Oplage 10000 Ex. Woensdag 19 September 1883. No. 61. DE VLOER DES VADERS, FEUILLETON. De vloek des Vaders. HIWENLAXD. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. AD VERTE NT IËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor bet BuitenlandCompagnie Générale de Publicitd Etraugère G. L. DAUBE Co, JOHN. F. JONES, Sncr., Parijs, 3Ibis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, l.S, 2.40* 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7-13, 7.39* S.41, 9.36, 9.46,9.57,10.25.10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37, 9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7-30*. 8.10, 8.40, 9.35,9.49,11.5,11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.25* 2.30. 3.35, 5.10, 6.20* 7.—, 7.55, S.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.1S, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, S.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, S.35, 10.48, 12.41, 2.15, 3.47, 4.3S, 6.17 7.13, 9.31. Onze Abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar werden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoog duit sch vertaald. Haarlem, 18 September 1883. In eene vereenigde vergadering der beide kamers werd de zitting der Staten-Generaal gisteren geopend; de- beer van Eysiriga presideerde bij deze plechtige gelegenheid. De volgende Troonrede werd door Z. M. den Koning' gehouden. Mijne Heeren! «Met genoegen zie ik de verte genwoordigers van het Nederland- sche volk weder vergaderd om 's lands helang-en te behartigen. «Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden zijn hoogst vriendschappelijk. «De vloot en het leger geven mij reden tot tevredenheid. «De Tentoonstellingte Amsterdam, door bijzondere onderneming in het leven geroepen en door mijne Re geering gesteund, gaf aan de Neder- landsche nijverheid en kunst gelegen heid met die van het buitenland te wedijveren. «De oorlogstoestand in Atjeh vor dert nog steeds groote inspanning van krachten en eene te waardee- ren plichtsvervulling van onze strijd krachten te water en te land. In enkele andere gewesten moesten vijandelijke bewegingen worden be dwongen. «Ook door andere rampen werd Naar het Hoogduitsch VAN Fn LÏYAHTI. 22) De sterren begonnen te schitteren, langzamerhand kwam er rust in de groote stad. Hilda hoorde duidelijk de regelmatige stappen der naclit- wachts; de schaduwen der nacht daalden rondom haar. Zij wist, dat het tijd werd om naar huis te gaan, maar zij kon deze plaats niet ver laten, zonder Freia gezien te hebben. Eindelijk hoorde men het rollen van een rijtuig, lichten verschenen, het rijtuig kwam nader, een bediende klom van. den bok en opende het portier: eerst klom de generaal er uit, daarna kwam Freia. Zij zag Nederl.-Indië bezocht. In eenige ge westen heerschten ziekten van men- schen en vee, en eene bijna voor- beeldelooze vulcanische uitbarsting verwoestte een deel van westelijk Java en van Sumatra's Zuidkust. «Het medelijden met hen, die door deze ramp alles hebben verloren, toonde zich reeds door milde wel daden, aan de veerkracht bij mijne Regeering en de Volksvertegenwoor digers vereischt, om de ondervonden bezwaren te hoven te komen, ver trouw ik, dat het niet zal ontbreken. «De Kolonie Suriname ondervindt meer en meer de belangstelling, dienstig tot het ontwikkelen van hare bronnen van welvaart. «Mijne aandacht is gevestigd op gevolg'en, die voor de Kolonie Cura cao te wachten zijn van de door graving der landengte van Panama. «Eene onmisbare versterking van 's Rijks inkomsten zal U worden voorgesteld. «Weldra zullen U wetsontwerpen bereiken, strekkende om de invoering van het Wetboek van Strafrecht mogelijk te maken. «Ook aan andere belangrijke on derwerpen ter behandeling, zal het U niet ontbreken. «Met het onderzoek, van welke bepalingen der grondwet herziening raadzaam is, houdt de door mij be noemde Staatscommissie zich bezig. «Moge God's onmisbare zegen rusten op onzen gemeenschappelijken arbeid tot bevordering van het heil des vaderlands. «Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend». Haarlem, 18 Sept. 1883. Alhier heeft zich eene commissie het schoone gezicht in een' witten, kanten sluier gehuld. Freia maakte lachend eene opmerking toen zij op het trottoir stapte en Hilda zag, dat zij eenige purperroode bloemen in de hand hield. Een oogenblik later was zij verdwenen. Toen trad Hilda te voorschijn en tikte den bediende op den arm. Ik wil u eenen gulden geven voor de bloemen, welke die dame in de hand hield. Zoudt gij ze mij kunnen brengen, indien ik wachtte De bediende zag haar vol verba zing aan. Het licht viel op Hilda's gelaat en de man scheen een wei nig in de war te geraken. Waartoe zijt gijzenoodig? vroeg hij. Wat gaat n dat aan? Ik zou ze gaarne hebben. Verlies geen tijd en breng ze mij als gij kunt. Ja, ziet 'gij, zeide de be diende, die dame is onze freule en ik zou haar geen leed willen gevormd met het doel om bijdragen in te zamelen voor de noodlijdenden door de ramp, waardoor onlangs een gedeelte van Java en Sumatra ge troffen is. De commissie bestaat uit de navolgende heeren: mr. E. A. Jordens, burgemeester, voorzitter; jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal; mr. C. J. F. Mirandolle, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal: mr. D. L. F. de Pauly, gewezeii president van het Hoog gerechtshof in Ned.-Indië, thesaurier; mr. S. J. A. van Walchren, pres. der arr. rechtbank; A. van Stralen, lid van Gedep. Staten van Noord- Holland C. J. G. de Booy, notaris; Joh. de Breuk, lid der firma Zocher en V. Schneevoogt; Jo. de Vries, leeraar bij de Doopsgez, gemeente; J. J. Beynes, fabrikant; mr. J. C. van Eyk, O.-I. ambtenaar met verlof, secretaris. Spoedig zal deze com missie een beroep doen op de wel dadigheid van Haarlem's ingeze tenen, Naar wij vernemen zal het ge mengd koor van de Maatschappij tot bevordering van Toonkust hier ter stede, op het eerste concert in den aanstaanden winter, ten gehoore brengen «Het verloren Paradijs», van Rubinstein. Z. M. de Koning heeft gister voormiddag beëedigd de leden der Staten-Generaal, voor zoover aan wezig, die hij de periodieke en bui tengewone verkiezingen in dit jaar herkozen of benoemd zijn. De plechtigheid van de opening der zitting door Z. M. den Koning liep in ongestoorde orde af. Er waren naar aanleiding van loopende ge ruchten, door justitie en politie bij zondere voorzorgsmaatregelen g'eno- berokkenen. Maar. als gij de bloe men tot niets verkeerds wenscht te gebruiken, zal ik ze u halen. Wacht hier maar even, dadelijk ben ik weer hier. Freia had de bloemen in den cor ridor op eene tafel laten liggen. De bediende nam ze en bracht ze aan Hilda. Hier, zeide hij kortaf en in het volgende oogenblik had hij van Hilda het beloofde geld ont vangen. Zij hield de verwelkende bloemen in de hand. Hoe beminde zij haren schat! Hoe kuste zij die bloemen. Freia had ze in de hand gehad, misschien hadden hare lip pen ze aangeraakt. Snel begaf zij zich naar huis en kwam gelukkig voor haren vader aan. Heimelijk beloofde zij zich zelf, dat zij haren tocht spoedig eens weder herhalen wilde. Indien zij Freia slechts tweemaal per week mocht zien, zou haar dat oor veel men, ter voorkoming van ordever storing. Blijkens een opgave van den Manchester Guardian worden de po gingen van de commissie, die zich te Manchester heeft gevormd ter ver zameling van giften voor de slacht offers te Krakatau, met gunstig ge volg bekroond. Op de eerste lijst, in den Manchester Guardian mee gedeeld, werd reeds voor bijna 800 pd. st. geteekend. Van luit. Hovgaard, den com mandant van de Dymphna is door den Kopenhaagschen reeder Gamél een brief ontvangen, gedateerd 1 Augustus, die eenige nadere bijzon derheden bevat omtrent het weder varen van de poolreizigers. De man schappen van de Varna zijn van de komst der lente af op de Dymphna aan boord geweest. Door een groot gedeelte van de proviand op het dek te plaatsen, om het tusschendek en den achtersten overbouw tot logies te kunnen bezigen, gelukte het, zooveel ruimte te maken, dat er geen gevaar voor de gezondheid was. Er is zelfs geen zweem van scheurbuik geweest, niettegenstaande een man in de maand April 3 weken in de kooi moest liggen wegens ontsteking in den onderbuik. Daarentegen stierf de bootsman der VarnaC. Nielsen, op den tweeden Pinksterdag, 57 jaar oud. De meermalen geuitte klacht over het stof, waaraan reizigers in spoortreinen hier te lande bloot staan vindt thans een echo in de Frank furter Zeitungdie speciaal het oog heeft op den Rijnspoorweg. De een voudige en weinig kostbare maat regel om de spoorwegen te bedek ken met gruis van keien, schijnt bij de Nederlandsche Spoorweg-Maat schappijen nog steeds te sluiten op 't onoverkomelijk bezwaar van moeite en zorgen schadeloos stellen. Hare vreugde werd echter spoedig vernietigd. Gottfried Sturm was met zijn verblijf in de stad niet tevreden en zijne gezondheid werd gaande weg minder. Hij rustte niet, voor hij de groote stad achter den rug had en weder zijn landelijk tehuis had betrokken. Kort voor den tijd, dat Sturm in de residentie kwam, was er een schilder door de plaats gekomen, waar hij met zijne dochter woonde. Hij zag haar en ontwierp eene uit muntende schets van haar gelaat. Later gebruikte hij die tot eene groote schilderij en bracht die naar eene tentoonstelling in de hoofdstad. Het was een der fraaiste stukken. Het stelde een landschap voor bij opgaande zon, de boomen en bloe men schenen als uit den slaap ont waakt, vogels vlogen door de lucht en in een geopend venster tusschen bladeren en bloemen ontwaarde men onverschilligheid voor al wat niet rechtstreeks in verband staat met het dividend. (22. Nbl.) Amsterdam. De hoofdcom missaris van politie waarschuwt in het Alg. Folitieblad tegen zekeren G. De Jong J.H.zn., wonende in de Spaarndammerstraat 6. die er zijn werk van maakt op aanvragen om hypotheken of geld, in couranten geplaatst, aanbiedingen te doen en zich voor kosten van door hem te houden taxatie van het in onderpand aangebodene, geld te doen overzen den. In sommige zijner brieven sluit hij g-emakshalve een postwissel-for mulier in. Heeft hij geld ontvangen, dan weet hij zich door uitvluchten van de zaak af te maken en blijft hij in gebreke het gezonden geld terug te geven. Terschelling. Met groote in genomenheid konden wij meermalen spreken over de zorg, welke de overheden dragen voor den goeden toestond dezer haven. Vooral voor de kleinere schuiten zijn thans weer belangrijke verbeteringen aan gebracht, door het verlengen van de bestaande en het houwen van een eind steiger. Ware het ons ver gund iets te verzoeken, dan zou het dit zijn, dat men ook spoedig de haven wat dieper trachtte te maken. Ervaringen uit den laatsten tijd zouden dit verzoek wettigen. Het stoomschip Burgemeester Den Tex, kapt. Graadt van Rog gen, is Zaterdag voormiddag 10 uur uit de Rietlanden naar Batavia vertrokken. Sonnemann's kapel liet zich daarbij weder hooren als naar gewoonte. De gouverneur van Vlaan deren, die van daar tot IJmuiden met het stoomschip medeging, werd met de Brabanconne begroet. een allerliefst meisjesgeiaat, als een morgengroet aan de ontwakende na tuur. Het gezicht Hilda's por tret glimlachte vriendelijk en zag er zoo frisch en teeder uit als eene pas ontloken roos. Freia en Erwin waren naar de tentoonstelling gegaan. Zij hield ont zettend veel van schilderijen. Hebt gij reeds dit fraaie stuk gezien? vroeg Erwin von Loneck. Morgengroetheet het. Als gij 't niet hebt bekeken, kom dan hier heen. Zie, dat gelaat is mijn ideaal, het schoonste wat men zich voor stellen kan. Freia bezag het ernstig en bedacht hij zich zelf, hoezeer het op Hilda geleek. Het is inderdaad een lief ge zicht, zeide zij bedaard en be dacht ondertusschen of Hilda, waarop die tiguur zooveel geleek, zoo schoon zou geworden zijn. Hoor eens, Freia, me dunkt

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1