BURGERLIJKE STAND. BEURSBERICHTEN. Met den locaalspoorweg Apel doorn DeventerAlmeloo schijnt liet nu toch ernst te worden. De noodige boringen hebben voor de te maken brug bij Deventer reeds plaats gehad. Thans is men bezig met het doen van boringen in het rivierbed. De veehandel verkeert in deze geheele provincie in zeer gedrukte stemming, hetwelk te wijten is aan den geringen voorraad hooi, die overal voor handen is en de minder gunstige vooruitzichten omtrent het herfst- en wintervoeder. Het guste vee is in de weiden nog zeer wei nig gegroeid en er is groot gebrek aan vette runderen. De slagers zijn nog steeds genoodzaakt hun slacht vee uit Duitschland te halen. Daar is "het niet goedkoop maar toch goed verkrijgbaar. De vetweiders zullen dit jaar veel geld verliezen. Nieuwediep, Z. Exc. de Mi nister van Marine, die Donderdag jl. arriveerde ten einde tegenwoor dig te zijn bij de plechtige onthul ling van het A dder-momimeniin specteerde Vrijdag 's Rijkswerf, Zr. Ms. schepen en verdere mari tieme inrichtingen en gebouwen en maakte in den namiddag een tochtje met, een der grootste torpedobooten ter reede. Des avonds vertrok Z. Exc. weder naar de residentie. Gelderrnalsen. De kersentijd is zoo goed als afgeloopen, en heeft den pachters goede winsten opge bracht. Zooals men daarover hoort juichen, zoo hoort men klagen over hooi en gras. Hooi wordt er weinig gewonnen, en gras is er bijna niet meer; de velden zijn liier en daar geheel verschroeid, zoodat sommige boeren reeds van opstallen beginnen te spreken, of van voeren in het land; ook is er groote behoefte aan drinkwater voor het vee. De aardappels staan goed te veld, en voor zoover men reeds gerooid heeft, zijn zij ook goed van smaak. Driebergen. Door ingezetenen van Driebergen en aangrenzende gemeenten is aan den Minister van waterstaat, handel en Nijverheid bij adres verzocht om trein 34 aan bet station Zeist-Driebergen te doen op- honJvn Adressanten drukken de L" n;, datjde sinds len Juni jl. ingev oerde vftrhej£riageft-ifl deffieasÉ— regel ,g, voor zoover Driebergen oetrert, niet van tijdelijken aard mogen zijn en dringen er op aan, dat de Minister ook nog zal mede werken om de nu door hen ge- wenschte verbetering te verkrijgen, aangezien na zes uur des avonds geene gelegenheid meer bestaat om bijv. Haarlem, of om, anders dan met een «bommeltrein# en dan nog in een nachtelijk uur, Amsterdam of den Haag te bereiken. Denekamp. De gemeente ontvanger alhier kan het tweede kwartaal der traktementen van de gemeente-ambtenaren niet uitbeta len, wijl het Bestuur dier gemeente, de vorige week, de gelden voor de gewone uitgaven bestemd, heeft be steed tot den aanbouw van een on derwijzerswoning, waarvoor op de begrooting van 1883 het bedrag slechts in "Memorie" voorkomt. De ontvanger verklaart dan ook rond- weg, dat hij de kunst niet verstaat oir van posten in "Memorie" zon der verdere aanwijzing uitbetalingen te doen. Den len dezer maand is dus voor de gemeente-ambtenaren van Dene kamp de tweede "Tannersproef' in getreden. De eerste duurde van primo Juli '81 tot Maart '82. (Ensch. Ct.) 6EMENGDNIEUWS. Op 31 Decemb. jl. bedroeg het getal drankinriebtingen in de pro vincie Zuid-Holland 5223, met een bedrag van f217,978,41 aan ver gunningsrecht. Zeven honderd drie-en-dertig duizend vaten bier werden, volgens de thans verschenen statistiek, in het op 30 April 1882 eindigend dienstjaar meer gebrouwen in de Vereenigde Staten dan in het jaar te voren en in de laatste acht jaren is de opbrengst der bierbrouwerij iuecr dan verdubbeld. Zij bedraagt thans 17.349.424 vaten. De kruitfabriek te Pretoria (South African Pioneer-Powder-Fac- tory) zal met Augustus a.s. begin nen te werken. Berichten van den beer Hellmapius luiden zeer gunstig en de consumptie wordt grooter ge schat? dan aanvankelijk aangenomen werd. Een spoorweg-reiziger op de Central-Pacificbaan was in slaap gevallen en riep al droomende «neem mijn geld, maar laat mij le ven!" Zijn medereizigers dachten, dat de man de nachtmerrie bad, maar bet bleek dat hij weldegelijk 10000 dollars bij zich droeg. Dit maakte hem zoo zenuwachtig, dat hij telkens wanneer hij insliep van roovers droomde. Ten slotte werd zijn wensch verwezenlijkt en kwam zijn droom al te letterlijk uit. LAATSTE BERICHTEN. FROHSDORF, 8 Juli. De Graaf van Chambord neemt in beterschap toe. Zijn geest is vrijer, het lichaam minder afgemat, ofschoon de lijder nog erg zwak blijft, i FROHSDORF, 9 Juli. De Graaf van Chambord heeft een benauw den nacht gehad en niet geslapen de lijder heeft een lichte koorts. CHICAGO, 7 Juli. Blijkens de oogstberichteu over eene groote uit- gestrektheid terrein in het westen en noordwesten zal de opbrengst, de tarwe uitgezonderd, gelijk zijn aan die der beide vorige jaren. De tarwe-oogst zal ongeveer een ge middelde uitkomst opleveren. In de lagere streken zal de oogst van win tertarwe overvloedig wezen. HONGKONG, 9 Juli. De cholera is te Port-Swaton uitgebroken. ALEXANDRIË, 9 Juli. In 24 uren eindigende te 9 uur 's avonds, zijn te Damiette 88, te Mansourah 64, te Samamoud 9, te Shirbin 7 choleragevallen voorgekomen. Te Alexandrie is een geval van cholera geconstateerd. Alle sterfgevallen aan cholera te Alexandrië kwamen voor in de Europeescke wijk. KUNSTNIEUWS. Internationale Zangvedstrijd te Amsterdam. Zaterdag, 7 Juli 1883. Hedenmiddag omstreeks half één begon de "Wedstrijd voor die zang- vereenigingen, die hoogstens 40 le den tellen. De juryleden voor de verschil lende afdeelingen waren: Ed. De HartogRichard Hol Ghr ■MéfyrErNofejefgsyJgg: orBhffii- bach, Ferd. Möhring, Frans Coenen, Leon Schlegel, B. Beennen. H. Ro bert, D. De Lange, F. Radoux, J. Tauscli, M. Hagemans, G. A. Heinze. Twaalf zangvereenigingen van de 15, welke zich aangemeld hadden, namen deel aan het concours. Het eerst was Musis Sacrum» (Amster dam) aan de beurt. Zij zong in de eerste plaats het verplichte koor. Wie rijt gij? woorden van A. F. J. Reiger, muziek van G. A. Heinze; en daarna een nummer naar keuze Neerland1 s Taal. Deze vereeniging maakte geen al te gunstigen indruk door de ietwat platte uitspraak der ij en voor velen werd de zwakheid van «M. S.» duidelijk, toen onmid dellijk achter haar de Mannenzang- vereeniging «Crescendo» (directeur de heer N. H. Andriessen) optrad. Niet alleen dat de grepen veel juister en zekerder waren, maar ook was het tempo van 't verplichte koor veel gelukkiger gekozen en onderscheidde de Haarlemsclie lie dertafel zich gunstig door hare be schaafde uitspraak. Het was een schoon geheel, dat wij te hooren kregen vooral door de krachtige forto's en glasheldere pianissimo's. De volgende zangvereeniging Eind hoven's Mannenkoor» had het onge luk in haar tweede nummer een halven toon te zakken 't geen jammer was want 't begin van de Hymne an die Musik» was niet onverdien stelijk gezongen. Misschien was het gedruiscli, dat voortdurend heerschte in de koffiekamer, hierop wel van invloed. «Oosterbeek's Mannenkoor« zong zeer verdienstelijk, doch kon niet veel geluid ontwikkelen, daar die liedertafel slechts 22 leden telt en het Paleis voor Volksvlijt wel wat groot is voor zoo weinig zan gers. «Ido'sMannenkoor» had, naar onze meening, eene zeer goede opvatting van 't verplichte koor en zong Op Zee, zeer flink. De Haagsche zangvereeniging Attentia» zong slordig en onder scheidde zich ook al door een min der aangenaam accent. De Mannenzangvereeniging «Ri chard Hol» van Uitgeest, die nu volgde, zong vrij goed. Daarop was de beurt aan» Haarlem's Zanggenot», directeur de heer A. Hazevoet. Deze vereeniging droeg Op 7 Kerkhof van C. C. A. De Vliegh, zeer goed voor, alleen had zij moeten beden ken, dat de piano's in Volksvlijt wel iets sterker hadden kunnen zijn. Van «Breda'sMannenkoor »ging maar één roep, namelijk dat liet met vuur had gezongen. Het verplichte koor, en «Saul's lierzang», dat deze ver eeniging gekozen had als vrij num mer, wekte een daverend applaus. Het Haagsche Mannenkoor zong niet onverdienstelijk «de Hymne aan den vrede» van Richard Hol. CaeciÉa «van Amsterdam en Oefe ning zij ons Doel», mede van Am sterdam sloten het eerste gedeelte van den wedstrijd. De eerste zong- redelijk wel, hier en daar wat dof en 'had het hard te verantwoorden, daar ook zij «Saul's Lierzang», dat zoo even door Breda wis voorgedragen, had gekozen. Ee laatste zangvereeniging deed ook haar best; doch veel van de fijnhedtn gingen voor mij ver loren door ;le drukte van rinkelende glazen en vertrekkende menschen. Om circa 5 uren was de wedstrijd afgeloopen ün nadat de juryleden het eens wa-en geworden over den uitslag, werl deze door den Heer Heinze medegedeeld. De le piijs (gouden medaille met f200) aau« Breda's Mannenkoor» met 4 stemnen, tegen 2 stemmen op «Crescendc» van Haarlem, en 1 op «Caecilia.» De 2 e prïs (verguld zilveren medaille met 100) aan de Haar lemsclie Mamenzang-vereeniging «Crescendo» mit 6 stemmen, tegen één op «Caecilh.» De 3e pris (verg. zilveren medaille met f '.5) aan «Ido's Man nenkoor» met 5 stemmen, tegen 2 op «Caecilia.» De 4e prijs <verg. zilveren me daille met f 50) am het Mannenkoor «Caecilia» met 5 stemmen tegen 2 op de vereeniging Richard Hol van Uitgeest. De 5e prijs ("verg. zilveren me daille) aan de Mamenzangvereeni- ging «Richard Ho» te Uitgeest. Een talrijk pubiek woonde den wedstrijd bij en begroette den uit slag met d-' e-eiuh toejuichingen. (s' avonasf De Koninklijke Nationale Zang school voor Handwerkslieden te 's Gravenhage, directeur de heer J. H. Marinus, opende des avonds te 8 uur het tweede deel van den wedstrijd, met het Verplicht koor, «Zeemanslied;» muziek van W. Ro bert, woorden van P. Smit Kleine. De aanhef was krachtig en flink, en de executanten gaven duidelijke bewij zen, dat zij hunne taak ernstig had den opgevat. Het kwam ons even wel voor, dat de compositie, vooral wat de tenoren betreft, wel eenigs- zins boven de krachten der liedertafel ging. De «Hymne aan de muziek» van T. Lacbner, welke zij tot vrij num mer gekozen bad, liep flink vanstapel. Minder gelukkig was „Kunst liefde" van den Haag, directeur de beer J. J. Hoeffgen. Reeds bij den aanhef bleek het, dat, vooral het verplichte koor, ver boven hare krachten ging. Wij kunnen der lie dertafel aanraden zich eerst ernstig aan de studie te wijden, voor aleer zij zich weder aan een concours, waar zulke goede krachten optre den, waagt. De Zangvereeniging Caecilia, van Rotterdamdirecteur de heer L. M. Gieser, won het verreweg van hare voorgangster. HetZeemanslied werd vrij goed gezongen, alleen zouden wij hier en daar wat meer inzicht in de gevoelens van den componist gewenscht hebben. «Aan liet vader land» bet vrije nummer dat zij aan het verpl. koor vooraf liet gaan, droeg, wat de uitvoering betreft, algemeen de goedkeuring van het publiek weg. De Mannenzangvereeniging Ami- citia, die zich daarna liet hooren, spande, bij de vorige vergeleken, ver reweg de kroon. Flink aangevat, getuigde de uitvoering, zoowel van «Het Zeemanslied» als van het vrije nummerDe Rots in Zee van R. Hol, van eene uitstekende leiding, en van degelijke studie. Het publiek was bij uitstek dankbaar voor bet genot, door Amicitia in die oogen blikken geschonken, en moeie- lijk was het voorzeker voor de Jury zich door het applaus niet te laten medeslepen. Den Directeur, dew heer W. R. v. d. Vliet, zoowel als den leden, alle lof voor hunnen arbeid. Het was voor ieder duidelijk, dat de tooneel-, zang- en instrumentale vereeniging «Dilettantenclub," afd. zang, evenéens alhier gevestigd, zeer goede krachten te barer beschikking had, en dat zij van die krachten een vrij goed gebruik maakte. Even wel, het geheel liet hier en daar wel eens wat te wenschen overen zeker moest de uitvoering achter staan bij die van Amicitia. Misschien was de eenigszins on zuivere uitspraak van enkele woor den wel oorzaak, dat de vlekjes, die het overigens goede geheel aan kleefden, sterker uitkwamen. Het pu bliek evenwel toonde zich dankbaar voor datgene wat het gehoord had. Minder gelukkig in de uitvoering zoowel van de piano's, als van de forto's was de Liedertafel Apollo, directeur Joh. H. Loser. De eersten waren onverstaanbaar, en konden vooral in eene zaal als die van het paleis wel wat helder der geweest zijn, de laatsten werden soms overdrevenzoodat wij in onze nabijheid de opmerking- hoorden, «zij schreeuwen goed." Toch had Apollo hier endaar gelukkige oogen blikken, doch deze konden het ge heel niet redden. Wordt vervolgd. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Het officieel verslag van den Di strictsveearts, den lieer Janné te Roermond, over de proefneming met de inenting van vee, als voorbehoed middel tegen het miltvuur, volgens de methode van Pasteur, is thans verschenen. Uit dit verslag blijkt dat de proefnemingen in April 11. te Ophoven, boewei sleclits op kleine schaal genomen, tot de overtuiging hebben geleid, dat de inenting een uitmuntend middel kan zijn ter be strijding van het miltvuur. Na de eerste inenting met zachtere stof (premier vaccin van Pasteur) bleven de beesten hunne normale lichaams temperatuur behouden, en hadden zij tengevolge der kunstbewerking niets geleden; dit was ook het ge val na de tweede inenting met veel krachtiger stof. Na de derde of con trole-inenting met ^er^yirulente. miltvuursmetstof (virus virulent van Pasteur) bleef de gezondheidstoe stand der gevaccineerde rundereu en schapen ongestoord, zij hadden aan de hevige werking van het miltvuurgift weerstand geboden. Zelfs twee schapen, die voor zeven maanden de beide voorbehoedende inentingen hadden ondergaan, bleven de immuniteit voor het miltvuur be houden. Geheel anders was de afloop met de dieren bij welke de eerste en tweede beveiligende inentingen niet hadden plaats gehad, en die alzoo vatbaar voor het miltvuur bleven. Bij twee daarvan scha pen volgde binnen 48 uren na de inenting met onverzwakten «virus" de dood aan appoplectisch miltvuur; bij twee andere runderen was bet herstellingstijdperk van langen duur en de hevige werking van het miltvuurgift niet zonder groot levens gevaar. De proefneming is alzoo uitmuntend geslaagd en bevestigt ten volle de methode van Pasteur. V\_ 0FFICIEËLE BERICHTEN. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen invoerrechten en aceijnsen, dat, wegens het ontbieken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor TVaardenbnrg. ont vangers en andere ambtenaren dier belastin gen, krachtens de bestaande regelen tot die betrekking benoembaar, zich nog tot 20 Juli eerstkomende bij liet Departement van finan ciën daarvoor kunnen aanmelden, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging naar een kantoor der 8st,e klasse. De Minister van koloniën beeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat op den len Januari 1SS4 in werking treedt het bij 's Konings besluit van 15 Mei jl. un. 24 vastgestelde reglement betreffende de oplei ding van militaire apothekers voor liet leger in Ned. Indië aau 's Rijks universiteit te Utrecht. AANBESTEDINGEN. DONDERDAG 12 Juli 1883. Haarlem. 2 ure. Het gemeentebestuur het maken van een riool van kruikaarden buizen met scbepgat.cnzinkputten en sprui ten in de Meesterlottelaanbegr. f-2736. 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, aau het gebouw van het prov. bestuur: het wegruimen van drie wrakken in de Zuiderzee; aanw. 5 Juli. 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, aan bet gebouw van het prov. bestuur: liet aauleggeu van werken tot verdediging van bet strand beuoorden Petten, bohoorendc tot de zeewerken in Noord- Holland, volgens bestek n. G9, dienst IS S3, met wijziging in 14 van *31 October 1883* in »31 December 1883.' Be^ 5 Juli. (Herbest.) Grootebroek (N. H.) lü i meentebestuur1. het doen vi, anderingen in- en aan de openb Grootebroek, met vernieuwing v;. blement enz; aanw. 5 Juli. 'sm. het verbouwen en vergrooten van de bt school te Lutjebroek, met aanbouw van talen, vernieuwing van het ameublement bijbelioorendc werken; aanw. 5 Juli, 11 ure. RIVIERBERICÜTEN. Keulen. 9 Juli. 2,S2 M. bovr Vreeswijk.. 9 Juli. 2.30 M. 1 4,10 M. onder N. 1'. Nijmegen. 9 Juli. Rivierstand: .-,o. val sedert gisteren 0,01 M. betrokken. GUBOBEN G Juli. J. O. Ophuijzcn, geb. Dijklaud, z. M. Bevers, geb. Hendriks, z. 7. R. Chits, geb. Assclier, z. W. A. Brinkman, geb. Geesiuk. d. T. Lenaarts, geb. Zwart, d. 8. A. Giebels, geb. "Visser, z, OVERLEDEN 6 Juli. P. S- Verbooy, 64 j. cchtg. van D. van Veen, Sophiastraat. J. Dirks, 6 md. z-, Oranjeboomslaan. I. J. J. v. Opstal, 33 j.. Gastliuisvest. C. Sala, 22 md. d.. Oranjeboomslaan. J. P. C. Kuipper, 6 md. z., Klerksteeg. 7. Een lcvenl. aan gegeven kind van hot vrouwelijk geslacht van A. Haartmau, KL Houtweg. M. Ber kenkamp, 5 md. cl., Oranjestraat. "YV. L. van Bragt, 1 ind. z., Oranjebooinslaau. 8. J. Koeijers, 11 md. z., Valkenstceg. 9. M. II. Bodde, S md. d., Korte Margaretha- straat. TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag den llen Juli 1883, vau des avonds half 8 tot 10 uur, doorliet Stedel. Muziek korps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MiiLLER Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Marsch Persaue. A. Eexhaes. 2. Ouverture: Die lustig' V> ei ber von Windsor Nicolat. 3. Dftux Aveux Redow .t. Stekskrkcggen. 4. Frühlingslicder W..i/er Kühxf.k. 5. Fantaisie Romeo et, G, Lette. Gounod. Tweede Afdeeling. G. Ouverture: Le Scrment. Aübbr. 7. AndanteClare.is. S. Potpourri No 1Clement. Amsterdam, 9 Juli 1883» Prijzen der onderstaan'1 e effecten. aoteer- i'C koers. eivbrlaM'. Cert. Werk. Sch j 6fl*/# V -r y~ 4 1100»/, r Hongarije. Obl. Lcouingl8G7. j 98 Goudlecning 5 j 83 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 1 86» Oostenrijk. Oblinpap.fMei-N.) 5 66 u zilv.Jan.-Juh) 5 IGB'V'k Portugal. Obl. buitl.lS53-S0. 3 521S/14 Rusland. bij Hope Comp. Oude Rnsser. 98' 4 Obl. 1877 Amst.L. 20—100 5 92 Sl'anje. Obl. buiteiil. 1867, 1871 75 1", 27' Obl. buit. 1876. 2 44' //(Perpetuele) 4 60' binnl. f 12000- 250001 25' Obl. binnl. f1000- 5000 1 25' s Turkije. Obl.Alg.Sch.lS65. 5 9 1S69. 6 10' Egxpte. Obl. Leen. 1876. 5 931 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/.. 111 1S77- 4 117' 4 Columbia. Obligation4'/2 30' Peru. Leening 1S70 6 17' 1872 5 12s/, Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 118 Nederland. Holl.IJz.Sp.Arnd. M. tot Expl. St. 153 Spw. Aand. n 116' '4 Cent.Spw. gest.Obl. u 69 Lid. Spw. Aand.a 154 Rijn Spw. volg. 125 Boxtel Wezel Obl. 4' s 21V« Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obï. 3 52'/, Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 121 Balt. Sl>w. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 51 83 V, Kiew-Bri'st, Aand. 5 Kursk Chark. ObL f1000. 37s/, Morschansk Syaran Aand5 62 Riaschk Wiasma 61s/a Amerika. Chicago N. W. Cert Aand. divid 155 N.-York Lake Erie W. S. Aand. 37 Illinois Cert.Aaiïd. 144'/a Miss Kansas Texas Obl. Cert7 107s/ PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst.. f 100 3 jll3 7, Rotterdam 3 ;100 Gcm. Crediet. 3 I 95 Belgie. Stad Antwer pen 1S743 95'/, Oostenrijk. Staatsl. 1S54. 4 I1001/, 1860. 5 113'/. 1864.... .141" Rusland. 1864. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie 3 a 31/. f

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2