Oplage 10000 Ex. Donderdag 23 Augustus 1883. IS o. 38. Aan onze lezers. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. De Roman van Sen Doller, ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkeruitgevers: BOM AH 3 k Co*, te Haarlem, ADVERTENT IE N: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen lc en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09, S.17. 9.—, 9.33, 11.15. 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39* 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10. 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*. 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, S.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—. S.10. 9.10,10.20*, 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10, 6.20* 7.-, 7.55, S.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delf'schc Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57,8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.28. S.39,10.18,11.32, 12.19, 1.32, 3.19, 415, 5.5, 5.40. 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, S.34. 9.6, 10.4S, 12.41. 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.-. Aanstaanden Vrijdag wordt er, als Feuilleton in dit blad, een begin gemaakt met den beroemden roman van LEV ANTI 1)E VLOEK DES VADERS. Men gelieve zich dus tijdig te abonneeren. DE UITGEVERS. Onze Abonné's en zij, die het in des leep vee dit jaar ^erdan, entvan- gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. GROOT-BRITT ANNIE. De Afrikaansche mailboot Winne- bah bracht uit Cape Coast-castle o. a. de volgende tijdingen: De door de Britscbe Regeering naar Ashantee gezonden missie is zeer [gelukkig geweest. Dank zij haar tusschenkomst is een bloedige burgeroorlog onder de Ashantijnen voorkomen. De landwegen zijn weer open en het handelsverkeer tusschen het binnenland en de kust begon weerlevendig te worden. De jongste onlusten braken uit, toei. Mensah, de ex-koning, de vroegere barbaar- sche menschenoffers trachtte te ver DOOR O. PALM. (Uit het Duitsch vertaald.) 27) XXIX. Nadat dokter Reinwald en zijne scboone, jonge vrouw zich van de eerste verrassing en vreugde hersteld hadden en vader en dochter elkander hadden losgelaten, verzocht de vorst hem bedaard aan te hooren, opdat hij bun in korte woorden de om standigheden kon mededeelen, welke hem tot zulk eene gelukkige oplos sing hadden gebracht. Vooraf echter, aldus viel hij zich zelf in de rede, moet ik u een vluchtig beeld van de Latste ijl' en twintig jaren van nijn leven geven. Ik had een jon- - 'er. grooter en schooner en f, L in ik. Hij was de erkende rui jner ouders. Ik zag en lat en werd daard. >or s< m- nieuwen. De Ashantijnen kwamen daartegen in opstand. Mensah werd afgezet en onder sterk escorte uit Kbemassee verdreven. Er zijn thans twee kroonpretendenten. Een hunner, Kofii Kalkali, heeft niet veel kans, daar hij de ziel van de oorlogspar tij is. Te Northampton is de burgerij er erg' genoeg aan toe- Erheerscht daar gebrek aan water. Zondag was er in de geheele stad geen drupje drinkbaar water te krijgen. Tot groot nadeel der gezondheid wordt nu natuurlijk veel water uit onreine putten en pompen gedronken. FRANKRIJK. De Graaf van Chainbord had Zondag eenige heldere oogenblikken en vroeg een geestelijke, zeggende «lk ben de rampzaligste aller men schen. Slechts de Godsdienst kan mij troosten en kracht geven om mijn lijden te dragen." Des namid dags heeft de Graaf gebiecht. Des avonds onderhield hij zich een uur lang alleen met graaf De Bardi. De Gravin, die uiterst vermoeid was. viel onder de mis in zwijm. De toestand van den graaf kan meer dan ooit als hopeloos beschouwd worden. Volgens de Figaro zou prins Napoleon met prins Lodewijk, zijn jongsten zoon, eergisteren uit Parijs vertrokken zijn om de tentoonstelling te Amsterdam te bezoeken. Daarna zou hij zich naar naar Moncalieri bij zijne gemalin, prinses Clotilde, begeven en vervolgens eenige weken te Prangins, misschien ook te Biar ritz doorbrengen. her en ontevreden. Ik was echter de natuurlijke erfgenaam der groote bezittingen en van den titel van vorst en glimlachte om de liefko zingen, waarmede mijne ouders mij nen broeder overlaadden. Wijl ik mij bij mijne ouders niet erg tehuis gevoelde, wat misschien wel het geval zou geweest zijn, indien ik meer mijn best gedaan had om hunne liefde te verwerven, zocht ik troost en verstrooiing in 't reizen. Verscheidene jaren bracht ik, nu hier dan daar in 't buitenland dooi en kwam zelden en dan nog maar voor enkele dagen, op manier van een bezoek, tehuis. Voor ongeveer twee en twintig jaar trof ik op eene reis door Italië een sclioon boerenmeisje, waardoor ik geheel betooverd werd. Op een oogenblik, waarin zij mij door bare schoon heid en natuurlijke lieftalligheid geheel had meegesleept, maakte ik haar, in weerwil van mijne ouders, tot mijne wettige eclitgenoote. He laas, maar al te spoedig bemerkte ik, dat de schoonheden mijner Be- li rida slechts oppervlakkig waren. Wel bezat zij een warm. liefdevol Het Portugeesche schip Afrika is gisteren te Cherbourg-, aangeko men, met 111 Spaansche opstande lingen aan boord. Voor zij aan land gingen, hebben verscheiden officieren geprotesteerd tegen hun willekeurige gevangenhouding aan boord van een oorlogschip door de Portugeesche Regeering. Dit protest ivevcl g-edaan in tegenwoordigheid der Fransche overlieden. Een particulier telegram bad gemeld, dat liet bombardement van Hué den 14n Augustus begonnen was. De Nalioao' meent te weten, dat de Regeerin oor het oogenblik g-een plan heeft tut, bombardeeren. De vloot moet zich bepalen tot een demonstratie, om Frankrijks strijd krachten aan de Annamieten te toonen en ben zoo aan liet onder handelen te krijgen. Om ben daartoe te dwingen, moet de kommandant in elk geval de forten bezetten, die Hué bestrijken. De Minister van Marine heeft nog- geen bericht, waar door de zegepraal van kolonel Badens te Nam Dinh bevestigd wordt. DUITSCHLAND. Aan de Oostenrijksche Noordpool expeditie werd jl. Vrijdag-avond te Cuxhaven een groot souper aange boden. Zaterdag-morgen werd aan boord van de Pola een dejeuner gegeven. De aankomst in de haven van Hamburg bad Zaterdag te 3 uren in den namiddag plaats. De reizigers werden door de autoriteiten en een talrijke menigte hartelijk erwelkomd. Zij namen hun intrek in het Hotel Streit. Zondag werd een groot diner ter eere der expe liart, maar baar geest miste elke aantrekkingskracht, zoodat mijn sa menzijn met haar een eeuwigdu rende strijd was met mij zelf, om mij met mijn ondragelijk lot te ver zoenen. Ik had naar huis geschre ven en de mijnen met mijn huwe lijk bekend gemaakt, innerlijk ver heugd over de ergernis, die daardoor hun deel werd. Zoo als ik gezegd heb, week de betoovering kort na ons huwelijk en koud en onverschil lig gingen eenige maanden voor mij aan de zijde mijner eclitgenoote voorbij, terwijl zij zich vol liefde aan mij had gehecht. Ik schaamde mij echter, haar in 't een of ander gezelschap te presenteeren en wa ditie geg-even in het Hof van Ham burg. De Pola zal eerstdaags van Hamburg huiswaarts stevenen. Op Jan Mayen liet men provjaud achter voor het geval, dat schipbreukelin gen op dat eiland mochten aanlan den, en wel zulk een hoeveelheid, dat vier personen voor een ganscli jaar leeftocht zullen vinden. ITALIË. Don Carlos heeft zich van Venetië naar Viareggio begeven, waar zijn gemalin verblijf houdt. De preten dent is vergezeld van een individu, dat kort geleden nit. Spanje overge komen is en gehouden wordt voor het hoofd van een der ontbonden Carlistische benden. Een Russisch heer vroeg Za terdag-avond in de weinig bezochte via dell'Orso te Rome den weg naar zijn hótel aan een voorbijganger. Deze bood aan, zoo ver mee te gaan; doch van de duisternis gebruik ma kende, rolde hij liet gouden horloge en ketting van den Rus en zette liet toen op een loopen, achtervolgd door den bestolene en weldra door twee politie-agenten. Nu ontstond een merkwaardige wedloop. De dief sprong over heggen en muurtjes, de agenten en de Rus evenzoo, vluchtte huizen in en sprong dan door de ramen tot hij eindelijk op een dak te land kwam, dat te hoog was, en hij in handen der politie viel. TURKIJE. De vorst van Montenegro is aan boord van het keizerlijk jacht Izzedin. toen hij de straat der Dardanellen had bereikt, door Turksche autori nooit weder terug te zullen lceeren. Iiier zweeg hij een oogenblik en drukte de hand voor het voorhoofd, alsof de herinnering hemj hevig smartte. Moet ik? Ja, ik wil eerlijk zijn en mijne zonden onomwonden opbiechten, begon hij eindelijk weer. Het was niet Belinda's mindere begaafdheid alleen, die mij tot baren verrader maakte. In de gezelschappen, die ik nu en dan alleen bezocht, had ik herhaald een jong, schoon meisje aangetroffen, dat in mijn oog al de eigenschappen bezat, die mijne vrouw miste. Wat het was, dat zulk een schoon, ta- leutvol meisje tot dien somberen, daardoor gedwongen mij ook er van ontevreden man aantrok, weet ik te onthouden. Het eenige, wat mij bet leven nog eenigszins dragelijk maakte, was de hoop, dat zij mij eenen erfgenaam zou schenken. Al leen daarom verdroeg ik haar voor mij onaangenaam gezelschap ander half jaar. Mijne hoop scheen niet vervuld te zullen worden en in een oogenblik van vertwijfeling verliet ik in slilte het dorp waa r wij woon- niet, doch dat zij meer dan gewoon belang in mij stelde, stond vast. Door haar, de sclioone, geestige, begaafde, interessante en in de eerste kringen opgevoede dame, onweer staanbaar aangetrokken, bezweek ik spoedig voor de verzoeking en ver liet mijne vrouw. Belinda, mijn dierbaar kind, het zal mijne boete zijn, dat ik u alles teiten begroet. Hij zou den lBde» 's ochtends ten 11 ure te Konstun- tinopel aan land gaan en denzeifVien dag den Sultan een bezoek brei AMERIKA. De Amerikaansclie regeeringheeft een groot oorlogschip, de Washing onder de bodems, welke zieli in de. Europeesclie wateren bevinden. Aan den bevelhebber van dezen bo.ii rn is een wetenschappelijke taak o ge dragen van den volgenden, veel Bi- vattenden aard: bij heeftin las het hekken der Middellandsche Ze.: te onderzoeken. Daartoe behoort het doen van peilingen, het onderzoeker* van de temperatuur van het water op zeer verschillende diepte, dedn beid van het water, het scheikundig onderzoek, betreffende de samen-«ei ling daarvan; de snelheid en Ie richting der stroomen en den invh>ei dien zij oefenen op dc vorming der kusten, den geologischen aard van den bodem en de planten, daarop voorkomende en de dieren, welke in de genoemde zee worden aangetn >ffei Dergelijke opdrachten werden u or den minister van marine herbar 'le lijk aan de officieren gegeven. Al een voorbeeld van dien aard kaï onder anderen worden gewezen op een arbeid van nog grooteren om vang, die onlangs is afgeloopen en jaren heeft gevorderd om hem voltooien. Wij bedoelen het veri' - J ten van tallooze peilingen in dei» Atlantischeu oceaan, ten einde hut. bekken daarvan te leeren kennei tot op een zeer grooten afstand var hm vasteland, waarbij tevens nauw keu- acht moest worden geslagen op arme moeder heb misdaan. Ja. 'k ontviue Ik mee. huwelij mij do< •lui bewegen. bare .Ischc haar 1 k had vo< eb den, met het stellige voornemen er ronduit vertel, wat ik jegens uwe haar nam ujk verteld, dat mijn vader reeds eene eclitgenoote voor mij had uitg. ko zen en nu gehoorzaamheid eischte van zijnen zoon en erfgenaam. Zij viel in den haar gespannen si rik. Wij hadden een vrij langen wog voor ons, voor wij de plaats be reikten, waar de aangeduide gees telijke op ons wachtte, om de ut- bintenis te voltrekken en onze g bracht ons door eene woeste, roman tische streek, die volstrekt niet - lig was. Gelukkig in onze weder - zijdsche liefde, kenden wij gt - vrees en lachten om de zorg en den angst die onze geleiders hadden voor eenen overval van roovers. PI- seling werd ons rijtuig aangehou len en zagen wij ons door eer-gfceiulc bandieten omgeven. In schrik gevoelde ik - en de revolvers op ons germ1

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1