genomen met het visschen met de kwakkuil en de dwarskuil. De eene botter zal bemand worden met Volen- dammers, de tweede met bewoners van andere visscliersdorpen aan de Zuiderzee. Uit deze proef zal moe ten blijken of het beweren der Vo- lendammers, dat lum botters niet geschikt zijn om de dwarskuil te bezigen, waar is. Met spanning ziet men te Volendam den uitslag te gemoet. Volgens den Haagsclien bericht gever der Zutph. Ct. is de minister van binnenlaudsclie zaken nog wel een oud-hoofdbestuurder van de Afsehaffingsmaatschappijvan plan, de bepalingen van de drankwet nog zachter te maken. Een wetje om aan de wenschen van drankverkeo- pers tegemoet te komen, zou in be werking zijn. Onder de gemeenten Noord- wijk en Zandvoort is een 150tal werklieden bezig met het graven van een kanaal in de duinen, tenj behoeve van de Duinwater-maat schappij alhier, tot vermeerdering! van toevoer van water. De Volltaire bevat een ver haal van de reis der 50 parijsche scholieren (25 jongens en 25 meis jes), uit het 10e arrondissement,'na Nederland en van hun verblijf tel Amsterdam, alwaar zij, zooals men j weet, de tentoonstelling bezocht hebben. Met zeer veel lof wordt gewaagd van het onthaal hun hier ten deel gevallen en aan de lih. de Sainte-Foi\, consul van Frankrijk, en Van Lennep, wethouder voor het onderwijs, aan den hoofdcom missaris van politie, benevens aan allen, die zoo bereidvaardig en voorkomend den jeug'digen bezoe kers hun verblijf in die stad aan genaam maakten, betuigt de steller van het verslag oprechten dank. «De stad Parijs», zegt hij, «heeft tegen over de stad Amsterdam, welke zich zoo gastvrij voor hare kinderen be toonde, een schuld aangegaan, welke zij bij gelegenheid wel eens betalen zal, op de wijze zoo zij dit weet te doen.» Ook te 's Gravenhage, waar de burgemeester hen verwelkomde, werden zij met de meeste hartelijk heid bejegend. Amsterdam. Het verslag over 1882/83 der afdeeling Volks voordrachten van de Maatschappij voor den Werhenden Stand vermeldde, dat met genoegen op den afgeloo- pen winter kan worden terugge zien. Er is in de talrijkheid van het bezoek vooruitgang merkbaar ge weest en met moed gaat dan ook het bestuur den nieuwen winter tegemoet, gesteund door de erva ring van vroeger, bezield door de overtuiging* dat men behoort te vol harden waar men nuttig werkzaam kan zijn. Het bestuur roept ten slotte ook voor de toekomst gelde- lijken steun in. Naar den. Woensdag-ochtend had alhier een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige veld-artille- risten bezig waren een vuurmond te laden, ontplofte de lading. Van een soldaat werd een gedeelte van den arm weggerukt, oogen en borst zijn zwaar gekwetst; een wachtmeester en een ander soldaat bekwamen eveneens zware brandwonden. Ge- neeskundig'e hulp werd spoedig ver leend, waarna de gewonden per ziekenwagen naar het hospitaal wer den overgebracht. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden met een toornig afwerend gebaar van haar af. Vaarwel Hilda! zeide zij inet gebroken stem. Niets kan ons voor langen tijd scheiden en niets kan iets aan onze liefde ver anderen. Tijd, geduld en liefde zul len ons weder tot elkander brengen. Het was eene treurige scene het eene meisje lag geknield op den grond in wilde vertwijfeling, de andere, bleek als de dood, sidderend en wankelend, naderde de deur. Plotseling hief Freia hare armen omhoog en met eenen smartelijken kreet zeide zij O, dat is erger, veel erger dan de dood! O, oom help mij! Ik zal alles doen om u geluk kig* te maken, mijn kind, ant woordde hij. De natuur scheen medelijden met haar te hebben. Toen de generaal zijnen bediende wenkte om hem te helpen, was Freia bewusteloos, en in het nog aanwezig zijn van vuur van de vorige lading. Helder. In deze gemeente, die sedert 27 jaar in het bezit is van een duinwaterleiding*, is men druk bezig met het leggen van nieuwe en grootere buizen, tot het verkrijgen van meer aanvoer. Die inrichting is vooral van veel nut in een plaats als deze, waar anders het drinkwater bijna uitsluitend uit sluitend uit regenwater zou moe ten bestaan. Delft. Woensdag-nacht is door de politie alhier in een der slaap steden aangetroffen het 15-jarig meisje, wier opsporing' en overbren ging door de politie te Rotterdam zijn verzocht. Kampen. Drie hoornblazers en een soldaat van het instructie bataljon alhier, die zonder verlof hun korps hadden verlaten en zich als «deserteurs» aan de hoofdwacht te Utrecht in arrest hadden beg*even, zijn gisteren door de zorg van de plaatselijke militaire autoriteit aldaar onder behoorlijk geleide naar hun garnizoen teruggebracht. De oudste van het viertal was achttien jaar. Leeuwarden. De leden der Handelsvereeniging alhier hebben besloten van 1 Sept. af alléén gra nen en kanariezaad te lcoopeu, waar van bij aanbieding het natura-ge- wiclit op den monstercedel is opge- g'egeven, en zich het recht voor te behouden, de partij te weigeren, in dien die bij de levering meer dan U/a kg. zwaarder of lichter weegt, dan bij de verkoop is opgegeven. Lieve Vr.-parochie (Friesland.) «De Oude Griep, een zilveren bal, die vóór ongeveer een eeuw door ingezetenen van ons dorp op een kaatspartij te Beetgum werd gewon- nen, en die toen met levensgevaar werd binnengebracht, daar hij den winners werd betwist, wordt sinds dien tijd elk jaar opnieuw als prijs opgehangen. Zaterdag was deze bal weder het wit, waarnaar onze jon gelingschap met vurigen ijver streefde. Wie nooit zulk een kaats partij bijwoonde, kan zich geen denkbeeld maken van de vroolijke tooneelen, die zij aanbiedt. Het eenige voordeel, dat de jaarlijksclie prijswinners behalen, is de eer, dat zij de reliijüie tot het volgende jaar mogen bewaren.» Rotterdam. Woensdag is te ongeveer drie uur met het he.ste gevolg te water gelaten het schroef- stoomschip Edam, van de fabriek der Ned. Stooynboot-M'lalschappij te Feienoord, en gebouwd voor reke ning der Ned. AmerihStoomvaart- Maatschappij. De ramp op Java. Ons koloniaal hoofdbestuur is on verbeterlijk. Aan wien de schuld l'g'> aan den Gouverneur-Generaal, die nalaat te seinen, of aan den minister van koloniën, die verzuimt het geseinde openbaar te maken, weten wij niet. Maar wel kan het niet anders dan verbazing en leed wezen wekken, dat de Staatscourant omtrent de ramp, die West-Java in de laatste dagen heeft getroffen, een zelfde stilzwijgen bewaart, als omtrent gewichtige gebeurtenissen, die in Atjeh voorvallen. Wat moeten de talrijke vreemdelingen, die thans in ons land zich ophouden, denken van een Regeering, die de natie om trent een vreeselijke verwoesting als gisteren is voorgevallen, enkel voor licht met een paar woorden, in een zoo verliet zij het huis haars vaders, bijna zooals hij zeide: zoo stil als de dood. Zij is wegzeide Gottfried Sturm met heesche stem, toen hij den wagen hoorde weg rollen. zij heeft ons verlaten, haar tehuis, haar leven voor eeuwig Hii verborg zijn gezicht in de handen en snikte luid. Zijn luid geween weerklonk in Hilda's ooren. Zij kon zich niet herinneren haar vader ooit te heb ben zien schreien. Zij beproefde hem te troosten en vergat daarbij haar eigen leed. Zij knielde aan zijne zijde neder en zeide op liefde vollen toon Ik wil u van nu af aan dub bel liefhebben en zoo beproeven u het verlies van Freia te vergoeden. Zijne trekken waren geheel ver anderd toen hij opstond, hij was een voor zijnen tijd verouderd man. hoekje der Staats-Courant verscho len onder de berichten voor zeeva renden Tal van Nederlandsche gezinnen hebben in den Westhoek van Java dierbare betrekkingen en zien met angstige spanning uit naar tijdin gen. Maar van regeeringswege ver neemt mèn niets anders, dan het lakoniekbericht, dat de Straat Soenda voor de scheepvaart onveilig is ge worden. Toch kon en moest de Regeering dezelfde en meer bijzonderheden we ten dan Reuter's agent te Batavia gisteren over alle deelen der aarde heeft verspreid. Ware een der Kamers der Staten- Gcneraal bijeen, dan zou de minister van koloniën misschien op de ge bruikelijke wijze, als een soort van primeur, gelijk de toezending van de eerste nieuwe aardappelen aan den Koning, haar wat zij weet heb ben medegedeeld,, De kennisgeving- is echter zeker niet voor de heeren A., B., C., enz., leden der Kamer, bestemd, maar voor de geheele Ka mer als deel van 's lands Vertegen woordiging*. Nu die gemachtigde van het volk niet aanwezig is om de boodschap te ontvangen, ligt het voor de hand, dat de Reg'eering zich onmiddellijk tot den machtgever wendt, tot de natie, en haar on middellijk doet weten, wat zij zelve weet over een ramp, waarbij zoo vele groote belangen zijn betrokken en waardoor zoovele gezinnen in angst zijn gebracht. GEMENGD NIEUWS. De Koophandel van Antwerpen schrijft Wij hebben de Antwerpsche be volking* eene tijding* te melden, die haar zeker welkom zal zijn en ge noegen baren. «Uit goede bron vernemen wij, dat er in onze stad een comité is tot stand gekomen, met het doei eene maatschappij in te richten voor het daarstellen eener internationale tentoonstelling te Antwerpen. «Dit comité bestaat uit Belgische en vreemde kapitalisten. «Het tentoonstellingsgebouw zou worden epgericht ©p de nog beschik bare gronden van het zuiden onzer stad en de opening der tentoonstel ling zou plaats hebben in de maand Mei van 1885. «Laat ons hopen, dat het comité in zijn pogen zal gelukken en dat Antwerpen, thans de volkrijkste en belangrijkste stad van België, too- nen zal dat het den naam, dien het in de wereld heeft, waardig is als ook de eer te genieten, die men het wil aandoen. «Zijne ligging is overigens ge schikt, om te mogen voorzien dat het ontwerp der leden van het comi té alle kans van welgelukken heeft.» Dinsdag zonk op de Hudson rivier een groote salon-stoomboot, met honderden passagiers, tengevolge van het springen van den ketel. Het aantal omgekomenen is nog niet bekend, maar de meerderheid werd gered. In het begin van het volgend jaar zal naar het schijnt een nieuwe transatlantische kabel gelegd wor den, die in twee sectiën verdeeld zal zijn. De eene kabel loopt van Kaap Douarnenez bij Brest tot Duxburg (Massachusetts), de an dere van Valencia in Ierland tot Long-Island. De prijs zal zijn fr. 1,25 per woord tusschen de ge- Gij zijt de beste dochter van de wereld, Hilda, zeide hij lang zaam, maar gij ziet het, zij was mij meer dan eene dochter. Door haar wenschte ik voort te leven. Gij zijt te zacht, te liefdevol, zij was vol vuur en hartstocht, had invloed gehad door haar redenaarstalent, zij was eene schitterende ster in de duisternis geworden. Ik ben niet meer dezelfde, kind, ik had niet gedacht dat de koele onverschil ligheid van een meisje, mij zoozeer kan treffen, dat ik zoo humaan was. Na dezen grooten kommer houd ik mij zelf voor beter, dan ik tot nog toe wist. Hoe vreemd, zeide Hilda, dat dit alles juist op eenen dag moest voorvallen. Vader, behoorde mijne, moeder werkelijk tot de aris tocratie? Gerechte hemel, neen, kind. Zij behoorde er. wat hare denkbeel den betrof volstrekt niet toe, of- noemde punten, en fr. 2,50 tot San Francisco. Op een kantoor in de Ger- hofstraat te Hamburg verscheen dezer dagen een bedelaar, die wël de deur open, doch niemand aan wezig vond. Dit oogenblik nam hij waar om een jas van den kapstok te grijpen, doch juist kwam er een bediende binnen en de bedelaar legde onmiddellijk de reeds in el kander gerolde jas op een stoel en vroeg* om eenige ondersteuning. De bediende wees hem vrij ruw af en wierp hem, toen hij zich haastte om weg te komen, ook de jas achterna, met de opmerking, dat hij zijn rommeltje gerust ergens anders mocht laten liggen. Eerst toen de bedelaar en de jas reeds lang weg waren, bespeurde de arme kantoorbediende zijn vergissing*. In Keulen komt het in den laatsten tijd herhaaldelijk voor dat reizigers, welke aan het centraal station aankomen, van hunne bagage beroofd worden, doordien zij hunne bagage aan personen afgeven welke daarvoor niet aangewezen zijn. Woensdagavond werd weder eene dame hare reistasch met geldswaarde ontstolen door een jongmensch, welke zich aanbood de tasch te dragen. Het reizende publiek wordt gewaar schuwd zijne bagage aan die per sonen toe te vertrouwen, die daartoe gemachtigd zijn. De telephonic is een belang rijke schrede vooruitg*ekomen. De hinderpalen, die het voeren 'van een gesprek op groote afstand belem merde, zijn weggenomen. Tusschen Brussel en Parijs, een afstand van zestig kilometer, kunnen twee per sonen met elkander spreken en el kander zeer goed verstaan. Het ge luid wordt overgebracht door de g*ewone draden, met toevoeging van een door de heeren Van Rijssel- berg'he uitgevonden toestel. Te Karlsbad werd dezer dagen vergunning gegeven aan koorddan sers om op het koord bokkesprong'en te maken. Een meisje in den eersten bloei des levens toonde haar buiten gewone vaardigheid in het doen van allerlei gevaarlijke sprongen en wen dingen op het strakgespannen koord. Luide werd zij toegejuicht door de opgetogen badgasten, die van sterke emoties houden. Zij stond juist g*e- reed, het koord te verlaten, toen de gansche stellage instortte, waaraan het koord op 50 voet boven den grond gespannen was. Een akelig gegil werd gehoord en in het zelfde oogenblik lag het kind oogenschijn- lijk zielloos ter aardeGeneeskundige hulp was natuurlijk onverwijld ter hand, in een badplaats, die tachtig- doctoren bezit, en men had het ge luk om haar uit den staat van ver- dooving weder op te wekken. Men vreest echter, dat zij door den zwa- ren val inwendige kneuzing* heeft bekomen en wellicht, indien zij hetleven er afbrengt, voor 't vervolg een jammerlijk voorbeeld zal blijven van de gevaren, waaraan zulk een beroep hen blootstelt, die er zich ten pleiziere van het publiek aan wijden. Wij kunnen ons nooit voorstellen, welk genot er toch1 in is om zulke kunsten te zien maken. Als het koord op één voet van den grond is ge spannen, gaat men niet kijken naar het rijden van kruiwagens er over heen of het dansen van een juffrouw op haar hoofd. Vindt men dan wer kelijk het bewustzijn aangenaam, dat er een ongeluk gebeuren kan. schoon zij uit een oud adellijk ge slacht afkomstig was. Dat is toch iets waarop wij trotsch kunnen zijn, nietwaar? vroeg Hilda onschuldig. Sturm zag haar geërgerd aan: hij kon niet neen en toch ook niet ja zeggen. Het scheen, als wilden zijne kinderen, die tot dusver hem blindelings in zijn ge loof waren gevolgd zich plotseling tegen hem keerden. Toom vervulde zijn hart. Was het billijk, dat deze man, de broe der zijner overleden vrouw, gekomen was, om hem zijn dochter weg te halen? Indien het Hilda geweest was, zou hij het gemakkelijker ver dragen hebben maar Freia, het meisje waarop hij zoo trotsch was geweest het was te veel voor hem, die slag trof hem te zwaar. Met een somber gelaat wendde hij zich tot Hilda: Gij zijt te jong, mijn kind, om De volgende advertentie leest men in het Kaapsche blad Frontier Guardian: «Ik de ondergeteekende Hester Bloem, verklaar alles wat ik gezegd heeft van Hendrina Theron woonachtig op de plaats Basa, in de district Barkly Oost, dat ik lieg, en mijn bek geschender heeft, ik slaat met mijn hand op mijn bek, en zegt bek, bek, jij lieg, alles wat jij gezeg*d heeft van Miss IJ. Theron en haar eer.» Aan de joden in een gedeelte van Rusland is een nieuwe slag* toegebracht, niet krachtens een wet, maar op grond van een speciaal decreet, reeds in 1835 uitgevaardigd. De Senaat heeft namelijk, in ant woord op klachten van den gouver neur van Oostelijk Siberië, generaal Anoetsjine, besloten, dat. overeen komstig het bewuste decreet, den joden wordt verboden distilleerde rijen of slijterijen te houden. Alle joodsche distillateurs en sl.'M van woetki in dat gedeelte van het Keizerrijk ir n hun zaleen binnen een vastgc n termijn lkpiideeren of ze aan i'. tenen overdoen. Op zijne reis naar Yellowstone hebben eenige hengelaars van Ken tucky den president der Vereenigde Staten, die graag hengelt, een prach- tigen hengelstok aangeboden, met een greep van .agaat in geciseleerd goud gemonteerd, en besloten in een étui van alligator-leer, van binnen met zijde en satijn gevoerd. De Spaansche sneltrein naar Frankrijk, die 's nachts te 12 uur uit Barcelona vertrekt, is voor eenige dag*en op 20 KM. afstand van Bar celona, tusschen Mollet en Mont- melo, door een bende roovers over vallen. In den trein bevonden zich, zooals gewoonlijk, twee Rijksveld wachters. Bij het vertrek uit Bar celona stegen vier personen in de coupé, waarin de Rijksveldwachters plaats genomen hadden. Op een on verwacht oogenblik wierpen de vier personen zich op de veldwachters en, voor deze van hunne wapens gebruik konden maken, waren zij ontwapend. Tegelijk werd den ma chinisteen alarmsein gegeven, waar op de trein stilhield, en voor men vermoeden kreeg, werd deze door een twintigtal gewapende personen aangevallen, die de reizigers niet al leen tot overgave van het geld, maar tevens van alle zaken van waarde dwongen. In de coupés eerste en tweede klasse waren 70 ;i 90 pas sagiers gezeten, en het gestolene' bedroeg circa f16.000 in baargeld, de ontvreemde horloges, diamanten en sieraden niet medegerekend, Het grootste deel der passagiers zette de reis voort, eenig-e bleven te Granollers en keerden met den eer sten trein naar Barcelona terug. De sneltrein kwam twee uren te laat te Port-Bon, het grensstation aan. Onmiddellijk zijn een paar bataljons soldaten uitgezonden om de roovers op te sporen. In een nacht van den afge- loopen week brak te Oldeusee (De nemarken) in eene stoomhoutzagerij een brand uit. De directeur woonde met zijn huisgezin vlak bij de zagerij en de brand werd eerst ontdekt, toen hij niet meer te stuiten was en terwijl de familie nog sliep. Eerst nadat de ruiten van buiten waren ingeslagen, ontwaakte men; de vrouw sprong met een klein kind uit het raam, dat ongeveer 10 el boven den grond was. Tot bewust zijn gekomen vertelde zij dat haai man en 3 kinderen nog boven waren. te weten wat eene gelofte is, maar gij begrijpt toch zijnen ernst, niet waar? Met hare schoone, verwonderde oogen zeide zij ja. Gij moet mij eenen eed zwe ren, zeide hij. Ik wil den naam van dezen man niet meer hooren; ik verbied u hem weer te noemen. Zweert mij, dat nooit zijn naam, noch die van het meisje, dat hij heeft medegenomen, over uwe lippen komen zal. Zweer mij dat, Hilda! Bleek en sidderend zag zij hem aan. Ik ben erg bevreesd, zeide zij. Nog nooit in mijn leven heb ili eenen eed gezworen. Geloof mij, ik beloof u van harte dat te doen, wat gij van mij verlangt. Ik zal zeker woord houden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2