I) Oplage 10000 Ex. Zaterdag 15 September 1883. No. 58. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. De vloek des Vaders. 19) BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS fc Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Compagnie Gfafafc Pnhlirité Etrangfere 6. L. DA.ÜBE Co. JOHs. 1'. .TONES, Slier., Parijs. 31bis, VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen 1 Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.41*, 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41. 9.36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Van Amsterdam naar Rotterdam. Haarlem. 6.31, 7.53*, S.37, 9.11,10.16, 6.—, 7.—, 7-30*, 8.10, 8.40, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 9.35,9.49,11.5,11.55* 12.15, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10, 6.20* 7.—, 7-55, 8.50, 9.45*. De vert.rekufeii zijn berekend van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 en 2e klasse. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34, 9.6, 10.4S, 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 i&iü, i.o6, o.iv, Ï.iu, o.o, 7-13, 9.12, 10.1, 11. 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.28, 8.39,10.18,11.32, 12.19, 1.32, 3.19, Onze Alien's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft een "besluit genomen, dat een gunstigen indruk zal maken op Duitschland. In aanmerking nemende, dat de Duitsche herfstmanoeuvres dit jaar door de aanwezigheid van vele Prin sen en buitenlandsche Vorsten bui tengewoon belangrijk zullen zijn, worden vijf Fransche officieren daar heen afgevaardigd. Het zijn: de generaal baron de Launay, kolonel Lobau, kapitein Orbion, de ritmees ter de Saulcey en kapitein Golard. De twee laatsten zijn militaire atta chés bij de Fransche ambassade te Berlijn. De directie van het Suez-kanaal heeft op voorstel van den heer Les- seps besloten, van den 1 Jan. 1884 het tarief voor schepen in ballast 2.50 fres. per ton te verlagen en voor rekening der maatschappij de vastgeraakte schepen weder vlot te maken. DUITSCHLAND. Vorst Obolenskoy beeft uit Napels aan de Kreuz Zlg. een brief geschre ven over de bewering, dat in Duitsch land niemand oorlog met Rusland wil. Daarin zegt hij«Ook wij, Rus- Naar bet ïïoogduitsch VAN Fr, LEYAKTI, Gij zijt moede, freule, zeide hij tot haar na eenen dans, terwijl hij haar nog in den arm hield. Kom, ga mede naar huiten in het vriendelijke maanlicht, daar kunt gij uitrusten en u een weinig her stellen. De lucht is zacht en heer lijk. Ja, hoe heerlijk was het buiten! De maan scheen zoo helder en het geïllumineerde park schonk inder daad een tooverachtigen aanblik. Bij een van de grootste fonteinen was een marmeren beeld geplaatst. Hier is mijn lievelingsplekje, sen, wenschen volstrekt geen oorlog met Duitschland, dat sedert eeuwen met ons is bevriend geweest, want hij zou voor beide partijen noodlottig zijn. Maar wij kunnen onze levens belangen in het Oosten niet opgeven. Werp slechts een blik op de kaart! Ziet gij niet, dat Rusland, dit kolos sale rijk van 25 millioen vk. kilo meter slechts een enkelen directen handelsweg voor de onmetelijke Schatten van de oostersche en de transatlantische wereld heeft, name- liik den Bosporus, en dat deze i" de macht is van een andere natie, zoodat onze wereldhandel geheel belemmerd is? Nu vraag ik: zoudt gij als huisheer dulden, dat de sleutel van uw huis in handen van een vreemde was? Daarom zijn de oos tersche oorlogen van Rusland geen aanvallende, maar verdedigingsoor logen. Daarom zal Rusland ook thans, als zijne gewichtigste belangen door de Duitsche politiek mochten worden bedreigd, in weerwil van de zware offers niet aarzelen, tot den oorlog te besluiten.» OOSTENRIJK. In de Duitsche bladen en ook in sommige Engelsche wordt aan de reis van den koning van Spanje naar Oostenrijk en Duitschland eenegroote beteekenis gehecht en wordt zij als een pendant van den reis des konings van Rumenië voorgesteld. In Weener goed ingelichte kringen, zegt de Neue freie Pressewordt dat stellig tegengesproken en vooral wijst men er op, dat de vrijheid van handelen des konings door de Spaansche grond wet zeer nauw is beperkt en dat geene politieke personen in het ge volg des konings zijn. Men gaat te ver, zegt het genoemde blad, als men geheel Europa tot de bondge- nooten van Duitschland en Oosten- zeide Freia. Ik geloof dat dit beeld van Undine een fraai stuk werk is. Hebt gij de elegante hou ding van het hoofd en de sierijk gevormde handen reeds nauwkeurig beschouwd? Zij stonden eenige oogenblikken stil en beschouwden de fontein. Het beeld was inderdaad fraai te noemen. Het meisje van vleesch en bloed echter, zacht door de maan beschenen was eene betooverende verschijning. Langzaam maar zeker maakte de betoovering van 't oogenblik zich van den jongen man meester. Het bewustzijn, dat hij door baar werd bemind, de geur der bloemen, de bekoring van den helderen nacht, hare donkere, fonkelende oogen en de sidderende arm, die op den zijnen rustte dat alles was van invloed op hem en betooverde hem. De nacht is heerlijk, men kan aan niets anders dan aan liefde den ken, zeide hij. rijk wil maken, daar de tegenwoor dige toestand ter bereiking van bet beoogde doel een vredesbolwerk tegen alle aggressieve politiek geheel voldoende is. Wij gelooven niet, dat koning Alfonso, Weenen en Berlijn, bezoekt om een formeel alliantie-tractaat te sluiten, maar het persoonlijk verkeer van den jongen koning met de keizers kan toch de g-oede verstandhouding tusschen Spanje en de verbonden keizerrijken versterken. H^t HonfuQYiu vprnumpvit beeft verboden in Croatie belastin gen met geweld te innen, omdat het zich heeft overtuigd, dat de daar mede belaste ambtenaren oneerlijk zijn. Het gouvernement heeft beloofd, bet geheele administratieve systeem 'te hervormen, maar het verlangt, dat eerst de orde zal zijn hersteld. Uit Ag-ram wordt gemeld, dat de politie daar eenige geheime ver- eenigingen heeft ontdekt, die de op roerige menigte willen gebruiken om de Joden te verdrijven. Het is gebleken, dat geld onder de plun deraars werd uitgedeeld. ITALIË. Men meent te hebben bespeurd, dat de socialisten zeer ijverig in de weer zijn geweest in de provincie Romagna. Er hebben verscheidene oproerige manifestaties plaats gehad. Maandagavond moest de politie te Forli van hare revolvers gebruik makenverscheidene personen wer den gearresteerd. De Paus heeft den kardinaal prefect van de propaganda gelast, dadelijk stappen te doen om te ver nemen of bij de ramp op Java ka tholieke zendelingen gedood werden. Zoo noodig* moet de kardinaal zich met de Nederlandsche regeering in verbinding stellen. Ook wensebt de Paus te weten, over welke middelen de missiën, die aan de ramp ontko men zijn, te beschikken hebben, om aan ben die behouden bleven, hulp te verleenen. De propaganda zal daartoe bijdragen, en de plaatsen des onbeils moeten bezocht worden, opdat zedelijke en stoffelijke bijstand kunne verstrekt worden. ZUID-AFRIKA. Uit Pietennaritzburg wordt aan de Daily News geseind, dat C'etewayo in onderhandel ine is met de Boeren die het gereserveerde grondgebied zijn binnengedrongen en ontsteltenis onder de inboorlingen hebben ge bracht. «Ik kan niet gelooven,» zegt de correspondent, «dat de Koning, tenzij in het uiterste geval, Zoeloe- land zou willen ontvluchten, om aldus het weinige aanzien te ver liezen, dat hij nog bezit.» De Trans vaalsche regeering zal een onderzoek instellen ten opzichte van de beschuldiging, dat de Boeren granen aan de vluchtelingen ont nomen hebben. De vluchtelingen zijn, naar de correspondent verzekert, in Transvaal goed behandeld. Eene gelukkige nacht, zeide zij en haar hoofdje boog zich lang zamerhand voorover tot op hare borst. Hoe duidelijk kan ik uw beeld in 't water zienelke bloem leeft, zeide hij. Zijt gij met dit costuum tevreden? O, zeker, antwoordde zij zacht. Haar hart klopte van liefde en verlangen. Hij kon zoo na in hare nabijheid staan en toch kwam zijn hart haar niet tegemoet? Zij wist niet, dat juist in dit oogenblik zij hem dierbaarder was dan ooit te voren, want toen von Loneck in het water keek en daar den treurig ver langenden blik opving, die hem hare liefde verkondigde, toen werd zijn hart warm. In het volgende oogenblik vatte bij hare hand en terwijl hij zich over haar boog duisterde bij haar de verzen toe, die, door het ruischen van den fontein begeleid, zacht in den nacht weerklonken: Haarlem, 14 September 1883. De geestdrift en ingenomenheid der Haarlemmers bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Hendrik van Prpardon, der Nederlanden, openbaarde zich heden door het uitsteken der vlag gen van de openbare en van een paar particuliere gebouwen alsmede door het bespelen van 't carillon. Het garnizoen speelde soldaatje, wat evenwel maar een korten tijd mocht duren. "Nu is met al zijn jagen, drijven, De heete dag ter rust gebracht, En slechts de koele bronnen blijven Alleen nog ijv'rig in den nacht. Gelijk een diepgevoelde smarte, In maneuschijn zich openbaart, Zoo stijgt uit 't diepste van mijn harte, Een wensch waarop mijn oog steeds staart. Het zwijgt, wat mij des daags steeds kluistert, 'tVerstand verwart, 't gemoed bezwaart; Het is mij of uw mond mij fluistert, Dat aan uw zucht miju aam zich paart. Zij antwoorde niet maar de uit drukking op haar gelaat zeide hem genoeg. In haar hart echter dankte zij den hemel voor het groote geluk. Bemint gij mij Freia? vroeg hij. En hare zachte stem antwoordde Ik heb u bemint van het eerste oogenblik af aan, dat ik u zag. De woorden klonken zacht als liet ruischen van het water en toen zij zweeg, bedekte hij haren mond met vurige kussen. Drie dagen later stonden zij weer 't Is wel mooi en aardig, maar jammer dat dat spelletje zoo ontzag lijk veel geld kost en er zooveel duizenden jongelieden, op den besten leeftijd, aan nuttigen arbeid worden onttrokken. Gelegenheid om ons met de Haar- lemsclie schutters te vermaken, werd niet geschonken. De Prinses, wier verjaardag geheel Nederland op de been brengt, viert haar feest te Potsdam, bij hare ouders, 't Is ons onbekend of in haar vader land van *Ua<r ook overal rade gekommnndeerd wordt. De heer Krelage meent den uit zenders van bloembollen naar Duitschland eenige voorzigtigheid te moeten aanraden en de zendingen voorloopig nog niet naar de Duitsche grenzen te dirigeren, tenzij zij zich vooraf hebben overtuigd dat die aan de daartoe aangewezen grenskan- toren zullen worden doorgelaten. Zijne firma, evenals de meeste andere bloembollenuitzenders, lieeft op aanvrage van het Duitsche Reichs-Amt des Innern een bericht ontvangen, overeenkomende met dat, medegedeeld door den minister van Buitenlandsche Zaken en in de Staats-Courant van 13 dezer voor komende. Het schijnt echter, dat de daarop betrekking hebbende instructien de koninklijk Pruissiscbe grenskantoren nog niet bereikt hebben. Althans den 12den September zond bij het volgende telegram aan den Herrn Obersteuer-Inspecteur te Emmerik: «R. P. Haben Sie scbon Instruc- tionen aus Berlin erhalten um Blu- menzwiebeln ohne Wurzeln mit den Erklarungen im 4 der Yerordnung vom 4 Juli versehen auch ohne Ausnabms-Erlaubnis die Grenze passiren zu lassen» En kreeg bij een telegram te aan de fontein. Het water schitterde nu in het helder zonnelicht. Ik zal altijd veel van deze Undine houden, zeide ze. De gravin beloofde mij er eene photo graph ie van te laten maken en dan zal ik die steeds bewaren. Undine's beminde gaf haar de ziel, gij gaaft mij Wat? vroeg hij zacht toen hij bemerkte dat zij plotseling zweeg. Gij gaaft mij het leven, zeide zij. Geen zweem van twijfel kwam in hare ziel op; zij meende, dat hij haar eveneens beminde als zij hem. Zij was er van overtuigd dat zij de beide halve zielen waren die samen een geheel vormden, verze kerd dat bij eveneens dacht en ge voelde als hij maakte zij geen geheim van hare liefde; zij hield hare woorden niet terug maar opende hem haar geheele hart. Op eene wandeling bracht zij

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1