TE HUUR. BEURSBERICHTEN. 175_- BURGERLIJKE STAND. ADVEHTENTIËN. „Door InspanninjUitspmf de Koopvrouw van Nieuwpoort. TE KOOP aangeboden: zien, die gearresteerd dient te wor den. Zoo moet men afleiden uit een in de Köln. Zeit. voorkomende klacht van een Duitscher, wiens vrouw dit bij een bezoek aan Zutfen overko men is, terwijl zij voor een oogen- blik haar gezelschap uit het oog verloren had. De schrijver beschouwt het gebeurde en de houding der politie, die niet eens verontschuldi gingen maakte toen de waarheid aan het licht kwam, als een staaltje van «Hollandsche manieren.» Zoo erg is het gelukkig hier te lande niet, en vooral een Duitscher zal over het algemeen een gunstig ver schil met zijn eigen land kunnen constateeren, maar niettemin mag de overijlde daad van de Zutfensclie politie niet onopgemerkt blijven. In zeker Friesch dorpje, waar de stembevoegde leden der lierv. gem. weldra zullen worden opge roepen om een nieuwen predikant te kiezen, kreeg', naar aanleiding dezer zaak, een echtpaar twist. De man wilde, naar de N. E. Ct. meldt, op een evangelisclienpred. stemmen, terwijl de vrouw hem wilde dwin gen, geen predikant van strengste richting te kiezen. Nadat van weers zijden alle argumenten waren uit geput en men elkander juist niet al te malsch de waarheid liad gezegd, gaf de man zijne wederhelft een slag om de ooren, waarop deze een pannekoek, die zij bezig' was te bakken; in het vuur wierp. Woedend dat het lekkere hapje zijn mond voorbijging', greep hij den pot, waar in het beslag zich bevond, en stortte in een oogwenk den geheelen inbond op het hoofd en de schouders zijner gade uit, die jammerend de deur uitliep, om zich bij de buren te be klagen. Pannekoeken kwamen er dien middag niet op tafel. Een gezelschap Russische too- neelspelers veroorloofde zich te Sfjewsk, als afsclieidsvoorstelling, de vermetele weelde, om een stuk op te voeren, dat evenmin gedrukt als door de censuur ooit goedge keurd was. Alleen de titel was hekend. Het stuk heette: «de too- neelisten onder elkaar!» Geheel Sfjewsk was uitgeloopen er kon geen muis meer in den schouwburg'. Toen eindelijk het scherm opging zag men het g-eheele gezelschap, dat in half beschonken toestand een aantal bekende ingezetenen van de plaats, die ook in de zaal waren, zat na te doen. Vreeselijk tumult in de zaal, zoodat de politie er aan te pas moest komen. Maar dat hielp niet veel. Plet tooneel en de schermen moesten eerst kort en klein geslagen worden. Toen den volgenden dag' de zaak voor den vrederechter kwam, had deze medelijden met de arme grap penmakers en sprak hen vrij, onder gehoudenheid van onmiddellijk hun biezen te pakken, waaraan met veel opgewektheid voldaan werd. Een schrikkelijken dood is een paar maanden geleden een onbekend man gestorven, die zich in de haven te Hamburg verborgen had tussclien de lading der stoomboot Professor Woermann. Het Hamburger Frem- denblatt deelt daaromtrent eeuige bijzonderheden mede, die tegelijk moeten dienen tot afschrikkend voor beeld van anderen, die gaarne als zoogenaamde «blinde passag'iers» kosteloos de reis naar Engeland of zelfs naar Amerika zouden willen maken. Op 28 Juli vond men bij Little Popo op de westkust van Afrika bij het opruimen van de lading daarin het lijk van een aan allen onbekend manspersoon, die ongeveer 20 jaar oud zal geweest zijn. Uit de om geving van het lijk bleek, dat de levend begravene nog een tijdlang in zijn graf had geleefd. Hij had. voldoende ruimte om zich te be wegen. Verscheidene kisten in zijn nabijheid, die oude jenever bevatten, waren opengebroken en een paar flesschen blijkbaar door den onge- lukkigen geledigd. Tot voedsel had hem een ham gestrekt, die tot op het been toe door hem was afge knaagd. Blijkbaar was de gestorvene te Hamburg in het laadruim geslopen en had hij zich daar laten opsluiten in de meening, dat de boot naar Engeland bestemd was, want als hij had geweten dat zij naar de westkust van Afrika gaan zou, had hij dit zeker wel gelaten. Men stelle zich den toestand van den ongelukkige voor, die meende dat hij na een of twee dagen uit zijn onaangenamen toestand zou worden verlost en die toen zeker van uur tot uur gewacht heeft, of men niet begon te lossen, totdat hij den hongerdood sterven moest. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Gestichtenwet. De minister van Justitie lieeft een zeer uitvoeringe Memorie van Beantwoording ingediend op het voorl. verslag omtrent het tweede sectieonderzoek van het wets ontwerp tot aanwijzing der gestichten, waar hetzij gevangenisstraf hetzij hechte nis wordt ondergaan. Do minister verde digt daarin zijn houding en betoogt, dat de afkeuring over do wijzigingen door hem in 't ontwerp-Modderman gebracht onverdiend is. Hij waarschuwt tegen over drijving omtrent het gewicht van sommige wijzigingen en merkt op, dat geenszins alle bepalingen vau dit ontwerp ecu over wegende beteekenis hebben. Er zijn gewichtige bepalingen, o. a, dat elke arrondissemonts-hoofdplaats voortaan twee gevangenissen moet, hebben, maar dat is een uitvoering van het Strafwetboek. De plaats waar bet gesticht is gevestigd, moge geen onverschillige zaak zijn, meer komt het in ieder geval aan op een deug delijke wijze van verpleging. En daarop heeft dat ontwerp, wat de gevangenissen betreft, zelfs indirect geen betrekking. Na al de beschouwingen der afdeelingeu in een paragraaf te hebben beantwoord, be toogt de minister, met overlegging van teekeningen, dat Leeuwarden werkelijk het meest geschikt is als strafgevangenis, voor namelijk uit een financieel oogpunt, dat hij de toekomst wil uitspraak laten doen, welke bestemming aan de gevangenis te Leiden zal gegeven wordenhandhaaft met aanvoering van verschillende redenen zijn voorstel omtrent de plaats van vestiging der Rijkswerkinrichtingen; zet nader zijn plan uiteen om van Hoorn te maken een noodzakelijke aanvulling van Veenhuizen, een strnlgezicht voor tot opzending van veroordeelde bedelaars en dronkaards, die zich te Veenhuizen misdragen, een depot, van discipline dus, dat te Veenhuizen zou zijn gelegen als men het nieuw moest bouwen, maar thans te Hoorn moet ge zocht worden omdat aldaar een bestaand gebouwd kau worden in gebruik genomen, maar daar niet anders znl zijn ingericht dan casu quo te Veenhuizen het geval zou zijn geweeet. Eindelijk verdedigt de minister nader zijn gevoelen, dat het niet raadzaam is 3.00 a 400 opvoodeliugen in ccn gesticht hij elkaar te plaatsen, maar dit het verre de voorkeur verdient ze over meerdere gestichten te verdeelen, in welk geval Alkmaar en Ommen het meest geschikt zijn, zoodat de Kruisberg dan voor de veroordeelden in gebruik kan blijven. Bij aanneming van bet, voorstel zullen er later zijn 70 gestichten, nl. 33 straf gevangenissen, 30 huizen van bewaring. 4 rijkswerkinrichtingen en 3 rijksopvoe dingsgestichten. Volgens het voorstel-Mod- dennaii zou het totaal later 69 hebben bedragen. De minister berekent eindelijk, dat het financieel verschil tusschen de beide plannen zeer gering is, daar zijn plan i'16,000 goedkooper is. Alleen zal in zijn plan de verkoop van Ommerschnns en Veenhuizen, op 5 ton geschat, niet kun nen plaats liebben. LAATSTE BERICHTEN. HONGKONG, 14 Sept. Tusschen de Fransche troepen en de Zwarte Vlaggen werd te Phonhai, tussclien Iianoï en Sontay een g'evecht ge leverd, dat acht uren aanhield. De Franschen verloren aan gesneuvel den en gekwetsten 2 officieren en 50 man. Het verlies van den vijand wordt op 500 h 600 man geschat. In Canton heerscht groote onge rustheid tengevolge van het aan plakken van oproepingen van het volk, om de huizen der vreemde lingen in brand te steken. SHANGHAI, 14 Sept. Naar men verneemt zijn te Wooshong onge regeldheden uitgebarsten, aange stookt door de leden van het ge heime genootschap van de Witte Lelie. Nadere mededeeling-en des wege zijn niet ontvang'en. De pre sident van het hoogste Engelsche gerechtshof begeeft zich naar Can ton. De Fransche gezant en de Engelsche- gouverneur van Hong kong zijn naar Pekin verrtokken. WEËNEN, 14 Sept. De Keizer heeft den koning van Servië tot kolonel, tevens eigenaar van het 97ste regiment infanterie, en vorst Alexander van Bulgarije tot kolonel van het 6de regiment dragonders benoemd. BERLIJN, 14 Sept. De zeer vrij zinnige reden, door den Duitsehen kroonprins gisteren gehouden, bij gelegenheid van het Lutherfeest heeft in staatkundige kringen een verba zende indruk gemaakt. Dit is mo gelijker het geval met liet voorstel door den heer Windthorst gedaan ter bijeenkomst van Duitsche ka tholieken te Dusseldorf. Genoemde hoofdleider der clericale partij heeft den wensch geuit dat een interna tionale vereenigiug van Katholie ken zal worden gevormd, strekkende ten gunste van het herstel van 't wereldlijk gezag des Pausen. Naar men thans beweert zal de beraamde ontmoeting van den Kei zer van Rusland met den Duitsehen Keizer te Warschau plaats hebben. LONDEN, 14 Sept. Het gerechts hof voor koophandel heeft heden uitspraak gedaan in het proces, door den syndicus ingesteld tegen de ge failleerde Union Générale. Bij dat vonnis worden de drie laatste uit giften tot kapit'aalsvergrooting nietig verklaard, en worden de adminis trateurs veroordeeld tot betaling van 20 millioen. De commissarissen zul len 1,500,000 moeten betalen. Ver worpen is bet verzoek van den syn dicus, om de Maatschappij opgeheven te verklaren. LONDEN. 14 Sept. De New-Yor/i Her (lid bevat een dépêche uitHon- kong, waarin wordt gemeld dat, volgens officieele berichten uit Fran sche bron geput, de Franschen op 1 dezer voorwaarts rukten tot Pallan, op twaalf mijlen van Sontay. Na een gevecht, dat drie dagen aan hield, veroverden zij met de bajonet de positie der «Zwarte Vlag'g'en». Aan den kant der Franschen wer den 2 officieren en 14 man gedood, 3 officieren en 40 man gewond. Aan de zijde der «Zwarte Vlaggen» sneu velden 500 man. Twee kanonnen werden buit gemaakt. Generaal Boosk trok zich naar Hanoi terug, -voin versterking- af te wachten en liet 300 man op de genomen stel lingen achter. PARIJS. 14 Sept. Het Journal Officieel deelt de benoeming- mede van den heer Patenotres tot gezant in China, in de plaats van den lieer Bourée. BERLIJN, 14 Sept. Volgens me- dedeelingen uit Gastein, verbetert de' toestand van den rijkskanselier op zeer bevredigende wijze. PARIJS, 14 Sept.. De Agence IJams weerspreekt ten stelligste de berichten, medegedeeld door de Francede Nationalde Evénément en de Soir, aangaande de gisteren gehouden ministerraad. PARIJS, 14 Sept. In den heden ochtend gehouden ministerraad heeft de heer Challemel verslag gedaan, aangaande de onderhandelingen met China; zij nemen een g'unstig'en loop. Al de leden van de minister raad waren eenstemmig van gevoe len, dat hef zenden van versterkin gen derwaarts dringend wordt g'e- vorderd. Ook ten opzichte van de staatkundige gedragslijn, welke be hoort te worden gevolgd, bestond gelijke omstandigheid, namelijk dat een verzwarende houding- zal wor den aangenomen. RECHTSZAKEN. Aan het postkantoor te 's Ilago heeft zich een persoon een bedrag van fl 7.50 doen uit betalen op een postwissel, waarvoor, zooals later is gebleken, de som ten postkantore aldaar of elders niet was gestort. De man, die op deze wijze liet geld had weten te be machtigen, had den ambtenaar, met de uit betaling belast, een formulier, dat aan ver- eischteu Toldeed, in handen gespeeld. Om den postwissel voor echt te doen door gaan was op het zegel voor betaald recht Tiet postmerk met. datum nagebootst en moest eenig gekrabbel de aan den voet geplaatste handteckening van den ambtenaar der poste rijen voorstellen. Dc bedrijver dezer valschhcid in geschrifte bevindt zich reeds in handen der politie. OUDERWIJS. De min. van binnenlandschc zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie, belast met. het. cxamineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de be oefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dee. 1S7S (Staatsblad no. 222), zal zitting houden op Maandag 1 Oct. e.k. en de volgende dagen, te Utrecht. De afdceling Asseu van Volksonderwijs die in langen tijd geen teeken van leven gaf, vergaderde eergisteravond wederom. Be sloten werd o. a. te gelegener tijd te onder steunen het voorstel der afdec'ing Hoorn, om in plaats van 50 ct. in in 't vervolg 75 et. voor elk lid af te staan aan de algemeeue kas, ten einde het //Volksblad" voortdurend aan elk lid te doen geworden. Verder be sloot men gebruik te maken van de gelegen heid, door net hoofdbestuur aangeboden, om in den loop van den aanstaanden winter een spreekbeurt door een spreker van elders te doen houden. Ten slotte benoemde men een nieuw bestuur, bestaande uit dc beeren J. Doornbos, J. Brals, E. Van llintc. J. Van Houten, dos. d. H. U. Meijboom, G. Stuvel en dr. D. Cohen. De ouders der 30 leerlingen, die te Venloo geen deel meer namen aan de Eran- sche lessen der R. II. B. school, hebben zich tot den Min. gewend met het verzoek om den leeraar voor het Fransch te verplaatsen. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 14 Sept. 1.84 M. boven AP. 4.6S M. onder N. P. Keulen, 14 Sept. 2.0S M. boven 0. Maastricht, 13 Sept. Hoogte der Maas 0.43 boven 0. M. Amsterdam, 14 Sept. 1S83- Prijzen der onderstaande effecten. gcnotcor- pCt. de koers. Nederland. Gert. Werk. Sell. 2l s| 65' 'ir, v 3 77s a 100»/, Hongarije. Obl. Leening 1S67- 95' Goudleeniug 5 821 4 Italib. Obl. Paus. Lecning 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.in nap.(Mei-N 5 651 's zilv.Jan.-Juli) 5 653 4 Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 O 27'8 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen Obl. 1877 Amst. L. 5 98 20 100 5 92 Spanje. Obl. buitenl. 1S67, 1871 75 1' 251 Obl. buit. 1876. 2 45 a //(Perpetuele) 4 543', biunl. f 12500- 25000 1 Obl. biunl. f1000- 5000 l>/.i 24 Turkije. co O 5 I01 4 1869. 6 93/l6 Egypte. Obl. Leen. 1S76. 5 70' N.-Amerika Obl. Ver.-St. 1876. 4:/t 111',. v y 1877. 4 Columbia. Obligation 4' 271 8 Peru. Leeniug 1870 6 15J 8 1S72 - - 5 103 4 Oostenrijk. A and. Nat. Bank. divid. lis» s Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot. Expl. St. spw. Aand. 1523/., 116''4 Cent.spw. gest.Obl. 671 Ind. spw. Aand. 154 Rijn spw. volg. 118 Va Boxtel "Wezel Obl. 4' - 23 Boxtel Wezel Obl. 1S75 5 - Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 52 Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand- Balt. spw. Aand. 8 US'/a 50" JHez Griasi Obl. 5 85s l6 Kiew-Brèat Aand. 5 Kursk Cliark. Obl. f1000. 8 7*/s Morscliansk Syaran Aand 5 59» 4 Riaschk Winsma Aand 5 59 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid 152 N.-York Lake Erie W. S- Aand. 31s 8 1 llinois Cert. Aand. 133 Miss Kansas Texas 7 105" PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f 100 3 lOS3 4 Rotterdam 3 100 Gem. Crediet. 3 94 s/4 Belgie. h Stad Antwer- 3 96 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 101 1860. 5 112 1864. 1403 4 Rusland. 1S64 5 1287/s 1866. 5 1251 4 Geldkoers, prolongatie 4 pCt. stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas 36.50, en middelbare f beiden per 50 kilogr. Leiden, 14 September. Aangevoerd par tijen Goudsche Kaas: ,26.a 33..Derby f26.a 30.50. Leidsche, de 150 kilo, f55 a 63 Edammer f32 a Aanvoer 42 partijen, 1S52 stuks, wegende 11076 kg. Schiedam, 14 Sept. Moutwijn f 13.75, Jene ver f 18.25, Amst. Proef f20.25, Spoeling f 0.50, idem door dc Scbiedamscke Spocling- Verceuiging f0.70. Zwolle, 14 Sept. Boter. Prima le soort f2S.a f 29.50, afwijkende f 25.50 a f 27.50 tweede soort f22.a f24. Meppel, 13 Sept. Boter per vat lc soort f27-— a 28.— 2e id. f24.— a 25,—- 3e id. f22.— a 23.—; per 1' kg. f 1.90 a 2.15. Aangevoerd 14,200 kilo. Drieëndertigste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 16 Sept. 1883, van 2 tot 4 uur, door liet Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MüL- LER, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste A f d e e 1 i n g. 1. Marsch Artist en Ilor- nist". Carlarr. GrextziüS. 2. Ouverture: Une Ronde de NuitPatrib. 3. Potpourri Les Vespers Sieilienne. Verdiarr. M. II. Muller, 4. Duizend en een Nacht. Walzev. Strauss. arr. J. Strating. Tweede Afdeeling'. 5. Ouvertvre; Les Puritains. Donizetti. 6. Para-Marsch, van Pos sum arr. M. II. Muller. 7. Marsch. Potpourri Dunckler. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 14 September. Tabak. Afgedaan 17 pn. Sumatra, merk H C Deli ex Ganymede, op 12 dezer bij inschrijving niet gegund. Aangevoerd per Castella 55 vn. Maryland en 10 vn. Virginie en per Zaandam 6 vn. Kentucky. S p e c e r ij e n. Afgedaan zij u 100 kn. Noten- muscaat en 20 kn. Foelie, aangevoerd per diverse schepen. Margarine. Afgedaan 175 tierces Per fection, 60 tierces Star, 119 tierces AI ay Flower en 30 tierces Anchor. Petroleum, loco f10 E. Tin. geheel onveranderd in prijs. Tarwe zonder noteering, op levering on veranderd Nov. f260. Rogge stil; per 3100 kg. a. c. z. k. Canada f183 Petersburger f134. Noteeriug van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering prijshoudend, Oct.. f167, 16S, Maart f175, 174, Mei f176, Noteering van AIcnne Thole. Koolzaad op 800 kg. Olie zonder handel. Lijnzaad traag. Raapolie flauw, Enrop. dadelijk f42, Bom- bax f401'4. Oct. f393 Oct. Dec. f403 5, 40' Mei f411/., 41' 4. Lijnolie slap; per 100 kg. dadelijk f 211 Oct.. f211,, 2U t. Oct. Dcc. f211',. 213 s, Jan. Mei f223 221 zomer f233 235 s. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Westlandsche Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f 3. a 3.70, Noordwijker Zand fl.70 a 4.Itil- legommer dito f 2.50 a 5.Sassenheimer dito f a Haarlemmer dito f 1.50 a Geldersehe Kralen f a dito Blauwe f2.40 a 2.60, dito Jammen f a dito Fleur fl.SO n dito Muisjes f a Friesch e Hamburgers f a dito Jammen f 1.40 a 1.80, dito Engel sche f 1.30 a 1.40, Zccuwsche Elakkccschc Jammen f 2.a 2.40, dito Spuischo Jam men f2.75 a 2.80. Aanvoer 6000 H.L. Hoorn, 13 Sept.. Kaas: Ter waag gewogen 312 stands, wegende 84,882 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f37.50. Hooi idem f Commissie idem f33.50, middelbare f Zaandam, 13 Sept.. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 45 stapels kleine Kaas en Commissariaat ra Politic te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een bloedkoralen kettingje, een bloedko ralen armband van 4 snoeren, cene portc- monnaie waarin oen stuk van een gouden oorbel, ecne portemonnaie met ocnig geld, ecu armband, een zijden dasje, een wit ge haakt, doekje, een dito mutsje, een kinder kousje, een sigarenkoker met een loterijbriefje, een hangslot met. sleutoltje, een vrouwenlaars, een koperen gewicht, een luijer. een pater noster, een zweep, een dameshandschoen en ecnige losse sleutels. Voorts te bevragen bij Dikkeboom, Korte ITeerenstrsat, eens portemonnaie met, geld en ecu lot, tentoonstelling Amsterdam, bij Meijer Pulinstra. 5 rood, C,*m bloedkoralen armband, bij J. v. d. Wiel, L~VA'knitraat no. 2. een loterijbriefje. Oij Westendorp, horlogemaker, Groote Houtstraat, een granaten armbuud van 3 snoeren en bij vrouw Vork. Hagcstraat no. 39, eeu geit. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een knipmesje en een entouscas. Aangifte is gedaan van het vcrliczeu van een granaten armband van zes snoeren met gouden slotde vinder wordt verzocht deze aan het politiebureau iu de Zijlstraat te depo- neeren. 13 Sept. T. C. B. Immers, geb. Bos, d. J. M. Beere, geb. v. d. Erf, z. 14. M. Peters, geb. Kuipers, z. S. C. Boekelaar, geb. de Meijer, d. OVERLEDEN 12 Sent. At. Dcutckom, r>6 j., vrouw van P. Knc-iinsberg. Tulpenstraat. 13. G van Dam, 26 j.. Keimemcrplein. op Zondag IS September, U li i uil j Oorspronkelijk Drama in vijf Bedrijven. Aanvang 7 ure precies. Aanvang der Dans cursus Oc tober aanstaande. SCHACHELSTRAAT No. 31. J. G. MARTIN JR. Beste Tufsteen en le soort Blau we JPannenvoor den ge ringen prijs van f20 per duizend. Adres: N. SOÊLLAART, Jans- meg 37. Een WINKELHUIS, geschikt voor alle affaires, een SLAGERIJ, te bevragen met franco brieven, on der No. 59 aan bet Bureau van het Ilaarl. Dagblad, KI. Houtstraat 9.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3