Mannen-zangvereeniging Crescen do». Deze met zoo vele lauweren bekranste vereeniging zal, op Vrij dag 21 Sept. in de Groote Zaal der Sociëteit «Vereeniging» een concert geven, ten voordeele der noodlijden den op Java en Sumatra; en om behalve door hare eigene krachten het feest nog luisterrijker te maken hebben de Heeren Emile Blauwaert, te Brussel, en J. J. Rogmans, te Amsterdam, hunne medewerking hieraan toegezegd. iïaarlemsch Mannenkoor «Cres cendo» is er genoeg voor bekend, dat hetgeen zij ten gehoore brengt, schoon is; en wij twijfelen dan ook geenszins dat een ieder dit Concert zal gaan bijwonen, want niets zal aangenamer zijn voor «Crescendo» en meer voor het liefdadig doel mede werken, dan dat de Groote Zaal der «Vereeniging» dien avond, het aantal toehoorders nauwelijks zal kunnen bevatten. Ter gelegenheid van denver jaardag van II. K. H. Prinses Hen drik der Nederlanden, op Vrijdag 14 dezer, zal eene groote parade door het garnizoen worden gehou den. De troepen zullen op het Wil- sonsplein en de Wilhelminastraat opgesteld worden. De gezondheidstoestand dezer gemeente was in Augustus jl, zeer gunstig. Van volgens de wet be smettelijke ziekte werden aangegeven 4 gevallen van mazelen, 3 van roodvonk en 6 van febris typhoïdea, j waarvan één geval met doodelijken afloop. Het sterftecijfer was zeer laag. Ofschoon minder dan in de vorige maand, was de sterfte in het eerste levensjaar zeer hoog, bijna de helft van het totaal der overle denen, dat 74 bedraagt, 5 levenloos aangegeven, daaronder begrepen. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar over deze maand berekend, 20.05. Aan gebrekkige ontwikkeling stierven 3, aan lichaams zwakte 11, aan kanker 2, aan apo plexie 4, aan hersenziekte 3, aan kink hoest 4, aan ziekten der ademhalings organen 10 (waarvan 5 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekte der spijsverteringswerktuigen 18, door onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 32 van 1—5 jaren 11, van 5—14 jaren 3, van 14—20 jaren 1, van 20—50 jaren 8, van 50—65 jaren 2, van 65—80 jaren 11, boven 80 jaren 1. Geboren zijn 80 jongens en 75 meisjes. Gisteren is door de Politie al hier gearresteerd M. B. Bakker, oud 39 jaren, zeevaarder, geboren en wonende te Amsterdam, die sedert Mei van het wachtschip aldaar was gedeserteerd, ter zake waarvan door de Arr. Rechtbank te Amsterdam een bevel van gevangenneming tegen hem was verleend. HH. MM. de Koning en de Ko ningin worden aanstaanden Vrijdag namiddag te half vijf uur, per ex- tra-trein, langs het Rijnspoor in de residentie verwacht. Het gevolg van HH. MM. zal bestaan uit: graaf Dumonceau, adj. eerste secretaris; jonkvrouwe Van de Poll, hofdame; baron Taets van Amerongen van Natewisch, kamer heer; jhr. Van den Bosch, ordon nans-officier en den referendaris van Zr. Ms. kabinet, jhr. Vegelin van Claerbergen. Prinses Wilhelmina, die HH. MM. vergezelt, wordt begeleid door ba- Ik wenschte wel uwe meening te vernemen, zeide hij. Zoudt gij slecht van een meisje denken, dat eene diepe neiging voor eenen man gevoelt, die haar nog nooit een bewijs van liefde heeft geschon ken? Volstrekt niet,antwoordde hij. Ik zal u een voorbeeld geven, ier de generaal ijverig Stel "oor, dat rar on meisje A K haar zoo ,slot van re- fde neemt al en niet alleen zelfs haar leven astigste bedreigd, n onverstandig noe- j.rer vrienden het den u-soon zeide. t tenminste zeer vrien den vriend vinden, teek. dus zulk eene handel- vroeg de generaal. ronnesse Van Heemstra, hofdame- honorair bij IJ. M. de Koningin. HH. MM. zullen vermoedelijk tot in het begin van October in de re sidentie vertoeven, om zich alsdan naar het lustslot het Loo te begeven. Blijkens een Maandagavond bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram is de omvang der ramp, veroorzaakt door de uit barstingen op Ivrakatau, nog niet bekend, maar word alles gedaan om aan de overgebleven bevolking de eerste hulp te verschaffen. De Europeesche ambtenaren en het garnizoen te Telok Beton (Lam- pongs) zijn behouden. De eerste stuurman Ampt en de machinist C. Stolk der gouverne- ments-marine zijn door den vloedgolf omgekomen. De veiligheid van Straat Sunda is voorloopig verzekerd. Het telegram meldt verder, dat den 30en Augustus in Atjeh de luitenant W. J. F. Van Bennekom en een fuselier gesneuveld zijn, doch dat de aanval op het transport glans rijk werd afgeslagen. In de Staatscourant van 12 dezer is opgenomen het verslag aan den minister van oorlog, omtrent de in 1883 te Breda afgelegde eind examens door de officieren, gedeta cheerd bij de eerste afdeeling der Krijgsschool, en door de cadetten van het 4de studiejaar der Kon. Mil. Academie. Bij den minister van buitenl. zaken is ten behoeve der slachtoffers van de jongste ramp in Nederl.-Indië ontvangen lo. van het bestuur der «Eastern Extension Australasia and Chin Te legraph Company«, te Londen, eene som van 250 p. st. 2o. van den heer Van Santen, Nederlandsch vice-consul te Liverpool en zijn gezin, eene gift van 25.4 p. st.; en 3o. van den heer J. W. Königs- warter, dr. jur., te Hannover, Ne derlander van geboorte, eene gift van M. 300. De nieuwe gouverneur der K. M. Akademie heeft de cadetten van het eerste verblijfjaar verboden, lid te worden van de cadetten-societeit, zoomede het bezoeken der koffiehui zen binnen de kom der gemeentein de omgeving zijn door hem eenige koffiehuizen aangewezen, waar de toegang hun geoorloofd is, doch ten strengste werd hun het gebruik van geestrijke dranken verboden. Deze be paling, waardoor weder eenige schei ding tusschen oude en jonge cadetten wordt gebracht, komt velen ge- wenscht voor. Eerlang hoopt men Zaandam telephonisch te verbinden met Am sterdam. Dat sommige stichtingen een vrij groot inkomen hebben is bekend. Voor het eerst sedert vele jaren werd het inkomen van het Zalt-Bommel- sclie gasthuis publiek gemaakt, nu de rekening en verantwoording over 1883, tengevolge van eene geslotene overeenkomst, bij den raad werd ingediend. Over dat jaar beliepen, de inkomsten 36.176.187s, de uit gaven ƒ29.746.85, terwijl er nog een invorderbare achterstand is van ƒ2874.51. Men schrijft aan de L. Crt.: Daar is geen reden om het weer te vertrouwen. Zondag liep de wind door het noorden naar het oosten en Maandag-morgen was hij zuid oost, met een blanke lucht. De barometer, die inmiddels was ge- Indien die man geheel vrij was, zou ik niet weten, wat daar tegen te zeggen viel, zeide Lo- neck ronduit. Den hemel zij dank, dat gij dat zegO zeide de generaalver- licht. Maa: wat heeft dat met mij te - oen0 vroeg Loneck geheel en 1 verbazend. kik ken een meisje, sü...aelde de generaal.... een meisje, dat u bemint en wier leven in gevaar is, omdat zij niet spreken wil. Mij? riep Loneck vol ver bazing uit. Dat kan slechts een misverstand zijn, mijnheer degene- raai. Dat is het niet. Denk maar eens alle meisjes langs die gij kent en gij zult het wel raden. Dat is me onmogelijk, zeide Loneck snel. Nooit heb ik mij veel in gezelschap van dames be rezen, begon des namiddags echter te dalen en de lucht verkondigde uit het zuid-westen verandering. Terstond wordt een gebied van hooge drukking door «depressie» opgevolgd en het weer kenmerkt zich door onbestendigheid. De Sport, meldt, dat bij de internationale harddraverij te Bus- sum, op 28 Juli jl., de derde prijs niet toekwam aan Biegawoymaar aan Emigrant van den heer A. De Graaf. De heer Stechow, eigenaar van Biegawoyheeft den prijs op de eerste aanvrage aan den recht hebbende gezonden. Ter gelegenheid van de wed rennen te Clingendaal zijn den 15den dezer op het Rijnspoor retourbiljet ten le, 2e en 3e klasse Den Haag verkrijgbaar tegen den prijs van een enkele reis. Er moet sprake van zijn om dit jaar te Nijmegen nogmaals wedren nen te houden. In de Luxemburger Ztg. is door den heer L. J. Zelle, oud-officier van het O.-I. leger, een warme op roeping geplaatst om ook het Groot hertogdom op te wekken, aan de inschrijving tot leniging van de ramp in Indië bij te dragen. De Amsterdamsche omnibus- maatschappij is sedert geruimen tijd in onderhandeling met het Gemeente bestuur en de Rijnspoorweg-maat schappij omtrent de doortrekking van het tramspoor van de Sarphatistraat over de Weesperbrug naar het Rijn spoorweg-station. De onderhandelin gen zijn thans zoo ver gevorderd, dat men verwachten mag, weldra dat werk te zullen zien tot stand komen. Nieuwediep. Aan boord van het Ned. barkschip Gebr. Jansen, gevoerd door leapt. Petersen en de vorige week alhier binneng'ekomeu, is een gedeelte der bemanning, door een ons onbekende oorzaak, Maan dag tegen den gezagvoerder in op stand gekomen, waarbij dezen, ter wijl hij zich, op niets verdacht, in de kajuit bevond, door een Rus met een mes belangrijke wonden aan pols en arm werden toegebracht. Onmiddellijk werd de hulp der po litie ingeroepen, aan wier kracht dadig optreden het dan ook is te danken, dat ernstiger ongeregeldhe den achterwege zijn gebleven. De toegebrachte wonden zijn niet le vensgevaarlijk. Veenend'aal. Dank zij de ijve rige bemoeiingen van J. Ilenneveld, brigadier-titulair rijksveldwachter en P. Schoemaker, gemeente-veldwach ter, beiden te dezer plaatse, zijn de daders van de verschillende diefstal len opgespoord, waarvan men den laatsten tijd in deze streken aanhou dend hoorde gewagen en wel in Cornelis, Gerrit en Pieter van Dol- der alhier, respectievelijk oud 17, 15 en 11 jaren. Het veel belovende drietal, dat zijne strooptochten tot zelfs in het op anderhalf uur afstand van hier gelegen «Nederwoud» voort zette, zal zich eerlang voor de recht bank te Arnhem te verantwoorden hebben, wegens het plegen van ver schillende diefstallen, verbreking van afsluiting enz. Geldérmalsen. Het volgende vreemde geval heeft zich in de vorige week alhier voorgedaanEen zeer groote, zwarte Newfoundlandsche hond, die eerstdaags haar geslacht zou vermeerderen, had, zonder dat de eigenaar er iets van wist, een wogen en ik zou me niet kunnen herinneren, dat ik ooit door eene dame bijzonder bevoorrecht ben ge worden. En toch is het zoo, ver klaarde de generaal. Zij bemint u, zooals slechts weinige vrouwen in staat zijn te beminnen. Hoe kunt gij dat weten? vroeg von Loneck verwonderd. Ik heb het -toevallig ontdekt. Nu, ik zou er een lief ding- voor willen missen, dat ik liet niet ont dekt had. Sedert dat oogenblik toch, heb ik geen vroolijk uur weer ge had. Erwin von Loneck zag er bleek en ontroerd uit. Hoe zonderling, dat gij het hebt ontdekt. Zijt gij geheel zeker van uwe zaak? Kan hier dan geen misverstand plaats hebben? Neen, ik kan slechts herhalen, dat ik vurig wenschte het anders te zien. Ik verzeker u, dat ik mij diep gat aan de zijde van een dijk gegraven, met nog eenige loopgra ven bovendien. Dinsdagavond kwam het dier niet thuis. De twee volgende dagen en drie nachten bleef de hond eveneens weg, en eerst Vrijdagochtend vroeg meen den de huisgenooten een jammerend gekreun te hooren. Men begaf zich in de richting van waar het kwam en vond de uitgegraven aarde en zand en vernam duidelijk de stem van den hond. Wat was er gebeurd? De loopgroeve was ingestort, terwijl de hond in het uitgegraven hol was. Schoppen werden spoedig gehaald, en binnen vijf minuten was de hond, die zich zelf levend beg-raven had, verlost door zijn meester. De hond en de gaten vinden dagelijks talrijke toeschouwers aan het stations-koffie huis te Geldermalsen. Beilen. Een welgesteld land bouwer alhier had verkeering gehad met een meisje, minder met aardsche goederen gezegend. De gevolgen dezer verkeering waren niet uitge bleven, doch de landbouwer weigerde haar te trouwen. Zondagavond nu kwam eene g-roote menigte volks bijeen, plaatste eene stroopop op een wagen en trok hier mede naar het huis van den wei gerachtige, onder gezang- en gejoel. De troep, die, ontzaggelijk was aan gegroeid, eischte, dat de man buiten zou komen, waar men dan het mid del dacht te vinden, hem te dwingen, om de belofte af te leggen, dat hij met het meisje zou trouwen. Hij kwam echter niet buiten, waarop de menigte de deur vernielde en eenige glazen inwierp. Na veel geschreeuw en gezang trok eindelijk de troep op bevel van den burgemeester af, echter niet dan na gezegd te hebben, dat men Maan dag zou terugkomen, hetgeen even wel niet zal behoeven te gebeuren, daar de man, na het voorgevallene, aan het meisje een briefje heeft ge schreven, dat hij van plan was met haar te trouwen en dit vervolgens ook mondeling heeft beloofd. Stavoren. Na een reeks van jaren kosteloos onderwijs te hebben verstrekt, was de Raad dezer ge meente thans genoodzaakt school geld te heffen. Zonder dat wilde de betrokken minister art. 49 der Onderwijswet niet op Stavoren toe passen en op eigen krachten kan ze in deze niet voldoende vertrou wen. Gehoor gevende aan den wenk, bepaalde de Raad het schoolgeld op 30 cent per kwartaal en per leerling, on- en minvermogenden vrijstellende. Vlissingen. Twee dochters van den Duitschen kroonprins, HH. KK. HH, de prinsessen Sophie en Margaretha van Pruisen, reizen heden via VlissingenQueensboro naar Engeland, waar zij de gasten zullen zijn van koningin Victoria, haar grootmoeder. 's Hertogenbosch. Door Gedep. Staten is afwijzend beschikt op het bezwaarschrift van den heer J. De Booy, te Breda. Zooals vroe ger is meegedeeld, beweerde de heer De Booy, dat ten onrechte een ver kiezing te zijner vervanging als lid van den Raad der gemeente Breda was uitgeschreven, op grond dat hij wel in staat van faillissement was verkeerd, maar reeds gereha- bilateerd was vóór de nieuwe ver kiezing plaats had. Venloo. Naar aanleiding van het verbod tot invoer van groenten pi Pruisen heeft de Kamer van geheel ongelukkig gevoel, sedert ik die ontdekking deed. Ik wist waar lijk niet, wat ik beginnen moest. Het is mijne vaste overtuiging, dat het meisje sterft, indien hare liefde niet beantwoord wordt. Indien ik niet wist, dat het leven er bij op 't spel stond, zou ik er mij niet in gemengd hebben. Nu ik echter zoo ver gegaan ben wil ik u, indien gij het verlangt, ook den naam van liet meisje noemen. Ik weet niet wat ik zeggen zal, zeide de jonge man, geheel uit 't veld geslagen. Denk er eens over na, voer de generaal voort. Gij zijt geheel vrij, waarom wilt gij het meisje niet gelukkig maken? Indien gij eene andere bemindet, zou het iets anders zijn, maar gij bemint immers geene andere? Neen, zeide von Loneck langzaam, terwijl hij den generaal 0nafge wend in de oogen kevq>Maar koophandel alhier zich gewend tot den minister van buitenlandsche zaken, met verzoek om stappen bij de bevoegde autoriteit te doen, dat dit verbod opgeheven of gewijzigd worde en Nederland alsnog toe trede tot de conventie van Bern. Adressen tot ondersteuning zijn verzonden aan de Kamers van koop handel te Keulen, Neuss en Glad- bach. Henri Conscience. Heden ontviel aan de Nederland- sche letterkunde de groote Vlaam- sche schrijver Henri Conscience, die in honderd werken het volksleven en de geschiedenis van de landen bezuiden de Schelde heeft geteekend naar de natuur. Hij bereikte den gezegenden ouder dom van 71 jaren. Even als alle waarachtig groote mannen was en bleef hij in al zijn grootheid en kracht, de eenvoud in persoon. Dit getuigen vooral zijne woorden, die hij voor ongeveer twee jaren sprak, op het feest dat te zijner eere te Brussel gevierd werd, toen zijn honderdste werk verscheen. Als dankbetuiging voor de weergalooze eerbetuiging, die hij van Noord- en Zuid-Nederland ontving, sprak de zeventigjarige grijsaard met bewogen stem: «Gold dit alles mijn persoon, 't zou zijn om er zinneloos van te worden. Maar ik zet mijn persoon ter zijde, opdat ik mij zou kunnen verheugen in uw werk. 't Is de Vlaamsche beweging, die na 50 jaren strijd, na zooveel opoffering, zooveel moeite, eindelijk tot een welgelukken is gekomen, dat gij in mij vereert. Ik verlang niet, dat men dit welslagen aan mij alleen toe schrijft; want velen hebben met mij me degewerkt. Ik ben geen vernuft, maar Vlaamsche mannen en vrouwen, gij be mint me, (de zaal zakte haast ineen onder het gejubel), niet omdat ge in mij een vernuft ziet, maar omdat mijn hart terug- gaf, wat uw hart gevoelt, omdat mijne werken in onze moedertaal hebben ge schetst uwe liefde tot die taal, tot het vaderland, uwe deugd, uwen gelukkigen echtelijken staat. Ja, Vlaamsche menschen, ik heb nimmer gedroomd van zoo grooten glans; ik heb gestreefd naar iets goeds, naar uwe genegenheid, naar uwe vriend schap, ik heb die verkregeu, ik ben vol daan." Henri Conscience is dood, maar wie zoo geleefd heeft zal niet ster ven in eeuwigheid. GEMENGD NIEUWS. De heeren Van Binkhorst, Neder landsch rechter in de internationale Rechtbank te C'aïro en Mansardi (Italiaansch advocaat vanMansoerah) hebben een uitvoerig rapport uitge bracht over de cliolera-epidemie in Egypte. Plaatsgebrek verhindert ons thans, dat stuk in het breede te resumeeren. Naar het gevoelen ook van die heeren zou de ziekte ont staan zijn door plaatselijke omstan digheden, meer dan eens bij het be gin der epidemie aangewezen, maar toen niet algemeen aangenomen als de bepaalde oorzaken. Een onschuldig kroonprinselijk vermaak. Een voorname dame te Londen, miss Cust, gaf een bal, waarop ook de Prins van Wallis verscheen, die beloofd had den heer Waddington aan de gastvrouw voor te stellen. Dit geschiedde en weldra was men aan het politiseeren, waarbij de gezant niet naliet, de sterkte der Fransche vloot te roemen, waartegen volgens hem, de Engelsche zich niet zeg mij wie het is, ik moet het weten. Geve de hemel, dat ik het goed doe! zeide de generaal. Ik zou mijn leven gaarne voor haar opofferen, want ik heb haar zeer lief, maar als ik haar daardoor op de eene of andere manier bena deel, zou ik het mij zelf nooit ver geven. Zeg het mij. zeide Loneck onstuimig ikik kan het niet raden. Ja, zeide de generaal ern stig, ik zal het u zeggen. Het is mijne nicht, mijne aangenomen dochter die u bemint. Uwe nicht! Freule Freia, riep von Loneck uit. Onmogelijk Haar kunt gij niet meenen. De gravin vertelde mij, dat zij reeds zoo dikwijls aanzoek heeft gehad, als nog geen dame in den omtrek. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2