Haarlemsche Courant J»Oe Jaarg., No. S3 Bureaux: Groote Houtstraat 98 postgiro 134950. Bijkantoren: Soendapleln tL IJmulden, Kennemerlaan 154 Verschijnt dagelijks. behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Rolland Donderdag: 15 Maart 1941 Oltg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: pez week M et., per mnd. 1.1S, per kwartaal J.42. fr. p. poal 3.71. Losse nummert cent Hoofdredacteur: F. C. Derka. K 1J91 Remagen en Küstrin zwaartepunten van verwoeden strijd. In een gistermorgen van Duitsche zijde gegeven overzicht werd er de aandacht op gevestigd, dat Remagen en Küstrin de zwaar tepunten van den strijd zijn, die momenteel met de grootste verbittering wordt gevoerd. Het was de bedoeling van de Geallieerden hun zoowel aan het Westelijke- als aan het Oostelijke front behaalde successen uit te buiten door hun aanvallen te concentreeren <ot een grootscheepschen opmarsch op Duitsch gebied. De Duitsche troepen zijn echter be duidend meer tegenstand gaan bieden dan de distancieeringsbewegingen deden vermoe den en hebben hierdoor een belangrijke hin derpaal gevormd. In dezelfde beschouwing wordt opgemerkt, dat de plaats, waar de Geallieerden aan het Westelijk front aan den Oostelijken oever van den Rijn een bruggenhoofd hebben kunnen vormen, bij Remagen, „een toevallig geschenk is. dat den Geallieerden in den schoot is ge worpen". Terwijl de andere brandpunten aan het Westelijke front vastere vormen zijn gaan krijgen, is generaal Eisenhower voortdurend bezig achter het bruggenhoofd van Remagen een aantal divisies paraat te doen zijn een omvangrijken opmarsch. Deze aanvals- voorbereidingen omvatten vrijwel het geheele eerste leger. Het is klaarblijkelijk de opzet om, wanneer het bruggenhoofd van Remagen daarvoor breed genoeg is, van de tot nu toe verkregen successen een zoo loonend mogelijk gebruik te maken. Momenteel zijn er twee divisies op een smalle strook tusschen Hollef en Linz in het bruggenhoofd van Remagen samengedrongen. welke strijdkrachten nog onvoldoende zijn voor een groote krachts ontplooiing. Bovendien is de Duitsche artil lerie op een daarvoor zeer geschikt terrein opgesteld. Het dicht aan den Rijn liggende Zevengebergte is daarnevens zeer moeilijk te genaken- Overgaande tot het Oostelijk front wordt gezegd, dat er sinds zeven dagen verwoede gevechten om de vesting Küstrin aan den gang zijn. Van Sovjet-Russische zijde was de va! van de stad reeds gemeld, doch dit wordt van Duitsche zijde tegengesproken. Na ver bitterde gevechten is het den Sovjets wel gelukt om het Noordelijk deel van Küstrin binnen te rukken en aldaar vasten voet te krijgen. Dit is het nieuwe gedeelte van Küs trin aan den rechteroever van de Warthe, waar van het Noord-Oosten uit geen be scherming kon worden geboden, zoodat dit het meest kwetsbare deel van het veröedi- gmgsstelsel moest worden geacht. Het oude déél van Küstrin. welke stad het linker- sleunpunt van den sterken versperringsgorde! vóór Berlijn is. bevindt 2lch nog steeds in Duitsche handen: hier worden de overgangen van Warthe en Oder beheerscht Een derde deel van Küstrin vindt men verder Westelijk op den linkeroever van den Oder, hetwelk de langgerekte voorstad uitmaakt. De gevechten in het Westen van Hongarije, welke aanvankelijk het karakter van plaatse lijke strubbelingen droegen, zijn door Duit sche en Hongaarsche troepen tot acties van meer beteekenis uitgebreid. Van het Noord- Oosten en Zuid-Westen van het Plattenmeer uH zijn twee evenwijdig loopcnde operaties aan den gang. Duitsche stoottroepen vallen krachtiger aan tusschen het Plattenmeer en het meer van Valence; Hongaarsche troepen rukken naar het Zuiden op. De Duitsche af- deelingen dringen de Russen en Bulgaren terug. Opmerkelijk is, dat de Sovjets veel ge bruik van landmijnen hebben gemaakt. De operaties zijn nog niet afgesloten. De strijd tegen Japan. De Engelsche minister van oorlog heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat er binnen kort nieuwe lichtingen voor de oorlogvoering tegen Japan zullen worden opgeroepen. Hier toe zullen ook vele personen behooren, die tot nu toe van den dienst waren vrijgesteld. Maarlemsch© kinderen naar het Noorden. Vertrek bepaald op Vrijdag en Zondag. Reeds eenlge weken lang zijn door den Nederlandschen Volksdienst te Haarlem vele honderden kinderen gekeurd, welke zullen worden uitgezonden naar pleegouders in de Noordelijke provincies van ons land. Naar wij vernemen zullen ».s. Vrijdag en Zondag we derom groote transporten kinderen uit Am sterdam vertrekken, aan welke transporten ook eenige honderden Haarlemsche kinderen zullen worden toegevoegd. De kinderen zullen as. Donderdag- en Zaterdagavond uit Haar lem vertrekken. De Nederlandsche Volks- dienfft heeft alle maatregelen getroffen om het transport, onder voor de kinderen zoo gunstig mogelijke omstandigheden te doen plaats vinden, waarbij onderweg voor medi sche hulp en voeding wordt gezorgd. Ouders, welke hun kinderen alsnog met vol gende transporten wenschen te zien uitge zonden, kunnen deze opgeven aan het pro vinciaal kantoor van den N. V. D., Kazepa- terslaan 28-32, van 1012 uur. Met het oog op hier en daar nog bestaand misverstand verzoekt de Nederlandsche Volks dienst ons er nog eens den nadruk op te leg gen, dat al het werk dat de N V. D. verricht, niets met „politiek" te maken heeft. D< N.V.D. Is 2uiver en alleen een sociale instel ling, die uitsluitend het belang en de binding van ons volk op het oog heeft. WEER EEN PAARD VERDWENEN. N A. L„ wonende te Santpoort, bracht er de politie van op de hoogte, dat een hem toe- bc-hoorend paard (een kleine, bruine vos) uit een onafgesloten schuur, staande achter zijn woning, ie ontvreemd. De diefstal is in den nacht van 11 op 12 Maart geschied. De daders zijn onbekend. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Voor het behoud van rasdieren. Houders van huisdieren hebben het op het oogenblik moeilijk, als zij het probleem van de voeding van de hun toevertrouwde beestjes moeten oplossen en te begrijpen i6 het, dat velen er de laatste maanden toe overgegaan zijn ze weg te doen, door anderen te verzoe ken zich over hun dieren te ontfermen of door honger gedreven kippen, konijnen e.d. te slachten. Ergerlijk is het echter, als we hoo ien, dat er mannen of beter gezegd „honden- of kattenmeppers" rondloopen, die de beesten van de straat oppakken, om later clandestien „vleesch" tegen een hoogen prijs in den han-; del te brengen. Deze feiten kunnen ook beteekenen. dat tallooze rasdieren, welke veel waarde heb ben, voor de toekomst, verloren gaan. Als in de naaste toekomst begonnen moet worden den kleindierstapel op te bouwen, zal blijken, dat er veel materiaal verloren is gegaan. Toch is het mogelijk, dat er rasdieren in leven blijven en dat is te danken aan de be middeling. welke de Raad van Beheer en toe zicht op het gebied der pluimvee-, vogel-, konijnen-, cavia-, pelsdieren- en kattenteelt, gevestigd te Haarlem, bereid Is te verleenen. Ter inleiding deelen we mede. dat deze raad op 28 October 1913 is opgericht, in den loop van 1941 een kantoor heeft geopend in de Gier straat, dat sedert enkele dagen gevestigd is het gebouw Hoofmanstraat 17 te dezer stede. Op dit kantoor kan een eigenaar van rasdieren, die zich door de tijdsomstandig heden genoodzaakt ziet terecht om inlich tingen in te winnen voor zijn geliefde dieren, welke hij niet langer kan voeden en toch graag in leven wil houden. De Raad van Toe zicht heeft echter in het bijzonder het oog ge richt op het behoud van rasdieren, dus niet van alle huisdieren, omdat hij er evenzeer van overtuigd is, dat de voeding van den menseh de voorkeur verdient. Het behoeft dan ook geen betoog, dat een eigenares van oude katers, niet naar het kantoor moet komen om wat melk te vragen voor een ouden kater. Voor kleine kinderen is er op het oogenblik geen voorraad en dez.en hebben in ieder geval de voorrang. Het gaat zuiver om rasdieren en gebleken ls, dat er in Haarlem en omgeving nog dames en heeren zijn, die bereid zijn medewerking te verleenen. Dezen zijn lid van een bij den raad van toezicht aangesloten ver- eeniging, waardoor men er van verzekerd kan zijn, dat aan de dieren veel zorg besteed zal worden. Dat is dus een groote geruststelling. In bepaalde gevallen zal het vermoedelijk ge- wenscht zijn een regeling te treffen, doch die bezwaren zullen niet groot zijn Het initiatief van den Raad van Toezicht verdient gesteund te worden en verwacht mag worden, dat rasdieren, welke voorbestemd wa ren. geslacht of afgemaakt te worden, in leven kunnen blijven. De tegenwoordige eigenaar kan daarvan In de naaste toekomst plezier hebben, vooral als het gaat om een dier waar aan hij bijzonder gehecht is Voorjaar 1945. Bij de rustelooze wenteling der seizoenen heeft ditmaal het sneeuwklokje vrijwel onop gemerkt het voorjaar ingeluid. Nauwelijks waren immers de grillen van Koning Winter geluwd of het nietige plantje toonde als tra- ditioneele lentebode zijn fraaie kelkje boven de grauwe aarde. Voor een dergelijk simpel feit bestaat onder de huidige omstandigheden weinig interesse. Niemand zal zich hierover verwonderen, t dagelijks doen nieuwe beslommeringen hun invloed gelden. Daar zijn o.a. de distributie-perikelen, die zware eischen aan de huisvrouwen stellen. Veelaal moet er met de schrale opbrengst dei- bonnetjes als het ware worden „gegoocheld" Menige expeditie naar de polders werd reeds ondernomen, doch niet zelden had zoo'n in spanning toch een negatief resultaat. Zoo heeft de waardeering voor de levensmiddelen de aandacht voor vele nevenzaken doen vervagen Treffend kwam dit onlangs tot uiting, toen op een mistigen morgen de sinds weken ver beide „aardappelvloot" in de Spaarncstad arriveerde. Aan de Houtmarkt, waar de sche pen weiden gelost, veroorzaakte deze gebeur tenis een gezellige bedrijvigheid; temeer daar talrijke nieuwsgierigen van hun belangstel ling blijk gaven. Ook het nieuws betreffende de gaven van het Zweedsche Roode Kruis werd met groote instemming ontvangen, overigens zijn er naast de zorgen voor ons „dagelijksch brood" nog voldoende spannin gen en flitsen uit het woelige wereldgebeu ren, die telkens de gemoederen onzer samen leving in beroering brengen. Hoewel dus de kringloop der natuur thans in vergelijking met de „daverende dingen dezer dagen" slechts een ondergeschikte plaats inneemt, toch mag ook nu de grootsehe ont wikkeling der verborgen krachten niet wor den vergeten. Het sneeuwklokje a's symbool van het na derende voorjaar is eer der eerste symptoo- men en spoedig zal de ware natuurliefhebber in talrijke kleinigheden de komst van de' lente kunnen gadeslaan. Wel is er veel van het natuurschoon ver loren gegaan, De stedelingen, die met kook- puzzles te kampen hebben, trekken er dik wijls op uit, bijl en zaag worden met bravour gehanteerd en menig stukje bosch is in eer woestenij herschapen. De „groene meubi leering" van lanen, straten en pleinen is duchtig gehavend en slechts een aantal kale stompjes vormen de schamele resten der vergane glorie. Juist nu geeft het observeeren van dit „ver nieuwende" leven een welkome ontspanning, waardoor een tegenwicht ontstaat branding van dezen tijd met al haar span ningen. Huisvaders in buitengewonen dienst. Er zijn tegenwoordig vele huisvaders, die dagelijks de directe belangen van hun ge zinnen kunnen behartigen. Als energieke „kapiteins" zijn zij paraat om hun huwelijks bootjes door de onstuimige golven der lezenszee te leiden. Hun taak is niet ge makkelijk, want telkens doen nieuwe ener- veerende gebeurtenissen en 1001 problemen, welke de huidige samenleving kenmerken, hun invloed gelden. De gecompliceerde gezinshuishouding met haar talrijke tijdroovende beslommeringen behoort tot het omvangrijke arbeidsterrein der huisvrouw, die nu veelal onder „hoogspan ning" haar roeping met toewijding en voort- arendheid vervult. Wellicht als gevolg van de moeilijkheden dezer oorlogsperiode hoort men tegenwoordig soms de typische opmerking: „Het huwelijk is een juk met een emmer vol liefde en een emmer vol zorg... ianeeeren. De juistheid van deze spitsvondige definitie zal slechts in de praktijk kunnen worden getoetst. Er kan evenwel worden geconstateerd, dat de druk der omstandigheden in menig gezin een hech tere samenwerking heeft doen ontstaan. Vaak zijn de bezigheden der echtelieden gewijzigd De „heer des huizes" kan thans veelal ten volle aanspraak maken op den eeretitel .huisvader in buitengewonen dier.st". want meer dan ooit te voren neemt hij actief deel in den veelzijdigen interne gezinsarbeid. Reeds bij het aanbreken van den dag is immers zijn medewerking als houthakker vereischt. Het kloven van een boomstam blijkt een nieuwe vorm van ochtendgymnas tiek te zijn. Na de werkzaamheden op kan toor of in de fabriek kan het gezin weer op zijn medewerking rekenen. Na het avondmaal assisteert hij vaak bij het afwasschen van het vaatwerk. Het naar bed brengen der kleuters geschiedt door de echtgenoote. die eveneens haar aandacht moet concentreeren op het herstellen der kapotte textielgoederen. Het reinigen der suikerbieten, alsmede het bakken van pulpcake behoort soms tot zijn huiselijk werkprogramma, "s Avonds kan er bij het schijnsel van een oliepitje weinig wor den verricht De knutselaars dienen hun liefhebberij tot nader order uit te stellen. Desondanks wordt er nog getracht om met allerlei primitieve attributen een karretje te bouwen. Dergelijke geïmproviseerde voer tuigen zijn tijdens fouragetochjen onmisbaar. Vrijwel ïederen Vrijdagavond wordt het bonnennieuws behandeld en zoo hebben steeds andere karweitjes zijn interesse. Degenen, die over iets meer vrijen tijd of verlofdagen kunnen beschikken toonen over dag hun activiteit. Als stille vertegenwoor digers van het huisvadergilde kan men ze oor de levensmiddelenzaken tusschen de 'Jen wachtende en druk babbelende dames aantreffen Het schoeiselprobleem maakt eveneens hun medewerking noodzakelijk en vele „amateur-schoenmakers" experimen- eerden met succes. Ook het zoogenaamde houtsprokkelen" wordt meestal door de man nen beoefend. Wanneer de dames stoutmoedige expedities ten behoeve van de voedselvoor ziening ondernemen, dan belast de huisvader zich niet zelden met allen voorkomenden ge- insarbeid. Zoowel de huishouding als de ver zorging der kinderen kunnen hem vaak uit stekend worden toevertrouwd. Daar het dienstbodenvraagstuk nog steeds actueel is ■oor vele huisvrouwen, wordt de assistentie der mannen ten zeerste gewaardeerd. Het zal echter nog geruimen tijd moeten duren eer de huisvaders met enthousiasme aan de schoonmaak en den waschdag zullen deel nemen. Neen, in dit opzicht geeft hit de voor keur aan den arbeid op zijn „landje", waar alle gezinsleden gedurende de laatste jaren van de waardevolle opbrengst konden profi teered Stellig zou de huidige welwillendheid der huisvaders in normale tijden slechts aan het weinig populaire type van den „pantoffelheld" voorbehouden zijn. Nu is de situatie anders en de knellende zorgen zullen bij een derge lijke samenwerking niet in staat 2ijn om het huwelijksgeluk te ondermijnen. Hiervoor staan de „huisvaders in buitengewonen di borg1 Uitreiking van noedkaarten. Voor het afhalen van de noodkaart vierde -serte ïn het Vrijdag de beurt aan her restant van Eg af, F. G en H tot en me' Ha-s burgerlijke Stan HAARLLM 13 Maart 1545 BEVALLEN: 9 Maart.T. W. Vennikei Gigen- gack. d.; 10 Maart, A. H. L. DriessenSieizema, z_; M T. de Wit—van Bei kei. z.; A. KoMaaii— Steenkist, d.: 11 Maart. M. X. van Wee?—Meijer, d.: 12 Maart. E. Vermond—van Everdmgen. d.; G. SebregtsSchaap. z.\ M. C. van der MaatZaai z.: A H. Herman—Buurman, d.; 13 Maart. C. de Jong—Bakker, d.; A. M. Groot—Korxelius. d. OVERLEDEN: 7 Maart. A. D„ 3 J„ z. van A. Tappee. Zaanenlaan: 8 Maart. C. Vrolijk, Veenbergplein: J. Rob. 82 j.. Ripperdapark; 9 Maart. H. J. Schijvenaar. 47 j Kokstraat: A. E. Hos—Hos, 72 J.. Hazepaterslaan; L. van der Wou- de, 33 j„ Hazepaterslaan; G. 2*-emmer—Visser, 61 j„ sèmarangstraat: H. J. Kuiken. 52 j.. Ged. Oude Gracht: 10 Maart. J. H. van der Weijde. 72 Leidsche vaart; H. C. van Servellen. C9 j.. Jansstraat; A. de Waard—van den Berg. 77 J.. Voorzorgstraat; M. de JonghDansen. 86 J-. Gr. Houtstraat; G E. de Klerk—Wessehnk. 96 J.. Westerhoutpark: 11 Maart, W. H. Vcrheijde. 47 j„ Weltevredenplein; G. H. Westenberg—Land zaat. 72 J., Veenbergplein; R„ 2 d,. z. van B. J. Caré, Coornhertstraat; M. S. ScheerWinter. 55 j„ Ant. v. d. Goesstraat; A. J. Horeman, 89 j., Bakenesserstraat; 12 Maart, C. de Groot. 20 .1., Kleverparkweg: P. M. Zevenbergen. 59 Spaarn- hovenstraat. ONDERTROUWDMaart. C. P. Laan eh C H. Prina. Wat inbrekers buit maakten. Van een opslagplaats der ge. meente aan de Raaks zijn twee handzagen, vijf nieuwe em mers, vijf waterpassen, vier handdoeken, anderhalf mud cokes, een cokesvork en twee accu's gestolen. Uit een pakhuis in de Lange Lakenstraat haalden inbrekers achttien hectoliter generator- anthraciet, vijftig liter benzine, zestien liter terpentijn, een motorfiets, een bascule met ge wichten, een luidspreker, een rol vloerzeil, twee trekzagen en een kachelpijp weg. Uit een manufacturenwinkel in de Barteljorisstraat werden eenige paketten met werkman» kleeding, vitrage, dekens en sloopen ontvreemd Dertig brooden, zeventig ki logram tarwe en dertig kilo- rogge verdwenen uit een bakkerij in de Tweede Voor uitgangstraat. Een bakker in de St. Bavostraat mist vijftien 'brooden, twintig kilogram tarwe en tien kilogram rogge. Uit een kaaswinkel in de Amsterdamstraat zijn twaalf kazen, een snelweger en een jekker gestolen. Bij een inbraak in een wo ning in de Koppelstokstraat werden tachtig flesschen ge weckte levensmiddelen, "wee hectoliter cokes, ruim twee hectoliter anthraciet, tien kilo gram peulvruchten, twintig ki logram tarwe en drie flesschen brandspiritus door de daders buitgemaakt. Verder verdwenen van het Spasme bij de Damstraat tien ledige biervaten, uit een pak huis van een winkelier in het Zakje een damesfiets, vijf- wintig kilogram tarwe, tien ;n waschketel en pakken draadnagels. Bij een goederenhandel aan den Zijl- weg werden huishoudelijke ar tikelen gestolen. Aangehouden De politie heeft den vijf-en- wintigjarigen L. J. T. ge arresteerd. die uit het kantoor an de fa. H. te Haarlem drie schrijfmachines en een reken machine had ontvreemd. Verder is aangehouden de electricien J A E. wegens diefstal van een rijwiel. JUBILEA. Op 20 Maart zal het veertig jaar geleden 2ijn, dat de heer J. J. Wikke, wonende Reiger- straat 29 te Haarlem, bij de fa. Haverschmidt en Klaje in dienst trad Op 6 April zal de heer W. N. Out, blokmaker-fraiser op de afd. Chemez van de N.V. Gra fische Inrichting Joh Enschedé en Zoon vijfentwintig jaar bij deze N.V. In dienst zijn. GEVONDEN VOORWERPEN- Jas, Gooijer, v. d. Duinstraat 29; want, Leuven. Dorreboom straat 20; zak. Rijnholt. Ber kenrodestraat 10. 13MUIDEN 45(1 BALEN VISCHMEEL HFGGENOMEN. Gen n.adeele van een chemi sche fabriek is uit het gebouw hiervan, staende aan de Zuid zijde van de Visschershaven te IJmuiden, een groote hoeveel heid vischmeel ontvreemd, to- •aal 450 balen omvattende. In •-•e-bartd hiermede zijn onlangs -^*ds twee personen aangehou- namelijk de 28-jarige G. H. W. en diens broer, de 25-}a- ge P. J. B W., beiden wonen de te Haarlem. Het onderzoek van de V eiser politie duurt r>og voort In den nacht van 12 op 13 Maart werd in het gebouw van de Centrale Keuken te IJmui- den-Oost ingebroken. Hierbij werd een groote hoeveelheid erwten ontvreemd. Reeds op 13 Maart gelukte het de Velser Politie de daders aan te hou den. Dit bleken twee inwoner® van IJmuiden-Oost te zijn, na melijk de 18-jartge G. v. d. W. en de even oude J v. d Z. S. Zij hebben intusschen een be kentenis afgelegd. Het gesto- lene kon vrijwel geheel wor den achterhaald en opnieuw ter beschikking van de Cen trale Keuken worden geeteld.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1