Haarlemsche Courant Het Duitsche volk zal deze laatste vuurproef doorstaan". XfXte Jaarg., No. 53 Buieiiux. Groote Houtstraat M Postgiro 134953. Bijkantoren: Soenöaptetn «- IJmulden. Kennemerlaan 154 Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag 3 Maart 1945 01 tg.: Graf. Bedrijven Danuate. Haarlem. Abonnementen: per week 23 et., per mnd. 1,15, per kwartaal 3.42, Ir. p. post 3,73. Losse nummers C cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 In een radiorede heeft Dr. Göbbels een versterkte V-actie en een herleving van den duikbootoorlog aangekondigd. Rijksminister dr. Göbbels heeft voor de radio-omroep tot het Duitsche volk gesproken. De algemeene oorlogstoestand, aldus de minister, heeft, zuiver militair gezien, door het geslaagde Sovjet-offensief van het brug- gehoofd Baranof uit, een plotselinge veran dering ondergaan, en wel in ons nadeel. Onze situatie is ten zeerste gespannen, maar niet in het minst kansloos. Wij kunnen consta- teeren, dat het ongeluk, dat over ons geko men is, weliswaar zeer smartelijk Is, maar in geen geval het prijsgeven van onze over winning en daarmede de ontbinding van het rijk en de biologische verdwijning van het Duiteche volk beteekent. Wij hebben in het Oosten een nieuwe verdedgingslinie opge bouwd, die zoowel voor de actueele doel einden als voor de komende operaties slechts van voorloopigen aard is. Het is duidelijk, dat wij de gebieden, die wij hebben verloren, zullen en moeten her overen. Onze vijanden juichen, zooals reeds zoo vaak in den loop van dezen oorlog,, te vroeg al§ zij denken, dat zij er in geslaagd zijn de ruggegraat van het rijk te breken. De oorlog is niet geëindigd en hij zal in het ge heel niet op deze wijze eindigen. Zooals onze voorvaderen zoo vaak in onze geschiedenis gedaan hebben, zoo zullen ook wij de storm loop der Mongolen tegen het Europeesche kernland breken. De plutocratieën staan niet bij de Sovjets achter in haar bloeddorstige haat- en wraak plannen tegen het Duitsche Rijk en volk. Het zal de eeuwige schande van onze eeuw blij ven, dat Europa in het ergste gevaar, ver oorzaakt door de bedreiging uit het Oosten, door zijn Westelijke landen smadelijk in den steek werd gelaten, ja dat deze zich zelfs zoo zeer verlaagden, dat zij den stormloop uit Binnen-Azië nog bevorderden en tegelijker tijd de laatste dammen trachtten te sloopen. waartegen deze stormloop gebroken kon. worden. Wij doen geen afstand van onze rechtvaar dige aanspraak op het leven en op de vrijheiu en de toekomst van ons volk. Wij zouden liever sterven dan capituleeren. Deze gezind heid, die thans niet alleen de Duitsche lei ding bezielt, maar ons geheele volk, geeft ons ook de kracht om alle oorlogsmoeilijkheden, die zich menigmaal bergen hoog opstapelen, steeds weer meester te worden. Ik weet, dat velen en niet de slechtsten onder ons mij zouden willen vragen, waar In de thans zoo gespannen en aan alle kan ten belaste, om niet te zeggen overbelaste situatie nieuwe overwinningskansen gevon den zouden kunnen worden. Ik wil niet aar zelen deze vraag in alle nuchterheid te be antwoorden Ons bewapenings- en voedings- potentieel heeft aanzienlijke verliezen gele den door onze tegenslagen in het Oosten. Dat weet een ieder. Deze verliezen zijn echter niet zoo groot, dat wij den oorlog nog maar voor een be perkten tijd zouden kunnen voortzetten. Wij zullen nog meer beleid moeten hebben dan tot dusverre. Wij staan voor de noodzakelijk heid ons oorlogsleven, nog verdere beper kingen op te leggen, onze bewapening aan zienlijk te vereenvoudigen en te verplaatsen naar beslissende zwaartepunten, een nog vol lediger gebruik te maken van ons menschen- potentieel. Overigens is het zaak onze voor bereidingen zoo te treffen, dat het verloren gebied zoo spoedig mogelijk heroverd wordt. Een crisis wordt zeker niet door berusting overwonnen, maar in de meeste gevallen door den wil tot leven. Wij zijn gedwongen geworden tot een oor log zonder weerga en zonder voorbeeld. Ik zou de laatste zijn om te bestrijden, dat bij voorbeeld de vijandelijke luchtterreur onmen- schelijk geworden en nauwelijks nog te ver dragen is. Maar er is nog iets ergers en dat 20uden wij leeren kennen, als wij ons bogen voor den vernietigingswil van onze vijanden. Maar ook zij krijgen van ons de eene slag »a de andere. Ook zij achten de onafgebroken actie van onze V-wapenen, die in de aller armste toekomst nog aanzienlijk versterkt zal worden, ondragelijk. Zij staan tegenover een herleving van den Duitschen duikbootoorlog, van welke te verwachten omvang zijn zich naar hun uitlatingen te oordeelen, voorloopig nog geen juiste voorstelling kunnen maken. Onze vijanden zullen ons niet ter neer kunnen werpen, als wij vastbesloten blijven liever alles te verdragen, dan ons leven te verpanden en te verkoopen zonder eenige kans. dat het ooit weer menschwaardig zou worden. Staat het er dan in het vijandelijke kamp beter voor dan bij ons? Geenszins. De Sovjet- Unie schat haar totale verliezen zelf op meer dan vijftien millioen. Ook zij kan zulk een aderlating niet verdragen zonder de ernstige gevolgen voor haar verdere oorlogskansen. Haar soldaten zijn. zooals blijkt uit alle ver klaringen van gevangenen, zoo oorlogsmoe als men zich maar denken kan. Amerika heeft reeds thans meer dan dubbel 200 zware verliezen te boeken, als in den eer eten wereldoorlog en deze verliezen zullen niet verminderen, maar blijven stijgen. Het loont nauwelijks de moeite Engeland in dit verband te noemen. Het heeft zichzelf verloren gegeven. Een Amerikaanseh verslag gever schreef eenige dagen geleden, dat En geland tot op het gebeente oorlogsmoe is, en san Japan verklaard. Engeland zal onze steden blijven vernieti- gen. Dat smart ons zeer, maar het doodt ons niet. Wij zullen daarop antwoorden door een aanzienlijk uitgebreide V-beschieting, die; streeds grootere deelen van het Britsche moederland zal bereiken. De laatste schepen der Engelsche koopvaardijvloot zullen in den loop der tijd een buit worden van onze voor nieuwe operaties uitloopende dulkbooten, en aan het eind van den oorlog zal dan Engeland, zooals het niet gewenscht, maar toch gewild heeft, voor de ruïne van zijn vroegere rijk dom en zyn macht staan. Wij zullen na de overwinning, het onge luk, door den oorlog veroorzaakt, meester worden. Het Engelsche volk zal in dat op zicht falen. Dan zal Europa zijn vrede heb ben. die altijd alleen door Londen verstoord werd, een vrede, die welsiawaar duur moet worden gekocht, maar voor alle tijden -hou den zal blijven. Ons volk ondergaat thans zijn laatste vuur proef. Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat het die zal doorstaan. Nooit zal zich het treurspel van 9 November 1918 herhalen. Onze vijanden wachten daar vergeefs op. Vaderland en front zijn eikander waardig geworden. Het vaderland in lijden en werken. Het front in strijden en dapperheid. Het geheele volk moet zichzelf overtreffen in zijn strijdvaardige geestdrift, in zijn geloovig fana- tisme en in zijn dapperheid van hart er geest. Wij hebben daarvoor den Führer als lichtend voorbeeld voor oogen. hij zal de groote historische figuur van deze giganti sche volkerenworsteling zijn en blijv ook door de wereld onzer vijanden erkend worden, als eenmaal de nevel van den oor log is opgetrokken, die hun thans het klare licht ontneemt. Westelijk front. Gistermorgen werd van Duitsche zijde in zake den strijd aan het Westelijke front mede gedeeld. dat er in het gebied van den Schnee- Eifel plaatselijke gevechten werden geleverd. Ter weerszijden van Prüm werd hevig ge vochten. Ten Zuiden hiervan slaagden de Ge allieerden er in een plaats binnen te dringen. De pogingen der Geallieerden, in Zuid-Oos telijke richting door te trekken, ontmoetten harden Duitschen tegenstand. Heftige gevech ten zijn er gaande. Bitzburg is door de Duitschers ontruimd. Ten Zuiden van Trier zijn de Geallieerden erder naar het Noorden gedrongen. In het gebied van Saarburg concentreeren de Geal lieerden nieuwe tankstrijdkrachten, welke aanduiden, dat rekening moet worden gehou den met voortzetting van hun aanvallen in dezen sector. De Poolsche kwestie In het Engelsche Lagerhuis. Bij de voortgezette debatten in het Engel sche Lagerhuis hebben enkele leden van de conservatieve partij critiek geleverd op Chur chill's rede over de Poolsche kwestie en een amendement ingediend op diens voorgestelde motie van vertrouwen. Een der woordvoerders der conservatieven, majoor Petherick, zeide o.m. dat, als de overeenkomst van Jalta wordt uitgevoerd, Polen bijna de helft van zijn ge bied zal verliezen, een derde van zijn bevol king, 25 pet. van zijn petroleum, de helft van zijn hout en chemische industrie, bijna de helft van zijn koren, hennep en vlas, 40 pet. van zijn waterkracht, potasch en phosphaten en de stad Lemberg. Minister Eden merkte op, dat Engeland de Poolsche grenzen van voor den oorlog nooit heeft gegarandeerd. Het amendement werd met 396 tegen 25 stemmen verworpen. Eden kondigt conferentie aan. Volgens een Reuter-bericht uit Londen heeft de Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, na afloop van de debatten in het Lagerhuis verklaard, dat alvorens de conferentie te San Francisco Éegint er een conferentie van alle deelen van het Brit sche rijk zal plaats hebben. Lagerhuis stemde. Naar uit Londen door Reuter wordt gemeld, heeft het Engelsche Lagerhuis met 403 tegen 0 emmen zijn vertrouwen in de regeering uit gesproken. FrankrijkItalië. Uit Parijs wordt gemeld, dat Frankrijk de diplomatieke betrekkingen met Italië heeft hersteld. Tito's leger. Op bevel van Tito is diens legermacht om gedoopt in „leger van Joegoslavië Het heeft daar. volgens Tito, recht op, omdat het de eenige werkelijke en bewapende strijdmacht •ormt. Iran verklaart Japan den ooriog. Volgens een mededeeling van den Britsehen Berichtendienst heeft de regeering van Iran met ingang van 28 Februari jj. den oorlog De toestand in Roemenië. De correspondent van de New York Times te Ankara schrijft aan zijn blad, dat er over de gebeurtenissen in Roemenië slechts zeer weinig bijzonderheden tot de Turksche hoofd, -stad doordringen. Men is voor het vernemen van den loop der gebeurtenissen op berichten uit Russische bron aangewezen. Een andere correspondent heeft gemeld, dat er in Roemenië een gewapende opstand is uit gebroken, met de bedoeling een Sovjet-regce- ring voor Roemenië te vormen. De binnen- landsche onlusten hebben in Turkije onrust veroorzaakt. De Roemeensche regeering is intusschen af getreden. De koning heeft aan een 75-jarigen prins opgedragen een nieuw kabinet te vor men. Radescu afgetreden. De Roemeensche minister-president Radescu is afgetreden. In een program, dat tien pun ten omvat, heeft het Nationaal-Democratische Front verklaard, dat een nieuwe links-radicale regeering gevormd dient te worden met uit sluiting van alle burgerlijke partijen. Ver langd wordt verder democratiseering van het leger, bestraffing van oorlogsmisdadigers en radicale vernietiging van alle fascistische ele menten. Na den dood van Feldmeijer. Op 22 Februari 1945 viel, op weg naar het front, de eerste Voorman der Germaansche S.S. in Nederland, S.S.-Standartenführer Hendrik Feldmeijer. Hauptsturmführer der Waffen-S.S. In de „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen" wijdt de Führer der S.S -Oberab- schnitt „Noord-West", Rauter. het volgende artikel aan Feldmeijer: Zijn dood laat een plaats open, die slechts zeer moeilijk te vervullen zal zijn. Want zijn politieke gezindheid, zijn revolutionaire aard zijn onwankelbare trouw aan de idee van het Germaansche Rijk en aan den Führer, teekenden hem als strijder voor een nieuwen tijd, waarvan hij in zijn vaderland sedert vele jaren de verkondiger was. In talrijke bijeenkomsten wist hij nieuwe medestrijders te winnen en hij verzamelde een kring van activisten om zich heen. die later onder zijn leiding de kern der Germaansche S.S. v den. De natuurlijke ontwikkeling bracht dat hij ruim vier jaren geleden den weg •ond, welke tot de gedachte en de organisatie der S.S. leidde Reeds toen richtte zijn bij zondere belangstelling zich op aangelegen heden van volk en ras en uit zijn arbeid in dit opzicht is later de Germaansche Werk gemeenschap ontstaan. Het is niet te verwonderen dat deze man bij degenen, die tot het uitbreken van den oorlog in Nederland tot de leidende kringen behoorden, niet zeer gezien was. Hij werd destijds gearresteerd en naar Frankrijk ge bracht. Door de snelle opmarsch der Duitsche troepen werd hij in Calais bevrijd. Terug gekeerd in het vaderland, nam hij de oprich ting en leiding der Germaansche S.S. op zich. Dat zij organisatorisch niet zoo op den voor grond getreden is, als zij verdiende, kwam doordat het overwegende deel harer mannen als vrijwilligers naar het front gingen en daar in de rijen van de beste Duitsche for maties streden. Uit hen zijn drie Ridderkruis- dragers voortgekomen. Ook Feldmeijer heeft zich aan den plicht an den persoonlijken inzet aan het front niet onttrokken. Bij de „Leibstandarte Adolf Hitler" maakte hij den veldtocht in Grieken land mee. Daarna streed hij ongeveer negen maanden bij de roemrijke divisie „Wiking" om zich vervolgens op bevel van den Reichs- führer S.S. in verhoogde mate te wijden aan den. opbouw der Germaansche S.S. in Neder land Na zijn tweede periode als frontstrijder had Feldmeijer het IJzeren Kruis en het .Verwundetenabzeigen" gekregen. Onze tegenstanders kunnen niet tegenspre ken, dat deze S.S. een factor van beteekenis in het politieke leven in Nederland en een stoottroep werd, welks aanzien en invloed ver uitging boven het aantal der leden, een vast aaneengesloten groep, wier strijders met onverwoestbaar geloof en een duidelijk voor oogen staand doel, doorzetten. En het ls niet te loochenen, dat zij zeer belangrijke en be slissende resultaten hebben bereikt. Ten tijde dat de invasielegers het Neder- landsche gebied naderden, trad natuurlijk de politieke werkzaamheid van Feldmeijer ten opzichte van de militaire activiteit op den achtergrond. Zijn kameraden van de S.S.. die Zich nog hier te lande bevonden, meldden zich voor den dienst en hielDen mede. den opmarsch van den vijand bij Turnhout en Kasseit, bij Sittard en Arnhem tegen le hou den. Ook Feldmeijer zelf werd wederom soldaat. De Reichsführer S.S. had hem aan gewezen. om als bataillonscommandant in het verband van de S.S.-Grenadiersdivisie. den .Landstorm Nederland" te leiden en hem ten behoeve van zijn verdere opleiding bij een leergang voor compagniecommandanten inge deeld. Daarna zou hij de leiding van een compagnie op zich nemen, om vervolgens als bataillonscommandant on te treden. Op weg naar het front werd hij getroffen door een schot uit het machinegeweer van een vijan delijk jachtvliegtuig Met hem viel een jonge eelbelovende figuur. een voorganger der Germaansche jeugd, een doelbewuste revo lutionair en een onwankelbare strijder voor het Germaansche Rijk Thans rust Hendrik Feldmeijer in het Noor den van zijn vaderland. Hij is thans inge deeld in het regiment der S.S.-Kameraden, die met hun bloed het offer brachten voor hun vrijheidswil en hun Germaansch idealis me. Trouw en zonder compromis vocht hii voor zijn idealen en getrouw aan zijn S S -eed viel hij voor zijn grootste ideaal: het Rijk'" De strijd op Iwojima. Het Japansche hoofdkwartier heeft een communiqué uitge geven over de Japansche suc cessen sedert het begin der Amerikaansche landingen op Iwojima tot eind Februari. De •ijand verloor bij gevechten op het eiland zelf 13.500 man aan dooden en gewonden, 226 pant- 'agens werden vernietigd. Tot zinken gebracht werden een slagschip, een vliegtuig moederschip, een zware krui er kruisers, zeven andere oorlogsschepen en zes trans portvaartuigen en een mijnen veger. Verder werden 74 groote branden waargenomen in vijandelijke scheepsconcentra- ties. KOMT U BINNEN". Een bewoner van de Dr. Leydsstraat had op een morgen tusschen negen en twaalf uur de voordeur van zijn. woning open laten staan, toen hij af wezig was. Bij zijn terugkomst was een colbertjasje uit de vestibule verdwenen. WASCHINDUSTRIEELEN MOETEN WAT MISSEN. In een woning van een waschindustrieel, wonende aan het Zuïder Buiten Spaarne is ingebroken en gestolen zijn een vloerkleed, een heerencosiuum, pantoffels damesschoenen, hee- ren- en dameskleedingstukken, een fiesch wijn, elf sigaren, drie pakjes shag, vijf staven zeep van een pond en molton- stof. Uit een wasscherij aan de Amsterdamstraat zijn gestolen vijf hl anthraciet en vijftig kg soda. INBRAAK IN EEN SCHOOL. Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang ereehaft tot de Theresiaschool aan de Bernard Zweersstraat in Haarlem-Oost, waarna ge stolen zijn een groote en tien .kleine matten, negen stoelen, deeien van een servies en wat speelgoed. JUBILEUM JOH. DE WIJS. De heer Joh. de Wijs hoopt op 15 Maart a.s. het feit te herdenken, dat hij 25 jaar werkzaam is ten kantore van de N.V. „De Haarlemsche Hy potheekbank' KERKNIEUWS. Geref. Kerken. Drietal te Oostermeer (Fr.) A. J. de Bak ker, cand. en hulppred. te Drachten, G. Haaksma, ia. te Harlingen en J. Hoekstra, id. te Schraard. Beroepen te Oostermeer A. J. de Bakker, cand. en hulppred. te Drachten, die dit beroep aannam. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Stadskanaal R. K. Wigboldus, cand. te Groningen. Benoemd tot hulppred. te Zuidwolde (Gron.) D. Nieuwen- huis, cand. en hulppred, te Tjuchem. Ds. C. Heemskerk t- In den ouderdom van 77 jaar is te Ter Aar overleden ds, C. Heemskerk, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. GEVONDEN VOORWERPEN. Portem. m. i., Profoost, Bo termarkt 27: vulpen, Everaars, Velserstr. 44; wagentje. Vrucht, Biïderdijkstraat 40: wanten, v. d. Rol, Harmenjansweg 10; zakje. Schat, Aelbertsberg- straat 24. IJMUIDEN ONBEVOEGD AAN HET SLOOPEN. Nog steeds blijken er perso nen te zijn, die zich met het sloopen van woningen onledig houden, hoewel zij hiertoe noch opdracht noch toestem ming hebben ontvangen. Zij pogen daarbij ook gedeelten •an huizen af te breken, die niet voor het sloopen in aan merking komen. Dezer dagen werden weer eenige personen, allen te Santpoort wonende, wegens onbevoegd afbreken door de politie aangehouden en in het hoofdbureau te IJmui- den-Oosi opgesloten. LIEFHEBBERS VAN SPIERING. Ten nadeele van den Sant- pourtenaar A. N. zijn van een steiger aan het Noordzeekanaal onder Velsen zes vaten, inhou dend gezouten spiering, ont vreemd. De daders zijn onbe kend. Door de Velser politie wordt een onderzoek Ingesteld.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1