t Roofstaat, gelegen tusschen Eems en Schelde» op te zetten. En wat doet na ons leger? De soldaat drinkt, gaat naar de klas van disciplinehet kader vloekt en raast op de rekruten en reder ijkt onze officieren spelen opera's, pree- ken of politiseerenhet geheele leger paradeert op verjaardagen, exerceert als 'tniet regent; maar om op Su matra den Augiusstal te reinigen van maraudeurs, en hoe die oproer lingen en zeeschuimers verder mogen heeten, daaraan denkt niemand. De tijd, dat onze officieren op hun trompen lieten blazen, zóó, dat het bij den vijand granaatappels regende, is lang voorbij gegaan. Nu blazen en pijpen ze op hobo's, klarinetten, trompetten enz., enz., en 't regent in de zaal «Concordia» of elders mid delmatige akkoorden. Een leger, dat niet wordt aange wend om, waar 't noodig is, onze belangen met de wapens te verde digen, heeft geen recht van bestaan. Onder het zingen van «Leve de klare van Schiedam», arriveerde Donderdagmiddag te Rozendaal een trein uit Rotterdam, waarin een troep soldaten gezeten was voor het gar nizoen Bergen-op-Zoom. Dat allen voorbij Schiedam waren gekomen en uitbundig vroolijk waren, bleek hieruit, dat er geen raampje der rij tuigen, waarin zij gezeten waren, heel was: het was alsof zij er met studie waren uitgeslagen, wijl er geen stukje glas meer was te zien. Ook verhaalde een ooggetuige, hoe zij te Zwaluwe uit den trein klom men, het langs de lijn liggende ijzerwerk, zooals bouten, schroeven, medenamen en hun kunst in het gooien oefenden op de baanwachters, die vreedzaam den trein opwachtten. Hiermede niet tevreden, klommen zij, terwijl de trein in volle vaart was, op de wagens, haalden er de lampen uit en wierpen ze stuk. Onze rijkspolitie, verwittigd, tele grafeerde direct naar Bergen-op- Zoom. dat er een uitgelezen bende op komst was, doch aldaar waren ze spoedig tot bedaren gebracht; geheel het station was door militai ren omsingeld. Nadat alle reizigers van het station waren verwijderd, moesten onze verdedigers van het vaderland nitstappen en werden ze als een kudde schapen naar den stal geleid. {Grondwet.) Men leest in de Deven ter Cou rant: «De firma J. L. Nering Bögel en Co., alhier, die op de Tentoon stelling te Amsterdam slechts met een broznen medaille werd bekroond, heeft namens Z. M. den Koning een brief ontvangen, waarin Z, M. zijn groot leedwezen en teleurstelling uitdrukt, dat geen waardige onder scheiding aan haar te beurt is ge vallen. «Als protest hiertegen, j zoo eindigt Zr Ms schrijven, en zoowel voor uw inzending ter Ten toonstelling als voor de onderschei dene stoomwerktuigen, die Z. M. vroeger van uw firma bezichtigde, heeft Hoogstdezelve als bescherm heer der genoemde Tentoonstelling goedgevonden, aan uwe firma te verleenen de groote gouden eere medaille met door Z. M. eigenhan dig onderteekend eere-diploma. Me daille en diploma zullen u zoo spoedig mogelijk worden toegezon den.» Op haar tocht van de plaats, waar de Nederlandsche Varna-ex- peditie had overwinterd, naar Wai- gatz, die van 1 tot 25 Aug. duurde, noemde. Hij was ziek en zijne ge zondheid ging al meer en meer ach teruit. Het volk, welks vriend hij geweest was, had hem geheel ver geten sedert hij ziek wasniemand bekommerde zich om hem en de herinnering aan zijne verloren doch ter baarde hem tegenwoordig meer hartzeer dan ooit. Toen Loneck op eenen morgen vroeger dan gewoonlijk kwam, vond hij den ouden man gezeten tegen den met klimop begroeiden muur, het gezicht in de handen verborgen, Toen hij opstond om zijnen gast te begroeten waren er duidelijke spo ren van tranen op zijn gelaat zicht baar. Ik was den geheelen nacht ziek en ben alleen, zeide hij somber. Erwin von Loneck keek zoekend rond. Waar is mejuffrouw Hilda? vroeg hij. Mijn goede dochter heeft altijd bereikte de expeditie (op 19 Aug.) een klein eiland, dat dicht bij het Waigatz-eiland ligt, nog geen naam had en nu gedoopt werd «Buys- Ballot-eiland». Tiet eiland ligt op 70° 25' 28" NB. De groote cellulaire gevange nis te Groningen zal den len Oct, worden opgeleverd, drie maanden vóór het in 't bestek bepaalde tijd stip, en in slechts twee-en-twintig maanden zijn voltooid, terwijl men met die te Rotterdam van 1866 tot 1872 bezig was. In het begin der volgende maand zal de aanbesteding plaats hebben van gevangenissen te Zutphen en Alkmaar, elk met 25 cellen, doch zoodanig ingericht, dat zij voor uit breiding vatbaar zijn. Amsterdam. De Avond- Concerten op de Tentoonstelling al hier zullen met het einde dezer maand ophouden; de electrische ver lichting zal dan ook niet meer wor den ontstoken, en de terreinen des avonds voor liet publiek gesloten blijven. Nog slechts weinige dagen dus blijft de gelegenheid bestaan om te genieten van den schilder achtiger! aanblik, dien het schoone Park bij electrisch licht oplevert, en van de degelijke en schoone muziek, welke de Kapel vaa het 3de Regt. Infanterie, onder Directie van den Hr. N. A. Bouwman er geeft. De drukte, welke eiken avond om den muziektempel heersekt, is wel het beste bewijs, dat het Uit voerend Comité een goede keuze deed, toen het een waardige ver vanging gold van het zoo gewaar deerde corps van Bilze. Hier ter stede bevindt zich thans de Postrath Sydow uit Ber lijn, die namens de Duitsche Re geering de werking onzer post spaarbank zal nagaan. Aan de Houtmanskade alhier viel hedenmiddag een schilder van een dak op straat; zwaar gekwest werd de man per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Amst. Donderdagavond na afloop der voorstelling werd de proef ge nomen met de electrische verlich ting van den Parkschouwburg, welke proef uitmuntend geslaagd is. In tegenwoordigheid der directie en comissarissen der vennootschap, de wethouders van openbare werken en onderwijs, leden van den Ge meenteraad en anderen gaven de ingenieurs alle gewensckte inlich tingen, omtrent den aanleg en de werking der machines en lampen. De inrichting van een tooneel met electrisch licht leverde tot voor en kele jaren, zeer groote zwarigheden op, daar men niet in staat was, de verschillende noodige lichteffecten voort te brengen. De directeur-administrateur der hier bedoelde vennootschap maakte verscheidene reizen in het buiten land en onderzocht de inrichting- van het Savoy-Theater welke hij het volmaaktst vond. De inrichting in den Parkschouw burg is geheel op den voet van laatstgenoemden schouwburg ont worpen en gereed gebracht door de ingenieurs Köppler, die het Savoy- Theater van licht voorzag en Oertter, de laatste in dienst der Ned. Maatschappij voor Electriciteit te 's Hage, directeur de heer Wisse. De uitwerking van het licht op het tooneel was waarlijk verrassend; bezigheden, zij heeft niet veel tijd voor mij. Vroeger was dat an ders. Den jongen man deden deze woor den onaangenaam aan. Hij wist, dat Hilda, waar zij ook mocht wezen, altijd voor haren vader werkte. Ik meende, dat mejuffrouw Hilda u al haren tijd wijdde. Nooit heb ik eene meer liefdevolle doch ter gezien. Zij is zeer goed, bekende Sturm, maar snel voegde hij er aan toe: Ik had nog eene tweede dochter. Het was alsof eene onzichtbare macht hem gedwongen had van Freia te vertellen. Het was de eerste maal, sedert den dag, waarop zij hem had verlaten, dat hij van haar sprak. Als een stroom, die niet is tegen te houden, drongen hem de gedachten en het gevoel. Ik heb nooit op teederheid aanspraak gemaakt, maar mijne liefde voor dat meisje was dieper dan de zij overtrof in verre van het gaslicht. Uit de «swih room», wordt alles geregeld erde behan deling is zoo eenvoudigals die der gaskraan. De ornamenten op e bars zijn schitterend en dragen nt de overige lusters en toestellen nï weinig bij tot verhooging van hefantastische der zaal. Er branden ruim 130 gloei- en 8 booglampen, te zamn een licht sterkte van 26,800 noriaal-kaarsen. Het geheel in het^ebouw zoo wel als de inrichting Ier machine kamer in den Parktin wettigt de verklaring van den at werper den heer Wisse, dat dezeinrichting de eerste is op het vast land, welke in haar geheelen oivang de vol making nabijkomt. De machines, welb zeer smaak vol zijn afgewerkt, zijn geleverd door Robey Co. te Londen en opgesteld door hun genten de hee- ren Van llietschote en Houwens te Rotterdam. De nieuwe verliciting zal zeer spoedig voorgoed drnst doen. Monnikendam. De uitdieping der trekvaart van }dam over hier naar het schouw, ho:wel nog slechts sinds korten tijd .-augevangen, is tusschen Edam en hier reeds zóó ver gevorderd, dat een verkeer tus schen beide plaatsje per stoombootje mogelijk is geworden Heden althans heeft de boot Koningin Emmatoe- behoorende aan de heeren Pont, te Edam, met goed gevolg een proef tocht gedaan. Naa- men verneemt, zal er, van moigen af, met dit bootje een gerege'de dienst tusschen Edam en hier aaivangen. Rotterdam. Zondagvoormid dag omstreeks 9 ure is in eene be nedenwoning aan den Groenendaal alhier, een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw ea vier kinderen, be wusteloos gevonden. Men vermoedt, dat zij in dien toestand zijn gekomen door een lek in eene gaspijp. Man en vrouw zijn naar het ziekenhuis overgebracht, doch thans herstellend, terwijl de kinderen geen letsel heb ben bekomen. Utrecht. De heer Gaïrièl, door de commissie alhier nitgenoodigd om deel te nemen aan het Poolfeest op 28 a. s., heeft geantwoord dat Hij, gevoelig voor <u i-crocrende invitatie, daaraan gaarne gevolg zal geven, zoo zich vóór dien tijd geen onoverkomelijke hinderpalen voor doen. Vreeswijk. Zondagmiddag is het eerste schip met suikerbieten voor de fabriek te Naarden, hier geschut. Binnen kort zullen meer ladingen, ook voor de Utreclitsche fabriek, volgen. Oudenbosch. Een drietal in gezetenen van deze gemeente heb ben bij adres aan den Koning ver nietiging gevraagd van de art. 1 en 2 van eene den 9den Aug-ustus jl. door den raad dier gemeente vast gestelde verordening betreffende de algemeene volksgezondheid. De bestreden artikelen luiden als volgt «Art. 1. Alle vuile en onreine slooten en g-reppels, die, naar het oordeel van B. en W. voor de alge meene gezondheid schadelijk worden geacht, moeten gedempt, en ter plaatse, kunstwerken tot afvoer van het water aangelegd worden» art. 2. B. en W. bepalen den tijd, binnen welken het dempen en den aanleg der kunstwerken door en ten zee, zeide hij, ja, dieper en grooter. Het scheen Erwin von Loneck of hij een held zag, toen hij zijne oogen richtte op die groote figuur, met dat interessante hoofd en dien uitge- strekten arm. Ik heb twee idealen, voer Sturm voort, het eene was mijne vrouw, zij stierf, het andere was mijne dochter. Zij stierf zeker eveneens? vroeg Loneck in gespannen verwach ting. Neen, zij is slechter dan dood duizendmaal slechter dan dood. Indien ik aan haar graf kon schreien, was ik veel gelukkiger. Is zij niet dood?vroeg von Loneck verwonderd. Neen, zij heeft mij verlaten, zij heeft mij verworpen, evenals gij uwe oude handschoenen wegwerpt. Ik heb gezworen, haren naam nooit meer te noemen, maar als ik niet spreek, breekt mij het hart. Ik heb koste der eigenaren moeten geschie den, en geven van een en ander schriftelijk kennis aan de belang hebbenden.» Adressanten zien in die artikelen eene ongeoorloofde uitbreiding van het politierecht en eene krenking van het eigendomsrecht, zooals dit in art. 147 der grondwet, benevens in art. 625 van het B. en W. wordt gewaarborgd. Baarle-Nassau. Dezer dagen had alhier een treurig ongeval plaats. De heer Van Gillis, brouwer, had door onvoorzichtigheid het ongeluk, in den kokenden brouwketel te val len, Ofschoon spoedig er uitgehaald, mocht het, ondanks de uitnemende geneeskundige zorgen, niet geluk ken hem in het leven te behouden. Na 24 uren smartelijk geleden te hebben, is hij bezweken. Leeuwarden. Een arbeider, die achttien jaar van zijn leven wegens diefstallen in de gevange nissen heeft doorgebracht, en pas vóór 3 maanden uit het tuchthuis alhier is ontslagen, na daar 7 jaar te hebben verblijf gehouden, kwam Vrijdag-namiddag te 3 uur te Gro ningen, trachtte eenige goederen te verkoopen, en zat twee uur later g'oed en wel reeds weder achter slot. De politie wist reeds waar hij be doelde goederen den avond en den nacht te voren in de provincie had gestolen. Lemmer. Met algemeene stemmen heeft de gemeenteraad alhier gisteren het voorstel aange nomen, om 50,000 in te schrijven in het maatschappelijk kapitaal der Noord-Nederlandsche stoomtram. Oud-Appelscha. De klok kenluidster alhier, heeft haar werk gestaakt, omdat de ingezetenen de haar toegezegde belooning van eenige duizenden turven niet geven. Zij weten dus precies hoe laat het is. GEMENGD NIEUWS. Een boertje van Nieuwer-Am- stel wilde gisteren naar het Rijn- spoor. Hij greep het eerst de tram VondelkadeLeidscheplein (te Am sterdam) en vroeg' toen een over- staplcaartje. «Dan moet je de lijn Plantage hebben!» zei de con ducteur. «De lain wi'k niet hebben» zei de boer «geef mai maar 'n kaartje!» Op den Franschen Wester spoorweg worden thans op de groote stations mandjes verkrijgbaar ge steld, die een diner, een dessert be nevens een halve flesch wijn be vatten. Zij kosten 3 ;i 3Vs francs. De reizigers die ze koopen geven het mandje aan den conducteur terug. Op New-Providence (een der Bahama-eilanden) heeft een storm gewoed. Uit de hoofdstad Nassau wordt gemeld, dat er een vijftigtal schepen totaal zijn vergaan, meest brikken en schoeners uit de Ver- eenigde Staten, en dat er ongeveer zestig menschen zijn omgekomen. Het laatste nieuws van Sarali Bernhardt is, dat zij op een sou peetje aan eenige intime vriendinnen een taart voorzette, die zij zelf had gebakken! Wij dachten, toen we den aan hef van dit bericht lazen, dat er volgen zou: waarin zij zelf was gebakken en door hare vrienden, bij de oppeuzeling van de taart, niet terug gevonden kon worden. tegen mijnen wil, den geheelen nacht aan haar moeten denken geheel tegen mijnen wil! Het is te begrijpen, dat gij aan haar moet denken, zeide von Loneck vol medelijden. Neen, gij weet niet, wat zij gedaan heeft. Ik had deze beide dochters, Hilda en en die an dere. Hilda is een liefdevol, teeder- gevoelig meisje, de andere was geniaal, begaafd en schoon, zij was eene ware profetes voor het volk geworden. Mijn hart hing aan haar. De menschen zeggen, dat een vader geen onderscheid mag maken in de liefde tot zijne kinderen, maar wie laat zich hierin de wet stellen. Voor mij was de een eene schitterende cherub, de andere eene teedere, witte duif. Ik beminde de cherub het meest. Ik wilde eene heldin van haar ma ken; zij zou het volk onderwijzen en bekeeren zooals ik het gedaan heb. Zij was zoo schoon, zoo vol vuur en geest, eene groote ziel schit- De nieuwste Engelsche da mesdracht waarin de schoonen bij de wedstrijden op het eiland Wight verschenen, is een soort van jacket, met korten schoot, dat om het mid del met twee metalen knoopen ge sloten is, en een hoog wit pické vest laat zien, dat er onder gedra gen wordt. Op het hoofd dragen zij een soort 'van matrozenpet, die echter niet van wasdoek, maar van een met goud doorwerkte stof is gemaakt. Het onderkleed is nauw sluitend en van roodachtig blauwe stof of vau een der andere onbe stemde kleuren, die tegenwoordig in den smaak zijn, en die bekend zijn onder de namen: «fijngemaakte kruisbessen», «rotteoranje-appelen», «doode kikvorschenkleur» enz. Met het weigeren van verlof aan den heer Windthorst, om de orde van het Heilige Graf te dragen, daar deze ook door koop kan ver kregen worden, heeft de Duitsche minister van binnenlandsche zaken een aantal hooge staatsambtenaren onaangenaam gestemd. De Trierer Landeszeit. noemt eenige orden op, die door bemiddeling eener Londensche firma te verkrijg'en zijn. Daaronder behooren: San Marinohet Kruis van bur gerlijke verdiensten, 2500 francs. Spanje: de orde van Isabella. 4500 francs, en die van Karei III, 4500 francs. PortugalCommandeurskruis met ster der Christus-orde, 4500 francs. PerziëDe Zon en de Leeuw, 45000 francs. TurkijeMedjidiè, 4500 francs. Venezuela: het Com mandeurskruis der Bolivar-orde, 4000 francs. Saksen-Coburg-Gothade Huisorde, 4500 francs. De Medjidié-orde b. v. werd tot nu toe met staatsie vertoond door den minister van het civiel huis des Keizers, graaf van Schleiuitz, door den opperceremoniemeester, graaf zu Eulenburg; de Persische Zon orde en de Christus-orde tellen aan het hof een aantal bezitters, wier eer lijkheid boven twijfel verheven is, en die hunne commandeurskruisen thans niet meer met g'oed fatsoen kunnen dragen. Een slagersknecht dus een lid van het gilde, dat om zijne ruw heid bekend is zal zich voor den rechter hebben te verantwoorden, wegens het aanrijden en kwetsen eener vrouw. Een gehuwd paar passeerde vóór eenige avonden laat de Rosen- tlialerteich te Leipzig, toen zij een man een kind in het water zagen werpen, blijkbaar met de bedoeling het te verdrinken. Zonder beraad sprong de eerstbedoelde man toe, om het kind te redden. De moordenaar loste een revolverschot, en de redder viel dood neder. De dader vluchtte, maar eenige inmiddels toegeschoten onder officieren wisten hem te doen g'evan- gen nemen. Het kind is nog gered. De dader is een koopman, die zijn 5-jarig jongentje, dat hem buiten huwelijk was geboren, uit den weg wilde ruimen en zich daarin nu verhinderd zag. Waarschijnlijk neemt de Fran- sche Academie van Wetenschappen in hare zitting' van heden kennis van de mededeelingen van kapitein Delauney, houdende beantwoording I van de aanmerkingen van den heer Faye op zijn aardbevmgs-theorie. De" hoofdpunten der memorie van Delauney zijn reeds te lezen in de Voltavre van eergisteren (Zondag). terde uit hare oogen. Ik vertelde haar mijn voornemen en toonde haar i haar levensdoel. Waarom zou men zijn leven niet gaarne aan een groot gewichtig doel wijden. Denzelfden dag, waarop ik mijne plannen met haar besprak, trad een vreemde tus schen ons een van de familie mijner vrouw, die zeer rijk was. Hij wilde mijn kind als het zijne aannemen, ik wees zijn aanbod van de hand. Daarop wendde hij zich tot haar. O, hemel, als ik aan deze scène denk! Zij, het kind dat ik het meest beminde, maakte zich van mij los en ging met den vreemdeling. Zij ging van mij weg en ik ik vloekte haar. Wat denkt gij nu van die andere? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2