FEUILLETON. De vloek des Vaders. DB VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. No. 40. Oplage 10000 Ex. Zaterdag 25 Augustus 1883. Naar het Hoogduitsch tan Pr. LEYAHTI. i) Geheel Lindenheim was in be weging. Lindenheim was eene niet onbeduidende fabriekstad, met zeer veel stoommachines, zeer veel enge, morsig uitziende straten, een zeer sterk kolenverbruik en zeer weinig frissche gezichten. En toch scheen de zon -.oo vroolijk op de hooge fa brieken en de met karig groen be dekte pin nen, alsof er in Linden heim geer ellende, geen onder den druk des oodlots zuchtend men- schenhart was te vinden en alle leed der aarde zich in een zonnig wel gevallen had opgelost. De zon scheen helder op een witten muur, waarop, evenals op vele andere plaatsen dei- stad, een reusachtig plakkaat van rood papier was vastgemaakt. Boven den inhoud dezer publikatie was een fraai mannenportret met een flinken, vollen baard aangebracht. De men- schen verdrongen zich voor het pa pier en de aangezichten werden alle ernstig, toen zij de woorden dezer aankondiging lazen. Slechts weini gen verwijderden zich hoofdschud dend, de meesten spraken druk over 't vernomen nieuwsde mannen met fonkelende oogen en heftige bewe gingen, de vrouwen met blijkbare sympathie voor het scboone man nenportret. Het waren meest lieden uit de arbeidersklasse, welke voor bet roode plakkaat stonden, ernstige, sterke mannen met gebruinde ge zichten; vrouwen met die zwaar moedige oogen, waaruit de zorg- om bet dagelijkscli brood als een stomme, ernstige vraag aan het leven u te- genblikt, meisjes met flinke, volle armen, die vlijtig wisten te werken en bet leven moedig in de oogen keken. Van verre was het plakkaat lees baar. Het luidde als volgt: Vrijdenkers van Lindenheim! De dag der vervulling is nabijDe dienst der gelukzaligheid, de leer der vrije er kentenis, het geheim van ?t -ware geloof ■wil u van den druk der aardsche zorgen bevrijden. Wilt gij het verlossende woord uit den mond van een' door den geest be genadigden persoon hooren, komt dau Maandag avond 7 uur in „De roode Leeuw." Er wordt geen entree gevraagd. Er zul cene kollekte gehouden worden ten behoeve van het toevluchtsoord voor vrij denkers. genaamd „Het vrije geloof." Komt. gij allen, die naar waarheid dorst. De stem van een waarheidszoeker roept u. Gij allen wordt uitgenoodigd door Gotpwtp Stcrk, De voltsvricnd" genaamd." Wie was deze man, die met zijne oproeping der vrijdenkers de menigte zoo in beweging wist te brengen? Wie was deze Gotfried Sturm, die de wereld een nieuwen godsdienst, die der gelukzaligheid beloofde? Was hij een dweeper of een be drieger, een profeet of een oplich ter? Gotfried Sturm was geen van beiden en toch ook weer beide te gelijk. Hij was een dweeper, die oorspronkelijk ernstig over verbe tering van 't lot der menschen bad gedacht. Hij had eene goede op voeding genoten, zelfs had bij een tijd lang in Berlijn in de rechten en de volkshuishoudkunde gestu deerd, maar hij was zoo dikwijls in vereenigingen en samenkomsten van werklui als spreker opgetreden, dat hij, ijdel als hij was, door het éclat zijner redevoeringen verwend, zijne studiën opgaf en zijn plan ten uit-1 voer bracht omvolksprediker te worden, zooals hij het zelf ge woonlijk noemde. Onophoudelijk maakte hij jacht op populariteit en door deze jacht was de egoïst zoo danig in hem ontwaakt, dat hij zeer spoedig den persoon met de zaak verwisselde en de verbetering van het lot der menschheid bij zijn eigen ik begon; dat hij zoo vurig beminde, als hij voorgaf de geheele menschheid te beminnen. Zoo rede neerde hij zich langzamerhand ge heel en al vast in een verward phrasensysteem, waaraan hij hij slot van rekening even vast geloofde, als de gewone leugenaars aan de waarheid hunner verdichte verha len. Waarin eigenlijk «de dienst der gelukzaligheid, het geheim van 't ware geloof» bestond, dat zou Gotfried Sturm u niet hei hen kun nen vertellen, als men hein voor eene korte en bondige verklaring van zijn systeem tien min1 n tijd Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, S.17, 9.9.33, 11.15, 11.44s, 11.56, 1.8, 2.40s, 3.53, 4.13, 4.31. 4.44, 5.42, 7.13, 7.39s. 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*. 8.37,9.11,10.16, 12.17*. 12.46. 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30s, 8.10. 8.40, 9.35,9.49,11.5,11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 4.40, 5.10. 6.15, 7.30, 8.30, 10.-, 11—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*. 11.5, 1.25* 2.30, 3.35. 5.10,6.20* 7.-, 7.55, 3.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van dc Delftsebe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7-27 tot Litgccst, 10.7, 1.34. tot Alkmaar, 4.57, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34. 7-28, 8.39,10.18,11.32, 12.19. 1.32, 3.19. 4.15, 5.5, 5.40, 6.42. 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34, 9.6, 10.4S. 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze Abnnné's en zij, die liet in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. FRANKRIJK. Het artikel van de Nordd. Allg. Zeitunr over d«* uittarter.de tsal der Fransche pers tegenover Duitschland, gisteravond verkort per telegraaf medegedeeld, is door de oflicicuse Agence Havas overgenomen, die er bijvoegt, dat dit artikel aller aan dacht trekt, ofschoon men de oor zaken der beschuldigingen, die het bevat, niet kan nagaan. Na de Havas namen bijna alle dagbladen het artikel over. La France wijst, onder liet op schrift «Een uitdag'ing,op den uit tartenden toon der Duitsche pers, die steeds op officieus bevel handelt. Bismarck wien het gelukt is, rond om den Keizer de monarchale Hoven en Staten te vereenigen, beproeft thans deze tegen twee Staten op te zetten, wier onafhankelijkheid hij nog niet heeft kunnen vernietigen. Het past den Franschen niet op be dreigingen te antwoorden, die alleen ten doel hebben hun rust en koel bloedigheid te ontnemen. Als Frank rijk vredelievend en sterk weet te blijven, heeft het niets van de snoe verij der Duitschers te vreezen. Doch het is tijd, dat het land aan de Regeering den plicht oplegde een minder avontuurlijke en minder aan verwikkelingen blootgestelde politiek te volgen. Paris geeft het artikel der Nordd. AUg. Zeitung met de hij voeging: Wij gelooven niet aan den duivel en eischt van de bankiers, kooplie den en fabriekanten, dat zij den Duitschers te Parijs geen werk meer verschaffen. La Gazette de France zegt, dat de politieke en de financi- eele wereld door het artikel zeer opgewonden ishet was als een hom in Parijs komen vallen. Bismarcks orgaan geeft den Franschen in scherpe bewoordingen te kennen, dat de Duitschers de snoeverij der Fransche bladen, die van wraak- nemen spreken en zich veroorloven symp?*hie voor Elzas-Lotharingen te doen blijken, moede zijn. Duitsch land wil niet, dat de Fransche Re publiek het recht hebhe, de houding van een onafhankelijk en vrij volk aan te nemen. De Republiek moet voor Bismarck huigen en tot zijn vasal vernederd worden. Frankrijk wordt aangeduid als het eenige be letsel voor de bevestiging van den algemeenen vrede. Dit is nu de be- leediging al te ver drijven, zegt het blad ten slotte. TURKIJE. Het corps diplomatique te Kon- stantinopel heeft besloten den vorst van Montenegro als souverein te behandelen. Dien overeenkomstig'is aan den eersten dragoman der Itali- aansche ambassade opgedragen, bij den Montenegrijnsclien minister van huitenlandsche zaken te vernemen, wanneer de vorst het corps diplo matique kan ontvangen. Op zijn terugreis zal de vorst te Sofia een bezoek aan vorst Alexander van Bulgarije brengen. RUSLAND. Verleden week werden de 25 poli tieke misdadigers van het laatste nihilisten-proces, veroordeeld tot ver banning naar Siberië, van Peters- burg naar hunne bestemming gezon den. Er zijn vijf vrouwen bij. Allen waren twee aan twee geboeid; de mannen aan handen en voeten, de vrouwen alleen de handen. De ge vangenen werden dezen keer bijzon der genadig behandeld. Zij mochten kiezen, aan welken lotgenoot ze wenschten vastgeketend te worden; zij mochten eenige bag'age meenemen en er werd voor gezorgd, dat het hun meegegeven geld behoorlijk be waard blijft. Er bestaat tegenwoordig eene commissie, om na te gaan, in hoeverre de klachten van bannelin gen gegrond zijn. Van 53 gevallen heeft de commissie 'er reeds 41 ter zijde gelegd. Men behoeft met te vragen, hoeveel deze maatregel geeft. De leden zijn allen politie-en just i- tie-amhtenaren, waaronder eenigi groote specialiteiten op het stuk van politieke processen. Ook eene gevan geniscommissie is opgericht, voor namelijk om te onderzoeken, hoe het komt, dat er zooveel gevangenen sterven. Uit de ingewonnen inlich tingen bleek o. a., dat er soms 500 personen gestopt worden in gevan genissen, berekend voor hoogstens 200. Het aantal gevangenen neemt ook verschrikkelijk toe. In 1877 zaten er 7789 politiek veroordeelden van beiderlei geslacht gevangen; in 1881 was hun aantal 12,811 en in 1882 steeg het tot 13,927. Den loden September zullen de stu denten te Warschau zij in de eerste plaats zich in uniform moeten stekende studenten van de andere universiteiten worden eerst den 13den Januari van 't volgende jaar met deze onderscheiding be dacht. De gelukkige Muzenzonen, die beurzen en subsidien genieten, worden op militaire wijze ingedeeld en onder toezicht gesteld van in specteurs, die voor hunne moraliteit moeten zorgen. Binnen weinige jaren zullen de Russische universiteiten geheel als kadettenscholen zijn in gericht. BI\\EXLA\D. Haarlem, 24 Augustus 1883. In een hloemhollenschuur onder de gemeente Bloemendaal heeft zich door ophanging van het leven be roofd G. H., ond 45 jaren, diever- daeht werd zich alhier aan verschil lende diefstallen, van manden met gre ester., rp stoops:: sitg^ tald. tc hebben schuldig gemaakt. Het vorig ja-tr had hij 3 maanden getuebt ter zake diefstal van een partij bloem bollen. HII. MM. de Koning en de Ko ningin met gevolg zijn Donderdag ochtend te 8 uur met een buitenge wonen trein van den Rijnspoorweg incognito te Amsterdam aangekomen. De Koning was in civiel. Aan het station werden HII. MM. ontvangen door den burgemeester, die de hooge gasten in een open rijtuig naar de Tentoonstelling begeleidde. Te IOV2 uur namen zij daar een kop bouillon in de Engelsche-Indi- sche afdeelingterwijl het dejeuner van half een tot twee uur ten huize des burgemeester werd gebruikt. Met bijzonder welgevallen namen de Vorstelijke personen, in den aan vang zonder door nieuwsgierigen te zijn omringd, voor het dejeuner een zeer groot gedeelte in oogenschouw van hetgeen in het hoofdgebouw- is saamgebracht. Nederland en België werden met zeer veel belangstelling bezocht en tot in bijzonderheden beschouwd. Enkele inzenders waren op hun post. Woensdag in den laten namiddag toch was 't bekend ge worden, dat een voornaam persoon' heden de' tentoonstelling zou bezoe ken, en in afwachting daarvan waren onderscheidene eigenaars en de hier vertoevende commissarissen der vreemd landen, reeds vroeg in de gebouwen. In de afdeeling Neder land namen HH. MM. langdurig de zoo opmerkelijke mèubelinzending van de heeren Jansen in oogen schouw. Hit België komende werd Italië be zocht, henevens Rusland, waar de consul generaal HII. MM. rondleidde in Z. M. eenige der ingezonden voor werpen, die hem ten geschenke werden aangeboden welwillend aan- nam. Ook de Zwitsersche afdeeling 'ior Z.M. zich door den heer Paul «1 iohtï .deed inlichten, de Zweedsche expositie, waar de lieer Bendix de honneurs waarnam, Britsch-Indië en de koloniën, waa: de heeren B011- nard en Rovle de eer hadden de vorstelijke personen op liet merk waardigste te wijzen. Door Frank rijk, zoowel in de zijgalerijen als in de middengalerijen, onder geleide van den consul-generaal graaf de St. Foix, Japan, China, Spanje en Perzië kwamen de Koning en de Koningin te ruim twaalf uur in het diamanten-paviljoen waar de, heeren Daniels en Vita Israël-; de vorstelijke personen ontvingen. II.1 MM. verlieten over de brug voor de Hobbemastraat het terrein. De wandeling door Frankrijk en Japan duurde geruimen tijd en van het inderdaad schoone en opmerke lijke ontging niets aan HH. MM., die daar 't van algemeene bekend - lieid was geworden dat de Koning en de Koningin zich op de tentoon stelling bevonden, geregeld door een haag van toeschouwers zich bewo gen. Het incognito werd echter strikt gehandhaafd. De menigte groette beleefd en voegde zich gaarne naar de aanwijzingen van de politiebe- ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40* Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke 'Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Erukkers-UitgeYers: BOMAHS k Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cc Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 i

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1