richt is gezonden, weten wij niet, maar wel weten wij, dat bij de commissie hier ter stede en bij het departement van koloniën niets daar van bekend is. Integendeel, volgens de laatste berichten is de ramp nog niet te overzien en wordt op spoedige toezending der ingekomen giften aangedrongen. Haarlemmerm. en Spaarnw. Gisterenmorgen omstreeks 9 ure is brand ontstaan in de woning van H. van der Mey, die door het hooi, dat zich in de stalling bevond, zoo danig toenam dat twee aangrenzende woningen mede een prooi der vlam men werden. Het vee en een groot gedeelte van de inboedels zijn ge red. Alles was tegen brandschade verzekerd. Amsterdam. In een diamant slijperij aan de Jodenbreestraat al hier. geraakte gisteren een jongen bij het; omslaan van een drijfriem, met zijn arm in de machine, zoodat dit lichaamsdeel deerlijx gekwetst werd. Hij werd in het Israel. Gast huis ter verpleging opgenomen. De voorgenomen luchtreis van den heer Lhoste had gisterenmiddag even voor vier uren uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt plaats. Hoewel er eerst in den loop van den morgen, door strooibiljetten, de noodige openbaarheid aan was gege ven kunnen worden, was een vrij talrijk publiek in den tuin van het Paleis bijeen, om den luchtreiziger op zijn tocht door het luchtruim te kunnen nastaren. Sonnemann's kapel liet zich bij afwisseling hooren. Even voor zijne opstijging, werd den Heer Lhoste een drievoudige ovatie gebracht door eenige zijner vereerders, bestaande in de uitreiking van eene gouden medaille met in scriptie aan een lint met de kleu ren van Amsterdam; een luchtba- rometer en twee natuurlijke lauwer kransen. De medaille werd hem, in naam der deelnemers, door mevr. Lantzendorffer, met een document, waarin de aanleiding tot dit ge schenk omschreven was, overhan- digd. Daarna stapte de heer Lhoste, onder de fanfares der muziek en de luide afscheidsgroeten der verza melde menigte, met zijn tochtgenoot, 'den heer Michiel Rijnders, in de mand, en dreef de ballon, door een NW. wind voortgestuwd, in de richting van Utrecht weg. De volgende week zal de heer Lhoste te Rotterdam met dezelfden ballon opstijgen. Nog werd den Heer Lhoste, als souvenir aan zijne herhaalde op stijgingen uit het Paleis, eene alle gorische aquarelle vereerd; door den Heer Tlivmen Meyer ontworpen en geteekend, en waarop, behalve een aanschouwelijke voorstelling der opstijging, de data en plaatsen waar hij telkens nederdaalde, in kleuren waren aangegeven. Zaandam. De Zaanlandsche Kamer van Koophandel en Fabrie ken heeft een adres ingezonden aan den minister van Justitie, bezwaren inhoudende tegen de bestaande wetgeving op de faillissementen. Onder meer vraagt zij; dat het ge oorloofd worde verklaard, dat de raadsman van den failliet tevens als gemachtigde van den crediteur kan optreden; dat het maken van schulden, met de wetenschap ze niet te kunnen betalen, streng be hoort te worden gestraft; dat het afgeven van een patent aan een vroegere. De donkere schaduwen verdwenen en de zon harer liefde en van haar geluk scheen in al hare pracht. Daarop verschenen er weer zware wolken aan den hemel, en twijfel en zorgen verkregen den over hand. In April echter, met de sneeuw klokjes en viooltjes, met het vogel gezang en het jonge groen der hoornen zou haar huwelijksdag ook verschijnen, zeide zij in zich zelf. Erwin moest haar toch liefhebben, anders zou hij haar niet willen hu wen. Wegens hare schoonheid kon hij haar niet huwen en om haren rijkdom evenmin, want hij was zelf rijk genoeg. Het kon dus niets anders zijn dan liefde, die hem tot dien stap aandreef. In haar hart zeide zij in zich zelf, dat zij gelukkig zou zijn. Zij wilde daarom haren twijfel en onaangename gedachten onderdruk ken en geheel voor haar geluk leven, dat door niets verdonkerd zou worden. Eene week later kwam Erwin von insolvent verklaarden debiteur worde verboden; dat het aanstellen van curators uit de crediteuren regel worde en uit juristen slechts bij uitzondering geschiede, en dat de formaliteiten bij de geheele proce dure tot een minimum worden be perkt. Purmerend. B. en W. dezer gemeente zijn door den Raad dier gemeente met algemeene stemmen gemachtigd om ƒ50 te besteden, om daarvoor den stadgenoot J. W. Stap per, die als matroos-stoker de reis met de Varna heeft medegemaakt, van stadswege een aandenken uit te reiken. Alkmaar. Op 1 Sept. jl. is door den veehouder S. Koning in een brievenbus van het hulppost kantoor to Oosterend, gemeente Tessel, gestoken een brief, geadres seerd aan «den heer H. L. Molenaar, te Harlingen" en inhoudende 3 bankbiljetten, ieder groot f 100 en gemerkt A F 383, A W 2205; en A O 2355, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Ook is op 24 Aug. jl. 's namid dags ten 7 ure, aan het post kantoor te Helder, ter verzending aan een der postbeambten ter hand gesteld een brief, geadresseerd aan C. Jonker, beurtschipper, Haagsche Veer, Rotterdam, inhoudende: twee baukbiljetten, groot f25 en gemerkt E, 3753 en C 8252, en 1 muntbil jet gemerkt BC. 3148, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De officier van justitie te Alk maar verzoekt opsporing en bericht. 's-Gravenhage. H. Schuma cher, villa Willem IIIy alhier, eene dier firma's aan welke elke koop waar, onverschillig welke, die bij advertentie wordt aangeboden, wel kom is, en waartegen de politie reeds herhaaldelijk heeft gewaar schuwd, is, naar de Dord. Cl. ver neemt, eene aardige poets gespeeld. In eene vakcourant werd door een handelaar te Dordrecht zeker artikel aangeboden, waarop door Schuma cher eene monsterzending werd ge vraagd, met belofte dat de gelden zouden volgen. Het monster, dat eene waarde had van ƒ27, werd verzonden, met mededeeling dat nog pl. ni. 80 kilo voorhanden was. Geld kwam er echter niet en de afzender had ook weinig hoop dit ooit te zullen ontvangen, toen hij een dag later juist eene waarschuwing- van de politie in de couranten las. Ter zelfder tijd ontving hij een schrijven van S., om de gansclie partij te zen den. Natuurlijk had hij daarin, na de waarschuwing, geen zin en peinsde hij integendeel op een middel om de ƒ27 in zijn bezit te nemen. Hij schreef daar.om bereid te zijn de gansche partij te zenden, mits hem bij de toezending de ƒ27 werden voldaan. S., die na de waarschuwing door de politie begreep dat tijd geld was, telegrapheerde daarop dat de gansche partij (eene waarde van ruim ƒ100) kon gezonden worden tegen rembours van 27 voor de eerste zending, terwijl dan voor het groote bedrag, na aftrek van 2 pCt. voor contant, een wissel kon worden g*e- trokken. Dus«reader ■pom mieux sauterhet kleine bedrag betalen om voor een grooter op te lichten. De Dordrechtenaar maakte nu een pak dat, met lompen en steenen ge vuld en eene dunne laag van het gevraag-de artikel bevattende, onge veer de gewenschte wicht kon heb ben, en verzond dit aan het adres van S. Bij de ontvangst werden de Loneck naar Altlinden rijden om zijne verloofde te raadplegen over dè kleur der tapijten in haar boudoir. Tot in elke kleinigheid toonde hij duidelijk den wensch haar tevreden te willen stellen. Indien hij haar werkelijk niet beminde aan tal rijke blijken van opmerkzaamheid liet hij het niet ontbreken. Lingenfeld was thans in handen der behangers. Het was vele jaren geleden, sedert het kasteel gerestau reerd was, en Loneck had vast be sloten om het nu tot een behagelijk tehuis voor de schoone Freia te ma ken, die spoedig haren intocht als meesteres daar zou doen. De kamer, die zij zou bewonen, haar boudoir, interesseerde hem bijzonder. Hij had gelachen toen de directeur der groot ste behangersfirma in de residentie hem zijne opwachting maakte en na eenige inleidende woorden hem ver zocht, dat men hem een portret of eene. nauwkeurige beschrijving van 27 voldaan, maar het slot was, dat hem beleefd kennis gegeven werd, dat hij de groote partij tegen rembours kon ontvangen. Scheveningen. De 83-jarige Cornelis Pronk, de eenig overge blevene van de bemanning van liet schip dat Koning Willem I naar het vaderland terugvoerde, is alhier overleden. Utreclit. Zaterdagochtend bracht de minister van justitie, vergezeld van den inspecteur der gevangenis sen, reeds vroegtijdig een bezoek aan de cellulaire gevangenis alhier. De ontdekding, dat met het bekeer van de administratie dezer gevan- g-enis vrij slordig was te werk ge gaan, schijnt moeielijkheden te heb ben gegeven, die nog niet zijn op gelost, doch in ieder geval tot gel delijk nadeel van het Rijk strekten. Vooral met het oog- op de groote uitbreiding-, die er ten g-evolge van het nieuwe Wetboek van Strafrecht aan de gevangenissen wordt gege ven, schijnt een scherper toezicht op de administratie zeer noodig, en zou het misschien wenschelijk zijn, dat bepaaldelijk verantwoorde lijke ambtenaren daartoe werden aangesteld. (Ar. R. Cl.) Het Bildt. Een befaamd sujet heeft in deze gemeente veel inge zetenen weten te verschalken, door zich voor blindeman uit te geven en, geleid door een brutalen knaap, langs de huizen te bedelen. Toen het bedrog ontdekt werd, had de schelm moeite zich aan het straat gerecht der jeugd te onttrekken. Vreeland. Vrijdagmorgen, omstreeks 11 uur, passeerde alhier een sleepboot met 9 schepen achter zich. Een der sehepen, een tjalk, geladen met turf, geraakte met de boegspriet tusschen het dekstuk en de poort der brug aan de west zijde, met dit gevolg, dat de sluiting- losliet, de brug beg-on te zakken en het dekstuk lang-s de zijde van het schip in de Vecht zakte. De zware dikke broedbalk, geladen met ijzer, scheurde, vermoedelijk door den schok, geheel van elkander. De schade aan de brug is aanmer kelijk, die van het schip bijna niet noemenswaard. Te drie uur was de vaart wederom vrij. Persoonlijke ongelukken hadden er gelukkig niet plaats. De passage voor rijtui gen en voetgangers is over de brug g-esloten totdat voorzien zal zijn in een pont. Wageningen. Voor eenigen tijd hebben een 25-tal werklieden uit deze g-emeente, voor rekening van het dep. aldaar van de Maatsch. tot nut van 't algemeen, de tentoon stelling te Amsterdam bezocht. Bij hunne terugkomst werd hun ver zocht, zoo mogelijk een verslag te maken van hetgeen ze, ieder op zijn g-ebied, hadden gezien. Een drietal werklieden heeft aan dit verzoek voldaan, zeer ten genoege van het dep., hetwelk nu besloot aan elk hunner eene g-ratifleatie te verleenen. Eindhoven. - Door eenige in gezetenen dezer stad, werd Zondag aan den heer H. P. Van Leersum, postdirecteur alhier, bij gelegenheid zijner benoeming-te Breda, een prach tig zilveren theeservies aangeboden, als een blijvend aandenken aan de plaats waar hij zich gedurende zijn tienjarig verblijf èn als ambtenaar èn als burger te recht heeft bemind gemaakt en zich de algemeene ach ting- heeft weten te verwerven. Assen. Door B. en W. is de dame zou geven, die de kamers zou bewonen. Hoe prachtig de kleur van eene kamer ook mag wezen, zeide de ervaren man, indien ze niet met de dame, die het be woont, harmonieert, dan is alle moeite en schoonheid verloren. Eene blonde dame zou bijvoorbeeld buiten alle harmonie staan, als de wanden de teederste amberldeuren hadden. Erwin glimlachte en knikte toe stemmend. De dame, waarvoor deze ka mer bijzonder bestemd is, is eene brunette, zeide hij. De directeur boog zich met een verheugd gelaat. Gij ziet, mijnheer von Loneck, de kleur van eene kamer is als de achtergrond van eene schilderij. Na dit onderhoud reed Erwin naar Freia, om met haar over dit punt te spreken. Het was een schoone morgen en den Raad voorgesteldom in be ginsel de wenschelijkheid uit te spreken eener verbinding van Assen met Friesland, hetzij op Gorredijk, hetzij op Oudesclioot, door middel van eene stoomtram; zoodanige ver binding te steunen, onder voorbe houd, zich daaromtrent nader te verklaren als eene juiste berekening van kosten zal zijn overlegd, en eene som van f250 beschikbaar te stel len ter bestrijding van de voorloo- pige kosten, (in kaart brengen, enz.) onder de bepaling, dat dit bedrag voor de drie lijnen, die vroeger reeds zijn omschreven, gegeven wordt. Leeuwarden. Door den raad dezer gemeente was besloten, en aan eene commissie uit zijn midden op gedragen, onderzoek te doen om trent het al dan niet voldoende zijn van de jaarwedde van den burgemees ter en van de wethouders. Die commissie heeft rapport uitg-ebracht met de conclusie, om de jaarwedde van den burgemeester van f2500 tot f3500, van de wedhouders van f900 tot f1200 te verhoogen. Sneek. Door de Gemeente raad is aan de maatschappij voor den aanleg van tramweg-en in den Zuidwesthoek dezer provincie ver gunning verleend, voor zooverre deze gemeente betreft, maar tevens is besloten om deel te nemen aan het maatschappelijk kapitaal. Groningen. Door een aan tal neringdoenden alhier, die zoo wel sterken drank als kruideniers-, bakkers- en andere waren verkoo- pen, doch zich met 1 Mei e. k. ge noodzaakt zullen zien, tusschen den drankverkoop en hun andere nering een keuze te doen, is een adres bij den min. van Binnenlandsche Zaken ingediend, ten einde Z. Exc. te be wegen, maatregelen te nemen, op dat zij vergunning mogen behouden om beide bedrijven, als tot dusver, gezamenlijk uit te oefenen. GEMENGD NIEUWS. Te Donai en Rijssel zijn ver scheidene post- en telegraafbeamb- ten in hechtenis genomen, beschul digd van geldverduisteringen door middel van valsche postwissels, welke in België door medeplichtigen werden geïnd, en waarvoor nage maakte stempels gebruikt waren. Eén medeplichtige was beambte aan het postkantoor te Brussel, die, ten laatste beangst geworden, de zaak aangaf. Het bedrag der gesto len gelden is nog niet bekend. Te Agram zijn weder twee schokken van aardbeving- waarge nomen. Een gasontploffing heeft Zon dagmiddag plaats gehad in de stede lijke kazerne te Parijs, verbonden aan de prefectuur van politie. Stee nen van de binnenplaats werden met groote kracht omhoog geslin gerd; de trap naar de vertrekken van den prefect en de zuilen van de vestibule werden zwaar beschadigd en vijf personen bekwamen ernstige verwondingen. M (Mop ie tentooistellii. Van onzen Amsterdamsehen correspondent. Yan de steenkool naar het beeld houwwerk. Dat is nog al eene kleine overgang; maar hier is het heel dicht bij elkander. De beelden, die zich hier bevinden, evenals die in den doorgang, naar de laatsten ga lerij, trekken nog al de aandacht, hij vond zijne verloofde in de groote oranjerie, waarin eene elegante vo lière stond. Freia zou juist hare lie velingsvogels gaan voederen. Toen hij haar in het eenvoudige, witte morgentoilet tusschen de bloemen zag staau, moest hij toch zich zelf bekennen, dat hij er trotsch op mocht zijn, zulk een meisje de zijne te mogen noemen. In zijnen kus lag meer teederheid dan ooit te voren. Bij elk teeken van liefde, dat van hem kwam, jubelde haar hart en haar gelaat helderde op als een somber landschap, waarop plotseling de zonnestralen vallen. Ik ben om eene gewichtige aangelegenheid dezen morgen hier heen komen rijden, zeide hij. - De behangers wachten op beve len voor uw boudoir. Ik wenschte wel, dat gij zelf de kleur aangaaft. Ik zag een prachtig boudoir bij de gravin Gengenbacli verleden jaar, antwoorde zij vergenoegd. en verdienen dit dan ook ruim schoots. Nadat wij al deze voorwerpen en daarna ook de rijtuigen, het aardwas enz., nog- hadden bezien, begaven wij ons naar de derde afdeeling, en vonden daar de nijverheid van Duitschland op eene andere wijze vertegenwoordigd. Men kan wel zien, dat dat land een massa fa brieken voor g-eweven stoffen be zit, zei neef, want aan inzen dingen op dit vak is hier geen ge brek. Het is dan ook voornamelijk van Duitsche huizen, dat onze koop lieden hier hunne waren hebben, gaf ik hem ten antwoord. De ar beiders, daar ginds, verdienen zeker te weinig- om te leven en te veel om niet van honger te sterven, want men vertelt herhaaldelijk, dat de loonen daar zoo gering- zijn en een werkman hier veel meer g-eld ver dient, dan zijn Duitsche collega. Nu, zei neef, die lui bij ons hebben het in den reg-el ook zoo heel breed niet, wat moet het daar dan wel wezen. Armoede en honger zal die lieden dan wel op het gelaat te lezen zijn. De inzendingen van buskruid, g-oud en zilverwerk, brandkasten en klei nere snuisterijen voorbij gaande, kwamen wij bij de spoor rij tuigen en tramwagens. Ook konden wij daar enkele locomotieven zien, die er oppervlakkig- kranig uitzagen Om daarover echter een oordeel uit te spreken, moet men minstens tien maal zooveel verstand van het vak hebben, als wij er van bezaten; beter waren wij in staat een oordeel uitte spreken over de wagens, waar van er hier verscheidene aanwezig zijn. Zoowel van binnen als van buiten was voor netheid en dege lijkheid gezorg'd, en wij meenden dat ze in het gebruik vrij wat be ter bevallen zullen, dan de oude rammelkasten, die men nog in me nigte op onze spoorlijnen vindt. In de middenste, linker zijgalerij der Duitsche afdeeling- vonden wij eene menigte voorwerpen van aar dewerk, glas, ijzer enz. Ook aan kinderspeelgoed, alspoppen, bouw- doozen enz., is hier g-een gebrek. Ik geloof, dat menig-e jongen hier wel eens zijne keus zou willen doen, zei neef, want hij vindt hier alles ■wat van zijn gading is. Toch kan men wel zien, dat het werk van Duitsche fabrikanten is, want de soldaten vervullen hier een hoofd rol. Zie maar eens daar, dat is zoo waar een geheel leger. Het schijnt evenwel, dat hier de legers van on derscheidene volken heel vreedzaam naast elkander staan. Z. M. onze koning kijkt zijnen Pruisischen neef recht in het gezicht. Hoewel in deze afdeeling, even als in de volgende, het tentoonge stelde gerust bekeken mocht wor den, meenden wij toch op te mer ken, dat de Duitsche inzenders niet in het bijzonder de welwillendheid van de hoofden der tentoonstelling zullen roemen. Kon men in de Fran- sche afdeeling bijna geen stap ver zetten, zonder op voorwerpen te stuiten, die aangekocht zijn voor de loterij, hier behoorden de biljetten met roode letters, die zulk een aan koop moesten vermelden, tot de uit zonderingen. Ook de bekrooningen zijn hier schaarsch, en wat er nog" gegevcn is, heeft in vele gevallen de billijke eerzucht van den Duit- scher niet bevredigd, want niet zelden leest men de aankondiging medaille geweigerdOver het laat- Het was wit met goud. De gor dijnen waren van wit atlas met zware gouden koorden en kwasten, de be kleedsels van wit fluweel, de rustbed den en stoelen van wit atlas. Indien gij naar mijne smaak wilt handelen, dan zou dat mij het beste bevallen. Het zal geheel naar uwen wensch geschieden, zeide hij. Ook ik ben van het gevoelen, dat kamers na eenigen tijd overeenstemmen met het karakter van de persoon, die ze be woont. Ilc heb alle vertrekken bezocht en beproefd ze mij voor te stellen, wanneer gij daarin den scepter zwaait. Ik stelde mij de receptiezaal voor, hoe g-ij daarin de gasten ontvingt en dan de ontbijtkamer, waar uw lief gezicht eiken morgen teg-enover liet mijne zal zijn. Ik ben nieuwsgierig te weten of het noodlot ons gunstig wezen zal. Gaarne zou ik vooruit weten of wij, even als andere menschen, kleine on- eenigheden en verschillen van gevoe lens zullen hebben. Wordtverv.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2