Haarlemsche Courant Dwitsche troepen dringen de Ardennen binnen Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie De weg Bastogne-Arlon over een breed front overschreden. Het Duitsche offensief. 10.00Q gevangenen. De strijd in Griekenland. 289e Jaarg., No. 298 x x Bureaux. Groote Houtstraat U Postgiro 134958. BijkantorenSoendapleln tl. IJmutden, Kennemerlaan 164. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 22 Dec. 1944 CTltg.Grai. Bedrijven üaauate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mud. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post f 3.73. Losse nummers 8 cent. FToofrir-^c! acteur" F. C. Derks. K 1297 Het Duitsche weermachtsbericht van Don derdag luidt In den winterslag in België werd gisteren ver achter het front de Amerikaansche be zetting van de Schnee-Eifel vernietigd of gevangen genomen. Zevenduizend Amerikanen geraakten in Duitsche gevangenschap. Aan het voorste aanvalsfront zijn onze troepen de Ardennen binnengedrongen en hebben den grooten weg BastogneArlon over een breed front overschreden. Naar de Maas aftrekken de vijandelijke ravitailleeringscolonnes wer den door Duitsche tanks ingesloten en onder den voet geloopen. Versch aangevoerde Ame rikaansche formaties werden in afzonderlijke groepen uiteen geslagen zonder dat zij er in slaagden, den Duitschen opmarsch op te houden. Het aantal gevangenen heeft de 20.000 overschreden. In de gevechten van gisteren werden 43 tanks en gepantserde voer tuigen en 50 stuks geschut buitgemaakt; 136 tanks werden vernield. Op de bestaande brandpunten van den af- weerstrijd aan het Westelijk front zette de vijand zijn aanvallen met geringere strijd krachten zonder succes voort. Zware afweer- gevechten werden geleverd in het gebied ten Noord-Westen van Bietz. Het lange-afstandsvuur op Londen en Ant werpen duurt voort Zeestrijdkrachten van de Duitsche marine brachten in de monding van de Schelde zes groote vijandelijke ravitailleeringsschepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 ton tot zinken. In Midden-Italië begonnen de Britten een grooten aanval ten Noorden van Faenza na een trommelvuur van 100.000 schoten van elk kaliber op een frontbreedte van 10 kilo meter. In weerwil van het zware vuur waren onze troepen des avonds slechts 2 kilometer teruggedreven. Ten Noord-Oosten van de stad stortten vijandelijke aanvallen voor onze stellingen uiteen. In het gebied Bagna Cavallo deden Canadeesche formaties, die zware verliezen hadden geleden, slechts plaatselijke aanvallen, die, op een kleine pene tratie na, bloedig werden afgeslagen. Op den Balkan duren de bewegingen van onze troepen voort, deels onder het breken van hevigen vijandelijken tegenstand. In Hongarije gingen de Sovjets bij het Plattenmeer en aan den Donau met sterke strijdkrachten en met steun van talrijke slag vliegtuigen tot den aanval over. Verbitterde gevechten worden hier geleverd aan de Donaubocht. Aan de Zuidelijke grens van Slowakije werd de vijandelijke druk sterker. Aan de rivier de Eipel, aan de Westelijke hellingen van het Matra-gebergte en aan weerszijden van de Boven-Sajo vingen onze troepen de aanvallende vijandelijke formaties In het dagelijksch communiqué van het Duitsche opperbevel werd op 20 December medegedeeld, dat de Duitsche legers hun aanvalsspitsen vooruit hebben gedreven en daarbij den strijd aanbonden met reserve troepen, die door de Geallieerden naar voren waren gebracht. Het resultaat was, dat 10.000 man gevangenen werden gemaakt. Voorts werden 200 tanks vernietigd en 124 vliegtui gen naar beneden geschoten. De strijd aan het Westfront heeft plaats in mist en nevel, die de bewegingen der Geallieerden belemmert De Duitsche aan vallen werden voortgezet. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het afge kondigde nieuwsverbod de openbare meening in Engeland zeer verontrust. Men is het er over eens, dat de Amerikaansche legers in de laatste dagen een der grootste tegenslagen van dezen oorlog hebben geleden. De Zürcher Tageszeitung maakt eveneens melding van de bezorgdheid, die in Engeland heerscht. Het feit, dat de Duitschers in staat zijn geweest zonder dat dit van Geallieerde zijde werd opgemerkt, het offensief met val schermjagers en een groot aantal vliegtuigen voor te bereiden, heeft bezorgdheid gewekt en diepen indruk gemaakt. Men dacht, dat de Duitsche reserves thans uitgeput waren, doch ziet in, dat de toestand geheel is gewijzigd. In Berlijn is medegedeeld, dat het tijdstip waarop meer nauwkeurige inlichtingen om trent de Duitsche aanvalsformaties kunnen worden tegemoet gezien, niet ver meer af is. De New York Times schrijft, dat het hui dige offensief een hevigen schok in de Ver- eenigde Staten teweeg gebracht heeft. De strijid in ons land. Woensdagavond werd van Duitsche zijde medegedeeld, dat in den sector Nijmegen vri.i zwakke aanvallen van den vijand waren af geslagen. Tekort aan seheepsruimte. Uit New York meldt Reuter, dat de 5700 schepen, waarover de Shipping Pool beschikt onvoldoende zijn gebleken voor den aanvoer van oorlogsmateriaal en manschappen naar Europa en de oorlogsgebieden in den Groo ten Oceaan. Hierbij dient in het oog te wor den gehouden, dat er in Europa te weinig groote havens ter beschikking staan. Zoo moesten verscheiden schepen langer dan 40 dagen voor de Fransche kust blijven liggen voordat ze gelost konden worden. na zware gevechten op. In het gebied ten Zuiden en ten Noord-Oosten van Kaschau mislukten herhaalde Sovjet-aanvallen. Bij de afweer van vijandelijke Iuchtaan vallen boven den Noordelijken en den Zuide lijken sector van het Oostelijk front werden gisteren 31 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten, waarvan 14 door nachtjagers. Amerikaansche terreurvliegtuigen lieten gisteren overdag bommen vallen op plaatsen in Zuid- en Zuid-Oost-Duitschland. £ias bezet hoofdkwartier der Britsche luchtmacht De berichten over een afnemen van den strijd in Griekenland worden niet bevestigd. De strijdkrachten van de Elas hebben het hoofdkwartier van de Britsche luchtmacht stormenderhand veroverd. Bulgarije en Joego-Slavië willen Grieksche gebieden inlijven en hebben langs indirecten weg reeds hun eischen ingediend. De Griek sche regeering heeft bericht ontvangen, dat Joego-Slavië het gebied rondom de steden Edessa en Castoria wil inlijven. De Griek sche regeering is evenzeer verontrust door demonstraties in de Bulgaarsche hoofdstad. Daarbij werd de eisch gesteld, dat de recht vaardige Bulgaarsche eischen aan Grieken land moesten worden ingewilligd. Het communiqué van generaal Scobie luidt, dat de Britsche troepen nog steeds de haar den van verzet langs den weg Athene Faliron zuiveren. Voorts zijn operaties be gonnen om het hoofdkwartier van de Brit sche luchtmacht te ontzetten. In Saloniki en Patras is de toestand ongewijzigd. De Grieksche kwestie in het Lagerhuis. Tijdens het debat over de Grieksche kwestie in het Lagerhuis werd aan Churchill de vraag gesteld, of het optreden van Engeland in Griekenland geschiedt in volkomen overeen stemming met de bondgenooten Churchill antwoordde, dat op Groot Brit- tannië de last is gelegd, zich bezig te houden met Griekenland. Tot dusver heeft het op treden van Groot-Brittannië geen critiek der bondgenooten gewekt. Nopens de Grieksche kwestie wordt voortdurend contact onder houden. Het is zeer noodzakelijk, dit contact in dezen kritieken tijd te handhaven. De Labour afgevaardigde Shinwell vroeg daarop: Wil de premier verklaren, dat inzake het Britsche optreden in Griekenland vol ledige samenwerking tusschen Engeland en zijn bondgenooten bestaat Churchill antwoordde: Er bestaat in dezen volkomen samenwerking. Of er volkomen overeenstemming over eiken kant van deze aangelegenheid bestaat is een andere kwestie. Ons is hier een bepaalde taak opgelegd en wij doen ons best, die te vervullen. De Regentschapsraad. Reuter verneemt, dat Papendreu nog geen antwoord heeft ontvangen op het telegram, dat hij den Koning heeft gezonden en waarin hij dezeni voorstelt, een Regentschapsraad voor Griekenland te proclameeren. Eden heeft in het Lagerhuis over den toe stand in Griekenland verklaard, dat Enge land misschien te laken is, dat het niet eerder voor orde en rust in Athene heeft gezorgd. De Britsche regeering is niet gekant tegen een regentschap in Griekenland. Voor zoover ik persoonlijk weet, zoo zeide Eden, zal de Grieksche koning wat betreft de regentschapskwestie de adviezen van zijn ministers aanvaarden. De strijd in Hongarije. Ten Zuiden van het Plattenmeer en bij Waitzen zijn de Duitschers in hevige gevech ten met de communisten gewikkeld. Tus schen Sajo en Hernat sloegen de Duitschers alle aanvallen af. Britsche bezorgdheid. De Britsche minister voor de Luchtvaart, Sir Archibald Sinclair, heeft verklaard, dat er maatregelen getroffen zijn om gebouwen met historische waarde voor beschadiging te vrijwaren. Met betrekking tot Duitschland konden deze garanties niet gegeven worden. Catroux. In toonaangevende politieke kringen te Parijs verwacht men, dat Catroux, die thans gouverneur van Fransch Noord-Afrika is, benoemd zal worden tot ambassadeur in Moskou. AGENDA. ZONDAG 24 DECEMBER. Gem. Concertgebouw, kinderkoor Inter Nos, 3 uur; Rembrandt-theater: „Setje regeert" 2 en 4.15 uur. MAANDAG 25 DECEMBER. Gem. Concertge bouw, concert H.O.V., 2 uur; Rembrandt-Theater: „Betje regeert", 2 en 4.15 uur; Haarlemsche Ke gelbond, Albertino Bertini en zijn accordeon dansorkest, 2 uur. DINSDAG 26 DECEMBER: Gem. Concertgebouw Haarlem's Gemengd Koor, uitvoering „Weih- nachtsoratorium", 10 en 2 uur; Begijnhofkapel, Kerstconcert Lucien Louman (bariton) en Paul Chr. van Westering (begeleiding) 2.15 uur; Rem- brant-Theater„Betje regeert", 2 en 4.15 uur. WOENSDAG 27 DECEMBER: Gem. Concertge bouw, Pianovoordracht Willem Andriessen, 2 uur. Het sobere Kerstmenu. Zoo spoedig mogelijk aardappelen distributie: desnoods tijdens de feestdagen. Ja, wel zal het dit jaar een sober Kerst menu voor menigeen worden. De voedselnood houdt aan en al mogen er deze week uitzich ten zijn geopend, die een wat ruimer rantsoe neering in het vooruitzicht stellen, voor het oogenblik blijft het ook deze week bij het weinige brood en de weinige aardappelen en het onsje kaas. We hopen nu maar, dat de vleeschbon gehonoreerd kan worden en dat er peulvruchten zijn en daarmede zijn we aan het einde van het korte lijstje. Niet aan het einde van de moeilijkheden. Donderdagmorgen hebben wij geïnformeerd, hoe het met de aardappelvoorziening van Haarlem staat. Het antwoord was dat er schepen met aardappelen onderweg zijn, maar dat er wegens mist niet of weinig gevaren wordt, zoodat de vrees moest worden uitge sproken, dat voor Kerstmis hier geen aard appelen zouden zijn. Naar aanleiding van deze troostlooze bood schap hebben wij nader geïnformeerd bij het gemeentebestuur. Men beaamde hier, dat Dinsdag zes schepten uit Friesland met aard appelen zijn vertrokken en voegde hier aan toe, dat de mogelijkheid dus bestaat, dat zij nog vóór Kerstmis te Haarlem aankomen. Doch wanneer dit mocht tegenloopen en de aardappelen eerst Zondag of Maandag voor den wal komen, dan zullen door het gemeen tebestuur maatregelen worden genomen, dat de lading onmiddellijk gelost wordt en naar de handelaren wordt vervoerd, opdat men zich zoo spoedig doenlijk kan bevoorraden. Men zal dus nog een paar dagen den moed er in moeten houden! Nieuwe distributiebonnen. Voor de gemeenten Haarlem, Velsen en Beverwijk zijn voor de week van 24 tot en met 30 December de volgende bonnen van de noodkaart tweede serie geldig verklaard: Brood: 238 vier rantsoenen, 239 vier rantsoenen brood en 276 twee rantsoenen brood of bloem. V1 e e s c h: 241 1% rantsoen vleesch (op dezen bon mag deze week nog niet worden gekocht). Kaas: 242 100 gram kaas. Peulvruchten: 243 250 gram peul vruchten (de bonnen moeten vóór 24 Decem ber worden ingeleverd bij den winkelier, des- verlangd tegen ontvangstbewijs, voor zoo verre niet werd deelgenomen aan de maal tijden van de Centrale keuken). Aflevering voor zoover niet direct voorradig, zal zonder nadere aankondiging plaats vinden, zoodra de winkelier voorraad heeft ontvangen. Kindermeel: R. 18 drie rantsoenen brood of bloem of 250 gram kindermeel of voedingssuiker. Afwijking voor randgemeenten. Deze lijst is ook geldig voor Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal, Zandvoort, Haar lemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarn- woude en Hillegom, behalve de peulvruchten, welke in deze gemeenten niet beschikbaar zijn gesteld. Verlengde of nog geldige bonnen. Tot en met 30 December zijn nog geldig voor de gemeente Haarlem: 206 150 gram versnaperingen, 221 250 gram jam of stroop of 125 gram suiker; 222 2% rantsoen vleesch of 250 gram kaas; 235 1rantsoen, vleesch of 125 gram kaas; 294 90 gram (1 d.L.) spijs olie; 295 450 gram (Vï liter) spijsolie; R. 26 150 gram versnaperingen Voorts zijn tot en met 6 Januari geldig C. 413 (inlegvel) 4 liter taptemelk of 400 gram taptemelkpoeder: R. 10 (tabak) 45 gram scheerzeep. Velsen en Beverwijk. De nieuwe bonnen ge.den ook voor de ge meenten Velsen en Beverwijk, evenals de mededeelingen inzake de tot en met 6 Januari nog geldige bonnen. Voor deze gemeenten geldt echter niet het lijstje van de tot en met 30 December geldige bonnen. Thans is bepaald, dat ook in de gemeenten Velsen en Beverwijk op Bon R. 16 één el kan worden gekocht. Klachten over verkoop van distributie-artikelen. Haarlemmers, die klachten hebben over weigering van verkoop door detaillisten van distributieartikelen, kunnen deze indienen by de inspectie van het Centr. Distributiekantoor voor de stad Haarlem. De inspectie is geves tigd op de eerste étage van het kantoor, Zijl straat 62 en voor het publiek eiken werkdag geopend van 9 tot 13 uur (Zaterdag van 9 tot 12 uur), telefonisch onder nummer 19878. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lieve-Vrou- wen-parochie (toez.) W. Wilman te Lollum. Geref. Kerken. Beroepen te Vreeland-Nigte- vecht W. v. Boeijen, can-d. te Baars. Benoemd tot hulppred. te Schiedam dr. J. L. Koole te Delft. vrygemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Rozenburg J. F. de Weger, cand. en hulppred. te Rotterdam-C. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te 's Graven- hage mr. D. G. Hoevers te Amsterdam. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Ook te Rozen-burg is een vrijgemaakte Geref. kerk ontstaan. Ds. C. Vonk van Schiedam heeft er de ambten ingesteld. De kleine kerk heeft bereids een beroep uitgebracht op cand. J. F. De Weger, hulppred. te Rotterdam-C. Een twintigtal leden van de Geref. kerk van Nieuw-Lekkerland, w.o. een der ambtsdragers, heeft bij den kerkeraad de acte van vrijmaking of wederkeer ingediend en zich vrijgemaakt van de synodale besluiten. Zij houden nu eigen gods dienstoefeningen, waarin meestal een preek ge lezen wordt. GEVONDEN VOORWERPEN. Bijbel, De Kok, Borneostraat 28; bril, Saes; Tuchthuisstraat 8 A; hemd, De Vries, Eschdoorn- straat 4; hondje, Laak, Paul Krugerkade 54; hoed. v. Sohuppen, Zuidpolderstraat 114; regenkapje, Aukees, Bosch en Hovenstraat 30; sleutels, Brand weerkazerne, G, O. Gracht 35. Vergiftig goed gegeten. Achtjarig jongetje aan de gevolgen overleden. Aan de gevolgen van het eten uit een zakje, dat een stof tegen mieren bleek te bevat ten, is Dinsdag overleden de achtjarige C. J. B., wonende Molukkenstraat te Haarlem: zijn zevenjarig broertje J. B. is in het ziekenhuis Joannes de Deo opgenomen en een elfjarig stiefbroertje L. F. J. T. heeft van het snoepen geen last on dervonden. Maandag hadden de drie jon gens het verzoek gekregen een wagen terug te brengen naar een ontruimde bakkerij aan de Kritzingerstraat. De bakker was in Augustus vertrokken, doch had toestemming ver leend, dat er van den wagen gebruik werd gemaakt en ook was de sleutel in bewaring ge geven. De jongens hebben in de bakkerij wat rondgekeken en de achtjarige vond onder 'n toonbank een zakje met een stof erin. Hij proefde er van en vond het lekker zoet; zijn broertjes mochten ook eten. Zij hebben niet geweten, dat er op het zakje „mierenzuur" had gestaan, zoodat de inhoud; voor menschelijke consumptie niet geschikt was. Des avond» werd de vinder en zijn zeven jarig broertje ziek en de derde had nergens hinder van. De toestand van de zieken werd zoo ernstig, dat een dokter ge waarschuwd werd. Daar hem niet verteld was, wat de kinde ren gegeten hadden, kon hij den aard der ziekte niet vast stellen. De achtjarige C. J. B. is Dinsdagmiddag aan de ge volgen van niervergiftiging overleden. Zijn broertje is dien dag naar de Deo overgebracht; zijn toestand is niet levensge vaarlijk. Kerstconcert Kinderkoor „Inter Nos". Zooals was aangekondigd, zou het kinderkoor „Inter Nos" Zondag a.s. van 4 tot 5 uur een concert geven in de Gem. Con certzaal, welke met kaarsen verlicht zou worden. Het ge meentebestuur van Haarlem heeft echter den heer Jan Boo- da, den leider van het koor verzocht, de kaarsen beschik baar te stellen voor noodzake lijker doeleinden b.v. voor ern stige zieken e.d., welk verzoek natuurlijk is ingewilligd. In verband hiermede zal het con cert Zondagmiddag niet om 4, maar om 3 uur beginnen. Wegens de groote belang stelling wordt Zaterdag 30 De cember, wederom om 3 uur, een herhaling gegeven. BEZORGING VAN LEVENS MIDDELEN TIJDENS KERSTDAGEN. Naar wij vernemen heeft de plaatselijke bakkerijcommissie te Haarlem den bakkers aldaar geadviseerd Zondag, Eersten en Tweeden Kerstdag geen brood rond te brengen. Het publiek dient dus hiermede Za terdag, wanneer het zijn brood voor de komende dagen betreft rekening te houden. Wel zullen de winkels Tweeden Kerstdag op bepaalde uren zijn geopend. Ook de melkbezorgers heb ben het advies gekregen hun klanten Zondag, Eersten en Tweeden Kerstdag niet te be dienen. De melkzaken zullen echter Tweeden Kerstdag even eens op bepaalde uren geopen-d zijn. KERST-MATINEE LUCIEN LOUMAN. Dinsdag 26 December zal in de Begijnhofkapel (Begijnhof 9), een Kerst-matinee gegeven worden door den bariton Lu cien Louman. Paul Chr. van Westering verzorgt de begelei ding. Er zal een programma van Advents- en Kerstgezangen uit alle eeuwen worden uitge voerd. AARD AP PELB ONNEN 284 EN R 27. In ons blad van gisteren heb ben wij medegedeeld, dat de bonnen voor aardappelen 284 en R27 bij den handelaar moe ten worden ingeleverd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat dit niet geldt voor Haarlem, Heemstede, Benne broek, Hillegom, Zandvoort, Bloemen-daal, Santpoort-Sta tion en het stadsgedeelte van Haarlemmerliede.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1