DE VLOER DES VADERS, De vloek des Vaders. BUITENLAND. BINNENLAND. Oplage 10000 Ex. Donderdag 13 September 1883. No. 50. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA A1' No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENT IËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité- Et ranger e G. L. DAUBE Co, JOHn. P. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis, Eaubourg Montmartvc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.-, 9.33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41, 9.36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30*, 8.10, 8.40, 9.35,9.49,11.5.11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.-, 11.- Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10. 9.10,10.20*, 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10. 6.20* 7.—, 7-55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7-27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, -4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.28, 8.39,10.18,11.32, 12.19, 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34, 9.6, 10.48, 12.41, 2.15, 3.46, 4.7. 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze ftbonné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het HooffdvMsch vertaald. Haarlem, 12 Sept. '83. Nu de prachtige openbare tus- schenschool op de Ged. Kraaienhor stergracht eenige weken in gebruik is, zal bij menig stadgenoot de vraag oprijzen: Dit gebouw heeft ontzag lijk veel gekost, blijkt het naar even redigheid doelmatig? Op deze vraag* kan ons antwoord niet gunstig zijn. Een rijk front, een trotsche ves tibule, veel bewerkte tusschenschot- ten enz. enz. zijn nn juist geen hoofdvereischten voor goede lokaliteit. Vele en hinderlijke gebreken kle ven dit gebouw in hooge mate aan lo. staat deze school op een druk bevolkte gracht, onmiddellijk aan den weg, zoodat de beweging, het geschreeuw en gerij zeer hinderlijk werken op den geregelden gang van het onderwijs. 2o. benemen de bladerrijke hoo rnen aan sommige lokalen hetnoo- dige licht en hullen ze in een half donker, dat ongunstig werkt op on derwijzers en leerlingen. 3o. laat de luchtverversching in alle lokalen veel te wenschen over 4o. wordt het geluid er zoodanig getemperd (geabsorbeerd) dat er veel krachtsinspanning noodig is, om zich verstaanbaar te maken; 5o. moeten de leerlingen van 't eene lokaal door een ander lokaal FEUILLETON. Naar bet Hoogduitsck van Fr. LEVANTI. 17) Ik heb er meer dan eens aan gedacht en zal het voorzeker ook beproeven. Dat is het ideaal mijns levens, dat ik mijn land op de eêne of andere wijze kan dienen om dan den overigen tijd mijns levens op mijn landgoed door te brengen. Het zou mijn hoogste roem zijn om eene modelboerderij te hebben. Dat is eene schoone eerzucht, zei de de generaal, en ik kan niet anders dan ze van harte mijne goed keuring schenken. Gij zijt dus nog niet van plan om te gaan huwen Gij zult toch eene vrouw behoeven, naar zekere plaats, waar de keizer te voet gaat. 6o. moeten de gladde steenen vloe ren van de vestibule nadeelig wer ken op de gezondheid van die leer lingen, welke gewoon zijn klompen te drag*en. Met het oog op de nog te hou wen scholen meenen wij aan het publiek belang geen ondienst te doen met op deze organische gebreken het oog* te vestigen. Of deskundigen bij den houw van deze school aan het roer hebben gezeten durven wijniet te beoordeelen. BELGIË. Te Antwerpen is de cursus van herhalingsonderwijs voor adspirant- kiezers, die zich aan het eerstko mende examen wenschen te onder werpen, geopend met 550 toehoor ders. De Vlaamsche cursus wordt door 496, de Fransche door 54 ge volgd. Voor het meerendeel zijn het jongelieden, en personen met grijze haren of kale hoofden zijn er zeer schaarsch vertegenwoordigd. Toege laten zijn allen, die zich aanmeldden, ook al hebben zij vroeger niet ge regeld de school bezocht. Gelijk bekend is, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de over gangsbepalingen de beteekenis ge geven, dat deze laatste voorwaarde ook in het overgangstijdperk van 5 jaren geëischt wordt, om na voldoend examen het kiesrecht te kunnen uitoefenen. Worden nu personen, die zich niet op een geregeld schoolbezoek kunnen beroepen, op de kiezerslijsten geplaatst, dan zullen Hoven van appèl, die met de be- dïe in uw huis de honneurs waar neemt, als gij uwe plannen wilt uitvoeren? Gaarne zon ik eerst mijn doel bereikt hebben, gaf Loneck ten antwoord. De generaal zag* hem scherp aan. Gij hebt gelijk, zeide hij eindelijk. Maar vertel me nu eens, hoe moet een meisje er uitzien, dat gij tot eene vrouw zult hegee ren? Loneck lachte. Ik heb mij daarover geen ide aal gevormd. Ik was zeer nieuwsgierig, zeide de generaal, te vernemen, welke eigenschappen gij in een meisje verlangt, dat gij wenscht te huwen. Zoudt gij om schoonheid, geld of maatschappelijke positie huwen Neen, ik zou slechts uit liefde huwen. Om geld zou ik geen hu welijk slipten, ik bezit wat ik noo dig heb. slechting van kiesrechtgeschillen belast zijn, in eerste instantie, en het Hof van cassatie in hoogste ressort moeten beslissen, of 's mi nisters opvatting van art. 40 der nieuwe wet juist is. Het feest te Brussel, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers der rampen op Java en Ischia, werd door heerlijk weder begunstigd. Twee zangverenigin gen, negen militaire en vier bur gerlijke harmonie- en fanfaregezel schappen luisterden in de kiosken van den Vauxhai en het park het feest op. Ten zeven uur werd het geheele park geïllumineerd, en ten 10 ure het prachtig vuurwerk ont stoken. FRANKRIJK. De Temps waarschuwt zijne le zers, niet lichtvaardig geloof te slaan aan hetgeen over een over eenkomst tusschen Frankrijk en China wordt verteld. De Temps zegt op goeden grond te gelooven, dat men zoover nog niet is gevorderd. Het Fransche gouvernement, zegt zij, wenscht eerlijk eene Schikking, strookende met de eer en de belan gen des lands en men mag aan nemen, dat het Chineesche gouver nement door dezelfde gevoelens is bezield, maar er moet nog veel ge beuren, voordat eene overeenstem ming kan worden bereikt. Het Italiaansche blad Fanfulla heeft een inschrijving geopend ten behoeve van de armen van Parijs, ten einde de eendracht tusschen Frankrijk en Italië door een weder- zijdsche hartelijke vriendschap te- bevestigen. De heer Achille Fazzari heeft dadelijk fr. 5000 geschonken. Zijn geleidende brief aan de redactie van genoemd blad luidt als volg*t: «Na het door de slachtoffers der Gaarne zou ik u nog iets vra gen, begon de generaal opnieuw, en ik verzoek u, mij niet voor nieuwsgierig te houden. Ik ken uwe vriendschap voor mij, zeide Loneck, en ik weet zeer goed dat gij niet uit enkel nieuwsgierigheid vraagt. Ik zou graag weten, voer de generaal voort, of gij de koorts der verliefden reeds doorstaan hebt. Neen dat heb ik niet, zeide de jonge man lachend. Mijn hart is geheel vrij en ik hen er zeer blijde om, dat het zoo is. Ik ook, dacht de generaal. Er ontstond eene kleine pauze en de generaal wist niet wat hij weder vragen zou. Loneck vond bijzonder veel ge noegen in bet onderhoud met den ouden militair. Hij kwam half en half op de gedachte dat de genera^ er over dacht weder in het huwe lijk te treden. ramp van Ischia genomen besluit, Frankrijks hulp te weigeren, vind ik de door u geopende inschrijving voor de armen van Parijs alleszins gepast, opdat de weigering niet ge handhaafd en tusschen de twee lan den een hartelijke vriendschap ge vestigd worde. Ik ben zeker, dat de inschrijving met een zoo edel doel gedaan, iederen Italiaan zal bewegen zijn penningsken bij te dragen. In middels zend ik u fr. 5000. doch verklaar tevens dat dit mij niet be letten zal aan den heer Rochefort de som, welke hij voor Ischia heeft overgemaabt, terug te geven, als hij het vraagt.» Ook Menotte Gari baldi gaf een bijdrage. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een correspondent der Daily News deelt omtrent het testament van den graaf van Chambord bijzonderheden mede, die van de vroeger bekend gemaakte afwijken. Van politiek wordt in het stuk niet gesproken; het bevat alleen beschikkingen over de nalatenschap: De graaf bezat aan onroerende goederen: Chambord in Frankrijk, St. Hubert in Hon garije, een landgoed in Galicië, Froiisdorff en een kasteel in Stier marken; verder acht millioen flo rijnen. De Gravin van Chambord heeft het vruchtgebruik van de ge heele nalatenschap, behoudens de later vermelde legaten. Na haar dood komt een derde aan den graaf van Bardi en twee derden aan den hertog van Parma. De beide nichten van den graaf van Chambord, de hertogin van Parma en de groot hertogin van Toscane, krijgen elk een half millioen fres. en de ver- eeniging tot uitbreiding van het katholiek geloof 500,000 fres. Voor den paus moet een kapitaal van 400,000 fres. worden vastgezet; de Er zijn hij zulke liefdesaan gelegenheden nog al veel zwarig heden te overwinnen, voer de generaal eindelijk weer voort. Het voordeel is hoofdzakelijk aan de zijde der mannen. Indien een man een meisje ziet en haar bemint dan be hoeft hij het haar slechts te zeggen, zij kan echter slechts naar haar believen Ja of neen zeggen. Wel zeker, zeide Loneck. Omgekeerd, als een jong meisje eenen man ziet en hem bemint, dan kan zij het hem niet zeggen. Dat is ten minste bij de meisjes in ons vaderland niet in gebruik, zeide von Loneck lachend. Vindt gij het goed dat het zwakke geslacht gedwongen is om een geheim van zijn gevoelen te maken? Ik moet bekennen dat ik de zaak niet gaarne omgekeerd zoude zien, - zeide Loneck. De vrou wen zijn, ik had haast gezegd naar intrest is even groot als de som; die de graaf jaarlijks voor den pie- terspenning afstond. Aan de armen van Parijs zijn 100.000 fres. nage laten en aan de armen der plaats, waar hij is gestorven, 20,000 fres. De legaten aan de armen moeten onmiddellijk worden uitbetaald. Een zekere som is bestemd voor missen. Zijne dienaren ontvangen alle een pensioen. De Spaansche prinsen worden in het testament in het ge heel niet vermeld. DENEMARKEN. Te Kopenhagen heeft den 9n dezer de plechtige inwijding plaats gehad van de Russische kapel. De Keizer en de Keizerin van Rusland, de Koning en de Koningin van Griekenland, de Prins van Wallis en de Koninlijke familie van Dene marken waren daarbij tegenwoordig. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt aan de K. Z. i. d. 10 dezer geseind: Ra- do witz had Vrijdag bij den Sultan eene audiëntie, waaraan hijzonder gewicht wordt gehecht. De Sultan zou namelijk, ter logenstraffing der in omloop gebrachte geruchten, ten stelligste verklaard hebben, dat hij zich aan de Duitsch-Oostennjksche politiek zou houden. Haarlem, 12 September 1883. Het is ons aangenaam te verne men, dat hier ter stede, de verschil lende vereenigingen met kracht zul len optreden, om voor den grooten ramp op Java en Sumatra hulp te verleenen. Vooral juichen wij het plan toe, van de hooggewaardeerde hun instinct slimmer dan de mannen zij bezitten duizend kleine spitsvon digheden, welke wij niet hebben en indien een meisje ongevraagd haar hart wegschenkt dan heeft, zij veel reden om dat te doen vermoeden, zonder dat zij nog genoodzaakt is zich te vernederen. generaal was hopeloos en hulpeloos,- - Ik d<. u vo- dat een meit zeggen, met manieren een j geven dat zij lie.. Indien idat dacht de generaal, Freia het dan niet g Daarop kwam hij t dat zij daartoe te troi liever zou zij sterven cli toe vernederen. Maar h helpen. Zelfs de gravin gezegd, dat eene ongeil de ergste gevolgen kan

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1