age 10000 Ex. Aan de Lezers! ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- m algemeene Feestdagen. Bureau: Tn~.~F.TNTC HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BCMAK Co., te Haarlem» ADVERTENTIÊN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.00, fi 17, 0.—. 9.33, 11.15, 11.44* 11.56, l.S, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31. 4.44, 5.42, 7.13, 7.39* 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* i Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31. 7.53*, 3.37.9.11,10.16. 12.17* 12.46. 1 56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—. 7.—. 7.30*. 8.10. 8.40. 9.35,9.19.11.5,11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45. 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, S.30, 10.-, 11.— Van Rotterdam naar Haarlem. -. 8.10. 9 10 i' 2 De verfrekun van dc Dolf De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot l'itgeest. 10.7 1.34, tot Alkmaar, 4.57, S.57 Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34. 7.2S. S.39.10.18.11.32. 12.19. 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40. 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 715. 8.34, 9.6, 1U.4S. 12.41, 2.15. 3.46. 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.-. is, of leggen verdrietig het blad uit handen om de vele voor hen onver staanbare woorden en uitdrukkingen Een blad van kleinen omvang. dat dagelijks uitkomtde voornaamste gebeurtenissen zoo spoedig mogelijk mededeelt en bovendien het goedkoop ste dagblad van Nederland zal zijn, verdient daarom voor duizenden de voorkeur boven de bestaande groote bladen. lot Haarlemscke Dagblad wenscht al die behoeften, naar zijn ver- jïïr c€ -wscssaar.. I L>e uitgevers stellen zich voor een blad te leveren, dat door iedereen gaarne wordt gelezen, dat in kie- scken vorm en met den meesten spoed de belangrijkste berichten uit binnen- en buitenland aan zijne lezers mededeelt, zonder daarbij van uitdrukkingen gebruik te maken, die door velen niet worden verstaan, en, boewei het de maatschappelijke belangen zal bespreken waar het pas geeft, wenscht bet aan niemand ergernis te geven of in persoonlijk beden te vervallen. Het Haarlemsch Dagblad zal dagelijks datgene te lezen geven wat voor ieder, in welken rang of stand ook, te weten noodig is, zooals Binnen- en buitenlandsch nieuws gemengde berichtenstedelijk nieuws Kunstnieuwsbesluitenbenoemingen enz.; landbouw-, vissckerij- en rivier- berichten; korte verslagen ■van''tver handelde in de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Genei-aal; Kerk en SchoobiieuwsDagelijksche effcc- tenmarkt, de trekkingen der Staats loterijmarktberichtenalsmede van lijd, tot tijd een boeiend feuilleton. De uitgevers aanvaarden deze taak met moed en vertrouwen, in de vaste overtuiging, dat zoodanig blad niet alleen in Haarlem en omstrekenmaar ook op vele andere plaatsen in een diepgevoelde behoefte zal blijken te voorzien en daarom twijfelen zij niet, of de groote oplage zal in betrekkelijk korten tijd geheel zijn geplaatst zoodat deze courant dagelijks duizenden in handen komt. Hierdoor zal het dan tevens als dagen reeds werd geleverd of waar- Uto^^&rfden belanghebbenden over men bier en daar een enkel uitstekende diensten bewijzen, voor- Voor een. algeheele versprei ding van het Proefnommer van het Haarlemsch Dagblad werd het tot spijt der Uitgevers te laat. Duizenden exemplaren zijn tér lezing gezonden, maar niet allen hebben een exemplaar ontvangen, en daarom nemen: zij de vrijheid, de inleiding van bet Proefnommer te herhalen in No. 1 Van het Haarlemsch Dagblad, ten einde een ieder te doen kennen wat het Haar- lemscb Dagblad wil en kan zi/zt «Uit der menschen duizendtallen «Leeft niet een zich zelf alleen: «Dus de volkren, groot en kleen: «Allen zijn bestemd voor allen; «Daarom moeten ze eens elkaar «Naadren, kennen en waardeeren, «Liefde leeren, leven leeren.» en daartoe wenschen de uitgevers dezer nieuwe courant mede te wer ken, door wat er omgaat in de groote menscheuwereld zoo spoedig moge lijk te brengen onder liet bereik van iedereen. Een Courant «Liefde leeren, leven leeren?» vragen enkelen. Zeer zeker! Door dagelijks den lezers door voorbeelden uit bet werk- dadige leven aan te toonen dat lief deloosheid, haat, toorn, drift, ver keerde hartstochten bronnen zijn van jammer en ellende; door hen bekend te maken met datgene wat den strijd om het bestaan vergemak kelijkt., het leven veraangenaamt. Nog te weinig wordt de hooge waarde erkend, die de pers op de ontwikkeling en de beschaving van een volk kan en moet uitoefenen. Waaraan dit toe te schrijven? Aan het feit, dat bet grootste ge deelte van liet publiek of geen blad in banden krijgt, of een blaadje, dat een paar malen per week uit komende, nieuws vertelt, 't welk door de groote bladen voor ettelijk» BUITEXLAM). woord heeft opgevangen zonder liet rechte van de zaak te begrijpen. Als vreemdelingen staau daarom nog verreweg de meesten te nvdden der woelende en werkende maat- al ook, omdat net door geheel Ne derland zal worden verspreid. Do uitgevers zullen niets onbe proefd laten, noch kosten ontzien om het Haarlemsch Dagblad aan FRRNKtlJK. In den ministeiraad was Zater dag jl. aan dc orce bet te verwach ten voorste] der lnkerzijde tot het uitvaardigen van een amnestie ter gelegenheid van »et nationale feest lop 14 Juli. 1 Lr kabinet besloot 'lieden, zoodra 1 V il voorstel znl i zijn ingekomen de onmiddellijke behandeling errf an te vragen, ten "Afde Ju. BfA.oü" u-Af mtvesteld worde en om le gisting tegen te gaan, welke nvn door middel van dit voorstel tracht te verwekken. Evenals in Mei jl., bij de eerste aanvrage van amnestie, zal de re geering ook nu handelen, en namens baar zal de hen- Waldeck-Rousseau bet woord voeren. Volgens een dépêche uit Sene gal verkeert de colonne van luite nant Borgnis Desbordes aldaar in baclielijken toestand. Na een veld tocht in Opper-Senegal brak de typhus uit en wel in zoo lievige mate, dat Desbordes zijn plan, de troepen naar Saïnt-Louis te laten marcheeren, moest opgeven. Men besloot al de militairen aan boord van bet door Frankrijk gezonden transportschip Garonne te brengen, zonder de sterk bevolkte midden punten van verkeer te bezoeken; doch ter elfde ure weigerde de kapi tein van de Garonnedie voor dc veiligheid zijner bemanning bezorgd was, de troepen aan boord te nemen. De lieer Servatius, gouverneur van Senegal, is overleden. ENGELAND. Het iersche episcopaat beeft den 4n dezer te Maynootb een confe rentie gehouden om te beraadslagen over den toestand van Ierland in het algemeen en over de oprichting van een katholieke universiteit be nevens normaalschool te Dublin in liet bijzonder. BIWENLAM). schappij en duizend zaken zijn voor zijn doel te doen beantwoorden en overigens flink ontwikkelde men-roepen daarom in de eerste plaats schuil gesloten boeken. j ,net vriendelijken aandrang de hulp En dit moet ons niet verwonderen, jun medewerking in van hunne j De groote bladen zijn voor velen j stadgenooten en van de bewoners' te duur; anderen worden er door der omliggende gemeenten om hen' in hunne godsdienstige en staatkun-1 in staat te stellen een Haarlemsch dige begrippen aangevallen, niet j Dagblad in 't leven te roepen ge ien ergerlijk gekrenktweer an- rnsclit en geliefd door geheel Ne- zoeken in de groote massa I deriand. van verschillenden aard te En hiermede: Heil den Lezers! -s naar 't geen van hun gading Haarlem 10 Juli '83. Haarlem, 9 Juli 1883. Uit een bewoond schip dat thans alhier op de belling ligt, bij den scheepmaker Peltenburg, aan de Dubbelebuurt, zijn vermoedelijk gis teren avond door middel van braak ontvreemd eenige zilveren voorwer pen. waaronder een pepermuntdoos en lepels. HII. IvK. UIL de Graaf en de Gravin van Vlaanderen werden jl. Vrijdag te 3 uren te Amsterdam aan het station, verwelkomd dooi den Belgischen gezant, baron D'Ane- tlian, den consul van België J. Sie- burg en de leden der Belgische j commissie van de tentoonstelliig. Het verblijf der hooge bezoekers te Amsterdam is op twee dagen bepaald. De graaf en de gravin van Vlaanderen hebben heden geruimen tijd' op de tentoonstelling vertoefd. Het Dogblad verneemt uit Wiesbaden, dat de oud-minister Modderman beden een tweede ope ratie beeft ondergaan, die goed is afgeloopen. Do zieke is overigens Aan Prov. Staten van Noord- Hólland is door de heeren Philips. Van Tets. Raliusen, Rutgers van Rozenburg, Pont en Vis ingediend een voorstel, om Gedep. Staten te verzoeken, de onderhandeling met de Regeering betrekkelijk de ver betering van den waterweg Am sterdamRotterdam, volgens het in 1878 door de Regeering goedge keurde plan, voort te zetten en zoo noodig de door de Provincie vroeger toegezegde bijdrage in de kosten van aanleg en onderhoud, ter vervanging van de door Zuid- Holland geweigerde bijdrage, te ver- hoogen en zelfs te verdubbelen. De heer De Josselin de Jong, chef van het personeel bij het De partement van Marine, zal, naar men meldt, non-activiteit aanvragen. Amsterdam. De oïectriscbe tram op de Tentoonstelling werkt slecht en zal denkelijk voortaan ge trokken worden door Javaansclie paardjes, bestuurd door Inlanders. De proeven, daarmede genomen, vol deden uitstekend. De werklieden van de fabriek De Prins van Oranje te dezer stede kunnen voor rekening hunner pa troons op Maandag 16 Juli de ten toonstelling te Amsterdam bezoe ken. Zij hebben voor zich verder vrijen overtocht en zoo zij liun vrouwen willen medenemen voor deze ook vrij entrée op de exposi tie. Circa 500 mannen en zoowat 100 hunner eclitgenooten hebben zich reeds voor dien tocht aange meld. Een beambte, sinds eenige jaren werkzaam bij de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij, in den laat- sten tijd als chef de bureau aan bet station Nieuwe Vaart tegen een; salaris van f110 per maand, vroeg' den 2en Juli verlof, hetgeen hem werd toegestaan. Toen hij echter niet terugkwam, kregen zijn chefs achterdocht, de kas werd nagezien en men kwam tot de treurige ont dekking dat f7000 verdwenen wa ren. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, de beambte spoe dig- opgespoord en achter slot ge bracht. 'Gravenliage 7 Juli. Zn terela g jl. is de Hollandseh-Indisehe Bazaar, I ten bate der Sophiasticliting te Schu- 1 veilingenin de Gotiuacbe zaalal-| hier (ingang: Oranjestraat,) le haif twee toegankelijk voor 25 cent. Ieder bezoeker mag gratis één kind medebrengen. De Nederlandse// Nationale Vereeniging van Werkliedenweikc reeds zoo veel eischen van haar leden vervuldeheeft weder een goed en nuttig werk voltooid. Zij deed toch in de Verlengde Rijsw ijk- sche straat, oyer de Hoefkade, zes- htm die huisjes beantwoordt volkomen aan de riseuen van netheid, reinheid en luchtvei:verschfi.g. welk men aan dergelijke eenvoudige vei 'lij ven voor den werkman stellen inag. Het geheel levert een allervriende lijkst aanzien op en draagt de goud keuring weg van allen, die met dezen nieuwen bouw kennismaken. De bewoners heden Maandag, worden de huisjes betrokkenzul len, hiervan houden wij ons ver zekerd, der Werklieden-Vereeniging dankbaar zijn voor het oprichten van dat bouwplan en voor de voor treffelijke wijze, waarop het xverd uitgevoerd. De heer A. De Zwart te Voor burg, en de heeren Mook en Kuh- nel, alhier, die respectievelijk als architecten en aannemers voor en bij dien arbeid werkzaam waren, hebben aanspraak op een woord van lof, voor de bewijzen van be kwaamheid en nauwgezetheid hij de vervulling van hun taak ge geven. Oud-Beierland. Nog van 6 gevallen van pokken werd Zondag alhier aangifte gedaan. In het geheel kwamen daar deze week 17 geval len voor. De Minister van hinnenlaiulsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de pokken in de gemeente Oud-Beier land epidemisch verbreid zijn. Utrecht, 6 Juli. In strijd met het advies onzer Ivamer van koop handel, is door eenige handelaren alhier per adres adhaesie betuigd aan de bekende beweging, om de stationchefs der spoorwegmaatschap pijen het handeldrijven te doen ver bieden. Of de poging veel haten zal, valt te betwijfelen. Wie toch zal kunnen beletten dat de station chef op naam van een ander (zijn vrouw bijv.) handel drijft? Van tie zijde der maatschappijendit blijkt voldoendehebben zij gcene tegen werking te vreezen. Deventer, 8 Juli. Voor liet le admissie-exainen aan de hoogere bur gerschool voor jongens hebben zich aangemeld 18 candidat.cn, waarvan 17 om in dc laagste en 1 '.'U hoogere. klasse geplaatst te \v< nlen. Zaterdagmiddag gin jongens zich in den IJsel baden. Een ionfrentie va zona in de diepte eu verdronk. 'ad aar

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1