Haarlemsche Courant 56 Duizend porties erwtensoep bereidde de Centraie Keuken 290c Jaarg., No. 64 fiuieaux. Groote Houtstraat tï postgiro 134*1. Bijkantoren: Soendapldn tl. IJmulden, Kennemerlaan 154 Nieuictblad voor Noord-Holland Vrijdag 16 Maart 1941 Oitg.: Gra t. Bedrijven narcis te, Haarlem. Abonnementen: per week M ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42. tr. p. poet 3,73, Losse nummer» cent Hoofdredacteur: F. C. Derka. K 1257 Versche strijdkrachten bij Remagen in actie. De verbitterde strijd om het bruggenhoofd van Remagen. die overdag en des nachts met zeer sterk gebruik door beide partijen tanks, artillerie, infanterie en luchtstrijd krachten werd voortgezet, 6telt alle andere gebeurtenissen aan het Westelijke front in den schaduw. De Amerikanen hebben intus- schen sterke deelen van vier divisies in het bruggenhoofd bijeengebracht en konden dit na zeer hevige gevechten tot ongeveer vijftien kilometer verbreeden. Ook de Duitsche lei ding heeft nieuwe formaties naar het ge- vechtsgebied gebracht, ofschoon de Amerika nen dit door een bijna onafgebroken actie van hun luchtmacht poogden te verhinderen. De Duitsche luchtmacht koos voornamelijk de bruggen en overtochtsplaatsen der Ameri kanen als doelwit. De Amerikanen verplaat sten het zwaartepunt van hun aanvalsactie naar de Noordelijke sector van het bruggen hoofd. Uit het gebied van Honnef zonden zij- sterke infanterie-strijdkrachten, door enkele tanks begeleid, naar de in het bezit der Duit sche troepen zijnde beboschte heuvelstellin gen, die dicht met artillerie en granaatw pers bezet zijn. Ondanks de groote verliezen liepen de Amerikanen den geheelen dag storm op de Duitsche posities. Na gevechten van vele uren werden de Amerikanen tenslotte vlrk ten Noorden en Noord-Oosten van Honnef opgevangen. Aanvallen, die uit het gebied van Linz naar het Oosten en Zuiden werder ondernomen, werden na aanvankelijke ter reinwinst door mobiele Duitsche formaties opgevangen en afgeslagen. *n een tegenaanval konden de Duitsche troepen twee verloren gegane plaatsen her overen, ofschoon de Amerikanen alles in het werk stelden ze te behouden. De Amerikanen brachten in den Moezel sector nog meer troepen in de richting var. de rivier. De Duitsche steunpunten op dc Noordelijke oever der rivier tusschen Koblenz en Kochem hebben zich nog steeds gehand haafd. De krachtige druk op het bruggen hoofd tusschen Kochem en de Moezelbergen hield aan. Na hevige gevechten konden de Amerikanen met een krachtige tankgroep Alf binnendringen. Het zwaartepunt van de gevechten in het Westen was, volgens de Duitsche berichten van gistermorgen, nog steeds het bruggen hoofd bij Remagen. Van beide zijden zijn aldaar versche strijdkrachten actief gewor den. Duitsche vliegtuigen bestoken de Rijn overgangen en andere overzetplaatsen met bommen van het zwaarste kaliber. Het ravï- tailleeringsverkeer van de Geallieerden werd ook met boordwapens aangevallen. De Ame rikanen zijn een aanval, van Noord-Oostelijke richting uit. op den autoweg van Keulen naar Frankfort begonnen, maar hun opzet werd door Duitsche grenadiers verijdeld. Eenige penetraties, die door de Amerikanen na ver beten strijd waren bereikt. werden afge grendeld. Ten Westen van Koblenz hebben de Geal lieerden pogingen gedaan om den Moezel te steken, doch hun aanvallen stortten ineen. Ook op andere plaatsen, tusschen Ruwer en Moezel, werd getracht over te steken, doch hier werd evenmin succes behaald. Ten Oosten van Trier werden aanvallen van tank concentraties door de Duitsche artillerie ver ijdeld. Om een andere plaats zijn verbitterde gevechten aan den gang. Op een frontgedeel te is het den Amerikanen gelukt een brug genhoofd te vormen; bij Duitsche tegenacties werd dit ingedrukt. Van welingelichte zijde is te Berlijn kiaard, dat de geveehtsbedrijvigheid de strijd bij Remagen en in Hongarije uitgezon derd aan de twee voornaamste Europeesche fronten aanzienlijk is verminderd. De gerin gere activiteit, die thans kan worden opge merkt, betreft een voorbereiding van de Ge allieerden om zoowel in het Westen als in he4 Oosten nieuwe belangrijke gevechtshan delingen te doen ontstaan. Er wordt op het ©ogenblik raar geschikte uitgangsstellingen gezocht. Speciale volmachten in België. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Belgische Senaat de door den minister-president Van Acker, voorgestelde wet van speciale vol machten met 127 stemmen vóór en 1 stem legen heeft aangenomen. 8 leden onthielden 2ich van stemming. Heer Amerikanen onder de wapens Blijkens een bericht uit Washington zullen alle Amerikanen tusschen achttien en twin tig jaar binnenkort voor den militairen dienst worden opgeroepen. Zij zullen als infante risten worden ingezet. Polen. Churchill heeft in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat er met de Dominions be sprekingen zullen worden gehouden om den Fcolschen onderdanen, die niet naar hun land willen terugkeeren, gelegenheid te geven de Bt;tsche nationaliteit aan te nemen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Poolsche minister van handel te Londen zijn ontslag heeft aangeboden. De reden hiervoor zou de ber-oeming van den opperbevelhebber der Poolsche troepen zijn. Volgens hetgeen men tot dusver weet heeft de Poolsche regeering te London het ontslag nog niet geaccepteerd. Verzoek van de Earn. Naar uit Athene wordt gemeld, hebben vertegenwoordigers van de Eam den Britten verzocht zoo spoedig mogelijk een ïnter- Goallieerde commissie te benoemen om d( Grieksche kwestie te onderzoeken. Volgens de Eam wordt het grootste gedeelte van het Grieksche volk niet door de tegenwoordige regeering vertegenwoordigd. De Geallieer den, aldus de afgevaardigden, zullen niet willen, dat het in Griekenland opnieuw tot strubbelingen komt Het brood van het Internationale Roode Kruis. Uitreiking op Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Het brood, dat het Internationale Roode Kruis aan de bevolking van Haarlem en om geving aanbiedt zal regeeringsbrood zijn van 400 gram. Het wordt Woensdag, Donderdag of Vrijdag uitgereikt bij een groot aantal winke- iers, waar men de bestelbon A 356 heeft inge leverd. Het publiek heeft tot en met Zaterdag a.s. de gelegenheid deze bon in te leveren; op een lateren dag is niet mogelijk. De winkeliers moeten niet Dinsdag maar Maandag a.s. de bestelbonnen inleveren bij den distributiedienst, waarna de bevoorrading zal geschieden. In de etalages der winkels zal worden bekend gemaakt in welke volgorde de brooden worden uitgereikt. Het publiek wordt Spontane medewerking en dankbare gezichten in Haarlem en omgeving Het is prettig te zien, hoe uitstekend de samenwerking is, als het gaat, om de levens middelen uit te reiken, welke het Zweedsche Roode Kruis voor de bevolking van het Wes ten heeft beschikbaar gesteld en dan hebben wij in het bijzonder het oog op de werkzaam heden, welke voor dat doel verricht worden ten behoeve van de bewoners van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Of komt het door de wijze, waarop een en ander voorbereid wordt? Een belangrijk deel van het siagen is daaraan te danken doch daarnaast dient ge roemd te worden de medewerking van talloo- zen, die een verzoek hadden ontvangen. Bespraken we de vorige weck de hulp, ver leend bij het uitreiken van het brood, erzocht hieraan aandacht te besteden. Zooals men weet, wordt het brood uitge- fuargarine en de gort, hetzelfde moeten w< getuigen na een bezoek, dat we brachten aan de Centrale Keukens en uitreiklokalen. Daar In de regeling hierboven genoemd kan geen wijziging worden gebracht, aangezien in den loop der week de organisatie van de uitrei king van het Zweedsche brood ter hand wordt genomen. Een Zweedsch broodje voor Paschen? Er wordt aan gewerkt voor Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Naar we vernemen zal getracht worden in de week vóór Paschen in Haarlem. Heemstede Bennebroek, Bloemendaal en Zandvoorf gratis een witte brood van 400 gram uit te reiken, dat het Zweedsche Roode Kruis uit de tweede zending aanbiedt. Distrlbutle-nleuws voor Haarlem en omgeving. 250 gram gerstmoutblocm beschikbaar gesteld. Brood: Voor de week van 18 tot en met 24 Maart geven de bonnen A 376. A. 37' ~i. 376 en B. 377 ieder recht op het koopen van vier rantsoenen brood, hetgeen komt op 800 gram per week. Vleeseh: In de komende week kan op bon 378 en B. 378 1J4 rantsoen vleeseh ge kocht worden. Verlengd zijn de bonnen 336 0, A. 372 en B. 372. Gerstemoutbloem: In de periode v. 18 Maart tot 1 April zal de winkelier overgaan tot aflevering van 250 gram gerstemoutbloem, waarvoor het publiek vóór Woensdag 21 Maart den bon A. 382 of B. 382 moet inleveren. Aardappelen en suikerbieten: Voor de week van 25 Maart tot 1 April wordt op bon A. 380 1 K.G. aardappelen beschikbaar en voor de periode van 18 Maart tot I April op bon A. 381 en B. 381 drie K.G. suikerbieten. De bonnen moeten echter vooi Woensdag 21 Maart bij den aardappelhande laar worden ingeleverd. Zij. die wensehen deel te nemen aan dc Centrale keuken moe ten de beide bonnen Donderdag of Vrijdag s. op de gewone wijze inleveren. Kindermeel: Vóór Woensdag a.s. moet bon B 364 ingeleverd worden, waarop na 26 Maart 250 gram kindermeel, voedingssuiker of 210 gram tarwebloem gekocht kan worden. Melk en taptemelk: Voor de periode van 18 Maart tot en met 1 April geeft bon E. 07 (inlegvel) recht op het koopen van 10V2 liter gestandariseerde melk en bon D. 05 400 gram taptemelkpoeder. Waschpoederbonnen verlengd. De reeds eerder gepubliceerde bonnen voor waseh- poeder. eenheidstoiletzeep e.d. zijn verlengd. Nog geldige bonnen. Op bon 45 van de abakskaart kan gekocht worden 45 gram scheerzeep en op 326 450 gram vervangings middel van suikerbietenjam. Havermout op noodzieken- rantsoenbonnen. Gedurende de week van 19 tot en met 24 Maart zullen de winkeliers uit Haarlem. Heemstede en Bloemendaal worden bevoor raad met havermout voor de nog niet ge leverde noodziekenrantsoenbonnen grutters- aren. Gedurende deze week zal derhalve iedere winkelier in staat zijn alle achter stallige bonnen in te wisselen. Wie heeft nog versnaperingsbonnen? Voor hen, die de indertijd voor versnape ringen aangewezen bonnen R. 26 en 206 var de noodkaart tweede serie nog niet bij hun winkelier hebben kunnen besteden, bestaat alsnog de gelegenheid deze bonnen als vóór- inleveringsbonnen bij den winkelier in te leveren en wel vóór Woensdag 21 Maart. Vóór 29 Maart zal op de ingeleverde bonnen 150 gram chocolade boterhamöelegsc-1 worden uitgereikt. De winkeliers dienen de van het publiek ingenomen bonnen op Donderdag 22 Maart a.s bij den distributiediens; in te leveren. Honden- en kattenbrood. Van 1 tot en met 31 Maart worden op bon nen no. 10 van de distributiekaart voor hon- denbrood dezelfde hoeveelheden hendenbrood of -meel beschikbaar gesteld als op den bon 'voor de afgeloopen periode. Op bon no. 10, werd spontaan geholpen, om de regeling te doen verloopen bij de verstrekking v erwtensoep. In een brief aan de medewerkers was ge schreven: „Indien aan elk onderdeel de uiter ste zorg wordt besteed, dan ben ik er zeker van, dat de uitdeeling een groot succes zal worden en het moet dan ook een succes wor den, omdat wij met deze extra verstrekking van levensmiddelen die categorie burgers be reiken, die het juist zoo dringend noodig heb- ben" en gebleken is, dat met dit verzoek rekening is gehouden. Het begon al in de zeven keukens, waar de erwtensoep voor ruim 56.000 inwoners van Haarlem. Heem stede en Bloemendaal klaar gemaakt moest worden. De koks en de verdere leden van het personeel waren Woensdag en vanmorgen vroeg uit de veeren, want er wachtte extra werk, dat vrijwillig verricht moest worden en aan nog wel arbeid, waaraan men zijn bij zondere krachten wilde wijden. Het Zweed sche Roode Kruis had immers bepaald, dat de gebruikelijke deelnemers (ter voorkoming van misverstand deelen we mede, dat een ver zoek van Zweden is uitgevoerd en dat er van een Nederlandsch of Haarlemseh besluit geen sprake is) boven de gewone grondstoffen voor het eten per week, drie liter erwtensoep gra tis moesten ontvangen. Daarom kon het eten op andere dagen van een betere samenstelling zijn. De koks ontvingen gele erwten, welke ongeveer denzelfden smaak hebben als bij ons de groene, benevens gedroogde groenten, ver mengd met een product voor de soep. Met plezier togen zij aan het werk, want ze had den eens iets anders dan gewoonlijk en on een gerecht te verkrijgen, dat bijzonder sma kelijk was, deden zij er nog eenige grondstof fen uit eigen magazijn bij. Gemakkelijk ging het echter in het begin niet, doch het resul taat is tenslotte bijzonder smakelijk gewor den. Doordat het initiatief aan den kok werd overgelaten, was de smaak natuurlijk ver schillend. De een slaagde er beter in een goed gebonden soep te bereiden en bijzonder geluk kig waren de stadgenooten, die een maaltijd ontvingen, waarin erwten verwerkt waren, welke in de keuken eerst voor een belangrijk deel gemalen waren. Men moet maar op het idee komen. Hoe het ook zij, het personeel zag er niet tegenop tweemaal per dag de erwten 1 de week te zetten, te koken enz. Niet alleen had men in de keuken lust zijn werk, doch ook de „geüniformeerden" en werklieden, die voor de verzending en het .•ervoer zorgden en tenslotte het onderwijzend personeel, dat het dankbaarste werk had. n.l. de dagelijksche gasten de soep uit te reiken. Overal was het eten. ondanks de grootere werkzaamheden op tijd ter plaatse, en daar wachtte men met ongeduld. In de eerste plaats waren zij natuurlijk verheugd over het feit, dat de portie tweemaal zoo groot was en dan zag de soep er smakelijk uit. Sommigen kon den de verleiding niet weerstaan door bij oorbaat een proefje te nemen en naar zi' •erklaarden. waren zij tevreden. Zoo heeft het Zweedsche Roode Kruis ge zorgd. dat 56.000 personen uit Haarlem, Heem stede en Bloemendaal een goed verzorgde portie werd aangeboden. Dezen zijn de Zwe den dankbaar, doch ook de mc-dewerkers<sters) die zich belangeloos gegeven hebben, eenige uurtjes beschikbaar te stellen, velen zelfs hun vrijen dag. Vermeld zij nog. dat de uitreiking uitsluitend Woensdag en vandaag geschied is. oenevens nog Zondag a.s. en ultslu>end voor die deelnemers, die de vorige week hun bon nen hadden ingeleverd. van de distributiekaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor Maart IV2 pond katten brood of -meel verkrijgbaar gesteld. Na 31 Maart is bon no. 10 van beide distributie kaarten ongeldig. Openingsuren Haarlemsche dienst. Met ingang van Maandag a.s. zullen de kantoren van den distributiedienst voor Haar lem geopend zijn van 9 tot 2 uur van Maandag tot en met Vrijdag en van 9 tot II uur op Zaterdag. Uitreiking van noodkaarten. Voor het afhalen van noodkaarten vierde :rie is het Maandag a.s. de beurt aun het restant van de letter H, van Hart af, 1 en J en met Jong. Zuiniger met leiding, water! De directies van de waterbe drijven te Haarlem, Bloemen daal, Heemstede en Velsen deelen nogmaals mede, dat het cebruik van leidingwater tot het uiterste dient te worden beperkt, aangezien anders drastische maatregelen zullen moeten worden genomen. Elk verbruik, dat niet strikt noodzakelijk is, moet worden vermeden. Veel leidingwater kan b.v. bespaard worden door de stortbakken der w.c.'s geen water uit de waterleiding te gebruiken, doch de closet potten met reeds gebruikt wa ter door te spoelen. Ook door het afspoelen van vaatwerk onder de loopende kraan wordt veel water ver morst: straatschrobben met lei dingwater dient vanzelfspre kend nagelaten te worden. Waar waterverspilling wordt geconstateerd, zullen straf maatregelen niet uitblijven. Zij waren onschuldig. Dezer dagen vond de politie in den tuin van de woning van den 41-jarigen A. G. een fiets, welke van diefstal afkomstig was. In verband hiermede wer den G. en zijn 16-jarigen zoon aangehouden. Gebleken is echter, dat zij volkomen on schuldig zijn aan den diefstal, maar dat de gestolen fiets door anderen in den tuin was neer gezet. De werkelijke dader, zekere Van E. is voortvluchtig; le heler H. H., is aangehouden en heeft een bekentenis afge- egd. Wat er gestolen werd. Uit een pakhuis aan de Ba- kenessergracht zijn een bak fiets. aardappelen en tarwe ge stolen. Bij een inbraak in een tijde lijk onbewoond huis aan dec Vergierdewcg maakten de da ders honderd kilogram tarwe twintig kilo bruine boonen twintig kilo witte boonen en twintig kilo capucijners buit Uit een pakhuis van een melkhandelaar aan den Kam persingel werden een heeren- fiets en twintig kilogram tapte melkpoeder ontvreemd. Voorts verdwenen uit een pakhuis in de Gen. Joubertstraat een mud aardappelen, acht kilo witlof, •eenige flesschen spijsolie, twin tig pakken lucifers en een aan tal theelichtjes Een bewoonster van de Pa- pentorenvest deed voorts aan gifte, dat uit haar woning de kens, sokken en een pond sui ker gestolen waren. DE HEER H. MOSTERT OVERLEDEN. In het mausoleum aan de Kleverlaan te Haarlem is bij gezet het stoffelijk overschot van den heer H. Mostert, oud- hoofd van een Openbare Ulo school te Rotterdam en voor zitter van de Ver. van Chris ten-Onderwijzers aan Over- heidsscholen (V.C.O.O.) in ons land. Bij de baar sprak o.a. de heer Bandel. hoofd der Frans Halsschool te Haarlem en vice- voorzitter der V.C.O.O. Geme moreerd werd, dat de over ledene in 1918 een der oprich ters van de V.C O.O. was en in 1923 mede de stoot heeft gege ven tot het Kon. Besluit, waar bij de leerkrachten der Open bare Scholen, mits aangesloten bij een erkende vereeniging als de V.C.O.O., ook het recht had den, evenals de kerken en an dere godsdienstige verenigin gen, aan de leerlinge- ^-e!- sche Geschiedenis te Mostert zag de „ch school als een nood p ong en betreurde haar separatis tisch karakter. Ook de geeste lijke sterielheid van vele open bare scholen bevredigde hem niet. Zijn ideaal was een echt Nederlandsche, nationale school waar de waarden van het Christendom ais vanzelfspre kend erkend en beleefd wer den. Deze visie, eerst weinig erkend, vindt thans in breedc kringen bijval, aldus spr. Het gaat bij het onderwijs niet om bepaalde gedeelten van ons volk. maar om alle kinderen het geheele volk. Het war den heer Mostert een vreugde, dat juist ook de jongere col- "e visie deelden en er voor werkten. Zoo is de pionier heengegaan, zijn werlt wordt voortgezet.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1