Haarlemsche Courant Offensief der Geallieerden bij Wesel. Zweedsche levensmiddelen worden aangevoerd. T9êt Jaar*., No. 12 Bureaux. Groote Houtstraat M Postgiro 13495». Bijkantoren: Soendapleln XL IJmulden, Kennemerlaan 154. Verschijnt dagelijks, behalv« op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Maandajr 2« Maart 1MB (71 tg.: Graf. Bedrijven Oamlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr, p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks.1 K 1297 Luchtlandingen der Engelschen en Amerikanen in sommige sectoren werd de Rijn overschreden In 'het Duitsche weermachtbericht van Zon dag werd o.a. over het offensief der Geallieer den tusschen Wesel en Dinslaken medege deeld. dat de vijand in sommige sectoren den Ryn kon passeeren. o.a. ter weerszijden van Wesel. In de stad woeden hevige straatge vechten. In den rug der Duitsche stellingen zijn Engelsche luchtlandingstroepen neerge laten. Ook de Amerikanen hebben tusschen den Beneden-Lippe en den Beneden-Roer ver scheidene luchtlandingsafdeelingen neergela ten. Aan het bruggenhoofd van Remagen duurt de druk van het eerste Amerikaansche leger voort. Ten Oosten van Neuwied wist de tegenstander verder de Duitsche stellingen binnen te dringen. Het garnizoen van Lud- wigshafen trok zich op den Oostelijken oever terug. In het gebied tusschen Spiers en Lau- terberg woeden zware gevechten. Over den strijd aan de overige fronten meldde het weermachtbericht, dat in Honga rije tusschen het Plattenmeer en den Donau de aanvallen der Sovjettroepen voortduurden In Silezië werden de Sovjet-aanvallen in het gebied van Strehlen afgeslagen. De gar nizoenen van Breslau en Glogau sloegen alle aanvallen der Sovjets af. Ook de aanvallen op Küstrin strandden op den hevigen Duitschen tegenstand. De Sovjets verloren hier in drie dagen tijd® meer dan driehonderd tanks. Bij Heiligenbeil vielen de Sovjets verder aan. Hier werden honderd drie en vijftig Sovjet tanks vernield. In Koerland konden de Sovjets, die ten Noorden van Frauenburg aanvielen, geen terreinwinst behalen. wigshafen trachtten gemotoriseerde deelen van het derde Amerikaansche leger naar het Zuiden en het Zuid-Oosten terrein te winnen. Een aanval in de richting van Speyer werd door de Duitsche troepen afgeslagen. De aan vallende stoottroepen der Amerikanen wisten Neustadt te bereiken, waar zij evenwel op taaien tegenstand stieten. Het voornemen der Amerikanen, den weg Pirmasens-Landau te bereiken en zoo de Duitsche troepen aan het Saarfront den terugtocht te verhinderen, werd verijdeld. Na het opgeven der Duitsche posities aan het Saarfront kwam het tusschen Saarbrücken en Zweibücken, aan weerszijden van den weg van Kaiserslautern naar Pir- masens en in het Pfalzerwoud tot ongewoon hevige gevechten. ZOMERTIJD BEGINT 2 APRIl Naar wij vernemen zal de zomertijd op 2 April, te twee uur 's nachts, weer wor den ingevoerd. De klokken moeten dan een uur vooruit worden gezet. OVERVAL IN DE VAN 'T HOFFSTRAAT. Vrijdagavond om halfnegen kreeg een fami lie. wonende aan de Van t Hoffstraat, bezoek van twee gewapende personen. Een van hen hield de bewoners in bedwang, terwijl de ander de woning doorzocht. Na het bezoek vermiste men een gouden halsketting met opaal, drie bovenlakens, zeven sloopen en een wollen babycape. JUBILEUM J. A. KLOOSTERMAN. Donderdag 29 Maart za! de heer J. A. Kloos terman, vakwerkman bij den Rijkstelefoon dienst. wonende Cornelis van Noordestraat 16zwart. een kwart eeuw bij dit bedrijf in dienst zijn. In den ouderdom van 56 jaar is alhier overleden de heer D. J. Blad, leeraar aan de Am bachtsschool te Haarlem De overledene was aanvankelijk werkzaam aan de Ambachts school te Utrecht en werd op 15 April 1920 benoemd te Haar lem, ten gevolge van de uit breiding van het aantal smids- klassen met een parallelklas derde jaar. Bijna een kwart eeuw heeft de heer Blad dus zijn krachten gegeven aan "het Haarlemsche Nijverheidsonder wijs en heeft talloozen voor het smedenvak opgeleid. Heden, Maandagmiddag, zal zijn stoffelijk overschot op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan worden ter aarde besteld. De strijd aan den Rijnoever. Over den strijd aan den Rijn wordt van Duitsche zijde gemeld, dat de gevechten om Rheinhessen en de Rheinpfalz het typische karakter dragen van een zeer bewegelijken pantserslag. Door het oprukken der Ameri kaansche puantserstrijdkrachten, die de Nahe zijn overgestoken is een frontbeeld ontstaan, dat op een hand met gespreide vingers lijkt. De handpalm ligt bij Bad Kreuznach, de vin gers bij Mainz, Worms, Ludwigshafen en bij Kaiserslautern. Hoewel de Amerikanen door Duitsche tegenaanvallen en door de taaie verdediging van versperringen en steunpun ten. zware verliezen leden, konden zij hun bewegingen in Oostelijke en Zuid-Oostelijke richting voortzetten. In Zuidelijke richting waren hun vorderingen van weinig beteeke- nis. Hier beveiligden de uit de Saarpfalz teruggenomen Duitsche troepen de Oostelijke flanken tgen den aan beide zijden van Kaisers lautern opdringenden tegenstander en ver ijdelden de door de Amerikanen beoogde af- 6noering van de Zuidelijke Pfalz van den Rijn. De sterke spreiding van het front laat een doorloopende verdedigingslinie ten Wes ten van den Rijn tusschen Bingen en Lud wigshafen niet meer toe. De Duitsche troe pen trekken zich daarom op de verschillende bruggenhoofden terug en worden in de ver dediging ingeschakeld. De militaire spreker van de Wilhelmstrasse te Berlijn heeft verklaard, dat zoowel de 6trijd in het Westen als in het Oosten ih het teeken staan van den opbouw van nieuwe Duitsche fronten. De Duitsche militaire lei ding streeft er naar, op elke wijze en met alle beschikbare krachten den vijand zoo groot mogelijke verliezen toe te brengen er zijn opmarsch te remmen. Voorts verklaarde de spreker, dat de Ge allieerden zich in tijdnood bevinden, daar de voedselpositie in Europa en ook in Engeland catastrofale vormen begint aan te nemen Over den strijd in het Westen werd Zater dagmorgen nog gemeld, dat de Geallieerden bij Keulen en Dusseldorf tevergeefsch gepro beerd hebben, den Rijn over te steken en dat de Duitsche tegenstand bij het bruggenhoofd van Remagen steeds krachtiger wordt. De Duitsche troepen, die zich aan het Saarfront bevonden, zijn in het gebied van Pirmasens teruggetrokken. De Duitsche bezetting van het bruggenhoofd van Oppenheim is op den Oostelijken Rijnoever teruggenomen De Amerikanen h€bben hier de stellingen op den Westelijken oever bezet. Na hevige gevechten om straten en huizen in Worms drongen de Amerikanen ten Zuiden van de stad via Frankenthal naar Oppau door, waar eveneens verbitterde gevechten ontstonden. Tusschen Bad Dürkheim en Lud- Verliezen der Amerikanen. Over de verliezen der Amerikanen heeft de plaatsvervangende minister van oorlog, Pat terson, nadere mededeelingen gedaan. De totale verliezen van het leger bedragen tot dusverre 767.680 man. Daarvan zijn er 150.310 gedood, 460.731 gewond en 88.209 vermist. Het ministerie van marine maakte tegelijkertijd bekend, dat de verliezen der Amerikaansche marine 91.000 man bedragen, n 1 35.342 doo- den, 41.882 gewonden, 10.417 vermisten en 4280 gevangenen. Indien de lezer met A.V.A. niets te maken heeft, dan begrijpt hij de beteekenis van deze letters niet. Mogelijk denkt hij en dat zou tenslotte niet ten onrechte zijn—, dat het A.V.A. „Alles voor anderen" beteekent, doch ingewijden weten, dat men hier te doen heeft met Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouw producten (vroeger de Nederlandsche Akker- bouw-Centrale), waar de ambtenaren alles voor anderen doen. Dat blijkt ook in de laat ste weken bij het distribueeren der goederen van het Roode Kruis. Toen Zweden de levens middelen ter beschikking had gesteld aan het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oor logstijd, verzekerde dit bureau zich van de medewerking van het A.V.A. en sedert dien werken de ambtenaren en niet in het minst is in Haarlem en omgeving hard gewerkt, om er voor te zorgen, dat de levensmiddelen op tijd in de winkels gereed liggen, om afge haald te worden. Een huisvrouw; die in het genot wordt ge steld van de levensmiddelen, heeft het betrek kelijk makkelijk. Zij moet wat bonnetjes van de noodkaart knippen, tweemaal een be zoek brengen aan een bepaalden winkel en als ze het verstandig aanlegt, behoeft ze niet eens in de rij te staan, een factor, welke in dezen tijd van groot belang is. Zij. die aan de organisatie van de uitrei king werken, staan echter voor groote moei lijkheden. Men leest in de krant, dat een Zweedsch schip in Delfzijl is aangekomen en dan denkt men, nu zal het niet te lang duren, of de levensmiddelen komen in huis. Er moe. ten echter schepen gereed liggen, welke van het Noorden naar het Westen des lands varen dan moeten er weer schippers gevonden worden, die tijd, gelegenheid en brandstoffen hebben, om deelen der ladingen over voor het vervoer naar Haarlem omgeving. Gelukkig is de leiding voor dit belangrijkste onderdeel in vertrouwde handen en daar de samenwerking voortreffelijk ge noemd kan worden, is het tot nu toe mogelijk geweest de levensmiddelen op tijd aan het publiek aan te bieden. Het vervoer van goe deren voor de gewone levensmiddelenvoor ziening is allerminst in gevaar gekomen. Per slot van rekening gaat alles kalm in zijn werk. Zonder vlagvertoon komen de sche pen binnen en het publiek merkt er niets van, dat er soms een boot door het Spaarne vaart met een aanzienlijke hoeveelheid bloem het wit brood, havermout voor de kinderen of margarine. Wij hebben een tocht meegemaakt van de hoofdstad naar Haarlem, welke een eenvoudig, doch secuur verloop had. Ambte naren van de AVA zorgden er voor, dat onze stadgenooten en de bewoners uit de omgeving ontvangen zullen, waarop zij recht hebben en de goederen werden op een veer, dat op Haar lem vaart, ingeladen. Bovenop deze belang rijke vracht werd het gebruikelijke bestel- goed geplaatst en voorbijgangers kregen dus den indruk, dat de boot, die iedere week een dienst met de Spaarnestad onderhoudt, nor maal haar tocht ging maken. Het eenige vreemde was misschien de aanwezigheid van een politieman, die trouw zijn plicht ver vulde en daarvoor met den schipper en zijn knechts hulde verdient. Tenslotte waakt de AVA ook nog, doch een wandelaar kan hem beschouwen als een „blinde •passagier", die gaarne op rustige wijze naar Haarlem wil varen en daarin kan men hem geen ongelijk geven als het reisje gemaakt moet worden op een der eerste lentedagen, welke dit voorjaar zoo heerlijk zonnig waren. En de tocht naar Haarlem? Eigenlijk kan men zeggen: „alles wel aan boord en geen bijzonderheden", want hoe kan het anders met een schipper als de beurtvaarder Blesgraaf, die al drie en veertig jaar de reis via Spaarndam naar Amsterdam en terug maakt. Kalm staat hij achter het stuur, geniet van de zonnewarmte en ver wacht, dat hij met het windje in den rug de reis binnen drie uur, dus in record-tijd kan aflieggen. Aan zijn vracht voor de ongeveer tweehonderdduizend „hongerigen" uit zijn omgeving besteedt hij de aandacht, zooals hij die ook aan de overige onder zijn hoede gestelde goederen schenkt. Ondertus- schen heeft hij gelegenheid wat te vertellen van het „veer", dat al honderdzestig jaar on-! derhouden wordt tusschen Haarlem en Am sterdam, eerst door de firma Vermeer, die een zeilboot tot haar beschikking had. om den tocht via het Buiten-IJ bij Spaarndam naar de hoofdstad te maken en later door zyn 'vader. De zeilboot heeft plaats gemaakt voor sneller materiaal, zelfs voor vrachtauto's, doch hierover kan men niet meer beschikken, zoo dat de boot „De twee Gebroeders", aldus ge naamd naar de gebroeders Blesgraaf, die thans de leiding van het bedrijf hebben, meer in de vaart moet komen. Alsof het een gewoon sclTip is, komen de Zweedsche levensmiddelen in Haarlem aan, worden gelost en dank zij de goede voorbe reiding gaat men vlot te werk. De eene partij moet hier enkele dagen opgeslagen worden, een tweede weer elders, doch de arbeiders, die hierbij behulpzaam zijn, kennen hun werk al van den eersten keer. In het bijzonder hebben de werkers van een meelbedrijf het druk. Groote zakken te lossen valt niet mee en dan moet er nog een bewerking tot stand komen, alvorens het meel naar de Haarlem sche bakkerijen vervoerd kan worden. Een vorig maal hebben wij reeds meege deeld op welke wijze de expeditie in zijn werk gaat en er aan herinnerd, dat politie, controleurs en winkeliers vlot met elkaar samen werken, opdat er voor gezorgd wordt, dat de levensmiddelen tenslotte in de handen komen van het publiek, dat er recht op heeft, blijkens een beschikking van he tZweedsche Roode Kruis. Thans hebben we beschreven hoe de goe deren in Haarlem aankomen en gereed ge maakt worden voor verzending. Indien de voorbereiding zoo uitnemend verzorgd is, als te dezer stede dan kan het niet anders, of de uitdeeling geschiedt zonder moeilijkheden en aan hen, die daartoe hun krachten geven, mag langs dezen weg dank gebracht worden. Roode Kruis levensmiddelen. Koop- en bestelbonnen aangewezen. Vrijdag en Zaterdag hebben de bewoners uit Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Bloe- mendaal en Zandvoort de gelegenheid gehad de bonnen A.388. B.388 en C.505 (inlegvel) te leveren, waarop Woensdag, Donderdag Vrijdag as. levensmiddelen worden uitgereikt welke afkomstig zijn van het Zweedsche Roode Kruis. Op deze dagen moeten met het ontvangst bewijs de volgende bonnen worden ingeleverd, A.387 voor 400 gram brood en 125 gram margarine. 387 voor 125 gram margarine en 250 gram grutterswaren. C.504 (inlegvel) voor 250 gram grutterswaren. Nieuwe bonnen inleveren. Gelijktijdig met het afhalen van de hier boven genoemde artikelen dient men de vol gende bonnen in te leveren, waarop 4, 5 en 6 April voor de vierde maal levensmiddelen van het Roode Kruis afgehaald kunnen wor den: A.368 (personen van vier jaar en ouder), D.505, inlegvel (voor kinderen, geboren in 1943, 1942 en 1941). E.505, inlegvel (voor kinderen, geboren in 1945 en 1944). Zij, die op grond van Berechtigungsscheine of op andere gronden in het bezit zijn van twee noodkaarten, moeten de bonnen binnen een week bij de distributiediensten tegen ont vangstbewijs inleveren Bij verzuim tot doening aan deze verplichting vervalt ii toekomst het recht op extra-noodkaarten. Beverwyk en Velsen. Ook in deze week en in de week na Paschen ontvangen de bewoners uit de distributie kringen Velsen en Beverwijk de levensmid delen, aangeboden door het Zweedsche Roode Kruis. Ter plaatse wordt meegedeeld, wan neer zij de bestelbonnen moeten inleveren er wanneer de artikelen afgehaald kunnen wor den. Het ei voor kinderen. Van 1 tot en met 14 April is bon B. 367 gel dig verklaard voor het koopen van een ei. D« aanwijzing van den bon geldt echter alleen voor die distributiekringen in het Westen van het land, waar de derde verdeeling van Roode Kruisgoederen op de bestelbonnen A. 388, B.388 en C. 505 zal geschieden. Bon B. 367 moet vóór Woensdag a.s bij een winkelier worden inge leverd, die vergunning heeft, om eieren op noodrantsoenbonnen te verkoopen In deze omgeving komen dus in aanmerking de distri butiekringen Haarlem. Heemstede, Bloemen- daal, Beverwijk en Velsen. De Paaschvacantie op de Haarlemsche openbare scholen zal dit jaar van korten duur zijn. doch tevens zal de hervat ting beteekenen, dat het on derwijs regelmatiger gegeven wordt na een periode van een half jaar. Zooals bekend, moest in October van het vorig jaar in verband met gebrek aan brandstoffen en het ter be schikking stellen van onder wijskrachten aan de Centrale Keuken een regeling getroffen worden, waardoor de kinderen enkele ochtenden per week een uurtje op school kwamen. Thans is bepaald, dat de Paaschvacantie duurt van 29 Maart lot 4 April en dan ko men de leerlingen iederen morgen van halfnegen tot elf iur weer op school Deze uren ijn zoodanig vastgesteld, dat ie onderwijskrachten nog werkzaam kunnen zijn bij de Centrale Keuken. Spoedig hoopt men een regeling te vin den. waardoor de kinderen ook des middags naar school kun nen. Na een inbraak in een per ceel aan het Groot Heiligland heeft men een geldkist, inhou dend ƒ2000 gestolen. GROSSIER BESTOLEN. Een grossier, die een pakhuis heeft aan de Lange Heerenvest, heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een vat met 50 kg boter en 140 kg kaas. GROENTEN EN AARDAPPELEN GESTOLEN. Ten nadeele van een groen- tenhandelaar^an den Schoter- weg zijn anderhalf hectoliter aardappelen en twee kistjes witlof gestolen. Een opperwachtmeester van politie heeft D. J. en N. B., resp. 18 en 16 jaar, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van drie vaten zuur kool, aangehouden De drie en zestigjarige E. S., wonende Vroomstraat. mist een gouden horloge, dat hij van Keizer Wilhelm II heeft ont vangen, als herinnering bij het redden van twintig Duitschers na den zeeslag in het Skagerak. Voor het haten van nood kaarten vierde serie in de Vleeschhal te Haarlem is het Dinsdag de beurt aan het restant van Trug af, U. V en W tot en met Wen en Woens dag aan het restant van W van Wep af. X. Y en Z. „VEEG DE GLASSCHERVEN VAN UW STRAAT". In de gemeente Bennebroek heeft men, evenals in andere gemeenten, veel hinder van glasscherven, waarvan zij. die nog in het gelukkige bezit zijn luchtbanden, veel last on dervinden, Daarom is in Ben- nebróek een pamflet opge hangen, dat vermelding ver dient, niet alleen voor de in woners van die gemeente, doch ook voor anderen. Op het biljet staat vermeld' Toon Uw burgerzin paraat Bescherm mijn banden. wees kordaat Veeg de glasscherven van Uw straat Dankend vinden allen hiertoij baat.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1