IIE VLOEK DES VADERS. De vloek des Vaders. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dayelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BCMANS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet. BuitenlandCompagnie Générale de Pnblicitc Etrangcre G. L. DAUBE Co. JOHx. I*. JONES, Sacr., Parijs, 31bis. Faubourg Yont.mart.re. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*, 3*53, 4.13, 4.31. 4.44, 5.42, 7.13, 7.39* 8.41. 9.36, 9.46,9.57.10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*. 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse, Van Amsterdam naar Van Rotterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Haarlem. den Helder. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10. 8.40, 6.—, S.10. 9.10,10.20* 11.5, 6.34, 7.27 tot Uitgeest. 10.7, 9.35, 9.49,11.5,11.55* 12.15, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10, 6.20* 1.34, tot Alkmaar. 4.57, S.57- 7.7.55, 8.50, 9.45*. Van den Helder naar De vertrekuren zijn berekend Haarlem, van de Dclftsche Poort. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.-, 11.—, Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, S.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48, 12.41, 2.15. 3.47, 4.3 S, 6.17 7.13, 9.31. Oplage 10000 Ex. Donderdag 27 September 1883. No. 68. Onze fthonné's en zij, die liet in den long van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. Wenken. Het woord velocipede vindt geen genade in de oogen van velen. Snel- mielerzoo moet het zijn. Geen vreemde woorden, asjeblieft! Wonder, dat van regeeringswege, op het voetspoor van Prins Bismarck nog geen wet verschijnt, waarbij het gebruik van vreemde woorden wordt verboden. Alsof 't gebruik van bet woord vélocipède een levensvraag is voor Nederland en zijn scboone taal! Muggenzifterij, ziedaar mijn oor deel in dit nietig geschil. Of ik onze taal dan gaarne zie verbasteren, nadat men reeds een paar eeuwen bezig- is, om baar te zuiveren van alle mogelijke ismen die er zoo gemakkelijk in zijn en worden opgenomen. Yerre van daar! Zuiverheid van taal, stel ik even zeer naast juistheid van beg-rippen en duidelijkheid van stijl. Maar er zijn een menigte vreemde woorden, die iedereen op bet eerste gehoor verstaat. En hierop komt bet aan! Niet om bet noord, om bet begrip is bet te doen. Wanneer men den strijd aanbindt tegen bet gebruik maken van bet woord vélocipède, waarom dan niet evenzeer de woordenlocomotief, tender, remontoir, bascule, regula teur, concert, matinee, soiree en dui zend andere op den index geplaatst? Och, beste menschen! er is zoo- FEUILLETON. Naar het Hoogduitsch van Fr. LSYAKTI. 29) Wat zal ik van baar zeggen zeide de jonge man. Wat kan men van een meisje denken, dat baren vader verlaat en met eenen vreemdeling vertrekt? Sturm zuchtte diep. Sedert dien tijd, zeide hij daarna, ben ik geheel anders geworden. Dat twee zusters zooveel van elkander kunnen verschillen, bad ik nooit gedacht, zeide Loneck en vermoedde niet, dat zijne woorden bet meisje veroordeelden, dat hij zich tot vrouw gekozen bad. veel werk aan den winkel, waar voor onze beste krachten vereischt worden, laten we elkander om zulke nietigheden niet in het haar vliegen. 't Houdt maar op en beeft boe- genaamd geen wezenlijk nut. Niet waar een woord van daan komt, maar wat bet beteekent, dat is hoofdzaak. Bij bet lezen van Art. 177 der Grondwet van 1848: «Het dragen der wapenen tot handhaving der onafhankelijk heid van den Staat en tot bevei liging van zijn grondgebied, blijft een der eerste plichten van alle ingezetenen. kwam ons de volgende fabel in berinnering Eenige hazen, beducht voor de uitroeiing van bun geslacht door Koning Leeuw, besloten een Bond te stichten, teneinde aan de macht van dien sterken vorst paal en perk te stellen. Op een algemeene ver gadering kwamen bonderden Lepe laars hunne instemming betuigen met bet plan van hunne groote voorgangers en zoo kwam dit ver beven bondgenootschap spoedig tot stand. Na over en weer praten werd als Art., Artikel I in de statuten opgenomen De bazen moeten gewapend en onversaagd bun leven en eigendom tegen den trotscben Leeuw verde digen. Nauwelijks was dit artikel met algemeene stemmen aangenomen, of een ezel liet zijn I....a, I....a, in de nabijheid hooren. Verschrikt, stoven de bazen uit een, en niemand heeft ooit meer van bun monsterverbond een enkel woord vernomen. Ik zou wel eens willen we ten, zeide de oude man, of een vloek altijd ongeluk aanbrengt en of bet scboone, trotscbe meisje er ook onder lijdt. Dat hoop ik niet, zeide Loneck. Plotseling wendde Sturm zicli tot hem. Beloof mij, dat gij geen enkel woord zult spreken van betgeen ik u heb meegedeeld. Hilda denkt, dat ik bare zuster verg-eten heb en ik wenschte wel, dat zij bij die meening bleef. Ik zal er niet over spreken, beloofde von Loneck, gij kunt daarop gerust vertrouwen. Toen hij later naar Eggenberg terugkeerde, dacht liij lang over die geschiedenis na. Hoe vreemd toch, dat de karakters van twee zusters zoo hemelsbreed kunnen verschil len Hij bewonderde Hilda meer dan ooit te voren. «Gelukkig land, waarin goede zeden machtiger zijn dan goede wetten.» Toen wij gepasseerden Maandag morgen twee mariniers uit den trein naar den gelen boevenwagen zagen overbrengen, vroeg ik me zelf af: Zou de misdaad dezer jonge man nen bet verstikken van bun eerge voel in een gevangeniskar recht vaardigen In vroeger dagen meende men door openbare terechtstellingen een afschrikwekkend voorbeeld te ge ven, en zie, de misdaad tierde we lig voort en g-reep al verder om zich been. Een openbare terechtstelling werd een volksvermaak! Hoe afschuwelijk! Dat vervoeren bij dag in een ge vangeniswagen, is in mijn oog een openbare terechtstelling. Het publiek staat vol nieuwsgie righeid het in- en uitstappen aan te gapen, en ik twijfel er bard aan, of een gevoel van afkeer wel allen doordringt. Maar wat ik als zeker duf aannemen is dit, dat die aan- gaperij bet gevoel der vervoerd wordende misdadigers verhardt. Daarom bid ik onze overheden: Maakt van dat transporteeren van gevangenen toch geen publieke ver tooning. Laat bet zooveel mogelijk bij avond geschieden, en vooral, laat niet toe, dat deze menschen plaats moeten nemen in een waggon waarin andere reizigers gezeten zijn. Dat gevoel van dien soldaat iii den Haag, die niet met een boe venwagen wenschte vervoerd te wor den, is begrijpelijk en prijzenswaard. G. A. Schenkel. Haarlem, 24/9 '83. Zij heeft bet uiterlijk van een engel, maar ook bare natuur gelijkt op zulk een hooger we zen, zeide hij tot zich zelf, en niet dikwijls vindt men beide ver- eenigd. De geschiedenis kwam hem op nieuw voor den geest toen bij Freia zag. In zijne volslagene onwetend- beid overlegde bij in zich zelf, wat zij onder dergelijke omstandigheden wel gedaan zou hebben en hij was er van overtuigd, dat ook zij 'baren vader niet verlaten zou hebben, maar hem eerder voor de geheele wereld bad beschermd. Toen Loneck later weer bet Ro- zenhuis bezocht, was de oude zeer ziek en Hilda uiterst bezorgd. Zij geleek hem schooner dan ooit te voren toen zij hem met bare blauwe, van tranen bevochtigde oogen, aan blikte. Haar lief gezicht teekende niets dan zorg en angst. De geheele last was op bare schouders gelegd, GROOT-BRITT ANNIE. In een rapport van kapitein Er- nest Rice aan de admiraliteit worden ernstige beschuldigingen tegen de Snez-kanaalmaatschap. ingebracht. Hij zegt, dat bij het passeeren van bet kanaal de Fransche schepen worden bevoordeeld. In de maand Maart b. v. hadden Fransche sche pen gemiddeld 48 uren noodig, om door bet kanaal te komen, de Hol- landsche 68, Engelsche 70, en de P. and O. stoomschepen 71 uren. Verder wordt geklaagd, dat de meeste loodsen niet voor bun taak zijn berekend. Met enkele uitzon dering-en zijn bet Franscben, die geen andere taal verstaan: dit maakt, dat, al hadden zij (le noodige ken nis, zij geen duidelijke bevelen kun nen geven. Hieraan wordt bet toe geschreven, dat de schepen aan den grond zitten, en als dit door de schuld van de loodsen der maat schappij is geschied, moeten de ree- ders toch de onkosten betalen. Ein delijk wordt aan de ambtenaren dei- maatschappij ten laste gelegd, dat zij door willekeurige beschikkingen aan de scheepvaart veel nadeel be rokkenen. FRANKRIJK. Uit Constantine wordt gemeld, dat verscheidene Algerijnsclie tirailleurs, komende uit eenc herberg, in de jodenwijk een winkel zijn binnen gedrongen en dien geplunderd heb ben. Vervolgens hebben zij zich ge worpen op de joden, die bun te ge- moet kwamen. De politie, niet bij machte om de woestaards meester te worden, beeft militaire hulp in geroepen, die dadelijk verleend is. Nadat de Algerijnen zich een tijdlang en bij kon zich niet genoeg over de onverschilligheid barer zuster verwonderen, die baar dat alles liet dragen. Zijn geheele hart behoorde baar, meende bij, alleen uit mede lijden. Zij had ook immers zulk een bard lot te verduren! Ik wenschte wel, zeide bij, dat ik iets voor u kon doen. Gij hebt reeds zoo veel voor mij gedaan, antwoordde zij met een dankbaar g-limlacbje. Werkelijk? zeide hij. En wat is dat dan, mejuffrouw? Gij hebt mij door uwe vrien delijke woorden verkwikt en ge troost. Indien ik u bet leven aange namer kon maken, zeide Erwin snel, dan zou ik naar niets an ders vragen. Ik kan u niet zeggen, boe zeer het mij smart, u zoo met zorgen bezwaard te zien. Uwe kleine blanke banden zijn niet voor werken geschapen, integendeel, ze hebben te weer hadden gesteld, zijn een twintig-tal hunner in verzekerde be waring genomen. Verscheidene joden zijn gewond; ook eenige dienaren van politie zijn g-ekwetst. ZWITSERLAND. «Maarsclialke» Booth, van het Heilsleger, en een barer geestver wanten hebben zich, pp advies van baar advokaat, te Neuenburg- vrijwillig gevangen gegeven. De rechter zal waarschijnlijk baar ver wijdering uit bet land gelasten. Eenige dagen geleden bad een groep Salutisten zich voor de gevangenis van miss Booth verzameld om een Hallelujah en den veldzang «En avant!» aan te heffen, hetgeen weer tot een volksoploop aanleiding gaf. Te Genève, waar laatstelijk eenige chefs van bet Heilsleger zijn uit gezet, beeft zich inmiddels uit Zwit- sersche aanhangers een comité ge vormd, om de beweging voort te zetten. GRIEKENLAND. De oppositie-bladen hebben in den laatsten tijd zich scherp uitgelaten over den toestand der Grieksche arrneé. Thans beeft de Haraeen officieus blad, een lang artikel aan dat onderwerp gewijd, dat eenige sensatie beeft gemaakt. Het artikel, dat blijkbaar afkomstig is van ie mand, die uitstekend op de hoogte is, verzekerd, dat het Grieksche leger tegenwoordig veel beter is uitgerust dan in 1880, dat de wa pens van het beste en nieuwste mo del zijn en dat er overvloed is aan oorlogsmaterieel van de beste qua- liteit. Griekenland, zegt het blad, kan thans 100,000 goed gewapende en uitgeruste soldaten in bet veld zenden. behoefte aan bescherming en onder steuning. Ik geloof, zeide zij, onder tranen glimlachend, dat bet u amuseeren zou te zien, wat die, zooals gij zegt, kleine banden al moeten doen. Erwin von Loneck was totaal ra deloos. Toen bij echter Hilda goeden avond wenschte, ontlook in zijn hart een tot dusver onbekend leven en zij namen snel, met afgewende blik ken, afscheid van elkander. Hilda's hart was diep bewogen, en Erwin kon zijne overmatige gelukzaligheid nauwelijks verbergen. Freia verwonderde zich meer dan ooit over de teruggetrokkenheid van haren verloofde. Dacht bij aan baar? Was bet de toekomst, die hem be zorgd maakte Had de politiek hem zoozeer in beslag genomen? Nooit zou bet bij hem opgeko men zijn, dat bij aan hare reeds zoo lang verloren zuster dacht.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1