Oplage 10000 Ex. DB VLOER DES VADERS, FEUILLETON. De vloek des Vaders. Hoofdngentcn voor liet. -BuitenlandCompagnie Generale dn Publicité Ktrnugèrc G. L. DAUBE Co, JOIIx. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis. Faubourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09, S.17, 9.—. 9.33, 11.15, 11.44*. 11.56, 1.8, 2.40* 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31. 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17*. 12.46. 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, S.40. 9.35,9.49,11.5,11.56* 12.15, 1.5. 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, S.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, S.10. 9.10.10.20* 11.5, 1.25*. 2.30, 3.35, 5.10, 6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftscbe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48, 12.41, 2.15. 3.47, 4.3 S, 6.17 7.13, 9.31. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 No. 69. Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkeruitgevers: BOMAÏÏS CoM te Haarlem* AD VEIITENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Ome Abonné's en zij, die liet in den laap van dit jaar warden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levant; Uit het Hoogduitsch vertaald. GROOT-BRITTANNIE. In Ierland heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, in enkele graaf schappen op nieuw de uitzonderings wet af te kondigen. Deze maatregel is een gevolg' van de woelingen der nieuwe nationale league, die niet alleen aanleiding hebben gegeven tot eene vermeerdering der agrarische misdrijven, maar ook in weerwil van den goeden oogst de ontevreden heid onder het volk gaande houden. Om zooveel mogelijk rustverstorin gen uit te lokken, tracht Parnell de werkzaamheid der league vooral over te brengen in streken waar de oran- gïstische protestanten zeer talrijk zijn De laatste verzetten zich, zooals het in eene oproeping heet «tegen de fenische moord-league en tegen den inval van Parnell en zijne hand langers.» In Engeland vindt het verbod der meetings in de onrustige districten, algemeen goedkeuring; bijna alle bladen sporen de regee ring aan, de nationale league te ont binden, daar zij niets anders is dan eene voortzetting van de ontbonden landleague. BELGIE. De Belgische regeering heeft se dert drie dagen twee telegraafdraden tusschen Antwerpen en Brussel be schikbaar gesteld voor de telepho- nische gemeenschap ten behoeve van Naar bet Hoogduitsch VAN Ft. LSYAÏÏTI. 30) Het waren Erwin en Freia. De schoone, slanke gestalte van liet meisje, met de schitterende, donkere oogen en vol glanzend haar, zag er waarlijk hetooverend uit. Zij ging met Erwin op en neder en het scheen, alsof er geen ander wezen voor haar op aarde bestond. Met misnoegen merkte echter de gravin op dat, terwijl Freia's geheele houding en doen en laten hartstochtelijke liefde verraadde, Erwin daarentegen terug getrokken en somber was. Eene verliefde man moet er gelukkiger uitzien, dacht zij. den handel. Naar wij vernemen wordt hiervan een druk gebruik ge maakt en stelt men deze bereid willigheid algemeen op hoogen prijs. SPANJE. Brieven uit Spanje, zegt de Daily News, maken gewag van de aan houdende werkzaamheid der leiders van de revolutionaire partij. Indien, zoo schrijft men, de koning aan het verlangen des volks naar hervormin gen en een liberaler politiek niet voldoet, kan de toestand binnen wei nige maanden zeer ernstig worden. De ontevredenheid van het leger over dentegenwoordigen minister vaD oorlog, maarschalk Campos, mag niet licht worden geteld. De midden stand en de finantieele wereld heb ben door den stilstand van handel en de daling der fondsen geleden. Maarschalk Campos past een systeem toe van militaire repressie, dat een ieder verbittert. De hofpartij gelooft, dat door een verbond met Duitsch- land alles weder zal terecht komen, maar de republikeinen werken zulk een verbond tegen. ITALIË. De uit hunne diocesen gezette Duitsche bisschoppen zijn door het Vaticaan gemachtigd, onder zekere voorwaarden met de Pruisische re geering te onderhandelen over het verkrijgen van de vergunning terug te keeren. Te Rome wordt echter aan den goeden uitslag der onder handelingen getwijfeld. BULGARIJE. De verzekering dat Duitschland en Oostenrijk met Rusland zijn overeengekomen, dat die mogend heden elkanders belangen in Bul garije niet zullen tegenwerken, vindt veel geloof. Zulk een overeenkomst kan wel niet anders beteekenen, En zij had gelijk. Maar de schoon heid, lieftallig'lieid, ja zelfs de eigen schappen des geestes, die haar boven alle andere meisjes deed uitblinken, vermoeiden hem. Het scheen hem toe, dat hij diep beklagenswaardig was, maar kon er niets aan veran deren. Ook hare schitterende bril- lanten en haar prachtig toilet, sche nen hem onaangenaam aan te doen, vooral als hij aan het eenvoudig blaauwekleed dacht, waarin hij Hilda voor het eerst had gezien. Erwin, zeide Freia, ik ben er vast van overtuigd, dat gij niet naar mij luistert, als ik tot u spreek. Uwe gedachten zijn ergens anders. Gij zaagt er in de laatste dagen zoo treurig uit, gij hebt uwe vroolijkheid verloren, die u zoo zoo onweerstaanbaar maakt. Welk een beteekenisvol woord, zeide hij, de zaak schertsend opne mende. Zij stonden bij het prachtige beeld dan dat men de Bulgaren laat be gaan, want indien een der beide partijen haar invloed in Bulgarije versterkt, doet zij noodwendig al- breuk aan de belangen van de an der. Dat de Mogendheden zich tot een soort neutraliteit tegenover Bul garije hebben verbonden, bevestigt de Pol. Corri die meldt, dat de Russische generaals Soboleff en Kaulbars, Bulgarije zullen verlaten. De oorzaak van dezen gelukkigen keer der zaken is ongetwijfeld de samenwerking der twee politieke partijen in Bulgarije. Die samen werking is niet dan met groote moeite verkregen, maar naar de Pol. Corr. verzekert, is zij thans een feit. Nadat, zegt zij, de libera len de overtuiging hadden verkre gen, dat generaal Soboleff hen met de belofte eener liberale constitutie had bedrogen, schaarden zij zich op nieuw om vorst Alexander, en sloten zij met de conservatieven een overeenkomst op de volgende grondslagen: vorming van een mi nisterie uit beide partijen; toeken ning van het recht van wetgeving aan de thans vergaderde volksver tegenwoordiging; de vorst zal de noodige wijzigingen der grondwet, die dadelijk weder in werking wordt gesteld, voorstellen. De vorst heeft aan deze schikking in een manifest zijne goedkeuring gehecht. KAAP DE GOEDE HOOP. Uit goede bron verneemt de Volks stem, dat de betrekking van waar nemend staats-prokureurjaangeboden is aan Dr. Jorissen Jr., doch dat deze het aanbod van de hand ge wezen heeft. Dit was wel te ver wachten, zegt zij. Voorts kunnen wij melden dat de betrekking daar na is aangeboden aan den heer C. Ueckermann, Sr. vroeger landdrost van Cleopatra, die de slang in de hand hield. Het steenen gelaat der ongelukkige koningin zag op hen neer. Lach niet, Erwin, zeide zij, en de hartstocht, door hare stem verraden, waarschuwde hem. Zij stond stil en legde hare hand op den arm der Egyptische koningin. Zeg mij, geliefde, hen ik er schul dig aan, dat gij u niet gelukkig gevoelt? Heb ik liet een of ander gedaan, dat u niet beviel Gij weet, dat ik slechts voor u leef. Ben ik het, die u zoo treurig, zoo peinzend maakt? Haar hoofd boog zich meer en meer tot hem over. Lieve, lieve Erwin, zeide zij fluisterend, indien het een of ander van mij u niet bevalt, o, ik bid u, zeg het mij dan en ik zal het veranderen. Op dit oogenblik wenschte hij dood te zijn en hij haatte zich zelf, omdat hij hare liefde niet beant woorden kon. van Heidelberg. ZEd. is thans in Pretoria, en heeft de betrekking de finitief aangenomen, naar wij op het laatste oogenblik vernemen, 't Is nu maar te hopen, dat de meer derheid van den Volksraad, die dr. Jorissen Sr., van diens post verval len heeft verklaard, wegens diens niet bezitten van de «behoorlijke qualificatie» van een «gepromoveerd rechtsgeleerde te zijn, die eene be paalde studie van de rechtsgeleerd heid heeft gemaakt,» nu wel hoogst ingenomen zal zijn met deze aanstelling! De regeering kon zich niet best redden, want «behoorlijk gequalificeerden» bedanken er voor om, na het besluit van de meerder heid van den Volksraad de open gevallen betrekking op zich te ne men, en dr. Jorissen zelf als waar nemend aanhouden,kon de regeering, na dat besluit, evenmin. Nu ja, de meerderheid heeft erg veel plezier van haar besluit en, zij zal er nog meer van hebben in de toekomst!? Uit Kaapstad wordt 4 Sept. gemeld: In Zoeloeland is nog alles in de war; ieder rust er zich toe tot den strijd. Fort Buckingham, dicht bij de plaats, waar men meent, dat Cetewavo is verborgen, is door Natalsche bereden politie bezet. Te Maritzburg komen telkens bood schappers aan van Cetewayo met het verzoek, dat het gouvernement maatregelen zal nemen om de vrou wen des konings bijeen te brengen en hem terug te bezorgen. De Wetgevende Raad van Natal heeft een besluit genomen ten gunste van verdere uitbreiding der spoorwegen. Een diamant van 602 karaat van een donkere leikleur is te Jagers fontein gevonden. Wegens de kleur is de waarde niet juist te bepalen, maar men schat haar op minstens 3000 p. st. Het is niets, Freia, wat gij veranderen kunt, zeide zij. Gij zijt volmaakt. Gij hebt nooit iets gedaan, wat mij niet beviel. Ik ben lichamelijk ziek, ofnaar den geest. Zij raakte met hare warme lip pen de nabijzijnde hand van het beeld aan, maar het marmer van Cleopatra was niet kouder dan zijn hart XX. Erwin had beslist. Hij had over het geval nagedacht, alsof het een ander persoon gold. Er waren slechts twee wegen open. Of hij moest tot Freia gaan, haar alles zeggen en haar om zijne vrijheid verzoeken, óf hij moest Eggenberg verlaten en Hilda nooit weder in de oogen zien. Indien hij met Freia er over sprak, zou hij minder wreed zijn indien hij haar direct doodde, daarvan was hij overtuigd. Was het zijne plicht, het BINNENLAND. Haarlem, 27 Sept. 1883. Gisterennamiddag is door de politie hier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht, eene 23- jarige dienstbode M. v. d. Iv. uit het kötel F. die zich aan verschillende diefstallen ten nadeele van logeés had schuldig gemaakt, o. a. van een gouden dameshorloge met dito ket ting, dat verborgen in haar bed is teruggevonden. J. M. S. die reeds vroeger 3 maanden wegens diefstal heeft ge- tuckt; is gisteren weder door de poli tie aangehouden, ter zake misbruik van vertrouwen. Als sjouwer waren hem door een landbouwer 7 halve hectoliters aardappelen ter bezorging toevertrouwd, hij vond het echter voordeeliger de aardappelen te ver- koopen, en de opbrengst te behouden. Naar wij met zekerheid ver nemen, zal de onthulling van het standbeeld van Graaf Jan van Nas sau op Maandag 15 October a. s. plaats hebben. Z. M. de Koning heeft aan de commissie toezegging gedaan, de plechtigheid met IIDs. tegenwoor digheid te willen vereeren. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is door den minister van buitenl. zaken in kennis gesteld met de overeenkomst, den 13den Sept. 1881 met Rumenië gesloten, tot we- derkeerige uitlevering van misdadi gers. Door bemiddeling der Neder- landsche Handelmaatschappij is eer gisteren weder ƒ85,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java; in het geheel derhalve 238,000. Het bericht, dat de tentoon- eerst met Freia te spreken? Zeker. Zij zou immers zijne vrouw worden. Hij had nooit gedroomd, dat er eene tijd zou komen, waarin hij met al de kracht en den hartstocht der jeugd zou beminnen. Hij verbeeldde zich, dat juist zijne verlooving hem daarvoor beschermde. Ja vóór hij aan zijn eigen geluk dacht, moest hij aan dat van Freia denken. Nog Voor eenige maanden lag zijn leven rustig en kalm voor hem en wist hij niets van dezen strijd, van deze martelingen. Hij was jong, ge zond, schoon, begaafd en rijk en toch gevoelde hij zich nameloos on gelukkig, wijl hij afstand moest doen van zijne liefde. Na een lang beraad overlegde hij in zich zelf. dat er volstrekt niets laags in stak, indien hij Freia de geschiedenis ver telde. En toch was het hem niet mogelijk, haar te vernietigen, wier eenige fout was, dat zij hem be minde. En terwijl hij met zich zelf

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1