„Zwoegers der zee*' handhaven traditie 6ERSTE6RIESNEEL TREKKERS WARMEN HAP W. A. Scholteri's IRONS Geschiedboek der sleepbooten telt rijke bladzijden. Sleepbooten» Kan men zich een havenplaats, kan men zich derhalve IJmuiden, zonder deze zwoegers onder de schepen denken? Kenmerkend is hetgeen kan worden achterhaald over hetgeen door middel van dit soort vaartuigen tot stand is 'ebr.icht. Er waait een frissche wind door die ongeschreven geschiedenis, welke van een avon tuurleen geest getuigt, een geest van onver saagd zeemanschap, welke het tot een dankbare bezigheid maakt aan de hand van hetgeen oude ren nog Kunne11 vertellen en met behulp van de buzonderhcdeii, die er over zyn aangeteekend, zich een indruk te vormen van de plaats, die de sleepboot heeft ingenomen en nog steeds voor zich gereserveerd houdt. Het was onlangs een kwart eeuw geleden, dat te IJrnuiden het alge meen bekende Bureau Wijsmuller werd opge richt en de gelegenheid doet zich dus voor een en ander na te gaan. Lang voor er tot het graven van het Noordzee kanaal, waaraan IJrnuiden zijn ontstaan heeft te danken, werd overgegaan had het Nederland sche sleepbootwezen reeds een ..naam" verwor ven. We mogen er de aandacht op vestigen, dat bijvoorbeeld in 1856 reeds door Egypte „sleep- sioomvaartuigen" in Nederland werden besteld. Men kon er mede voor den dag komen, want zij hadden, toen zij eenmaal de haven van Alexan- drië waren binnengeloopen, de algemeene goed keuring. Het Haarlemsch Weekblad schreef op October 1857 met voldoening en trots: „Het was voor de eerste maal, dat dergelijke voortbreng selen der Nederlandsche nijverheid in Egypte gezien werden; derhalve moesten zij wedijveren met de talrijke Engelsche stoombooten. in dienst van het Egyptische gouvernement, welke onop houdelijk den Nijl en het Mahmoudieh-kanaal op- en afvaren. De Onderkoning stelde een wed strijd voor, van Atfé tot Etfin, een traject van 2 uren, tusschen eene Nederlandsche en eene En gelsche boot, ieder slepende 4 ligters, en elke ligter geladen met 120 scheepston. Deze wedstrijd liep geheel ten voordeele van het kleine Neder land uit. Op genoemd traject van 2 uren, liet de Nederlander zijn magtigen mededinger 25 minu ten achter. Onmiddellijk zond Z.M. een zijner officieren naar boven genoemden consul-generaal (den heer S. W. Ruyssenaars. den Nederlandschen consul-generaal in Egypte, met verzoek om op nieuw in de fabriek van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, waaruit deze stoombooten waren, te doen vervaardigen twee sleepstoomvaartuigen, ieder van 180 paarden kracht." Aan bestellingen van machines en een ijzersmederij herinnerend besluit het blad: ,,Voor Nêerlandsch industrie opent zich in Egypte mis schien eene schoone toekomst, vooral met het oog op de geprojecteerde doorgraving der Suez- landengte. Egypte is. in betrekking tot onze O. I. bezittingen, voor Nederland van het grootste belang. Daarom zegt ieder, die in onze nijver heid belang stelt, den ijverigen consul-generaal dank voor zijn onvermoeid streven, en moedigt het etablissement der heeren P. v. Vlissingen en Dudok van Heel aan. steeds door onovertrefbaar werk den reeds verkregen roem te handhaven". PIONIERSWERK. Reeds verkregen roemWe zien de sleep boot ook hier als pionier. Zoo was het en zoo bleef het, in den tijd toen de groote driemasters door raderbooten moesten worden getrokken, in de jaren, dat de schroef Ingang vond en later. toen er steeds flinkere schepen in de vaart kwa men en dus ook het vermogen van de sleepboo ten diende te worden vergroot. PREDIKBEURTEN. Zondag 31 December en Maandag 1 Januari. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: In de Noor derkerk te Haarlem-Noord. 31 December 3 uur: Ds L. Lagerweij. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Velser duinweg, geen opgave. Geref. Kerk, Velserduinweg: 31 December 9.30 en 3 uur: Ds. E. G. van Teijlingen. BRENG VARIATIE in Uw Maak er een lekker sausje bij met wat Butaroma of een jus van Albumona, met gefruite uitjes. Dat streelt de tong! Aardappelmeelfabrieken Belichten we thans den ontwikkelingsgang te Januari: 9.30 uur: Ds. E G. van Teijlingen. muiden. Eerder zeiden we. dat een haven het j rr.,, «>- Umuiden. Eerder zeiden we, dat een haven het niet zonder sleepbooten kan stellen en daaruit volgt. dat IJrnuiden deze vaartuigen van zijn ge boorte af heeft gekend. Er was in dien begin tijd een nauw contact met Nieuwediep, vanwaar velen naar de jonge plaats kwamen en vanwaar ook bepaalde ondernemingen zich voor de mon ding van het IJ interesseerden. De te Nieuwediep gevestigde firma Zur Mühlen begon sleepbooten voor IJmuIden te reserveeren en kon er op bogen te IJrnuiden als .Maatschappij tot het sleepen van schepen in het Nieuwediep en te IJrnuiden' de eenige te zijn. Vele jaren gingen voorbij. Toen kwam er con currentie en wel van een IJmuider bootlieden- combinatie, die als .,De Vischploeg" de beschik king over enkele sleepbooten van kleine afme tingen verkreeg en deze voornamelijk ten behoeve van visschersschepen bezigde. Voorheen kwam 't er op aan elkaar vliegen af te vangen! Wie IJrnui den in zijn prillen tiid heeft gekend kan zich wel eenigszins voorstellen wat dit beteekendeAan ondernemingsgeest was er in ieder geval geen gebrek. De sleepbooten mochten tamelijk klein zijn. men trok er. om den concurrent voor te zijn zelfs mee naar het Kanaal waar de kapiteins van de graan- en ertsschepen, die te IJrnuiden zouden binenkomen, werden bewerkt om een afspraak voor het binensleepen in de haven van IJrnuiden te maken. (Later was men gebonden door de ter Griffie te Haarlem gedeponeerd IJmuider Sleep dienst Conditiën"). GOUD WAARD! De wereldoorlog van 19141918 kwam en bracht radicale veranderingen, ook in IJrnuiden. De uit drukking dat de sleepbooten hun tonnenmaat in goud waard waren, moge overdreven zijn. zij toont de situatie. De particulieren, die zich in De Vischploeg hadden vereenigd. konden de verleiding niet weerstaan om de hun toebehoo- rende vaartuigen te verkoopen en de opbrengst te verdeelen. De twee grootste sleepbooten kwa men in handen van buitenlanders en gingen naar den vreemde. De gewijzigde toestand had echter de reeders van de visschersschepen wak ker geschud, vooral de eigenaren der Katwijk- sche loggers, die te IJrnuiden markten. Er bleef maar één weg open om op sleepdiensten te kun nen rekenen en deze werd ingeslagen door tij dens de publieke veiling van de vaartuigen van De Vischploeg eenige sleepbootjes te koopen Deze werden in een bedrijf ondergebracht, waarbij bedoelde reedérijen waren geïnteres seerd en wel de N.V. Sleepboot Exploitatie Maat schappij „IJmuiden", welke het hoefijzer ais symbool in de pijp ging voeren en dit ook op haar vlag aanbracht. Het bedrijf met haar sleepboo ten Katwijk, Noordwijk. Visschershaverj. Gloria etc. is blijven bestaan. Hoe belangrijk de stichting dezer N.V. was bleek, toen de firma Zur Mühlen in 1918 in liqui datie ging en men uitsluitend op de kleinere sleepbooten. bestemd voor hulp aan visschers- vaartuigen "(zij brachten ze overigens tot de vischgronden bij Engeland!) was aangewezen. De toestónd was niet overeenkomstig de eischen, maar spoedig ontstond er een groote verbetering. In 1919 kwam het Bureau Wijsmuller te IJrnui den, een flink opgezette onderneming, die in het bijzonder met de groote vaart rekening hield, omdat zij er van overtuigd was, dat steeds groo- tere schepen IJmuiden zouden aandoen en de ontwikkeling van het sleepboot wezen evenredig moest zijn. Men had het, zooals overduidelijk is gebleken, aan het goede eind. Alleen uit het ge schiedboek van Bureau Wijsmuller zouden ko lommen kunnen worden gevuld, maar ons bestek taat niet toe er thans over uit te weiden. Aan het inzicht van deze onderneming is het mede te dartken, dat IJmuiden over uitstekende sleepbooten en zeer bekwame opvarenden be schikte. die hun vaardigheid talrijke malen toon den, niet alleen bij de gebruikelijke assistentie aan binnenkomende en uitvarende schepen, doch ook in geval van nood, en voor bergingsdoelein den. De zwoegers der zee hebben ook te IJmui den de traditie gehandhaafd. En daarop moet men trotsch zijn! Pink ontvreemd. Drie verdachten aangehouden Een inwoner van Santpoort. K., deed vorige week een onaangename ontdekking. Zooals bleek waren onbekenden er in geslaagd zich van een hem toebehoorende pink meester te maken. De politie werd van den diefstal op de hoogte gebracht, met het gevolg, dat er weldra een onderzoek werd ingesteld. Spoedig rezen vermoedens tegen drie per sonen. namelijk den Haarlemmer L. G., en de Santpoorters C. P. en H. J. P. Als ver dachten werden dezen naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost overgebracht en aldaar opgesloten. Het gelukte de politie tevens de om-vreemde pink in beslag te nemen A *neé iteMafSexde mggegt&fedeK N.V. KONINKLIJK AfLLESU .MIRCURlUt* */h gebroeders laan .sppesi als buit. Den laatster, tijd leggen degenen, die het met de eerlijkheid niet nauw nemen, in de gemeente Velsen ook weer een ongewenschte belangstelling voor kippen aan den dag. Zij, die hierover beschikken, doen er dan ook goed aan geregeld de noodige voorzichtigheid te betrachten. Dat een waarschuwing geens zins overbodig is ondervond iemand, die tot de minder prettige ontdekking kwam, dat er negen hem toebehoorende kippen waren ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Ook handwagens niet veilig. Zooale we eerder hebben geconstateerd is er door de bijzondere omstandigheden een groote vraag naar handwagens en blijkt het over het algemeen niet gemakkelijk te zijn hierover de beschikking te verkrijgen. Dit leidt er toe, dat oneerlijke lieden probeeren door diefstal in het bezit van een handwagen te geraken. Zoowel in de gemeente Velsen als in Beverwijk zijn reeds diefstallen van der gelijke vervoermiddelen voorgekomen. Aardappelen ontvreemd. Nu er slechts weinig aardappelen zijn te verkrijgen, blijken pogingen in het werk te worden gesteld om op ongeoorloofde wijze in het bezit hiervan te komen. Twee inwo ners van IJmuiden-Oost, J. B. en J. H. v. K., maakten zich aan een dergelijken diefstal schuldig, doch ondervonden reeds spoedig, dat de politie actief is. Zij werden aangehou den en in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost opgesloten. Oud-Kath. Kerk (De Goede Herderkerk) Velserduinweg, geen opgave. Vergadering van Geloovigen, Willemsbeek weg, 31 December, 10 uur: Bediening des Woords; 4.30 uur: Eeredienst. Ned. Luth. Genootschap, geen dienst SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Burge meester Enschedélaan, 31 December, 3 uur Ds. R. H. Oldeman. Geref. Kerk: Burgem. Enschedélaan, 31 De cember. 9.30 uur: ds. L. Blijdorp; 3 uur: ds. Wesbonk; 1 Januari: 9.30 uur: ds. S. E. Wes bonk. Plundering door jongen. Meer dan eens is er de aandacht op ge vestigd, dat ook minderjarigen zich niet in leegstaande huizen dienen op te houden, aan gezien er tegen hen eveneens strenge maat regelen worden genomen. Desondanks ver schafte een jeugdige Beverwijker, H. H. B. zich toegang tot een woning van geëvacueer- den. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om zich daar achtergelaten goederen toe te eigenen, doch de politie kreeg spoedig ken nis van zijn daad en hield hem aan. De jon gen is in het hoofdbureau te IJmuiden-Oost opgesloten. Het Witte Kruis. Ondanks de talrijke moeilijkheden, die er geregeld moeten worden overwonnen, blijft de afdeeling Velsen van Het Witte Kruis zich actief toonen. Het is noodzakelijk ge bleken het magazijn en het kantoor welke in het perceel Zeeweg 75 te IJmuiden-Oost waren gevestigd, sinds het eigen gebouw aan de Kennemerlaan te IJmuiden diende te wor den ontruimd, naar het perceel Zeeweg 339 te verplaatsen Alles wordt in het werk gesteld om hulp te blijven bieden, ook wat het materiaal betreft Om de regeling zoo vlot mogelijk te doen zijn heeft het bestuur besloten een dringend beroep op de leden te doen, om de in bruik leen gegeven verpleegmaterialen dadelijk na het ziektegeval terug te bezorgen, opdat in de behoeften van alle zieken kan worden voor zien. Het magazijn is voor het halen en terugbrengen van verplegings-artikelen van negen tot tien uur en van vier tot vijf uur geopend. Wegens diefstal aangehouden Eenigen tijd geled eni® er in de gemeente Velsen een diefstal gepleegd, waarin de po litie thans opheldering heeft gebracht. Er rezen vermoedens tegen een inwoner van Haarlem, L. G., welke werd aangehouden. De man is in het hoofdbureau var. nolitie te IJmuiden-Onrt mcöC-.r- £©nder toestemming hout vervoerd. Zooals meer dan eens is gebleken zijn velen van meening, dat het geoorloofd is om zonder vergunning hout van afgebroken woningen weg te halen. Deze geöaehtengang is echter onjuist. In alle gevallen is voor het mede- nemen van hout toestemming noodzakelijk. Dit werd ondervonden door drie inwoners van Haarlem, B., H. en L., die door de politie werden aangehouden. Het is gewenscht, dat het publiek goede nota van de voorschriften neemt. Vechtpartij om hout. Dat er allerwege behoefte aan hout is weet iedereen uit eigen ervaring. Heel wat moeite wil men zich dan ook getroosten om in het bezit van een hoeveelheid te komen. Ook een inwoner van IJmuiden-Oost. P., trok er op uit. Hij trof van afbraak afkomstig hout aan, maar vond een concurrent in A., die het eveneens als zijn eigendom wilde beschou wen en er niet aan dacht het door den ander te laten medenemen. Het gevolg was. dat er een vechtpartijtje ontstond, waarbij A. zijn mededinger mishandelde. P. heeft de politie van het gebeurde in kennis gesteld, zoodat de ïaak wordt onderzocht. Kontjnendleven sloegen hun slag- Het was te verwachten, dat velen, die het verschil tusschen mijn en dijn blijkbaar niet willen kennen, in deze maand van de gele genheid gebruik zouden trachten te maken om op ongeoorloofde wijze in het bezit van konij nen te komen. Het is immers algemeen be kend. dat talrijke personen zich moeite had den getroost om met Kerstmis een malsch boutje te hebben en daartoe zelf een of meer konijnen hadden verzorgd. Een aantal hun ner heeft echter ondervonden hoezeer de eer lijkheid tegenwoordig te wenschen overlaat. Op een kwaden dag kwamen zij tot de ontdek king, dat onbekenden hun of liever hun die ren een bezoek hadden gebracht met de be doeling om, zonder gedurende de laatste maanden aan voedingsvraagstukken te heb ben gedacht, toch een Kerstmaaltie te ver krijgen. Heel wat konijnen zijn er van „eigenaar" verwisseld en dit wat niet alleen in de ge meente Velsen, maar ook in Beverwijk en omgeving het geval. In tusschen beteekent het feit. dat de Kerstdagen voorbij zijn, niet, dat de konijnenhouders minder voorzichtig be hoeven te zijn. Men kan er op rekenen, dat de dieven ook in de komende weken hun slag zullen trachten te slaan, aangezien zij, wan neer zij er eenmaal in geslaagd zijn een buit te verwerven, daarvoor een uitstekenden prijs kunnen maken. Men blijve dus op zijn hoede! TYPHUS IN AMSTERDAM Het aantal geconstateerde typhusgevallen in Amsterdam! bedraagt thans 120. Het is nog niet te zeggen hoe de epidemie zich verder zal ontwikkelen. 8 Januari 1945 hopen onze lieve ouders T. TROOST en D. M. TROOST- v. OPBERGEN hun 25-jarige edhtvereent» ging' te herdenken. 'at ze nog lang voor ons ge spaard mogen blijven is de innige wensch van hun lief hebbende kinderen JAAP (Amerika?)' DINT JAN (Görkau) IJmuiden, de Ruijterstr. 89 Op 9 Januari a s. hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders RENS BOONTJES en JIKKE BOONTJES- LÏGTHART in stilte den dag te herden ken, dat zij vóór 25 jaar in den Echt zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen biijven is de wensdh van hun dankbare kinderen en klein kind KLAZINA GERRIT (Duitschland) JAN RENS RIKA ELSJE TINIE en kleinkind JENNIE IJmuiden-Oost. Tuinderstraat 71 Te koop gevraagd te koop gevr. Oosterduinweg CELLO Patmakoek, no. 40. Te koop gevr. GOEDE WAAKHOND, vertrouwd bij kinderen. Br. met prijs enz. aan K. de Jong, Platanenstr. 43, IJm. O. Te kooD gevr. BOEKEN KAST EN FIETS met of zonder banden. Ruilen Da mesmantel m. 44 voor meis- iesm. v. leeft. 16 j. v. Duy- venbode. Wijk aan Zeeër- weg 16. TJm. Oost. ««trsen te koop TE KOOP; 4 overgordij nen f 30: H. winterj. f 125; theepot f 2; Fr. schaatsen f 10: H. en PI. borden f 1; keteltje f 5; fornuis f 40; kastje f 10. Jellema, Elzen straat 29, IJm. Oost. Te koop prima HAARD met voor- en achterplaat, pijp enz. f 75. Gerritsen. Ber kenstraat 43. TE KOOP: huiskamer kachel f 100. Prima kruiwa gen f 35. 2 konijnenhokken f 5. Pais, Groeneweg 54, IJm. O. TE KOOP z. g. a. n. hoo- ge dameslaarsjes m. 37 f 20 of ruilen hooge jongens schoen. m. 38 en 1 Indianen- pakje 9 jaar f 25. J. de Jong Eksterlaan 33, IJm. Oost. TE KOOP: 4 stoelen en 2 fauteuils met pluche zitting, ovale tafel, bloemtafel. ver chroomde kapstok, strijk plank en keukentafel f 500. De Graaf, Koekoekstraat 14 Te koon: houten 2-pers. LEDIKANT f 15. 4 p. werk- scb. 42-43 n. pr. f 5. De Graaf Koekeekctr^af 14. WIE RUILT prima for nuis voor haard of haard kachel. Kil, D. Hartoghstr. 33 WIE RUILT 5 a 6 luiers voor d.soh. m. 39, 3/4 hak, in g. st. Hes, de Weerdstr. 28 RUILEN hooge br. sch. m. 20, oude kw.. voor jongens- ?Ch. maat 26-27. Zeegers, Cynr" venstraat 31, IJm. O. RUILEN jongensjas 16 j., o. kw., voor hooge werksch. m. 42-43. Den Dikke, Tuin- derstraat 105 Personeel gevraagd Gevr. MEISJE voor de ochtenduren v. half 9 tot 1 uur. Deen, Spilbergenstr. 17 Personeel aangeboden COSTUUMNAAISTER neemt weer werk aan. N. Zwanenburg, v. Ostadestr. 42 IJmuiden. GEëVACUEERDE LEDEN der Vereen, voor fac. lijkverbranding uit IJmuiden, Velsen en Santpoort worden verzocht hun nieuwe adres op te geven aan hun afdeelingssecretaris, A. J. VAN DER WEYDEN, KRELAGESTRAAT 36, HAARLEM, en huil contributie voor 1945 te willen storten op gironummer 416790 ten name van den penningmeester der afdeeling Velsen der V. V. f. L

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2