Oplage 10000 Ex. Donderdag' 30 Augustus 1883. No. 44. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. De vloek des Vaders. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door g'elieel liet Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM AN S GoM te Haarlem* ADVERTENT IËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, l.S, 2.40*, 8.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41, 9.36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37, 9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.25*, 2,30, 3.35, 5.10, 6.20* 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.2S, S.39.10.18,11.32, 12.19, 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34, 9.6, 10.4S, 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze Abcnné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den hernemden roman van Fr. Levanti: Uit het Iloogdwilscli vertaald,. GRQOT-BRITTANNIE. Dc haringvangst aan de Schot- sche kust is dit jaar buitengewoon productief. Alleeu in de vorige week werden meer dan 100000 cran (elk circa 3000 visschen bevattende) ge- vangen. De gezagvoerder van de den 26en te Falmouth aangekomen Duitsche stoomboot «Palermo» meldt, dat zijn schip den vorigen Zater dag' tegen 4 uur 's nam. met het stoomschip «Rivolo» uit New-castle in aanvaring kwam, welk laatste schip onmiddellijk zonk en met dien bodem 5 man der equipag-e. De «Palermo», van Hamburg naar Lissa bon onderweg, leed een zware averij aan de boeg en kreeg het voor schip vol water. Op het oogenblil dat het ongeluk gebeurde, hing er een dichte nevel. De Rivolo was onderweg' van Bilbao naar Middles- borough met een lading' erts. Een dergelijke ramp op zee, die intusschen ernstig-er g'evolgen had, gebeurde Zondag-ochtend 3 uur, 40 mijlen Z. Z. W. van Eddysto- ne's lichttoren, waar de stoomboot St.-Germain, eigendom van de Com pagnie Générale Trans atlantique», van Hdvre naar New-York onder weg, met het van Madras komende Naar het Hoogdaitsch VAN Pr. LEY ANTI. 5) Neen, dat doe ik volstrekt niet, ik geloof dat ik, dat wat mijn vader eene grootsche taak noemt, zou kun nen haten. Mijn vader heeft eene doch ter noodig ais de meisjes, waarvan men in de romans leest, eene profetes vol geestdrift. Ik geloof waarlijk, dat ik geen enkele der eigenschap pen van eene profetes bezit. Ik be grijp niet, hoe men tot het volk als massa spreken kan. Voor mij zijn het individuen, ieder afzonderlijk, waarvan elk zich zelf het beste kan onderwijzen. Vader zegt, dat hij zijn leven voor het volk heeft opgeof Engeische stoomschip Woodburn, uit New-castle on Tyne, op zoo ge duchte wijze in botsing' kwam, dat dit laatste schip onmiddellijk zonk met 17 man van de equig'age en één passagier. De overige 11 man schappen werden gered. De Fransche stoomboot kreeg zulk een zware averij, dat het raad zaam werd geoordeeld, het groot ste deel der passagiers, 462 in ge tal, aan boord van de sleepboot Recovery te brengen, waarop de schipbreukeling-en met hun 11 lot- genöoten van de Woodburn naar Plymouth werden overgebracht. De St. Germain kwam daar eeni- gen tijd later ook aan om her steld te worden. FRANKRIJK. De Koningin van Madagascar wier overlijden heden per tele graaf wordt bericht was de jziel van den weerstand tegen de eischen van Frankrijk op Madagascar. Dit doodbericht zal daar te lande dus belangstelling- wekken en kan van g'rooten invloed zijn op den loop der verdere gebeurtenissen. De Londensche bladen spre ken hun voldoening uit over de invrijheidstelling van den zende ling- Shaw en achten thans, o. a. the Timesalle moeielïjkheden tus- schen Frankrijk en Engeland, naar aanleiding' van Tamatave gerezen, uit den weg geruimd. Geen grooter twistzoekers dan de Italianen. Wekelijks komen bloe dige gevechten voor tusschen Fran sche en Italiaansche werklieden, waarbij mes en pistool de hoofd rol spelen, nu weer te Mevrargues, waarbij een zwaar gewond werd, en in het zuidelijk kanton van Besancon, waarbij 30 Italianen in hechtenis genomen werden ferd. Wie zijn dat, het volk? Wat hebben ze voor hem gedaan? Hij zeide, dat ook ik mijn leven moest opofferen. Wat gaat het mij aan, dat volk? Waarom zou ik mijn leven niet slijten zooals ik het liefste wil Eijontstond eene drukkende pauze. Hilda keek sprakeloos op haar werk neder. Freia stond aan het venster en keek naar het uitspansel waarin reeds de sterren schitterden. Herinnert gij u, Hilda de drie mannen in den vurigen oven? Ook ik ben in een' vurigen oven. Ik sta tusschen mijn hart en dat wat mijn vader van mij verlang't, dat ik doen zal, terwijl mij dan bovendien nog- zijnen toorn wacht, als ik hem weerstreef. Wie zal mij verlossen? Wie zal zich over mij erbarmen? Ik heb geenen vriend. Ik zie de nood zakelijkheid om den hemel tot redding te verzoeken uit dezen dringenden nood. ITALIË. Naar verzekerd wordt, zegt Fati- fullazou de oneenighëid tusschen den Sultan van Marokko en de Italiaansche Regeering, volgens te legrammen van admiraal Del Santo, Kommandant van het eskader in Marokko, bijgelegd zijn. Zoowel de quaestie van schadeloosstelling als de verwijdering' van de ambte naren, die zich den Italianen vijan dig toonen, schijnen opgelost in den g'unstig'en zin voor Italië. BULGARIJE. De Raad van State heeft den Vorst verzool;, zijn Ministers te ontslaan, omdat: 1. tijdens de kroning van den Keizer van Rusland, de Russische generaal Soboleff, president van den Ministerraad in Bulgarije, zich ver oorloofd heeft, officieel te St.- Pe tersburg de gelukwenschen van het Vorstendom over te brengen, hoe wel Vorst Alexander zelf tegen woordig' was; 2. twee Russische generaals, te vens Bulg'aarsche Ministers, heb ben g'oedg-evonden, den geldvoor raad van liet Vorstendom (20 mil- lioen) naar Si-Petersburg* te zen den, 3. aanhoudend in het Bulg'aar sche leger Russische officieren aan komen ten nadeele der officieren van het land-zelf, die van elke be vordering verstoken blijven; 4. belangrijke openbare werken op kostbare wijze ondershands en daardoor duur worden uitbesteed, terwijl de wet openbare inschrij ving eischt. Haarlem, 29 Augustus 1883. In de tweede helft van Sep Mijn geliefde Freia ween niet smeekte Hilda. Indien gij vader zegt, dat gij volstrekt u niet naai zijne plannen kunt schikken, dan zal hij u er toch ook niet toe dwingen. Maar Freia wist maar al te goed, dat hij geene toegevendheid zou gebruiken, dat hij haar ongetwijfeld zou dwingen en dat wanneer zij beslist weigerde, hij haar daarvoor zwaar zou laten boeten. Ik wenschte wel, dat onze moeder nog leefde, Hilda, zeide zij, zij zou voor ons gezorgd hebben en had zeker niet toegestaan, dat vader ons tot iets tegen onzen wil dwing't. We zouden dan ook meisjes opgevoed zijn als andere geworden. Dien gein dicht oog ;len nacht kon zij geen ioen. Wilde droomen kwelden en beangst ten haar. Den volgenden morgen zat zij in hare slaapkamer en keek het ven tember zal het vorstelijk gezin, naar de Zutf. Ct. verneemt, uit Den Haag komende, het paleis het Loo weder betrekken en geruimen tijd aldaar vertoeven. De komst van Z. M. den Koning- van België zou zoo lang worden uitgesteld. De minister van waterstaat enz. heeft aan de voornaamste Ka mers van Koophandel in ons land een missive gezonden, waarin, met het oog op de eerlang' aan te van gen eigenliike doorgraving-s werken van de landengte van Panama, van de Kamers wordt gevraagd haar oordeel over de beteekenis van die; doorgraving voor onzen handel en onze scheepvaart, en wat met het; oog op die belangen zal behooren gedaan te worden. De ministers van Koloniën en van Buitenlaudsche Zaken zijn in gelijken geest reeds werkzaam geweest met betrekking- tot onze O. en W. I. bezittingen. Als een herinnering aan den graaf Yan Chambord deelt een onzer lezers ons mede, dat de overledene ook eenmaal een bezoek gebracht heeft aan Rotterdam, waar hij toen met gevolg logeerde in het Bath- Hotel (toen eigenaar de heer Cra- nenbroeck). Dat bezoek zou plaats gehad hebben in 1857 of 1858. Een twintigtal jaren daarna, omstreeks 1877 of 1878, herinneren wij ons, dat de graaf andermaal een bezoek aan ons land bracht en o. a. te Dordrecht afgestapt is en verblijf gehouden heeft. RNU.) Amsterdam. Men herinnert zich dat eenigen tijd geleden voor sommige aanzienlijke vreemdelingen proeven met de brandweer werden genomen. Een hunner, de heer J. H. Haynie, plaatste naar aanleiding daarvan in eenAmerikaansch blad een uitvoerige beschrijving van onze ster uit. De menschen liepen heen en weder, de hooge schoorsteenen rookten, de fabrieken waren in vollen gang. Zij zag mannen en vrouwen naar hun werk gaan. Vlijtig be schouwde zij deze menschen. «Het volk!» Wat had zij er mee te doen? Wat had zij met deze menschen ge meen? Niets! Waarom zoude zij aan hen haar leven wijden? Zij moest haren vader zeggen, dat al zijne plannen ijdel waren. Dezen namid dag, dacht zij, zal hij tehuis zijn, Hilda is er dan misschien ook en dan kon zij openlijk met hem over de zaak spreken. De namiddag was zwoel en warm, de atmospkeer drukkend en in huis was het bijna onuitstaan baar. Freia verwachtte met een angstig kloppend hart den terugkeer haars vaders, om hem te zeggen, dat zij nooit dat zou willen en kunnen worden, wat hij van haar verlangde. Het was laat toen Gottfried Sturm brandweer, en noemt haar be beste van Europa, zoo niet van de geheele wereld. Na met een paar woorden melding' te hebben gemaakt van het centraal station, beschrijft hij de inrichting der brandweerspuiten en de vlugge wijze waarop men zich voor den dienst gereed maakt, zoodra van eenig g*eval van brand kennis bekomen wordt. Met ingenomenheid wordt de aandacht gevestig'd op de voorbeel dige tucht onder het korps, die in staat stelt met een minimum van matrieel zooveel uit te richten. Ver volgens spreekt hij met waardeering over de vlugheid, waarmede de brandweer zich naar het terrein des onheils beg'eeft. Zelfs de burgemees ter van Amsterdam, «the greatest man in all Holland,)) is dan wel gehouden plaats te maken. Ook de goede maatregelen in onzen stads schouwburg hebben zijn l>ewonde ring ten zeerste gewekt. De in hechtenis genomen be ambte van de tentoonstelling is genaamd: Verhoef, een Belg, die het oppertoezicht had over de sup poosten in de zalen en daar buiten. Des nachts oefende hij zijn toezicht ten eig'en bate uit, en eigende zich vele voorwerpen toe, die als vermist waren aangegeven. Verhoef had geen voorliefde voor een of ander land, maar Frankrijk en Japan, Duitschland en China stonden bij hem in gelijke achting. Een koffer vol kostbare voorwerpen zijn bij hem in beslag genomen. De inspecteurs-rechercheurs heb ben g-ernimen tijd werk gehad om de verdenking, waaronder Verhoef rustte, tot genoegzame zekerheid te brengen, en hunne met succes be kroonde pogingen verdienen zeer te worden gewaardeerd, ook omdat zoo menigeen, bij de tentoonstelling te huis kwam. Hij scheen niet best gehumeurd te zijn. Er was iets niet naar zijnen wensch g'egaan en nu was hij ontevreden en verdrietig. Geef mij mijn eten, zeide hij barsch, en de meisjes haastten zich, om hem te bedienen. De volksvriend had goed gegeten; toen nam hij het nieuws blad ter hand, dat nooit mocht ont breken. Freia was bleek als de dood, maar op haar gelaat was nog meer vastbeslotenheid te lezen dan straks. Moedig naderde zij haren vader. Op hetzelfde oogenblik naderde er een rijtuig en hield voor de deur stiler werd daarna heftig gebeld. De kleine dienstmeid, met haar vuil, zwart gezicht en onooglijke handen scheen de deur te openen en zij hoorden eene stem, die het bevelen g-ewoon scheen, vragen of de heer Sturm te huis was, waarop het meisje ja antwoordde. Geef hem dit, zeide dezelfde

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1