Oplage 10000 Ex. Zaterdag- 29 September 1883. No. 70. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. De vloek des Vaders. BINNENLAND. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHn. E. JONES, Stier., Parijs, 31bis, Faubourg Montmart.re. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, 1.8, 2.40* 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41, 9.36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37, 9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.— ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35,5.10,6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station 11. IJ. S. M. 7.15, S.07, 10.1S, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48, 12.41, 2.15, 3.47, 4.3S, 6.17 7.13, 9.31. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijhs uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drskkers-UitgeYers: BOHANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIÉN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Onze Abonné's en zij, die liet in den Idop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanii: Uit het Hoogduilsch vertaald. BELGIE, .Donderdag namiddag te 6 uur i werd de koning van Spanje met ge- i volg te -Brussel gewaeh." De ont vangst zal met vorstelijke eer plaats hebben door koning Leopold in persoon, terwijl langs den geheelen weg, van het Noorderstation tot het paleis, de troepen in 't gelid geschaard zullen staan. Eene mili taire revue, zooals eerst heette het plan te zijn, zal er niet gehouden worden, maar wel wordt het gar nizoen der hoofdstad belangrijk ver sterkt, omdat het aantal aanwezige j troepen niet groot genoeg is om, bij de aankomst en bij het vertrek, den koninklijken gast den geheelen weg tusschen en haie geschaarde troepen I te doen afleggen. Donderdag en i Vrijdag is er gala-diner ten Hove en den laatsten avond opera-voor- stelling in het Tlièdtre de la Monnaie terwijl het vertrek van koning Al- fonsus naar Parijs op Zaterdag och tend bepaald is. De koning neemt zijn intrek in de rijk gemeubileerde vertrekken der eerste verdieping, in den linkervleugel van het paleis, de appartèments des sowverainswaar in alle vorsten, die Belgie's koning bezochten, verblijf gehouden hebben. Dat ook koning Alfonsus daar lo- 3 geert, is derhalve niets bijzonders, i FEUILLETON. Naar het Hoogduitseh VAN Fr. LEYAHTI. Freia, zeide hij, hare hand in de zijne houdend, ik wil nu eens met u spreken. Uw oom ver- telde mij, dat gij niet langer te Eggenberg wilt "blijven en binnen eenige dagen naar Altlinden zult 0I terugkeeren. Dan willen wij over onze bruiloft spreken: tot dusver hebben wij den tijd nog- niet be paald, en die onzekerheid verveelt mij. Een trek van innige dankbaarheid vloog over haar gelaat. Den hemel zij dankHet was dus- ter wille van kaar, dat zijn gezicht in den laatsten maar wel is de mededeeling- der Gazelle karakteristiek, dat van alle gekroonde hoofden alleen de Shach van Perzië niet in die vertrekken gewoond heeft, «omdat men bevreesd was, dat hij het kostbare ameuble ment bederven zou!» FRANKRIJK. De Koning van Spanje zal Zater dag middag te 2 ure te Parijs aan komen. President Grévy en de Mi nisters, die, voor zoover zij met verlof zijn, uitgenoodigt zijn tegen woordig te zijn, zullen den Koning op het Noorderstation ontvangen, wa&r hem de militaire eer door een afdeeling- artillerie en cavallerie zal bewezen worden. Daarna zal de Ko ning zich naar het Spaansche ge zantschap hegeven. Zaterdagavond zal er g-root diner op het gezant schap zijn, Zondag een g'roote jacht partij te Marley en 's avonds diner in het Elysée, waarbij het corps diplomatique zal tegenwoordig zijn, en daarna galavoorstelling in de groote opera. Maandag zal de Koning- de artillerie-oefeningen te Vincen- nes bijwonen en 's avonds in het Theatre Francais verschijnen, waar een gala-voorstelling zal plaats heb ben. Dingsdag zal de Koning de driejaarlijksche Kunsttentoonstel ling bezoeken en des namiddags zijn réis naar Spanje voortzetten. ITALIË. De conferentie over de Europee- sche graadmeting zal den 15 Oct. te Rome bijeenkomen en zich voor namelijk bezighouden met de keuze van een algemeenen eersten meri diaan voor lengtemetingen en met de quaestie van de aanneming van een internationalen tijd voor spoor wegen, telegrafen en posterijen. In de meeste Europeesche staten is tijd zulk eene ernstige, nadenkende uitdrukking had aangenomen. Eene zucht der verlichting- ontvlood hare lippen zij was zoo bezorgd ge worden en nu bleek die ang-st geheel ongegrond te zijn; zijne onrust was slechts een gevolg geweest van die onzekerheid.. Ik was om u totaal ongeluk kig', fluisterde zii. De mensehen zegg-en, dat g-ij er zoo melancholisch uitziet. Ik zelf zag-, dat gij niet meer dezelfde waart en ik dacht reeds, dat gij hadt opgehouden mii te beminnen. Opgehouden u te beminnen, Freia! beproefde hij vroolijk te zeggen, zijne geheele gestalte sid derde en zijne lippen werden bleek. Opgebonden u te beminnenWat zoudt gij dan wel doen, als dat het geval was? Haar gezicht werd weder ernstig. Wat ik doen zou? -zeide reeds een normale tijd vastgesteld, maar in het geheele Duitsche rijk is dit nog niet geschied. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt 20 Sept. aan de Pol. Corr. geschreven: De onverwachte terugkeer van lord Dufferin en nog veel meer de sa menkomst van Gladstone met den Keizer van Rusland hebben hier alle g-emoederen in beweging gebracht. Men ziet Europa reeds iu twee kampen verdeeld, bet eene onder Bismarck, het andere onder Gladstone. Engeland, zoo redeneert men, heeft zijne bemiddeling inde Chineesche quaestie aan Frankrijk opgedrongen, daar het weigerde met isolement te dreigen en toen dit was gelukt, had Gladstone zich ook met de bemiddeling tusschen Frankrijk en China belast, omdat Rusland niet direct wilde onder- handerhandelen met de Fransche regeering, die Le weinig waarbor gen van duurzaamheid kan bieden. Verder weten die politieke kanne- gieters, dat er reeds eene coalitie bestaat van Engeland, Frankrijk, Rusland, Denemarken, Zweden en Nederland en eene andere van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Italië, Spanje, Rumenië en Servië en zij houden het er voor, dat Tur kije zijn zwaard iu de weegschaal zal moeten werpen, waarschijnlijk ten gunste van laatstgenoemde coalitie. Haarlem, 28 Sept. 1883. Het schoone Concert door de Man- nen-Zangvereeniging- Crescendo, in de Groote zaal der Vereenig-ing op Vrijdag den 21 Sept. uitgevoerd, zij. Dan was er slechts eene uit komst voor mij op de wereld en dat was sterven Het leven is kostbaarzeide hij, haar nader tot zich trekkend, en het valt niet zoo gemakkelijk te sterven. Dat zou het voor mij toch wel zijn, verklaarde zij.Mijn geheele leven bestaat slechts in u; de geheele wereld is voor mii niets zonder u. Zijne hand gleed over haar don ker, golvend haar, en haar gelaat straalde van geluk. Kind, zeide hij in gedach ten verzonken, ik ben de laatste die u in dergelijke zaken wil onder richten, maar zou het wel verstandig zijn, als een man of eene vrouw zich zoo geheel aan eenen hartstocht overgeeft? Neen, zeker niet, zeide zij, ik houd het niet voor verstandig-, maar dat is iets, waaraan men niets veranderen kan. heeft ten behoeve der nagelaten be trekkingen bij de Ramp te Krakatau, na aftrek der onvermijdelijke kosten, de belangrijke som van /373,021/s opgebracht. Door de politie alhier zijn ge arresteerd: J. de Zwaan en T. van Schooten, heiden hekend bij de jus-! titie; die zich aan diefstal van een aantal ledige petroleum- en andere vaten, staande op den openharen weg, hebben schuldig gemaakt en die zij voor goede prijzen hebben verkocht. Laatstgen. was eerst op 14 dezer uit de gevangenis ontslagen. De gehouden collecte ten be hoeve van de armen der Ned. Israël, gemeente alhier heeft opgebragt 492,95. Heden herdenkt de heer Smit, sedert anderhalf jaar te dezer ge meente woonachtig, den dag, dat hij zijn ambt als geneesheer, 50 jaren geleden, in de gemeente Zandvoort aanvaardde. Gedurende al dezen tijd was hij door ieder die hem kende geacht en bemind. Niet alleen leerde ieder hem waardeeren om zijne groote belangeloosheid in 't verrich ten van groote diensten, zooals hij de stichting van het badhuis voor minvermogenden; maar ook dankt Zandvoort hem voor het groote ge wicht als badplaats, dat het aan hem heeft te danken. Steeds als mensck was hij groot, daar hij ieder kranke tot raadsman, troost en steun verstrekte. Innig bemint men hem nog aldaar die bemoedigende, ver trouwen inboezemende verschijning in de ziekenkamer, die hij nooit ver liet zonder er een kalme en ge ruststellende gemoedsstemming te hebben achtergelaten. In den zo mer van het jaar 1881 werd de heer Smit ernstig ongesteld, maar zijn herstelling bleef gelukkig- niet Gij hebt mij uw hart, uwe liefde, uw leven gegeven. Indien ik nu eens stierf,wat dan? Dan zou ik ook sterven, antwoordde zij met eenen kalmen blik. Ik heb mijn eigene inzich ten omtrent trouwe liefde, Erwin; de vereeniging in dit leven is korter dan de vreugde, die ons in een ander leven is verzekerd. En gij, Erwin, vroeg- zij, hem met vriendelijke oogen aanziende, wat zoudt g-ij doen, indien ik moest sterven? Gerechte hemel! Hij haatte zich zelf. Hij verlangde naar het oogen- blik, waarin hij haar in zijne armen mocht sluiten om haar woorden dei- liefde toe te fluisteren, hare lippen te kussen' en haar gelukkig te kun nen maken, maar hij kon niet het blonde, lieve meisje, met de heldere blauwe oogen, stond tusschen hen. Ik kan het niet zeggen. Man nen zijn anders dan vrouwen, even- achterwege; doch daar het hervat ten zijner moeielijke taak, na dien tijd, hem te veel vermoeienis aan bood, meende hij deze aan een jeugdig opvolger te moeten opleg gen, en vestigde hij zich te Haarlem metterwoon. Steeds echter zijn ge liefd Zandvoort nog bijna dagelijksch bezoekende, is de herinnering aan hem aldaar, wakker gebleven en menige g-elukwensch zal heden den onvergetelijken vriend te beurt vallen. De politie te Liverpool verzoekt de aanhouding van John. Banks, oud 37 jaar, katholiek priester, mid delmatige lengte, flink gebouwd, sluik haar, wegens diefstal van ruim 9000 gulden. Hij wordt vergezeld door Catharina Hammill, oud 18 jaren, lengte mid delmatig, donker haar, gekleed in fluweelen japon met jaquet. Zij hadden hij. zich twee hand koffers en een manshoedendoos. De Brusselsche correspondent van het D. v. Z. II. schrijft: «Ik verneem uit goede bron, dat tot het aanstaand bezoek van den Koning en de Koningin der Belgen aan het Nederlandsche Hof thans is besloten. Alleen moet bet juiste tijdstip nog bepaald worden.» In het Journal de St. Peters- dourg is eene algemeene oproeping verschenen tot het schenken van liefdegiften voor de geteisterde be volking op West-Java. «Het verschrikkelijk ongeluk zoo luidt 't in het halfofficieele Russische blad waardoor de Ne derlandsche bezittingen in Oost-Indië getroffen werden, kan niet anders dan de algemeene sympathie opwek ken. De bijzondere liefdadigheid zal noodwendig de weldoende hand aan den Staat moeten reiken om te po gen, zooveel mogelijk de noodlottige eens is hunne manier van liefhebben geheel anders. Een ding, dat weet ik zeker, zou nooit het geval zijngij zoudt nooit weer eene andere be minnen, zeide zij met het volle vertrouwen van een liefhebbend meisje. Ilij verachtte zich zelf, als zij zoo tot hem sprak. Gelooft gij dat werkelijk, Freia? vroeg hij. Ja, zeide zij op beslisten toon. Ik kan mij niets verschrik kelijker voorstellen, dan dat ik u moest verliezen. En moest ik u verliezen, liefste, niemand op aarde zou de macht bezitten om mij be langstelling in te boezemen. Ik ge loof, dat men slechts eens, waarlijk kan beminnen. O, als zij het wist! dacht hij met een' bitteren zucht. Daarop vroeg hij haar: Zeg mij, Freia, zou het een of ander, dat ik deed

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1