DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. De Roman van iten Dotter. BINNENLAND. Oplage 10000 Ex. Vrijdag 24 Augustus 1883. No. 39. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09. S.17. 9, 11.15. 11.44*. 11.56, 2.40* ;j.X. 413. 4.81. 5.42. 7-13, 7.39* 8.41 4.44. 9,So Van Haarlem naar Rotterdam. 1, 7.53», 3.37.9.11,10.16, 17*. 12.16, 1.56, 3.17, 6, 5.30*. 5,37, 8.1, 10.24. 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Amsterdam naar Haarlem. 6.7.—. 7.30*. 8.10. 8.40. 9.35,9.49,11.5,11.55 i.5, 'i.öü, 4.40, 5.10, 6.15, 10. 11.—, Van Rotterdam naar Haa-lem. 6.—. 8.10. 910,10.20». 11.5, 125' i 35 5.10,6.20», 7..7v&0, 9.45*. De vertrt kureu zijn berekend mi de Dei ':..ciie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7-27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7-28. S.39.10.1S, 11.32, 12.19, 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34. 9.6, 10.48, 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, G.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze Aknné's en zij, die liet in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levaiiti: Uit liet I-Iooffduitscli vertaald. GROOT-BRITTANNIE. Tnen generaal Wolseley door de Kanaaltunnel-Commissie werd ge hoord, heeft hij zich zeer ongunstig uitgelaten over Engelands verdedi gingsmiddelen. Een inval van een Fransch leger in Engeland achtte hij gemakkelijk uitvoerbaar. Als de Franschen of eenige andere natie te Brighton of een ander punt van de Zuidkust of aan den mond van de Theems geland waren, dan zou den binnen 24 uren niet meer dan 30,000 man kunnen worden hijeen- gebracht. Op papier is het leger van Engeland 500,000 man sterk, maar merkte Wolseley aan. dan telt men de mannen mede, die mus ketten dragenmaar dat zijn nog geen soldaten. Overigens zouden deze 500,000 man minstens 1600 kanonnen noodig hebben, en En geland bezit er slechts 200 en zou, in geval van oorlog, hoogstens 300 stukken geschut te velde kunnen brengen. Voor een veldtocht huiten Engeland zou in het gunstigste ge val na eenige maanden 70,000 man in 't veld kunnen worden gebracht, en daarmede zou men Frankrijk niet kunnen aanvallen, welks leger in tijd van vrede 450,000 man telt De gezamenlijke sterkte van het Fransche leger op voet van oorlog bedraagt 2,500,000 man van dat enorme leger kunnen l1/* millioen binnen 20 dagen, volledig gewapend en uitgerust., op de been gebracht worden, terwijl Engeland voor zijn legertje van 70,000 man zelfs niet het uoodige transportmaterieel bezit en de intendance veel te wenschen overlaat. Wanneer Engeland, om zich tegen een vijandelijke invasie te weer te stellen, zijn ieger op dit oogenblik mobiliseeren moest, zou het zijn troepen niet kunnen voeden, ja ze misschien zelfs niet eens in 't veld kunnen zenden. DUITSCHLAND. In een artikel onder het opschrift [Frankrijks oostelijke grens zegt de I Kó't/i. Zeitmuj: Frankrijk heeft onder Lodewijk XIV zijne oostelijke en noordelij ke grenzen met een drievoudigen gordel van vestingen verzekerd, zonder zich daardoor te laten te rughouden van herhaaldelijk oor log en gruwelijke verwoesting over Duitschland te brengen. Evenwel, er bestaat een groot verschil tus- schen toen en nu. Duitschland, des tijds verdeeld en machteloos, is thans vereenigd en sterk. Daarom kunnen we nu ook zonder nijd er kennen, dat Frankrijks oostelijke grens voortreffelijk gedekt is. Bij deze waardeering kunnen wij zelfs onze bewondering er over uitspre ken, dat de Fransche natie in zulk een korten tijd, met zulk eene geest kracht en zulke aanzienlijke opof feringen alles heeft gedaan wat vaderlandsliefde en voorzichtigheid kunnen eischeu. Doch men mag van ons niet verlangen, in die bui tengewone opeenhooping van mi litaire krachten en middelen langs onze westelijke grens een vrede lievend kenteeken van Frankrijks gezindheid te zien. De Duitsche Gemuthlichkeit heeft ook in dat opzicht leergeld betaalt, welke de ware reden is waarom Frankrijk zoo onvermoeid zijn aandacht aan zijne oostelijke grens wijdt. Blijk baar moet die grens eene toekomst door O. PALM. (Uit. het Duitseh vertaald.) 28) (slot.) Linda viel bij deze woorden in zijne armen en voor 't. eerst in haar leven voelde zij den vaderlijken kus op hare lippen. Daarop omarmde den vorst haar echtgenoot en zeide Dat is meer dan ik verdiend heb, Oswald! Vergelden kan ik u niet, wat gij aan haar hebt gedaan, maar nooit, nooit zal ik het. verge ten. Ofschoon gij het vëeht hebt mij als zoon en later als echtgenoot te verachten, lioop ik toch, dat gij den vader in mij zult eeren. Gij hebt zekerlijk uw onrecht voldoende geboet in de onthouding en den zwaren arbeid, dien gfj u hebt opgelegd, antwoordde de dokter, terwijl hij hartelijk de hand die de vorst hem toestak, drukte. Wij allen hebben onze fouten en mogen die van een ander niet te streng beoordeelen. Ik ben meerder gelukkig, dat de geheimzinnige duisternis, waarin de afkomst van mijne lieveling tot dusver gehuld was, zoo geheel tot onze tevreden beid is opgeklaard. Kom, laat ons tot onze gasten terug keeren en hen het heugelijk nieuws mededeelen. Gij zult mij veroorloven de bruid te geleiden, niet waar dok ter? zeide de vorst, terwijl hij Linda's arm liefdevol in den zijnen zonder te worden beschouwd als de toekomstige grens. SPANJE. De koning is fMnsdag van Va lencia, waar hij met vei.'1, warmte door de bevolking is ontvang€D, te Barcelona aangekomen. Ook daav zijn hem van de zijde der bevolking- veel betuigingen van aanhankelijk heidge worden. De Madridsche corres pondent van de Timesdie de reis heeft meegemaakt, spreekt er van in bewoordingen, die als het ware aan een triomftocht doen denken. Te Barcelona zoowel als te Valen cia heeft de koning zonder eenige militaire bedekking- een rijtoer ge daan door een gedeelte der stad. De Correo meldt, dat maar schalk Serrano elke schikking1 met het bestaande kabinet weigert en een homogeen ministerie wenscht te nemen uit de dynastieke linker zijde. De Dia gelooft, dat met de kabinetswijziging gewacht zal wor den tot half September. Eerstge noemd blad gewaagt ook van moeie- lijkhedeu, waarop 's Konings voorne men, naar Duitschland te vertrekken,1 stuiten zou in den ministerraad. Tevens bericht het als zeker, dat verscheidene geheime genootschap pen gevormd zijn, die met het leger in betrekking staan. PORTUGAL. Het gepantserd schip Vasco da Garna is den 19 dezer, met verze gelde bevelen voor den kommaudant, naar Tanger vertrokken. Men ver moedt zoo meldt de Kölnische Zeitunq dat liet oorlogsvaartuig naar cle hoofdstad van Marokko is gezonden, om er de Portugeesche onderdanen te beschermen, voor het geval dat het Italiaansclie eskader Tanger mocht beschieten. ITALIË. De paus heeft aan de kardinalen da Luca Pitra en Hergenröther ge- nam. Het is voor mij een treurig vaderschap, wijl mijn kind mij ont rukt wordt, voor ik nog wist, dat het mijn kind was. O, neen, zeide de gelukkigc- Linda, zeg dat niet. Ik was reeds genegen er over te morren, dat ik toen ik een echtgenoot kreeg, met een eenen vader verloor. Nu echter ben] ik. door eene gelukkige wending van 't lot, in 't bezit van beiden ge bleven. Dokter Reinwald stapte voor hen uit en opende de deur naar de voor kamer, waarheen zich het kleine gezelschap had terugg-etrokken en terwijl liij het paar liet binnentre den, meldde hij met een sclielmsch glimlachje en van geluk stralende oogen aan: Vorst Lichtenberh en dochter, mevr uw Belinda Reinwahi. schreven om te protesteeren tegen de beschuldiging, dat het pausdom tegen de grootheid van Italië was en om er op te wijzen, dat de on waarheid van die beschuldiging uit historische bewijzen moet worden gestaafd. Hij draagt daarom aan de genoemde kardinalen op, de ar chieven van het Vatikaan te door zoeken om die bew ijzen te verza melen. BlkOARIJE. Vorst Alexander i* in zijn hoofd stad teruggekeerd en Lij 1 •'.'le lijk gelegenheid de stemming ue.-> lands te leeren kennen. Hij werd letterlijk overstelpt met klachten over de handelingen zijner minis ters gedurende zijne afwezigheid. Van alle kanten ontving hij peti ties, waarin werd verlangd, dat. da delijk aan het régime van wille keur een einde zou worden gemaakt. De vorst heeft reeds den minister van justitie Theocharow ontslagen. Deze creatuur van Sobolew heeft gedurende den korten tijd zijner ambtsvervulling niet minder dan 60 ambtenaren ontslagen en 70 ver plaatst, waardoor de justitie geheel in de war is gekomen. In weerwil van de tegenwerpingen van gene raal Kaulbars vernietigde de vorst alle door Theocharow gedurende zijne afwezigheid voltrokken regee- ringsdaden en beval den nieuwen minister, Christo Stoganow, alle door zijn voorganger ontslagen ambte naren weder aan te stellen. Ook verscheidene maatregelen van So bolew werden gecasseerd. RUSLAND. De nihilisten schijnen in den laatsten tijd weder krachtiger te zijn geworden. Hun eenig orgaan in Rusland, Land en Vrijheidver schijnt te Moskou. Onder de nihi listen zijn twee richtingen, die der zwarte revolutionairen» en der «volks vrienden»; een gedeelte werft aan hangers onder (le officieren, voor al bij de garde. Voortdurend wor den de in liet buitenland gedrukte Russische bladen en brochures in groote hoeveelheden binnengesmok keld, b.v. twee te Genève verschij nende bladen en een, dat te Lomiet wordt gedrukt. De opbrengst den verkoop komt teil bate van naar Siberië verbannen leden der j partij. De twee eerstgenoemden bla den zijn geene organen der nihilis ten, maar van de constitutioneele partij; uit hun taal kanmenopnui- hoe radicaal de in Rusland vers ende liberale bladen zich zouden iten. ais het hun werd veroorlooi De aanwezigen waren wel op eene verrassing voorbereid, door het zeld zame gedrag van den ongenooden gast, maar geen van hen had na tuurlijk deze oplossing der zaak vermoed en alle oogen waren vol verbazing op het binnentredende paar gericht. Men had vrij wat tijd noodig om duidelijk te maken, hoe de zaken iu elkander zaten. Allen deelden oprecht in de vreugde van die overgelukkige menschen en allen lachten vroolijk, toen Reinwald, tot de lachende Linda gewend, zeide: Ja, ja, mijn kleine schat, ik dacht dadelijk wel, toen ik u in mijne kleine jonggezellen-huishou ding opnam, dat gij eene rariteit zoudt zijn. XXX. Nu, mijn lief wijfje, mag ik Haarlem, 23 Augustus *§83 De Nederlandsche Bell-TeV//,. Maatschappijgerechtigd tot de «-x- ploitatie van telephonische gelei dingen in de gemeenten Amsterdam, Nieuweramstel, V terdam, Delftshaven, K ralingen, A rn - hem, Rheden, Renkum, Utrecht, Groningen, 's Gravenhage, Haarlem, Zaandam, Zwolle en Leeuwarden, wekt bij circulaire de ingezetenen van Haarlem op, om hun steun te verleenen tot de vestiging van een centraal bureau alhier. Snel neemt de uitbreiding van het telephoonnet in ons land toe en velen onzer zijn in de gelegen heid geweest, het nut van zooda nige verbinding te erkennen. Wanneer wij bedenken, dat de maatschappij, zoodra zij daartoe in staat is, zal zorgen voor aanslui ting met Amsterdam, dan twijfelen wij niet, of onze industrieelen, koop lieden, commissionairs en de bewo ners van de nabij deze fi g. l.'g-en villa's, zullen liun steun aa: deze nuttige onderneming niet outlu »mlen u nu aan de vervulling uwer !>"-• lofte herinneren? De schocne Belinda zat in eene coupé eerste klasse aan de zijde van haren geliefden Oswald. Mijne belofte? vroeg zij verwonderd. Ik ben vergeten, wat Ik kon het echter niet verge ten, dat bankbiljet van duizend gul den herinnerde mij er al te zeer aan. Weet gij dan niets meer van het briefje, dat gij achterliet, toen het u in den zin kwam, om te on derzoeken van welke stof uws vaders hart was gemaakt. En weet gij niet, dat gij mij hebt beloofd, mij te wil len zeggen, van waar gij dien schat hadt, zooras ik het recht had uwe geheimen te weten? Een levendige blos kleurde Linda's gelaat en met een' half beschaam- ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: EOMANS Co,, te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1