Haarlemsche Courant 29fle Jaarg., No. SO Bureaux. Uroote Houtstraat M Postgiro IJ4M8. Bijkantoren: Soendapleln n. JJmuiden, Kennemerlaao 154 Ver*ehljnt dagelijks. behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord'Holland Maandag 12 Maart 1M» Oltg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd 1,15, per kwartaal 8,42, fr. p. post J.TJ. Losse nummers cent Hoofdredacteur: r. C. Derk». K l»7 Massale aanvallen in het Oosten. Betreffende den atrijd aan 'net Oostelijk front maakten de Duitsche berichten van Zaterdagmorgen gewag van harde gevechten in West-Pruisen. De Sovjets pogen aldaar op te dringen in de richting van het bruggen hoofd van de stad Dantzig. Door het massale gebruik van manschappen en materiaal kon den de Sovjets in de buitenste verdedigings gordel van Dantzig doordringen Aan het Stettiner Haff heeft de tegenstander een onvcrwachten tegenstand ondervonden, aan gezien de vuurkracht van de Duitsche artil lerie aanzienlijk bleek te zijn toegenomen. De etad Goldberg en het bruggenhoofd voor Stettin zijn de zwaartepunten van den strijd in Pommeren. De Sovjets zijn er door het taaie Duitsche verzet nog niet in g hun opmarsch te voltooien. De aanval op de vesting Küstrin duurt voort. De Sovjets konden slechts geringe suc cessen behalen. De gevechten bij Küstrin uit gezonderd, waar van een belangrijken slag kan worden gesproken, is er bij den Oder, aan weerszijden van Frankfort, alleen nog van voorgevechten sprake. De pogingen om de verdediging te verbreken zijn mislukt. Voorts werd in een beschouwing opgemerkt, dat de Sovjets vooral in de Noordelijke en Oostelijke provincies van Duitschland groote troepcndcelen hebben verzameld. Terwijl de toestand in Koerland en in Oost-Pruisen ge durende de laatste weken vrijwel onveran derd is gebleven, staan tusschen den beneden loop van den Oder en den benedenloop van den Weichsel niet minder dan elf Sovjet- legers in den strijd. De Duitsche troepen heb ben distancieeringsbewegingen naar het Wes ten en het Oosten weten te maken. Zeer zware verliezen hebben zij den tegenstander toegebracht. De Sovjets hebben meer dan 100.000 man verloren, terwijl zij op een ver lies van 1300 tanks en stukken stormgeschut moeten rekenen. Slechts ten deele zijn deze verliezen aangevuld. In het Noorden van Silezie zijn de Sovjet- ©pmarschbewegingen ^oor de Duitsche opera ties vertraagd. De eerste Sovjet-aanval tus schen de Westelijke Beskiden en den Hohe Tatra is mislukt, aangezien de Duitsehers hun hoofdgeveehtslinie weer bereikt hebben. In 't Westen wordt verbitterd gestreden. Van Duitsche zijde werd Zaterdagmorgen Inzake den strijd in het Westen medegedeeld, dat er zich drie groote gevechtsgebieden zijn gaan afteekenen. In de eerste plaats zijn de Geallieerde legers er in geslaagd den Rijn bij de stad Bonn over een breed front te berei.- ken. Tevens moet in het oog worden gehou den, dat enkele Duitsche bruggenhoofden nog een verbitterd verzet bieden, waardoor zij de verwoede pogingen van den tegenstander om met inzet van 6terke strijdkrachten den Rijn te forceeren tot nu toe hebben weten te verhinderen. Er is op deze wijze door de verdedigers een tijdwinst bereikt, welke ge legenheid biedt om de verdediging aan den Oostelijken oever van den Rijn Dog voortref felijker te organiseeren. net bruggenhoofd bij Wesel heeft zich, hoe wel er verbeten aanvallen op waren gericht, weten te handhaven. Alleen aan de Noor delijke punt van dit bruggenhoofd, bij de etad Xanten, hebben de Geallieerden enkele vorderingen kunnen maken. Er wordt verder 1.cn Noorden en ten Zuiden van de stad Keulen gevochten, doch de Duitsche troepen hebben den toegang tot den oever weten te versperren. Het linker deel van Keulen be vindt zich nu geheel in Geallieerde handen. In de 6tad Bonn zijn hevige gevechten ge leverd, waardoor de tegenstander oponthoud heeft gekregen. De aanvallen van de Ge allieerden zijn met aanzienlijke verliezen ge paard gegaan. Voorts werd Zaterdagmorgen gemeld, dat de toestand tusschen den Aar en den Moezel nog niet geheel duidelijk is. Twee sterke Geallieerde legers vallen aan op de wegen naar Remagen. De Duitsche troepen distan- cieerden zich. hoewel de Geallieerden er ir waren geslaagd daartoe slechts een smalle wig open te laten De eerste pogingen van den tegenstander om de Duitsche troepen- deelen te omsingelen werd verijdeld, aange zien de Duitsehers een groote teruggangs beweging wisten te maken. De Geallieerden konden bij Remagen met zwakke formaties over den Rijn trekken en den Oostelijken «ever bereiken, heigeen hun mogelijk was, doordat een brug niet tijdig was opgeblazen. De Geallieerden hebben hun aanvallen aan den Beneden-Keill uitgebreid. Ook ten Zui den van den Moezel slaagden de Duitsche troepen er in een groote verplaatsingsbewe ging te maken. Bij Trier hebben de Geallieer den geringe vorderingen geboekt. De Duit sche troepen zijn er toe overgegaan de stad Coblen2 ten Noorden hiervan te dekken. Nachtelijke aanval op Tokio. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Amerikanen voor het eerst een nachtelijken luchtaanval op de hoofdstad van Japan hebben gedaan. Zuid-Afrika en de Sovjet-Unie. Generaal Smuts, de minister-president van Zuid-Afrika, heeft in het parlement over de verhouding tusschen de Sovjet-Unie en Zuid- Afrika gesproken. Hoe de instelling van de kerk en andere lichamen ook moge zijn, het belang van Zuid-Afrika eischt een verster king van den vriendschapsband met de Sov jet-Unie, zoo zeide hij Zuid-Afrika heeft zich indertijd aan een groote lompheid jegens de Sovjet-Unie schuldig gemaakt door geen ge zantschap te sturen, hoewel deze direct wel een vertegenwoordiging zond. Paketten naar Duitschland. Naar wij vernemen bestaal van heden af de gelegenheid, door bemiddeling van het Ned. Arbeids Front paketten te sturen naar verwanten, die in Duitschland werkzaam zijn. Deze paketten, die niet anders dan klee- dingstukken mogen bevatten (welke kleeding in onbedrukt papier moet zijn verpakt) kun- renwel alleen ter verzending worden aangenomen aan de aan Nederland grenzen de gouwen van Duitschland en wel de gouwen 21. 22 en 23, n.l. Oldenburg, Rijnland en Westfalen. Nadere inlichtingen worden verstrekt het gebouw van het N. A. F., Kruisweg 74. De gelegenheid tot verzending staat open voor iedereen, dus niet slechts voor de leden van het N. A. F. Verklaring van Roemeensche premier. Volgens een bericht uit Boekarest heeft de nieuwe minister-president van Roemenië tele grammen aan Churchill, Stalin en Roosevelt gezonden, waarin hij verklaart met de ver andering van Roemenië in een democratie te zijn begonnen. De Roemeensche regeering is vast besloten alle verplichtingen jegens de Geallieerden na te komen. Hoe zal de muziek zich na den oorlog ontwikkelen? Men heeft den oorlog van '14'18 aanspra kelijk gesteld voor de geestesrevolutie, die een kunst in 't leven riep, welke liefst de oude waarden op hun kop zette, die spotte met welluidendheid en die zelfs klassieke akkennis overbodig achtte. Het kw slechts op aan elkaar te overtroeven door originaliteit tout prix"; alle middelen daartoe waren goed. onhandigheid, kort ademigheid en zelfs brutaliteit. Aan die periode, waarin kromschrijvende dilettanten voor een oogenblik op een voet stuk konden worden geplaatst, en die door hun fel dynamisme in zekere mate ook de beteren en goed onderlegden, meesleepten, was zoo juist een einde gekomen, toen de nieuwe oorlog uitbrak. De meest begaafden onder de na-oorlogsche „bruiteurs" waren geleidelijk van hun ongemotiveerde hard heden die eens hun voornaamste karak teristiek uitmaakten terug gekomen. Zij schreven weer een phrase van langeren adem en trachtten de logische proporties d*r klas sieken terug te vinden. Er. wat de jongere generatie betreft, deze diende zich heel wat oescheidener aan, en bleek door goeden wil en ernst bezield te wezen. Het volgende woord van Mompou, geschreven n meen in '39, mag bijv. gelden als een interes sante bekentenis: ..Men dient den moed te bezitten om te herbeginnen indien men voor uit wil komen. Dit is het geval met onze periode, waarin alle noodige krachten om t< herbeginnen aanwezig zijn, zoowel afbre kende krachten als opbouwende: sentimenten van eenvoud en waarheid." De na-oorlogsche tendenz om het gevoel uit te schakelen en de kunst te herleiden tot cerebraal spel van motieven, bleek zich zelve te hebben overleefd. Hier een woord van Henri Sauguet, dat dit illustreert: ,.Er be staat geen artistieke schepping zonder de gevoeligheid, die een gave van de natuur De menschen zullen altijd meer getroffen worden door den humanen eenvoud van een werK, aan door de handigheid en de kundig heid van een componist." Die kentering was zoo wat overal waar te nemen. En toen kwam opnieuw een oorlog, nog langduriger, nog geweldiger. Alle geeste lijk contact kwam geleidelijk stil te liggen. Wat gebeurt, of wat gebeurde er op coiu-, positoriseh gebied? Wij weten het niet eens van onze naaste omgeving, laat staan van wat er verderop in eigen land en in den vreemde gaande is. De gedachte er aan moet zelfs wijken voor den alles opslorpend en oorlog. Maar eens zal 't vrede worden, en, hoe dan ook, zullen de muzen hun rechten weer komen opeischen. Zal het na-oorlogsch spectakel 1918. met jazz-invasie en circuscapriolen, een nieuwe kans krijgen? Ik waag geen voorspellingen maar overtuigd ben ik toch wel, dat de nieu- muziek, die na den vrede zal geboren worden, andere aspecten en andere tendenzen zal hebben, dan die waarmee wij vóór vertrouwd waren. Misschien zal ze veel een voudiger zijn, omdat de mensch in deze ramp- ->-en geleerd heeft zich te plooien naar harde noodzakelijkheden. Het lijkt mij in ieder ge- al onmogelijk dat een componist, die den heeler oorlog in het krijgsbedrijf heeft door gebracht. daarvan de ervaringen zoo maar opzij zal kunnen zetten, en weer rustig mu ziek zal gaan kunnen maken, pure muziek zonder meer. zooals hij ze vroeger schrééf, alsof er niets gebeurd ware. Neen, de realiteit van den oorlog, die ten slotte aan niemand in heel de beschaafde wereld voorbij gegaan is. ral haar bezinksel geven aan de kunst van morgen. En hoe zal de jongere generatie zich aan dienen. zij die geen gelegenheid gehad heeft zich behoorlijk technisch te ontwikkelen, en die toch te zijner tijd van een aangeboren muzikaliteit de proeven zal meenen te moe ten leveren? De jongeren toch lecgen steeds weer gewicht in de schaal goed of slecht, om 't even en hun jeugdige voortvarendheid kan stuwingen geven, waarmee rekening te houden is. We hebbcn dit immers ook na 'lf kunnen ervaren. De smeltkroes waaruit de geteisterde we reld te voorschijn zal komen, zal ten slotte aan de nmze der toonkunst ook wel wat te bieden hebben, dot waardig is tot ontwik keling te komen in een sfeer van vrede en bezinning. JOS. DE KLERK. OPROEP Auto's, die stilstaan, kunnen geen voedsel aanvoeren, dus: U geeft vandaag nog Uw voorraad genera- tor-anthraciet op aan mijn kantoor, Schouw burgstraat 3, en de auto's gaan weer rijden. Bij vrijwillige aangifte der beschikbare gene- rator-anthraciet zal de tegenwaarde in cokes; worden vergoed. De Secretarie der Brandstoffencommissie Haarlem, (belast met de leiding der brandsloffenvoorziening), M. VAN BREEMEN Jr Luilekkerland in Santpoort. Maar in den winkel werd „nee" verkocht! In een winkel te Santpoort kwamen vele menschen meer dan eens vragen of er be paalde artikelen voorradig waren, doch hel gebeurde maar al te vaak, dat de winke lierster H. M. H. Th., hun mededeelde, dat zij niet kon leveren, aangezien er niets be schikbaar was. De klanten waren echter de meening toe gedaan, dat er iets niet in de haak was er besloten daarom de politie van den regel- matigen „nee-verkoop" in kennis te stellen. Dezer dagen is de politie er toe overgegaan de klachten te onderzoeken en daarbij kwam reeds spoedig vast te staan, dat de klanten geen ongelijk hadden! Meenden deze. dat de winkelierster goederen achter hield, die voor den verkoop aan het publiek waren bestemd, de feiten stelden hen in het gelijk Bovendien constateerde de politie, dat de betrokkene aan den Distributiedienst een onjuiste opgave over de bij haar in voorraad zijnde leve middelen had verstrekt De politie er is direct toe overgegaan de bewuste goederen in beslag te nemen. Zij behoefde niet over gebrek aan werkzaam heden te klagen, want zij ontfermde zich overnegenhonderd pakken harvermout, zevenhonderd kilogram suiker, een groot aan tal flesschen met vruchten op sap. een flinke hoeveelheid lucifers, koff:eboonen(!). koffie- surrogaat, shampoo. rijst, vermicelli, noot muskaat, koek, biscuit, etc De inwoners van Santpoort, die deze uitstalling van luilekker land aanschouwden, staken hun verontwaar diging niet onder stoelen of banken. Naar wij vernemen is na overleg met den Distributiedienst, een belangrijk gedeelte van de in beslag genomen goederen ter beschik king van het Antonius Ziekenhuis te ÏJmui- d en-Oost gesteld. Mevrouw A. FokkerDiemont overleden. Bescheiden moeder van wereldberoemden pionier Temidden van de, aller aandacht >n beslag nemende, stroomen nieuws, die eiken dag weer andere aspecten bieden om de belang stelling gaande te houden, valt het oog op een bescheiden mededeeiing: op bijna tachtig- jarigen leeftijd is te Haarlem mevrouw A. FokkerDiemont overleden. Het was vol gens haar wensch. dat de dag van bijzetting van het stoffelijk overschot niet werd bekend gemaakt: hierdoor geschiedde het, dat dit Vrij dag in alle stilte in het familiegraf te Wester- veld werd geplaatst. Mevrouw Fokker i6 overleden...., het leven gaat verder. Maar zij, die ook in dezen tijd een deel van hun aandacht willen reserveeren voor de kleine en groote gebeurtenissen, die niet direct met den oorlog verband houden, zij zijn het verscheiden van mevrouw Fokker niet zon der meer voorbijgegaan. Zij hebben deze be scheiden, deze hoogst eenvoudige, maar zoo buitengewoon beminde moeder van een groo- ten pionier toch even herdacht. Anthony Fok ker, beroemd in de geheele wereld om zijn bijzondere verdiensten voor het vliegtuigwe zen, de Haarlemmer, die nog geen twintig jaar was toen hij, gespeend van een weten schappelijke opleiding, een zelf ontworpen ■liegtoestel in elkaar zette, zijn „Spin" Fokker, die vloog en propaganda maakte dikwijls met levensgevaar die werd uit gelachen, maar volhield en klaar bewees ge lijk te hebben, de groote Anthony, die zich na den vorigen oorlog met al zijn energie wijdde aan zijn dierbaarste werk, het ver keersvliegtuig en dit in 22 landen en bij 49 luchtvaartmaatschappijen invoerdedeze pionier heeft zich er nooit voor geschaamd te vertellen, hoeveel hij aan zijn moeder had te dankenAlles heeft mevrouw Fokker ge daan en toegestaan om haar zoon zijn groote uitvinderstalenten te laten ontplooien: zij was het ook. die er mede voor zorgde, dat deze. eenmaal beroemd geworden, bescheiden en eenvoudig bleef. En zoo kon het gebeuren, dat men uit Fokkers mond de bevestiging kon hooren van het volksgezegde, dat je nergens zoo lekker eet als thuis". De woorden getuig den van den sterken band met zijn moeder die hem boven alles ging en welke hij met al zijn toewijding omringde Mevrouw Fokker was in Haarlem bij velen bekend. Gedurende veertig jaren heeft zij aan den Kleine Houtweg gewoond, daarna hield zij ongeveer tien jaar te Bergen verblijf: den laatsten tijd woonde zij in het Hooglendspark te Haarlem. Aldaar is zij 6 Maart overleden. Uitreiking van noodkaarlen. Voor het afhalen van de noodkaart vierde serie in de Vleeschhal is Dinsdag aan de beurt de letter B van Ba tot en met Bli en Woens dag het restant van B van Blo af en Ca tot en met Co. GROENTEN WAREN TE DUUR. De Velser politie heeft den tuinder P. H. te Santpoort bekeurd, aangezien hij voor groen ten hoogere prijzen berekende, dan is toege staan. Op een hoeveelheid witlof werd beslag gelegd. NIEUWE BURGEMEESTERS. De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende personen tot burge meester benoemd: burgemees ter C. Musegaas te Noordwijk tevens tot burgemeester van Noordwijkerhout; B. Acket te Gouda tot burgemeester van Gouda; G. M. Zuidervliet te Alphen aan den Rijn tot bur gemeester van Alphen aan den Rijn; G. Pater te Leeuwarden tot burgemeester van Heeren veen; W. K. Sweerts te Den Haag tot burgemeester van Bergen (N.H.); P. de Vries te Zaandam tot burgemeester van Wormerveer. HONDENSLAGERS GEARRESTEERD. In Wassenaar werden twee vrouwen betrapt, toen zij hon den in haar woningen lokten. Uit het onderzoek van de poli tie bleek, dat de echtgenooten van de vrouwen de honden slachtten en het vleesch voor tachtig gulden per klk> ver kochten. Beide mannen zijn ge arresteerd. rASCH MET ƒ1700 GESTOLEN De recherche heeft aange houden de zeven-en-twintig jarige Haarlemsche G. van 'f S., die zich had schuldig ge maakt san diefstal van een damestasch, inhoudend een bedrag van ƒ1700. Zij gaf het geld uit voor het koopen van levensmiddelen en daarvan hebben ook gebruik gemaakt de een-en-twintigjarige E. en de achttienjarige E.M.T., die erdacht van medeplichtigheid of heling zijn aangehouden. KRONIEK DER INBRAKEN. Uit een woning aan do Voorhelmstraat zijn gestolen distributiebescheiden, levens middelen, horloges en kleeden. Toegang heeft men zich erschaft tot een garage aan de Bosch en Vaartstraat, waar na gestolen zijn negen mud aardappelen en twee fietsen. Een eigenaar van een kaasbedrijf aan de Hoogstraat ermist acht en twintig Edam- ner kazen en een Goudscho kaas uit zijn pakhuis. AANHOUDINGEN. e Haarlemsche reohercho heeft den zes-en-vijftigjarigen P. J. V. aangehouden, verdacht an diefstal van een hectoliter cokes uit een pakhuis aan da Kinderhuisvest en den negen tienjarigen winkelbediende W. die zich heeft schuldig ge maakt aan een inbraak met in klimming. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Naar wij vernemen heeft do heer J. J. Delfos Jr. bedankt als secretaris van de Haarlem sche Orkest-vereendging we gens omstandigheden. Zijl* functie wordt voorloopig waar genomen door den administra teur, den heer H. H. Luyken. GEVONDEN VOORWERPEN. Parapluie, Schoen, Flores- straat 7; portem. m. i.. Sabel, Rijksstraatweg 552; portem. m. Baars, Nauwe Geldelooze- pad 34: rozenkrans, v. d. Heide Indischestraat 72: «choen. Kos ter, Schoterboscfostraat r.o. 25; tasch. Catau, Amoldij6traat 23; zak. Zekveld, Garenkokerskade no. 55. HEEMSTEDE EEN TACHTIGJARIGE. Woensdag 14 Maart hoopt Zr Ildefonse in Huize St. Bavo te Heemstede haar tachtigsten erjaardag te vieren. Is dit op zichzelf geen groote gebeurte nis, wel bijzonder is het, dal van de bijna 55 jaren na haar professie er 32 jaar van in Huize St. Bavo heeft door- ge-bracht. Nog steeds worden de oude vrouwtjes door haaf met toewijding verzorgd. BRANDSTOFFENDIEFSTAL. Van eer. bergplaats achte» een wasscherij aan de Blee» kersvaartweg zijn 10 hl brand» 6toffen gestolen AARD APPELDIE VEN AANGEHOUDEN. Door de politie te Heem stede zijn aangehouden d® 35-jarige C. C. D., de 37-jar:ga G. M. en de 31-jarige A. v ter zake diefstal van aardap pelen. HAAN EN KIPPEN VERDWENEN. Van een bewoner aan den Heerenweg zijn 7 kippen en ee% haan ontvreemd.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1