De vloek des Vaders. DE VLOER DES VADERS, BUITENLAND BINNENLAND. Zaterdag 1 September 1883. No. 46. FEUILLETON. Naar liet Hoogcluitseh VAN Fr. LEYANTI. P Zoo stonden zij eenige minuten, de generaal hield Freia in den arm, als wilde hij élk onheil van haar afwenden en Hilda omhelsde nog steeds haren vader, terwijl de tranen langs hare wangen vloeiden. Het was verrukkelijk aan te zien, hoe haar gelaat ophelderde, hoe de liefde uit hare oogen blonk en hoe zij hem inet kinderlijken hartstocht aan het hart drukte, terwijl zij hem de tranen afdroogde. -Ik zal u niet verlaten vader, herhaalde zij, al wilde hij mij ook tot koningin maken. Ik geloof alles, wat gij gelooft; nooit zal ik onoprecht jegens u zijn, niets zal mij ooit van u scheiden. Hij was een man van frazeu, van klinkende uitdrukkingen en toch, toen dat schoone hoofdje tegen hem aanleunde en hij haar vasthield, sprak hij woorden, die het innigste gevoel verrieden, woorden, zooals ze bijna nooit van zijne lippen waren gevloeid. Daarop wendde hij zich tot de beide anderen. Gij hoort het, zeide hij, de eene ontfermt zich over mij. Gij moogt de andere nemen ik ...ik geef ze u De generaal zeide geen woord. Hij wilde geenen invloed op haar uitoefenen, haar eigen hart moest beslissen. Het was een roerende aan blik te zien, hoe Freia met gevouwen handen bij den generaal stond en hare oogen met treurigen blik op haren vader gericht waren. Ik lean dat niet worden vader, waartoe gij mij hadt bestemd, zeide zij, en indien ik geweigerd had, zoudt gij mij g-ehaat hebben, het is daarom beter, dat ik het aan bod van mijnen oom aanneem. i Gij zijt dus vast besloten, Freia? Ik ben besloten, antwoordde zij bedaard. Ik kan niet handelen zooals gij het van mij vordert ik kan niet gelooven, wat gij mij da gelijks voorhoudt. Spreek niet verder, zeide Sturm met eene afwerende hand beweging, geen woord meer! Ga! Gij hebt eene keuze gedaan. Niets in de wereld kan daarin ver andering brengen. Maar ik zeg het u, mijn vloek zal u overal volgen. Misschien was ik niet de beste vader, maar toch ben ik uw vader. Hoort gij mij Freia Ik zeg u dit tot waar schuwing. Er zal een tijd kómen, waarin gij u met smartelijk berouw dit uur zult herinneren, een tijd: waarin de toorn des hemels op u vallen zal, op u en uw hart en onwillekeurig zal uw mond uit spreken: Dat is de straf, die mijn vader mij voorspelde. Wees niet hard jegens haar, vader, zede Hilda terwijl zij hem teeder' liefkoosde. Ik heb haar niets meer te zeggen en niets meer met haar te doen, voer Sturm voors. Gij hebt mijn kind ontnomen, generaal von Wie burg. Zij gaat gaarne. Ik laat haar gaan. Ik klaag niet, maar wanneer zij over den drempel van mijn huis gaat, dan verlaat zij meteen voor altijd mijn hart. Bij leven noch dood, nooit zullen wij elkander weer ont moeten. Voor mij bestaat zij niet meer. Ik heb voor de laatste maal met haar g-esproken. Voor mij ligt zij in hare laatste woning, ik trek den sluier over haar gezichtzij is dood. Nog eenmaal, smeekte i i i da. laat mij haar nog eenmaal kussen! Wij zijn zusters en hadden elkander zoo innig lief! Ach, Freia blijf bij ons, ga niet weg! Geen woord meergebood Sturm zijne hand opheffen. Gij moogt haar niet kussen en ook niet vaarwel zeggen. Zij zal ons in alle stilte verlaten, stil als de dood. En Hilda, wier hart half gebroken was, viel op de knieën, verborg haar gelaat in beide handen en snikte luid. De generaal bracht Freia lang zamerhand naar de deur. Vaarwel, vader, zeide zij. Ik ben niet koud, niet g-evoelloos, maar ik kan het leven niet leiden, dat gij mij hadt toegedacht; liever zou ik sterven. Ik kom terug, als gij mij noodig hebt, of iemand om mij zendt. Zij naderde hem eene schrede alsof zij hem eenen afscheidskus wilde geven, maar hij keerde zich Onze ftbonné's en zij, die liet in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoofjdailsch vertaald. FRANKRIJK, Op het aardrijkskundig congres te Douai heeft de 'heer de Lesseps, over de Congo-kwestie het volgende ge zegd «Er is sprake van moeielijk- heden, die mogelijk tusschen de Brazza en Stanley kunnen ontstaan maar ik geloof, dat de aard van den toestand overdreven wordt voorge steld. Wij moeten niet vergeten, dat de oorsprong der onderneming, waar aan Stanley zijne krachten wijdt, ligt in de maatschappij, welke Z. M. de Koning der Belgen heeft opge richt, met het doel, de reizigers van alle natiën hij het volbrengen van hunne taak aan minder gevaren bloot te stellen. De edele weldoene- der «Internationale Afrikaansche Maat schappij» zal zeker alles doen, wat van hem afhangt, om goede betrek kingen te vestigen tusschen twee der doorluchtigste onder de pionnieren der beschaving en der wetenschap. De heer de Brazza zijnerzijds kan door zijne handelingen niet looche nen de woorden, welke hij gespro ken heeft op het laatste banket van het Aardrijkskundig Genootschap, toen hij uit handen zijner medear beiders op het g'ebied van onderzoek en navorschiug-, een Fransclie vlag ontving. «Daar waar ik de vlag' zal moeten brengen, welke gij mij ter hand stelt,»» zoo sprak hij, ««zal zij zijn een teeken van vrede, vrij heid, wetenschap en handelzij zal menschlievend en mededoogend voor de zwakken, en hoffelijk, maar fier met de sterken zijn.»» Laat ons dus geduld hebben.» DUITSQHIAND. Uit Mecklenburg- wordt aan de KÖlnische Zeitung het vólgende ge meld als een bewijs, hoe bevreesd de graaf van Parijs is, dat hem de omstandigheid, dat zijne moeder eene Duitsche prinses was, voor zijne pretendentschap naar de Fransche kroon hinderlijk wezen zal. Zijne moeder was namelijk prinses Helena van Mecklenhurg-Schwerin, eene tante van den op 15 April jl. over leden Groothertog. Zoolang deze prinses leefde en ook in de eerste jaren na haren dood, waren hare zonen, de graaf van Parijs en de hertog van Chartres, meermalen de gasten van den Groothertog te Schwe- rin en daarom werd hun van zijn overlijden officieel kennis gegeven. Het antwoord luidde, dat zij alle be trekking- van bloedverwantschap met het hof te Schwerin wilden afbre ken, omdat het hun als Franschen niet aangenaam kon zijn, er aan herinnerd te worden, dat hunne moe der een Duitsche was. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De prinsen van Orleans met hun gevolg, in het geheel 26 personen, zijn Dinsdag- te Frohsdorf geweest. Daarheen stroomde den geheelen dag eene g-roote menigte, die het lijk wilde zien. Het was omringd door witte vlaggen met lelien. Een droeg het opschrift: Coeur de Jëzns sauvezla France. Men beweert, dat zij door de stad Bordeaux in 1816 aan Lodewijk XVIII was aang-e- hoden. Toen de prinsen kwamen, werden alle andere bezoekers uit de kamer verwijderd, De graaf van Parijs trad binnen met zijn twee zoons en gevolgd door den hertog- van Nemours, den prins van Join- ville en den hertog- van AlenCon. De g-raafvan Parijs stond een oog-en- blik stil, streek met zijn hand over het voorhoofd en ging toen naar een der bidstoelen. Allen volgden zijn voorbeeld en bleven eenige minuten bidden. Toen nam de g-raaf van Parijs zijn zoons bij de hand, ging- inet fieu tot aan het bed en knielde daar weder neder. Daarna besprenkelden allen het bed met wijwater en verwijderden zich ach teruitgaande. TURKIJE. Het officieuse Arabische blad El Jamiil) waarschuwt in een artikel over Italië en Marocco den keizer van Marocco, dat de Italianen dooi de aanwezigheid van Tursche troe pen in Tripoli verhinderd, zich daar te nestelen, nu trachten g-rondg-e- bied in Marocco te verkrijgen. Het raadt daarom den Keizer niet met Italië in onderhandeling- te treden dan door bemiddeling- eener groote mogendheid, die belang- heeft hij de onafhankelijkheid van het Moor- sche rijk. KAAP DE GOEDE HOOP. Cetawayo heeft in het g-ebergte, waarheen hij met een deel zijns le gers g-evlucht is, een onderhoud ge had met den Engelschen resident Osborne. Cetewayo moet een zeer trotsche houding aang-enomen en verklaard hebben, dat hij niet voor nemens is zich te gedragen overeen komstig de door hem aangegane verbintenis, om de dooi' Engeland vastgestelde verdeeling van het Zoe loe-grondgebied te eerbiedigen. Hij zou besloten hebben weldra teg-en Usibepu en Oham op te rakken, om niet slechts zijn aandeel in het land, maar ook de aan deze stamhoofden toegewezen gewesten te heroveren. Haarlem, 31 Augustus 1883. LEES, LEESHeden ochtend is liet heuglijk bericht ontvan- gen dat de Nederlandsche Pool expeditie ("Varna) te Vardö is binnengekomen. Alten waren gezond. De zending had meteorologi sche observaties gemaakt in de Kara-zee. Ter geleg-enheid van den der den verjaardag van ons prinsesje Willielmina wordt er van de open bare gehouwen in deze gemeente gevlagd. Te Schevening-en worden verschil lende feesten georganiseerd. De groote drukte, tengevolge van de Tentoonstelling-, laat niet toe, dat de Amsterdamsche weesjes, zooals hun voor dezen dag beloofd is, het Panopticum kunnen bezoeken. De Directie heeft bekend gemaakt, dat uitstel geen afstel wezen zal. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de miliciens der lichting 1883 van de gemeente Bot terdam nog tot 20 Sept. a. s. vrij gesteld zijn van opkomst onder de wapenen. Zij zullen alsdan echter in actieven dienst moeten optreden, en in den eersten tijd afzonderlijk moeten worden gehuisvest en ge oefend. Bij het bezoek, dat de Koning Zaterdag aan de Oostenrijksch ai- deeling- der Tentoonstelling bracht, heeft Z. M. volgens de Neue Freie Presseden Oostenrijkschen consul Bernd en den regeeringsraad Sonn- dorfer medegedeeld, dat hij van plan was om het volgende jaar met de Koningin aan het oostenrijksche Hof een bezoek te brengen. De Nederlandsche consul te Hammerfest seint i. d. 30 Aug., des avonds Een robheujager is hier aangeko men, die tot enkele weinige mijlen i'u dé ka ra-/.Cl wüS uOGigV.Ui'OtigoU overal ijs ontmoette en ook met Samojeden sprak. Deze laatst.cn wis ten niets van overwinterende schepen. De rohbenjager ontmoette aan de Poorten (Karische poort?) de NVillem Barents, welke tusschen de Straat; Joeg-orstraat en de Poorten zeilde, maar de Kara-zee niet konbiunen- dring-en. De robhenjag-er had noch de Louise, noch de Nordenskjöld g-ezien; deze zouden waarschijnlijk door de Matotschkin-Sjar in de k ara- zee komen. Dank zij der firma De Vos en Zoon, assuradeurs te Amsterdam, werden op de Ellida afg-esloten ƒ20,000 te Amsterdam en 3200 pond te Londen, makende 58,400, terwijl de Georgg geheel verzekerd werd nl. te Amsterdam, voor 20,000 en te Londen voor 1300 pond, samen ƒ35600. De groote kosten inachtnemende, zal men zeker alle krachten inspan nen om financieele moeilijkheden te vóórkomen. De last voor één paar schouders te zwaar, wordt verlicht, als velen willen mededragen. Door het college der zeevis- scherijen op de Zuiderzee zal in de volgende week een proef worden VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Van Haarlem naar Van Amsterdam naar Van Rotterdam naar Van Haarlem naar Van Haarlem naar Van Zandvoort naar Amsterdam. Rotterdam. Haarlem. Haarlem. den Helder. Zandvoort. Haarlem. 7 SO!) S 17 9 9.33, 6.31, 7.53* S.37,9.11,10.16. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, 8.40, 6.—, 8.10. 9.10,10.20*, 11.5, 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, Station II. IJ. S. M. 7.45, 8.34, 9.6, 10.4S, 12.41, 1115 11'44* 11 56 S, 12 17*. 12.46. 1.56, 3.17, 9.35,9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10, 6.20*, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. 6.34, 7.28, 8.39,10.18.11.32, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 2.40*1 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. 1.5. 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 7.-, 7.55, 8.50, 9.45*. Van den Helder naar 12.19, 1.32, 3.19. 4.15, 5.5, 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. 5.42, 7.13. 7.39*, 8.41. 9.36, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, De vertrekuren zijn berekend Haarlem. 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. 9.46,9.57,Ï0:25,10.33,10.54* 10.—, 11.—, van de Delftsche Poort. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Oplage 10000 Ex. Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: EOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIES: van 14 regels 40 (.'ent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. ABONNE Ai ENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1