgenomen. KERSTCONCERT H. O. V. De Haarlemsche Orkest Ver. eeniging zal Maandag 25 De cember een Kerst-concert ge. ven in de Gemeentelijke Con certzaal. De soliste van dit con cert Is de bekende alt-zangeres Ans Stroïnk. ftet orkest, dat! onder leiding van Marinus Adam staat, opent met Let Concerto Grosso No. 8 (Weih- nachts Konzert) van A. Corel- li. Hierna zingt Ans Stroïnk: met orkestbegeleiding de Can tate „O amantissime sponsa Jesu" van Chr. Ritter. Na de pauze vermeldt hefi programma twee eerste uitvoe ringen t.w. de Suite voor ka merorkest „Die Flöte von Sans- souci" van P. Graener en eeni Fahtaisie voor orkest over Merck toch hoe sterek" vaa Marinus Adam. MINDER GELEZEN IN NOVEMBER. De Stads-Bibliotheek en Leeszaal heeft in de maand! November enkele duizenden boeken min-der uitgeleend dan de overeenkomstige maand in het vorige jaar. Het ontbreken van licht doet zich hier ook gelden. In totaal werden uitge leend 16.985 (vorig jaar 22.153) boeken, waarvan in de hoofd bibliotheek aan het Prinsen hof 12.780 (16.576), waaronder 1013 werken door de muziekbi bliotheek en in het filiaal „Huis te Zaanen" 4 205 (5568) boeken. Aan de leeszaal in het Prinsenhof brachten 744 perso nen een bezoek (v. j. 1530) en aan de -krantenzaal 962 perso nen (2256), in totaal dus 1708 (3386). De koude spreekt hier natuurlijk een woordje mee. 158 (338) personen brachten in November een bezoek aan da leeszaal in „Huis te Zaanen"* DIEFSTALLEN EN INBRAKEN TE HAARLEM. Door verbreking heeft men zich toegang verschaft tot een poort van een opslagplaats aan het Zuider Buiten Spaarne, waar gestolen zijn 200 kg brandhout en 2 hl cokes. Een groot aantal goederen zijn ontvreemd uit een textiel winkel aan de Spaarnwouder- straat, waar men zich toegang heeft verschaft door verbre king van de voordeur. De buit bestond uit boorden, strikjes, zakdoeken, dameskousen, hee rensokken, handschoenen, zelf- binders, lakens, een hoeveel heid overhemden, welke gere pareerd moesten worden en zes In Boekarest hebben relletjes plaats ge had, waarbij studenten protesteerden tegen de terugkeer van de .Joden in Roemenië. Er werd daarbij gevochten. Van overheidswege is medegedeeld, dat van heden af de wapen stilstandsvoorwaarden gestreng zullen worden toegepast. De regeering van Roemenië heeft besloten, diplomatieke betrekkingen met de regeering Bonomi aan te knoopen. drie Amerikaansche transportschepen en één kruiser tot zinken gebracht. Twee transport schepen werden daarenboven ernstig be schadigd. De Poolsche kwestie. Mikolajczyk, de minister-president der Poolsche emigranten-regeering te Londen, heeft het besluit genomen, zich naar Loeblin te begeven, ten einde daar een Poolsche re geering te vormen. Naar aanleiding van de opmerkingen van Stettinius inzake de Poolsche kwestie is men in Berlijn van meening, dat Amerika op de zelfde wijze voor Stalin heeft gecapituleerd als Engeland. Alleen doordat de Amerikaan sche diplomatie zwijgzamer is geweest dan de Britsche heeft men een anderen indruk trachten te vestigen, doch het resultaat is hetzelfde Herstelwerk in Engeland. In Engeland is het plan opgevat, het vol gend jaar 25.000 jongens van 1316 jaar op te roepen om te werken aan het opruimings- werk en den wederopbouw van de door het Duitsche luchtwapen geteisterde steden. king, dat het kleedingstuk ge stolen was. Uit een schuurtje aan da Kruistochtstraat zijn twee fiet sen gestolen. Toegang heeft men zich, verschaft tot een schuurtje aan de Kleverlaan, waar gestolen zijn twee konijnen en een da mesfiets. Door verbreking van een slot is ingebroken in een pak huis aan de Zuid-Polderstraat, waar gestolen zijn een bakfiets op luchtbanden, een dekzeil, dekkleed en en een eikenhouten salontafel. H. G. K. WEIHNACHTS ORAggRIUM. Naar men ons mededeelt is het concert voor 2en Kerstdag 's middags uitverkocht. Het Bestuur heeft daarom gemeend aan dit concert een voor-uit voering in concertvorm toe ta voegen, welke des morgens ge geven wordt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1