Oplage 10000 Ex. Woensdag 3 October 1883. No. 3. DE VLOEK DES VADERS BUITENLAND. FEUILLETON. De vloek des Vaders. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers5 Verschijnt Dagelijks uitgeven Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTKAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMAÏÏS Co., te Hasrlem. ADVERTENTIES van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet. Buitenlamp Com- Générale de Pnblicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Mont.martre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.9.33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39* 8.41. 9.36. 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37, 9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, S.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*. 11.5, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10. 6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de De'ftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7-27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42. 8.35, 10.48, 12.41, 2,15, 3.47, 4.3S 6.17 7.13, 9.31. Onze Rbonns's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levant! Uit liet Hoogduitsch vertaald. GBSOT-BRITTSNNIE. Frankrijken China, zegt de Saturd- day Review, hebben nu gezegd, wat zij verlangen, en zij hebben nu te overwegen, of het waard is, daarvoor een oorlog te voeren. Het zou een langdurige oorlog kunnen worden, die veel geld zou kosten. Hoe lan ger de oorlog duurde, des te grooter zou de kans worden van een con flict met andere mogendheden, en des te meer zou een leger worden verzwakt, welks volle kracht ieder oogenblik in Europa kan noodig zijn. Indien de massa van het Fran- sche volk dit begreep, zou het niet dulden, dat het in zulke roekelooze avonturen werd meegesleept. Er is geen scheidsgerecht in de wereld, dat niet zou verklaren, dat China veel meer recht heeft op Tongkin dan Frankrijk. De houding van het Chineesche gouvernementin deKuld- ja-quaestie bewijst, dat het niet ge zind is aanmatigingen van Euro- peesche mogendheden geduldig te verdragen, en zoo het in dit geval toestaat, wat de Franschen eischen, volgt daaruit nog niet, dat het, als het er beter is op voorbereid aan een Europeesche strijdmacht het hoofd te bieden, zijne concessie niet zal herroepen. En indien China ver stokt blijft en een oorlog- ontstaat, Naar liet Hoogduitsch VAN Fr. LEY ANTI. 34) Freia zag er zeer gelukkig uit. Het gevoel van weder te huis te zijn en met het bewustzijn dat hij met inspanning- gewerkt had, om den tijd van hun huwelijk zooveel te nader te brengen en dat zij Alt linden biet meer behoefde te verlaten voor zij zijne vrouw was dat alles maakte haar onuitsprekelijk geluk kig. En hij? Plij zou rustiger g-e- weest zijn, indien de hemel hem slechts een half uur de herinnering aan dat bleeke, weenende meisje kad gespaard! Zoo gaarne zou hij vergeten hebben, wat het ware ge- twijfelen wij, of de marsch naar Pekin slechts een «militaire pro menade» zou zijn. OOSTENRIJK. De Croatische leden van den Hon- gaarschen Rijksdag- hebben te Pest een samenkomst gehouden en de volg-ënde besluiten genomen, die door eene deputatie aan den minister president zijn meegedeeld: Verwij dering van de wapenhorden met opschriften in twee talen; herstelling der wapenborden enkel met Cro- aatsch opschrift; terugroeping van den koninklijken commissaris; her stelling van het constitutioneel be stuur bijeenroeping van den Croaat- schen Landdag-; onmiddelijke voor stelling van de rechten der Croaten. SERVIE. Aan de Pol. Corr. wordt uit Bel grado gemeld, dat koning Milan per telegraaf zijn ministers heeft opgedragen, Zondag de Skupschtina plechtig te openen met een konink lijke boodschap, waarin wordt ge zegd, dat zij ditmaal alleen te be raadslagen heeft over de spoorweg- conventie. Men verzekert, dat de regeering zich vast heeft voorgeno men, in geval de oppositie zich ver zet, de Skupschtina te ontbinden en een ander ministerie te benoemen. In geen geval zou de koning een radicaal ministerie willen hebben. Haarlem, 2 Oct. 1883. Aangenaam is het te vernemen, dat de heer A. J. C. van Gemand alhier, de prijs van een gouden medaille en ƒ300 heeft behaald, toegekend door de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst in Ne- luk zijns levens had kunnen worden. Na het diné trok de generaal zich terug onder het voorwendsel, dat hij brieven over zaken moest gaan lezen, inderdaad wilde hij een half uurtje rust nemen en Er win en Freia hieven alleen. De gedachte, hoe wreed het was zijne bruid door een huwelijk zonder liefde te bedriegen, viel hem als lood op de ziel, en opnieuw zwoer hij zich zelf alles te willen doen om hare wenschen te vervullen. Hij wilde aan allen twijfel een einde makenduizendmaal liever dan deze martelende onzekerheid wilde hij den hand bevestigen, opdat hij niet meer verscheurd zou kunnen worden. Freia leunde tegen den schoor steenmantel in de woonkamer, een helder vuur brandde op den haard, alle lampen waren aangestoken en wierpen op de gestalte van het jonge, schoone meisje een heerlijke schijn. Ilaar vol, donker haar, de schoone oogen, de blanke, fijn gevormde derland. voor plannen voor eene badinrichting met Romeinsche baden. Dit is de 3de maal dat bovenge noemde heer, in ruim een jaar tijds, eene medaille ten deel viel. De zaak betreffende de nieuwe grensregeling tusschen de gemeen ten Haarlem en Schoten is op nieuw aanhangig gemaakt. De kiezers van Haarlem worden tegen den 12en Oct. e. k. opgeroepen, ter verkie zing van eene commissie van 25 ingezetenen, buiten de leden van den Raad, ter beoordeeling van een wetsontwerp tot vereeniging van een gedeelte def gemeente Schoten met de gemeente Haarlem. De gemeenteraad alhier, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, om hare meening- te vragen, om trent een geschil met den Min. van waterstaat, handel en nijverheid, die, nadat het telegraafkantoor tien jaren lang aan het rijk het bedrag heeft betaald, dat het kantoor min der opbracht, dan de kosten van instandhouding heliepen, wil, dat de stad hiermede voortga, en dreigt hij het maken van zwarigheden, den gemeenteraad met afschaffing er van. Luidens het Koninklijk besluit van 17 Augs. 1870, {Stil. 135.) is de gemeente niet verplicht aan het verlangen van den minister te vol doen. Het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis alhier is in de maand Sep tember jl. bezocht door 1118 perso nen tegen betaling en 1021 zonder betaling. Gedurende de afgeloopen maand September zijn door de politie al hier 58 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Se, tember van het vorig jaar was dit getal 81, dus 23 meer. armen, die half in kanten waren jehuld en het eenvoudige, lichte kleed vormden samen een prachtig beeld. Haar verloofde was misschien echter juist de eenige man op de wereld, op wien hare schoonheid niet den minsten indruk maakte. Hij ging naar haar toe en legde zijne arm om hare taille. Het gebeurde niet om haar te liefkozen, maar Freia zag aangenaam verrast tot hem op. Ik moet u iets zeggen, Freia, zeide hij zacht. Welken dag zul len wij tot onze bruiloft kiezen Ik wil het maar geheel aan u overla ten. Wij spraken af in het voorjaar te huwen, goed, maar in -welke maand? Weer was er iets in de toon zijner stem dat haar opviel; niets weer klonk er in van liefde maar van een zekere ernst, die aan een man van zaken deed denken. Zij zag hem scherp aanhij was rustig, had eene Den 14en Sept. werd door de Nederlandsche Bell-Telephoonmaat- schappij aan de directie der Noord- Z.-hollandsche Stoomtramwegmaat schappij eene voor die maatschappij gebouwde telegraaflijn, tusschen Haarlem en Leiden, overgegeven. Of schoon de lijn geheel als telegraaf lijn gebouwd is, zoo werden er toch in plaats van telegraaf-, telephoon- toestellen gebruikt, waardoor de exploitatie van de trammaatschappij belangrijk minder kostbaar wordt. De lengte der geheele lijn be draagt pl. m. 30 kilometer; de groot ste afstand, waarever gesproken wordt, is echter 34 kilometer Leiden-Oegstgeest daar het hoofd bureau van de stoomtram te Hille- gom tevens het centraal bureau voor de telephonische verbindingen is, en dit punt niet juist in bet midden tusschen Haarlem en Leiden ligt. Wanneer men in het oog houdt, dat met het bijeenbrengen der materialen, voor deze lijn, den 2den Augustus begonnen werd, dat 448 palen met 200 isolatoren en 10 tele- phoontoestellen geplaatst en 72 kilo meter staaldraad gestrekt moesten worden, dan kan men gerust zeg gen, dat dit werk in korten tijd werd opgeleverd. Groot waren de bezwaren, die den bouw in den weg stonden; zoo noopten b. v. vele bochten in den weg tot het aan brengen van 247 schoren. Deze moeielijkheden waren echter van natuurlijken aard en te voorzien, en g-olden ook weinig in vergelijking tot bezwaren, om het bij het plaat sen der palen, allen naar den zin te maken. De bewoners der aan den tram weg gelegen plaatsen zullen, naar wij vast vertrouwen, de telephoon- geleiding waardeeren, daar het ge regelder rijden der treinen er door bevorderd wordt, gelijk reeds aan stonds ondervonden is. Het plan om de stations van den tramweg tevens open te stellen tot publieke tele- phoonstations, zal aan eene lang ge voelde behoefte in deze streek vol doen, en ieder persoonlijk het nut en gemak van den telephoon leeren op prijs stellen. Te meer zal deze dienst beteekenis erlangen, wanneer, zooals in het voornemen ligt, het centrale station te Hillegom met het telegraafkantoor te Haarlem verbon den wordt. De heer S. E. W. Roorda van j Eysinga. zich noemende «niet-eer.-'d j ontslagen en uitgezet ingenieur der 2de kl. bij de commissie tot vervoer middelen op Java», heeft een smeek schrift aan de Tweede Kamer ge richt, waarin hij haar verzoekt1°. bij de Regeering aan te dringen op overlegging van het advies van den heer mr. Keuchenius, waarin deze hem verdedigt: 2°. het besluit van zijn «uitzetting» en niet-eervol ont slag te toetsen aan het drukpers- vonnis van het Indisch Hooggerechts hof, in de zaak van het Padangsch Handelsblad; 3°. zijn uitspraak: «'s Lands vaderen verwaarloozen 's lands kinderen» te toetsen aan de bewe ringen der heeren De Waal en Keu chenius; 4°. een openbare gedachten- wisseling te voeren over de bewering dat Nederland achthonderd veertig millioen gulden schuldig is aan Indië. In de eerste plaats in het be lang van het arme Insulinde, dat die som hoog noodig heeft. In de tweede plaats in het belang van ons volk.» In enkele bladen wordt ver meld, dat er een telegram uit Ne- derlandsch-Indië is ontvangen met verzoek om geen geld meer te zen den, aangezien er voor de Ramp Krakatau reeds genoegis ingekomen. Door wien en aan wien dit be- uitdrukking van nadenken op zijn gelaat, maar geen spoor van geluk zaligheid van innige blijdschap. Zij wist niet waarom, maar haar hart beefde; daarom deed zij zich zelf verwijten over hare dwaasheid. Hij kon haar immers geen beter bewijs van zijne liefde geven, dan door haar tot vrouw te hegeeren. Waar om vond zij nu iets vreemds in de manier, waarop hij haar vroeg. Zij had echter meer hartstocht in zijne woorden gewenscht. De viooltjes bloeien in April en de hoornen beginnen dan uit te botten. Zullen we in April huwen, Freia? Zij sloeg haren arm om zijnen hals; een hart van steen zou geroerd geweest zijn bij het zien van de uit drukking van geluk, die haar gelaat verhelderde. Is het ook werkelijk uw wensch, Erwin? vroeg zij angstig. Zeker is het dat, antwoordde hij met meer vastheid en teederlieid. Dan zal het gebeuren, zooals gij wilt, antwoordde zij, en zij scheidden dezen avond met de we- derzijdsche gedachten, dat de brui loft in April zou plaats hebben. Gij hebt toch den trouwring, Freia? vroeg Erwin ernstig. Ja, ik heb hem zorgvuldig bewaard, gaf zij met een geluk kig glimlachje ten antwoord. XXIII. Zoo werd dan de bruiloft van Freia en Erwin von Loneck bepaald en Freia's toekomst scheen door geen enkel wolkje verduisterd. Ieder een meende dat zij een gelukkig meisje, ruimschoots door de zon des voorspoeds beschenen, was. Schoon heid, rijkdom, rang, liefde, elke gave, welke het geluk haar kon schenken, was haar ten deel gevallen. Somtijds vergat zij alle zorgen, zoowel die van heden als van het

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1