BUITENLAND. BINNENLAND. GROOT-BRITTANNIE. Een heftige twist is tusschen Par- nell en O'Donnell, den grootsten schreeuwer van de Iersche fractie in het Lagerhuis, uitgebroken. Parnells orgaan noemt den afgevaardigde van Dungarvan een hansworst, die wel geestig is, maar dien niemand ernstig opvat. In den laatsten tijd heeft hij van zijn voorrecht als grap penmaker misbruik gemaakt om «met giftige wapenen te spelen en verraderlijk te wonden.» De twist is ontstaan naar aanleiding van een voorstel van den heer O'Donnell, een Iersch parlement te Dublin bij een te roepen zonder Engelands goed keuring af te wachten. DU1TSCHLAND. Na de invoering der wet op de kustvaart is de vraag gerezen, of buitenlandsche lichterschepen op de rivieren moeten worden toegelaten. Verschillende kamers van koophan del, zoo verneemt de Elb. Zeitung hebben op die vraag een bevestigend antwoord gegeven, o. a. die van Oost-Friesland en Papenburg, voor zoover betreft de toelating van Ne- derlandsche lichterschepen op de Eems. Er moet zoo luidt het in haar rapport wel degelijk onder scheid worden gemaakt tusschen lichterdiensten en de vrachtvaart tusschen twee Duitsche havens. De kustvaart is gegrond op een geheel op zichzelve staande transactie over goederen tusschen twee Duitsche plaatsen, waarbij, afgescheiden van het eventueel daarmede in verband staande vervoer te land, het bedrijf der kustvaartuigen een integreerend hoofdbestanddeel der geheele onder neming uitmaakt. Daarentegen is het werk der lichterschepen altoos iets toevalligs, onverschillig of het wordt verricht wegens feitelijken nood (stranding), dan wel omdat de diepte der haven niet toereikend is voor dien diepgang van het hoofdschip. De lading aan boord van het laatst genoemde vaartuig is het voorwerp der eigenlijke transactie, en de kust vaart wet slaat dus alleen op den aard der reis van dat schip. De werkzaamheden van een lichterschip staan vrij gelijk met het werk van een veerman, die zorgt voor het overbrengen der goederen van en naar de kade. Even als die man doet de lichter dienst tusschen twee pun ten in ééne en dezelfde haven. Het belang van het verkeer vereischt ten stelligste de toelating van lich terschepen. Van bestrijding eener concurrentie der buiten! schippers, mag ten opzichte van die vaartui gen geen sprake zijn. Het is nog niet bekend, zegt de correspondent, of de regeering met deze zienswijze instemt, en er dienovereenkomstig instruction zijn gegeven aan de autoriteiten, die met het toezicht op ie uitvoering der genoemde wet zijn belast. ZWITSERLAND. Het te Bern gehouden congres van het «Internationale Verbond voor vrede en vrijheid» heeft motiën aan genomen, waarbij1. de onzijdig- verklaring van Denemarken, Zweden en Noorwegen alsmede van den Do- oau voor dat gedeelte der rivier het welk zich beneden de IJzeren Poorten bevindt, noodig wordt verklaard; 2. Ie wensch wordt uitgesproken, dat in de Donau-commissie al de oever- lat zij het niet waagde, hare oogen weer tot hem op te slaan. Niet te huis? herhaalde von Loneck. Dat spijt mij zeer. 3-aarne had ik hem van avond ge- rien; ik heb mij daartoe nog eene .ange wandeling getroost. Wilt gij nij toestaan te wachten tot hij te- •ug komt? Zij keek eerst een weinig ver egen rond, maar begreep wel spoe- lig, dat het toch onmogelijk was )in neen te zeggen. Ook scheen het laar eenigszins te streelen, dat haar rader zulk een deftig bezoek ontving. Gij kunt wachten, mijnheer, ndien het u aangenaam is, zeidé nj, maar ik weet volstrekt niet, vanneer mijn vader tehuis komt. Indien gij het veroorlooft, dan vil ik dat er maar op wagen, :eide hij. Hij zette zich neder op de bank, [ie het dichtst aan de zee stond, rroote golven rolden naar het strand, staten op den voet van gelijkheid mogen vertegenwoordigd zijn. Af schrift dezer besluiten zal aan al de regeeringen en wetgevende lichamen in Europa en Amerika gezonden worden. KAAP DE GOEDE HOOP. Het bericht, dat het gouvernement van Natal aan Cetewayo een ulti matum heeft gezonden, waarin wordt geëischt, dat hij zich met zijne vol gelingen aan den Engelschen com missaris te Ekove zal overgeven, wordt uit Durban tegengesproken. Haarlem, 22 Sept. 1883. Gisterenavond opende de Haar- lemsche Mannen-Zangvereeniging «Crescendo» op waardige wijze het seizoen voor de kunstavonden, met een concert ten voordeele der noodlij denden in onzen Indischen Archipel. En om dit schoone doel, èn om het schoone, waarop deze jeugdige, krachtige Vereeniging haar publiek weet te onthalen, had de groote muziekzaal der societ. «Vereeniging» bijna te klein doen worden voor de talrijk opgekomenen. 't Was een schoone avond! «Crescendo» zong uitstekend, niet het minste in Sauls Lierzangvan Gevaert en in het slotnommer ÏLgmne an die Musikvan Lachner. Wat het stuk Columbusvan den energieken Directeur, den heer N. H. Andriessen betreft, het geheel maakt een treffen- den indruk, vooral in de koren. De solo's wilden ons minder bevallen. De slotstrofen evenwel waren over weldigend. HetLandLand en het Hallelujah zijn uitstekend gedacht. De beide solisten, de Heeren E. Blauwaert en J. J. Rogmans, zijn oude bekenden. Bij hun optreden merkte men al dadelijk, dat zii hoog bij ons Haarlemmers staan aange schreven. Daverende applaus dankten beide heeren voor hun schoonen zang. Verbazend is het geheugen en de techniek van den heer C. Andries sen Jr. De door hem voorgedragen Hoch- zeitmarsch und Elfenreigenvan MendelssohnLiszt doen ons ver wachten, dat hij op muzikaal gebied eenschoone toekomst te gemoet gaat. Een schoon programma, prachtig uitgevoerd, een ruime bijdrage tot leniging van veel lijdens, zietdaar het doel dat «Crescendo» gisteren volkomen heeft bereikt. Gisteren zijn alhier aangekomen een 50-tal ingenieurs, meest Fran- schen. Zij bezichtigden de Groote Kerk, het museum op het raad huis, de Haarlemmermeer en de havenwerken te IJmuiden, bege leid door jhr. Van de Poll, dijk graaf van den Haarlemmermeer polder. Z. M. de Koning heeft gisteren middag te 5 ure de commissie uit de Eerste Kamer ontvangen, belast met de overhandiging van haar Adres van Antwoord. De commissie met den voorzitter der Kamer aan haar hoofd, werd met het gebruikelijk ceremonieel naar- en van het Paleis geleid De Koning en Koningin hebben gisterennamiddag met den hertog en de hertogin ran Albani een rij toer gedaan in open landauer door de wind was frisch en de zon scheen helder op de zee en op den groenen heuvel aan het strand. Een gevoel van teederheid, van geluk, kwam over hem, zooals hij het nog nooit had gevoeld. Eenige minuten zaten beiden stil. Hilda hief hare oogen niet van haar werk op en hij verwonderde zich er over, dat de tegenwoordigheid van een meisje, hem zoo overweldi gen kon. Niemand had zeker een duidelijker gevoel van eer dan Erwin von Loneck, maar zonder dat hij het vermoedde, drong de zoete gloed der liefde binnen en nestelde zich. in zijn hart, voor hij wist, dat zij aanwezig was. Ik hoorde u verleden Zond.ag in de kerk zingen, zeide hij. -- Ik woon voor eenigen tijd in#de buurt. Gij hebt eene wonderbaarlijk fraaie stem, ik was er totaal door verrukt. Ik houd veel van muziek. gaf zij ten antwoord, en zing de stad, het bosch en door Scheve- ningen. Een oppassend jongman, 25 jaar oud, afkomstig van Assendelft, is gisteren door een baggermolen onder Spaarndam zoodanig verwond, dat hij, naar het gasthuis te Haarlem overgebracht zijnde, heden aan de gevolgen is overleden. Onze Haagsche correspondent seint, dat het bericht der Belgische bladen, omtrent een tolverbond dat tusschen België en Nederland geslo ten zou worden, geheel en al onge grond is. Alg. HM. Eergisteravond is door de com missie van de Vde sectie der Ten toonstelling (congressen en voor drachten) eene soiree gegeven, die door vele congresledeu met hunne dames werd bijgewoond. Ook de Chi- neeschegezantenzijnegemalinwaren tegenwoordig. De zalen van den heer Couturier, waar dit feest gegeven werd, en die zich voor zulke gezel lige bijeenkomsten zoo bijzonder goed leenen, waren keurig versierd. Er heerschte een prettige stemming en ten slotte werd gedanst. Men scheidde onder den indruk, dat de commissie genoegen had van de moeite die zij zich gaf, om den vreemdelingen en den van buiten ge komen congresleden aangenaam te zijn. Door bemiddeling van de Ne- derlandsche Handelmaatschappij, is gisteren weder f 16,000 overge maakt aan de plaatselijke Commis sie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve ƒ153000. Schiedam. Alhier zijn Don derdag onteigend om te worden af gemaakt, als verdacht, van long ziekte, 23 runderen, als: 13 van J. Hoogeboezen, 5 van T. Van der Burg, 4 van J. Van Berkel en 1 van K. Van Heyningen, alle veehouders alhier. Rotterdam. De firma Chabot en Andres alhier, heeft voor het uit zoeken van koffie reeds 400 werk sters in dienst, welk getal zij zich voorstelt in een nieuwe fabriek op het Noordereiland aldaar tot het dubbele uit te breiden. Met 1 Oct. treedt de nieuwe fabriek in werking. Gedurende de pokken-epidemie heb ben de heeren Chabot en Andres al hun arbeiders laten vaccineeren, met re vaccineeren, met het gunstig ge volg, dat onder die werksters na die vaccinatie geen enkel geval van pokken voorkwam. Thans wordt niemand meer, zonder voldoend be-! wijs van inenting, aangenomen. Utrecht. Op het perron van het station Oosterspoor heerschte gisteren ochtend eene ongewone drukte, veroorzaakt door de giste ren avond hier bekend geworden tijding, dat de Noordpoolvaarders zouden arriveeren. Dientengevolge hadden tal van belangstellenden, vrienden en familieleden, alsmede verschillende autoriteiten, zich op 't perron verzameld, terwijl in de stad in verschillende huizen den driekleur was uitgestoken. Bij aankomst van den trein, ver drong men zich als 't ware om den koenen reizigers reeds dadelijk bij hunne aankomst, het welkom toe te roepen en hun de hand te druk ken. Uit den trein stapten ook mevr. Snellen, die haren echtge noot, en de heeren Volck, Van Has selt en Kramps, die de leden der expeditie in 't algemeen waren tegemoet gereisd. Zooals men weet bestond deze expedite uit: staf: aan- gaarne, het is het eenige genoegen in mijn leven. Ik vergeet al het andere als ik zing. Is er veel in uw leven, dat gij gaarne wilt vergeten? vroeg hij. In zulk een jong leven als het uwe zal toch wel niet zooveel te vergeten zijn. Hare gedachten dwaalden naar Freia. Niemand in de geheele wereld had zooveel te vergeten al juist zij. Ik. weet het niet nauwkeu rig, antwoordde zij, er zijn dingen, waaraan ik gaarne minder zou denken, als ik er maar toe in staat was. Ik had niet gedacht, dat gij eenig verdriet in uw leven ondervonden hadt. Gij zijt jong en op uw gelaat ligt de geheele vroolijkheid der jeugd. Zij glimlachte blozend, toen zij in zijne oogen zag, die vol bewon- dering op haar rustten. Daarop sprak hij met haar over voerder dr. Maurits Snellen; luit. ter zee L. A. II. Lamie; genees kundige: H. J. Kremer, arts; J. Mar. Ruys; H. Ekema, beidde doc torandi. Hulppersoneel: timmerman: Svend Pedersen (reeds te Dront- heim, zijn woonplaats aan wal ge zet); machinist en apotheker A. A. D. Van Dolder; kok en bakker: J. De Bruin; stuurman: C. M. Beut- ler; stoker en matroos: J. B. Stap per. Te midden van den drang van menschen kwam men in de vesti bule van het station, waar de ex peditie zich in een kring plaatste en haar door prof. Buys Ballot het welkom nogmaals werd toegeroe pen. Een driewerf hoera volg'de op zijne toespraak, en toen de noodige stilte weder was gekomen, trad dr. Snellen voor en betuigde zijn har- telijkeu dank voor de woorden, tot hem en zijne volgelingen gericht, «'t Is waar», zoo sprak hij, «niet altijd was onze taak gemakkelijk, maar wij waren daar eenmaal, en hebben toen ook getracht om zoo veel mogelijk te doen. Maar alle moeite en alle gevaar zegt niets meer, nu wij zulk eene schitteren de belooning zien in de bewijzen van sympathie, die ons allerwege gebracht zijn. In Noorwegen, in Denemarken, in Duitschland, over al waar wij kwamen, werden ons bewijzen van sympathie gebracht, maar zooveel belangstelling als hier zagen wij nergens. «Als chef der expeditie rest mij,» sprak de heer Snellen verder, «hier nog een plicht. Eindelijk mannen! zijn wij hier weder thuis, in de stad van ons meteorologisch observatorium. On ze taak is hiermede afgeloopen. Hebt allen dank voor de toewijding die gij aan de taak, u toevertrouwd, gebracht hebt. En hiermede ont bind ik de expeditie!» Opnieuw een herhaald gejuich, terwijl men zich daarna naar buiten begaf, waar rijtuigen gereed ston den, om de leden der expeditie daar 't observatorium te brengen. De meesten echter verkozen een voetgang boven een rit, omdat zij zich zoo gaarne wilden bezig hou den met hunne betrekkingen, die zich mede daar vereenigd hadden. Van 't verhandelde in het ob servatorium valt weinig mee te dee- len. Dit bepaalde zich hoofdzake lijk tot eenige huishoudelijke zaken en financieele aangelegenheden. De leden der expeditie zagen er allen flink en krachtig uit. Zoowel uit de kern der burgerij, als uit de geleerde en kunsttenaars wereld, zoo hier als elders hebben zich reeds op dit oogenblik ruim 60 personen aangemeld tot deelne ming aan het huldebetoon aan onze Noordpoolreizigers en aan de hee ren prof. Buys Ballot, Gamél en Volsk, dat Zaterdag 29 Sept. e, k. in de zalen van het park Tivoli alhier zal plaats hebben. (U. D.) In zake de bekende treurige baldadigheden op het Munsterkerk hof alhier, wordt ons medegedeeld, dat de stukken door de rechtbank in raadkamer zijn onderzocht en daarna aan den rechter van instructie teruggezonden met bevel, een onder zoek in te stellen naar een gebleken contradictie in de beide rapporten van de geneeskundigen. De heeren Talma en Brondgeest moeten in hun rapport tot een voor de studenten zeer bezwarende conclusie komen. {N. v. d. D.) de plaats, over de zee, over haren vader en was verrukt over het vuur, waarmede zij van hem sprak. Toen hare bedeesdheid een weinig gewe ken was, sprak zij openhartig met hem, zoodat haar geheel vriende lijk, opofferingsgezind gemoed voor hem open lag. Zij vereerde haren vader en het was treffend, haar over hem te hooren spreken. Zijne onte vredenheid, zijne bittere natuur, zijne lichtgeraaktheid, niets kon hare ver eering van haren vader verminde ren: zij was er van overtuigd, dat alles, wat haar vader zeide, op goede gronden steunde. Het was zeer be grijpelijk, dat hij zich gekrenkt ge voelde, de wereld was ook meer dan wreed jegens hem. Wie zijnen vader zoo bemint als zij het doet, dacht Erwin von Loneck, die moet toch een goed hart bezitten. Hij vertelde haar van de schilderij op di tentoonstelling; het deed haar Dr. Johannes van Vloten. Heden middag overleed, na een korte doch hevige ziekte. Dr. Johan nes van Vloten. Zijn afsterven is voor Haarlem een groot verlies. Niet talrijk zijn de mannen, zooals hij er een was. Degelijke kennis en groote wetenschap gaan zelden gepaard met een zoo onvermoeide werkkracht, als hij bezat. Hij leefde meer voor anderen, dan voor zich zelf, de vruchten van zijn onderzoek hield hij niet onder zich. De Vader- landsche studie, vooral die van de Geschiedenis van ons Volk en onzer Letterkunde, heeft veel aan hem te danken. Hij heeft èn op dit,èn op ander gebied veler gezichtskring verruimd. En wat hij wist, en wat hij vond, stond anderen ten dienste. Hij was vrijgevig met zijn kennis, en onuit puttelijk in hulpvaardigheid. Niet alleen geleerden stond hij ter zijde bij hun onderzoek, maar hij wist verborgen talenten op te merken en voort te helpen op den goeden weg. Menig ontwikkeld man in Nederland en daar buiten, dankt wat hij ge worden is aan van Vloten's scherpen blik, aan van Vloten's behulpzame hand. Maar hij was meer dan een man van wetenschap en kennis. Hij was een man met een edel hart en een krachtig karakter. Pal stond hij voor zijne overtuiging, zonder aanzien des persoons. Hij ging recht af op zijn doel, schuwde omwegen en kleine middelen. Dubbelhartigheid was hem een gruwel. Een dapper strij der voor al wat goed is en schoon, een heftig bestrijder van laagheid, halfheid en vooroordeel, een man, die wist wat hij wilde, en deed wat hij zijn plicht achtte te doen, zie daar Van Vloten. Zoo heb ik hem gekend ruim dertig jaren lang. Zoo was hij en zoo bleef hij onder alle wisselingen van het lotsteeds de zelfde trouwe vriend, dezelfde hulp vaardige geleerde, dezelfde scherpe opmerker van alles wat rondom hem geschiedde, dezelfde krachtige ij veraar voor alles, wat strekken kan tot de bevordering der belan gen van maatschappij, van staat en van stad. Zijn werkkracht is slechts door den dood gestuit; wèl heeft hij gedaan zoolang er adem in hem was. Zijn afsterven is een groot- verlies voor Haarlem. Om niet te spreken van de velen, die hij steunde en voorthielp met raad en met daader ging kracht van hem uit, hij wist aan te prikkelen tot een nieuw leven, het oog te vestigen op wat versleten was en aan te wij zen, wat leiden moet tot het bereiken van een hooger standpunt. Zijn stem zullen wij niet meer hooren, zijne pen ligt roerloos. Maar zijn werk zal blijven, de kracht die van hem uitging zal voortwerken. Een nieuw geslacht zal voortbouwen op de grondslagen, die hij legde. Een voor ganger op den goeden weg sterft nimmer. Hij blijft leven in gezegend aandenken. Haarlem21 Sept. 1883. R. H. J. Gallandat Huet. GEMENGD NIEUWS. Te Hivre is Maandag brand ontstaan aan boord van het schip Florida, van Liverpool, dat, met 6000 vaten naphtha geladen, daags te voren van New-York was aan gekomen. Gelukkig was het meeren- deel der bemanning niet meer aan boord, toen 's middags te 12 ure een ontploffing zich d-v»d hooren gelijk aan het, gebulder van een groot stuk geschut. Het dek vloog in splinters en van het schip was niets te red den. De kok werd levend verbrand. veel genoegen daarvan te hooren en zij vertelde hem hoe het gekomen was. Een kunstenaar, die door Goll- nitz kwam en schetsen maakte, had haar op deze bank voor het huis gezien en haren vader verzocht, haar te mogen afteekenen. Dat haar por tret zooveel opzien gebaard had, wist zij niet. Hij vertelde haar alles, wat hij daarvan wist. Gij schijnt geheel van de we reld afgesneden te zijn, zeide hij, toen hij hare verrassing bespeurde. Daarop vertelde zij hem van haar werkzaam leven. Hoe zij het ook mocht aanleggen, zoo vertelde zij, de dagen waren voor haar steeds kort. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2